Leijn Loevesijn spelenderwijs in de halve finale van sprint SCHAATSENRIJDERS IN PROFCIRCUS Leeuwenbergh test voor toptennissers Ferrari heft racestal op VRIJWEL TOTALE BAANPLOEG NOG ACTIEF DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 STOCKHOLM De schaats wereld krijgt haar profes sionals. In Stockholm is de oprichting bekend gemaakt van een professional schaats associatie, die veertien van 's werelds beste schaatsenrijders reeds onder contract heeft. De uitnodiging is afkom stig van Henning Sjoe- stroems advocatenkantoor in de Zweedse hoofdstad, welke verder op dit mo ment elk commentaar wei gert. „Vrijdag zullen wij alles uit de doeken doen". De benaderde Zweedse sprinter Hasse Boerjes was al even zwijgzaam. „Ik heb zwijgplicht tot vrijdag". En Jan Bols: „Ik weet er wel iets van, maar het is de bedoeling, dat wij onze mond houden tot vrijdag. Dan wordt in Stockholm alles wereldkun dig gemaakt". Geheimzinnigheid alom, ook. van de zijde der officials, zoals de voorzitter van de Zweedse schaatsenrijdersbond, George Pettersson: „Het nieuws is een volkomen verrassing voor mij". En de op vakantie zijnde Henny Roos-vice-voorzitter van de in ternationale schaatsunie (ISU) en hoogste baas van het hardrij den: „I'k ben al drie weken niet thuis geweest en weet van niets. Misschien ligt er wel iets thuis in de bus uit Zweden. Ik zie overigens geen mogelijkheden voor een profbond. Er zit geen geld in. Alleen in Noorwegen en Nederland komt er nog publiek naar schaatsenrijden kijken. Hardrijden op de schaats is als beroepssport niet spectaculair. Naar mijn mening zou een der gelijk initiatief op een fiasco moeten uitlopen". In Noorwegen echter zijn de na men van de aangekondigde schaatsenrijders door de mazen van het net, dat de advocaten rond deze mysterieuze zaak hebben geweven, geslipt. Het zijn: de Nederlanders Ard Schenk. Cees Verkerk, Jan Bols en Eddy Verheyen, de Noren Sten Stensen, Roar Groenvold, Bjoern Tveter, Willy Olsen en Per Bjoerang, de Zweden Hasse Boerjes, Ove Koenig en Goeran Claeson, de Finse wereldkam pioen sprint Leo Linkovesi. de Duitse Olympische sprintkam pioen Erhard Keiler en de Japan ner Takayuki Hida. Totaal vijf tien, van wie echter Sten Sten sen twijfelachtig is. Zijn trainer Finn Hodt ontkent ten stellig- ARD SCHENK een van de veertien ste, dat Stensen naar de be roepssport zou overgaan. En daarmee zou het totaal van veertien, zoals door het Stock- holmse advocatenkantoor is op gegeven, juist zijn. De ex-wereld- en Europees kam pioen Dag Fornaes, die een half jaar geleden reeds is benaderd om professional te worden, is bij zijn besluit gebleven om met de wedstrijdsport te stoppen. Ard Schenk en Cees Verkerk, die met o.a. Jappie van Dijk en' Jan Bazen enige weken met vakantie zijn geweest in het zui den van Noorwegen, in Grinstad nabij Kristiansand, zullen zater dag in ons land terug komen. Gisteren waren zij „onvind baar". Tegen hun gastheren hebben zij gezegd een paar da gen rust te wensen om zich te ontspannen. Waarheen ze zijn gegaan, wist niemand. De profs zouden voor de wedstrij den een vast bedrag ontvangen, vermeerderd met premies voor de door hen te bezetten plaatsen in de klassementen. Schaatscoach Leen Pfrommer is volkomen verrast door de be richten over de oprichting van een professionele staatsorgani satie. „Ik had er nog helemaal niets van gehoord", zo zei hij. Pfrommer vroeg zich af „wie gaan daar dan wel aan mee doen. En als het waar is heeft een dergelijke organisatie dan bestaansrecht?" De schaatscoach gaf zelf het ant woord: „Bij het schaatspubliek spelen chauvinistische gevoelens de hoofdrol. Dat is in Noorwe gen nog veel sterker dan bij ons. Als dat er niet meer bij is geloof ik, dat het grote publiek de schaatssport de rug toe keert". Roar Groenvold, de Noorse schaatsenrijder, heeft zondag avond reeds tegenover een ver slaggever van de krant in zijn woonplaats Kongsberg ver klaard: „Ik word prof. Ik kan op dit moment echter nog geen mededelingen doen. Vrijdag wordt in Stockholm een pers conferentie gehouden, waarop mededelingen zullen worden ge daan over de overgang van 's werelds beste schaatsenrij ders naar een proforganisatie". De directeur van de Deventer kunstijsbaan. Piet Bergström ziet de toekomst van een op te richten profbond voor schaat senrijders erg somber. „In de geschiedenis van de schaats sport zijn al twee pogingen on dernomen om een profbond op te richten. Beide experimenten rijn een groot fiasco geworden. Voor schaatswedstrijden heb je ijs nodig en ik kan mij niet voorstellen dat bonafide ijsba nen zich zullen vervreemden van bestaande organisaties. Misschien wil de profbond terug vallen op natuurijs maar dan zit er helemaal geen toekomst in. Om een profbond rendabel te laten draaien, moet je accom modatie en publiek hebben. Als de heren van de internationale top denken dat de schaatssport een zaak is van vier bekende Nederlanders en een handjevol Zweden en Noren dan maakt de op te richten organisatie al een grote denkfout. De schaatssport is groot geworden, en dan nog in een beperkt aantal landen, door een grote groep beoefe naars. De januari-wedstrijden in het Bislet-stadion lopen wat het publiek betreft hard terug. In ternationale kampioenschappen in Inzeil, Innsbruck en Davos waren rendabel door de Neder landse supporters. Ik kan mij niet voorstellen dat het reizende schaatspubliek uit Nederland speciaal naar Oslo of Gotenburg trekt om enkele profs aan het werk te zien". Ook de voorzitter van het organi satie- en werkcomité van de we reldkampioenschappen schaat sen voor heren (Deventer 1973), W. van der Plas. ziet geen toe komst in de profsport. „De we reldkampioenschappen, die 17 en 18 februari in Deventer zul len worden gehouden, lopen geen gevaar. Het is echter een kwestie van afwachten, want de plannen van de nieuwe profbond zijn tot op dit moment nog niet bekend. De veertien rijders die vrijdag prof worden, zullen deze stap toch zeker niet maken om in de toekomst wedstrijden te rijden voor f 500,- of minder, waarom worden ze dan eigen lijk prof? Als ze voor dat geld moeten gaan rijden dan kunnen ze beter goed betaalde ama teurs blijven zoals ze dat op dit ogenblik zijn". Jan Bols, één van de genoemden voor de groep van veertien, ver klaart niets nieuws te zien in de plannen. „Je moet het gewoon vergelijken met die tennisgroep van Hunt. Bovendien zijn we het zat om steeds maar weer dat gepraat over die amateur- status te moeten aanhoren". Schaker Boelini eerste plaats EI.LECOM De tweede rondt van 't toernooi om het open Ned schaakkampioenschap, dat ir Etlecom wordt gehouden, heefi enige scheiding in het deelne mersveld gebracht. Haiu Boehm (Ned) moest een fel ge vecht leveren met jeugdkam pioen Baljon. De Rotterdammei staat nu mede aan de leiding met twee punten. Een verrassing was de remise van international meester Hur- toch tegen Van Wijgerden. De puntendeling kwam reeds na 18 zetten tot stand. De voornaamste uitslagen van dt (Ned) Tchlpev (Buig) u-i. SUind1/8: Boehm. Dryga* (WDId) - Krldjuiuson (IJlt) I.uurlne, Kno) (Ned). Sibblng (Ned). Verholt fNed) en Vogel (Ned) nllen 3 pnt. LEIDSCHENDAM Hoewel de nationale „toppers" nog niet in actie kwamen kon het tennistoernooi op Leeuwenbergh in Leidschendam zich verheugen in een be hoorlijk aantal toeschouwers op de ope ningsdag van de strijd in de hoogste klas se. Om aan de promotie van het eerste team luister bij te zetten heeft tennisclub Leeuwenbergh aan dit jaarlijkse toernooi een extra internationaal tintje gegeven. Zo komen op het gravel onder meer een Indiase jeugdploeg en een aantal Ameri kaanse spelers Vooral deze buitenlandse deelneming maakt de strijd in Leidschendam aantrekkelijk, want de meeste van de Nederlandse spelers beschouwen dit toernooi als laatste voorbereiding op de natio nale kampioenschappen die binnenkort in Scheve- ningen beginnen. Vooral de onbekendheid met de capaciteiten van de voornamelijk jeugdige bui tenlanders kan voor de vaderlandse tenniselite, van wie eigenlijk alleen Betty Stöve (vakantie) en Trudy Walhof (in verwachting) ontbreken, een boeiende confrontatie betekenen. De belangstel ling zal vooral uitgaan naar de prestaties van Jan Hordijk die na zijn optreden tijdens de inter nationale kampioenschappen van Nederland in Hilversum als kandidaat nummer een voor de nationale titel wordt beschouwd. Ook gevaarlijke outsiders als Hemmes, Fleury en Schneider ge ven op Leeuwenbergh acte de présence. Nieuwe lichting Van de nieuwe lichting kwamen gisteravond Klaas Visscher en Martin Koek in actie. Visscher had voor het bereiken van de tweede ronde de minste moeilijkheden. Hij versloeg in twee sets (6—1 6 —3) Frits Luyk. De door het Leo van der Kar- sportfonds voor een buitenlandse stage waardig gekeurde Amsterdammer Martin Koek trof in Roland Copper een aanzienlijk taaier tegenstan der. De twintigjarige Koek moest zelfs de eerste set met 64 afstaan. In de beide volgende reek sen stond de Amsterdammer Copper echter in to taal nog maar zes games toe: 6—3 63 derhalve. De overige partijen speelden zich op een Iets lager niveau af. De Amerikaan MacArdale zorgde voor een opmerkelijke gang van zaken door de eerste set tegen de Indiër Royappa royaal met 6—3 te verliezen, de tweede set een voorsprong van 5—0 te nemen vervolgens slechts met 6—3 te zegevie ren en de beslissende reeks met niet minder dan 6—0 uit handen te geven. Des te merkwaardiger was deze uitslag, omdat de Amerikaan over een uitstekende service beschikte, maar gaandeweg zijn hieruit resulterende initiatief uit handen gaf. Wim Pufkus schakelde de tweede Amerikaan, Keeney uit, waardoor het buitenlandse contin gent al meteen gedecimeerd woed. De dames kwamen nog niet In actie partijen beginnen pas vandaag. Uitslagen: Haks—Van der i ook de dubbel- mei. Teeuw-me] Balde: C, 6:i: mw, VelgorsdIJk—m u\|. De Wever—me). Van der 1 r.nde mej. Van Bg ïej. SchLJner—m\ Treffers G—3, C—3; Ide e—3. 7—3; tweede Huizing* 60. 8—0: Molljn 3—6. 6- 3. -1 FRANK WERKMAN Tips Duindigt WASSENAAR De volden voor de rennen zijn dit jaar zelden echt flink gevuld. Het heeft er vorig jaar wel op geleken dat er enig schot in kwam, maar dit jaar gebeurt het toch weer vaak dat er minder dan acht paarden starten. Verblijdend mag men het dus al noemen dat er mor genmiddag een keer negen in de startboxen gezet worden. De andere ren heeft vijf paarden. Bij de dravers loopt Korjak nog een laatste koersje voor de Deiby in vrij sterk gezelschap en over de Derby-afstand: 2500 meter. Het feit of hij hier door de bochten wil gaan is een indi catie voor zijn prestatie van vier dagen later, want de bochten zijn het moeilijke punt. Om half drie ls de eerste start Onzo voorspellingen: GoerccprlJ* (2000 m., autostart, met trio): Jumllla - Jonuska D - Kythe- ra J. - Outsider: Junior Satan. M0..11 RUftrprlJa (ren. 2000 m.): LlnoU - Surprise - Omlln. Toek-.mstl.rker VII (2140 m.. voor «i-hka II - start): url lielwln - Ike Hullandla Jlupple T. 'onrneprlj* (2000 m„ nutnstart, met tri-.1Jonker Jan - Jonathan Ilnna W nurdprijs (2000 n Kor- Inn - Melisse - Pat SchottweiiprtJ* <20Vt n FORSSA Jan Timman ls door een nederlaag tegen de West duitser Hecht in het internatio nale schaaktoernooi In Forssa achterop geraakt. Timman ver loor in 36 zetten. Het klasse ment wordt aangevoerd door de Pool Schmidt met 5 pnt. voor Hecht met 4 1/2 punt. Timman heeft 3 1/2 pnt. Keetie Hage, de tong van inspanning en concentratie tussen de lippen, op weg naar een plaats in de volgende ronde. flODENA Het Italiaanse auto merk Ferrari zal na dit seizoen zijn raceactiviteiten staken. Dit ls gisteren bekend gemaakt in een communiqué van de leiding van de fabriek, die als reden opgeeft dat de onzekere toe komst het uitgeven van grote bedragen voor de racerij niet wettigt. De rijders van Ferrari Sportwereld •ELFT In de eerste ronde van het toernooi om het Europese kampioenschap bridge voor ju nioren, dat in Delft wordt ge houden, heeft Nederland met 15—5 verloren van Israël, n-land—Hongarije 0-20; Polen—Fin land 18—2: Frankrijk—Italië 20—0; België—Zuldslavlë 0-20; Denemar ken—Norwegen 0—30: West Duits land—Groot Brlttannië 10—10: Span. Je—Zweden 0—20; Turkije was vrij. zullen na dit seizoen vrij zijn om te gaan waarheen zo willen. Tot die rijders behoren de Belg Jackie Ickx, de Amerikaan Ma rio Andretti en de Zwitser Clay Regazzoni. Ferrari is dit jaar al zeker van het wereldkampioen schap merken sportwagens door acht races voor Le Mans, waar in het merk niet uitkwam, te winnen. Ferrari zal wel de technische staf bijeen houden en zal voortgaan met het ontwerpen en construe ren van een formule-I-wagen en een prototype sportwagen. Deze auto's zullen ook in races be proefd worden. Maar men zal niet meer uitkomen in voor de wereldkampioenschappen mee tellende wedstrijden. Ferrari volgt hiermee het voorbeeld van Porsche dat al eerder een soort gelijk besluit nam. MARSEILLE Er Is niets veranderd in een jaar prof- sprint. Net als in 1971 in Varese, kwamen Leijn Loevesijn, Robert van Lancker, Giordano Turrini en Gordon Johnson bij de laatste vier. Twee van de vier hadden geen enkele moeilijkheid in de kwartfi nales. Bij dat tweetal was uiteraard wereldkampioen Leijn Loevesijn. De Am sterdammer trof Jack Si- mes, die zich via de her kansing had moeten plaat sen. Doordat in de kwartfi nales niet twee Italianen tegen elkaar konden rij den, kreeg niet Robert van Lancker, maar Giordano Turrini de tweede man uit de herkansingen, Tim Mont- dorf. Het uitkomen van drie Italia nen in de kwartfinales is Robert van Lancker bijna opgebroken. Want de weg naar de laatste vier voor hem, via Beghetto, was veel moeilijker dan voor Turrini, die met Mount- dorf deed wat hij wilde. Van Lancker had net als Gordon Johnson tegen Borghetti een ex tra-rit nodig. De manier waarop de Australische oud-wereldkam pioen zijn extra rit won, maakte een behoorlijke indruk op Leijn Loevesijn, die de Australiër morgenavond in de halve finale zal ontmoeten. Loevesijn: „Johnson is erg sterk op het moment, ik ben van plan mor genavond een tandje hoger te gaan rijden". In de kwartfinales wekte Loeve sijn do indruk Simes ook op een transportfie's of een driewieler te hebben kunnen verslaan. In de eerste rit wipte de wereld- kamp.oen simpelweg buitenom, in da tweede „botsing" tussen het duo sprong Loevesijn kort nadat de 200-meterlijn was ge passeerd voorbij de blonde Amerikaan en vloog daarna nog een aantal meters van hem weg. weg. De bevr?digendc ontwikkeling van de kampioenschappen allen Jan de Jong zal niet meer kun nen starten op de laatste avond werd door de kleine Keetie Hage op indrukwekkende wijze gedemonstreerd. Voor de ach tervolging van de dames, waren slechts acht deelneemsters inge schreven, woordoor de kwalifi- catieritten alleen van belang waren voor de indeling van de •kwart-finales die later op de avond werden gereden. Keetie Hage behoefde zich voor haar eerste rit, gezien het deel nemersveld en omdat er geen afvallers zouden zijn, geen en kele zirg te maken. Toch kwam zij zenuwachtiger aan de start dan ooit te voren in haar loop baan. D'e spanning ontlaadde zich in een formidabele start te gen de Russiche nummer twee Ljoebov Zadorojnaja, maar dat zelfde snelle begin brak de klei ne Zeeuwse lelijk op. In de voorlaatste ronde moest zij haar voorsprong prijsgeven en in de laatste 500 meter verloor zij nog meer dan een seconde. Keetie Hage kwam uit op 4 ml- 7 seconden, zij slechts de vierde tijd neer zette, een prestatie beneden haar mogelijkheden. Wereld kampioene Tamara Karkoesjlna Dat Nederland wel degelijk een favoriete heeft voor deze gou den medaille bewees Keetie Hage in de kwart-finales. Zij was do enige die haar prestatie uit do kwalificatieritten duide lijk overtrof. Zij was liefst ze ven volle seconden sneller en bleef slechts drietiende van een seconde hoven de grens van de vier minuter. Van de andere drie, die de halve eindstrijd be reikten won Ljoebov Zadorojna ja viertiende seconde, maar de andere twee leden duidelijk ver lies in vergelijking tot het eer ste optreden. Wereldkampioene Tamara Karkocsjina moest drie seconden prijsgeven en de 34-ja- rige Briise Beryl Burton bijna vier volle seconden. Op bas's van de tijden uit de kwart-finales zou Keetie Hage in de halve finale Beryl Burton hebben moe'en ontmoeten, maar dan zouden de twee deel neemsters uit Rusland in de an dere serie tegen elkaar moeten rijden. De „zekere" finaleplaats die Keetie Haage op Beryl Bur ton zou veroveren, het verschil bedroeg tenslotte tien seconden in de kwartfinales, zal zij nu op- n euw moeten winnen tegen Ljoebov Zadorojnaja. Voor Kee tie Hoge kon het geen probleem zijn, wanneer zij haar krachten Iets beter verdeelt dan in de kwalificatleri'. tegen dezelfde te genstandster. „Dat zal zonder twijfel gebeuren", vertelde zij. ,,ln de eerste rit ben ik te snel van start gegaan. Maar Ik ken de de baan nog niet goed. Ik had er natuurlijk wel op ge- train 1, maar niet echt gereden. Dat is nu anders". Fred Niemeljer Nederlands 28-ja- rige stayerskampioen bij de amateurs heef; een foutje gecor rigeerd. Zondagavond derde in zijn serie achter Breuar en de Franse ti telhouder Dupontreux, afgeslo ten vnn dc knrts'.c weg naar de finale, krap 24 uur later toch In de eindstrijd. Op een manier zoals een kampioen betaamt, vi a een sterke race en een on dubbelzinnige overwinning. Ach ter gangmaker Joop Staken burg, die zich in de rol van een joyeuze playboy kon wanen op zijn snelle motorvoertuig, reed Nieme/tr alleen de Belgische kampioen Raymond Persyn niet op een achterstand van talrijke ronden. i Simes krabt bedenkelijk

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9