Geheimzinnigheid rond dagboek Cosima Wagner Ontmoetingsdag wordt stimulans oecumene Korte metten Raad van Kerken verwacht: LEIDSE COURANT DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 „Zoals de oecumenische bewe ging is geboren uit een her nieuwde bezinning op de Schriften; zoals de toenade ring tussen de kerk van Rome en de kerken van de Reformatie is tot stand geko men op basis van bijbelse herbronning; zo zullen ook de groeiende tegenstellingen in de verschillende kerken, met name over de vragen van God-Wereld-Kerk, alleen overwonnen kunnen worden in gezamenlijke bijbelstudie. De Raad van Kerken in Ne derland zou deze gezamenlij ke bezinning in alle plaatse lijke kerken moeten stimule ren, daarbij geholpen door het werk van de Wereldraad van Kerken". Deze opvatting wordt weerge geven in een gespreeksnota, die de Raad van Kerken heeft opgesteld naar aanlei ding van de reacties die zijn binnengekomen op de bro chure „God-Wereld-Kerk", die de Nederlandse Raad van Kerken heeft verspreid met. het oog op de in augus tus te houden vergadering van het centraal comité van de Wereldraad. De genoemde stimulans, die van de Raad van Kerken zou moeten uitgaan krijgt in ie der geval reeds gestalte op zaterdag 19 augustus. In het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht wordt dan een lande lijke ontmoetingsdag gehou den. Deze ontmoeting wordt georganiseerd om de verbon denheid van de kerken in Nederland bij 'e internatio nale oecumenische beweging, zoals die gestalte heeft ge kregen in de Wereldraad van Kerken, te manifesteren. Te gelijkertijd wil men een blij vend contact opbouwen met allen die zich in gemeenten en parochies willen inzetten voor de eenheid van de kerk. Tijdens de bijeenkomst zullen inleidingen worden gehouden door prof. dr. H. Berkhof, lid van het centrale comité van de Wereldraad, door dr. L. Vischer, directeur van de commissie Faith and Order, prof. dr. J. F. Lescrauwaet en de voorzitter van de Raad van Kerken, dr. A. Kruys- wijk. Op het programma staat een paneldiscussie on der leiding van dr. H. M. de Lange een oecumenische werkwinkel, met speakers- corners en een avondmaals viering. De landelijke ontmoetingsdag valt in het midden van de tien dagen durende vergade ring van het centraal comité van de Wereldraad, die eveneens in het Jaarbeursge bouw in Utrecht wordt ge houden. De Nederlandse Raad hoopt dat de ontmoe ting in Utrecht het begin zal worden van een stroomver snelling van de oecumeni sche beweging binnen de kerken in Nederland. Dat er op het gebied van de oecumene nog ontzettend veel werk verzet moet wor den is vooral weer duidelijk geworden uit de reacties die de Raad heeft ontvangen op de eerder genoemde brochu re. Uil die reacties, afkom stig van 60 plaatselijke ra den van kerken, 55 oecume nische gespreksgroepen en 25 andere groepen valt te con stateren dat de geweldige oe cumenische goodwill van zeer veel mensen kennelijk nogal geremd wordt door, met name. twee probleemge bieden: de onduidelijkheid omtrent het doel van het oe cumenisch streven en de groeiende polarisatie in alle kerken omtrent de interpre tatie van centrale christelij ke belijdenispunten. Verhoudingen fn de gespreksnota van de Raad staat daarover: „Oecu mene is een kwestie van ver houdingen tussen christenen f.n hun kerken en de geleide lijke verbetering van die verhoudingen tot een werke lijke gemeenschap en com- munio op basis van het ene evangelie, ten dienste van vrede, gerechtigheid en een heid onder alle mensen, ter ere Gods. Dit na te streven is opgave van alle kerkleden en een speciale opgave van de ambtsdragers en van de ambtelijke organen. Raden van kerken zouden moeten worden gezien als instrument tot de communio en dragers van de conciliariteit van de kerk", aldus de nota. En verder: „Een stuk verdeeld heid in de geloofsbeleving, die nu het gesprek over practische sociaal-politieke oplossingen van de nood der wereld onder de christenen vaak vertroebelt, zou door de integratie van mystiek en profetie weggenomen kunnen worden". De brochure van de Neder landse Raad van Kerken en het daaraan gekoppelde voorstel voor een samen komst op 19 augustus heeft een zeer gering aantal reac ties opgeroepen uit de meer radicale christelijke linker- en rechtervleugels. Er zijn geen reacties van studenten- ecclesia's, kritische ge meenten, noch van confessio nele verenigingen of van confrontatie-groepen. Bisschop staat politieke processen in de weg Het Spaanse militair Gerechts hof, dat op dit moment een proces tegen een aantal Bas- kische nationalisten voert, heeft in een openlijke verkla ring een scherpe aanval ge daan op do bisschop van Bil bao, mgr. Antonio Anoveros Ataun. De Baskische bis schop wordt er daarin van beschuldigd de Baskische na tionalisten onder de geestelij ken te beschermen. In de verklaring, die is gezon den aan do regering in Ma drid en de nuntius in Spanje, wordt erop gewezen, dat de leiding van het bisdom Bil bao het Militair Gerechtshof voortdurend moeilijkheden bezorgt en daardoor „tegen de eenheid van het vader land gerichte aktiviteiten on dersteunt". Aanleiding tot de verklaring van het Militair Gerechtshof, die in Spaanse (kerkelijke kringen veel bevreemding heeft gewekt, was een proces dat in Santander door het Gerechtshof werd gevoerd tegen de Baskische student In het militaire regeringsgebouw, waar tot nu toe de processen tegen de Baskische nationalisten zijn gevoerd, wil men nu ook priesters voor de militaire rechtbank zien. Eguren. Deze werd beschul dig van het plegen van een .aanslag op privé-eigendom- men met separatistische be doelingen" en werd veroor deeld tot twintig jaar gevan genisstraf. Samen met ande ren had hij schrijfmachines en kopieerapparatuur gesto len met de bedoeling daar mee politiek propagandama teriaal te vervaardigen. In de aanklacht stond verder te lezen dat een deel van de ge stolen goederen door pries ters en religieuzen in bewa ring zou zijn gehouden, en dat er later in kloosters en parochies propagandamate riaal tegen het regime mee zou zijn gemaakt. Hiertegen wilde het Militair Gerechts hof optreden. Maar de bis schop van Bilbao heeft - zoals in het verleden ook an dere bisschoppen in Spanje - geweigerd toestemming te geven dat er politieke proces sen tegen zijn priesters wer den gevoerd. De gerechtelijke autoriteiten voelen zich nu gehinderd in de uitvoering van „hun heili ge plicht de eenheid van het land ongeschonden te bewa- Vaticaan publiceert statistisch jaarboek Dezer dagen is bij de Vati caanse drukkerij „Polyglot- ta" het eerste statistisch jaarboek verschenen. Daarin staat onder meer te lezen dat de wereld 633 miljoen katholieken, vierhonderdder tienduizend priesters en ruim een miljoen zusters telt. Van de 1780 priesters die in 1969 hun ambt hebben neergelegd zijn 727 Europeanen. Tussen 1964 en 1970 zijn 13.440 pries ters officieel uitgetreden, on geveer evenveel reguliere als seculiere priesters. Opdrachtgever voor het sta tistisch jaarboek dat ruim tweehonderd bladzijden om vat is het Romeinse bureau voor statistiek, dat vijf jaar geleden werd opgericht door paus Paulus in het kader van de curiehervorming, die na het concilie werd doorge voerd. Om de cijfers en tabellen te vergaren is een wereldwijde enquête gehouden tot in de veiste missieposten. Deze vragenlijst werd ingevuld door een zeer hoog percenta ge, namelijk ruim zesenne gentig procent. Om de gegevens te beoordelen zijn ter vergelijking ook de wereldstatistieken van de verenigde Naties opgenomen. Aartsbisschop Raya van Haifa heeft de Israëlische minister-president Golda Meir gevraagd om de Arabi sche bewoners van twee dor pen in Galilea hun huizen en landerijen terug te geven. .Meer dan honderd Arabische christenen hebben zich in en rond het huis van de aarts bisschop genesteld, als pro test tegen het verbod om naar hun dorpen Baram en Ikrit, nabij de Libanese grens, terug te keren. In kranten in Israël wordt de re gering gevraagd de aartsbis schop te bewijzen dat zij haar stelling van Arabische gelijkberechtigheid en van Joods-Arabische coëxistentie in daden omzet. Van 7 tot 9 september wordt er in de Internationale School voor Wijsbegeerte in Oud-Leusden een congres georganiseerd waar men zich de vraag zal stellen wat de werkelijke normen zijn, waaraan elke verandering als vooruitgang of achteruit gang is af te meten. Deelna me aan het congres staat open voor alle studenten aan universiteiten en hogescho len. Belangstellenden kunnen zich melden bij C. van Haef- ten, Uilenstede 276, Amstel- i Paus Paulus heeft tiendui zend gulden beschikbaar ge steld aan de Britse semina risten die 550 kinderen uit Belfast een vakantie buiten Ulster bezorgen. De kinderen logeren in kerkelijke gebou wen in West-Ierland. Voor dit project is tot nu toe 700.000 gulden bijeenge bracht. De haven van Barcelona wordt binnenkort een be zienswaardigheid rijker. Er wordt op 't ogenblik gewerkt aan een nauwkeurige naboot sing van de Ark van Noach. Voor hun bouwplannen heb ben de scheepsbouwers niet ailcen de bijbel geraad pleegd, maar ook teksten van de Thora en de Koran over de zondvloed. Kerk en Wereld BAYREUTH (RTR) Het be stuur van de Beierse muziek- stad Bayreuth is in een juri disch conflict gewikkeld over de eigendomsrechten op het dag boek van de vrouw van Richard Wagner (1813-1883). Dit dagboek is nu in het bezit van de Mün- chense advocaat Hermann Ec- ker, de uitvoerder van de laat ste wil van Cosima Wagners dochter Eva. Deze dochter deponeerde het dag boek van haar moeder (1837 1930) in de kluis van een bank in Mdnchen, met de bepaling dat de inhoud van de uit 21 aan tekenboekjes bestaande herinne ringen niet binnen 30 jaar na haar dood mocht worden gepu bliceerd. Deze termijn is 26 mei jl. verstreken. Enige dagen vóór deze datum bracht Ecker het dagboek en andere documenten over eer andere bank. Hij weigert sindsdien de stukken te handigen aan het bestuur van Bayreuth. Dit bestuur probeert nu te verninderen dat Ecker het dagboek publiceert. Naar men verwacht, bevat het dagboek bijzonderheden omtrent Wag ners verhouding met Cosima toen zij nog getrouwd was met een van zijn beste vrienden, de dirigent Hans von Bülow. Ook kan het geschrift opheldering verschaffen omtrent de relatie van de componist tot de trieke koning Ludwig de tweede van Beieren. Onder de andere documenten die Ecker niet wil afslaan bevinden zich, naar ver luidt, liefdesbrieven die Cosima en Wagner vóór hun huwelijk hebben gewisseld. Onlangs verklaarde een rechtbank in Bayreuth zich niet bevoegd om hei geschil tussen Bayreuth en Ecker te behandelen. De

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8