Katholieke wijken in militaire greep VOGELVANGST IN BELGIË AFGESCHAFT Ook Duvalier jr. blijft steunen op Tontons Maccoutes CeidócSotvuvnt DUIKVLUCHTEN OP VEERBOOT ADVISEUR SCHOLTEN SPRAK MET BERGER Je Tsjien-jing opvolger Lin Piao Vader van mgr. Gij sen overleden Ulster is gespannen Namen voor Nixon DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 fkHÊt v m a Door de verlaten straten van Londonderry rolden gisteren tanks en andere legervoertuigen PORT AU PRINCE Het afgelopen weekend mar cheerden duizenden Ton tons Macoutes - het militie- leger op Haiti - door de straten van Port au Prin ce. De, man die gedurende zijn hele leven president van Haiti zal zijn, Jean- Claude Duvalier, zei in een toespraak voor de Macou tes, dat zij de „basis" van zijn regime vormden. De massale bijeenkomst van de Macoutes was georganiseerd ter gelegenheid van de nationale herdenkingsdag die een paar maanden geleden ingesteld was speciaal om hen hulde te brengen. Gekleed in hun bekende blauwe katoenen uniformen, met hoofd deksels variërend van strooien hoeden tot oude bleke Ameri kaanse helmen en met allerlei soorten verouderde wapens kwamen ze luisteren naar hun president. Jean-Claude, die vier weken geleden pas 21 is gewor den, werd omringd door waak zame militaire en burger advi seurs, en zijn invloedrijke moe der, de weduwe van Papa Doe, stond naast hem. /eertien jaar geleden richtte Papa Doe het gevreesde korps op als zijn privéleger om hem aan de macht te houden door middel van terreur en moord. Toen hij vijftien maanden gele den op natuurlijke wijze stierf zorgden de erfgenamen van de dictator ervoor dat de bende I wat tot kalmte werd gebracht. De meest gehate leiders van het korps zijn weggezuiverd en de Macoutes kregen de opdracht ,,'net wat rustiger aan te doen" met betrekking tot hun gewoon te snelrecht toe te passen op ie dereen die hen niet beviel. Theoretisch staan ze nu onder de controle van het .leger. Ze hebben zelfs opdracht gekregen mee te helpen aan de ontwikke ling van het platteland. coutes nog altijd handhaven van die leer, spe ciaal voor het geval enige «-evo lutie tegen de nieuwe machtheb ber zou uitbreken. De minister van binnenlandse zaken en de fensie, Cambronne, een gewezen Macoute, is op het moment de belangrijkste minister van de Duvalier-dynastie. Hij heeft ge zegd dat een harde kern van on geveer zesduizend Macoutes op het ogenblik uitgerust wordt met moderne wapens, en vol gens hem zullen er binnen een paar jaar „honderdduizenden" goed bewapende mannen in de militia dienen. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Na een hartaanval is gisteravond de vader van de bisschop van Roermond plotse ling overleden. De heer J. H. Gijsen zou volgende week vijf enzeventig jaar zijn geworden. De heer Gijsen sr. woonde reeds geruime tijd in bij zijn dochter in Sittardr mevr. G. Notten-Gij- sen. Rond zeven uur gister avond kreeg hij, tijdens bezoek van enkele vrienden, plotseling een hartaanval. Motor] acht je overvaren AMSTERDAM (ANP) Op het Noordzeekanaal tegenover de Coenhaven in Amsterdam is gis termiddag het motorjachtje „Nooitgedacht" overvaren door de binnentanker „Sordinia". De twee opvarenden, een circa 70-jarige man en zijn vrouw werden gered door een boot van de havendienst, die in de buurt voer. Het motorjachtje is gezon ken. In afwachting van betere slaapaccommodatie knapten deze Britse militairen, die gisteren deelnamen aan de grote opruimings- acties in Noord-Ierland, vast een uiltje op de stenen trappen van een park in Belfast. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Het Britse leger houdt de militante katholieke wijken van Belfast en London derry voorlopig stevig in z'n greep. De atmosfeer is gespan nen en de relaties tussen de troepen en de burgerbevolking zijn koel. In Claudy (Londonder ry) ontploften drie bommen, hetgeen zes mensen het leven kostte. Voor de katholieken zijn de solda ten vreemde indringers. In hun hart zijn sommige bewoners van de gewezen „verboden zo nes" wel blij dat de IRA, die er alles controleerde, op de vlucht geslagen of ondergedoken is. Dat zeggen zij niet hard op. „Wat komen die vreemde snui ters hier doen?", vragen ze. „En waarom verdedigen de mannetjes van de voorlopige IRA ons niet?" De woorden invasie en vernede ring liggen op ieders lippen. Al leen in Derry (dat slechts door protestanten Londonderry ge noemd wordt) schilderen vurige in Cork (Ierse republiek), republikeinen de militaire over- Van de uitslag van bedoelde ver- rompeling af als een overwin- kiezing hangt de wankele meer- ning voor de IRA. derheid af van de regering- „Vijf dagen geleden wisten we al. Lynch in Dublin. Als Jack dat de Britten zouden komen". Lynch en z'n regering vallen, zeggen de bewoners van het wordt het politieke evenwicht Na de inval in de wijken Creggan en Bogside van Londonderry, werd iedereen die de wijken binnen wilde gaan, zorgvuldig gefouilleerd. voormalige „vrije Derry'. van Ierland verstoord. Lynch is „Oorspronkelijk zou de invasie een gematigde man, maar z'n pas woensdag of donderdag opvolger zou militant en Ieren- plaatsvinden, maar de Britten gezind kunnen zijn. besloten ermee door te zetten „De IRA houdt zich gereed om vóór de tussentijdse verkiezing binnen afzienbare tijd weer vol op in aktie te treden", wordt in Derry ook gezegd. „Tenzij de Britten een serieus politiek ini- tatief nemen, zullen tijdens de nieuwe campagne van de voor lopige IRA tweemaal zoveel do den vallen als voorheen". Lijmen en niet-lijmen, twee riskante zaken CLAAGT mr. Biesheuvel met behulp van zijn secondant mr. Scholten er in de kabinetsbreuk te lijmen, dan zal dit in Nederland geen golven van enthousiasme losslaan. De oppositie moet het lijmen niet. omdat ze om diverse redenen tuk is op vervroegde verkiezingen; redenen die variëren van het oprechte geloof dat een kabinet van andee politieke structuur beter erin kan slagen de problemen van deze tijd op te lossen tot de speculatie dat verkiezingen op korte termijn in Nederland de politieke aardverschui ving teweeg zullen brengen waarop al enkele malen tevergeefs ge rekend is. Maar ook buiten de oppositie kijkt niet iedereen reikhalzend naar suc ces voor de lijmpartij uit. Worden partijen het weer gemakkelijk eens. dan heeft iedereen het recht om te verkondigen dat de juli- 1 crisis een onnodige zaak was; gaat het lijmen heel moeizaam, dan zullen de breuklijnen niet alleen zichtbaar maar ook heel kwetsbaar blijven. In het geval dat er ingrijpende wijzigingen in het regeer akkoord aangebracht zouden moeten worden, is de kans zelfs groot dat belangrijke minderheden aan het front der regeringspartijen on- tevreden, zo niet onhandelbaar zullen worden. lyfAAR niet-lijmen is gelet op discussies en stroombewegingen der -!-*A laatste weken ook een zaak met veel voetangels en klemmen. Het uitschrijven van vervroegde verkiezingen wordt dan een uitgemaakte zaak. Maar wat ad-interim moet gebeuren, blijkt niet al tot sterk uiteenlopende discussies aanleiding te geven. De kans is groot, dat de liberalen na een mislukte lijmpoging en na openlijk verzet in een deel van de A.R.- en K.V.U.-fractie definitief zullen weigeren aan een vier-partijen-kabinet onder Biesheuvel. Op het eerste gezicht blijven er dan drie mogelijkheden over: het for meren van een confessioneel minderheidskabinet, het demissionaire romp-kabinet van mr. Biesheuvel nog een paar maanden laten zitten met als enige opdracht het afhandelen van de meest-dringende lopende zaken en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De derde mogelijkheid is, dat de koningin iemand van het kaliber- Zijlstra opdraagt een zakenkabinet te formeren, dat doet wat in 's lands belang strikt nndig is en regeert tot het kabinet waartoe vervroegde verkiezingen moeten leiden, in staat is me zijn program te beginnen. VEN deel van het liinks progressieve front moet niet veel hebben van een confessioneel minderheidskabinet, zelfs niet voor enkele maan den. Want de huidige oppositie zou dan, als ze het spel eerlijk speelt, gedwongen kunnen worden dit kabinet op enkele vitale punten te steunen en dat terwijl men het liefst zou zien, dat onder verantwoor delijkheid van anderen het sohip-van-staat zoveel mogelijk op de klippen loopt. Bovendien zal een confessioneel minderheidskabinet beslist leiden tot verdere versteviging van de banden tussen de drie christen-democratische partijen en die zouden Den Yui en Van Micrlo graag uit elkaar drijven. Maar het tijdelijk handhaven van het demissionaire rompkabinet- Blesheuvel lijkt ons voor de drie christen-democratische purtijen zo veel nadelen en risico's mee te brengen, dut we ons goed kunnen voorstellen dat in die gegeven omstandigheden K.V.P., A.R, en C.H.U. het oproepen van een zakenkabinet de minst-kwade oplos sing vinden. Wat noodzakelijk gedaan moet worden, kan dan worden voorgesteld door een regering die politiek nergens aan gebonden is en wuarvun de burgers die zich van pure partijbelangen weten los te maken, willen aanvaarden dat enkele onaangename beslissingen in 's lands belang op korte termijn genomen moeten worden. Waarop het uitdraait, moet de natie binnen enkele dagen weten. Want elke dag uitstel, kan nu de nationale welvaart en annex hiermee ons aller welzijn schaden. Y. Scholten. had gisteren HANOI (AFP) - De Noordvietnamese pers heeft in de loop van de laatste jaren zeker tach tig verschillende bena mingen voor president Nixon gebruikt. De afge lopen maand werd het Amerikaanse staatshoofd o.a. een „moderne Ju das", „een internationale schurk" en 'n „mensen- etende satan" genoemd. Eerdere benamingen waren „kwade duivel", de „gro te hansworst", „geweten loze bluffer", de „naar bloed dorstende kanni baal", „macchiavellisti- sche Mefisto", „leugen achtige en oorlogszuchtige avonturier", „valsspeler", „goochelaar met woor den", „ijdele piraat", „dienaar van het monopo listische kapitaal", „oor logsmisdadiger" en „slechte strateeg". Onder dekking van spelende kinderen trokken Britse soldaten gisteren de wijk New Lodge i nen. Dit is een van de wijken waar de IRA-overheersing het grootst was. Wurgpoging op Damrak iMSTERDAM (ANP) De 29-jarige loodgieter D. N. uit Coventry (Engeland) heeft op het Damrak in Amsterdam gepro beerd de 27-jarige Amerikaanse onderwijzeres Maria Scala te wurgen. ben zijn slachtoffer bewusteloos ineenzakte, liep hij weg. Om standers wezen hem aan als de dader. lij kende de onderwijzeres niet. maar verklaarde tegenover de politie, dat hij een hekel aan Amerikanen had. Den Haag Twee straaljagers van de vliegbasis Leeuwarden hebben tweemaal een duikvlucht ondernomen op de overvolle veer boot Friesland van de veerdienst Harlingen- Terschelling. De commandant van het bewuste squadron heeft dit toegegeven er aan toegevoegd, dat, aangezien nu eenmaal van de basis Leeuwar den tweemaal per dag wordt getraind, de passagiers ook in de toekomst meer van dit soort „aanvallen" zul len meemaken. De toe stellen scheerden op een hoogte van 120 meter over het passa giersschip. Slotconclu- dant: „als er eens iets mocht gebeuren is een geoefende luchtmacht ook in het voordeel van de toeristen". Het Eerste Kamerlid Nederhorst (P. v.d. A.) heeft de minister van Defensie hierover vragen gesteld en de bewindsman gevraagd onverwijld de nodige maatregelen te treffen, teneinde de vakantie gangers deze onnodige hinder en ergenis te besparen door een ab soluut verbod aan de luchtmacht om plezier boten met vakantie gangers langer in oefening te betrekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanmorgen heeft mr. Y. Scholten, door ka binetsformateur Biesheuvel als adviseur aangetrokken, een gesprek gevoerd met fractieleider Berger van DS'70. Dit gesprek zou wel eens bepalend kunnen zijn voor de vraag of mr. Scholten mogelijkheden ziet om het oude ka binet-Biesheuvel te herstellen. De h»er Berger was de eerste van de vier fractievoorzitters waarmee mr. Scholten vandaag heeft gesproken. Voor het gesprek met Ber ger werd de meeste tijd uitgetrokken. Vanmiddag heeft bemidde laar Scholten eerst van gedachten gewisseld met KVP-fractievoorzit- ter Andriessen. Daarna ontving hij op'het ministerie van Algemene Zaken VVD-fractievoorzitter Wiegel. Voor vanavond staan gesprek ken met achtereenvolgens mr. Aantjes van de AR en drs. Tilanus van de CHU op het program van de adviseur. Mr. Scholten zal waarschijnlijk de woensdag besteden aan het zoeken van mogelijkheden om tot een oplossing van de kabinetscrisis te ko men. Tussentijds zal hij waarschijnlijk met kabinetsformateur Bies heuvel overleg plegen. Donderdag zal hij mogelijk zijn voorstellen op papier zetten en tot eindconclusies komen. Zijn adviserende werk zal waarschijnlijk tegen het einde van deze week kunnen worden af gerend. Gisteren heeft de heer Scholten allereerst lange tijd met premier Ook minister Nelissen werd gisteren door adviseur Scholten ontvangen Biesheuvel gesproken en daarna met de ministers van financiën, so ciale zaken en economische zaken, de ministers Udink en Van Veen De Surinaamse gevolmachtigd minister in Nederland, dr. JD. V. Po- die tijdelijk de posten verkeer en waterstaat beheren en de minister lanen heeft gezegd van mening te zijn dat de beste oplossing een van defensie. samengaan is van KVP, ARP en CHU met de PvdA. PEKING (Reuter-AFP) In Pe king wordt binnen enkele dagen de benoeming verwacht van de vroegere maarschalk Je Tsjien- jing, oen revolutionair van de oude garde, tot minister van de fensie. Hij wordt daarmee de opvolger van Lin Piao, eens de kroonprins van Mao Tse-toeng, die, naar vorige week donder dag officieel werd bevestigd, vo rig jaar september omkwam bij eon vliegtuigongeluk in Monglo- lië. Je Tsjien-jing (71) is een goede vriend van Mao en van premier Tsjoe En-lai. Hij paart een op gewekte verschijning en een grote artistieke belangstelling aan een berekende militaire hardheid, en wordt beschouwd als de nummer drie, na Mao en Tsjoe, in de Chinese hiërarchie. Hij trok samen met president Nixon door de „verboden stad" van Peking en verraste verslag gevers met de opmerking: „De president heeft vrede en een goede oogst meegebracht". Regering in Griekenland gewijzigd ATHENE (Reuter) Premier Papadopoulos van Griekenland heeft maandag zijn kabinet ge wijzigd. Er zijn 22 nieuwe mi nisters en staatssecretarissen j aangewezen, onder wie twaalf gepensioneerde legerofficieren. De leden van het vorige kabinet hadden eerder op de dag hun portefeuilles ter beschikking van de eerste-minister gesteld om hem in de gelegenheid te J stellen de regering te wijzigen, i Vier van de belangrijkste minis- j teries zijn in handen gekomen j van oud-officieren die een be- langrijke rol hebben gespeeld j bij de militaire staatsgreep van april 1966. Cameraman begroet cameraman. Laurens Pierce rechtsis cameraman bij een Amerikaanse televisie-maatschappij. Gis teren werd hij als getuige opgeroepen bij het proces tegen Arthur Bremer, de man die senator Wallace beschoot. Pierce filmde de aanslag. Mabel K. Spiegle liep tussen de toeschouwers, waartussen Bremer was neergezet voor identificatie, wees naar hem en raakte hem aan. Eerder had de advocaat van Bre mer, Benjamin Lipsitz ge zegd. dat getulge-deskundi- gen voor de verdediging een beeld zouden schetsen „van een jongen die al niet goed bij zijn hoofd was sinds hij geboren werd". Bremer heeft gezegd, dat hij onschul dig is aan de aanslag, omdat hij ontoerekeningsvatbaar is. Bremer als aanslagpleger herkend MARLBORO (AP) Een vrouw die de aanslag op gouverneur George Wallace van Alabama heeft meege maakt heeft Arthur Bremer als de man die de schoten loste herkend. BRUSSEL (Belga) Bij koninklijk besluit is In België de vogelvangst afgeschaft, zo is gistermid dag door de Belgische minister van landbouw en middenstand, Leo Tindemans, aan de pers mee gedeeld. De redenen daartoe, zei hij, zijn van wetenschappelijke, morele en internationale aard. Centraal staat de zorg om het leefmilieu, waarvan de zangvogel deel uitmaakt. In het buitenland wordt de vogelvangst als roofbouw beschouwd en de meeste buurlanden hebben de vangst al afge schaft, aldus de minister. De vogels werden bij hun trek over België een gemakkelijke prooi van de vangers. In andere landen is herhaaldelijk tegen de vogel vangst in België geprotesteerd. Onlangs is nog een verzoekschrift met 126.000 handtekeningen uit Zwitserland ontvangen. De morele argumenten zijn legio, zo ging minister Tindemans voort. De vogels horen in de vrije na tuur thuis en de vungst is een wrede bezigheid. De beoefenaars zijn slechts op gewin uit, er wor den klandestien ook beschermde vogels gevangen en er worden illegaal vogels ingevoerd. DEN HAAG (KNP) - Als opvol ger van dr. P. Vriens, die op 1 september de funktie van secre taris-generaal van de Neder landse Kerkprovincie zal aan vaarden, is bij koninklijk besluit tot hoofdlegeraalmoezeniei noemd de eerwaarde heer E. H. M. Vallen, aalmoezenier te Apeldoorn. Aalmoezenier Vallen werd in Ot- E. Vallen hoofdleger ■s aalmoezenier tersum (N.-Limburg) geboren op 7 januari 1918. Nadat hij op 7 januari '-12 tot priester was ge wijd werd hij in Roermond be noemd als kapelaan. In 1946 kwam bij voor het eerst in dienst als aalmoezenier te Maastricht. De volgende jaren was hij als aalmoezenier werk- zaum in Indonesië, Roermond. Schaarsborgen. Vunaf 1970 wus de heer Vallen stafaalmoezenier van het eerste legerkorps.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7