Plan Plassengebied tegen belangen van de eigen bewoners i i Raad mist visie in de onderwijsnota van B. en W. Gerardusschool was grote winnaar bij de kano wedstrijden Jeugdland 72 werd succes in Nieuwveen Procedure rond plan teleur stellend I© I Plan G.S. in strijd met eigen nota DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ROELOFARENDSVEEN On aanvaardbaar en onuitvoerbaar. Zo kwalificeert burgemeester Smolders van Alkemade het ontwerp streekplan Plassenge- bied, dat onlangs door Gedepu teerde Staten openbaar is ge maakt. Burgemeester Smolders is voorzitter van de streekcom- missie die vorig jaar door GS in het leven is geroepen om het plan kritisch te begeleiden. Deze commissie meent dat het plan regelrecht indruist tegen de belangen van de bewoners van Ter Aar, Alkemade, Lei- muiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Warmond, Woubrugge en Zevenhoven. De kritiek van de commissie richt zich voornamelijk tot de so ciaal-economische paragraaf in het plan. GS hebben de toelaat baar geachte bevolkingsgroei gekoppeld aan de toelaatbare groei van de werkgelegenheid.' Deze is gesteld op 1 procent per jaar. Dit «s minder dan de te verwachten natuurlijke aan was. En volgens de commissie betekent dit niets anders dan een gedwongen vertrek voor vele mensen die in deze streek zijn geboren en getogen. Dit beleid van GS vindt de streek- commissie in zijn sociale conse quenties ondoordacht en onaan vaardbaar. Men steeds groeiende lijst ROELOFARENDSVEEN De streekcommissie Plassenge- bied is niet alleen zeer te leurgesteld over de inhoud van het ontwerp-plan dat G.S. onlangs voor dit gebied heeft bekendgemaakt, maar is ook teleurgesteld over de procedure die G.S. rond de totstandkoming ervan heeft gevolgd. De streekcommissie werd vo rig jaar onder meer in het leven geroepen om zo de be volking een zekere vorm van inspraak te geven. In een paar maanden tijds worstel de de commissie door een stapel studiestukken en on der redactie van drs. J. de Cloe en ir. C. Paans van het instituut Stad en Landschap uit Rotterdam werd half ja nuari van dit jaar een inte- rimmota aan G.S. toegezon den. Met deze nota heeft G.S. nauwelijks rekening ge houden. Het definitieve ont werp-plan werd ook aan de openbaarheid prijs gegeven voordat de commissie er kennis van had genomen. Burgemeester Smolders van Alkemade, voorzitter van de commissie: „Ik vraag mij af wat voor nut he.t heeft gehad dat onze commissie aan het werk is geweest." In een gisteren uitgebrachte reactie op het ontwerp-plan zegt de commissie: Er moet worden gevreesd dat er een streekplan wordt ODgesteld. waar de gemeentebesturen, noch de streekcommissie als vertegenwoordigers van de bewoners van het Plassenge- bied in ..delen". De commis sie trekt de haalbaarheid, het effectueren van het in het streekplan geformuleerde beleid in twiifel. Burgemeester Smolders zei het gisteren niet uitgesloten te achten dat de commissie te gen het ontwerp-plan een be zwaarschrift za! indienen. Nog deze maand zal G.S. hea rings over het plan Piassen- gebied houden. Gezien de er varingen van de commissie is het niet aannemelijk dat G.S. rekening zullen houden met hetgeen door de bevol king op de hearings naar vo ren zal worden gebracht. ningzoekenden en een bouw van dure woningen welke juist be woners uit de stedelijke gebie den zal aantrekken, vele bewo ners uit deze streek met 'n laag inkomen zullen daarentegen gedwongen worden te verhuizen naar de stad, waar de hoge hu ren hen voor onoverkomelijke moeilijkheden zullen plaatsen. De toelaatbare groei van de werk gelegenheid met 1 procent vindt de commissie uit de lucht ge grepen. In een reactie op het plan van GS schrijft ze: „Men weet immers niet eens hoe groot de werkgelegenheid nu is. Bovendien is uitbreiding van de werkgelegenheid in bestaande bedrijven niet van hogerhand te beperken, zelfs als dit wenselijk zou zijn. Er bestaan bijvoor beeld in de praktijk geen moge lijkheden om vestiging van een zeer arbeidsintensief bedrijf in een vrijkomend pand ergens op een industrieterrein in de streek tegen te gaan". Zoals bekend neemt de openlucht recreatie in het plan een grote plaats in. Zo willen GS onder meer het wateroppervlak uit breiden met 1700 ha, waarvan bijna de helft voor 1980 gereali seerd moet worden. GS heeft ook al precies aangeduid waar de uitbreiding moet gaan plaats hebben. Deze detaillering acht de streekcommissie in strijd met het globale karakter van het streekplan. Men kijkt ook sceptisch aan tegen de realise ring van nieuw wateroppervlak. Dit hangt immers ten nauwste vanwege de financiering samen met de zandwinning. Er is op het ogenblik weinig behoefte aan zand. Men stelt de vraag: waar moeten we in 1980 met die duizenden recreanten naar toe? Wat betreft het beleid ten aanzien van 't agrarisch bedrijf vindt de commissie het kwantificeren van de afname van 't landbouw areaal een moeilike zaak. Men vindt het gewenst dat bodemge- schiktheidskaarten worden opge steld, waardoor beter kan wor den bepaald welke bedrijven wel en welke bedrijven beter niet kunnen verdwijnen, voor uit breiding van het kassenareaal moeten volgens de commissie de volgende plaatsen worden aangewezen: Ter Aar (Vieram- bachtspolder), Roelofacendsveen (Drooggemaakte Veender- en Dijkerpolder) en Noorden (pol der Noordse Buurt). Nieuwe ontwikkelingen van de glastuin bouw moeten volgens de com missie bij voorkeur plaatsheb ben in een gebied tussen Ter Aar, Leimuiden en Uithoorn. GS dachten ook aan de Verenigde Bloklandse en Kortenaarse pol der. De commissie vindt dat on juist. Mevrouw W. Pijlman biedt een vaardige helpende hand NIEUWVEEN Jeugdland heeft zo mogelijk een nog gro ter succes geboekt dan het vo rig jaar. Hoewel in de beide afgelopen weken vanwege de warmte de zaal in gbouw Kwiek enkele middagen geslo ten moest blijven, beliep het aantal bezoeken ruim tweedui zend. De organisatie zat goed in el kaar, doordat de dertig he pers (sters) al vele weken te voren zich in de verschillend taken hadden bekwaamd on der de bezielende leiding van de heer en mevrouw C. Al berts, mevr. W. Pijlman en de heer J. de Groot. Mevrouw Al berts, die het diploma kreatie- ve handvaardigheid bezit, zorgde ervoor, dat iedere help ster haar eigen werktafel goed getraind in de hand had en zo kon de jeugd weer naar harte lust kiezen en kwam er menig aardig werkstukje te voor schijn. Ook van de omliggende plaatsen kwam men enthou siast een helpende hand bie den. Er werd veel gewerkt met pi- triet, maar de kinderen kon den zich ook fijn uitleven aan klei- en timmertafel, schilde ren, figuurzagen. Vele dieren van wol werden vervaardigd, de sjoelschijven ketsten onver moeid. films werden vertoond. Jan Nelissen gaf zijn bekende poppenkastvoorstelling en zo tussendoor werden meermalen prijsjes uitgeloofd voor extra goede resultaten. Er ging heel wat materiaal om in Jeugdland, zo'n 220 kg klei. liters verf en pakken spijker tjes en fineer. Wat de kinde ren hadden gemaakt, mocht weer mee naar huis worden genomen, zodat ze het daar trots konden laten zien. Ook de jeugd tot zeventien jaar was vele malen aanwezig. Vooral de fijne samenwerking tussen de vele helpsters en lei ding, het idealisme, dat er in Nieuwveen nog wel degelijk bestaat om belangeloos voor elkaar klaar te staan, heeft het mogelijk gemaakt om tot dergelijke prestaties te komen. De laatste dag werd besloten met een „Stuif-es-in" en 's morgens zowel als 's middags stonden er een kleine tweehon derd kinderen voor de zaal, die later genoten van zelf-ge- brachte akkordeonmuziek, ALPHEN Enkele honderden me ters vart de plaats waar het do delijke ongeluk gebeurde op de Achterweg botsten gisteravond om tien uur twee personenauto's op elkaar. De 34-jarige J. de V. uit Amsterdam reed op de Zuid- eindseweg en kreeg van de heer O., die op de Nieuwkoopseweg reed. geen voorrang. De heer O. demisch Ziekenhuis worden ver uit Leiden, moest met een zware voerd. Zijn zoontje liep een hoofd hersenschudding naar het Aca- wond op. OEGSTGEEST - De kritiek van bijna alle fracties op de onder wijsnota is, dat men vindt, dat de nota te weinig getuigt van een gericht onderwijsbeleid en meer een inventarisatie van de bestaande toestand en de wen sen op korte termijn is. De gemeenteraad sprak gister avond uitvoerig over de nota. Het debat daarover had al in juni moeten plaats vinden, maar wegens tijdgebrek werd toen cie behandeling verschoven. Mevr. De Waal Malefijt van de VVD. die als eerste aan het woord kwam bleek een goede „trensetter" te zijn, want de volgende raadsleden, die over de nota spraken moesten haar volgen in haar kritiek, dat B. en W. ie weinig visie hebben ont plooid. Het liberale raadslid zei, dat veel veranderingen van de laatste jaren vaak niet meer .zijn geweest dan een verande ring van de „verpakking"; van een meer individuele benade ring van het kind is nog weinig sprake, zodat de school vaak achter de feiten aan blijft lopen. Zq pleitte voor een radicale op bouw van het onderwijsbestel. Fractieleider Brouwer van de PC had ook weinig vernieuwing kunnen bespeuren. Bij het basis onderwijs bestaat de neiging om alles bij het oude te laten, zo vond hij. De heer Brouwer zei voorstander te zijn van een zekere koppeling van peuter speelzalen en kleuterscholen. Het hele onderwijs dient verder de band met de maatschappij in het oog te houden. Zijn concrete wensen waren verder: een gym zaal bij iedere school, het mu- ADVERTENTIE ciebab» KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN -K KANTOORMEUBELEN Sl B D1REKTIEKAMERS g I MAGAZIJNKASTEN g> KANTINEMEUBELEN I TOONZALEN Geo ii oo t LOIUCIT ROELOFARENDSVEEN In het plan Plassengebied gaat G.S. voorbij aan de belangen van de bevolking van dit ge bied. De streekcommissie die het plan begeleidt is het wel met G.S. eens dat de hoofd lijn van het ruimtelijk beleid moet zijn het openhouden van het middengebied, maar ze is het niet eens met de wijze waarop G.S. deze doel stelling wil uitwerken. Volgens de commissie is het ontwerp plan Plassengebied ook in strijd met de nota Ruimtelijke structuren voor Zuid-Holland. In deze nota wordt gesteld dat het onge wenst is de landelijke gebie den 1. te ontvolken, 2. te de graderen tot een verzame ling slaapdorpen, 3. te laten bewonen door uitsluitend agrarische beroepsbevolking en 4. te doen versnipperen door een onevenredige uit groei van de dorpen, door een goed leefklimaat in lan delijke gebieden is verder nodig dat 1. de nodige ver zorgingscentra aanwezig zijn en de nodige voorzieningen voor allen bereikbaar zijn en 2. dat een beperkte differen tiatie in de beroepsmogelijk heden wordt geboden. Vol gens is er in het ontwerp plan Plassengebied sprake van een abrupte beëindiging van de ontwikkeling in dit ziekonderwijs moet door vak leerkrachten gegeven worden, meer aandacht liefst in ge westelijk verband voor het avondonderwijs en meer klaar heid in de Schooladviesdienst. De kritiek van mevr. Van Looke- ren Campagne (D '66) op het ontbreken van een lange ter mijnplanning werd eveneens ge deeld door mevr. Gouverneur van de KVP. Zij hoopt, dut B. en W. met voortvarendheid gaan werken aan een beleids stuk. De P.v.d.A.-'er De Grauf zei met in onderwijsvernieuwing te kunnen geloven zolang het onderwijs de neerslag blijft vor< men van de economische ordo voor concurrentie en competitie voorrang hebben. Wel houder Tem mi nek zei, dat B. cn W. in de beleidssfeer bepaald niet stil ritten. Er is voortdu rend overleg met onderwijsin- stanfies en mensen, die plaatse lijk op onderwijsgebied bezig zijn. Wat de spcelleerklasser. betreft waarover ook een vraag was gesteld, zei hij dat het zai worden voorgelegd aan de ou- dercon.missie. De speelleerklui is volgens de heer Tcmminch overigens nog een discutabel! zaak. Een gymnastieklokaal bij iedere school is volgens de wet houder niet haalbaar. Op andere vragen en suggestiei deelde hij verder mee, dat if Haaswljk geducht wordt uof een samenwerkingsschool, mu ziekonderwijs door vakleer krachten moet worden ontrader vanwege de kosten. De kanoërs van de Gerardusschool in actie ALKEMADE Onde weersomstandigheden maandagmiddag gemaakt met de voortzetiing van de vakantiespelen VAK-'72, n.l. met kano-wedstrijden voor de schoolploegen, welke gehou den werden op het Braassemer- meer nabij de Westmeerlaan. Louis van der Meer had hiervoor de twee 10 persoons Canadese |werrie's die hij deze ideale gesteld. Tevens had hij de lei- werd ding bij de wedstrijden, vang De deelnemende ploegen met totaal ca. 150 kinderen waren Overwinnaars werden tenslotte bij Bavo school Oud Ade, Jozefschool Rijpwetering, Ge rardusschool I en Gerardus school II uit Oude Wetering, Chr. Nat. School Nieuwe Wete ring, de Mariaschool, St. Jozef de jongensploegen 1. Gerardus school met stuurman Anton v. d. Zwet, 2. St. Bavoschool met stuurman Dirk v. d. Geest, 3. St. Ignatiusschool met stuurman Peter Loos. bruikleen heeft van HKV Water- Op zeer sportieve wijze bestreden sportvereniging uit Haarlem en de jongelui elkaar, soms in een één van de watersportvereni- nek aan nek race, waarbij de ging uit Wormer, beschikbaar vele belangstellende toeschou- i St. Ignatiusschool uit Roelof- Meisjesploegen 1. Gerardusschool arendsveen. II met stuurvrouwe Berna Loos. 2. St. Ignatiusschool met stuur vrouwe Hanneke Nieuwint, 3. Mariaschool met stuurvrouwe Marian Turk. Honderden toeschouwers stonden aan de wal om de verrichtingen van de kanoërs nauwkeurig te volgë

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5