Zwaar gewest rond Leiden beter dan Groot Den Haag VNG geeft advies: m Advies voor een Gewest IjAJ Geen kansen voor gewest Bollenstreek Lisse en Zuiden Haarlemmermeer 50.000 inwoners? SNEL KIEZEN: OPENBAAR- OF PRIVÉ VERVOER ra DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Bijna vier jaar gele den gaf het Gewest Leiden de Vereniging van Nederlandse Ge meenten opdracht, een onder zoek in te stellen o.a. „ter voor bereiding van een plan voor de bestuurlijke organisatie, gericht op de vervulling van die taken, die door het gewest en de sa menstellende delen dienen te worden verricht". Dat onder zoek is eind vorige week afge sloten met het uitbrengen van een driedelig beleidsadvies. Aan dit advies zijn de afgelopen ja ren vier deelrapporten voorafge gaan. In deze jaren hebben zich de opvattingen over de functie van het gewest sterk gewijzigd. Aanvankelijk werd het gewest nog gezien als een aanvulling op de gemeenten, die alleen noodzakelijk was in gebieden met een klemmende ruimtelijke problematiek met een sterke na druk op de groei van onderop. Nu heerst de opvatting, dat het gewest een zelfstandige instel ling zou moeten zijn; de eerste vormgever van de samenleving op lokaal niveau, waarbinnen de gemeenten naar organisatie en bevoegdheden zouden moeten 2. Een „klein' j{an wor(jen. Burgers, maar ook de gemeentebesturen zullen het den: 1 Een gewest, een Grote bestuur van het Haagse Gewest gewest Den Haag; dat 'n zodani- a|s een provinci, op k|ei„ere ge omvang heelt dat het bij het schaa, Iien '!rieA.V!".il"iia,ïCïf°.TPK" Het verkieselijke Gewest rond oon ornto cr,»a nt mto oa t Leiden dient volgens 't beleids- worden ingepast. Hetgeen bete kent dat het gewest daartoe vol doende bevoegdheden en moge lijkheden moet hebben. In dat licht dient men het beleidsad vies te zien, dat tendeert naar twee alternatieve mogelijkhe- een grote speelruimte heeft bin nen het nationale kader. Dit ge west zal aanzienlijk groter moe ten zijn dat het huidige Gewest Leiden; gewest rond Lei den, dat wel voldoende moge lijkheden zal hebben om een evenwichtige voorzieningenstruc tuur op te bouwen maar dat een belangrijker deel van zijn taak stellingen van buitenaf aange dragen zal krijgen. Groot Gewest Den -Een konsekwentie van i Haag, waarin de Leidse agglo meratie een deel zou zijn naast de Haagse agglomeratie, de Bollenstreek, Delft en het West- land en wellicht ook het Hol lands Middengebied (Gouda-AI- phen e.o.). De keus tussen de twee alternatieve nogelijkheden kan men snel maken na lezing van—de argumenten en overwe gingen die de VNG- onderzoe kers drs. P.Ph. Dordregter, drs. B.B.M. van der Hart en drs. S. van Keulen hanferen bij de twee voorliggende mogelijkhe den. Een zwaar gewest rond Leiden 1 heeft realiteitswaarde omdat; 't gewest rond Leiden voldoen de kracht zal kunnen hebben gewest rond Leiden zou verder kunnen zijn, dat de gemeenten wat klei ner kunnen worden waarbij het gewest duidelijke stimulerende, controlerende en uitvoerende bevoegdheden zal hebben. Een gunstig gevolg van een Gewest rond Leiden zal volgens de sa menstellers van het advies ten slotte kunnen zijn, dat de com municatiekanalen tussen Ge west, gemeente en burgers makkelijker tot stand gebracht kunnen worden. Het gewest rond Leiden zal meer aan spreekbaar zijn voor de burgers dan een Groot Gewest Den Haag. Dat is zeker noodzakelijk omdat de besluiten van het Ge west een vrij gedetaileerd ka- raker zullen hebben, om taken die uit het gebied zelf De konsekwenties van de instel- uit democratische overwegingen de gemeenten een belangrijke functie moeten houden. Maar daarbij zal niet ontkomen kun- lijke herindeling tot grotere ge meenten aldus de VNG-advi- seurs, die ook nog aanvoeren, dat de relatie burgers en ge- een gemeente- westbestuur moeilijk opgebouwd A'AH'-a' advies groter te zijn dan thans. Het zou opgebouwd moeten zijn uit de volgende deelmilieus; de Leidse agglomeratie (Leiden en de direct aanpalende gemeen ten), Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg, (Wassenaar zal beter in een Gewest Den Haag dan in een Leids Gewest kunnen parti ciperen), Voorschoten (voor de ontwikkeling van de Vlietlanden en het Leidse Vlietpark dient ook Stompwijk-gem. Leidschen- dam bij het Leidse Gewest teko- men,), de Bollenstreek. Hazers- woude en Koudekerk, het Plas- sengebied van Alkemade en Warmond en het zuidelijke deel van de Haarlemmermeer. Wat Hazerswoude en Alphen be treft wordt in het advies opge merkt dat zij voor de Leidse ag glomeratie een specifieke wo- ningbouwfunctie kunnen vervul len. Mocht de voorzieningen structuur van de Leidse agglo meratie toenemen dan zouden deze gemeenten geheel of ge deeltelijk in het Gewest Leiden kunnen deel nemen. Ten aanzien van het Plassenge- bied wordt opgemerkt, dat het gebied zelf onvoldoende moge lijkheden heeft om een eigen ge westelijke taakstelling waar te maken, omdat het te weinig en te zwak gestructureerd is. Voor een goede deeltaakstelling bin nen het Plassengebied zal ook Woubrugge en zeker de kern van Hoogmade tot het Gewest Leiden moeten behoren. komen, maar ook taken, van buiten af worden aangedra gen (woningbouw werkgelegen heid eet),in evenwichtige relatie tot elkaar te realiseren. heL-mogelijk zal zijn mede door de aanwezigheid van een be langrijk centrum als de stad Leiden en door de aanwezigheid van regionale steunpunten voor voorzieningen om de reeds aan wezige voorzieningenstructuur op evenwichtige wijze uit te bouwen: t 'n gewest rond Leiden voldoen de mogelijkheden zal hebben om- tezamen met de gemeenten een zo goed mogelijke relatie met de burgers op te bouwen. Bii de instelling van een gewest rond Leiden dient men wel te ocerwegen, dat er een constante dialoog zal moeten zijn met de Haagse agglomeratie over de gewenste ontwikkelingen in de samenleving. Bij kleinere ge westen - men kiest daarvoor als de Leidse agglomeratie een ei gen gewest en geen onderdeel van een Haagse vleugel in de Randstad wordt - zal er de be hoefte bliiven bestaan aan een niveau tussen gewesten en Rijk. Op dit niveau - de provincie - moeten de grote lijnen van de ontwikkeling worden vastgesteld voor een landsdelig gebied. De. provincie - volgens de VNG-ers hoeven er geen 11 meer te ziin ling van een Groot Geweste Den Haag zullen zijn, dat een Groot Gewest Den Haag wezenlijk de taak en de positie van de pro vincie aantast. De grote gewes ten zullen rechtstreeks met el kaar in contact treden, zoals nu al gebeurt met de grote steden, en voorbij proberen te gaan aan de intermediaire functie van de provincie. De adviseurs vrezen vorder, dat bij een Groot Gewest Den Haag de woningbehoefte en verzor gingsfunctie van de stad Den Haag wat eenzijdig gaat domi- Groot gewest dreiging voor evenwichtige ontplooiing A'' neren. Niet denkbeeldig is, dat verzorgingscentra van lagere orde (Leiden en Delft) in een vroeg stadium ondergeschikt zullen worden aan een groter geheel en onvoldoende in de ge westelijke besluitvorming be trokken zullen worden, bii vorming van gewesten - zal Door de grote schaal van een ook het toezicht moeten hebben Groot Gewest Den Haag zullen De auto is niet uit ons bestaan weg te denken. Daarom moet het selectief autoge bruik bevorderd worden. Woon- en werkgebieden moe ten derhalve zoveel mogelijk op de raillijnen zijn afge stemd. Hoofdelement in het railstelsei van het gewest Leiden is de spoorlijn Haar lem Den Haag met daar aan de toekomstige Schiphol- lijn en de lijn Leiden Utrecht. Om de noodzaak voor verdere aanleg van au towegen zoveel mogelijk te beperken, zijn meer railver bindingen nodig. Het beleids advies wordt voorgesteld. Oegstgeest, Rijnsburg. Kat wijk en Noordwijk langs een intensief te gebruiken rail- varbinding aan te sluiten op de stations van Leiden en Den Haag. Prioriteit ver dient een lijn van de Meren- wijk naar do Leiderdorpse uitbreiding, b ijv. te onder houden met Haags tramma- terieel. Op den duur stellen da spoorwegen zich voor. de lijnen naar Katwijk. Noord wijn en Leiderdorp te doen berijden door „Randstadma- terieeldat snel optrekt waardoor meer haltes moge lijk zijn; langs de oostzijde van Voorschoten en Leiden- Zuidwest kan dan een twee de noordzuidverbinding met dit soort treinen gelegd wor den tussen Den Haag en Lei derdorp. Tenslotte geeft het beleidsadvies in overweging, Wassenaar d.m.v. een tram met de Haagse city en even tueel noordwaarts met Kat wijk te verbinden. LEIDEN De Bollenstreek heeft, volgens de adviseurs van VNG, niet voldoende grondslag om een eigen gewest te vormen. In de eerste plaats trekken zij in twijfel of de Bollenstreek sterk genoeg is o JÊ evenwichtige structuur voor het gehele gebied samen te stellen. In steeds toe nemender mate blijkt de Bollen streek afhankelijk te zijn van de ontwikkelingen elders. De bevolking richt zich meer en meer op voorzieningen van bui ten het eigen gebied (vooral Lelden en Haarlem), een proces dat zich in de toekomst nog voort zal zetten. De bollencultuur, die tot nu toe een vrij dominante en karakte ristieke rol speelde, vormt ook te weinig basis voor een eigen gewest, door het afnemend eco nomisch gewicht. Ook de „open ruimte"-tnakstelling kan, gezien de huidige ontwikkeling niet meer als belangrijk beschouwd worden. zelfstandig een Door al deze negatieve factoren voorzieningen- en door de druk van buiten af op de Bollenstreek, menen de adviseurs dat een bestuurlijke vormgeving in een groter ge heel gewenst zal zijn. LEIDEN Wanneer het beleids advies voor het gewest Leiden letterlijk gerealiseerd zou wor den, dan wacht Llsse en de zui delijke Haarlemmcrmeerpolder een toekomst als sterk verstede lijkt gebied met 50.000 inwoners. Bij het hidige vestigingsoverschot In het plangebied van 0,5% en een natuurlijke bevolkingsgroei van 1%, berekenen de adviseurs van de VNG het inwonertal van de regio op 403.000 in 1985. Dat is maar 48.000 méér dan het huidige aantal. Maar ten behoe ve van de nieuwe bewoners, voor het inhalen van sanerings achterstanden en wegens de sa nering van het woningbestand tot 1985 moet voor tussen de 20.500 (bij een woonbezetting vrij houden voor toekomstige terreinbehoeftcn. Het marine vliegkamp Valken burg wordt in het advies ge schetst als een theoretische bouwplaats voor een stad van 9.000 woningen. Om de verbin dingen per weg en/of rail die nodig zouden zijn voor de ont wikkeling van deze „new town" en die nieuwe doorsnijdingen van het hoogwaardige natuurge bied achter de duinen zouden veroorzaken, achten rapporteurs deze locatie onaanvaardbaar. Datzelfde geldt voor Zooterwou- de, waar de bebouwing de om geving van het huidige dorp zou aantasten en een sterke „hori zontvervuiling" ten gevolge zou hebben. van 3,50) en de 30.000 woningen Rapporteurs komen tot de slot- LETDEN In de situatie van het gebied waarover zich het plan voor de bestuurlijke organisatie uitstrekt, verdient het openbaar vervoer zeer bijzondere aan dacht te krijgen, aldus het be leidsadvies van de VNG voor het gewest Leiden. Op de .eer ste plaats door de beperkte ruimte van het plangebied, dat toch al zo zwaar belast is dat geen verdere hinder door geluid etc. toelaatbaar is. Maar ook, omdat het openbaar vervoer naar faciliteiten bij het privé (auto-) vervoer ver ten achter ligt. Vil het verkeer zich binnen en rond het plangebied zo goed mogeliik afwikkelen, dan is het noodzakelijk, het openbaar ver- kernen te laten aandoen; Schiphollijn krijgt dan meer karakter van een forensenlijn. de 2) Voor de Leidse Baan (PW 16- bis) gelden dezelfde overwegin gen. Maar bovendien geeft de voer maar ook het wegennet uit 4) Het doortrekken van het in ont- aanpassing ervan aan de Haag se- en Leidse infrastructuur gro te moeilijkheden. te breiden. Men kan daartoe eerst met alle mogelijke midde len het openbaar vervoer tussen de kernen aannassen aan de be hoeften en vervolgens de aan dacht verdelen over openbaar- en particulier vervoer. De na druk komt dan per saldo op het onenbaar vervoer. Men kan ook van meet af aan de aandacht tussen oDenbaar en particulier vervoer verdelen, waardoor de kwaliteit van het ooenhaar ver voer verbeterd wordt maar waardoor de nadruk bii het to tale vervoerssysteem toch op het orivévervoer bliift vallen. Dezelfde varianten gelden ten ratie tot in het plangebied zou 3) Onvoldoende ontsluiting van de niet alleen het NS-railsysteem aanvullen maar het zou het openbaar vervoer in het plange bied effektiever maken en nade lige neven-effekten van het au toverkeer beperken. De semi- metro zou vanuit Leidschendam via Voorschoten tot aan Katwijk en bij voorkeur tot Noordwijk 4) Ten kust en een tekort aan oost-west verbindingen door de Bollen streek en vanuit Leiden maken Provinciale Weg 6 (Vanuit de zuidelijke Bollenstreek, even wijdig aan de Oude Rijn en langs Alphen) of van RW 11 op korte termijn dringend gewenst. doorgetrokken moeten worden. 5) Er moet meer dan tot nu toe gewerkt worden met vrije bus banen. snel- en spitsbussen, rij strooksignalering en -reserve ring voor bussen. de aanleg i het wel of niet aan- 6) De taxi kan in toenemende le<roen van beoaalde wegen of railverbindinnen. 1) Voor het forensen- en zaken verkeer tussen Le'^en pn Den Haag is het van eront belang, dat bet banovnk TTaar1p"i - T"*»n Haag verdubbeld wordt. Dat kan bere'kf vnrd»n d""' deze laatste weg, luidt het ad vies dat het verleggen van het tracé in noordelijke richting ef fektiever en veelzijdiger zou zijn dan het voorgestelde tracé. Het zou bovendien minder nega tieve neveneffekten hebben. mate als een zeer specifieke Voor het verwezenlijken 2) ne TT'roe» geadviseerde zijn een algemeen ontwikkelingsplan en een regio naal structuurplan onontbce'- lijk. Bovendien moet er ruim schoots complementair tus sen alle bestuurlijke lichamen! overleg zijn en moeten ooen- baar vervoer en taxi's zeker zijn van overheidssteun. an een mopeli'ke verctede'ii- ing van bet platteland door het "»cé meer toekomstige woon vorm van openbaar vervoer in gezet worden. Met name In bin nensteden en andere centrum- millieus en vooral voor het voorzieningenverkeer waarvoor - bijv. in verband met tassen, kinderen etc. - tram en bus minder comfortabel ziin. 1) De D»inwe« (PW 11 dwingt tot een kritische houding: het is nog maar de vraag of ze past in Het rannort dringt aan de stedeli'ke structuur van het plangebied en of ze voor het fo rensenverkeer wel zin heeft, als er een goed openbaar vervoer met Katwijk is. Bovendien zou deze weg een „kooplek" kunnen veroorzaken voor de Katwijkse en Leidse voorzieningen. mile omdat de infra structuur - waarover de komen de iaren voor lange tijd wordt beslist - de ontwikkeling van het stedelijk milieu voor lange tijd ingriipend beïnvloedt. Of die in vloed positief of negatief is, hangt af van de beslissingen. (bij een woonbezetting van 3,25) nieuw bouwterrein gevonden worden. Bij een bebouwings dichtheid van ca. 30 woningen per ha. is er thans in het ge west nog ruimte voor 18.750 wo ningen. „New Town" Voor de aanleg van nieuwe bouw plaatsen. aldus het advies, die nen in eerste instantie overwo gen te worden de Leidse agglo meratie en de dicht daarbij lig gende kernen Voorhout, Sassen- Daarnaast moet heim, Hazerswoude-Rijndijk, bouw van Lisse Katwijk en Noordwijk. Verdere uitbreiding van Katwijk is al leen in aansluiting op Hoornes mogelijk; uitbreiding van Noordwijk betekent, Noord wij k/Zee en -Binnen tot één ge heel maken. Sassenheim zou nog kunnen bouwen aan de westkant, op het gebied van Voorhout. Het uitbouwen van Voorhout tot 20 i> 25.000 inwo ners zou een sterke ruimtelijke verdichting van het gebied bete kenen en tal van nieuwe verbin dingen over de weg tot gevolg hebben. Warmond heeft, op het beperkte Zwanburg na, geen ruimte meer om te bouwen. som, dat binnen het plangebied onvoldoende mogelijkheden aan wezig zijn om de berekende be volkingsgroei en de kwalitatieve woning- en woonmilieuverbete- ring op te vangen. De in het streekplan beoogde groei van Alphen tot 100.000 zie len zal voor een deel vanuit het gewest Lelden gevoed moeten worden. Beperkingen Nieuwe bouwplaatsen in Noord- wijkerhout en Lisse moeten pas in ontwikkeling genomen wor den als de mogelijkheden dich ter bij Leiden zijn uitgeput of verworpen. Oegstgeest heeft nog slechts zeer beperkte uitbreidingsmogelijkhe den. Leiden bouwt in de Meren- I" het kader verdere uit- de ontwikke ling van een nieuwe stedelijke eenheid in de zuidelijke Haar lemmermeerpolder worden overwogen. Ten zuiden van Lis se is wellicht nog ruimte voor 1500 woningen te creéeren. Rond Lisserbroek in de Haar lemmermeer is nog een woonbe bouwing van 4000 huizen denk baar, al komt die ook zeer ex centrisch te liggen t.o.v. hét huidige centrum van I.isse. Een ander bouwveld voor 9 h 10.000 huizen zou gedacht kunnen wor den bij de kern Abbenes. Omdat hier een kern van enige beteke nis ontbreekt, zal hier een „new town" met een geheel nieuw centrum gebouwd moeten wor den. De aanleg van „Groot Ab benes" veronderstelt een aantal nieuwe wegverbindingen: één naar I eiden, parallel aan de Rilksweg langs de westzijde van de Kogerplassen en een nieuwe verbinding met I.ei- den/I.eiderdorp langs de oostzij de van de plassen. huidige bebouwing mogelijke toekomstige bebouwing ijk en heeft plannen voor de bouw van ca. 3000 huizen in de Stevenhofjespoldcr (wat het ad vies sterk ontraadt). Ook de be bouwing van de polder Achtho- ven in Leiderdorp kan in de ogen van de adviseurs geen ge- dscha lijk nade vinden. ardevo'fe gebieden Wanneer de Leidse Baan aange legd wordt, wordt de natuur zo danig aangetast, dat men het restgebled tussen de weg en de spoorlijn gevoeglijk voor bebou wing kan bestemmen. Overigens willen de rapporteurs de bebou wing van Voorsc hotens zuidkant i de ontwikkeling vnn deze plannen lanceren do adviseurs het axioma dat de aansluiting van de bollenstreek bil een gewest waar ook Lelden deel van uitmaakt, een levens zaak N aangezien anders ge vreesd moet worden dat minder enn"f>nrdhnre houwnlnetsen In 7oet»ri"oude. Voorschoten, Ste- Vof>shnfiesnnMer en Leiderdorp p! In de eerste fase In ontwlkke- 1'"" rn"en worden eenomen. Uit derf gedachte vloeit de keuze voort voor de uitbreiding van I Isse en de (latere) bouw van Groot Abbenes.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3