VUC GAAT VOOR MOEILIJK SEIZOEN VAN DE TITEL UIT Harrie Heijnen met YYV naar het Zuiderpark Trainer Van der Lubbe: Ik moet wel optimistisch zijn OUD-CAPTAIN ANTON BAKKER: Alles is vergeven en vergeten PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 JULI 1972 DEN HAAG John van der Lubbe lijkt niet veeleisend. Nog ver voordat de ama teurs weer in actie komen, heett de trainer van VUC het plan de campagne al weer gereed. Zijn pupillen hoeven in het aanstaande seizoen slechts één plaats hoger te eindigen dan vorig jaar. Verder reiken de ver langens van John van der Lubbe niet. Dat die eis ge lijk staat met het verove ren van het kampioenschap in de tweede klasse beseft ook de Haagse oefenmees- ter ter dege. „Dat klinkt toch anders dan kampioen worden". Later vervolgt hij glimlachend. „Als de chronologische volgorde zich voortzet, kan het niet anders. Elk jaar schoven we een plaatsje op, nu is de eerste plaats aan de beurt. „John van der Lub be grapt niet alleen, - hij meent het: doel is het kampioenschap. Of liever, hij gaat ervan uit. Na een zo tragisch geëindigd sei zoen lijkt dat een wat onwezen lijk verlangen. De teleurstelling is wel vergeten, maar de gevol gen daarvan kan niemand over het hoofd zien. Vooral John van der Lubbe niet. Immers toen de spelers na de ongelukkige ne derlaag tegen Wilhelmus in een klap hun ideaal de rentree in de eerste klasse zagen ver vliegen, kon niet iedereen tegen de mentale gevolgen op. Het uiteenvallen van het koningsduo Vosmaer-Hoogendorp was er een van de gevolgen van, evenals het vertrek van Hazelzet naar Lenig en Snel. „Van Vosmaer verwachtten we al jaren, dat het betaalde voetbal naar hem toekwam. Elk sei zoen. dat hij bij VUC speelde was meegenomen". Voor de jonge prof van Haarlem was de teleurstelling ook geen reden voor het vertrek. Hij kreeg al leen een goede kans in het be taalde voetbal en greep die met beide handen aan. Anders lag het met de transfers van de an dere twee spelers, vooral het vertrek van Hazelzet ging ge paard met geheimzinnigheid. „Hoogendorp wilde weer eens wat anders. Andere jongens blijven twintig jaar lid, hij is anders. We waren wel enigszins verrast. Het vertrek van Hazel zet daarentegen wekte verba zing. We kennen de reden niet precies, hij had het altijd naar zijn zin. Misschien dat de ko mende concurrentie er wat mee te maken had." Omzwervingen Van Roon (RVC) en Jan Holle man (Sparta) keerden na hun omzwervingen weer terug naar hun oude vereniging. „Van bui ten" kwamen Van der Zwan (Scheveningen), Van Hijkoop (Celeritas) en Boonstra (RVC) naar, de sterke tweedeklasser. Hoewel John van der Lubbe de laatste drie nog nooit heeft zien spelen, ziet hij de toekomst opti mistisch tegemoet. Het afscheid van het tandem Vosmaer Hoogendorp, die van de 36 doel punten in het vorig seizoen er samen 22 voor hun rekening na men, doet daar niets aan af. De 32-jarige leraar Nederlands aan de Scholengemeenschap Simon Bob Vosmaer greep met beide handen de kans aan een profcarrière te beginnen. Alom werd zijn afscheid bij VUC betreurd. Stevin, die al zes jaar aan VUC verbonden is als trainer, bezit realiteit genoeg om de moeilijk heden te onderkennen. „In een voorbereidingsperiode van zeven weken (dinsdag beginnen de trainingen weer) moet ik probe ren van êen heterogeen stelletje voetballers een eenheid te ma ken. Daar doe je een paar maanden over, voordat zoiets loopt." Opdracht Leslie Hazelzet vertrok onverwacht naar Lenig en Snel Daarom weet John van der Lubbe ook zeker, dat de start de moei lijkste periode zal zijn. Het team, dat waarschijnlijk voor de helft gewijzigd zal worden, voorbereiden op een zo'n be langrijk seizoen noemt hij „een interessante opdracht". „Ik ben er altijd voorstander van geweest om in een elftal, dat goed heeft gedraaid hooguit een man per linie te wijzigen. Dat is nu niet mogelijk, drie spelers vertrokken en er zijn een paar anderen, die misschien aan ver vanging toe zijn." Andere trainers zouden met zulke wijzigingen mogelijk aan een „bouwjaar" denken. John van der Lubbe, de hobbyist niet. Daarvoor is hij teveel met VUC, dat het verloren terrein na vijf jaar weer eens wil hero veren, verbonden. Vanaf zijn balkon van een torenhoge flat blijkt Van der Lubbe naar „zijn" terrein, dat van VUC. „Ik moet de toekomst wel opti mistisch tegemoet zien, anders zaten we niet goed. Van te vo ren wil ik geen excuses vinden. Goed, een speler als Vosmaer krijg je nooit meer terug. Toch geloof ik. dat de verliezen onge veer goedgemaakt zijn door de aanwinsten. Uit een selectie van achttien spelers moeten we elftal creëren zonder sterren. Met gelijke krachten en veel concurrentie voor elke plaats.' Eenheid De 32-jarige trainer, die eerder SHS (jeugd) en BMT leidde, weet dat het kweken van heid de moeilijkste opgave zal zijn. „De hoop bestaat, dat elf talleider Schijf en ik voldoende capaciteiten bezitten om vooral de nieuwe spelers snel te laten Kunst en kunstenaars De Amerikaanse auteur Americo Castro is op 87-jarige leeftijd in Spanje overleden. Hij schreef tal van historische en letterkun- dige essays. Castro was in Rio de Janeiro uit Spaanse ouders geboren, maar later tot Ameri kaan genaturaliseerd. jluth Mackenney overleden. De schrijfster van „My sister Ei- leen" en andere verhalen is op 60-jarige leeftijd te New York overleden. Zij schreef veel over arbeidsproblemen: een boek over de staking bij Goodyear te Akron en de proletarische ro- man „Jake Jome". De actrice Magda Janssens heeft van de minister van cultuur, re- creatie en maatschappelijk werk als blijk van waardering voor haar zeer belangrijke bij- drage aan het Nederlandse to- neel, een bijzonder eregeld ge- kregen. DEN HAAG Harrie Heijnen komt met FC WV(Venlo) zon dag naar het Zuiderpark om te gen de amateurs van RVC, van welke club het terrein nog niet speelklaar is, aan te tre den. Deze ontmoeting die om 2 uur begint, is door be middeling van Rob Baan ver leden seizoen nog jeugdtrainer van FC Den Haag en thans hoofdtrainer van de Limburgers tot stand gekomen. FC VVV heeft zich voor dit sei zoen versterkt met de bekende PSV'er Gerrit van Tilburg op het middenveld. Voor de aanval werden twee nieuwelingen aan getrokken, de Blauw-Witter Ger rit Kramer en de van VUC af komstige Dick Hoogendorp. Ook bij RVC is wel het een en ander gebeurd. Voor de strijd tegen de Venloërs staan drie nieuwelin gen opgesteld. Als spitsen zullen fungeren de ex-ODB-er Theo Heskes en de van De Ooievaars overgekomen schotvaardige Meijer de Wolf, die ook nog en kele seizoenen in de betaalde sectie van ADO heeft gespeeld. Een nieuw gezicht is ook de middenvelder Dick van der Toorn (Die Haghe). Nog niet beschikbaar zijn Jan Teske (ex- Holland Sport en het afgelopen seizoen Fortuna VI.) en de ama teurinternational Cees Zwam- born, afkomstig van Alblasser- dam en wegens verhuizing in het Rijswijkse kamp terechge- komen. Voor de ontmoeting tegen FC VW bedraagt de toegangsprijs voor alle rangen 2,50. terwijl voor jongens onder de 12 jaar lagere prijzen gelden. OPSTELLINGEN: RVC: Assendelft - Croes, Var. Dulle- men. v. d. Oever, v. d. Sloot Kleljn, Schuurman, v. d. Toom Bolman en Meljr" burg, Vercoulen, Vcrbong. Simons - Heijnen, Til- 55 (Van onze sportredactie) Den Haag Niet de sport, maar wel een speler staat de laatste tijd in de belangstelling van het cricket. Anton Bakker, eens captain van het Nederlandse team, die werkzaam is als 27-jarige import-exporteur van staal ar tikelen is een ondernemende persoon, die zijn hart aan cricket heeft verpand. In een interview in december met een van de Nederlandse dagbladen stelde hij enkele om standigheden in het cricket aan de kaak waarin hij aan stipte dat de KNCB nogal latent reageerde op verzoeken tot het organiseren van topwedstrijden. .Hierna werd hem het aanvoer derschap ontnomen, ondanks een onderhoud met het bondsbe- stuur waarin hij zich verdedigde tegen deze uitspraken wat ech ter nie's hielp. Tijdens een bij eenkomst van het Nederlandse elftal met een afvaardiging van het bestuur kwam hij samen met andere topspelers nogmaals op de zaak terug. Het bestuur gaf de appellanten de raad zich tot de commissie van beroep te wenden, de hoogste instantie die zich met dit soort zaken be zighoudt. De commissie, die zich achter de mening van het bondabcstuur schaarde, wees Bakker echter wederom als cap tain af; Bakker en de appellan ten berus'ten in deze uitspraak. De prestaties van Bakker zijn dit jaar ver beneden de maat en velen vragen zich af wat hier van nu wel de oorzaak is. Bakker daarover: „Ik ben een ge voelsmens en de moeilijkheden, die rijn gerezen hebben mij zeer zeker aangegrepen, waar door ik mij slecht kan concen treren tijdens het batten. Ook door andere omstandigheden heb ik mijn hoofd er niet hele maal bij en om tot prestaties van formaat te komen moet je het cricketspel onbevangen kun nen spelen". Dat Bakker vee! over de cricket- sport nadenkt en de mogelijkhe den om het cricket op een hoger plan te brengen bekijkt, bewees hij door contacten te leggen met sterke buitenlandse clubs. Bak ker: „He» cricketspel in Neder land gaat achteruit; om het peil te vernogen moet je allereerst de top veel wedstrijden laten spele.i waardoor de basis auto matisch verbreed wordt. De top is in dit geval de basis. Kijk maar eens naar andere sporten, f voetbal. Schenk en Crjyff maakten deze sporten tot één van de populair ste van ons land. Het liefst zie ik een spiraal van meer wed strijden. Gevolg: betere presta ties dus ook meer toeschouwers, enz." Bakker maakte geen deel uit van het Nederlands elftal dat het af gelopen weekend naar Dene marken reisde om daar een in terland te spelen. Bakker: „Als mijn prestaties beter worden en ik weer ln aanmerking kom voor All Holland zal ik graag meespelen. De moeilijkheden tussen mij en de bond zijn uit de wereld en belde partijen zul len zich positiever tegenover el kaar opstellen". Om het cricketen populairder te maken ziet Bakker ook moge lijkheden in beter public-rela tions en het spelen van avond- weds'r jden. Iedereen is het er dan ook over eens dat er iets met het Nederlandse Cricket moet gebeuren. Misschien miste Bakker de tact om op een pas sende manier zijn inzichten over te brengen. Toch blijft hij een waardevolle kracht, die heel veel voor de cricketsport in Nederland over heeft. acclimatiseren." Ideelist Van der Lubbe popelt om te begin nen aan die uitdaging. Voor hem, de amateur, is het ook belangrijk, dat er zoveel Haag se ploegen (Laakkwartier, Wil helmus, RKAW, Texas, Blauw Zwart) in de afdeling, waarin ook VUC speelt, uitkomen. „We gaan publiek trekken, want in de komende interessante compe titie staan veel derbies op het programma. Vorig seizoen al kwamen gemiddeld duizend mensen naar onze thuiswedstrij den kijken. En dat is helemaal niet slecht, als je dat vergelijkt met de eerste divisie. De ama teurs gaan trouwens toch een goede toekomst tegemoet. De mens zoekt tegenwoordig gezel ligheid rond ae wedstrijd en dat vind je bij de amateurs." Belangstelling föhn van der Lubbe juicht die be langstelling toe. Hij streeft er ook naar de toeschouwers wat te bieden. „We hebben het niet gehaald maar VUC speelde wel het aardigste voetbal van de omgeving. Dat moet je bereiken met twee trainingen per week". Met die gedachte windt de succes volle trainer zich vaak op over de onredelijke vergelijkingen die met het betaalde voetbal worden gemaakt. „Profs trainen twee keer per dag. wij twee keer per week. Je hebt veel minder tijd om bepaalde trai- ningsvormen door te nemen. Daarom mogen de supporters geen vergelijkingen trekken. Als je het goed bekijkt vind ik, dat de meeste clubs het in de twee de klasse behoorlijk doen." De aanpak bij VUC is modern, maar binnen het kader van de amateurs. Drie trainers, een masseur en het jaarlijkse trai ningskamp in Zeist (augustus) zijn daarvoor de bewijzen. John van der Lubbe volgt de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de training. De perfectio nist „spioneert" daarvoor tij dens trainingen van FC Den Haag, Feyenoord en Sparta. Zijn kast vol buitenlandse boe ken getuigt van een professione le kennis. Toch is John van der Lubbe de amateur, die weliswaar streeft naar perfectionisme, maar al tijd zijn oog gericht houdt tot waar de mogelijkheden reiken. Zijn onverbeterlijk optimisme („Een trainer moet ontzettend positief zijn, ondanks vaak nega tieve opmerkingen") staat er borg voor de problemen uit de weg te ruimen. Daarom zegt hij zijn tralnerscarrière: „We gaan van een kampioenschap uit". KEES KOOMAN John van der Lubbe ziet de moeilijkheden na het vertrek van de drie sterspelers niet over het hoofd. Zijn optimisme blijft echter groot: „We gaan ervan uit kampioen te worden". Suske en Wiske De gekke gokker Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6