mm -dofjes wacht nieuwe taak "bij huisvesting bejaarden Bij Fasson vlogen de pakketten weg 8 149.- Geen permanente scholen meer STIJLGROEP LFC in zorgen bij lustrum COSTER PRIJZEN 1/9." Zomerexpositie in de Lakenhal J O J OOK Wat u moet weten GRONINGEN Ü^VRIJDAG 28 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 IDEN De stichting „De cidse Hofjes" bestaat vijf jaar. Niet dat feit is belangrijk", egt secretaris R. J. Spruit, piaar wel dat in de zeventiger i- »ren van deze eeuw de middel- euwse gedachte over bejaar- enzorg weer ultra-modern i- lijkt". De stichting „De Leidse jofjes" beijvert zich voor het iotti iehoud van de hofjes in Leiden «or de huisvesting van bejaar- en. Van vandaag tot 10 sep- tmber wordt bij gelegenheid Hn het eerste lustrum van de lichting in het stedelijk mu- turn „De Lakenhal" een ten- Kinstelling gehouden, die een «nfrontatie is van de „middel- euwse gedachte" met de hui- |ge opvattingen omtrent een ur. bejaardenbeleid". Een confron- wi|g®fctie omdat men, rondscharre- 1 ^0tnd langs schilderijen, ge- miiksvoorwerpen, stichtingsac- 'P eefcn en andere archiefstukken, Irenten en maquettes, gedwon- jen wordt de vergelijking te paken tussen „toen" en „nu", tn stond de bejaarde nog net in |e samenleving; nu dikwijls net liet meer. Toen waren de dpor ie strenge leefregels die hun ferden opgelegd maar evenzeer loor vrijdom van huur of „preuven" (liefdegaven) op ge nade of ongenade afhankelijk van de charitas van stichter of regentencollege: maar zijn ze nu zoveel meer onafhankelijk van de geldende sociale dienst verleningen? De tentoonstelling begint met een kijkje in de historie van de twee oudste van de 35 nog bestaande hofjes in Leiden: de Jeruzalem- hof aan de Kaiserstraat (van 1467) en het Sint Annahofje aan de Hooigracht, dat in 1492 werd gesticht. De stichters werden in vele gevallen met het lot van de „arme en van tijdlijke goederen ontbloote lieden" bewogen door evenveel devotie en sociaal ge voel als door gevoel van eigen waarde. Met het toenemen van de welvaart binnen de Leidse wallen in de zeventiende eeuw nam ook het aantal hofjes toe. Voorbeelden vaak van fraaie ar chitectuur waarmee de stich ters eer inlegden mochten er alleen voorbeeldige mensen in wonen. Blijkens reglementen, waarin men kan lezen „dat ie der Bewooner van het Hofje, het zij Man of Vrouw zich zul len wagten voor kyven, vloeken, zweeren, schelden, spotten, veg- ten of smyten, schempen of an dere verongelijkingen zijn even- mensch aan te doen maar dat die geen, die vermeent eenig sints beleedigt te zijn, zal ge houden zijn, zich aan Regenten te addresseren". enz. Toen de textielindustrie in de 19de eeuw zware klappen kreeg, wa ren de bejaarden, die een plaats vonden in een van de hofjes wel bijzonder gelukkig. Hoeveel te meer moet de dreiging, door an dere leden van de berooide hof jesgemeenschap bij de regenten of de portier „verlinkt" te wor den hun het gevoel gegeven lnestjpi Korffstraat voorwaardelijk akkoord met regeling ÜDEN Het op het eerste ge- —jcht zo willekeurige verschil lissen hun schade-aangifte en let toegekende bedrag van een roorlopige tegemoetkoming in Ie geleden waterschade, bracht «t waarin de twee zwaarst getrof fen bewoners van de straat door de geringe uitkering zijn be land. Burgerlijke stand VOORHOUT GEBOREN: Allda E: sabeth Maria, dochter van: K. 1 Jung en van C. A. C. Zeestratei Jacobus Martinus Petrus, zoon vai H. P. J. van der Lubbe en van b A. Zonneveld; Monique Antolnett dochter van: T. J. M. Westgcest van: A. H. Hogewonlng. LEUVENDIJK Casper, z.v. M. Claassen en H. J. J. v. Gaaien. Ra mon. Pepijn, z.v. G. Sweys en H. M G Oude Veldhuis. Gideon, z.v. J. G. Zondervan en A. M. Katz. N'icol Cornells Ferdinand, z. v. G. J. H. van Giezen en M. M. van Ulden. Overleden - Jeonnctte Henrlette van Urk (75). Ondertrouwd: Johannes Wilhelmus Maria (23) en Louise Bouwmeester (21) Johannes Antonlus Joseph Maria Korver (32) en Angelina Maria The- resia Kleft (28). Jacques Adolf Janssen (37) en Henrlca Adriana Maria van der Meer (32), Chrlstla- nus Kok (26) en Usette P. Y. de Graat (23). hebben, op het slappe koord te lopen. De gezichten van de re genten van toen die vanuit hun schilderijlijsten neerzien op de bezoekers van de expositie staan streng, rechtvaardig en vol van de vreze Gods. Lieve Mensen. Maar met evenveel be grip als degenen die nu de Alge mene Bijstands Wet uitvoeren. Er is niet zo heel veel veranderd in 500 jaar hofjes in Leiden. Al leen de eisen, die gesteld wor den aan de behuizing van be jaarden zijn anders dan weleer. Ze zijn van invloed geweest op het beheer van de hofjes, die na de tweede wereldoorlog voor de bejaardenhuisvesting als een af lopende zaak worden be schouwd. Maar als ze uit histo risch-, toeristisch- en stede bouwkundig oogpunt onmisbaar zijn in de stad; als ze uit me disch-, sociaal en economisch oogpunt weer een functie kun nen krijgen in de bejaarden zorg, waarom zou dan voor de hofjes van Leiden het laatste uur moeten slaan? Dat is de te neur van een met schitterende dia's verlucht klankbeeld dat na enkele plannen voor rehabili tatie van een hofje én van de hofjes-wijk bij uitstek, de Camp- de expositie besluit. Aan de ten toonstelling is een „Museum- spel" gekoppeld, waarmee de bezoekers een prijs kunnen win nen; hetzij een van de kleurige affiches waarmee de tentoon stelling wordt aangekondigd, hetzij een „hofjesboek", dat niet zal nalaten het corps van ifc „Vrienden van de Leidse Hof' jes" aanmerkelijk te verster- In ken. ewoners van de Bakker Korff- nter-B «raat gisteravond lijeen voor (verleg. Leden van het Wijkko- 'nité „Plan-Noord" hadden het raadslid M. van Aken (PvdA) rt .terzocht in de bijeenkomst aan- ee »ezlg te zijn en mede dank zij lem, verminderde het wantrou wen tegen die gemeente aanzien lik. I gedupeerden hadden het ver- tchil tussen opgegeven schade |n toegekende tegemoetkoming n percenten omgerekend. /laar, zo vertaalde de heer Van »kcn de brieven van de ge- ograflieente: Het gemeentebestuur leeft tussentijds iets willen doen de ergste nood te lenigen, let geldt een tussentijdse rege- ig. Het tekenen van het scha- formulier betekent niet dat de deden schade niet groter zou zijn dan het vermelde drag. itrouwen sprak nog uit de 'raag; „Hebben de bewoners iet recht, om in tweede instan- nadat ze getekend hebben - it meerdere bedrag van de lemeentelijke Sociale Dienst te isen, ook als de gemeente niet de wateroverlast aanspra- •lijk zou zijn?" heer Van Aken hield vol: liermee is de zaak niet afge- lan. Ze wordt pas vereffend de verzekeringsmaatschap- ijen van gemeente en bewo- bij elkaar komen (Maar lechts twee van de aanwezigen 'aren verzekerd) U kunt deze ":ken volkomen ter goeder tekenen". Aldus werd he loten. Maar dan zou een irdvoerder tevoren eerst bij GSD gaan informeren naar consequenties van een hand- :kening. De -heer Van Aken gaf iet advies, de uitslag van het hnisch onderzoek af te wach- waarop hij zal aandringen alsook van de definitieve taatregelen om herhaling van ongemak te voorkomen, ook om dat daarvan de uiteinde- ijke uitkering zal afhangen. Bo- r'nfendien adviseerde hij, een ge- irek aan te vragen met B en om alsnog de aandacht te istigen op de ellendige situatie DE ECHTE VARENSMAN kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een JOHNSON JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16 a Telefoon 01710 - 54054 Zaterdag en zondag geopend. i pakketje halen en dan weg wezen LEIDEN In het kleine kamer tje kwamen ze binnen met tien tegelijk. Nat, verwaaid, moe cn soms wat gebutst, maar uitge hongerd naar een knipselknut- selpakket van Fasson. Voor de glazen toegangsdeuren had een ware bestorming plaats. Werk nemers en deuren dreigden te bezwijken. Het jonge volkje (en vooral de moeders) hielden moedig stand, al zou het uren duren. Onze fotograaf, Willem Croese, kon zich slechts veilig naar bin nen werken via het raam, even later gevolgd door een agent, die ijlings ter hulp was gesneld. Aleen zijn getag al oefende kalmte uit. Het echte dram- en terugduwwerk knapte een hele grote Fasson-medewerker op, met redelijk succes. Even later kwam raadslid Dick van Peype ook plakkertjes halen (voor zichzelf?). Het aanbod om even eens via het raam de Fasson- vesting te nemen, sloeg hij vriendelijk doch beslist af. Het zou teveel voor het raam kun nen zijn. Na een kort uurtje, kwam het noodsein dat de voor raad pakketten uitgeput was. Ten tweeden malen die dag. In het bedrijf werkte men op volle toeren om aan de vraag van de vele plakkers te kunnen voldoen (ook 's nachts). „Vanmorgen om acht uur stonden ze al op de stoep. In de stromende regen. En binnen een half uur waren we hier en bij ons bedrijf in Ha- zerswoude een kleine duizend pakketten kwijt. Boze moeders en teleurgestelde gezichten na tuurlijk. Er kwamen zelfs kwa de telefoontjes. Vanmiddag heb ben we er hier neg eens 800 uit gedeeld. Nu noteren we naam en adres, en sturen een pakket op. De kinderen kunnen van het pakket een collage maken, op sturen voor negen augustus. De besten krijgen een prijs en ko men hoogstwaarschijnlijk op de Leidato te hangen. Jeugdgroe pen kunnen dc pakketten vol gende week ook krijgen op tele fonische aanvraag", zegt de heer Vogels. En kijkend naar de verregende neusjes voor het raam en de aanhoudende me nigte op de stoep, verzucht hij; „Dat idee is „helaas" van mij, ja. We doen in elk geval nog wel eens zo iets". LEIDEN Bij LFC zal de hele maand augustus in het teken staan van het 65-jarlge bestaan. De Leidse Football Club, des tijds vanuit het Leidse Volks huis opgericht door de studen ten Middendorp en Helsinger, zal met het dertiende lustrum evenwel niet officieel naar bui ten treden. Deels, omdat 65 jaar geen jubileumjaar is, maar ook, omdat men de energie eigenlijk beter kan besteden aa de oplos sing van de vele problemen waar de vereniging thans mee kampt. In het „jubileumnummer" van De Kanarie wijdt voorzitter H. Holswilder een lange beschou- dit ogenblik en de moeilijkheden wing aan de moeilijkheden van Presentatief zet LFC alle zeilen bij om het verloren eersteklas serschap terug te winnen, maar de strijd om het complex uitge breid te rijgen met een derde veld lijkt zo goed als verloren, nu Unitas Leiden in staat wordt gesteld een clubgebouw tebou- wen op het complex van de Bos- huizerskade. De nog beshikbare ruimte zal men nu gaan benut ten voor vergroting van het clubgebouw - het is niet uitge sloten, dat er iets geheel nieuws wordt gezet - en anders vaste accomodaties. Dat LFC geen uitzicht heeft op een derde veld zal aldus schrijft de heer Holswilder, tot gevolg hebben, dat er een ledenstop in gesteld zal worden. Dat zal dan op de eerste plaats de jeugd treffen van Zuid-West Het programma van de interne viering ziet er als volgt uit: za terdag 4 aug. kaart- en sjoel avond in de kantine; vrijdag 11 aug interne receptie in de kanti ne; zaterdag 12 aug. viswed strijd in de nieuwe Vaart; vrij dag 18 aug. Retinistenavond in de kantine; zondag 20 augustus Jeugddag; woensdag 23 aug. voetbalwedstrijd Oud LFC - Ra dio eronica, opbrengst ten bate van het gehandicapte kind en zaterdag 26 augutus Slotavond in de stadsgehoorzaal. r HAZERSWOUDE De jeugdclubs van de parochie St. Michttël-St. Bernardus uit Hazerswoude-Rijndijk/Koude kerk aan den Rijn gaan ir de periode van 29 juli tot er met 5 augustus op kamp ir het Brabantse Loon op Zand. De leiding hiervan berust bij Tineke Heemskerk-de Boer. Een jeugdteam van de voet balvereniging St. Bernardus neemt in dezelfde periode deel aan het NKS-kamp te Lcusden, bij Amersfoort. HAZERSWOUDE Zondag 30 juli wordt op het tennis park aan de Ten Katestraat in de Hazerswoudse wijk Rhy- nenburch een clubontmoeting gespeeld tussen HTC en Ar- tesia uit Koudekerk aan den Rijn. HAZERSWOUDE „De Groene Brug", verbinding tussen Dorpsstraat en Voor weg te Hazerswoude-dorp, is vanavond (vrijdag) vanaf 23.30 u. gesloten voor alle ver keer in beide richtingen. In de nacht van vrijdag op za terdag worden er aan de brug herstelwerkzaamheden verricht, die naar men aan neemt zaterdagmorgen om streeks vier uur zullen zijn befiindigd. HAZERSWOUDE Gede puteerde Staten van Zuid- Holland hebben hun goedkeu ring gehecht aan het bestem mingsplan „Sportpark Ha- zerswoude". In het plan ls onder meer de aanleg van een sportveld opgenomen, dat in de toekomst gebruikt kan worden door de voetbal vereniging Hazerswoudse Boys. Deze club worstelt, on danks dat ze gebruik kan maken van twee terreinen, met ruimte, zoals bekend. Intussen is het bestemmings plan ten gemeentehuize ter visie gelegd. (ADVERTENTIE) KOSTUUMS wol/polymter, scheerwol, M STIJLGROEPgroningen sport- ft KOLBERTS /Ha W. ZOETERWOUDE Het huidige scholenbestand in Zoeterwoude is niet toereikend om in de toe komst het aanbod van leerlin gen op te vangen. De bouw van een nieuwe school zoals bij voorbeeld de openbare basis school aan het Westeinde is financieel een niet te verteren zaak, althans dat vindt de KVP-fractle in de Zoeterwoudse raad. een nota die fractievoorzitter A, Everstijn aan het gemeente bestuur aanbood wordt daarom de suggestie gedaan semi-per- manente scholen te bouwen, waarin diverse soorten van on derwijs kunnen worden onderge bracht. Men denkt aan de inte gratie van kleuter- en basison derwijs in een gebouw en aan zgn. samenwerkingsscholen; dat zijn scholen waarin katholieken en protestanten samenwerken. Met scholenbouw krijgt Zoeter woude mettertijd te maken. Na realisering van de plannen West einde II en III zullen er zo'n 600 woningen bijkomen in Zoe terwoude. Tevens houdt men re kening met de verhoging van de huidige woonkernen. De raad van Zoeterwoude maakte gisteravond over het algemeen weinig bezwaren tegen de voor stellen van B. en W. Een wijzi ging in de Algemene Politiever ordening o\e het weghalen van autowrakken werd aangeno- K.V.P.-RAADSFRACTIE: men. zal uitschrijven wanneer wrak- Burgemeester Detmers zei dat de ken niet worden weggehaald, politie zeker processen verbaal De raad ging ook akkoord met de vestiging van Blom's Auto mobielbedrijf in De Grote Pol der. De heer Engelkens noemde dit bedrijf wel een stankver- spreider, deed ook een aanval op het hele plan hij vindt het onvolledig, wil een meer ver zorgd industrieterrein maar burgemeester Detmers wuifde die bezwaren weg. Het bedrijf komt immers niet bij een woon wijk. De Sjoloomschool krijgt er een tweede noodlokaal bij. Ook de overname van tegelpaden en parkeerplaatsen aan de Nassau- straat gaat door. De toestand terplaatse is niet ideaol. Op vragen van de heer Engelkens deelde burg. Detmers mee dat Gemeentewerken een rapport had samengesteld. De kuilen worden gedicht, de afwatering zal worden verbeterd. Ook de tegelpaden aan de Oranjelann krijgen een beurt. De omstreden tunnel aan de Hoge Rijndijk nabij de Rijnegorrr- merstrnat zal nog dit jaar wor den gerealiseerd. Het kruispunt Weidselaan-Noordbuurtsewcg wordt een voorrangskruising. Burgemeester Detmers deed geen enkele toezegging over de verzakking van de riolering aan de Nassaustraat. De heer Van Teylingcn had gevraagd wie voor de rekening ging op draaiende gemeente of de bou wer van de huizen. Burgemees ter Detmers; „De oorzaak moet eerst eens terdege worden uitge zocht".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3