Jongerenprogramma met informatieve achtergrond Werd Maria Mariotti recht of onrecht geidaan? Hou het scherm in 't oog Vier KRO-programma s liturgische vormgeving TERUGBLIK LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 JULI 19^ De regiekamer waarin v.l.n.r. de schakeltechnicus, regisseur Peter van Halm en producer Wamp Posna. HEEMSTEDE/AMSTERDAM Het is even over zevenen. De STER heeft getracht ons van het waanidee af te brengen dat we al lang met het goede was middel wassen of 't juiste merk sokken dragen. In de regiekamer van de Amsterdamse Bellevue- Studio kijken regisseur Peter van Halm, producer Wamp Pos- na en een schakeltechnicus ge spannen naar de monitors waar op de VARA-omroepster ver schijnt. Een paar seconden voordat zij is uitgesproken geeft Peter het sein „Start film". Op één van de schermen telt de af- loopstrook af en exact op tijd verwisselt op tienduizenden t.v.-toestellen het beeld van de omroepster met dat van een be wegend poppetje. Een korte blik naar de studio beneden en ter wijl een king-size chronometer geruisloos loopt volgt het bevel: „Camera drie take Elles en over". De schakeltechnicus drukt op een knop: Elles Ber ger verschijnt en houdt haar in leiding. Popzien, het program ma voor de jongeren dat elke vier weken op zaterdagavond live vanuit Bellevue de lucht in gaat is begonnen... Problematiek De dag dat wij deze reportage voorbereiden is het aangenaam toeven in de tuin van het huis waarin Barry en Elles Hughes- Berger hun domicilie hebben gekozen. Gezeten in de schaduw van een enorme boom gaat het gesprek terug naar eind 1971, toen de naam Peter van Halm stond voor het alternatieve jon gerenprogramma Boingk-k-k, gesneuveld op de keiharde cij fers. Een teleurstelling? „In zekere zin natuurlijk wel. Boingk-k-k was gericht op de sociaal minder be deelde jongeren die er alle kans in kregen hun grieven te uiten, nooit tevoren was er een derge lijk democratisch programma: een wegens lang haar ontslagen jongen, de WDM - iedereen die maar wilde kon aan het woord komen. Als dan blijkt dat juist de groep waarvoor je zoiets maakt niet kijkt, in wezen blind is voor hun eigen moeilijkheden en de oplossingen die ervoor zijn, dan is dat een flinke tegen valler." Elles: „Je hebt hier te maken met een moeilijk bereikbare ca tegorie mensen. Het lukte zelfs niet met het concept ze te van gen door hun eigen muziek en daartussendoor in te lichten, op papier toch een stevige basis." Waarmee Peter van Halm weer verzandde in de problematiek die het creëren van een jonge renprogramma nu eenmaal is. Het duurde dan ook even voor dat de gebundelde inventiviteit uitmondde in „Popzien", een actueel, informatief program ma dat slechts het productie team en het feit dat het geen hits-aan-de-lopende-band te zien en te horen gaf, met Boingk-k-k gemeen had. Afgaande op de reacties wordt de behoefte die bestaat aan een nadere belich ting van de popmuziek wél on derkend. ELLESBERGER Rubrieken de .generale" het draai- Popzien is opgebouwd rond een aantal vaste onderdelen waar van de hoofdmoot bestaat uit een filmpje dat met een wille keurige Nederlandse popgroep wordt gemaakt. Wamp Posna, die als producer alles dient voor te bereiden en daaraan haar handen meer dan vol heeft: „Het allerbelangrijkste is dat de betreffende formatie er plezier in moet hebben allerlei stunts uit te halen en daarvoor ge schikte mensen heeft. We ne men dan ook al vroeg contact met ze op en wanneer er een redelijke kans van slagen inzit maakt Ben Rowold het plot (ba sisidee), dat zoveel mogelijk wordt afgestemd op de image, dus de persoonlijkheid van de groep. Met Maarten van Rooyen werk ik dat uit, we kiezen een locatie en gaan filmen." Achter eenvolgens heeft men zo de Diz zy Man's Band kunnen zien in de rol van H(agel)S(la)0-ma- kers, de Tee Set in een Jacobus Bond-productie terwijl morgen avond de Haagse Kjoe zich aan deze en gene zijde van de zelf kant opstelt; het hoe laten we uiteraard nog in het ongewisse. Verder wordt de kijker op de hoogte gehouden van de strijd om de Gouden Microfoon, een talentenjacht voor D.J.'s, geor ganiseerd door de N(ederlandse D(isc-jockey) Organisatie) en gekoppeld aan de VARA Drive- In Show - de L.P. - Top Tien en -Tips, verzorgd door Herman Stok - de Speciale Gast, waar voor in het verleden Lou van Rees en Willem van Kooten (alias Joost Den Draayer) acte de présence gaven, en het „sil houetten-knippen." W. Tj. Lever Waarmee we beland zijn bij Dhr. Lever, van beroep knipkunste naar. In iedere uitzending knipt hij de silhouetten van een be kende popgroep en de kijkers moeten dan, geholpen door een eveneens geknipte indicatie, proberen te raden welke arties ten op deze wijze uitgebeeld zijn. Dat Lever zijn vak ver staat moge blijken uit het feit dat slechts dertig veertig van de tienduizend inzendingen die ontvangen werden op de eerste opdracht, fout waren. De schaar-goochelaar begon al op zeer jeugdige leeftijd met knip pen, maar zijn nu alom bewon derde prestaties werden door zijn moeder in eerste instantie abusievelijk slechts gezien als „het maken van rommel." Dit betreurenswaardige misverstand vermocht de animo echter niet te drukken en zo kon het gebeu ren dat hij in 1952 reeds zijn te levisiedebuut maakte voor de Duitse camera's. Het knippen van personen die congressen bijwonen werd zijn voornaamste bezigheid totdat hij, vier jaar geleden, een „Mu seum voor de Knipkunst" open de in Roden (Dr.), vanwege de enorm toegenomen belangstel ling en expansie nu verplaatst naar het eveneens Drentse Wes- terbork, waar hij jaarlijks zo'n 25.000 bezoekers mag verwelko men om zijn verzameling antie ke. gekopieerde en zelfgemaakte knipsels te tonen. „Het knippen van portretten is ze ker niet het moeilijkste" vertelt Lever „ik kijk naar de omtrek van het gezicht en mijn hand volgt automatisch de lijn van het gelaat: ondertussen praat ik om de mensen te ontspannen. Op deze manier doe ik ongeveer dertig seconden over één per soon." „Het ontstaan van de knipkunst kent geen bepaalde lijn, mensen verschillen nu eenmaal niet zo veel en als ergens papier kon worden gemaakt en een schaar aanwezig was, kwam heus wel iemand op het idee figuren te knippen. Desondanks kun je wel stellen dat China in deze ont wikkeling vooropgaat, omdat men daar het eerst kwaliteitspa pier vervaardigde. In Japan werd de knipkunst de basis van de huidige zeefdruk: Men knipte een sjabloon, maakte een zeef van mensenhaar en verkreeg zo de fraaiste stofschilderingen." Terug naar de uitzending waar de moeilijkheden van het live-as pect kenbaar worden door ontel bare zweetdruppeltjes in met name de regiekamer - geen en kele fout kan gecorrigeerd wor den zonder onmiddellijk op het t.v.-scherm zichtbaar te zijn ge weest. Er wordt gewerkt aan de hand van een zeer nauwkeurig tijd schema, het „draaiboek", dat na de generale repetitie nog maals wordt aangepast totdat de lengte van de verschillende items tot op de seconde nauw keurig berekend is. Tijdens die generale kijkt Peter van Halm naar de gedragingen van de medewerkers, zodat hij een ca mera kan dirigeren naar de plaats waar straks „iets" kan gaan gebeuren. Ter illustratie: Tijdens een bepaalde passage uit de recente Dizzy Man's Bandhit „Jumbo" merkte Peter op dat de organist steeds als in extase ging staan. Een camera werd „stand by" gehouden. Toen het betreffende deel van de compositie eraan kwam nam deze de nijvere orgelman op de korrel en werd prompt gecon fronteerd met het risico van een live-uitzending: De wakkere borst bleef ijzerenheinig zitten, tot driemaal toe. Gedurende de uitzending doet ie dere cameraman zijn werk en neemt dus op wat er in zijn hoek interessant lijkt. De beel den van alle camera's worden op evenveel monitors geprojec teerd en de regisseur doet naar aanleiding daarvan zijn keuze, waaraan hij dan eventueel in- en uitzoomen (dichterbij halen of naar de verte laten verdwij nen) bijvoegt. Het constant alert zijn vergt enorm veel en na afloop van een live-uitzen ding merkt iemand die de zeld zame kans krijgt in de regieka mer te verblijven, dat deze spanning besmettelijk is - ook ik was na afloop totaal „afge peigerd." Voor Elles Berger heeft Popzien een speciale charme, vooral door het live-werken. „Ik krijg er een soort „kick" van", vertelt ze. Je zou dat niet verwachten omdat Elles nog de handicap meedraagt niet te zijn inge voerd in het popwereldje. Tij dens het werk lijkt daar geen sprake van, mqt een bewonde renswaardig gemak beweegt deze vakbekwame t.v.-vrouw zich in de voor haar toch wel vreemde enscenering. Popzien heeft duidelijk haar meer dan beroepsmatige interesse. „Ik zit zelf muzikaal weliswaar in een andere hoek, Delpêche, Sinatra bijvoorbeeld en een beetje de begintijd van Beatles en Rolling Stones, maar Popzien brengt me in contact met andere mu ziek en het gebeurt wel dat ik die ga waarderen. Topaz bij voorbeeld, een groep die we in de eerste uitzending hadden, vond ik erg fijn." Waarbij Elles zich laat kennen als het prototy pe van de kijker die Peter van Halm zich wenst: Muzikaal-kri- tisch en openstaand voor klan ken die eigenlijk een beetje bui ten het straatje vallen.Wanneer het goed is bereikt hij dus heel popminnend Nederland.... Het Popzien-poppetje NA EEN UUR LIVE-T.V. KUN JE DE MEDEWERKERS UITWRINGEN TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I EO 18.45 ut ir Brigadier dog 18.55 ut jr Journaal 19.05 ut ïr De herder 19.20 ut ir Nader bekeken n 19.S5 ui ir Marian zingt spiritual 20.00 ut ir Journaal KRO 20.21 ut ïr Brandpunt J 21.20 ut ïr Gouwe ouwe Waauw 22.10 uur Bonanza 23.00 ui ir Journaal - NEDERLAND II AVRO: 1 18.45 uur Brigadier Dog f 18.55 uur Journaal i 19.05 uur Tenniskampioen- I schappen i 20.00 uur Journaal i 20.21 uur Tenniskampioen- I schappen 21.30 uur Het proces Mariotti 23.00 uur Journaal t MORGEN NEDERLAND I 4nfi VARA 16.00 uur Journaal jge 16.02 uur Charlie chauffeur j,ej 17.00 uur De wind in de wilgeLg 17.13 uur Ontdekkingstocht dodn(j het dierenrijk 17.25 uur Zes kinderen op eek- kotter NOS ™n 18.15 uur Zwemkampioen- schappen 18.45 uur Brigadier dog 18.55 uur Journaal ,s VARA !iet 19.05 uur Popzien 20.00 uur Journaal [erc 20.21 uur Met de muziek mee 'oor 21.30 uur Er zit een vogelnestjes in m'n kop f 22.10 uur The fifth Dimension 1 NOS J 22.50 uur Journaal 22.55 uur Wereldkampioen schappen wielrennen NEDERLAND II W. TJ. LEVER schaar goochelaar HANS ROUW Knipwerk W. Tj. Lever" In de serie recht of onrecht deze maal de beruchte zaak Mariotti. Het gegeven is vrij simpel. Op 30 juni 1946 werd mevrouw Maria Moser de weduwe van een tandarts in de keuken van haar woning aan de Loogesteeg te Hamburg, badend in een plas bloed, gevonden. Zij was kennelijk met een fles op het hoofd geslagen en had de enorme klap niet overleefd. Maria Mariotti, een sjechoslowaakse, wordt ervan beschuldigd haar vriend Erich Sterba, een automonteur, tot de moord te hebben aan gezet. Het motief was volgens de jury het geld dat Maria Moser, een goede vriendin van Maria Mariotti. bezat. Na een jacht over de hele wereld wordt Maria Mariotti in 1960 in Brazilië gearresteerd en uitgeleverd. Erich was eerder in Tsjechoslowakije wegens moord veroordeeld en verklaarde voor de jury dat Maria hem inderdaad tot de moord heeft overgehaald. Ofschoon alles waterdicht lijkt, was hier toch sprake van een gerechtelijke dwaling. Het tweede deel van Het proces Mariotti wordt zondag via Ned. I uitgezonden. Ned. II 21.30 uur. Brandpunt KRO's actualiteitenrubriek „Brandpunt" wordt rechtstreeks uitgezon den vanuit het Stadhuis in Hengelo. Brandpuntredacteur Willebrord Frequin heeft zich al eerder in Hengelo genesteld om eventueel re gionaal nieuws, dat ook landelijk van belang is, voor uitzending voor te bereiden. Ned. 1 20.21 uur. Gouwe ouwe waauw Onder de titel „Gouwe ouwe Waauw" zendt de KRO-televisie een pro gramma van 50 minuten uit, waarin een terugblik wordt gegeven van de gedanste hitparade uit de aren '60, die drie jaar geleden van het scherm verdween. „Waauw", dat de hitparade in die jaren muzikaal en choreografisch bracht, was bij de jeugd bijzonder po pulair. „Gouwe ouwe Waauw", dat voor één keer weer tot leven wordt gebracht door de vroegere samenstellers van „Waauw" Tine ke Roeffen en choreograaf en danser Douglas Squires, is tevens het weerzien van een aantal oude bekenden. Medewerkenden: Wei Wei Wong, Rosita Yarboy, Linda Lawrence, Charyl St. Clair, Bobby Bannerman, Roger Howlett, Peter Newton en Jeremy Robinson. In dit programma een optreden van de Nederlandse popgroep „Golden Earring", die indertijd zijn televisie-debuut in „Waauw" maakte. Ned. I 21.20 uur. Sportpanorama Een reportage over de hedenmiddag op de banen van het Melkhuisje te Hilversum gespeelde kwart- en halve finales van de open Neder landse tenniskampioenschappen. Ned. II 19.05 uur. Charlie Chauffeur Een groepje mensen blijven met hun auto steken in het Wilde Wes ten. Charlie neemt nu de leiding op zich. Ned. I 16.02 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO-radio zal, evenals dat het vorig jaar het geval was, in de komende septembermaand een viertal programma's uitzenden, spe ciaal bedoeld voor diegenen, die zich creatief bezighouden met li turgie. Dit programma, destids gestart op initiatief van de sek- tie liturgie van het Utrechtse pastorale dienstencentrum, zal, ook dit jaar weer worden uitge zonden onder de titel: Oud en vergeten nieuw geheiim. Tijdstip van uitzending: de vier dinsdag avonden in september van 19.30 tot 20.00 uur. De programma's zullen een prak- tshic karakter hebben, en hier door zo optimaal mogelijke in formatie aan pastores, liturgi sche werkgroepen en zangkoren THEO STOKKINK De VPRO nam gisteren ruim de tijd om aandacht te besteden aan het internationale jeugdtoe- risme zoals dit zich manifes teert in het Amsterdamse Von delpark. De uitzending viel in twee delen uiteen: gefilmde im pressie en in directe uitzen ding commentaar van betrok kenen. De film was beeldschoon en, ne men wij aan. nog een stuk poë tischer dan de poëtische werke lijkheid ongetwijfeld is. De jeugd van de wereld blijkt in het Vondelpark te slapen en de jongelui vinden het allemaal „wonderful". Netty Rosenfeld zorgde voor in terviews en commentaar. Vak kundig, bepaald niet objectief steeds, maar wel op een wijze die het sfeerscheppende karak ter van de film onderlijnde. In de rechtstreekse uitzending was Joop van Tijn de intervie wer. Hij laakte ten onrechte de afwezigheid van het dagelijks be stuur van Amsterdam, vonden wij. Tenslotte was het experi ment vorig jaar allesbehalve een succes en valt het nog af te wachten in hoeverre het uitblij ven van enige incidenten dit jaar op rekening van de barre zomer geschreven kan worden. Als een politiek-verantwoordelij- ke bestuurder via t.v. een uit spraak doet over een onvoltooid experiment is het tenslotte mo gelijk dat hij het eigen hoofd in een strop steekt... Het rechtstreekse gedeelte liet overigens niet alle „klagers' van vorig jaar aan het woord en ging nauwelijks In op toen gebleken misstanden. Onze indruk: De VPRO liet vrij wel alleen de zonzijde van het fenomeen zien. Die zonzijde ver dient dat zonnetje. Er zijn ook dit jaar kennelijk duizenden bui tenlanders vaak jonge intel lectuelen die verkikkerd ra ken op dit land en op deze stad. Dat is doodgewoon gunstig. Over een paar jaar zijn de wilde ha ren afgeknipt, is het vakantie budget verveelvoudigd. Wellicht is de slaapzak dan verruild voor een comfortabel hotelbed. Maar als dat bed in „Wonderful Am sterdam" staat komen die paar ton die nu aan jeugdtourisme worden uitgegeven er ruim schoots uit. De tweede aflevering van „West" beviel ons wel. We kregen de indruk dat de toevallig-beschik- bare filmfragmenten het onder werp beter konden illustreren dan bij de eerste aflevering het geval was. Vg. verstrekken. Het is de bedoeling dat achtereenvolgens vier typen van een eucharistievering aan de orde zullen komen: een vie ring met Latijnse gezangen in een klassieke opbouw, een ring met Nederlandse gezangen in een klassieke opbouw, een thematische viering met een vrijere opzet van orde en dienst en tot slot een viering, die wordt opgebouwd rond een be paalde schriftlezing, een wat vrijere opzet. Naar aanleiding van deze schillende typen zullen tijdens de uitzending vragen worden voorgelegd aan een viertal voor gangers, die de zondag daarop in een dergelijke dienst zullen voorgaan. Ook deze eucharistie vieringen worden door KRO- radio uitgezonden. TV-discussie met Mansholt (Van onze correspondent) HILVERSUM De NOS-televi- sie zendt zondag om 21.25 uur via Nederland 2 in een extra af levering van „Panoramiek" een discussie uit tussen dr. Sicco Mansholt, voorzitter van de Eu ropese commissie van de EEG, en de Fransman A. Roux, vice- voorzitter van het Franse ver bond van werkgevers. Dit debat, dat een uur duurt, is eerder door de Franse televisie uitgezenden. Het standpunt van dr. Mansholt in dit debat, zal nader worden toegelicht aan de hand van een film van Louis van Gasteren, die in opdracht van de ORTF is gemaakt. Dé discussie zal gaan over de vraag „Moet men bevreesd zijn voor economische groei?. IIDI NCRV: ~E 18.45 uur Brigadier dog 18.55 uur Journaal mor 19.05 uur Folly foot 19.30 uur Door de wereld klinl|ew( een lied 20.00 uur Journaal |vej] 20.21 uur San Francisco Inter-_it(S nationaal (film) 21.55 uur India, een onwaar schijnlijk werelddeel/". 22.45 uur Het woord 22.55 uur Journaal RADIO HEDEN iik. jeslag: licht pro grafie ;jeef1 18.30 Nieuws. 18.41 Echo. mmofoonmuziek. 18.58 Markt iten. 19 00 (S) Eigen Fabrlka*™ (opn). ^19^55 Kan, [et ---kp n2' tenprogramma. 22.00 Korte Arabi efo: Overweging. 23.65-24.00 Niet irleesprogramma. NOS: 22.3C grammof Zomergoal...spo edr et veel muzh 22.30 Nleu... tofoonmuzle unr HILVERSUM 1 klassieke liederen. 21.50 :n slagwerk: moderne !30 (S| Hoe later op ™r lichte muzlekprogramm eilj. 23.00 Nieuws. 23.10 23.20 (S) Radiokoor me Plano' ziek. leke Niei wijde 23.55-24. S' Hie BRUSSEL 324 m. (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldatefcers 18.43 Paardesportuitslagen. 18. Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Lie lec' te orkestmuziek. 19.00 Nieuws tualiteiten. Aansl.lichte m 19.40 Keurig Engels. 19.45 Bc spreking. 20.00 Klavecimbel™ 20.30 Moderne en klassieke m (22.00-22.10 Nieuws) 23.00 Klassleï" en moderne muziek. 23.40-23. I00r MORGEN HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Oi j's (Soos): lichte platen, es en berichten. (7.30 41-8.00 Aktualitelten 'ieuws.10 00 (S) Luister On'b j. Overheidsvoorlichting12.16 Expo exportgebled. 12.26 Medcd resti ;.b.v. land. en tuinbouw. 12. TROS: 12.41 (S) Op Slee (S) Jazz-Sl aan een lichte vue-spelen. 16.45 (S) muziekprogramma. 1" 17.32 Aktualitelten. 17. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 OchtendgyJ liek. 7 20 (S) Z.O ïuzlek en Informal show. met om 11.00 Nieuws. 13, Nieuws. 13.11 Aktualitelten. 13.23 Dit Is het begin - speciaal: joni renprogramma. 14.33 VARA Van HIRO: 14 35. Het Plus Hlro M ne. NOS: 15.05 De komende w< het Nederlandse muziekleven. Zelfontplooiing, lezing 16.00 NI 16.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 Inzet programma over amateurls muziekbeoefening. L7.55 Mededelingen. HILVERSUM III Pers vers 1000 Nieuws. 10.03 i ziek bij de koffie. (11.00 Nleu\ 12.00 Nieuws 12 03 Elpee Po! Nieuws. 13 03 Nee. we noemc namen: licht plutenprogramir BRUSSEL 324 (Nederlands) 12.03 Lichte en lf 00 Nieuws.) 16.00 Hoorsp 16.52 Lichte muziek. 17.00 Nieuw mededelingen. 17.10 Nieuwe plaial Zat

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2