Opzoek naarh°ge rente? - „Beter met Max geen holle frase Politie probeert Tangwenastam te verdrijven CeidbcSouActnt Uitkeringen Gemeentefonds worden lager PATRI A Mexicaanse bisschop zou medeplichtig zijn aan moord U krijgt tot 61% bij HANOI STUURT BRIEVEN VAN GEVANGENEN Brits leger in de Creggan KHODESIË Wetzel (SPD) naar CDU da postspaarbank 1 191 WOENSDAG 26 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 SCHIPHOL (ANP)-Eens in zijn vroegere doof potcabaret aan het Am sterdams Rembrandts- plein placht Max Tailleur een mop te vertellen over een be devaartganger, die op Schiphol als herboren terugkeerde van een reis naar Lourdes en die steeds maar uit riep: Er is een won der gebeurd, ik kan weer lopen. Als de douaneambtenaar dan vraagt wat er in de fles zit, die hij in zijn bagage heeft, zegt hij: Heilig water van Lour des. De douane-ambte naar trekt de kurk eraf en ruikt er aan. Dat is geen water, constateert hij, dat is cognac. Dan is er nog een wonder gebeurt roept de herboren rei ziger uit. Gisteravond keerde Max echter met een groep van ruim 50 reumapa tiënten terug uit Bad Gastein bij Salzburg, van wie er enigen zich inderdaad herboren voelden. Sprekend voorbeeld van hen was de 65-jarige mevr. F. Nieuwelink-Geelroet uit Amsterdam, die de laatste twee jaar niet meer op straat was geweest, na vergeefse kuren in ziekenhuizen en reumacentra in ons land en die nu met haar man tot beider onuitsprekelijke vreug de wandelingen van enkele kilometers in de Oostenrijkse bergen had gemaakt. Deze verbetering in haar conditie, die overigens volgens alle medici van slechts tijdelijke aard kan zijn, heeft zij te danken aan de door Tailleur in het leven geroepen stichting Be ter met Max. Met me dewerking van een Duits reisbureau en Transavia brengt Max deze zomer voor het eerst reumapatiënten en ook andere invali den voor relatief lage prijzen naar Oosten rijk om in het Kuhrort Bad Gastein, dat na tuurlijke warmwater bronnen heeft, althans tijdelijke verlichting te zoeken van de reuma tische pijnen. Zegt Max Tailleur nog, niet te begrijpen waar om Nederland als eni ge land van de EEG geen regeling kent, waarbij reuma-patien- ten voor rekening van het ziekenfonds naar het buitenland kunnen worden gezonden, naar speciale kuuroorden. )oor de verdedigers van luitenant William Calley is een nieuwe ge-1 tuige opgespoord die als getuige décharge kan optreden voor Calley, in verband met het bloedbad van My Lai. Het is ex-militair Charles Gruver die tijdens de rechtszitting spoorloos was. De ver dediging hoopt nu het proces te kunnen heropenen. Citadel van Quang Tri genomen SAIGON (Reuter) Zuidvietna- mese parachutisten zijn gisteren door een groot gat in een muur de citadel van Quang Tri bin nengedrongen. Het bleek dat de Noord-Vietnamese verdedigers verdwenen waren, aldus een woordvoerder van het Zuidviet- namese opperbevel in Saigon. Het gat van 25 meter in de muur rondom de citadel werd in de afgelopen dagen door straalge- vechtsvliegtuigen geslagen. Mili taire kringen in Saigon wezen erop, dat de val van Quang Tri niet betekent dat de strijd om de gelijknameige provincie ook gestreden is. Maandag ontdekte men een Noordvietnamees regi ment van vermoedelijk tweedui zend man dat door de gedemili tariseerde zone in de richting van Quang Tri trok. WASHINGTON (Reuter) Noofü-Vietnam heeft senator Edward Kennedy een pak brieven gestuurd die 24 Amerikaanse krijgsgevan genenen in Noord-Vietnam aan hun fmiiie in de Verenigde Staten hebben geschreven. Iet is voor het eerst dat Noord-Vietnam zich voor het doorgeven van brieven van deze aard van een Amerikaan met officiële status, in plaats van linkse vredesbewegingen in de Verenigde Staten. De 24 brieven zijn door Kennedy aan de betrokken gezinnen doorgestuurd. >e senator is in het bezit van een lijst van 372 namen van Ameri kaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam, maar die in Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam staan er niet op. TSoord-lerland ONDEN Nadat het Britse le ger zjch drie maal gewaagd heeft 'n de Bogside van London derry. heeft het gisteren ook een uitstapje gedaan in de Creg gan, het gevaarlijkste deel van de katholieke wijk van deze Noord-Ierse stad e militaire penetratie in de Creggan wordt door waarne mers als een belangrijke presta tie beschouwd. Om te beginnen is de wijk Creggan de belang rijkste vesting van de voorlopi ge IPA, terwijl de Bogside vroe ger hei domein was van de offi ciële IRA, die nog steeds een wapenstilstand in acht neemt. Belfast is gisteren een reeks an gewichtige besprekingen over de politieke toekomst van Noord Ierland begonnen met de terugkeer uit Londen van de Britse minister voor Ulster, Wil liam Whitelaw. hitelaw spreekt volgens zijn woordvoerder niet alleen met Briar. Faulkner, de voormalige premier van Noord-Ierland, maar ook -met vertegenwoordi gers van de grootste katholieke politieke beweging, de sociaal democratische en Labour-partij. et gesprek dat Whitelaw met Faulkner voerde ging voorna melijk over de veiligheid en de «ntens.evere campagne van het Britse leger tegen de extremis ten van de IRA. isteren werden zeventien van banden met de IRA verdachte 'personen opgebracht. De politie heeft er nu bijna 150 ter onder vraging opgesloten. Rijke buit uit vergaan schip ALLESUND (RTR) Drie Noor se amateur-duikers hebben een rijke buit van bijna 200 kilo gouden en zilveren munten op gehaald uit een Nederlands schip, de „Achterdam", dat 250 jaar geleden voor de kust van Noorwegen is vergaan. Een Noorse jurist heeft hun ver zekerd dat zij als ontdekkers van het wrak de enige rechtheb benden zijn op de schat. De waarde van de munten is nog niet vastgesteld. De politie be waakt het wrak om andere schatzoekers uit de buurt te houden. I i t De Amerikaanse filmactrice Jane Fonda heeft na een verblijf van twee weken in Noord-Vietnam in Parijs een persconferentie gege ven over wat zij noemt ,,'t Amerikaanse drama" in Vietnam. Zij verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de Amerikanen met opzet het dijkensysteem in Noord-Vietnam proberen te vernietigen. Zij vertoonde ook twee filmpjes, waar van een over zeven Ame rikaanse krijgsgevangenen die ze had gesproken. Eagleton was driemaal zenuwpatiënt CUSTER (Reuter) De demo cratische kandidaat voor het Amerikaanse vice-president- schap, senator Thomas Eagle ton, heeft bekendgemaakt dat hij in de laatste twaalf jaar driemaal in het ziekenhuis heeft gelegen met een zenuwinzin king. Hij legde er de nadruk op dat hij in alle drie gevallen eigener be weging naar het ziekenhuis ging. De reden van zijn over spanning was een „nerveuze maag en het te veel hooi op mijn vork nemen." Senator McGovern heeft in een, tv-inter- view, dat woensdagavond wordt uitgezonden, verklaard dat zijn keuze van Eagleton „absoluut" onherroepelijk is. Eagleton zei zelf nog dat hij McGovern had aangeboden zich desgewenst te rug te trekken maar dat de pre sidentskandidaat weigerde hem te laten gaan. McGovern en zijn tweede man, Eagleton, tijdens hun verklaring. SALISBURY (Reuter) De Rho- desische politie is gisteren met helicopters en vrachtwagens ln actie gekomen tegen de Afri kaanse Tangwenastam, die wei gert een geblxl te verlaten door de regering ln Salisbury tot „blank gebied" is verklaard. De Tangwena's die al vele pogin gen om hen te verdrijven ge trotseerd hebben, beschouwen het gebied als hun stamland. De streek staat bekend als Gaere- si Ranch, in Oost-Rhodesië bij de grens met Mozambique. Iemand van de Nyafaru ontwikkelings maatschappij, een coöperatie die naast het omstreden gebied is gevestigd, vertelde verslag gevers telefonisch dat de politie het gebied dinsdagochtend vroeg is binnengetrokken. Hij had zes helicopters heen en. weer zien vliegen. Een rege ringswoordvoerder wilde alleen meedelen dat „een aantal men sen zich illegaal heeft gevestigd in Gaereseil, dat een blank ge bied is. De politie stelt op het ogenblik een onderzoek in met de bedoeling de overtreders ge rechtelijk te vervolgen. Daarbij verleent de Rhodesische lucht macht steun". Hij wilde niet zeggen of de Tangwena gearres teerd of naar een andere streek worden gedeporteerd. De Rho desische „Land Tenure Act", die het land verdeelt in neger en blanke gebieden, bestempelt Gaeresi tot „blank gebied". Het stamhoofd, Rekayi Tangwena, verklaarde echter in 1970, nadat de politie hutten van zijn stam in brand had gestoken: „de meesten van ons zijn hier gebo ren en zullen hier ook sterven. De regering heeft het land niet nodig en wij hebben de regering nooit lastig gevallen. Als ze ons proberen te verdrijven zullen we terugkeren. Ze kunnen ons niet breken". Officier van justitie grijpt zelf dief j es ROERMOND (AP) De Roer- mondse officier van justitie mr. W. Bartels heeft persoonlijk twee jeugdige diefjes in de kraag kunnen grijpen. De twee Roermondse jongetjes van tien en twaalf jaar, gristen een geldkistje met honderd gul den uit een op het Munsterplein geparkeerde autobus. Een dame die dit zag waarschuwde de chauffeur die een kop koffie dronk in een café. Deze hield een toevallig naderende poli tieauto aan, waarin de officier van justitie zat. Na een korte achtervolging kon de officier de jongetjes inrekenen op de bin nenplaats van het stadhuis. Probleem extra voor Nederlandse C.D.U. ast voornemen van de topbesturen der driec hristen-democrati- sche partijen is bij de vervroegde Kamerverkiezingen op te tre den met één program en één kandidatenlijst. KVP en CHU waren tot voor kort wat meer zeker van hun zaak dan de achterban van mr. Biesheuvel, maar de plotselinge ministercrisis schijnt de antire volutionairen ertoe gebracht te hebben om hun bezwaren wat min der zwaar te laten wegen. Zien we het op een afstand van enkele maanden god dan zal het éne program niettemin een minder moeilijke zaak blijken dan de éna kandidatenlijst die immers via de éne fractie rechtstreeks aanstuurt op volledige integratie van de drie partijen. Politiek bleek afgelopen maanden dat de drie fracties hiervoor volle dig rijp zijn; in de protestantse partijen liggen meer problemen, mede doordat het bestand van GPV en SGPl en opzichte van één vooruitstrevende confessionele partije ook middelpuntv liedend zal werken. een probleem extra kan wordend e vraag wie straks op de geza menlijke kandidatenlijstd e eerste man moet worden. Er valt alles voor te zeggen de eerste keer hiervoor geen katholiek aan te zoeken: dit wordt vergemakkelijkt omdat noch in de KVP-fractie noch in de katholieke ministersgroep van het kabinet een man zit met voldoende prestige en populariteit om zich te presenteren als de man die de maarschalk (premier) staf in zijn ransel heeft. De KVP heeft een prof Steenkamp achter de hand, maar die zal tot de hoogste politieke functie geroepen gelijk in de 60-ger jaren dr. De Quay als regeringsleider een „homo novus" zijn. hoe staat het bij de CHU en de ARP? Bij de CHU is men met dr. de Pous vrijwel uitgepraat;mhet potentieel bij de anti-revolutio nairen lijkt groter. Maar dr. Zijlstra is de man die hardnekkig wei gert weer de woelige politieke zee op te varen en mr. Biesheuvel's reputatie heeft door de juli-crisis toch wel een opdoffer gekregen. Er zal in christen-democratische kring nog heel wat beraad nodig zijn voor de aanwijzing van de man.d ie het tegen Den Uyl (of Kloos?) moetg aan opnemen! Milieucongres neemt stelling tegen encycliek DEN HAAG (ANP) Een afvaardiging van de internationale zo mercursus „Mens en Milieu", die van 3 juli tot en met 18 augustus aan de Leidse universiteit wordt gehouden, heeft dinsdag aan de pauselijke nuntius in Den Haag een verklaring aangeboden waarin stelling wordt genomen tegen de pauselijke encycliek Humanae Vi- tae. De encycliek werd precies vier jaar geleden uitgevaardigd en handelt over de voor rooms-katholieken toegelaten geboorteregeling. De deelnemers aan het congres beschouwen de encycliek als een ob stakel op de weg nnaar een verantwoorde gezinsplanning. „Een op lossing van de overbevolking - wellicht de belangrijkste oorzaak van het milieuvraagstuk - wordt in vele landen onmogelijk gemaakt door het bestaan van de encycliek", aldus de verklaring. Een lid van de pauselijke nuntiatuur deed de toezegging de verkla ring per diplomatieke post ter kennis van de kerkelijke instanties in Rome te brengen. DEN HAAG (ANP) Voor 1973 en volgende jaren zal de groei van de uitkeringen die de gemeenten krijgen uit het gemeentefonds lager moeten zijn dan voorheen. Dit komt omdat uit een recent onderzoek is gebleken dat de structu rele groei van de belastingopbrengsten in de komende ja ren lager zijn dan tot nu toe werd aangenomen. De minis ters van Binnenlandse zaken en van Financiën hebben dit geschreven in een circulaire aan de gemeentebesturen waarin zij mededelingen deden over de uitkeringen uit het Gemeentefonds over de jaren 1971 tot en met 1973. Naast de lagere groei van de al gemene uitkeringen uit het tonds krijgen de gemeenten vol ledig compensatie voor de ge volgen van algemene salaris maatregelen en van algemene loons*:jgingen van de niet aan de gemeenten vergoede kosten van sociale zorg. De ministers schrijven aan de ge meentebesturen dat door de ver laging van het algemene accres nog duidelijker dan in het verle den prioriteiten moeten worden gesteld. De bedragen die de gemeenten krijgen per inwoner zijn voor de grootste vier gemeenten ver hoogd. Dit is nodig omdat bij de structurele teruggang in het in wonertal er geen evenredige uit- gavenvermindcring optreedt. Het ligt in de bedoeling met in gang van 1973 een verfijningsro- geling voor historische stadsker nen in te weren. De vergoeding van de gemeenten van uitgaven op grond van de algemene bijstandswet zal in gaande 1973 geheel overgaan naar de begroting van het minis terie van C.R.M. Franse televisie heeft nieuw bestuur PARIJS (AFP) De nieuwe pre sident-directeur van de ORTF, de Franse radio en televisie, Arthur Conté, heeft dindsdag in een communique de samenstel ling van de nieuwe leiding be kend gemaakt. Zoals gemeld is de leiding van de ORTF gereorganiseerd na kri tiek op bepaalde personen, die misbruik van hun positie zouden hebben gemaakt door het toela ten van sluipreclame. De func ties zijn nu over meer personen verdeeld. ADVERTENTIE MEXICO CITY (KNP)— De aartsbisschop van Puebla, mgr. Marquez Y Toriz, wordt er door sommige pro gressieve persorganen en studentenorganisaties in Mecico van beschuldigd „het intellectuele brein" te zijn achter de moord, die dit weekeinde is gepleegd op de rector van een avondoplei ding voor jongeren aan de autonome universiteit van Puebla. De daders van de moordaanslag zijn tot nu toe nog niet gevonden. In Mexico wordt de vermoorde rector op dit moment reeds het eerste slachtoffer ge noemd van het steeds groter wordende conflict tussen linkse studenten en conserva tieve groeperingen. In het Mexicaanse dagblad El Dia werd in een hoofdartikel een onderzoek gevraagd naar de rol van de Mexi caanse aartsbisschop in deze affaire. Het blad vroeg zich af, „waarom er zo voorzich tig met de aartsbisschop wordt omgesprongen terwijl hij toch bekend staat als ie mand die zich altijd met de politiek van Puebla bemoeit en een neo-fascistisch stand punt inneemt." De aartsbisschop, een van de meest conservatieve kerkelij ke leiders in Mexico, heeft iedere beschuldiging van de hand gewezen. De progressieve bisschop van Cuernavaca, mgr. Mendez Arceo, die in het verleden door zijn collega vaak in het openbaar is aangevallen van wege zijn progressieve ideeën, heeft verklaard „dat mijn broeder, de aartsbisschop, nooit zulk eenconcretedaad nooit zulk een concrete daad van geweld beraamd kan hebben". Hij drong er bij de autoriteiten op aan zo spoe dig mogelijk een uitgebreid onderzoek in te stellen. Inmiddels heeft de leider van een ultra-conservatieve ka tholieke lekenorganisatie in Mexico verklaard, dat de universiteit van Puebla even tueel met gebruikmaking van geweld overgenomen zal worden, als communistische elementen nog langer door gaan met het beschuldigen van de aartsbisschop. Twee fraaie ob jecten die te zien waren op de han delstentoonstel ling van Ameri kaanse juweliers in New York. Rechts een parel van forse af metingen, met een waarde van 30.000 dollar, links een horloge met cijferaan duiding. Zomerwerk voor Sint tralië gemaakt om audiëntie te verle nen -in Dandenong High School, slaap van bijna een Deze school is de eni- jaar afgebroken en ge openbare school in de staat Victoria en wellicht in ge MELBOURNE (ANP) Sint Nico- laas heeft zijn ge bruikelijke heel Australië waar het Nederlands offi cieel op het lesroos ter staat. De bedoeling van het hoge bezoek was de leerlingen een idee te geven van de sfeec van het ty pisch Nederlandse feest en de manier waarop dit wordt gevierd. Een en ander was zo geslaagd, dat beslo ten werd Sint Nico- laas elk jaar naar Australië te halen. BONN (DPA) De vroegere staatssecretaris bij het ministerie van defensie in Bonn, Günther Wetzel, heeft formeel verzocht lid te wor den van de Christendemocratische Unie. Dit heeft de CDU In Bonn bekendgemaakt. Wetzel was twee weken geleden door de nieuwe Westduitse minister van defensie Georg Leber naar huis gestuurd en trad toen, na een lidmaatschap van 27 jaar, uit de SDP. Het besluit van Wetzel heeft geen invloed op de krachtsverhoudingen in de Bondsdag, omdat hij geen afgevaardigde is. altijdsafe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9