Kans op Europese Redaktie dreigt met harde acties Bijbel in tweeduizend talen nog gesloten boek Arubaanse ambtenaren blijven staken Korte metten Informatiebrief over Vredesweek Overname Limburgs Dagblad WOENSDAG 26 JULI 1972 LEIDSE COURANT ORANJESTAD (ANP) De ambtenarenstafcing op Aruba duurt nog steeds voort, al heeft de eilandsoverheld door het overbiengen van technici uit Curacao de electriclteitsvoorzie- ning veilig gesteld. Gezaghebber Oscar Henriquez verklaarde dat Onder WV's paraplu ARNHEM (ANP) Toeristen in Arnhem en langs de Zuid-Velu- wezoom, die overvallen worden door een regenbui, kunnen voort aan een dag lang een paraplu lenen bij een van de VVV-kan- toren in dit gebied. Aan deze nieuwe service op de Zuid-Velu- we zijn geen kosten verbonden, aldus ae Arnhemse VVV. Aan de aktie doen de kantoren mee uit Dieren, Rheden, Velp, Arnhem, Oosterbeek, Heelsum, Wageningen en Rhenen. Het idee van de parapluservice komt van de VVV in Den Bosch, sche, maar het is voor het eerst dat deze vorm van dienstverle ning in zo'n groot gebied en op zo'n grote schaal wordt toege past. die niets te maken had met het breken van een staking, maar al leen bedoeld was om de bevol king op het eiland een normaal leven te garanderen. Hij deed verder een beroep op de ambte narenbond de uitspraak van de rechter om weer aan het werk te gaan op te volgen en een af koelingsperiode te eerbiedigen. De ambtenarenbond is er niet in geslaagd haar staking uit te breiden tot oen algemene sta king. De overige vakbonden op het eiland zeggen wel begrip te hebben voor de strijd, maar voelen niets voor een sympa thiestaking. De Arubaanse amb tenaren staken al sinds vorige week dinsdag naar aanleiding van het besluit van het «lands bestuur om de terugwerkende kracht van nieuwe bezoldi- gir.gsregeling niet in een keer uit te betalen, maar in drie ter mijnen in 1973, 1974 en 1975. e staking heeft zich inmiddels ook uitgebreid tot de zgn. lands- ambtenaren, de ambtenaren in dienst van de Nederlandse An tillen. .Gisteren staakte bijna de helft van het pei^oneel op het postkantoor in Oranjestad en van de telegraaf- en telefoon dienst staakte 85 procent. Poli tie en douane nemen niet aan de staking deel. van Hilversum i zijn eigen slange- i broedende python, van de eieren is al e gekropen, een vrij grote zeldzaamheid in gevangenschap. Nixon mogelijk naar Japan WASHINGTON (AP) - Men ver- moedt in Washington dat het ko mende overleg op Hawaii tu president Nixon en de nieuwe Japanse premier Tanaka zal worden gevolg door een bezoek van keizer Hirohito aan Ameri ka en een bezoek van president Nixon aan Japan tenminste als h,j dan nog president is. De presidentsverkiezingen in V.S. worden gehouden in vember. Mocht Nixon nog functie zijn na die tijd. dan wordt hij de eerste Amerikaan se president die ooit Japan neeft bezocht. Bom-melding in München MÜNCHEN (AP) Een bom melding is er de oorzaak van geweest dat een machine van de Nederlandse luchtvaartmaat schappij Transavia, op weg van Amsterdam naar Athene, in München ongeveer twee en een half uur aan de grond heeft ge staan. Een niet bekend persoon had de politic opgebeld en gezegd dat zich aan 'ooora van de Caravelle een bom bevond. Het vliegtuig vloog toen boven Beieren en landde op het vliegveld Riem bij München, waar het inder haast werd geëvacueerd naar een afgelegen plek van het veld. DEN HAAG (ANP) Sinds de ministersconferentie van vorige week in Brussel zijn de vooruitzichten op een Eu ropese topconferentie aanzienlijk verbeterd. Alle landen, ook Frankrijk, gaan er nu van uit, dat de top inderdaad zal worden gehouden. Het Franse standpunt is, sinds de vorige ministersconferentie ter voorbereiding van het to- poverleg dat van 19 tot 21 oktober in Parijs zou moeten worden gehouden, aanmerkelijk gewijzigd. De Franse minster van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann heet in Brussel verklaard, dat zijn rdgering wenst dat de top conferentie op het vastgestelde tijdstip bijeenkomt. Ook in Den Haag is men van mening, dat onvoorziene gebeur tenissen voorbehouden, dit najaar de staatshoofden der tien landen van de uitgebreide gemeenschap in de Franse hoofdstad zullen bijeenkomen. Tijdens de bijeenkomst in septem ber, wanneer waarschijnlijk het formele besluit wordt genomen de top bijeen te roepen, zal ook in grote lijnen moeten worden vastgesteld op welke punten be slissingen moeten worden geno- een dergelijke conferentie wat bleek afsteken tegen die welke in december 1969 in Den Haag werden bereikt en dat afge lasten (ten onrechte) de indruk zou wekken dat de gemeen- schap in een crisis verkeert, men, en hoe deze beslissingen Pari], muen <|e !taats- en re- moeten uitvallen. Het is niet zo verwonderlijk dat de voorbereiding van de topcon ferentie betrekkelijk langzaam verloopt. Sinds werd besloten te spreken over de economische en monetaire unie, de betrekkingen met derde landen en verster king van de instellingen en poli tieke samenwerking, hebben zich vooral op monetair gebied stormachtige ontwikkelingen voordoen. De ministers van fi nanciën hadden zich de laatste tijd meer met het internationale monetaire stelsel moeten bezig houden dan met Europese een heid op dit gebied. Duitsland en Engeland zijn steeds krachtige voorstanders van een topconferentie geweest, Enge land wellicht alleen al om zijn toetreding tot de gemeenschap met zoveel mogelijk eclat te be vestigen. President Pompidou zal zich tenslotte, mede uit overwegingen van binnenlands- politieke aard, hebben gereali seerd dat het bijeenkomen van negen staats- en regeringslei ders in zijn hoofdstad toch in zijn voordeel kan werken zelfs indien de resultaten van geringsleiders hun ministers waarschijnlijk opdracht geven de omstandigheden te scheppen dat op een bepaald tijdstip kan wor den overgegaan naar de tweede fase van de totstandkoming van een economische en monetaire unie en de vorming van een Eu ropees monetair fonds. Wat betreft de betrekkingen met de derde landen, met name de ontwikkelingslanden, zal de top conferentie waarschijnlijk de consequenties trekken uit de niet geheel geslaagde UNCTAD in Chili voor een gemeenschap pelijk beleid jegens de derde wereld, en zich mogelijk bezin nen op het probleem van de schuldenlast der ontwikkelings landen. Tsjechische predikant tot 15 maanden veroordeeld ITAAu fAFP/RTR) In Praag is gisteren de evangelisch predi kant Jaromir Dus, thans van beroep stokeit veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf omdut hij in het bezit was be vonden van vlugschriften waar- In de Tsjechoslowaol'se bevol king er aan werd herlcnerd dat zij zich bij de verkiezingen van november vorig jaar van stem ming had kunnen onthouden. De wijsgee»- Ladislav Hejdanek werd op dezelfde gronden tot negen maanden veroordeeld; zijn vrouw Hedviga en de jurist Jiri Jirasek, thans bouwvakker, werden elk tot een half jaar voorwaardelijk veroordeeld. Hejdanek is direct na het vonnis in hoger beroep gegaan. De pre dikant Dus heeft nog niet beslo ten of hij beroep zal aanteke nen. Hejdanek zei dat in de pam fletten niets illegaals stond. Het is het vierde proces in acht dagen tijds tegen de liberalen in Praag. In Beiroet is een aanslag gepleegd op een kantoor van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina. Een in een pakje verborgen bom ontplofte in handen van een van de leden van het front die ernstig werd gewond. Aan de muur een foto van de bij een dergelijke aan slag vermoorde Palestijnse leider Kanafani. Chinese sprinkhaan zaait schrik (Van onze correspondent) NIJMEGEN Het personeel van het warenhuis De Bijenkorf in Nijmegen heeft grote schrik on dervonden bij het openen van een doos met zogenaamde werp- poppen afkomstig van het eiland Taiwan (Formosa). De oorzaak van de schrik was een acht centimeter lange nationa- listisch-Chinese sprinkhaan, die de afstand van ruim 20.000 kilo meter kennelijk goed had door staan om de verkoopster die de doos opende gillend door de zaak te jagen. De ijlings gealar meerde deskundigen van de af deling biologie van de universi teit slaagden er in na de nodi ge strijd het beest onbeschadigd te overmeesteren en in een gla zen stolp onder te brengen. Dit soort dieren komt vrijwel nooit in ons land voor. Omvangrijke vissterfte DEN HAAG (ANP) Op vele plaatsen in ons land, vooral in stilstaande wateren, treedt de laatste dagen vissterfte met soms grote hevigheid op. De oorzaak daarvan moet volgens het ministerie van Landbouw en Visserij worden gezocht in de abnormale weersomstandighe den: hoge temperaturen gevolgd door sterke temperatuurdaling, hevige onweersbuien en vaak perioden van windstilte en toe nemende bewolking. Oorzaik van deze zogenaamde zo- mersterfte is het feit dat 's nachts de zuurstofproduktie in het water tot stilstand komt. terw.jl het zuurstofverbruik door, de toegenomen rotting van afstervende algen doorgaat. Voornaamste verschijnselen zijn een groene kleur van het water door intensieve algenbloei en sterfte of ademnood onder de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De overname van het Limburgs Dagblad door de De Telegraaf is voor de redactie van de beraden „op de meest har de acties". Deze stellingna- me heeft de instemming van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten. Limburgse krant onaan- De redactie van het Limburgse vaardbaar. In een commu niqué eist de redactie, dat de redactieraad onmiddel lijk weer in werking treedt op basis van het bestaande redactiestatuut. Verdere stappen naar de bedoelde overname van de kant die nen direct te worden opge schort. Ais deze eisen niet op 1 augustus zijn ingewil ligd, zai de redactie zich aanvaardbaar godane toezeggingen. Onaan vaardbaar is het ook, dat de -rapporten die tot de conclusie van overname hebben geleid niet t"i inzage zijn en dat geen andere mogelijkheden voor de toekomst van hat dagblad zijn onderzocht. De besturen van de N.V. Holding maatschappij De Telegraaf cn de N.V. Gemeenschappelijk be zit aandelen Limburgs Dagblad verzekeren in een communlqé dat ds samenwerking tot doel heeft bet voortbestaan van het Limburgs Dapblad in zijn huidi ge verm te verzekeren. Bestuur en enkele belangrijke aandeel houders van de uitgeversmaat- schapp.j Limburgs Dagblad gaan accoord met de plannen, in strijd met pe redactieraad van De Limbur ger en de redactie van het dag blad voor Noord-Limburg heb ben zich solidair verklaard met de redactie van Het Limburgs Dagblad. Met Het Limburgs Dagblad zijn zij van mening, dat alvorens enige beslissing wordt genomen, de mogelijkheid van samenwerking van alle Lim burgse bladen dient te worden onderzocht. Portugese president (77) herbenoemd LISSABON (AFP/AP) Admi raal Amerlco Thomaz Is giste ren voor de derde maal voor ze ven jaar tot staatshoofd van Portugal gekozen. Thomaz is 77 jaar oud en regeert Portugal sinds 1958 Hij was de enige kandidaat voor het president schap Van de 645 leden van het kiescollege stemden er 616 op Thomaz. Er waren 29 ongel dige stemmen en dus geen te genstemmers. In het centrum van Lissabon heb ben „revolutionaire brigades" gisteion pamfletbommen tot ontploffing gebracht om te pro testeren tegen de herbenoeming van Thomaz. „De verkiezingen in Portugal zijn zwendelarij en zullen nooit de problemen van het portugese volk oplossen," aldus de pamfletten. Er zijn nog meer dan tweedui zend talen, de honderden dialecten nilet inbegrepen, waarin nog nooit een enkel boek van de bijbel is ver taald. Deze talen worden door meer mensen gesproken dan bijvoorbeeld de totale bevolking van West-Europa bij elkaar. De meeste van die tweeduizend talen zijn nog niet op schrift gesteld Er zijn geen leraren, gram maticaboeken, woordenboe ken of andere hulpmiddelen beschikbaar. De structuur ervan is vaak geheel ver schillend van de ons bekende talen. Er komen klanken in Het zijn de Wycliffe-bijbelver- talers, een internationaal en interkerkelijk zendingsge nootschap, die zich ten doel hebben gesteld de bijbel te vertalen voor al die stammen die de bijbel nog niet in hun eigen taal bezitten. Het genootschap is genoemd naar John Wycliffe, die in de veertiende eeuw voor het eerste de bijbel in het En gels vertaalde. Momenteel is Wycliffe met meer dan 2400 medewerkers bezig met vertaalwerk in 450 stammen. Het werk begon in 1935 in Mexico en breidde zich uit naar andere landen van Zuid-Amerika Nu doet men vertaalwerk in Noord- Midden- en Zuid-Amerika, Afrika en het Verre Oosten. Landen als Brazilië en Co lumbia en ook 't voormalige Nieuw-Guinea, waar alleen al meer dan 100 talen wor den gesproken, vormen een voortdurende oproep en uit daging. Het reeds vertaalde en gepu bliceerde materiaal varieert van enkele sleutelteksten van het evangelie in sommige ta len tot het gehele nieuwe tes tament en gedeelten van het oude testament in andere ta len. Het vertaalwerk geschiedt voornamelijk ter plaatse. Nadat een taal op schrift is gesteld, worden tegelijk met de bijbelvertaling leeskaar- ten, eerste leesboekjes en andere leermiddelen samen gesteld. Deze worden ge bruikt om de mensen uit de stam lezen en schrijven te leren. De Nederlandse afde ling van de Wycliffe-bijbel- vertalers is gevestig in Am sterdam, postbus 4260 De Finse theoloog van lu therse huize, Seppo A. Teo- nonen stelt in zijn boek „De godsdiensten in de wereld van vandaag," dat de mees te hervormingen olie Maarten Luther heeft gewild inmid dels door de katholieke kerk zijn verwezenlijkt. Teinonen trekt daaruit de conclusie dat de lutheranen zich bij de katholieken moeten aanslui ten. Doen ze dat niet, dan lo pen ze de kans te vluchten in een zich ontbindend Pan-pro- testantisme. De Hongaarse geünieerde bisschop dr. Miklós Dudas, die onlangs aan de paus ge vraagd had uit zijn ambt ontheven te mogen worden is na een langdurig ziekbed op 70-jarige leeftijd overleden. De bisschop was sinds zijn 37ste jaar bisschop van de met Rome geünieerde kerk in Hohgarije. De vereniging van katholie ke ziekenhuizen in Canada zal haar ziekenhuizen sluiten als ze tegen haar wil in ge dwongen zal worden abortus provocatus uit te voeren. Na dat eerder reeds enige gy naecologen bezwaren hadden gemaakt, heeft de vereniging nu officieel bekend gemaakt dat de katholieke ziekenhui zen abortus unaniem afwij zen. 9 In het vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest wordt er van 31 juli tot en met 5 augustus een week georganiseerd rond het the ma „relaties". Hoofdzaak in deze week is trachten zelf aandachtig te leven en met aandacht de relaties te bele ven. Iedereen kan deze week meemaken. Informaties bij het centrum, telefoon 01710- 52445. 9 Onder leiding van de Augs- burgse kerkhistoricus prof. dr. Walter Brandmüller wordt er gewerkt aan een 30-delige uitgave van de ge schiedenis van de concilies. De uitgave zal alle algemene concilies alsook plaatselijke synoden van de katholieke kerk over heel de wereld be vatten. Het eerste deel komt volgend jaar gereed. 9 Bij de uitgeverij Sigueme in Salamanca is de Spaanse vertaling verschenen van het boek van kardinaal Alfrink „Vragen aan de kerk". Dit werk is in 1967 in Nederland uitgegeven. Bij de presenta tie van de Spaanse editie wordt gezegd: „Wie de per soon van Alfrink kent, beseft hoe moeilijk zijn positie als geestelijk middelpunt is, juist in een zo moeilijke ge meenschap als de Nederland se". Van het boek bestaat ook een Duitse uitgave. Wereldraad wil af van projecten stelsel De kleine commissie voor ker kelijk ontwikkelingswerk van de Wereldraad van Ker ken heeft tijdens een werk vergadering in Driebergen gekozen voor enkele hoofdlij nen en programmapunten, die zullen worden voorgelegd aan het centraal comité dat half augustus in Utrecht bij eenkomt. Da commissie wil af van het huidige projectenstelsel, met een doorslaggevende invloed vanuit de rijke kerken en landen. Nu wordt door de rijke landen en kerken bepaald welke aangevraagde projecten de voorkeur vefdienen om gefi nancierd te worden. Ontvangende kerken en landen moeten zelf de prioriteiten stellen, vanuit hun noden en behoeften, zo is de commis sie van mening. Het accent zal nu verlegd wor den van gro:pen van landen naar enkele landen. De keu ze is, in' verband met de be perkte geldmiddelen gevnllen op Kameroen, het CaraT 'j^h gebied, Ethiopië en Indone sië. Een budget van 450.000 gulden heeft de commissie afgezon derd voor opvoeding tot ont wikkelingssamenwerking in 1973 in verschillende landen, waarbij gezocht zal worden naar een strategie voor actie ter verbetering van dc men taliteit. juist ook in de rjke kerken en landen. Ook wil de commissie de studie „Ar- moed; 2000" voortzetten, ge richt op het vinden van een uitweg uit de erbarmelijke situatie van de armste delen van de bevolking in een aan tal landen in Afrika, Europa en Azië. Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft deze dagen de eerste In formatiebrief over de vredesweek 1972 verspreid. Zoals bekend wordt de'vredesweek dit jaar gehouden van 24 september tot 1 oktober rond het thema „De macht van Europa". In de informatiebrief wordt de noodzaak uiteengezet greep te krijgen op dit moeilijke thema bij ingewikkelde problemen van militaire en economische verhoudingen. Ook wordt ingegaan op de weerstanden in vele parochies en gemeenten om al te con creet te worden als het in de kerk om dit soort zaken gaat, op de benadering binnen het onderwijs, op kerk en dienstplicht. Vanaf half augustus stelt het Interkerkelijk Vredesberaad een uitgebreid documentatiepakket beschikbaar met drie Cahiers voor vredesvraagstukken (over „Veilig Europa", „Europa, gro te mogendheid in wording?" en „Heilige oorlog") Met Vredes- kranten voor het basis-onderwijs en voor dienstplichtigen en enkele kleinere brochures. Het pakket kost vijftien gulden en is te bestellen door overschrijving op giro 788824 t.n.v. Penning meester Documentatie IKV, Voorburg. Portugezen eisen meer vrijheid In het Portugese dagblad „Diarlo de Lisboa" Is een manifest van ruim tweehonderd katholieken en protestanten afgedrukt, waar in deze meer vrijheid en ingrijpende sociale hervormingen ei sen. De ondertekenaars dringen aan op een vrije pers, die wettelijk beschermd móet worden tegen misbruik door economische en politieke groepen. Ook verlangen zij vrijheid van meningsuiting en van vergadering. Volgens hen moet de universiteit een in stelling worden, „die instaat voor de belangen en de behoeften van het volk". Het manifest spreekt zich verder uit tegen alle voorrechten, die steunep op geld, naam en vriendjespolitiek. De tweehonderd ei sen gelijke rechten voor allen. Om de zeer ongelijke inkomens verdeling tegen te gaan. wenst het manifest een radikale wijzi ging van de economie, zodat de gewone mensen aan hun trek ken komen. Tenslotte roepen de ondertekenaars op tot beëindiging van de oorlog in de Portugese Overzeese gebiedsdelen, door te zoeken naar oplossingen die werkelijk naar vrede kunnen leiden. KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7