'We leren door eikaars werk te kritiseren' Pastoor Vester na omzwervingen in Nieuwveen Variété van oom Kees in Voorschoten TENNISPROGRAMMA KATWIJK OVERHOOP In Leiden was hij eens adviseur van zestig Organisaties V Picturaexposeert in kelder Barbecue in 't Juk I LÜENSDAG 2b JULI 1972 LEIDSE COURANT EUWVEEN - „Er wordt nog iltijd gevoetbald om die beker, lie ik eens beschikbaar heb ge teld". Met de glimlach der her- mering constateert dit ex-rector 'ester, sinds vorige week Nieuw- veens pastoor L. P. M. Vester. )e Rector Vester-beker stamt lit de tijd, dat de naamgever log werkzaam was in Leiden. 'as tot het jaar 1963, toen lij op last van zijn voormalige misgenoot in het Lidwinahuis, lisschop Jansen zijn koffers noest gaan pakken om her)bouwpastoor in Maassluis e gaan worden. kerk in deze Waterwegstad ras in brand gestoken door een anaticus. Die moest herbouwd «rorden, terwijl ook „een en an- er" opgezet moest worden in iet gebied waar alles in het te- stond van expansie en stads- litbreidingen. De heer Vester, tammend uit een bekende Voor- loutse „bollenfamilie", waar iet management in het bloed ;ebakken zit, slaagde in zijn op- racht binnen zes jaar in Maas luis. Er stond een nieuwe kerk, e parochie was zo sterk ge roeid, dat hij in drieën ge- plitst werd, een nieuwe school t kleuterschool waren on- ler zijn leiding tot stand geko- een gemeenschapscentrum tok en verder lag in de kast het litgewerkte plan voor een huis- loudschool. dringend advies van de on- angs overleden Leidse internist i. Tolenaar maakte mgr. Jan- echter drie jaar geleden een 1 aan de bouwdrift van pas- Vester. In Everdingen kon lastoor Vestec gaan proberen lijn bloeddruk te drukken naar veau waarop het iets gun- *Mf 1 veel, maar tegelijk ook wei nig veranderd tussen nu en het stiger ligt met de levenskansen. Wat lukte. moment waarop pastoor Vester de Sleutelstad bepaald niet zo gelukkig, want hij zag erg tegen de opdracht in Maassluis op de rug toekeerde. De veranderingen: In zijn Leidse tijd had rector Vester op een bepaald moment 59 verenigin gen, organisaties en instellin gen, plaatseliljk, regionaal, lan delijk en internationaal onder zijn hoede. „Het kwam wel voor, dat ik op een avond drie vergaderingen moest doen. Dan werd er zo met de vergader agenda's geschoven, dat ik pre cies. bij de punten aanwezig was die voor mij van belang wa- Vele van de organisaties, waar hij „achteraan" moest vanuit het Lidwinahuis zijn in de achterlig gende periode na de nadagen van het Rijke Roomsche Leven opgegaan in grotere of andere verbanden of zijn opgelost. Het verdriet pastoor Vester niet zo heel erg. De tijden en daar mee de vormen zijn veranderd en het staat voor hem vast, dat er nieuwe vormen zullen ko men. Hij wijst op de organisa ties op jeugdgebied. „Er wordt hard gestudeerd om het jonge renwerk anders op te zetten, omdat de noodzaak wordt inge zien, dat er wat voor de jeugd gedaan wordt". Vol optimisme is pastoor Vester ook over de Kerk, waarin de laatste jaren zoveel veranderd is. „Van de bisschop hoorde ik pas. dat hij de komende vijf jaar 22 jongeren tot priester hoopt te wijden. Zij studeren nu nog in Amsterdam. De kardi naal heeft in zijn bisdom zelfs 70 kandidaten. Dat geeft na de jaren van stilstand toch weer de nodige moed. De veroudering en de uitdunning van het priester bestand had te ernstige vormen aangenomen. Dat is ook de re den, dat mgr. Simonis nauwe lijks gehoor kan geven aan de wensen tot inspraak van gelovi gen en kerkbesturen bij benoe mingen. Voor mijn benoeming hier in Nieuwveen is er ook de nodige inspraak geweest, maar met het huidige tekort is dat ei genlijk toch een onmogelijke zaak. Men kan wel zeggen, we willen die of die man hebben, maar ga het dan eens in groter verband bekijken. Met het handjevol priesters ontbreken gewoon de mogelijkheden om verzoeken te honoreren". Sprekend over mgr. Simonis maakt hij er ook geen geheim van, dat hij blij is met de ma nier waarop alles na het roerige begin zich ontwikkeld heeft in het bisdom. „Er wordt hier wijs bestuurd". Het optimisme van pastoor Vester baseert hij op meer dan alleen het aantal aspirant-priesters. „De samenleving en met name de jeugd is zoekend. De Youth of Christ-movement is er een symptoom van. De r.-k. kerk ligt in Amerika in de publieke opi nie de laatste jaren bijzonder goed Een Gallup-onderzoek ook hier blijkt het, dat de men sen te boeien zijn. De onkerke lijkheid is iets dat men wel de gelijk kan bestrijden. Het ligt er wees dat onder meer uit. Maar bijvoorbeeld sterk aan wat je sen van je verwachten", biedt in de kerk om de mensen In Nieuwveen hoopt de thans 59- naar de kerk te laten komen. jarige pastoor Vester zijn ter- Afwisseling in de diensten, aan- mijn vol te maken. „Te oorde sluiting zoeken bij wat de men- Jen naar het kerkbezoek zoals ik Pastoor Vester: „Oudere v i worden door nieuwe vervangen. de eerste weken hier meege maakt heb verkeert de parochie hier in een goede geestelijke welstand, Dat neemt niet weg, dat ik hier in mijn eentje toch wel het nodige werk zal hebben. Een vrij grote parochie is het, die ik onmogelijk op de oude ma nier als ik dat al zou willen zou kunnen aflopen met huis bezoeken. Ik heb me voorgeno men me de eerste tijd vooral te concentreren op de zieken en de brievenbus, die achter in de kerk komt. Degenen, die me willen spreken kunnen daar een krabbeltje indoen. En natuurlijk is iedereen hier in de pastorie welkom. Gewoon hier in mijn huiskamer, want een officiële spreekkamer heb ik niot meer. Trouwens: mijn overtuiging Is, dat een priester meer moet kun nen luisteren dan spreken. De kunst van het luisteren om dan net datgene eruit te prikken wat waardevol is of waarom het gaat kennen toch veel men sen niet meer tegenwoordig. Het onverdraagzame tegen elkaar inpraten merk je tegenwoordig te vaak. Begin dit jaar heb ik me enorm geërgerd aan de dis cussie over de Drie van Breda. In de Euterpestroat in Amster dam, waar ik in de oorlog vast gezeten heb, maakte ik ze alle drie mee. Ik was desondanks voor vrijlating, maar men heeft er een vuile politieke zaak van gemaakt in Nederland. WTWIJK „Ze waren bang dat ■het verkeerd over zou komen. Uk heb de mensen moeten over- reden om een tentoonstelling te houden. Maar volgens mij is wat hier hangt een geweldige jprestatie voor amateurschil ders", zegt politieman P. G. 't Mannetje. En daarmee heeft hij niets tc veel gezegd over de prestaties van de leden van lamateurschiidersvereniging Pic tura. Na vijf jaar een vrij onop vallend bestaan te hebben ge leid is Pictura nu uit de anoni miteit getreden. Meer dan 200 schilderijen hangen in de grote kelder van schildersbedrijf Schonenberg aan de Burgerdijk- straat. Ze zijn een bezoek meer dan waard. Tot 29 juli is de tentoonstelling nog geopend. Van 10 uur tot 12, VOORSCHOTEN De Voorschotense Jeugdvakantiebezigheden hebben voor maandag 31 juli op het programma staan het „Jeugdvariété van oom Kees". Dit kinderprogramma wordt ge geven om 14 uur In het Cultureel Centrum en het bestaat o.a. uit een poppentheater, sprekende pop en een goochelshow. De kinde ren kunnen er ook nog wat leren, er zal een demonstratie pa pierknippen zijn. Op dinsdag 1 augustus is er weer een zwemwedstrijd in het In- structiebad. Aanvang 9 uur. De kinderen worden in groepen ver deeld 8 en 9 jaar; 10 en 11 jaar en 12 en 13 jaar. Op donderdag 3 augustus is er een sportinstuif in of bij de sport hal „De Vliethorst". Van het weer zal het afhangen of het zaal voetbal wordt of buitensport. Op vrijdag 4 augustus zal in het Cultureel Centrum om 14 uur prijs uitreiking geschieden door de burgemeester aan al de kinde ren, die tijdens de jeugdvakantiebezigheden een prijs hebben be haald. Na de prijsuitreiking zal er nog een leuke film gedraaid j worden. van 2 tct 5 en van 7 tot 10 uur. Terwijl we langs de schilderijen gaan vertelt de heer 't Manne tje over z'n vereniging en de verschillende sdhilderijen: „Dit is een doek van de heer Holle- brands. Dat heeft onlangs een derde prijs gekregen op de in ternationale politietentoonstel- ling in Parijs Daar hebben heel wat schilderende politiemensen ingezonden. Ons oudste lid is de heer J. van Schie. Hij is nu 74 jaar, maar hij vindt het nog altijd een ge mis om een dinsdagavond over te slaan". Iedere dinsdagavond komen de vijftien trouwe Picturaleden bij elkaar in hun eigen onderko men, het lokaal aan de Noord- wijkerweg in Katwijk aan den Rijn. „Het is reuze gezellig. We zetten er een kop koltie. De vereniging is opgezet om de jeugd van de straat te houden. Dat is mis lukt. Op een gegeven moment is de jeugd ha:.r eigen weg ge gaan. Een aantal van hen is nu lid van de groep De Oude Pas torie". Zomer en winter wordt er door de vereniging op dinsdagavond ge werkt. Alleen tijdens de tentoon stelling staan de artistieke acti viteiten van de vereniging stil. „Tot nu toe hebben we het weel een beetje tegen gehad. Mis schien komt het ook omdat we zo weinig publiciteit aan de ten toonstelling hebben gegeven. Er zijn verschillende antiquairs ko men kijken. Een aantal van hen had we! belangstelling voor het werk van de vereniging. Ook het bestuur van Oud-Katwijk had belangstelling. Ze waren er verbaasd. Ze wisten namelijk helemaal niet van het bestaan Organisator 't Mannetje voor een van zijn eigen schilderijen van onze vereniging af. „Er hangen veel voorstellingen van het oude Katwijk op de tentoon stelling. Somn-.ige daarvan kun nen worden gekocht. „Ais ik duizend van die schelpen- baggeraars had, waren ze zo weg", zegt de heer 't Mannetje over de in Katwijk zeer populai re voorstellingen van oude schelpenvissers. Drie leden van Pictura hebben drie weken geleden geëxposeerd in het stedelijk museum van Schiedam, in het kader van de Talens schilderwedstrijd. Op zioh is het al een hele eer om daar t; mogen exposeren. In de jury zaten onder meer de direc teur van het Stedelijk museum, de directeur van de Rotterdam se Kunstacademie en een aantal beroepsschildcrs. „Je kunt nau welijks een beroepsschilder aan trekken om les te komen geven. Dat is veel te duur voor onze vereniging. We krijgen namelijk geen subsidie. Alleen ons ge bouw krijgen we om niet van de gemeente. Dat beschouwen we ook als een vorm van subsi die. We leren door eikaars werk te kritiseren. Zo kom je tot een bepaaide verhoging van je werk". De vereniging werkt meestal binnen. Slechts af en toe trekt men er gezamenlijk op uit om buiten te schilderen. „We zijn allemaal hobbyschilders. Vrijwel alle leden werken of zijn huismoeder. Dat maakte het moeilijk ten tijd te vinden om er gezamenlijk op uit te gaan. 's Avonds is het niet mo gelijk om buiten te schilderen. Dan verandert de lichtval 6teeds, waardoor er steeds een andere schaduwwerking ont staat. Het beste is om er op za terdagmorgen op uit te trekken. Maar dan kunnen verschillende huismoeders niet. De badgasten vinden onze tentoonstelling fan tastisch. Ze zien hier op ver schillende doeken hoe Katwijk er vroeger heeft uitgezien. De schilderijen van het oude Kat wijk ziiri zeer attractief. Willem Chr. Nijeboer. Hiermede geven wij u kennis dat na een langdurige ziekte I volle vrede is ontslapen onze lieve zorgzame moeder, groot- e overgrootmoeder en zuster LENA VAN WILSUM-VONK A. VERSTEEGEN-van Wilsi J. VER STEEGEN A. VAN WILSUM J. VAN HUIS-van Wilsum F. A. VAN HUIS N. SCHENKEVELD-van Wil L. SCHENKEVELD L. DE JONG-van Wilsum L. G. DE JONG Kleinkinderen, Achterkleinkinderen En familie. Zoeterwoude, 25 Juli 1972. Dorpsstraat 6. De overledene is opgebaard ii de rouwkamer van Huize Emmaus, r gelegenheid is tot rouwbezoek donderdagavond i De rouwdienst in de Ned Hervormde kerk bepaald op zaterdag 29 juli a.s. om 2.00 uur teraardebestelling zal plaatsvinden. Zoeterwoude Is EIDSCHENDAM - De jonge- rensoos ,,'t Juk" organiseert zondag 13 augustus weer een barbecue in het soosgebouw aan de Parnashofweg achter nr. 23. 'oor nadere informatie en in schrijving kan men zich wenden tot het adres Gravin Juliana van Stolberglaan 771 of tel. 2907. De entree van de sociëteit is vrij voor jongeren van 21 tot 30 jaar. na enkele bezoeken is het lidmaatschap van 10 gulden per jaar verplicht. KATWIJK Op het badgasten- toernooi van de Katwiikse Lawn Tennis Vereniging kampt de wedstrijd-leiding op het ogenblik met moeilijkheden om de geplan de partijen op zaterdag af te krijgen. Oorzaken hiervan zijn het grote aantal te spelen par tijen en het door de regen in de war gestuurde programma van de eerste dag. Door wedstrijden uit te besteden aan andere par ken, zoals bijvoorbeeld „De Leidsche Hout", hoopt men als nog de opgelopen achterstand in te halen. In het herenenkelspel wist Char les Asselberg zijn tweede over winning te boeken. Dit ging ten koste van niemand minder dan Peter Tiboel. een nog altijd zeer lastige tegenstander door zijn ontzettend vaste spel. Goud- berg speelde een zeer goede partij tegen Frans Pasma en won met 6-2, 6-3. In de eerste ronde wist Paul Revier een ge makkelijke zege op van Stade te behalen 6-2, 6-0. Vervolgens trad hij aan tegen de als vierde ge plaatste Willem Beijen. Ook deze wedstrijd won hij met 6-2, 6-4. Meer succes had Willem in het herendubbelspel C. Samen met zijn partner Piet Schoute wist hij in drie sets het dubbel Chris- toffels/Roodenburg te verslaan: 7 -9, 1-6, 6-3. In de volgende ronde zullen zij het echter niet gemakkelijk krijgen tegen de gebroeders Ploos van Amstel. In het herenenkel D wist de als eerste geplaatste Kemeling zich goed te handhaven, door een 6-2, 7-5 overwinning op Piasier, die eerst van Minnee had ge wonnen met 7-5, 8-6. K. van der Maas won In de eerste ronde gemakkelijk van Blonk; 6 -2, 6- 1. maar in de tweede ronde had hij heel wat meer moeite met Postma. Beiden wonnen zij een set en in de derde set kon hij dan toch door drukken na 6-6 gestaan te hebben: 6-2, 2-6, 8-6. De als vierde geplaatste van der Loo kon zijn plaatsing niet waarmaken, want hij verloor van Bodingius met duidelijke cijfers: 6-0. 6-4. In het damesen- kel D wist mej. Bloot de kwart finale te bereiken door eerst Maters te verslaan: 6-0 6-2. en vervolgens mevrouw Heemskerk met 6-3, 6-3 naar de kleedkamers tc sturen. In de kwartfinale zal zij uitkomen tegen de In het gemengd dubbel B speelde het echtpaar Koster een zeer verdienstelijke wedstrijd tegen de Katwtjkse combinatie Pera en Parlevliet. In de eerste set ging de strijd nog heel gelijk op, maar werd tenslotte wel ge wonnen door 't echtpaar Koster. Het verzet van hun tegenstan ders bleek toen te zijn gebroken en met weinig moeite wisten zij toen ook de tweede set tc be machtigen: 9-7, 6-1. In het ge mengd dubbel C wisten de als tweede geplaatsten Nugteren en Maters zich slechts met moeite te handhaven tegen Koemans en Plim. Vooral in de laatste set werd elkaar weinig toe gegeven. Tenslotte wonnen zij toch met 6-4, 3-6, 12-10. Oranjefeesten Aarlanderveen AARLANDERVEEN In Aar landerveen zijn gisteren de oranjefeesten begonnen. Aller eerste onderdeel van het programma was het bekend maken van de uitslag van de kleurwedstrijd voor de schooljeugd tot 12 jaar. Daarna werden kinderspelen gehouden. De uitslagen: Uitslag: Tol 6 jaar: 1. Ivonne Lelivcld; 2. Nijnke Hiemstra; 7 en 8 Jaar: 1. Arie Blom; 2. Tiny v. d. Vis; 3. Meta Schüller; 9 en 10 jaar: I. Nico de Jong; 2. Anja v. d. Post. 11 jaar en ouder: 1. Gert Jan Broer; 2. Tony v. 't Riet. Waarna er kinderspelen wer den gehouden, de uitslag hiervan luidt: Vlaggetje steken meisjes 6 tot 8 jaar: 1. Carla van Eg- mond; 2. Willy Verduin; 3. Maja Kroft. Steltlopen voor meisjes van 9 tot II Jaar: 1. Corine Kroft; 2. Adrie van Berkel; 3. Ton- ny van Veen. Touwtrekken voor meisjes van 12 tot 14 jaar: 1. Cora Oosterman; 2. Linda Ver heul; 3. Cora Stapper. Bussen gooien Jongens van 6 tot 8 jaar: 1. Harry van Eg- mond; 2. Berry Kempen; 3. Juap Verduin. Kussengevecht jongens van 9 tot 11 Jaar: 1. Jos Herr; 2. Sjon v. d. Poat; 3. Cees Breedijk. Touwtrekken jongens van 12 tot 14 jaar: 1. Frans Bunnik; 2. Arie Verburg: 3. Job van Vliet. Uitslug Oranjecross: 800 m: 1 Metselaar, Leiden; 2. W. Verheul; 3. G. Van Vliet. 2200 m.: Heren: 1. H. de Jong; 2. P. Visser; 3. T. Lellveld. 2200 m. Dames: 1. Cora Oos terman; 2. Els Kempen; 3. Ans Kempen. 5000 m. Dames: 1. Trudy Koot; 2. Els Bader; 3. Lia Boere. 5000 m. Heren: 1. Jac Smlta; 2. H. Visser; 3. D. v. Eepe- TER AAR De postduiven vereniging „De Luchtsport" hield een wedvlucht met jon- Re duiven vanaf St. Ghlslain Hornu. Afstand 204 km. De duiven werden gelost om 10.30. uur. Aankomst eerste duif om 13.19.00 uur. Snel heid 12.08 meter per minuut. Uitslag: 1. D. Mank, 2 9 A. Akerboom, 3-21 L. v.d. Meer. 4-6-7 B. Wassenburg, 5-8-14- 16-17-18-19 Ph. Hoogervorst, 10 G. Wildenburg. 11-13 J. van Hameren, 12-15 J. van Zaal. 20-23 Th. van Egmond. LISSE De heer W. H. Grimme. voorzitter van de afd. Lisse van de Kon. Ned. MIJ voor Tuinbouw en Plant kunde, is aan de Hogere Ka der School, het internationale instituut voor het schriftelijk Land- en Tuinbouw onder wijs voor de EEG te Apel doorn, geslaagd voor het di ploma Tuinarchitektuur. Zijn „zelfstudie" handelde over stedebouw, openbare groen voorzieningen en landsvhap- sopbouw, speciaal de educa tieve en recreatieve en hy giënische functies van het groen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5