Zeskamp Lisse naar Sheffield Tony Dielen ontwierp li tuin voor bejaarden Leidse maakte wereldreis tussen twee Katwijken in Al 39 jaar op camping Zuidduinen Bronzen medaille voor Peter Wolters Serveersters in klederdracht bij Leids warenhuis Leidse bioscopen PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 JULI 1972 KATWIJK Wie in de zomermaanden mevrouw J. van Riet-Cos- ter wil opzoeken kan beter niet naar haar woning aan het Kort Galgewater in Lelden gaan, maar naar Katwijk. Deze 73-jarige Leidse kampeert al voor het negenendertigste jaar op het kam peerterrein in de Katwijkse Zuidduinen. Ze staat er het gehele seizoen met haar tent. Ze slaat geen jaar over en hoopt het nog jaren vol te houden. „Natuurlijk", zegt ze, „anders had ik toch vorig jaar geen nieuwe tent meer gekocht? Van de winter had ik het in m'n hoofd ik zeg tegen mijn man: „laten we in een bejaardenhuis gaan. Je kan nooit weten. Nou zijn we nog prima gezond. Hij zegt: Nooit mijn leven. Als je dan maar weet dat het kamperen afgelopen is. Ik zeg: laten we dan maar weer naar Katwijk gaan. M'n man heeft nooit graag gekampeerd. Hij heeft z'n hele diensttijd op de hei doorgebracht. Ja, hij is nu in Leiden. Hij gaat wel al tijd mee kamperen. Vroeger viste hij veel in zee. Nu loopt hij meer de duinen in, naar de meertjes en zo.... Meviouw Van Riet zou je beslist geen 73 schatten. „Ik zit hier al vanaf eerste Pinksterdag. Al dat slechte weer heb ik hier al mee gemaakt, maar ik ga niet weg. Mijn twee doch ters hebben hier ook een tent staan. Mijn zoon ook. Of mijn kin deren en kleinkinderen hier nou zijn of niet, ik ga naar Katwijk. Mijn zoon die in Zuid-Afrika woont heeft ook een tent. Het kan hem niks schelen of hij een hele dag moet rijden, maar hij zet zijn tent op bij de zee. Als mijn kinderen de zee zien, dan zijn ze thuis. Ze zijn allemaal verwoede kampeerders geworden net als ik. Alhoewel je wat ik doe nauwelijks kamperen meer kunt noe men." Ze zit in een ruime tent, van alle gemakken voorzien. Zelfs de t.v. ontbreekt niet. „Vroeger, voor de oorlog waren er hier niet eens water en toilet ten. Water konden we toen in het Zeehospitium komen halen. La ter kregen we hier een pomp. Er was een hoge tank bij en als je dan pompte was het eerste water bestemd voor de toiletten. Dat later kregen we hier een kraantje. Een afvoer was er niet bij, was maar goed ook, anders werd het een grote smeerboel. Nog dus je stond altijd in de bagger als je water nodig had. Maar dat gaf niks. Je bent toch aan het kamperen? Ik ben indertijd gekomen voor de gezondheid van de kinderen. Je ouet gezondheiu op in de duinen. Maar dat is wel minder gewor den met al die auto's. Vroeger stond hier een man uit Rijpwetering met zijn gezin die zei altijd: „Als ik 's zomers naar de duinen ga met mijn kinderen heb ik er tot december geen omkijken meer naar. Het is in die jaren wel heel wat veranderd. Ik heb het nog meegemaakt dat mijn schoondochter naar de winkel ging in het dorp in een kort broekje. Daar stonden ze tegen haar benen te schoppen. Moet je nou eens kijken! Dat is twintig jaar geleden. Ze lopen nu in biki ni. Nee, Katwijk is door de jaren heen wel heel wat gezelliger geworden. De Katwijkers zijn veel vrijer geworden tegenover de gasten." Tijdens de oorlog was mevrouw Van Riet ook in Katwijk op va kantie. „Alleen de eerste twee jaren. Je mocht toen wel op de camping komen, maar er niet slapen. We hadden de winkel ge huurd van Pauw, de bloemenman. Die stond toch leeg, want er was in die tijd al niks meer te verkopen. Het was wel griezelig hoor: Er is op een avond een bom ontploft. Gelukkig waren er toen al geen mensen meer aanwezig op de camping, anders wa ren er zeker doden gevallen. De schade was enorm aan sommi ge tenten. Het publiek op de camping wordt met de Jaren beter. Je krijgt hier langzamerhand je vrienden, Iedereen zegt elkaar hier goede mor gen. Dat heb je in de stad niet. Er zijn hier gewoon buurtjes or.tstaan. Sommige mensen vinden het verschrikkelijk om een jaar later op een ander gedeelte te moeten staan, omdat ze dan niet meeer bij hun vrienden kunnen staan. Het is hier net een dorp. De accommodatie is momenteel goed. Alleen vind ik dat er meer afvoerputten moesten komen om de mensen te verplichten hun atv al water daar te lozen." De Zuidcamping staat in het waterwingebied van de Leidse Duin watermaatschappij. Het is daarom op de camping verboden af valwater op de grond te gooien. Dat moet door de kampeerders worden opgevangen en worden geloosd in de afvoer die aansluit op het gemeentelijk riool. „Ik vind het misdadig dat de mensen hun waswater zomaar in de grond gooien. Het is uiteindelijk een waterwingebied waar we op staan. De enige die het nu nog stiekem doet, daar zullen we wel niet van dood gaan. Twintig jaar geleden hebben we net zo'n wolkbreuk op de camping gehad als vorige week. Toen stonden we tot ons knieën in het water. Gelukkig hebben we het dit keer vrijwel droog kunnen houden. Dat komt omdat ik vrij hoog sta. Er zijn vorige week aardig wat tenten ondergelopen. Met z'n allen hebben de mensen sleuven gegraven om het water weg ta laten stromen. Ze staan hier altijd voor elkaar klaar. „Vorig jaar heb ik een reis om de wereld gemaakt. Half septem ber weg en half juni weer terug. Precies tussen twee Katwijken in. Katwijk? Ik zou het voor geen goud willen missen." LEIDERDORP Peter Wolters van de ZIJL/LGB heeft tijdens de derde dag van de Nederland se kampioenschappen een derde plaats behaald op de 200 m schoolslag voor jongens onder 16 jaar. De 15-jarige Leiderdorper tikte in de finale aan in een nieuw per soonlijk record van 2.39.9. Op de laatste 50 meter van de race liep Peter duidelijk in op Robin Woutering (le in 2.38.1) en Jel- le de Vries (2e in 2.39.6) maar kwam bij de finish nog net iets te kort. Ook Leo Markenstein van BZPC ging erg snel. De pu pil van trainer Ben Elzenaar eindigde op de 200 m vrijeslag jongens 0/16 jr met een tijd van 2.09.6 op een uitstekende vierde plaats. Kees Urttenbout van de ZIJL/LGB eindigde op de 200 m schoolslag voor heren in de hal- ve finale met een tijd van 2 44.3 op de vijfde plaats. Anja Harskamp van AZC leverde een goede prestatie op de 200 m schoolslag voor meisjes onder 14 jaar. Met een goede tijd van 3.07.6 finishte zij als zevende in de finale Alex van Belkum van de ZIJL/LGB haalde met een tijd van 2.59.2 op de 200 m Ook zijn clubgenoot Dik Werter miste net de finale. Met een tijd van 2.33.2 plaatste Dik zich op de 200 m wisselslag jongens on der 16 jaar als tiende. Overige uitslagen van de vertegenwoor digers van de kring Gouwe Rijnstreek; Peter Wolters. ZIJL/LGB, 15e op 200 m. wissel slag jongens 0/16 met 2.37.0, Ans van de Geest, ZIJL/LGB. 14e op de 200 m schoolslag meisjes 0/16 j. met 3.12.6, Jolan- da van de Maarel, ZIJL/LGB. 29e op de 200 m vrijeslag meis jes 0/14 j met 2.38.4. LEIDEN Na de geslaagde aktie „Leiden Museumstad" van vorig jaar zomer heeft Vroom en Dreesmann beslo ten om ook in deze vakan tieperiode een duidelijk niet- commerciële aktie te voeren. Het thema, dat aansluit op de vorige campagne luidt: „Leiden Hofjesstad". Met dergelijke acties, die mo gelijk een serie gaan wor den, staat Vroom en Drees mann een duidelijk doel voor ogen: Enerzijds de aandacht vestigen op de rijkdommen, die Leiden heeft: anderzijds een bijdrage leveren tot het attraktiever maken van Lei den in de vakantieperiode, zowel voor de Leidenaars en de mensen uit de omgeving van de stad zelf, als voor de toeristen, die in Leiden of in de badplaatsen zijn neerge streken. De aktie „Leiden Hofjesstad" begint vrijdag en zal drie we ken (tot 19 augustus) duren. In dezelfde periode wordt in de Lakenhal een expositie gehouden, die eveneens de Leidse hofjes centraal stelt. Tussen de museumleiding en Vroom en Dreesmann is re gelmatig overleg gepleegd, zodat er geen doublures zijn. In zekere zin is het waren huis in dit verband weer een voorportaal van het mu seum. Etalages en winkel- Leiden Hofjesstad make-up zijn helemaal in de sfeer van de hofjes en van de romantiek uit de tijd van hun ontstaan. In die sfeer passen oude ambachten waaronder kantkloster, mut senmaakster en glazenier, die in het warenhuis hun ambacht zullen demonstre ren. Om een ander voorbeeld te noemen: In de lunchroom wordt men bediend door ser veersters in historische kle derdracht en wie dat wenst can 'n menu bestellen, waar aan verre voorvaderen zich eeuwen her in hun eethuysen tegoed deden. Wie na het be zoek aan Vroom en Drees mann de behoefte gevoelt om dieper in te gaan op het onderwerp „Leidse Hofjes", kan die behoefte bevredigen in de Lakenhal, die een bij zonder interessante expositie heeft samengsteld. De direktie van Vroom en Dreesmann heeft gemeend dat het aan de orde stellen van de Leidse hofjes niet kan geschieden zonder ook de bejaarde bewoonsters en bewoners op de één of ande re wijze daarbij te betrek ken. „Huisbezoek" leek in deze het meest doeltreffend en daarom zullen op de dag dat de actie begint karossen uitrijden met charmante meisjes en goede gaven, die een rondrit langs de hofjes zullen maken. Een attraktie, die ook even de aandacht vestigt op een vergeten en vaak vereenzaamde groep in onze gemeenschap, de be jaarden. LISSE De zeskampploeg van Lisse neemt deel aan de Engel se aflevering van het Spel Zon der Grenzen van de NCRV, die volgende week woensdag om vijf over negen 's avonds vanuit Sheffield wordt uitgezonden In tegenstelling tot voorgaande zeskampen worden de onderde len nu niet van te voren bekend gemaakt, hetgeen oefening uit sluit. De ploeg van Lisse heeft dan ook een zeer drukke tijd achter do rug, waarin op alle denkbare onderdelen getraind werd. Het team vertrekt zater dagmorgen aanstaande om ze ven uur vanaf het Vierkant naar Schiphol, waar om half ne gen een speciaal toestel naar Engeland vertrekt. De ploeg, die voor het vertrek in een- heidskleding gestoken zal wor den, bestaat uit de volgende mensen: Wil Duivenvoorde. Co- rien Kauffman, Lia Kortekaas, Ria van Leeuwen, Truus Randsdorp. Marian Snaar, Fred Timmer, Pieter van der Meer, Jan Oseplus, Jan Eich- horn, Jan Halfschepel, Hans Ho- gervorst, Kees Knetsch, Piet Langelaan, Ko van Leeuwen, Fred Prins, Hennie Randsdorp, John Remkes, Gerrit Verhaar, Herman Zuiderduin en Harry Halfschepel. Als officiële perso nen gaan burgemeester Berends en de heer H. van der Kroft mee. Alphen De 19-jarige mej. T. Koelewijn is gisteravond bij het ophangen va de was uitgegleden op een plat dak in de De Stuivesantlaan, ter- recht gekomen op het dak van een naast het huis staande schuur, er door ge vallen en op een betegelde vloer gesmakt. Zij brak haar pols enkreeg een zware her senschudding. Zij is opgeno men inhet Rijnoord-zieken- huis Motoren surveilleren op Rijksstraatweg De Wassenaarse politie surveil leert sinds kort met motoren op de Rijksstraatweg om de te hoge snelheden van automobilis ten tot de toegestane maximum snelheden terug te brengen. Met zes motoren, waarvan drie splinternieuwe, heeft men dit surveillancesysteem ingevoerd. Tot voor kort controleerde men de snelheden met behulp van radarcontrole. Deze methode bleek niet te voldoen. De fotoap paratuur betrapte zo'n honderd automobilisten per uur, maar de snelheden vex'minderden niet door het opmaken van proces verbalen. Met het nieuwe surveillancesy steem, waarbij in groepjes van twee motoren in één rijrichting wordt gereden, wil men de auto mobilisten tot langzamer rijden dwingen. De resultaten zijn voor lopig hoopgevend. Op de foto de „vliegende briga de" van Wassenaar. Morgen schat- graverij op strand van Noordwijk ONORDWIJK Morgen wordt ln Noordwijk de 22e Interna tionale schatgraver]] gehou den Plaats van handeling: ean afgeschermd stuk strand vor het Palace Hotel. De or ganisatie is in handen van de Leidse Vincentiusvereni- glng. Ergens, vijftien centimeter on der het zand, ligt de schat kist begraven. Er zit een oorkonde in, die recht geeft op 100 gulden, beschikbaar gesteld door de Noordwijkse evenementencommissie. Ver der liggen over het terrein verspreid 99 genummerde plastic flesjes, die recht ge ven op vele mooie prijzen zoals een fiets, rubberboten, serviezen, draagbare radio, speelgoed enz. Vor de prijs van 1 gulden kan men zich voor een uur schat graver wanen. Er mag al leen met blote handen wor den gegraven.e niet gevon den prijzen worden na afloop direct verloot onder toezicht van de strandpolitie. Ook de vele toeschouwers ra den wij aa een kaartje bij de kassa's te kopen; zij hebben ook de kans om tidens deze verloting nog een rpijs in de wacht te slepen. De baten van de schatgraverij zullen worden aangewend om enkele gezinnen of alleen staanden die inn ood verke ren een steuntje te geven. Voorverkoop van toegangs kaarten bij warenhuis Jan van Kan, Palaceplein Noord wijk. LEIDSCHENDAM De 27-jarige Leidschendamse kunstenaar Tony Dielen is de ontwerper van de zeer originele tuin die men aan het aanleggen is bij het complex bejaardenwoningen van de Stichting Duivenvoorde. Het wordt een aantal beschutte zitgelegenheden die in samen werking met de gemeentelijke plantsoenendienst niet groenpar- tijen worden verlevendigd. Voor de omheiningen is een grote partij zware eiken spoorbielsen aangekocht. Op het terrein staat ook de gietvorm waarmee de door Dielen ontworpen onder stellen voor de zitbanken zijn gemaakt die in de afgescherm de ruimten worden opgesteld. De kunstenaar zegt met zijn ont werp een ontmoetingsaccent te hebben willen maken tussen de bewoners van Duivenvoorde en de omwonenden. De afgeronde hoeken van de op verschillende hoogten, ontworpen omheiningen vormen een goed tegenwicht te genover de strakke architectuur van de omringende woonblok ken. Tony Dielen. geboren Leidschen- dammer, „ik ben de eerste Leidschendamse kunstenaar die een opdracht heeft gekregen voor een ontwerp voor een multi functionele ruimte", kreeg enige jaren geleden in Leidschendam bekendheid door zijn afstudeer- project ■J'< Haagse Acade- te kale ruimte in het hart van vestiging van de markt wordt mie. Hei s«tr".. ontwerp de wijk „De Heuvel", waar overwogen, waartegen overigens voor een c -°b-u.'k van het eens per jaar de kermis wordt al veel protesten zijn gerezen. President i e*».">dy°e n, de gro- gehouden en waarvoor nu de Dielen had, met volledige mede werking van het gemeentebe stuur, op het President Kenne- dyplein verschillende ruimten, verdiept en verhoogd, ontwor pen, onder andere een water partij, exposltiegelegenhei'd, 'n koffiebartje en speelruimten en zitgelegenheid voor jong en oud. Het ontwerp werd met maquet tes en tekeningen ln het raad huis geëxposeerd maar, zegt Tony Dielen, „ik heb er nooit meer iets van gehoord". De kosten zullen waarschijnlijk wel een struikelblok zijn geweest hoewel Tony Dielen van mening is dat bepaalde onderdelen dan toch wel voor uitvoering in aan merking hadden kunnen komen. Hij is bestuurslid en mede-oprich ter van de Leidschendamse kun stenaarsvereniging K '70 maar zal deze functie wegens het aan vaarden van een full-time be trekking in het sociaal-cultureel centrum in de wijk Palensteyn in Zoeter meer moeten opgeven. De tuin bij Duivenvoorde, die voor het Dienstencentrum ook nog twee terrassen krijgt heeft ook een waterpartij met specia le voorzieningen voor de henge laars onder de bejaarden. Het ligt in de bedoeling de beschutte ruimten met de beplanting die voor de winter kan worden aan gelegd, gereed te hebben bij de officiële opening van het com plex Duivenvoorde in oktober. 14.00 e 34.00 u. 18 Jr. 14.30, 16.4; t/m Zi mie". moeder" Dag. 14.3' 16.15, 19.00 en 21.15 i Bezoekuren ziekenhuizen Academlich ziekenhuis: dagell halve op dinsdag van 19. uur; dinsdag van 13.00-14.00 i Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynaecologie: voor patiënten van af deling Gynaecologie en voor zwan- geren: van 10.00-12.30 en van 15.00- 20.00 uur. Voor kraamvrouwenvan 10.00-11.30. 15.00-17.30. 18.30-20.00 uur. Op dinsdag is er de gehele dag et;-;; niet. Ma. is: dagelijks eerste klas St.-Elisabeth ziekenhuis: volwassenen: 8de klas alle dagen van 14-15 en van 18.45-19.30; 2de klas: alle dagen van 11.30-12 van 14-15 en van 18.45- 19,30 uur; 1ste klas: Alle dager - - tw--'* 19.302dè Was: 'vnïi vaders) van 15-16 en Baby's en kleuters: do. van 18-18.30 i zondags) 1ste en 2de klas: 10.30-11.00 uur. van 14.00-15.00 van 18.00-19.00 uur; 3de klas: van 14.00- 15.00 uur. van 18.00-19.30 uur; kraamafdeling van 14.00-15.00 uur. van 19.00-19.30 uur alléén voor echt genoten: kinderafdeling: van 14.00- 15.00 uur. van 1S.00-1S.30 uur. dins dag en donderdag alléén voor va ders. Kinderen beneden 16 Jaar geen toegang. Enden zondag 11-11.45 t WEER GEVAL VAN BRAND STICHTING ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de vijfde maal in enkele maanden tijd is eergisteravond in het Aiphense industriegebied De Hoorn brand uitgebroken. De politie houdt er rekening mee dat de brand opnieuw het werk is van een maniak. De brand woedde namelijk in een stapel planken die tegen de wand van een houten loods van de veevoe der- en kunstmesthandel van de LTB was opgestapeld. Een paar weken geleden brandde bij de LTB een schuurtje af nadat een stapel kranten die tegen het ge bouwtje waren gelegd in brand waren gestoken. De schade aan de loods was gering. Sportambtenaar in Hazerswoude HAZERSWOUDE De heer H. („Hans") W. Petri, leraar li chamelijke oefening MO te Ha zerswoude, is door het gemeen tebestuur officieel benoemd tot „ambtenaar sportzaken". Zijn taak omvat onder meer het begeleiden en adviseren van de sportverenigingen, indien zij dat verzoeken. Vanaf 15 augustus is de heer Petri op iedere donder dagmorgen present op het ge meentehuis, ten einde zijn func tie gestalte te geven. HAZERSWOUDE De training van de selectiegroep van de voetbalvereniging Ha- zerswoudse Boys start op dinsdag 1 augustus, om 19.30 uur. De pas gecontracteerde oefenmeester Bas v.d. Flier verwacht de spelers van de lagere seniorenteams op don derdag 3 augustus om 19.00 uur. Op 5 augustus, om 16.00 uur speelt het eerste team een vriendschappelijke wed strijd tegen ASSO.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4