Sociale nood groot onder ENKA-personeel Noodlokalen voor voortgezet onderwijs Patriarch Pimen preekt uiterste orthodoxie ONRUST IN RUSSISCHE KERK Ontdekking van bijbelkenner blijkt onjuist Grote partijen oneens over verkiezingsdatum Korte metten BOEKEN STEUN Australische Raad van Kerken komt op voor inlanders VRIJDAG 21 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De grote partijen in het parlement zijn het verre van eens over wat er moet ge beuren, nu minister-president Biesheuvel gistermiddag, na een dag vertraging in een laatste poging de breuk met DS '70 te lijmen, toch de portefeuilles van de overgebleven ministers ter beschikking heeft gesteld. De koningin heeft het ontslag van de i twee DS '70 ministers Drees en De Brauw in gewilligd, evenals het ontslag van de DS '70-staats- secretarissen mevrouw van Vee- nendaal (CRM) en van Stuijven- berg (binnenlandse Zaken). Oppositieleider den Uyl (PvdA) wil dat al in de eerst helft van november verkiezingen worden gehouden. Het rompkabinet- Biesheuvel zou wel in septem ber de begroting '73 moeten in dienen, maar die zou in het par- lement een spoedbehandeling moeten krijgen. Nog voor het eind van het jaar zou op basis van de verkiezingsuitslag een meerderheidskabinet kunnen worden gevormd. Dat zou tot definitieve uitspraken met het bedrijfsleven over de inflatiebe- strijding kunnen komen, en te vens de begroting 1973 naar zijn 1 eigen inzichtigen kunnen wijzi gen. De drie confessionele partijen, KVP, ARP en CHU, willen pas verkiezingen volgend voorjaar, zodat zij nog enigszins de tijd hebben de achterban mee te krijgen in hun plan bij de ver kiezingen met één lijst uit te ko men. Het is nog onduidelijk of de VVD zich bij dit confessione le standpunt heeft aangesloten. Doordat de ministers van KVP, VVD. ARP en CHU niet ontslag hebben gevraagd maar hun portefeuille ter beschikking stelden, kan Biesheuvel, als hij waarschijnlijk nog deze week een formatieopdracht krijgt snel met zijn tweede kabinet rond zijn, met of zonder nieuwe be windslieden op de twee posten van de DS '70 ministers, verkeer en wetenschapsbeleid. De oppositie wijst een minder heidskabinet af, van confessio nelen maar ook van oppositie partijen. Het zou niet tot een „sociaal contract" met werkge vers en werknemers over lonen en prijzen kunnen komen, en evenmin de zeer ingrijpende (begrotings-) beslissingen voor 1973 door het parlement kunnen krijgen. Bij spoedige verkiezin gen zouden als inzet kunnen die nen de meningsverschillen over de definitieve begroting '73 en de voorwaarden van het „so ciaal contract", aldus de opposi tie. Ijsje halen gevaarlijk voor kleuter DEN HAAG (ANP) Als kleu ters een ijsje gaan kopen aan een ijskar op de weg, denken ze alleen maar aan dat ijsje en let ten ze niet op het verkeer. De ouders worden hierop gewezen door het Comité ter Bevordering van Kleuterbescherming, dat in deze warme dagen de ouders vraagt zelf even mee te lopen naar de ijskar. Zelfs vlak voor hun huis worden veel kleuters aangereden, als ze zo maar de weg op rennen. Veel vraag naar rode bessen DEN HAAG (ANP) In ons land is de oogst var. rode bessen in volle gang. De goede kwalitei ten bessen doen op het ogenblik op de veilingen tussen 2. —en 2,50 per kilogram. Aangeno men moet worden dat volgende week in het zuiden van het land het aanbod van rode bessen be langrijk minder zal worden. Op veel bedrijven komt men deze week klaar met de pluk. Staatssecretaris Schelfhout reageert op brief Kath. Schoolraad t(Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Alle schoolbesturen van scholen voor voortgezet onderwijs die om toestemming voor bouw van noodlokalen hebben gevraagd, zullen binnenkort bericht krijgen van staatssecre taris Schelfhout (Onderwijs) dat de gevraagde noodvoorzieningen gebouwd mogen worden. De heer Schelfhout reageert hiermee op een brand brief van medio juni van de Ned. Kath. School raad, die klaagde over geirriteerdheid bij school besturen, die geen enkel antwoord kregen van het ministerie op hun brieven met aanvragen. De schoolraad had aangedrongen om uitsluitsel van het ministerie over de aanvragen, zodat de schoolbesturen weten waar ze aan toe zijn, en of ze door plaatsgebrek honderden aanmeldingen van nieuwe leerlingen al dan niet zouden moeten afwijzen. Dat uitsluitsel zullen de besturen nu spoedig krij gen. Scholen die al toestemming voor noodbouw hadden, krijgen hiervoor binnenkort het geld. Scholen die aanvragen hebben lopen, moeten nog even wachten totdat bekend is hoeveel geld op de begroting voor volgend jaar wordt uitgetrokken voor scholenbouw. De pot van 300 miljoen gulden voor scholenbouw voor het jaar 1972 is al weken leeg. Vandaar dat de schoolbesturen met nieuwe aanvragen zo lang in onzekerheid werden gelaten. Staatssecretaris Schelfhout heeft nu besloten noodbouwplannen, waarvoor nog geld dan wel nog toestemming moet worden gegeven, financieel te laten druk ken op de begroting voor 1973. Bij het ministerie lag een urgenfcielijst van ruim 600 aanvragen voor uitbreiding of nieuwbouw van scholen voor vwo, havo en mavo. Brochure als spreekbuis (Van een onzer verslagge vers) BREDA In verband met de voorgenomen bedrijfs sluiting van ENKA-Breda hebben de gekozen leden van de ondernemingsraad en het bedrijfsapostolaat in samenwerking met de persdienst van het bisdom Breda de brochure Nood signalen uitgegeven, waar in de sociale en pastorale aspecten van de bedrijfs sluiting uitvoerig aan de orde worden gesteld. De brochure is gisteren onder meer aangeboden aan de Raad van Bestuur van ENKA. De samenstellers verwachten dat de brochu re, die een spreekbuis wil zijn van mensen wier nood, onzekerheid en angst naar hun eigen gevoel niet voldoende wordt begrepen, bij de bedrijfsleiding meer gevoel voor de sociale as pecten van een bedrijfs sluiting zal losweken. Omdat het definitieve besluit over de sluiting van ENKA Breda nog niet is genomen, hebben de leden van de ondernemingsraad goede hoop dat de brochure mee kan spelen dn het beleid dat uiteindelijk gevoerd zal wor den. Nadat op 6 april van dit jaar de voorgenomen sluiting bekend werd, is de verslagenheid onder de werknemers van dag tot dag toegenomen. Meer dan tien pro cent van de werknemers meldde zich -Je afgelopen maanden ziek, tientallen moesten zich om psy chische redenen onder dokters behandeling stellen, tientallen Slachtoffer vliegongeval overleden DEN BURG (AP) Een der passa giers van het Tondvluchten- vliegtuig, dat zondagmorgen bij het vliegveld op Texel veronge lukte doordat het tegen een lier kabel botste, mevrouw J. van Heerwaarden-Huisman (68) is te Texel vanmorgen in een zieken huis te Den Helder overleden. ook voelden zich reeds gedwon gen ander werk te zoeken. Uit de brochure, waarin tal van reacties van werkenemers uit de verschillende afdelingen van de endermening zijn opgeno men, blijkt de teleurstelling over de gang van zaken over duidelijk. Men voelt zich teleur gesteld in de trouw aan en ver trouwen in de leiders. In een voorwoord vraagt het be drijfsapostolaat zich af of de diep menselijke waarden bij een dergelijke ingreep in het econo mische leven niet al te zeer bui ten beschouwing worden gela ten. Een van die waarden vindt men óe continuiteit van het werkverband. In een toelichting op de brochure lieten de de leden van de onder nemingsraad weten niet tegen een vrije ondernemingsgewijze productie te zijn, maar men vroeg zich, met de andere werk nemers wel af, of men zo wel door kan gaan, zuiver op econo mische gronden beslissingen te nem*n. „Steeds meer mensen in het bedrijf worden zich ervan bewust dat welzijn uiteindelijk beiangrijaer is dun welvaart, zoals we die tot nu toe kennen", aldus een van de leden van de ondernemingsraad. De brochure kan besteld worden bij het bis dom Breda, Veemarktstraat 48, Breda. Dankzij Nederlands verzet Inkomen van Europese commissie niet omhoog BRUSSEL (ANP) Nederland heeft gisteren in Brussel in de Europese ministerraad opnieuw verhinderd dat de salarissen van de leden van de Europese Commissie automatisch met 4,2 procent zouden stijgen. De Nederlandse delegatie, geleid door staatssecretaris Westerterp omdat minister Schmelzer de raad voorzit, vond dat de Euro pese Commissie van deze sala risverhoging maar een apart voorstel moest maken. Neder land meent namelijk dat het au tomatisme waarmee deze sala rissen verhoogd plegen te wor den eens opnieuw bezien moet worden. Het heeft er daarbij aan herinnerd dat de Neder landse regering de inkomens voor de ministers en staatsse cretarissen in Nederland voor 1972 vo'kcmen heeft bevroren. Circusartiest Gustav Heyduk var de Alvanosis 45 jaar en werk 25 jaar in de trapeze. Om di jubileum luister bij te zetten maakte hij gisteravond in hel nokje van Carré in Amsterdam een sprong door een brandende hoepel. Dit kunststuk werd vooi het laatst uitgevoerd door de Cardonas in 1937, waarbij eer trapezewerker om het leven kwam. De sprong van Heydunk lukte Reders houden gages achter ROTTERDAM (ANP) Veel kleine Nederlandse kustvaartre derijen maken zich volgens dc Federatie van Werknemersorga nisaties In dc Zeevaart, schuldig aan het achterhouden van ga ges. Hot bedrag, dat hier jaar lijks mee gemoeid is, loopt in de vele honderdduizenden gul dens. Volgens bestuurder J. Gerritsen wist de federatie het afgelopen jaar een bedrag van ongeveer een kwart miljoen gulden aan ten onrechte niet uitbetaald loon ie achterhalen. Het zijn vooral buitenlandse zeelui, en met name Kaapverdianen, die de dupe worden van het optreden van reders. De strijd in de Russlsch-Ortho- doxe kerk rond een aantal leerstellige punten, rond ver nieuwingen, die noodzakelijk zijn en rond enige kwesties van kerkelijk-politieke aard, zijn èèn jaar na het aan de macht komen van patriarch Pimen in alle hevigheid op gelaaid. Zij waren eerder on der de overleden Alexej op gang gekomen en duren on verminderd voort. A. Wenger, oud-hoofdredacteur van het Franse tijdschrift La Croix en oud-professor in de Orthodoxie te Lyon, geeft in La Croix een overzicht van de theologische en politieke lijn, die patriarch Pimen blijkens de officiële documen ten aanhangt. Volgens Wenger blijkt de theo logische en de pastorale lijn duidelijk uit een toespraak van patriarch Pimen tot pro fessoren en studenten van de kerkelijke akademie in Mos kou. „Ik wil," aldus de pa triarch, ,,dat ons theologisch onderwijs uiterst orthodox is en dat de tradities van de Russische orthodoxe kerk vol ledig bewaard blijven." Hij_ oefende kritiek uit op de priesters die zonder ernstig® reden de lange liturgieën in korten. Ook spoorde hij de jonge priesters aan om trouw te blijven aan het ri tueel van het sacrament van de biecht. Voorts hamerde de patriarch erop het Sla visch in ere te houden als de 1 liturgische taal. Hij toonde zich bezorgd over het gemak waarmee een aantal priesters huwelijken inzegent van jonge mensen die in feite niet geloven of die zelfs geen christen zijn. Met geen woord ging Pimen in op de felle oppositie tegen hem, die Solsjenitzyn in zijn .Vastenbrief' heeft geuit en waarin hij de kritiek van ze kere groepen priesters her haalt: ,U doet niets om het geloof en de kerk te verdedi gen tegen onze vervolgers de Sovjet-Autoriteiten'. Waarom Pimen dit niet doet, verklaart de priester Serge Jeloukov In een clandestien antwoord aan Solsjenitzyn, geschreven als een Paas- brief. „Patriarch Pimen, nu in het ambt van patriarch kan evenmin als patriarch Alexej u in het openbaar antwoordt. Alexej kon de priesters Jakounine en Echli- man (die boven alle lof ver heven zijn) zeven jaar gele den niets antwoorden." (Pi men zelf heeft ze uit het ambt moeten zetten in op dracht van Alexej). „Pimen kan niet op uw be schuldiging ingaan. Stel u eens voor hoe hij dat moet doen? Alleen door zijn post eraan te geven. Maar dan zou niemand hem meer kun nen opvolgen, die het beter zou doen. Een man alleen kan niet veranderen. In feite heeft uw beschuldiging al leen maar tot gevolg, dat bij hen, die de waarheid niet he lemaal door hebben, het hiërarchisch gezag nog meer in discrediet komt" aldus Je loukov. Hoe de patriarch persoonlijk staat t.o.v. de Russische re gering is nauwelijks bekend. Een groot doel der gelovigen houdt, blijkens deze brief, vast dat de orthodoxe kerk van Rusland omwille van haar voortbestaan verplicht is om de politieke lijn van de Sovjet-Unie te onderschrij ven, ook al gebeurt dat vaak tegen wil en dank. Intussen zijn met de stilzwijgende goedkeuring van d: hiërar chie de afgelopen tien jaar minstens 15.000 kerken geslo ten en evenzoveel priesters uitgesloten van iedere pries terlijke bediening, zodat steeds meer gelovigen in de kou staan. Deze tragische ont wikkeling heeft zelfs d? be roemde .Vastenbrief', waarin Nobelprijswinnaar Solsjenit zyn patriarch Pimen verwijt mee te werken aan de zelf moord van de kerk, geen halt kunnen toeroepen. Het aartsbisdom Keulen zal op aandrang van kardinaal Hoeffner op de begroting van het volgend jaar een post van een miljoen mark opne men om aanstaande moe- ders-in-nood te kunnen hel pen. Het geld zal speciaal worden bestemd om zwange re vrouwen, die abortus als enige uitweg zien om uit hun moeilijkheden te komen, te weerhouden het ongeboren leven te doden door het bie den van de juiste hulp. Twee andere Duitse bisdommen zijn voornemens dezelfde maatregelen te treffen. Op zondag 23 juli wordt er 's morgens om half elf in de werkplaals van Sjaloom te CMijk tijdens de wekelijkse Sialoombijeenkomst gespro ken over het functioneren van wetswinkels. Mr. Char les Boissevain zal verslag doen van het reilen en zeilen tot r i toe. Als een nationaal feest is in de overwegend Islamitische republiek Niger, dc eerste laRdseigen priester gewijd. Bij de wijding waren de pre sident, een groot aantel mi nisters en de groot-Iman van Niamey aanwezig. De pries ter, Gerard Seydou, was tot dusver de enige seminarist. Hij is afkomstig uit een isla mitisch gezin, werd op 18-ja- rige leeftijd katholiek en is thans na een voorbereiding van 15 jaar priester gewijd. Meer dan honderd Nederlan ders nemen van 2 tot en met 14 augustus deel aan de in ternationale Pax Christi-voet- 'lochl in Ierland over het the ma „alternatieven voor ge weld". Eindexamen-kandida ten dio tussen 19 cn 22 okto ber aan de Pax Christi-voet tocht in Nederland deelne men, zullen zich bezinnen op het thema „met open han- der". De algemene Neder landse voettocht die van 31 mei tot 2 juni 1973 wordt ge lopen, draagt als thema „sprankcis van hoop". Dc Wereldraad van Kerken is gevraagd de herbouw van negc-n dorpen in Zuid-Soedan, die zijn verwoest in de oor log, die tussen mohammeda nen en christenen heeft ge woed, op zich te nemen. Daarvoor is een bedrag van acht miljoen gulden nodig. Er ls reeds geld uitgegeven voor medische zorg en voor de voorziening In de eerste levensbehoeften. De stichting oecumenische hulp uan ker ken en vluchtelingen in Utrecht heeft giro 5261 open gesteld voor bijdragen in de hulp aan Zuid-Soedun. In de serie Oekumene, een uit gave van het Oekumenisch Aktie Centrum in Drieber gen, waarin Kerk en Wereld, Willibrordvereniging, De Horstink en uitgeverij Bosch en Keunig te Baarn samen werken, is het vijfde deel van de derde jaargang ver schenen. Het is een pocket over „achtergronden bij een hedendaagse theologie" met de titel „Fragmenten". De auteur ls de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. C. W. Mönnich. In zijn boek merkt prof. Mön- nic onder andere op dat de argeloze lezer van de bijbel wel eens moeite zal hebben met wat de vaklieden in de theologie vooral op het ge bied van de dogmatiek of de wijsgerige afdelingen van de godgeleerdheid te berde brengen over God, de mens en de wereld. Wanneer zij dan bovendien nog betogen dat hun wijshrid op bijbelse fundamenten rust, loopt hij helemaal de kans het spoor bijster te raken. De auteur ergert zich eraan dat onno dig vaak allerlei ingewikkel de denkconstructies worden opgezet en hij geeft daar in zijn bock een staaltje van. Er zijn mensen die menen door ingewikkeld te praten in aanzien te komen en de indruk te wekken grote des kundigen te zijn. Dat gebeurt in de theologie, maar uiter aard ook op andere terrei- In het boek (paperback, 116 blz., prijs f 7,90) gaat prof. Mönnich bij de achtergron den bij een hedendaagse theologie uit van vijf the ma's, waarvan de eerste luidt: De God in de hemel is een niet aanvaardbare voor stelling. God is geen sluit steen in een rechtvaardigend systeem. KERK EN WERELD De opzienbarende ontdekking, die de Spaanse bijbelkenner José O'Callaghan s.j. onlangs meende te hebben gedaan, dat nl. het Markusevangelie 50 jaar na Christus geschre ven zou zijn. is onjuist geble ken. Tot deze conclusie zijn enkele collega's van O'Cal laghan gekomen bij de be studering van het originele in Qumran gevonden papy rusfragment in Jeruzalem. O'Callaghan had zijn studie ge maakt op grond van fotoko pieën die bij nader inzien /.eer onnauwkeurig bleken. De Spaanse b jbelgeleerde had op de foto's elf Griekse letters menen te ontdekken, die bij Markus in dezelfde volgorde voorkomen. Mgr. Giunfrancesco Nolli van de archeologische afdeling van het Vatlkaans mus urn, die voor onderzoek van het frag ment naar Jeruzalem is ge vlogen, heeft verklaard dat er op de papyrus geen spoor valt te bekennen van de Griekse letters die op dc foto kopie te lezen waren. In vakkringen wordt algemeen aangenomen, dat het evange lie volgens Markus pas aan het eind van de eerste of aan het begin van de tw ede eeuw schriftelijk is vastge legd. Dc Australische Raad van Ker ken is opnieuw krachig opge komen voor het lot van de oorspronkelijke bevolking van Australië. In een verkla ring zegt de Raad dat de in landers het recht hebben zelf ie beslissen wat er al dan niet mag gebeuren met hun land, zelfs nu de regering zijn officiële toestemming heeft verleend aan het buuxietprojekt van dc Zwit sers-Australische maatschap pij Nabalen" te Gove in Noord-Australië.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7