Defect aan stamriool oorzaak overstroming Kettingbotsing in noodweer op de rijksweg PAUL VAN MIN VERSLAAT HOOGGEPLAATSTE LLOYD Redder geëerd Niet alléén Bakker Korffstraat: Persleiding druppel die systeem deed overlopen? Sensatie in Noordwijk: BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 21 JULI 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Een aantal bewoners ^van de Bakker Korffstraat heeft 'woensdagavond, voor de tweede pref keer in Precies twee weken, overlast ondervonden van het feit dat de riolering overliep ten gevolge van hevige regenval. Ook zonder rechtstreeks in te gaan op de vraag, wie voor dat ongemak aansprakelijk gesteld moet worden, is het nuttig de voor handen zijnde gegevens aan een beschouwing te onder werpen. Zo'n beschouwing werpt de vraag op, of er ver- band bestaat tussen de overstro ming van het riool en het in ge bruik stellen van het transport stelsel, dat rioolwater van Lei- en> derdorp naar de zuiveringsin stallatie in Leiden-noord 2000 dichtbij de Bakker Korffstraat perst. pe even zijde van de Bakker Korffstraat in de eerste decen- -J nia van deze eeuw gebouwd als een straatje in de polder staat boven een gedempte pol- dersloot in het diepste deel van het huidige wijkje Groenoord. Bij aanhoudende regenval bleef daardoor altijd al water in de achtertuinen staan. Maar een wateroverlast zoals zich nu voordoet, had men nog nooi e dervonden. Het overtollige ter stroomde na verloop van tijd altijd wel af op de polder sloten of op de riolering onder de Haarlemmerweg. Door de bouw van de Willem de Zwijgerbrug e Goor™ aanpassing van de straten aan de nieuwe situatie ongewijzigd. Dat kon ook moeilijk anders want Leiden bezit geen geschei den rioleringsstelsel voor hemel- schap. dat zorg voor de waterkwaliteit gaandeweg de waterzuivering in zijn ambtsgebied van de ge meenten gaat overnemen. water en huishoudelijk afvalwa- De persleiding is berekend op de ter. Het rioleringssysteem werkt volgens het principe van straat riool verzamelriool trans portriool, die op verschillend ni veau onder elkaar liggen. Daar door stroomt alle afvalwater af naar het laagste punt, het stam riool, van waaruit het naar één van de twee rioolwaterzuive- n ringsinstallaties (in dit geval u die aan de Slaaghsloot) omhoog i- wordt gepompt. Het stamriool waarin het afvalwa- i ter van een groot deel van Lei den samenvloeit, ligt langs de Van Hogendorpstraat. Het voert onder de Willem de Zwijgerlaan door in noordelijke richting. het kader van de Het bewijs dat de heer Baren- drecht aanvoert voor de ondeug delijkheid van de rioleringen mag aannemelijk lijken maar het is al even waterdicht als de rioleringen zelf. Want de bewo ner van nummer zestien, de heer Van Dam, liet wel een nieuwe riolering leggen maar ook zijn buurman op achttien had geen last anders dan dat vuil water uit de afvoer van de douche omhoog kwam. De re den daarvan is, dat beiden in het hoogste stuk van de straat wonen: de lagere nummers wer den wel getroffen. eindfase van de bebouwing bin nen de gemeente Leiderdorp en transporteert dus nog maar een fractie van het afvalwater waar ze op berekend is. Ook de capa citeit van de waterzuiveringsin stallatie in Leiden-noord is, na het in bedrijf stellen van de „evenknie" bij Allemansgeest, ruim voldoende. Het ziet er der halve niet naar uit dat de over last rechtstreeks aan de zuive ringsinstallatie Slaaghsloot of Geluk? aan de persleiding te wijten is. LEIDSCHENDAM/LEIDEN Tijdens het hevige onweer dat gisteravond omstreeks half ne gen boven de Leidse dreven los barstte, had op Rijksweg 4 ter hoogte van Leidschendam een ernstige kettingbotsing plaats. Eén oorzaak Ir. Barendrecht, die bij de Dienst Gemeentewerken Leiden alles over rioleringen kan vertellen, meent: „Er is maar één oor zaak: die huisjes in de BK- straat zijn gezakt door het in klinken van de grond. Hetzelfde heeft zich destijds voorgedaan aan de Ringkade. Misschien is de ligging in de huisjes ten op zichte van de riolering al langer kritiek geweest. Maar nu is het fout, mede door de rotte riole ringen die onder de woningen liggen. Die zijn van een verou derde constructie. Ze zijn niet Maar daar komt dan bij dat de waterdicht meer en als er water wolkbreuk van 5 juli het stam- in komt, dan loopt de rommel riool langs de Van Hogendorp- eruit. Het beste bewijs daarvoor straat deed bezwijken. Is ook is wel dat één bewoner-eigenaar dat toeval of bestaat er verband De eerste keer dat de straat last kreeg van water dat na zware regenval uit het riool omhoog kwam, was naar schatting van enkele bewoners bijna vijf jaar geleden: kort na de re constructie van de wegen rond om. Sindsdien speelden de kol ken nog een paar keer op maar men acht het meer dan toeval, dat er nu tweemaal in veertien dagen sprake is van werkelijk grote wateroverlast. Ir. Baren drecht wuift die ongerustheid weg. Hij zegt: „Dat men de laatste jaren geen last onder vond, is misschien meer geluk dan wijsheid". Leiden/Alphen Als opvolger van de heer Sonneveld. oud-rector vi de Sint Agnes scholengemeenschap is met ingang van het nieu\ schooljaar benoemd de heer A. J. L. Tromm. De nieuwe rector (bijna 34 jaa)r woont met zijn gezinnetje tw kinderen) in Alphen Ridderveld. Na zijn studie Duits werd hij in 19 leraar in dit taaal op het Michaëlcollege te Zaandam. Na twee jaar verhuisde hij naar het 'Pons Vitae'-lyceum in Amsterdam, waar hij vijf jaar docent was. Sinds 1970 is hij conrector geweest van de atheneum en havo-afedling van het lgnatiuscollege, eveneens in Door een nog onbekende oorzaak verloor de bestuurder van een auto, rijdende in de richting Leiden, de macht over het stuur, botste tegen de midden bermbeveiliging en kwam dwars op de weg tot stilstand, vermoe delijk door het slechte zicht tij dens het noodweer konden nog drie auto's een botsing met de reeds verongelukte wagen niet Het verkeer op de Rijksweg meer vermijden waardoor een enorme ravage ontstond. Ten slotte knalde een vijfde wagen met volle vaart op de reeds stil staande wrakken en vloog toen de inzittenden ternauwer nood waren uitgestapt door de klap in brand. Doordat de wagens met elkaar contact had den sloeg het vuur over op twee andere auto's die in een mum van tijd ook in lichterlaaie ston den. De brandweer van Leiden en Leildschendam waren snel ter plekke voor het nodige blus werk. Bi jhet ongeluk werden zes mensen gewond, van wie één zwaar. Zij zijn allen per ambu lance naar het Academisch Zie- kenhus in Leiden gebracht. Vier van hen mochten na een eerste onderzoek naar huis terug ke- dervond door deze kettingbot sing ongeveer een uur vertra ging. Pas nadat alle wrakstuk ken van de rijbaan waren ge sleept kon het verkeer weer nor maal doorgaan. Leiderdorp naar de zuiveringsinstallatie Leiden-noord: duidelijk is de plaats aangegeven waar de leiding uitkomt op 8'werd deze riolering onderbro- Op woensdag, 14 juni j.I. werd ken. Ze ligt er nu nog wel maar is nog maar „van weinig -be i-lang". de aanleg van de Ploris Ver- .40-23.45 sterlaan in het kader van de bouw van de Groenoordhal en de reconstructie van de Willem 1 de Zwijgerlaan liet de Dienst I Gemeentewerken van Leiden daarom een afwateringssloot graven op polderpeil. riolering bleef, ondanks de een persleiding van Leiderdorp (Persant Snoepweg) naar Lei den-noord door het Hoogheem raadschap van Rijnland in ge bruik gesteld. Deze persleiding mondt uit in het Leidse stam riool, waar dat onder de Willem de Zwijgerlaan door het Zwarte Pad bereikt. De „Leiderdorpse" persleiding werd, in overleg met Leiderdorp en Leiden, aange legd door het Hoogheemraad- i Wijk )RSCHOTEN G i van H. J. J. vai eeres. Annemleke J. J. de Waal en G. G. P. vi ril. Astrld M. M„ dochter van P. van der Helm en W. G. A. M O^NwïOverbeek. Femke Faust. Kasper L.. zoon van H. M. Zuidberg en L. N. Wouters. Ondertrouwd Willem G. Roodhuyzen Voorburg en Margot H. zijn riolering heeft laten ver- tussen het een en het ander? dat juist hij geen Merkwaardige gegevens zijn nog, dat bij de bui van woensdag jl. ook in de Pasteurstraat en de Hansenstraat het water uit de rioleringen omhoog kwam. Bei de straten liggen dicht langs de riolering van de Haarlemmer trekvaart, die door de bouw van de Willem de Zwijgerbrug werd onderbroken en sedertdien „van minder belang" heet. Ook bij het Hoogheemraadschap van Rijnland is het opgevallen, dat de riolering in Groenoord zich uitermate vreemd gedraagt vanaf het moipent, waarop de „Leiderdorpse" persleiding ging werken? NOORDWIJK Op het tionale badgasten- de Noordwijkse Tennisvereni ging heeft Paul van Min voor een geweldige verrassing ge zorgd door de als tweede ge plaatste Lloyd te verslaan. Paul speelde een geweldige wedstrijd waarin hem alles lukte en waar in hij Lloyd geen schijn van kans gaf in zijn ritme te komen. Lloijd speelde weliswaar voor zijn doen een slechte wedstrijd, maar Paul was toch niet te stui ten geweest. Prachtig vollerend en prima plaatsend gaf hij zijn tegenstander niet meer dan vier games: 6—3 6—1. Een andere speler die een zeer goede indruk maakt op dit toer nooi is de Australische jeugd kampioen Kronk. Hij versloeg de als vierde geplaatste Feaver in een wedstrijd die zeer span nend verliep. Feaver nam na melijk direct het initiatief en liep uit naar 2—0, maar Kronk kwam erg goed terug en met prachtig spel wist hij zelfs de eerste set te winnen met 64. In de tweede set herstelde Fea ver zich en begon hij steeds meer druk op zijn tegenstander uit te oefenen. Dit resulteerde in een 5—2 voorsprong en op deze stand kwam hij zelfs tot 4015, twee set points dus. Kronk wist ze echter ie niet te doen en met een geweldig ver weer kwam hij terug. De twee de set kwam tenslotte bij Kronk terecht na 66 en de daarop volgende tie-break die hij wist te benutten: 6—4, 7—6. Bij de dames bewees de als eer ste geplaatste Australische miss. Coleman dat haar plaat sing beslist niet onterecht is. Els Veentjer treft haar in de volgende ronde, maar zal waar schijnlijk wel even bedenkelijk hebben gekeken toen ze zag dat Elly Siemons letterlijk van de baan geveegd werd met 6—0, 6—1. Coleman speelde een ge weldige partij tennis, snel en zeer precies en met een ontzag lijk groot gemak. Veel meer moeite ondervond haar landgenote en als tweede ge plaatste Turnball. Madeleine Wurman was degene die het haar ontzaggelijk moeilijk maakte. Madeleine won zelfs de eerste set maar moest de twee de toen prijs geven. In de derde set ging de strijd zeer gelijk op tot G6, pas toen wist de Au stralische de winst binnen te halen: 57, 63, 8(i. .ludith Salomé wist de als vierde ge plaatste Amerikaanse Kincaid te verslaan met 75, 63. Erg aantrekkelijk was de partij ech ter niet. Tine Zwaan trad aan tegen Annemiek Brouwer en won deze partij met 75, 63. Nog zo'n puur Nederlandse aan gelegenheid was de strijd tussen Elly Appel en Nora Lautensla- ger. Nora won met haar typi sche base-line spel, maar Elly had vooral in de eerste set ze ker het mooiste spel.ste spel. In de tweede set ging zij echter wat minder in de aanval en speelde daarmee Nora mooi in de kaart: 57, 61, 62. In het herendubbel speelden Paul van Min en Jan Hayer een fan tastische dubbel tegen Kronk en Tricky. Het was een typisch he rendubbel met snel spel, fantas tische volley-duels en fabelachti ge spelmomenten. Uiteindelijk konden Paul en Jan het niet bolwerken, zij verloren met 6—1, last van het water had. Ik vind het rot genoeg dat de mensen er nu met de problemen zitten. Maar de enige oplossing is zoals die ook aan de Ringkade is gevonden dat de bewoners zelf een ringleiding om hun hui zen leggen met een pomp erop, die bij waterbezwaar het over tollige water op de Haarlem mertrekvaart uitslaat". i Marijke Kartodikromo. H. P. Smit te Sassenheim en Antje M. Ravensbergen. Everhard L. A. Mulder te Amsterdam en Henrlette M. S. van Rlgteren. Jacobus R. H. M. Sim iet. Karen I., c A. Guijt. Mulïlrik te Leiden.0 der en Catharlna T. Gerrit J. van der Kleijburg jM. M. Tc M. Woperc N. de Wol M. C. van Oers en Beitske W., dochter -om en M. A. B. de ige. Gwendolyn A. M., dochter Maria G. A. ïurens P. Hel- M. Ultendaal. Lelden en Anna M. H. A. de Vriend. Eduard H. K. M. Gemmeke te Lei den en Angélique J. M. Rooswinkel. dochter van C. Fortanler i Popma te Amsterdam T. M. Schneider. Ü1DEN Gisteren is men begonnen met de asfaltering van de Jan van Goyenkade. Om de werk- Mamlieden wat te vergemakkelijken is de bewoners gevraagd hun auto's niet te parkeren. De werk- zaamheden zullen twee volle dagen in beslag nemen. Verband? De heer Van der Wouden, spre kend namens de technische dienst van „Rijnland", acht enig verband tussen beide ge beurtenissen niet onmogelijk: „We zijn bezig, te bezien of het in werking treden van die pers leiding een oorzaak zou kunnen zijn. Maar daar kunnen we nu nog weinig over zeggen. Voor zover we kunnen vaststellen, de aansluiting in orde. Maar misschien is er iets met de bui zen, wat de doorstroming af remt. Als de capaciteit van de pijpen te gering is, zal de hele zaak gespiegeld moeten worden. Maar dat is natuurlijk iets wat de gemeente Leiden betreft. Bezweek het stamriool, doordat het water er met teveel weer stand door kon passeren en koos het water daarna mis schien zijn weg via de oude lei ding langs de Haarlemmertrek vaart? De pompen van de zui- I veringsinstallatie malen wel. In alle gevallen kunnen getuigen vertellen, dat het water pas uit de rioleringen omhoog kwam, toen de bui(en) al een kwartier of twintig minuten voortduur- de(n). Het regenwater vloeit dus normaal af. Maar eenmaal in j het buizenstelsel ondervindt het teveel weerstand, naar het schijnt. Het vult de leidingen en komt terug. Wat is er onder de grond allemaal gebeurd? Is het rioleringsstelsel van Leiden al even gammel als haar walle kanten? LEIDEN Er zullen maar heel weinig mensen zijn die zich nog kunnen herinneren wat voor weer het was op 6 januari 1971. De heer G. A. 'van Oord en Onno de Meyer weten het nog maar al te goed. O die gedenk waardige, ijskoude dag. redde de heer Van Oord Onno uit het water van de Witte Singel. Daarvoor werd hij gisteren ge huldigd in de kamer van de burgemeester, die hem een Straatvoetbal in Sassenheim een week later SASSENHEIM Het straatvoetbal dat maandag aanstaande zou beginnen is verschoven naar 31 juli. Er hebben te weinig elftal len ingeschreven, nog maar zes. Men kj.i zich nog aanmelden bij het aires Lirinaeushove 10. Het programma van de jeugdrecrea- tie zie er voigende week als volgt uit: maandag: kreatieve bezigheid in ,,'t VeWHoys", dinsdag begin w'ele» toer avond vierdaagse woensdag "rin- der markt op het Marktplein, vrijdag filmdag, zaterdag die rendag. goudkleurig „Loffelijk getu-.g- schrift van het Carnegie Hel denfonds et. een bijbehorende gegrafeerde asbak, aanbood. Beter laat dan nooit. Door alle slopende en slepende gemeente zaken was de huldiging bijna in het vergee'hoekje geraakt. Bij de kleine feestelijkheid waren Onno en zijn ouders aanwezig. Van Ren ontving de redder een prachtig bloems tuk. „Wait me vooral opviel toen ik het politie rapport van de gebeurtenis las, was dat u helemaal niet aan u zelf maar alleen aan Onno dacht, hoewel u bij uw red dingspoging ook door het Ijs was gegaan. Het doet mij dan ook plezier dat het Carnegte Heldentonds u door bemidde ling van ons eert". 3—6, 7—5. De als eerste geplaatste dubbel Lloyd/War- boys wonnen de eerste set in hun partij tegen Riaskof en Vis- scher vrij gemakkelijk maar de tweede set gaf hun heel wat meer moeite: 60. 75. Een goede indruk maakte het dubbel Rolf Thung en Laudin die als een goed sluitende combinatie optraden en hun tegenstanders Ron van Gelder en Martin Koek weinig kans gaven, 63, 61. Ook het als vierde geplaatste paar Fleury en Kenith de Ko ning kwamen een ronde verder door Royappa en Amvilhray te rug te wijzen met 64, 64. Opvallend was ook de winst die twee B spelers nl. Boilerman en Huurman wisten te boeken op' Cathin en van der Merwe: 6—1, 6—3. Fried Schmitz en Louk Sanders speelden tegen Mnker- jac en Goswani geen sterke wedstrijd. Na winst van de eer ste set, 63, vielen zij terug en verloren de wedstrijd met 36, 6—3. 6—4. In het gemengd dubbel A speel den de Noordwijkse dubbel Joke Bos en Ronald Blommendaal, beide B spelers, een zeer goede partij tegen Coleman en Mo- tram. Zij verloren wel met 7—5, 64, maar hun tegenstanders zijn dan ook als eerste ge plaatst. In het herenenkelspel B doet Ronald het echter ook nog erg goed. Hij plaatste zich voor de halve finale door van Flamm te winnen: 6—2, 4—6, G—3. In de laatste set toonde hij over wat een goede conditie hij nog beschikt, om terug te komen te gen een veel jongere tegenstan der. Gerard Pa.;ma kon de hal ve finales niet halen. Met 6—1, 46. 63 werd hem de pas af gesneden door de als eerste ge plaatste Hornman. In het herenenkel C vervolgde de als tweede geplaatste Fensky zijn opmars door ook deze keer zijn tegenstander niet meer dan drie games te gunnen: 6—2, 6— 1. Hij plaatste zich hiermee voor de halve finale ten koste van zijn landgenoot Kruse. De Leidse Marius Brooshooft zag zich de weg naar de halve fina le afgesneden door Molenkamp, die met minimaal verschil won: 7—6, 3—6, 8—6. Welfare in Hazerswonde HAZERSWOUDE Een aantal dames uit de gemeente Hazers- woude, die zich inzake do z.g. „burenhulp" uitermate verdien stelijk maken, gaan in het ko mend nujaar een cursus welfare volgen in Alphen aan den Rijn. Daarna zullen zij de daar opgeda ne kennis en vaardigheid in handenarbeid doorgeven aan be jaarden, mindervalide en invali de plaatsgenoten. Inmiddels heeft de burenhulp te Hazèrs- woude officieel bestaansrecht gekregen, doordat de comités van Hazerswoude-dorp en Ha- zerswoude-Rijndijk nu samen zijn ondergebracht in de Stich ting Algemene Burenhulp. Tot nu toe waren de activiteiten van beide instanties financieel mo gelijk door bijdragen van de drie plaatselijke (Nederlands Hervormd, Gereformeerd en Rooms-Katholiek) Kerken, even als van een aantal particulie ren. Door de stichtingsvorm is het thans ook mogelijk, datde gemeente Hazerswoude een bij drage in de vorm van een subsi die te vragen. NOORDWIJK De sport vereniging MSV organiseert op 3 augustus in samenwer king met de Evenementen- commiRsie wederom een fak kelloop langs het strand. De start heeft plaats om half tien bij het Palace-hotel. Personen die ouder zijn dan twaalf jaar kunnen een fak kel kopen voor drie gulden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3