Biesheuvel krijgt steun voor kabinet van vier partijen Geen terugkeer DS 70 DATSUN WHITECLAW KRIJGT INLICHTING WILSON Ongemak door hitte en regen Belang inwoners gaat voor ons boven richtlijnen regering Diamant Water... Weer wateroverlast in Leidse straten Gemeentebestuur in adres: 63e jaargang, no. 18.751 DONDERDAG 20 JULI 1972 Ned. 11 20.21 uur Met je eigen tan den het graf in; 20.55 uur: La mort dans ce jardin (film). WARMTE BLIJFT Zonnig weer met weinig wind en in het binnenland maxima van 29 tot 33 graden maar in de kuststrook rond 23 graden. Plaat selijk onweer. Vannacht hier en daar mist. Minimumtemperatu ren omstreeks 19 graden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Ondanks allerlei geruchten over pogingen tot herstel van de breuk tussen DS'70 en het kabinet-Biesheuvel is het nu wel ze ker, dat er een vierpartijen kabinet komt, dat de begroting voor 1973 afhandelt, om daarna vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Politiek Den Haag meent, dat dit onontkoombaar geworden is, nu zowel de VVD als de AR zich sterk tegen een herstel met DS'7# uit gesproken hebben. De A.R. in het bijzonder staat geheel achter het beleid van haar par tijgenoot minister-president mr. Biesheuvel, die daarmee zijn han den vrij heeft om met de drie confessionele partijen en de VVD een minderheidskabinet te vormen. PoMtiek Den Haag gonsde gister middag en gisteravond plotse ling weer van de geruchten toen na een twee uur durend gesprek van koningin e* premier officië le mededelingei uitbleven. Wel werd bekend da het kabinet 's r Biesheuvel is de meest ielaagde politicus van deze tijd. jeluids- en beeldregistrerende apparatuun-van allerlei formaat vordt op hem gericht, maar hij tlijft lachen. Hier worden enkele woorden ontlokt aan de minister- iresident na de kabinetsberaad- lagingen van gistermiddag. iiimni afgetreden iSINKI (AFP) De Finse Rafael Paasio heeft het itslag van zijn uit sociaal-de- oc raten bestaande minder heidsregering ingediend. Vol- d.' regering kan alleen een meerderheidsregering het asso ciatieverdrag met de EEG on dertekenen. In aasio vormde zijn kabinet op 22 M Ijbruari nadat pogingen om een coalitieregering te vormen mis lukt waren. De onderhandelin gen over zulk een kabinet wa ren begonnen na de vervroegde parlementsverkiezingen van be gin januari, die resulteerden in een kleine overwinning voor de •linkse partijen. J|I0NG RÓNG, (UPI) Een Ja panse zakenman heeft in Hong Kong voor ruim elf miljoen gul den een edelsteen gekocht, be kend als de' jonker-diamant. Over de aankoop van de 4 x 3 x 2,5 cm. grote en 125.65 karaat wegende steen is tussen de nieu we eigenaar en een Chinese ju welier drie weken onderhandeld. Ie diamant, een van de grootste mooiste ter wereld, is ooit ei gendom geweest van koning Fa- roek van Egypte. (ADVERTENTIE) De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK Van onze correspondent ULSTER/LONDEN De Britse staatssecretaris voor Noord-Ier- land, „William Whitelaw, brengt vandaag in Londen tijdens een kabinetsvergadering en daarna in het Lagerhuis verslag uit over de nieuwe Noordierse cri sis sinds het einde van de korte wapenstilstand. Vanavond ont moet hij oppositieleider Wilson, die dinsdag een geheim onder houd gehad heeft met leiders van de provinsionele of voorlo pige IRA, onder wie Sean MacStifain en David O'Connoll. Wilson zal Whitelaw op de hoogte brengen van de inhoud van dit gesprek. De oppositieleider be schouwt het als een bijdrage tot een mogelijk nieuw bestand. Het overleg met de provisionele leiders genoot de volledige in stemming van de conservatieve regering, die zelf een RAF- vliegtuig ter beschikking gesteld had om MacStifain en O'Connoll op tehalen in Dublin en ze weer naar huis te brengen. Vorige week waren sommige con servatieve lagerhuisleden boos, omdat minister Whitelaw in Londen, kort voor het einde van de wapenstilstand, gepraat had met leden van de voorlopige IRA. Tijdens een rumoerige vergadering van volksvertegen woordigers werd toen White- law's ontslag geëist. Gisteren waren deze Lagerhuisleden weer zeer opgewonden maar keurden uiteindelijk de rege- ringspolitiek inzake Ulster goed en drongen niet meer aan op een vervanging van minister -Whitelaw, die vandaag de dag „de apostel van de verzoening" genoemd wordt, wel werd tij dens deze vergadering een nog strenger optreden van de Britse troepen in Ulster geëist. Premier Heath nam gisteren in een toespraak de verdediging van zijn minister van Noord-Ier- land op zich. Hij prees White- law's bekwaamheid en vastbe radenheid. De Britse regerings leider deed tevens een beroep op de Noordierse bevolking om met de overheid deel te nmn aan de campagne tegen het ge- wld. avonds om regen uur opnieuw zou vergaderen, hetgeen zelfs voor individuele kabinetsleden een onverwachte ontwikkeling was. Men concludeerde dat de koningin er bij premier Biesheuvel op moest hebben aangedrongen nog eens d«- mogelijkheden van te rugkeer van de DS'70 ministers de Brauw en Drees te onderzoe ken. Men wees er daarbij op dat de koningin het door beide ministers gevraagde ontslag nog niet had verleend. Bovendien had intussen CHU-frac- tieleider Tiianus laten weten graag een gesprek te willen voeren met DS'70 fractieleider Berger, die volgens Tiianus erg ongelukkig was met het aftre den van .zijn' ministers Drees en de Brauw. Vandaag zou er een gesprek Tiianus Berger p'aa's vinden, maar de zin is daaraan inmiddels ontvallen. In het twee uur durende kabinets beraad van gisteravond wezen vooral de WD en de AR mi nisters een terugkeer van DS'70 in het kabinet af. De VVD was niet bereid om alsnog ook maar een millimeter aan de verlan gens van Drees en de Brauw te gemoet te komen. De AR-minis- ter Boersma verzette zich voor al vanwege de opvattingen van de DS 70 bewindslieden over het te voeren loon- en prijsbeleid. Hij werd hienin bijgevallen door premier Biesheuvel. Brits vliegtuig van startbaan KORFOE (RTR) Een twee- motorig Brits vliegtuig met 84 mensen aan boord is gis teren op Korfoe bij het ver trek voor een chartervlucht van de landingsbaan gereden en in een meer terecht geko men. Slechts, een van de in zittenden, een 80-jarige Brit se vrouw, kwam hierbij om het leven. De overige passa giers en bemanningsleden zijn ongedeerd. Het vliegtuig van de Caledo- nan Airways zou naar Lon den vertrekken toen de piloot nog op de startbaan zag dat Qeen een van de twee straalmoto- uinr ren niet goed werkte. Hij be sloot niet op te stijgen en remde, maar kon niet voor komen dat het vliegtuig in een meer terecht kwam. Extra drukte voor NS DEN HAAG Het voortdurende zonnige, hete weer heeft giste ren de spoorwegen extra drukte bezorgd. Op de lijnen naar het strand, Zandvoort en Hoek van Holland werden duizenden men sen met extra treinen vervoerd. In het hele land reed de NS met versterkt materieel. Vooral ook op de Veluwe was het druk. De hitte en de daarop volgende onweers en regenbuien hebben echter ook veel ongemak ver oorzaakt. Tussen Leiden en Haarlem raakten door watero verlast de spoorwegseinen en overweginstallaties in de war. Utrecht en Den Bosch werden gistermiddag getroffen door wolkbreuken, waardoor kelders volliepen, antennes omwaaiden en bomen ontworteld werden. In Den Bosch stortte de voorgevel van een pakhuis in. De zender Hilversum 3 is gister middag tweemaal uitgevallen, vermoedelijk als gevolg van de hitte. Hilversum 3 beschikt nog niet over een reservezender. Ook Hilversum 2 liet het even afweten. De reservezender viel uit en de hoofdzender was we gens reparatie buiten gebruik. Het personeel van Holland Sig naal in Hengelo mocht om één uur gistermiddag naar huis gaan De verloren uren hoeven slechts gedeeltelijk te worden ingehaald. „Dit is geen tempe ratuur meer om te werken, dus waarom zouden we niet slui ten?" aldus de directeur. In Maasbree stierven dertiendui- De Franse kapper Patrick Ales grijpt (het wordt al zo vaak ge daan) daarmee weer eens terug op het verleden, want ook in 1945 was zo n krul „in". De rest van het haar valt vrij neer, tot bijna op de schouder. DEN HAAG Voor ons. die nu waarschijnlijk de hele dag aan de kraan hangen, het volgende: bijna 99 procent van de Neder landers zijn aangesloten op het waterleidingnet. En diezelfde Nederlanders gebruiken dan zelf en met de industrie erbij 1500 miljoen kubieke meter water pm M li. waarvan 900 miljoen kubieke meter van de waterlei dingbedrijven. 'arm of niet. maar dit percenta ge blijft oplopen. Zo zelfs dat wij rond 2000 zo'n slordige 4500 miljoen kubieke mntcr water nodig zullen hebben. Ga er de reden, dat er steeds waterwingebieden gezocht worden en vergaarbekkens no dig zijn: Het IJsselmeer, da Biesbosch, de Veluwe. Dit alles vertelde minister Stuvt vandaag. tö*rt hij warm ot met. kabinetsmoeihjkheden of I niet de commissie Infiltratie 1 Veluwe" 'nstalleerde. Deze commissie moet rapport uit brengen over de mogelijkheden op de Veluwe voor ons aller zeer dierbare helder en koel wa- Dat Bij de huidige temperaturen krijg ie toch ook geen hap droog /tonde brood meer door je keel. Deze honden in de Hongaarse hoofd stad Boedapest hapten dan ook enthousiast in een verfrissend ijsje van veertig. Het zijn me de hondsdagen wel. zend kuikens door een gebrek aan zuurstof. Vandaag zouden de temperaturen, vooral in het oosten van het land tot 28 33 graden stijgen. Vlak aan zee zou het circa 23 graden worden, zo verwachtte het KNMI. Gijzelaar vrij MONTEVIDEO (RTR) Verzets strijders in Uruguay hebben de 23-jarige zoon van de directeur van ren schoenfabriek, die 69 dagen geleden werd ontvoerd, vrijgelaten. De reden van de vrijlating is blijkbaar dat een arbeidsgeschil in de fabriek ic opgelost en levensmiddelen en kleding worden verstrekt aan arme Uruguezen. itervliegtuig, maar ge woon een ongelukje. Dit straalvliegtuig van British Caledonian Airways slipte bij Korfoe in Griekenland van de startbaan en kwam in een meer terecht. EeidaeSouAa/nt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Leiden bezorgt voor het milieupag. 3 Stalletjes uit groot moeders tijd op de jLeidatopag. 3 iStompwijk in feest stemming pag. 4 j Noodweer velt wan delvierdaagse pag. 4 jDokter Brinkhorst verlaat Leimuiden pag. 5 jLouk Sanders kans- iloos tegen Veentjes pag. 5 De Westduitse bondskanselier Willy Brandt blijft ook tijdens zijn vakantie actief. Hier is hij aan het hooien op zijn zomerverblijf Vangsaasen bij de Noorse stad Hamar, de politieke beslomme ringen rustig thuislatend. Brandt zal wel weten hoeveel hooi hij op zijn kruiwagen kan nemen Omhelzing op straat: 4 boete WENEN (DPA) Een jongen van ztventien jaar die in het erg op fatsoen gestelde Linz, hoofdstad van Opper-Oostenrijk, in een plotselinge opwelling van genegenheid op straat zijn meis je had omhelsd en gekust, is daa»-voor door de politierechter met mim 4 gulden beboet. Het meisje is vrijuit gegaan. LEIDEN De 25 millimeter re gen die gisteravond in een kwartier tijd gevallen is in Lei den heeft in veel straten over last bezorgd. In de Bakker Kortstraat enkele weken geleden ook al geplaagd door een overstroming waren veertig mensen in touw om het water beneden de vloeren te houden. Overigens bleek hier dat het riool een dergelijke overmatige aanvoer niet kan verwerken. Na de bui werd het water uit het riool geperst en stroomde naar de laag gelegen evenkant van de straat. In de i Van Hogendorpstraat kwamen I twee breuken in de persleidin- Soedan-V.S. CHARTOEM AFP/Rtr) Soe dan heeft besloten de diploma tieke betrekkingen met de Ver enigde Staten te hervatten. Zij werden vijf jaar geleden, na de Arabisch-lsraëlische oorlog ver broken. gen aan het licht. Alle tuinen en schuren liepen in deze straat onder. Getroffen werden ook de Pasteur-, Hanzen-, Parkstr. en Ringkade. De reinigingsdienst plaatste gisteravond een pomp op de Haarlemmervaart om het hoofdriool te ontlasten, terwijl daarnaast in de Bakker Kort straat met een kolkzuiger ge werkt werd. De bewoners van deze straat maakten vanmorgen hun ongenoegen over de situatie kenbaar door beschuldigingen aan het adres van de gemeente op de straat te kalken. 47 generaals in Indon. congres DJAKARTA (AP) President Soehai'o heeft 47 generaals be noemd tot lid van het nationale congres. De strijdkrachten heb ben recht op 100 van de 460 ze tels in het congres, dat in okto ber 1973 een r.teuwe president zal moeten ^tezen. LEIDEN Het gemeentebesuur van iden sluit niet ut, dat men binnen afzienbare tijd conflicten krijgt met de regering. Dat is te lezen in de laatste alinea's van een adres aan regering par lement en provinciaal bestuur, waarin zeer gedocumenteerd in gegaan wordt op de bankroetsi tuatie waarin de stad iden ver keert. Sinds 1969 zit Leiden met grote te korten dit jaar 12,5 miljoen tekorten, die niet meer opge vangen kunnen worden met re serves. maar (gedeeltelijk) wor den bestreden met aanvullende bijdragen van het Rijk. De Leidse begrotingen geven ech ter niet een juist beeld van wat Leiden werkelijk nodig heeft. Door de sociaalzwakke bevol kingsstructuur, de oude binnen stad (walmuren, verouderd we genstelsel enz.), de centrum functie en de te kort schietende doeluitkeringen van et Rijk heeft Leiden enen becijferd structureel tekort van 600 mil joen gulden. Om dat tekort in te lopen zou Leiden gedurende 10 jaar minstens 55 miljoen extra uitgekeerd moeten krijgen, maar in het huidige systeem van de wet, die de verhouding Rijk-geeenten regelt is daar geen kans op. Zelfs enige reuimten in deze weg wil men niet benutten voor Lei den. zoals onlangs het gemeen tebestuur te horen kreeg van staatssecreataris Van Stuyven- berg. De thans demissionaire bewinds man stelde zich daarbij op de zelfde lijn als minister Geertse- ma van binnenlandse zaken, die liet weten, dat de gemeente door bezuinigi en temporisering van werken de tekortpositie in een zo gering mogelijk aantal jaren dient weg te werken. Hij ging daarbij voorbij, vogens het Leidse gemeentebestuur, aan de structureel verstorende factoren. De gemente zou daardoor niet alleen nkunnen doen wat zij- beschouwd als re delijke en normale voorzienin gen. de opdracht van minster Geertsema. aldus het adres „is in feite niet mider dan de op dracht aan een ter dood veroor deelde om zijn eigen graf te Het Adres 60 pagina's onder de ti tel „Leiden voorgoed in last?" volgt op een eerdere noodkreet aan de regering waarin e huidi ge noodsituatie al als onont koombaar were geschetst. De conflictsituaties waar het ge meentebestuur op doelt kunne ontstaan als men de belangen van de stad en de burgerij laat prevaleren boven de taak richtlijnen van hoger gezeg op te volgen. Doen zich situaties voor waarin het gemeentebe stuur moet kiezen dun zal men kiezen voor wat men als zijn primaire taak ziet: de belangen behartiging van stad en bevol king. De PAK-fractie. de grootste frac tie in de Leidse gemeenteruad, is er zelfs niet op tegen, dat het gemeentebestu van Leiden bij de financiële onmacht tot bestu ren aftredt en het besturen over laat aan een regeringscom missaris. Antieke kink gestolen LEIDEN Uil ten hul, In de Herenstraat Is gisteren een Friese staartklok zonder ge wichten van grote waarde ge stolen. De daders waren binnen gekomen door een opengescho- Een bezoeker van een cafetaria aan de Steenstraat legde giste ren een koopmansbeurs met 2700 gulden op een van de ta feltjes. Toen hij even later ds beurs wilde pakken was hij ver-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1