Jan Corduwener: Contact met artiest erg belangrijk Promotie van de Pansfluit EARTH AND FIRE MET SYMPHONISCH GEDICHT iisiaii Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK LEIDSE COURANT MAANDAG 17 JULI 1972 IlilIlfffllllllllliBIII'IIIIKI: DiiiiniiiniiiiiiiiniwüüiH! TELEVISIE HEDEN {Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Promotor Jan Corduwener (33) raakt bij een door Phonogram uit te brengen grammofoonplaat betrokken zo dra een producer klaar is met de opname. Deze gaat veelal rechtstreeks van de studio naar de promotie-afdeling met de mededeling dat hij nu iets heeft gemaakt waarnaar Jan echt even moet komen luisteren. In de ruime Hilversumse villa vindt een ideale vorm van samenwer king plaats tussen de producer en de medewerkers. Vanaf het moment-van-luisteren begint Jan Corduwener aan zijn werk, zodat wanneer de bewuste plaat na gemiddeld 6 weken op de markt komt voor de be trokken artiest reeds tv-optre- dens gearrangeerd zijn en ook het radio-pluggen (reclame-ma ken) geregeld is. Het is niet persé noodzakelijk, maar het helpt enorm wanneer K een promotor veel voelt voor de verrichtingen van de artiesten. Als hij het volkomen met de plaat eens is, is het makkelijker deze aan te prijzen en in de pu bliciteit te krijgen dan wanneer hij iets niet helemaal ziet zitten. Iedereen heeft zijn eigen smaak", verklaart Jan Cordu wener, die zijn radioprogramma op vrijdagmorgen, de ,,Jan Cor- duwener-show" altijd zo geva rieerd mogelijk heeft gehouden met zowel prettige Top-40-werk- jes als evergreens en om welke reden dan ook in ons land wei nig bekende platen. Per 1 au- gustus zal hij dit programma overigens moeten beëindigen in verband met drukke werkzaam- heden. „Je mening over een artiest kan veranderen, zoals bijvoorbeeld bij mij het geval was met Louis Neefs. Een half jaar geleden had ik gezegd dat een plaat met die Belg in Nederland gewoon niet zou lukken. Omdat ik met Jan Corduwener met de l.p. van de Deen Michael Elo. zijn produkt werk, had ik vele gesprekken met hem, waardoor we elkaar leerden kennen, 't Is een erg aardige man. Uiteraard is een tv-optreden zowel voor de platenmaatschappij als voor de artiest interessant. Ook de producers zijn er dolblij mee; zij krijgen via de maat schappij immers vaak grote ver- dettes in hun programma die zonder die tussenkomst meestal moeilijk te contracteren zijn. Play back Het is voor een artiest vrijwel on mogelijk zich in een optreden van 3 minuten volledig waar te maaken. Opgewekt komen de grootste artiesten vanuit Enge land, Frankrijk, Duitsland, Scandinavië overgevlogen om hun jongste plaat te promoten via play-back. Iedere artiest be heerst dit in heel Europa door gevoerde systeem vrij redelijk. Vele regisseurs en producers vooral van tienerprogramma's willen niet anders meer. Zij kunnen zich immers volledig op het beeld concentreren in de wetenschap dat het geluid goed is. Niet alle tv-regisseurs zijn het er echter mee eens. Zij zeg gen wel eens: ,,Ik maak tv en wil dat die artiest voor zijn geld gaat staan werken!" De waar heid is dat de artiest zijn vak wel verstaat, maar technisch is het vaak niet mogelijk de per fectie te halen. Neem een plaat opname van Mouth en MacNeal: dat is een kwestie van uren. Voortdurend wordt aan de plaat bijgeschaafd met allerlei technische grapjes, met net nog even een passage over doen, met technische grapjes, met net nog even een passage overdoen, met knippen en mon teren. Daarna wordt van het uiteindelijke produkt pas gezegd dat het voor 100 pet. goed is. In de tv-studio valt in één keer op treden die volmaaktheid hooguit te benaderen. wellicht de meeste aandacht aan „gevestigde" artiesten. Hij noemt als voorbeeld Sandra en Andres. Het kan wel eens moei lijk zijn een onbekende via ether of beeldbuis groot te ma ken, maar in de praktijk blijkt het nog moeilijker een reeds po pulair artiest van radio of tv. weg te houden! Wanneer een nummer en heel grote hit wordt dan wil iedere regisseur dat in zijn daartoe geëigende radio- en tv-programma de grootste kijk- of luisterdichtheid heeft en voorkomt een „levens gevaarlijke overdosering". Bij de radio ligt de verzadigings- grens veel verder weg dan de zoals de Engelsen zeggen tv-overexposure. Het duurt zelfs lang voor de luisteraar aan ver veling denkt. Ongetwijfeld komt dat verschil tussen luisteraar en kijker door het visuele „ma niertje" dat iedere artiest over zich heeft. Als een zanger iede re week te zien Is, zegt men al gauw: daar heb je hem weer. Neem Gilbert O'Sullivan met zijn vooroorlogse kledij en eigen gedragingen. Een sterk voor beeld van te veel in de huiska mer komen vindt Jan Corduwe ner het zangeresje Samantha Jones. Iedere regisseur vindt het heerlijk om een beeldschone vrouw raakt men uitgekeken Jan Corduwener (rechts) met Peter Koelewijn de leider van Peter en zijn Rockets. kan zingen, In zijn programma op te nemen. Maar zelfs op zo'n vrouw raakt men uitgekekn... Voor artiesten en in het bijzonder voor beginnende artiesten zal het zwaar vallen een aantrekke lijk bod af te slaan. Hopelijk luisteren zij naar de deskundige raad van hun platenpromotor. Jan Corduwener noemt het een eis dat er een goede manager achter hen staat. Alleen dan kan de promotor een heel eind komen om de bewuste artiesten echt populair te maken. Zijn werk stopt op een bepaald mo ment. Hij houdt zich o.a. buiten zakelijke besprekingen zoals af sluiting van contracten en finan ciële afspraken. Die moeten weer plaatsvinden via andere vakmensen, in dit geval de ma nagers. Tot het promotie-werk behoort wel het adviseren om trent binnen- en buitenlandse tournees en het naar Nederland halen van buitenlandse arties ten. Die buitenlanders verwel komt Jan Corduwener altijd met een bloemetje op Schiphol. Hij is verder in elk geval bij de tv- of radio-opnamen van de door hem te promoten artiesten aanwezig. Hij is ook altijd pre sent in de buitenlandse studio's waar programma's met zijn Ne derlandse artiesten worden op genomen. Onze gastheer met een 5-jarlge ervaring als promotor peilt graag de waarde van zijn pro motie-werk, dat bij een onbe kende artiest op nul begint. Neem Michael Elo bijvoorbeeld. Wie hoorde tot voor kort van die Deen? Topproducer Hans van Hemert vloog naar Kopen hagen om afspraken met Elo te ■maken. Hij kwam een week naar Nederland. Maakte een voortreffelijke lp. Hield een persconferentie compleet met de Deense smörrebrödmaaltijd. Was bij vrijwel iedere discjoc- key voor een interview te gast. „Na zo'n goed gecoördineerde promotieweek", zegt Jan Cordu wener, „moet je verder gewoon afwachten wat er gaat gebeu ren". De combinatie Jan Corduwener kreeg zijn vereis te muzikale kennis met de pap lepel ingegoten. In tegenstel ling tot zijn vader, die velerlei instrumenten bespeelde, beoe fent Jan Jr. geen enkel instru ment professioneel. Voor hij in militaire dienst ging had hij al wel een verzameling van vele honderden Ip's opgebouwd. Deze platenpromotor die een groot aantal beginnende artiesten mede middels zijn met verschil lende labels werkende maat schappij (Philips, Decca, Fonta- na, Mercury, Londen, enz.) zag groeien en daarmee hun gage ge lijke tred zag houden, vindt in zijn werk zijn grootste liefheb berij. Vooral voor de autosport (hij behaalde met ralley-rijden tientallen bekers en bekertjes) vindt hij geen tijd meer. Wel leerde hij samen met zijn vrouw, zwemmen aan zijn 2 jon ge kinderen. Na vervulling van zijn dienst plicht belandde Jan Corduwener bij zijn huidige werkgever, waar hij tijdens een stage-perio- de van inpakker tot en met rectie-assistent was. Hij kent het bedrijf dan ook van haver tot gort en weet nauwkeurig wat bij de winkelier zal slaan. Hij probeert een combi natie van zakenman en artiest te zijn. Op die manier kan hij met begenadigde kunstenaars op hun golflengte praten zonder hun zakelijke belangen uit het oog te verliezen. fill Hun interesse in de esoterische denkwijze, het naar binnen ge richt zijn van de mens, plus de belangstelling voor oude, uitge storven culturen hebben de ba sis gevormd voor het muzikale gedicht dat de Haagse beat- groep „Earth and Fire" van avond voor de AVRO-tv 2 uit voert. De kringloop van het menselijk bestaan: geboorte, leven en dood, waarbij de stoffelijke dood de geestelijke geboorte kan rijn en de geestelijke dood de lichamelijke geboorte, wordt in de „Song of the Marching Children" verfdankt. De sinds eind 1968 bestaande beatgroep, gevormd door Jer- ney Kaagman, zang; Ton van der Kley, drums; Hans Ziech, bas; Gerard Koerts, orgel en Chris Koerts. solo-gitaar, be schouwt dit muzikale gedicht als het belangrijkste werk dat zij tot nu toe heeft uitgevoerd. De „Song" is tijdens verschil lende toneel-uitvoeringen in Ne derland, België en Duitsland de landen, waar „Earth and Fire" tot nu toe 't meeste suc ces heeft geoogst langzaam uitgegroeid tot het een bijna half uur durende muzikale ge dicht dat nu door de AVRO-Te- levisie zal worden uitgezonden. De tekst van de „Song of the Marching Children" is geschre ven door Hans Ziech en Gerard en Chris Koerts, de muziek is van Chris Koerts. Ned. II 19.06 uur. De familie Ashton Engelbert Humperdinck of Lords" is de èerste van een drietal dokumentaires, die de KRO-televisie op drie achter- eenvolgende maandagen uit zendt over Engeland. N«l. I 21.10 uur. Dean Martin-show Een show rond de bekende Ame rikaanse zanger en filmster Dean Martin Als speciale gas ten ontvangt hij o.m. de Engel se smartlappenvertolkec Engel- bert Humperdinck en Patricia Crowley. Ned. I 22.00 uur. De versierders Danny wint in een casino te Brighton een aanzienlijke som geld die voor iemand anders was bestemd. Ned. II 20.21 uur. Peyton Place CORAL ATKINS De omroepen wekken de laatste tijd versterkt de indruk om het hardst te lonken naar de gunst van de kijkers in de regio. We kunnen daar wel inkomen. Die regiokijkers krijgen meesten tijds de indruk dat t.v.-land Am sterdam heet, de stad waar nor maal niet alleen veel getoefd wordt voor echt nieuws, maar waar bijvoorbeeld ook het vaakst gepeild wordt als het gaat om de mening van „de man in de straat te horen". Verdorie, denken ze dan in Fries land, Zeeland of Limburg, heb ben wij hier bij ons ook geen straten en mannen? En om dat te compenseren gaat Brandpunt de regionale hort op, komt „Met de muziek mee" telkens uit een andere provincie en krijgen we onverplichte repotages die al leen gemaakt schijnen als zoet houdertjes. Dat is natuurlijk geen oplossing. Friezen hebben waarschijnlijk vertederd gekeken naar de VA- RA-reportages van zaterdag over het skutjessilen, maar dat leek ons een aangelegenheid voor „Van gewest tot gewest", evenals bijvoorbeeld de kinde ren uit Zeeland die even toege wijd als slecht zongen in „Met de muziek mee". De KRO voer gelukkiger. Brand punt in Maastricht bracht be halve regionaal ook (Gijsen) na tionaal nieuws. En de reportage van de Internationale folkloristi sche parade in Brunssum giste ren was zo plezierig internatio naal dat we vanavond graag naar het vervolg willen kijken. Operatie Walkiire, gisteren bij de NOS, was weer een voorbeeld van de voortreffelijke wijze waarop de Duitse t.v. dergelijke historische reconstructies kan maken. Dat men daarbij niet schroomt om ook een gepaten teerde ex-oorlogsmisdadiger als Speer te ondervragen bewijst dat de Duitsers, en wijzelf ook, na een kwarteeuw de rustige af stand van de dingen van toen genomen die nodig is om one motievol en dus objectief te oor delen. Persoonlijk merkten we bij ons zelf dat we veel meer respect voor de groep-Stauffenberg kon den opbrengen dan na het lezen van het boek van Gisevius („persoonlijk" aanwezig nu) destijds. Misschien omdat er thans meer gegeven waren, waarschijnlijker omdat we des tijds nauwelijks in „goede Duit sers" konden geloven. De tijden zijn gelukkig veranderd. Twee korte opmerkingen: Teleac gaat de schaakmatch Spasski- Fischer zo terdege te lijf dat we ons geen betere begeleiding zou den kunnen wensen. Zaterdag bij de NCRV: Manus en de maan-ljakken, kindermusical die zijn voortreffelijkheid vooral ontleende aan zijn „onvolwassen heid". We bedoelen dit als com pliment. De kinderen waren zo heerlijk zelfwerkzaam! Vg. Ashton moet met haar kinderen evacueren. Ze vindt dit niet zo leuk omdat David de kinderen dan nog minder zal zien. David is overigens geheel losgeslagen. Hij interesseert zich meer voor de feestjes met zijn kameraden en vriendinnen dan voor zijn ge zin. Ned. I 20.21 uur. House of Lords De KRO-televisie zendt onder de titel ..House of Lords" een do- kumentaire uit van Yorkshire Television, gewijd aan de zeer Britse instelling „House of Lords", die te vergelijken is met de Nederlandse Eerste Ka mer. De „House of Lords" neemt in de Engelse samenle ving als bolwerk van parlemen taire traditie een bijzondere plaats in. Vooral na de laatste oorlog heeft de „House of Lords" nogal wat veranderingen ondergaan. Kon men vroeger al leen lid worden als men van adel was, tegenwoordig zijn ook leden van de Labourparty lid van het House en zijn ook vrou wen lid van het hoge kollege. In een aantal gesprekken met eni ge Lords, onder wie een zeer jonge (met lange haren), die een eenvoudig huisje in een een voudige buurt bewoont, en met de enige lord, die in het Engel se parlement de kommunisten vertegenwoordigt, wordt de ge schiedenis van de „House of Lords'' uit de doeken gedaan en wordt een indruk gegeven van de werkwijze van het kollege. Het was de eerste maal, dat de televisie het Paleis van West minster mocht binnenkomen voor het maken van opnamen voor deze dokumentaire. „House het donkerharig meisje geweest schrikkelijk graag wilde hebben wordt door Eddie Jack in han den van de oude Peyton ge speeld. Lee Webber wordt door Martin Peyton in vertrouwen genomen. Eddie Jack wil daf Steven Cord gaat uitzoeken wie htt donkerharig meisje geweest is. Ned. 21. iO uur. Studenten musiceerden in Wenen WENEN (AP) Het eerste In ternationale Festival voor Har- menie-orkestem van Studenten is hier zaterdag geëindigd. Het duurde eon week en er werd aarn deelgenomem door 27 orkes ten uit Amerika en 16 uit Euro pa. Winnaar werd het 90 man sterke orkest van de Fort Hunt High School te Alexandria, in Virgi- nie. Met de beste prestatie in musiceren en marcheren kreeg het orkest uit Alexandria de grote trofee ter beschikking ge steld door de stad Wenen. Het prijzengeld groot 16.000 dollar was beschikbaar gesteld door de William D. Revelli Scolar- ship Foundation. Ook werd een aantal studiebeurzen uitgereikt. De organisator van het festival was de Amerikaan dr. William Revelli; hij noemde het muziekfeest bijzonder ge slaagd. Vooral onder de Ameri kaanse deelnemers was het ver schil in prestatie vaak zo mini maal geweest, zei hij na afloop, dat de jury de banden waarop hun muziek was opgenomen soms nog een paar maal moest beluisteren. De pansfluit is geen uitvinding van de in de bossen van Arca- dië huizende god Pan, zoon van Hermes, al staan diegenen die de pansfluit of syrinx meerma len goed bespeeld hebben kun nen beluisteren, wel aan de kant van koning Midas, die aan het fluitspel van Pan de voor keur gaf boven het citherspel van Apollo. De pansfluit krijgt in Nederland steeds groter bekendheid. Zon dagmiddag in het Zuiderpark was de Roemeen Radu Simion de virtuoze bespeler en samen met hem musiceerde een heel Roemeens orkest. Niet alleen •syrinxmuzfek, maar ook blaas klanken van folkloristische in strumenten als o.a. de sigaar- grote fluier, harmonisch aange vuld met viool, accordeon en het onmisbare cymbalon. De soms wat schrille tonen waren typerend voor de eeuwenlange Turkse overheering van het Bo- jarenland, waarvan de latere muziek echter ook de Russische romance niet versmaadde. Naast Roemeense folklore speel den de even geroutineerde als enthousiaste musici ook werken uit andere, uitheemse klankmi lieus, zoals b.v. Griekenland en Israël. D-y. Zangwedstrijd in België O (Van onze radio- en t.v.-redactie) BLANKENBERGE - In het Bel gische Blankenberge wordt van 7 tot 14 augustus in het Casino een internationale zangwedstcijd gehouden voor zangers van 18 tot 3.6 jaar. De wedstrijd staat onder auspi ciën van onder andere het mi nisterie van nationale opvoeding van België. Hij wordt gehouden ter are van het feit, dat 175 jaar geleden Gaetano Donizetti werd gtboren. NEDERLAND I NOS: 18.25 u 18.45 u 18.55 u KRO: 19.05 u 20.00 uur Journaal 20.21 uur De familie Ashton 21.10 uur House of Lords 22.00 uur Dean Martin-show 22.45 uur Journaal r Tour de France r Brigadier Dog r Journaal r Folkloristische NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Earth en Fire 19.30 uur Sebastien en de Mary Morgane 20.00 uur Journaal 20.21 uur De versierders 21.10 uur Peyton Place 22.00 uur Televizier-magazine 22.50 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS: 18.25 uur Tour de France 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal NCRV: 19.05 uur Follyfoot 19.30 uur Dier en vriend 20.00 uur Journaal 20.21 uur De zaak Krumbholz 21.50 uur Holland - waterland 22.35 uur Ander nieuws 22.55 uur Journaal 23.00 uur Teleac: schaken NEDERLAND II 18.45 t 18.55 i 19.05 v Brigadier Dog Journaal Zo maar een zomeravond 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zo maar een zomeravond 21.00 uur McCloud 22.15 uur Het oproer kraait 22.55 uur Journaal RADIO HEDEN HILVERSUM I harmonjsch Orkest; klassli moderne muziek. 21.17 E hoorspel. 22.20 Avondoverdenking 22.30 Nieuws. 22.40 Llterar kroniek over hoeken, schi toneel. 23.00 Pleisterplaats 'oerisme en recreatli lied r.IJn rang-™? cderen(gr). 23.55-24.' 23.20. (SI Het HILVERSUM n 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 1?.! Ik verbind u door 1S.30 (SI Licht Weense muziek. 19 00 (Si Draaio gelmuzlek (er) MORELE HERB1 WAPENING: 19.10 Caux 1972- onzelfzuchUge samenleving; lnf< matie over de betekenis van de c( ferentle te Coux. RVU: 19.20 Sam luisteren naar de schone slaapstei Ja. opwindend. Spreker; Nico Wal. NOS: 20.00 Nieuws 20.05 (S' Weer es wat anders: minder bekend buitenlands repertoire. 21.00 Hobbyscoop: een populntre progn ma over electronica. 21.20 (SI Lich- ie grammofoonmuzlek. 22 00 (S* Me tro's Music: Metropole Orkest licht Instrumentaal trio en solisten. (Oro 2°. 25 De Ronde Van Frankrijk) 22 55. Mededelingen. 23.00 Nieuws. AVRO- 23.10 Radiojournaal. NOS: 2.2 20. Radiorama: interviews. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL (NEDERLANDS* „„.BIL. 18.55 Tanlwenken. 18.57 Grammofnonmuzlek. 19.00 Nieuws en actualiteiten. Aanslui tend: Muziek-Mozaiek. (19.40 Keurig Engels* 19.45 Openbaar kunstbezit 20.00 Oratorium op. 3G. Mendels sohn. 22.00 Nieuws. 22.10 Concertan te muziek. 23.00 Romantische ka mermuziek. 23.40-23.45 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 H< woord. 7.07 (S* Badinerie: klassiek? muziek (er (7.30 Nieuws: 7.41-7 5" Echo). S 10 Hoera! Vakantie! Jem uitzending. 8.24 Overweging. 8 Nieuws S.41 Moeders wil Is w Hl on (S* Aubade moderne orke werken (gr).10.30-10.32 Nieuw 11.00 Voor de zieken. 11.20 Beja: denproeramma. 11.55 Mededeling! 19 00 (S* Van twaalf t"l twee: ge^ rleerd nrogramma. (12.22 WIJ v land: 12.2fi Meded* Innd- 12.41-12.50 Ecl 12.30 Nlev (15.30-15 32 Nlei nhoidsvoor do gedeputeerden Van der Ve Ï1LVERSUM n 1VRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgyr unstick. 7.20 (S* Dag met een gas 1e: lichte grammofoonmuziek m o.a. om S.00 Nieuws en om 8.11 Ra diojournaal. 8.50 Morgenwijding (S) Nieuwe grammofoonplaten moderne muziek, waarin om Waterstanden. 10.00 Voor de kleu- tors. 10.10 Arbeidsvitaminen: popu lair verzoekplatenprogramma mei om 11.00 Nieuws. 11.30 Rondom 12' programma voor de vrouw, waarin om 11.55 Beursberichten. 17.30 Over holds voorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: ra- di'workeersmagazlne. 13 00 Nieuws 13.11 Radiojournaal 13 30 (S) Inter nationaal muziekfestival voor dt Jeued In Neemelt (Belg.) 14.00 Jum bo Set: muziek en Informatie. NOS: 1500 (Si Zoeklicht on Nederland' 'veH,r muziekkeu Com 10.00 Nieuw,* AVRO 17.00 Mobiel: een heweegllO: nrogremmn voor beweeglllke men sen. waarin om 17.55 Mededelingen HILVERSUM Hl VARA: 7.00 Nlei 9.03 Plaatjes voor de pep Nieuws. 11.00 Nieuws. 11.® ivallend vrolijke gevarf (12.00 Nieuws). NOS: 13.03-18.00 Radio Toi popmuziek, afgewisseld md reportages van de Rord( -ankrijk '14.00. 15.00. 16.®

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2