IRA gebruikt in Ulster bazooka's Katholiek Limburg wijzigt mening over bisschop Gij sen CetdócSomo/rit Jong team adviseurs om G. McGovern 3 McGovern kiest rijke en intelligente partner voor vice-presidentschap IK Moskou: Israël is vogelvrij OOK VOOR DE FISCUS ZIJN ER GRENZEN LEERMIDDELEN Zeezeiler is zoek ZATERDAG 15 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 MIAMI BEACH (ANP/UPI-RTR) Een zware roker met grote belangstelling voor wetgeving op gebieden als luchtvervuiling. Dat is Thomas Francis Eagle- teta, die in 1968 voor het eerst op nationaal niveau kwam door zijn verkiezing tot senator voor Missouri en die nu als vice-pre- sidontskandidaat voor de Demo craten naast McGovem de poli tieke strijd op het Witte Huis zal aanbinden tegen Richard Nixofn en mogelijk Spiro Agnew. Mogelijk Spriro Agnew, want in Republikeinse kring acht men het nog lang niet zeker dat Nlxan opnieuw de man naast zich zal kiezen die door zijn uit latingen zo'h grote bekendheid kreeg, maar die, evenals Eagle- ton, een nagenoeg onbekende was toen hij tot presidentskandi daat in 1968 werd gekozen. Eagleton, nu een onbekende, zal spoedig in de campagne bekend worden als uitstekend spreker, Muskie, maar toen deze zich in eerste instantie terugtrok, sloot Eagleton zich bij McGovern aan. n kernen. De 42-jarige senator uit Missouri is een rijke knappe advocaat van de Harvard-universiteit, wiens inzichten nauw overeen komen met die van McGovern. Drie belangrijke punten hebben tot zijn verkiezing bijgedragen. Dit zijn: zijn rooms-katholieke afkomst, zijn goede betrekkin gen met de vakbonden en zijn Senator Edward Kennedy, staande onder en portret van zijn vermoorde afkomst uit een zuidelijke staat. broer Robert, neemt een ovationeel applaus van de Democratische In de campagne tijdens de Conventie in ontvangst nadat hij opgeroepen heeft tot steun c Democratische kandidaat senator McGovern. zeggen degenen die hem wel Eagleton wordt beschouwd als het algemeen iets gematigder dan McGovern. Ik geloof dat men Eagleton een progressieve man van het midden bij de De mocraten zou kunnen noemen, aldus een afgevaardigde naar de conventie uit Missouri. Het feit dat hij rooms-katholiek is, goede banden heeft met de vak bonden, uit het zuiden stamt en een centrumfiguur is, zou er al lemaal toe moeten bijdragen de partijleden te behouden die Eagleton is getrouwd met Barba- McGovern te radicaal vinden. ra Ann Smith. Het paar heeft verkiezingen steunde hij aan- Thomas Francis Eagleton werd twee kinderen. Terrence (13) en vankelijk kandidaat Edmund september 1929 in St. Louis als Christie (9). zoon van een bekende advocaat, geboren. Op de Harvard-uni versiteit behaalde hij zijn graad als meester in de rechten met lof. In 1956 wierp hij zich voor het eerst in het politieke strijd toneel en werd gekozen tot offi cier van justitie in een district in Missouri. Vier jaar later kwam hij aan het hoofd van het departement van justitie van Missouri en weer vier jaar la ter, in 1964 kozen de kiezers hem tot plaatsvervangend gou verneur. In 1968 tenslotte werd hij Democratisch senator voor Missouri. LONDEN (RTR) De Sowjet-U- nie heeft verklaard dat de Ara bische landen Rerechtigd zijn alle hun ter beschikking staande middelen te gebruiken om de door Israël bezette gebieden te bevrijden. Radio-Moskou gaf in een Engels talige uitzending een samen vatting door van een geza menlijk Russisch-Egyptisch communiqué. Enkele uren eer der was gemeld dat de Egypti sche premier Sidky naar zijn land was teruggekeerd na een bezoek van iets meer dan eetj dag aan de Sowjet-Unie. Eerste vrouw voorzitter Dem. Partij MIAMI BEACH (UPI/Rtr) De Amerikaanse Democratische Partij heeft voor het eerst in haar geschiedenis een vrouw als voorzitter. Het is de 47-jarige zakenvrouw Jean Westwood uit Utah, die gisteren door senator McGovern voor de functie werd aangewezen. Het is traditie dat de presidents kandidaat van de partij een nieuwe voorzitter aanwijst. Me vrouw Westwood, die een belang rijke rol heeft gespeeld in de campagne voor McGovern, volgt Lawrence O'Brien op, die het na twee ambtsperioden wel letjes vond. McGovern heeft Pierre Salinger, eertijds presi dent Kennedy's perschef, tot tweede voorzitter benoemd. Regeling positie van PTT-technici DEN HAAG (ANP) De direc tieraad van PTT is met de bijzondere commissie voor het georganiseerd overleg tot een akkoord gekomen inzake de po sitieregeling van PTT-technicl in de rangen emlpoyé tweede en eerste klas. Deze overeenstemming kwam tot stand op basis van onlangs door de PTT-directieraad aan de vakorganisaties gedane voorstel len. Alleen over de datum van ingang is een andere afspraak gemaakt. De bereikte overeen stemming komt er op neer, dat betrokken employés van de technische groep, die aan be paalde voorwaarden voldoen, een jaar na het bereiken van het maximum-salaris van em ployés eerste klas, overgaan naar de rang van hoofdemployé technische groep. Voor die personeelsleden, die 1 juli 1971 al een maximum salaris van employé eerste klas hebben genoten, gaat de maatregel op die datum in. Ned. Bank kocht 225 min dollar AMSTERDAM De opnieuw aqnzwellende dollarcrisis heeft gistaren op de Amsterdamse wisselmarkt weer tot een zeer groot dollaraanbod geleid. De Nedarlrmdsche Bank was hier door gc/noodzaakt 225 mbi. dol lar op te nemen om de dollar op zijn laagste koers te steunen. Samen met het donderdag reeds opgenomen bedrag van 78 min. dollar heeft de centrale bank dus in twee dagen meer dan 300 min. dollar aan steunaankopen ✓moeten verrichten. In kringen van de geldhandel werd gesproken over zeer groot dollaraanbod, veroorzaakt door weekend-angst'. ,,Men is bang dat er in het weekend maatre gelen worden genomen en wil van zijn dollars af". Algemeen I wordt 'n zweven van EEG-valu- ta ten opzichte van de dollar I niet waarschijnlijk geacht. (ADVERTENTIE) DE ECHTE VARENSMAN kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hij een JOHNSON JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16 a Telefoon 01710 - 54054 Zaterdag en zondag geopend. OPUSSEN regeringsfront en oppositie, maar ook tussen regerings- partijen onderling, is een van de grote actuele strijdvragen: tot welke grens kan de fiscus gaan bij het streven om via belasting heffing en het bekostigen van algemene uitgaven ook mee te werken aan herverdeling van inkomens en vermogen? Geen regering kan haar sociale politiek ten uitvoer brengen zonder de beschikking te hebben over voldoende financiële middelen: gebrek daaraan handicapt bij voorbeeld het kabinet-Biesheuvel om haar woningbouw-, onderwijs- en cultuurpolitiek zo uit te voeren als bij voorbeeld het christen-democratisch urgentieprogram wenselijk heeft verklaard. COMMIGEN zeggen hierop onmiddellijk ..ja"; maar anderen, ook voorstanders van een goede sociale politiek in de ruimste zin van het woord, weten dat er voor de fiscus grenzen gelden; zowel vanwege de redelijkheid als om economische motieven. BETREKKELIJK Klein is de groep die voor verzwaring van loon- en in komstenbelasting in aanmerking komt; fiscaal worden er alleen zo den aan de dijk gezet als ook van middengroepen zwaardere offers worden gevraagd. Rechtstreekse druk op het bedrijfsleven verraadt soms zijn averecht se effecten onmiddellijk. Feitelijk is verhoging van de indirecte be lasting door haar kwantitatieve omvang voor een regering het meest lucratieve middel. T1|"AAR in een tijd dat men de lonen op een rustiger peil houden wil, bedenkt een regering zich ook wel tweemaal alvorens er toe te beslissen. Maar aangezien de directe belastingen, zonder on redelijk te worden, nooit zo sterk verzwaard kunnen worden dat ze zoveel geld opbrengen, zal als de regering thans behoeft, blijft voor 1973 ook „bezuinigen" nog een parool waarnaar het kabinet werken Het zal grote moeite kosten het punt te vinden waarop „bezuinigen" en „meer belasting" voor een sociaal èn economisch redelijk even wicht zullen zorgen. De taak waarvoor de ministers van het zitten de kabinet deze week gestaan hebben, valt dan ook niet te benijden. HILVERSUM (KNP) Meer dan de helft van katholiek Limburg, namelijk 52 procent, is de me ning, toegedaan, dat bisschop Gljsen Roermond een kwart van de ondervraag den geen bruggenbouwer in de nieuwe bisschop en vond dat hij meer naar Rome keek dan naar zijn collega's bruggenbouwer is tussen de schillende stromingen in de ka tholieke kerk van Nederland. Precies de helft van katholiek Limburg vindt dat mgr. Gijsen meer rekening houdt met Rome dan met de andere Nederlandse bisschoppen. 8een Doordat bij de Brandpunt-enquê- Koningin Elisabeth i gediende Bertie Turp (87) van het garderegiment dragonders, nadat zij een nieuw regimentsvaandel had aangebonden. Een en ander blijkt uit de enquê te, die de KRO-Brandpunt in Limburg heeft laten houden. Het onderzoek loopt parallel met de enquête die in februari Van degenen, die een oplossing van dit jaar door Kenmerk ge- te dezelfde vragen werden 1 gelegd als in februari, kon men gemakkelijk constateren dat hier en daar aanmerkelijke ver schillen aan de dag treden. Brandpunt voegde ook nog en kele vragen toe over een moge lijke oplossing van het conflict in het bisdom Roermond. Wat dat laatste betreft: 41 pro cent van de ondervraagden ziet wel een oplossing, 37 procent niet. 22 procent zegt er niet over te kunnen oordelen. houden werd. Toen zag slechts Van onze correspondent Na een van de gevaarlijkste dagen in de Noordierse cri sis besloot het Britse mi nisterie van Defensie giste ren nog 700 extra soldaten en een groot aantal geblin- Gisteren werden in Ulster 6 bo maanslagen gepleegd. Sluip schutters namen het Britse le ger onder vuur op 10 tot 12 plaatsen van Belfast. Drie sol daten werden gedood en zeven gewond. De situatie in de Noor dierse hoofdstad was nog nooi zo gespannen. Zelfs militaire werden beschoten. ger de situatie volkomen mees ter. Soldaten met zwarte gezich ten liggen er op de loer tussen struikgewas en achter schuttin gen. Tijdens de veldslag van Lenadoon vielen in Belfast vijf doden. De schade, die in dè wijk Lenadoon aangebracht werd aan de huizen, beliep in ilJjoenen. deerde wagens naar Ulster Volgens militaire woordvoerders In Londen maakt men zich nu bij- te sturen De pantserauto's zijn bestemd om af te re kenen met de anti-tankwa pens, de zgn. „Bazooka's", die de jongste 24 uur ge bruikt werden door de IRA. Minister Whitelaw verklaar de in het Lagerhuis, dat de republikeinse verzetstrij ders gisternacht tijdens de veldslag in de wijk Lena doon, „voor de eerste maal" gebruik maakten van raketlanceerders (de meest moderne naam van dit anti-tankwapen. Het ri sico van slachtoffers en grote schade is daardoor aanzienlijk toegenomen. Repelsteeltje De Hagse ge meenteraad wordt binnenkort een voorstel aangeboden om 420.000 gulden beschikbaar te I stellen voor het moderniseren j van de openbare kleuterschool I „Repelsteeltje" in de De Gheyn- I straat 115. heeft het leger gisteren tenmin ste 0 scutters van de IRA on schadelijk gemaakt. De 700 sol daten, die gisteren de wijk Le nadoon bezetten, hebben zich in gegraven en zijn volgens het le- zonder ongerust over de verdere ontwikkeling van de toestand. Ofschoon dit ongewoon was op een vrijdag werd de volledige zitting van het Lagerhuis gewijd aan de kwestie Ulster. zegt 15 procent dat men mgr. Gijsen moet aanvaarden en eveneens 15 procent dat hij moet aftreden. 43 procent ge looft dat met elkaar praten de oplossing nog kan bieden. Zij die geen oplossing zien zijn voor het grootste deel van mening dat de standpunten onoverbrug baar zijn en dat er met mgr. Gijsen niet valt te praten. Wat het verschil in antwoorden betreft tussen de Kenmerk- en Brandpunt-vragen het volgende: Op de vraag wat men ervan vindt dat mgr. Gijsen bisschop is geworden, antwoordt thans 24 procent dat hij de juiste persoon is. In februari was dat nog 31 procent. 34 procent van de orv dervraagden antwoordt bevesti gend op de vraag of mgr. Gij sen een vooruitstrevend man is die de vernieuwingen in de kerk bevordert. De helft van de dervraagden vindt dat dat niet zo is. In februari vond 29 pro cent dat dat niet zo was, terwijl 46 procent toen nog van mening wat dat mgr. Gijsen de vernieu wing in de kerk bevordert. De Brandpunt-enquête werd ver zorgd door Intomart N.V. in Hil versum, welke daarvoor, even als bij de Kenmerk-enquête vierhonderd katholieken onder vroeg. Mgr. Gijsen naar Rome Van een onzer verslagge vers ROERMOND Bisschop J. Gijsen van Roermond pleegt op het ogenblik in Rome overleg over de si tuatie in zijn bisdom. Mgr. Gijsen is uit eigener beweging naar Rome gegaan en wordt eind vol gende week terugver wacht. Direct na afloop van de bis schoppenconferentie, die deze week in Groningen is gehouden, is de bis schop van Roermond af gereisd. Tijdens de bij eenkomst in Groningen is de „kwestie Roermond" ter sprake gebracht. Aan genomen wordt dat de kardinaal verslag heeft uitgebracht over zijn on derhoud, dat hij begin deze maand met de paus heeft gehad over de moei lijkheden die er sinds de benoeming van mgr. Gij sen zijn gerezen. TMENIGEENS vakantie wordt omlijst door de aanbieding van stuk ken die geld kosten: „de „blauwe brief" waarin Financiën me dedeling doet van een voorlopige aanslag en eind juli-begin augus tus de rekening van de boekhandel met de optelsom van de kosten welke de post leermiddelen voor schoolgaande jeugd en jongeren gaat vergen. Schoolboeken e.d. hebben ook in het verleden menig gezin voor flinke financiële problemen gesteld: wie niet van een boekenfonds mocht trekken, maakte vaak een kruisweg langs 2e hands boekenwinkels. De mogelijkheden om daar te slagen zijn door de modernisering van diverse leerplannen, doorlopend experimenteren en door de groei van het aantal boeken dat vanwege invuloefeningen slechts éénmaal gebruikt kan worden, kleiner geworden. WfANNEER het kabinet zijn plan tot forse verhoging van school gelden doorzet, gaat de post leermiddelen in menig gezin zwaar drukken. Dan zal de vraag of de commercie in het boekenbedrijf niet te veel vrijheid geniet, een heel urgente worden. De concentratie van de vele kleine uitgeverijen kan kostenbesparend werken, maar ze kan alle gevaren met zich mee brengen welke aan mono polie-vorming gepaard gaan. Volgens sommigen kunnen de kosten voor leermiddelen gedrukt wor den door het onderwijs zelf een meer directe rol te laten spelen: minder overdaad op de boekenmarkt, meer overleg tussen scholen, waardoor een leerling die van school moef veranderen, niet meer behoeft te ontdekken, dat geen boek meer te gebruiken is. Wij dach ten dat beperking inderdaad zinvol is, mits men maar niet zo ver gaat dat enkele boeken de nationale standaard worden omdat leerboeken een eigen karukter moeten behouden en niet zoals stopcontacten voor elk gebruik geschikt gemaakt kunnen worden. Kostenbesparend en aanbevelenswaardig kunnen boekcentrales zijn, die door hun betrouwbaarheid en efficiency in staut zijn ge bruikte boaken tegen billijke prijzen te leveren. Maar dan s.v.p. niet te veel „wegwerpboeken"; er is in Nederland al wegwerp-ellen- de genoeg. „Ouderwets" gezellig met moderne spullen (ADVERTENTIE) ez i b a i iivi KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS i MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN OSLO (AP) De 86-jarige Noor die om de wereld wil zeilen I» zoek. Hij zou zich ergens kun nen bevinden in het zuidelijke deel van de Noordzee maar hij ls hoe dan ook over tijd. Op 10 juli had de oude heer. J. Smedsvik met zijn 10 meter lan ge Ava Helen Pauling in Le Ha vre moeten aankomen. HIJ had West-Noorwegen verlaten op 30 juni. Schepen en radiostations aan dc kust is gevraagd naar hem uit te kijken. MIAMI BEACH (AP) De democratische senator van South Dakota, George McGovern, begint zijn campagne tegen president Nixon met een groep advi seurs, die hun politieke er varing hebben opgedaan in de partijcampagnes van 1968. De mannen zijn: 1. De 35-jarige Gary Hart, leider van de campagne. Hart is een advocaat uit Denver, die sinds het voorjaar van 1970 voor McGovern werkt. Hij was de ontwerper van McGo- verns geslaagde campagne voor de kandidatuur en hij zal McGo- vern's verkiezingscampagne in het najaar leiden. Hart, een pragmatische man, heeft ver klaard geen functie in een even tueel ministerie-McGovern te zullen aanvaarden. Dc 48-jarige Fred Dutton, poli tiek adviseur, één van de naaste medewerkers van Kennedy In tic presidentscampagne van 1968. Dutton wint aan invloed en zal dit najaar wellicht een be- langrijke rol spelen. De golf van terreur die Noord-Ierland opnieuw overspoelt gaat onverminderd voort en heeft de Engelse 3. De 47-jarige Frank Mankiewicz, regering ertoe gebracht nog meer versterkingen naar Noord-Ierland te sturen. Britse militairen, half ver- I nationaal politiek directeur. Hij scholen onder een legertruc, met geweren in de aanslag, tot het uiterste gspannen. is een advocaat en was eens perschef voor Kennedy. Mnnkie- schrijver. In 1968 was Van Dyk wicz begon in 1971 voor McGo- de naaste medewerker van Hu- vern's campagne te werken. bert Humphrey. Maar ook op de Democratische 5. De 35-jarige Gordon Weil, eer- Conventie van 1968 Is hij reeds ste assistent. Well is een eco- voor McGovern bezig geweest. Veel van zijn tijd zit hij achter de telefoon voor gesprekken met politici en de pers. Hij is de man, die in de campagne de kandidaat de humor in de mond geeft. De 36-jarige Ted van Dyk, part-time adviseur en tekst- Mars op foto vastgelegd PASADENA (AP) Mariner 9. de Amerikaanse mars-satelliet, heeft en schrijver en schaarde zich in 1970 als perschef achter McGovern. Hij Is thans een as sistent met grote invloed ter zake van buitenlandse en econo mische kwesties. Hij is tevens de man die uitmaakt wie wel en wie niet tot McGovern zal wor den toegelaten. Eens zou Weil door senator Ed mund S. Muskie gepolst worden over een functie, Hij onderhan delde toen ook al met McGo vern. Hij zei tegen xljn vrouw dat hij de baan zou aanvaarden, die hem het eerst zou worden aangeboden, maar voegde hier aan toe: ik hoop dat het McGo vern wordt. vap de 8 12-Jarige Krlby Jont., p» een mijlpaal in het onderzoek i het zonnestel- chef. Na in Latijns-Amerika het vredeskorps ie hehhen ge diend werkte hij in 1968 voor I Kennedy. De televisiecamera's van Mariner Minder op de voorgrond tredende 9 hebben nu dc laatste beelden medewerkers van McGovern van het oppervlak van mars j zijn: naar de aarde gezonden zodat men een volledige kaart van de planeet kan gaan maken. De kaart wordt samengesteld uit meer dan 7100 foto's. de 27-jarige Richard Stearns: de 40-jarige William Doughertv: de 36-jarige Pat Donovan. McGo- vern's privé-secretaresse; de 50-jarige Richard Dougherty.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7