Waddenzee moet dicht Het gewonde hert en het genees krachtige water Plan kost miljarden guldens: PAGINA b LEIDSE COURANT ZAT ZATERDAG 15 JULI 191 T ANG, heel lang geleden trok ken twee heilige broeders zich terug uit de wereld om kluizenaar te worden. Zij verlie ten hun dorp, klommen over rotsige bergen en trokken door beboste dalen om tenslotte aan te komen bij een vreemde val lei. Daar stegen uit de grond dichte wolken, die het dal vul den en pas oplosten hoog in de In de vakantietijd zijn er nog wel eens kinderen die wat karweitjes willen opknappen. We zullen je wat helpen en je zult zien dat je je moeder er een plezier mee doet. 4- 4* Als jullie thuis van die dikke kaar sen hebben, die je zo maar op tafel of de schoorsteen of een plank kunt zetten, zie je na enige tijd een lelijke kring op het hout of het marmer. Vraag vier punaises en prik die in de onder kant van de kaars of plak er een stukje vilt tegenaan. Geen krin- +- "4" Het komt niet elke dag voor maar het is mogelijk dat je vader of moeder zegt: ,,Nou heb ik twee stukken kippegaas en als die aan elkaar zitten, heb ik precies ge noeg." Dan spring jij naar voren en zegt: „Doe ik effe". Je legt de twee stukken op de grond, trekt een van de zigzagdraden los en vlecht die in het andere stuk. Gewoon omkrullen en de zaak zit vast. lucht. De broeders daalden af in de vallei en ontdekten er een bron waaruit stomend heet wa ter opwelde. Het kolkte omhoog zonder ophouden, liep in een wijde poel en stroomde vandaar in een bruisende beek. Het wa ter sprong over stenen, koelde af en verdween daarna in een rotsspleet. Nergens kwam het opnieuw te voorschijn. De broeders waren van hun lange tocht uitgeput en namen een bad in de poel met warm water. Met handenvol schepten zij het over zich heen en voelden zich daarna zo fris en uitgerust alsof zij nooit moe waren geweest. Zij warden er heel zeker van dat dit water een bijzondere kracht had en daarom bouwden zij een hut tegen de berghelling, dicht bij de bron. Voortaan wilden ze hier blijven wonen om er te denken en te bidden, want dat doen kluizenaars. 'N een burcht aan de andere kant van de berg, woonde oen ridder die de beste jager van het land werd genoemd. Eens was zijn kasteel vol vrolij ke gasten, het ene feest volgde op het andere en de ridder be sloot ook een jachtpartij te hou den. De jagers trokken erop uit door de bossen, over de rotsen, langs de ravijnen. Pijlen snor den door de lucht en troffen gemzen, vossen en boshoenders. De ridder zelf kreeg een prach tig hert met een schitterend ge wei onder schot. Hij legde zijn pijl op de boog, schoot en raak te het! Maar het mooie dier stortte niet neer. Met grote sprongen verdween het achter de bomen terwijl de pijl recht overeind tussen de schouders stak. De jager zette het dier achterna met zijn honden. Dit was een streek waar hij nooit eerder was geweest... Nu eens hield struikgewas hem tegen, dan weer moftst hij om diepe ravij nen heen trekken, verderop ver sperde een stroompje hem de weg. Maar dank zij de honden volgde hij toch het goede spoor. Tenslotte kwam hij aan een vallei waaruit kringelende stoomwol ken opstegen! Het bos stond er hoog omheen en de zonnestralen die door de takken en bladeren vielen, braken op de nevels en kleurden ze goud. Toen blies een windstoot de dampen uiteen en de ridder zag het gewonde hert neerliggen op de drassige grond naast een poel. Bloed sij pelde langs de schouder. Maar twee kluizenaars bogen zich over het dier. De een maakte OPLOSSING vorige week JUNIOR-HOEK -p Als jullie een molen hebben waarin moeder groente maalt, zou ze er bijvoorbeeld ook noten in kunnen fijndraaien. Maar de kans is groot dat ze eruit springen omdat noten nogal hard zijn. Als jij nou een stuk papier of folie pakt en dat zo op maat knipt dat het over de molen heen kan, heb je moe der weer een middeltje aan de hand gedaan om te voorkomen dat de noten eruit vliegen. Je moet het papier of de folie vast zetten met een gummiring of elastiekje. Als je moeder lepels en vorken en ander keukengereedschap dat ze gebruikt om te koken niet neerlegt maar meteen in het wa ter stopt, bakt de boel niet aan en is ze veel vlugger klaar met afwassen. Zeg het maar tegen haar. vreemde bron waaruit wolkend water opborrelde? En waar kwamen deze twee kluizenaars vandaan? Op deze vragen ga ven de kluizenaars hem zelf antwoord. Zij vertelden de rid der over de wonderkracht van het water en over de verschil lende dieren die zij er al mee genezen hadden. Zij namen de jager mee naar hun hut en deel den een karig maal met hem, waarbij hij van het water dronk en al zijn vermoeienis van zich af voelde glijden. Toen hij afscheid nam om de weg naar huis terug te gaan, zag hij pas goed hoe wonderbaarlijk het water wel was. Want daar stond het hert fier overeind, de mooie kop droeg met trots het zware gewei, de ogen blonken helder, de wond was al bijna dichtgetrokken. -4 T~)e jager, die zo ver van huis was afgedwaald en moest zoeken naar een terugweg, haastte zich want de zon begon te dalen. Intussen waren zijn vrienden alweer bijeen in de burcht. Het werd nacht, de ster ren stonden aan de hemel, maar van de gastheer was nog geen spoor te bekennen. Zij werden ongerust. Zou hem iets zijn overkomen? Eindelijk kwamen de honden blaf fend aanrennen en daarna ver scheen de ridder zelf. Maar hoe was dat mogelijk?! De beste ja ger van het land zonder buit! De ridder vertelde alles over het hert, de bron, de kluize naars en het genezend water. Wanneer ridders zo iets bijzon ders weten, krijgen koningen, keizers, bisschoppen en machti ge heerschappen het al gauw te horen. En zij komen dan op bij zondere gedachten. Zo kon het dan ook gebeuren dat er al gauw wegen werden aangelegd naar de dampende vallei, zodat zieke en lijdende mensen zou den worden verpleegd aan de bron zelf. de wond schoon met het dam pende water, da ander gaf het hert ervan te drinken. De jager was teleurgesteld. Hij had met deze prachtige buit thuis willen komen. Geen van zijn vrienden zou ooit zulk een groot hert hebben neergelegd. Maar hij kon zijn pijl niet af schieten terwijl de broeders daar bezig waren. Elvenmin zou hij het hart kunnen doden, na dat twee zulke edelmoedige mannen het probeerden te gene zen. Maar verbazing en nieuwsgierig heid overwonnen zijn teleurstel ling. Wat was dit voor een Intussen zijn er heel wat eeuwen voorbijgegaan. Op de plaats waar eens de twee broeders hun eerste bad namen in de poel met warm water, waar ze aller lei dieren en ook het hert gena zen, op dezelfde plek waar ze hun hut bouwden en kluizenaar werden daar staat nu een sa natorium. Er is zelfs een hele stad verrezen waar jaar in jaar uit mensen van allerlei landen genezing ko men zoeken voor ziekte en kwa len. Sommigen worden beter, anderen niet. Maar kluizenaar wordt er niemand meer. Daar voor gaan ze tegenwoordig in een klooster. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGENDe architect K. G. Olsmeijer te Groningen heeft een plan opgesteld om de hele Waddenzee in te polderen. Hier mee zou, zo denkt hij, het ge vaar van overstromingen tenge volge van het verzakken van de bodem door de aardgaswinning, beznoren kunnen worden. Volgens zijn plan zouden aan de enorme polder wereldhavenste den kunnen ontstaan en zou tus sen Ameland en Friesland een groot vliegveld aangelegd kun nen worden. De heer Olsmeijer heeft al eerder zijn verontrus ting uitgesproken over het zak ken van de Groninger en Friese bodem tengevolge van de aard gaswinning. Wanneer, zoals be- ïekend is, de bodem één meter zal gaan zakken, zullen de dij ken bij hoge vloed het water niet meer kunnen keren, met als gevolg dat de noordelijke provincies het gevaar zouden lo pen, door geweldigde overstro mingen geteisterd te worden. Eilanden indijken Om dit te voorkomen maakte de Groninger architect, die eerder al van zich deed spreken door het plan voor een .koehotel' te 'lanceren, een plan tot inpolde ring van de Waddenzee. Alle ei landen, van Texel tot het West- duitse Wangerooge, zouden door een c-norme dijk verbonden moetei. worden, die bij Den Helder en Wilhelmshafen op het vaste land aansluit. Tussen Den Helder en Texel, Vlieland en Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog, en ten noor der. van de Eemshaven, zouden sluizen aangelegd moeten wor den. Vlieland, Terschelling, Ameiand, Schiermonnikoog en de Duitse eilanden moeten met het vasteland verbonden wor den. ioor ce afgrendeling van de Eems met een dam met zeeslui zen, zou volgens de heer Ols meijer de industrialisatie van het noorden een enorme kans krijgen. Delfzijl en Emden zou den were'.dhavensteden kunnen worden, waar zelfs de Navo- vloot een ligplaats kan vinden. Joetwaterbassin lanleggen n het gebied 'tussen Ameland en Friesland heeft hij een luchtha ven van supersonische vliegtui gen gepland, terwijl verder bo- van de Friese kust recreatie- en natuurgebieden bewaard zouden moeten blijven. Het hele gebied kan dienst doen als zoetwater bekken. De heer Olsmeijer gelooft, dat door de realisering van dit plan, dat hij heeft toegestuurd aan gedeputeerden en provinciale staten van Groningen, Friesland en Noordholland, aan de minis terraad en aan de voorzitters van de Kamerfracties, het noor den van ons land ,een wereldbe roemd gebied' zal worden, wat .vele geslachten na ons, werk en ontspanning zal verschaffen'. De heer T. Pronker, voorzitter van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee vindt het echter een .doldriest plan, dat nauwelijks de moeite waard is om er aandacht aai. te besteden'. ,,Dit plan wemelt van slagen in de lucht. Deze man is niet vol doende op de hoogte van de werkelijke problemen, die aan de realisering van zi moetproject verbonden zijn', zo was het commentaar van de heer T. Pronker uit Heiloo, voorzitter van de vereniging. Volgens de heer Pronker is het plan nauwelijks de moeite waard om er aandacht aan te besteden. Hij twijfelde er zelfs aan. - of het de heer Olsmeijer wel ernst was met zijn Wadden- zeeplan: „Ik denk dat het een grapje is, want hef zit vol met extremiteiten. Misschien wil deze man wel aantonen, dat ie dereen die het Waddengebied nog meer wil aantasten, zich zelf volkomen belachelijk maakt". De heer Olsmeijer ziet volgens zijn medewerkers zijn plan niet als een grapje. Hij zelf ver klaart: ,,lk hoop van harte, dat het wel degelijk iets zal uitha len. De Wadden vrienden moeten serieus doen. .als er straits geen Wad meer is. en dat gaat het eerste ver.oren als de zee verzakt, dan moet hen dat toch wel verontrusten, dacht ik zo". De hetr Olsmeijer zegt verder, dat hij al zo'n vijftien jaar met het idee rondliep. Nu wordt het urgent. Dit is een ideeënteke- ning. Nu ben ik er vanaf. Des kundigen moeten het verder uit werken'. Bij zijn toelichting op het plan heeft de heer Olsmeijer een groot aantal voordelen opge noemd. De havens aan de Eems kunnen niet meer dichtslibben na indijking, zodat ze op elke gewenste diepte uitgebaggerd kunnen worden en bereikbaar zullen zijn voor grote schepen. „Het niet in open verbinding staan van de haven met de zee is een groot bezwaar, het grote voordeel is dat de Eems als zoetwaterreservoir grote beteke nis krijgt". Recreatie verhogen „Van groot belang voor het noor den is de mogelijkheid om de internationale recreatie tot gro te ontwikkeling te brengen. We bezitten unieke stranden langs de kustlijn, deze worden dan nog groter langs de nieuwe zee wering met tevens de mogelijk heid om achter de dijk nieuwe woon- recreatiegebieden aan te leggen met veel bos en unieke waterpartijen in natuurlijk ge- vormoe kreken, die zo d'iep zijn, dat ze niet droogvallen: zoge naamde Waddenmeren. „Het bouwen van nieuwe steden en recreatieve woonparken is mogelijk zonder onteigening van dure gronden. De verzilting van het oude land zal een halt wor den toegeroepen, en langs de kust op de vruchtbare gronden, kunnen grote experimentele landbouw- en veeteeltbedrijven geprojecteerd worden". Wel zou, volgens de heer Olsmeijer, hec onttrekken van gas op het Waddengebied stopgezet moeten worden, omdat anders zelfs de eilanden zullen verzakken en wegspoelen. Het geheel zal miljarden moeten kosten, een bedrag dat in EEG- verband gefinancierd moet wor den, vindt de Groningse archi tect. Suske en Wiske De gekke gokker

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6