£eidóc Somcmt B Automobilisten weer kind van de rekening Duizenden leven in spanning (waar) mogen we studeren? DATSUN Haagse miss Holland via rechter naar miss Universe Kabinet denkt aan belastingverzwaringen Amerikaboos over uitlatingen van Jane Fonda Internationale treinen overvol &üd&aQowiarit VANDAAG UIT STAD EN STREEK Mgr. Gij sen verwacht van paus geen oplossing w Fischer verdient altijd nog vier ton Slachtoffers van geweld 63e jaargang, no. 18.747 ZATERDAG 15 JULI 1972 ZONNIG Droog en zonnig weer met een matige, of en toe vrij krachtige noordoostelijke wind en maxi mumtemperaturen tussen 20 en 25 graden. ALKMAAR (ANP) Miss Holland 1972, de 25-jarige Jenny ten Wolde uit Den Haag, zal Nederland mogen vertegenwoordigen tijdens de miss Universe-verkiezlngen op het Midden-Aerikaanse eilandje Puerto Rico. Dit besliste gisteravond de presi dent van de Alkmaarse rechtbank, mr. B. Posch, na een kort geding, dat miss Miss Holland 1972, de Haagse Jenny ten Wolde, (rechts) spande gisteravond een kort geding Holland had aangespannen tegen de orga- aan te8en de Vweede bij de verkiezingen. Monica Strotmann derde van links). nisator van de miss-ver- kiezingen, Pim van Meeu wen uit Hippolytushoef. Deze laatste had Monika Strotmann (19) uit Den Haag als tweede geëin- digd bij de „mooie meis jes-verkiezingen" willen afvaardigen, omdat, zo verklaarde hij tipdens de zitting hij er niet zeker i van was of Jenny werke lijk naar Puerto Rico wil de gaan. Tijdens de miss Europa verkiezingen in Portugal had Van Meeuwen Jenny ten Wolde voor het laatst gezien. Daarna was ze met vakantie gegaan. Van Meeuwen:Ik raak te in paniek. Lang voor het vertrek naar Puerto Rico moesten allerlei for maliteiten worden gere geld. Ik moest er tenslot te zeker van zijn wie er naar deze verkiezingen zou gaan". Toen Jenny van vakantie terugkwam in Nederland, kreeg ze te horen dat haar plaats door een an der was ingenomen. Ze ondernam direct stappen en spande een kort ge ding aan tegen Van Meeuwen. „De heer Van Meeuwen had mijn moe der of mijn agentschap gemakkelijk kunnen be reiken", zo betoogde ze gisteren voor de recht bank. Mr. Posch deed gisteravond nog uitspraak, aangezien het vliegtuig voor Puerto Rico reeds morgen ver trekt van Schiphol. In zijn conclusie stelde de presi dent vast dat Van Meeu wen „paniekerig en on voorzichtig" heeft gehan deld. Hij besliste voorts, dat Jenny uiterlijk van daag de vliegtickets en andere benodigdheden voor de reis en de verkie zing in handen moet heb ben, anders dient de or ganisator alsnog een dwangsom van 25.000,- te betalen. WASHINGTON (Rtr.) Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse actrice Jane Fonda gelaakt naar aan leiding van berichten, dat zij in de Noordvietna- mese hoofdstad voor de radio, haar stem heeft verheven tegen de oorlog en een beroep heeft gedaan op Amerikaanse militairen, de bombar dementen op Noord-Vietnam te staken. In het verleden heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gepoogd de paspoorten in te trekken van Amerikanen, die naar Noord- Vietnam reisden. Maar door recente besluiten van rechtbanken tegen een dergelijke maatregel zijn vele Amerikanen reeds naar Hanoi gereisd De actrice Jane Fonda zonder speciale vergunning. UTRECHT (ANP) Internationale treinen van en naar Nederland zijn die week einde volledig volgeboekt. De D-treinen zijn dit weekeinde versterkt met 100 extra rijtuigen. Er vertrokken gisteren en vandaag ook zes zgn. rcisbureautreinen vol met vakantie gangers. Ook wat betreft het binnenlands treinverkeer zijn de Spoorwegen voor dit weekeinde voorbereid op een topdrukte. Waar nodig zullen de Spoorwegen het materieel aanvullen met extra rijtuigen. Zoals gemeld wordt dit weekeinde een ex tra grote vakantiedrukte verwacht. De bouwvakvakantie is maandag afgelopen en dan beginnen de collectieve bedrijfsva- kanties in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Zonder haar netje naai* Vierdaagse ÏIJMEGEN (A.N.P.). Het bevel dat militairen met lang haar, die aan de Vierdaagse deelnemen, een haarnetje moe ten dragen is ingetrokken. Aan vankelijk had de legerlejding deelneming aan de Vierdaagse beschouwd als „dienst te velde" waarvoor haarnetjes verplicht zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Belastingverzwaringen van circa twee mil jard gulden en bezuinigingen tot rond 1750 miljeon gulden lijken de hoofdmoot te gaan vormen van de rijksbegro ting voor 1973, waar het kabinet vandaag overeenstem ming hoopt te bereiken. De sinas dinsdag jl. bijna Berichten als zou DS'70 fractielei- Tw torn ook LUISTEREN ANT. CLUBHUIS - LEIDEN Laatste ronde wie- lervierdaagse Sas- senheimpag. 3 Victoria Regia bloeit voor 100ste keer in Leiden pag. 3 Kerkdiensten, Medische diensten, Leidse agenda pag. 4 Met Slingerland door Leidse grach ten pag. 5 Leidse klokken in Utrecht pag. 5 Parijs vierde gisteren de 14e juli, de herdenking van de bestorming van de Bastil le. De traditionele militai re parade op de Champs Elysées werd geopend door een eskader vliegtuigen, dat een blauw, wit en rood spoor in de lucht achter liet (foto boven). De pa rade werd afgenomen door president Pompidou en de kersverse premier Mess- nier (foto midden). Dui zenden Parijzenaars dans ten 's avonds in de tuinen van de Tuilerieën, waar het grootste bal van Parijs werd gegeven. Regeling wegslepen van auto's DEN HAAG (ANP) - Bij de Tweede Kamer zal binnen kort een voorstel tot wizi- ging van de wegenver keerswet worden ingediend die het wegslepen van voertuigen waarmee een overtreding wordt begaan moet rege'en. Ook het ver haal van de kosten vn dit wegslepen zal worden gere geld. Op grond van de huidige wegen- verkeerswetgeving kunnen ge meenten geen verordeningen vaststellen ten aanzien vn het wegslepen van fout geparkeerde auto's met verhaal van de kos ten daarvan op de eigenaars. ROME „Ik verwacht een dui delijke uitspraak van de Heilige Vader, een uitspraak waaruit we kunnen opmaken wat hij van de situatie die in de Neder landse kerk is ontstaan, denkt. Dat zal niet de pasklare oplos sing zijn, maar van daaruit kunnen we werken aan een op lossing". Aldus monseigneur J. Gijsen, gis teravond in een vraaggesprek met KRO-Brandpunt vanuit Rome, waar hij vandaag een onderhoud zal hebben met de Paus. Volgens monseigneur Gijsen zal het de bedoeling van de Paus zijn, de onenigheden die na zijn benoeming zijn gerezen, zo snel mogelijk uit de weg te ruimen. „Ik hoop dan ook op een duide lijke uitspraak", aldus monseig neur Gijsen. Vanuit Rome reageerde de bis schop van Roermond ook op de Brandpunt-enquête (waaronder elders in deze krant meer). Mgr. Gijsen verklaarde dat de uitslag hejn erg meeviel, gezien de "negatieve manier waarop hij in de publiciteitsmedia is voor gesteld. Hij plaatste wel kriti sche kanttekeningen bij de vraagstelling. onafgebroken aan de gnng zijnde begrotingsmarathon bereikt vandaag een clo- max bij de beslissingen over de dekkingsmiddelen i voor het uitgaveniveau, j waarover inmiddels over- I eenstemming is bereikt. Het gaat bü die beslissin- gen niet aklen om verho ging vn het lage en/of hoge I btw-tarief met enkele pu- nen, maar ook om de ben- zine-accijns, de motorrij tuigenbelasting en de ven nootschapsbelasting. Er zou ook sprake van zijn dat in 1973 de zgn. infaltie- correctie op de loon- en in komstenbelasting niet de volle 100% maar 80% zal bedragen. VVD-fractieleidcr Wiegel lichtte, er gisteren zijn fractie over in in aanwezigheid van de liberale ministers en staatssecretairs- j sen. De andere fractieleides voerden telefonisch overleg met] hun achterban. VVD-fractielei- der Wiegel zei te verwachten dat de regering nog voorstellen zal doen om het regeerakkoord op een aantal punten aan te passen. WEliswaar werden er gisteravond „goede vorderingen" in het be over het dekkingsplan was toen niet beslist, evenmin als over de uitgavenverdeling over alle deartementen. Met name de be dragen voor de zgn. grote uitge vers (verkeer, onderwijs, defen sie, volkshuisvesting en CRM) onder de departementen stonden nog niet vast. Bruidjes werden wit om de neus SCHIPHOL (ANP) Vele van de stralende gezichtjes van de tien bruiden werden gistermiddag aan boord van een F-27 Friendship van de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij even wit als hun toiletjes, waarin zij direct na het geven van het ja woord naar Schiphol waren ge komen Deze kersverse pas sagiers van de huwelijksboot waren méér dan wat wit om de neus geworden als gevolg van luchtziekte. Met de tien pas gevormde echtpa ren vierde de Nederlandse Feli- citatiedienst „Felicitas" op de luchthaven het bereiken van een mijlpaal: het bezoek aan de 750.000ste bruid. In de perska mer van de luchthaven ontvin gen de jongehuwden, die bij hun aankomst veel bekijks hadden getrokken, uit handen van di recteur P. Weduwer van Felici tas het pakket van het bedriifs- leven. dat voor deze gelegen heid uitgebreider was dan ge woonlijk. Daarna maakte hij be kend wie van de gelukkige echt paren het 750.000ste was. Dat was Johanne en Willen-Jan Kreikamp-Zwolle uit Amersfoort. Zij kregen een vliegreis ter waarde van 1500. Het feest werd in de lucht beslo ten tijdens een uur durende vlucht, waarbij de echtparen hun toekomstige woonplaatsen van de lucht uit konden aan schouwen. der Berger van het kabinet sen tahans reeds met loon- en i prijsmaatregelen te dreigen j wrden gisteren ontkend. Ook be- j richten over dreigementen tot I aftreden van de kant van minis- i ter Borsma (Soc. zaken) wer- I den naar het rijk der fabelen gelukkige echtparen, greep binnenkort zullen doen naar de hoogste macht in Amerika: senator George McGovern en zijn vrouw Eleanor rechtsen zijn vice-president kan didaat senator Eagleton met zijn echtgenote Barbara. De vrouwen van McGovern en Eagleton hebben beloofd actief te zullen deelnemen aan de veerkiezingscampagne van hun echtgenoten en ook een actie ve rol te zullen spelen in het Witte Huis als zij daar mochten belan den. Elders in deze krant mcr over de Democratische Conventie en over het team van medewerkers dat McGovern heeft aangetrokken in zijn strijd om het presidentschap. DEN HAAG Voor ruw geschat 2170 aankomende studen ten is in het komende studiejaar geen plaats in de colle gebanken. Zij moeten het slachtoffer worden van het noodwetje op de numerus iixus van minister De Brauw. Het wetje is pas anderhalve week geleden door de Eerste Kamer goedgekeurd, en thans in het Staatsblad versche nen. (Van onze sportredactie) REYKJAVIK 8 De pogingen om de „schaakmatch van de eeuw" tussen Fischer en Spasski te re den zijn vooralsnog op niets uit gelopen. De commissie van be roep, die het protest van de Amerikaan tegen het toekennen van het tweede punt aan Spass ki verwierp, had voor alle be langhebbenden in de arena van de tweekamp een vergadering uitgeschreven. Wie er ook ver scheen, géén Fischer en géén Spasski. zij waren de herrie beu en zochten zonder er enige ken nis aan te geven ontspanning op. De impasse van nu zal professor dr. Max Euwe, voorzitter van de internationale schaakbond, er vooralsnog niet toe dwingen weer naar IJsland af te reizen. „Men heeft mij nog niet 'ge vraagd te komen en eerlijk ge zegd zie ik ook niet precies wat ik daar zou moeten doen", zo zei de oud-wereldkapioen giste ren in Amsterdam. Euwe achtte 1 de kans niz uitgesloten dat men hem zou vragen alsnog over te komen. „Als ik een dergelijk verzoek krijg zal ik daar zeker aan voldoen. Ik sta echter volle-1 dig achter het besluit van de commissie van beroep het pro- j test van Fischer af te wijzen". Mocht Bobby Fischer voet bj stuk houden („ik speel pas als de tv-cameru's weg zijn") dan j keert hij niet met lege handen naar huis. De winstsom, die hij minimaal aan deze tweekamp overhoudt, ook als hij stopt, zal zeker vier ton bedragen. I De stormloop van nieuwe studen- diergeneeskunde, en sociale ten op de universiteiten en ho- aardrijkskunde gescholen is opnieuw ongekend De capiciteit van de sludierich- groot. tingen met numerus fixus is of- Mpn rekent op ongeveer 21.000 ficieel nog nie: vastgesteld. Dat eerste iaars, dat is 10 tot 12 pet. gebeu-t uiterlijk op 20 juli. meer dan vorig jaar. Kennelijk Maar ook in veci studiei ichtingen hebben numerus fixus en De zonder numeru3 fixus wordt hel Brauws „duizend ballen" weinig studielustigen kunnen afschrik ken. De groei van het aantal eerstejaars overtreft in elk ge val weer die van voorgaande ja- Men is wel geschrokken van het grote aantal aankomende stu denten dat al meteen in het eer ste jaar van het noodwetje on der het mes van de numerus fixus vn't. De Brauw heeft be sloten voor vier studierichtingen oen numerus fixus in te stellen: geneeskunde, tandheelkunde, Half Nederland speelt in Staatsloterij DEN HAAG (ANP) De 'animo onder de Nederlandse bevolking om een lot te kopen in de Staatsloterij neemt voortdurend toe en is vooral de laatste jaren sterk gestegen. Men kan wel zeggen, dat nu in ongeveer de helft van de Nederlandse gezin nen wel iemand is, die aan de Staatsloterij deelneemt. De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK dringen om een plaatsje Het gros van de studenten heeft geen zekerheid meer dat het te recht kan in dï universiteitsstad van z.jn of haar eerste keu ze.Landelijke plaatsingscommis sies zullen hen zo eerlijk moge lijk over de verschillende uni versiteiten en hogescholen moe ten verdelen. (Van een onzer verslaggevers). DF.N HAAG. Hoe moeilijk het ju ridisch voor slachtoffers van ge weld kan zijn is opnieuw over duidelijk gebleken, toen in Schiedam een jonge winkelier op brute wijze word doodge schoten omwille van enkele dui zenden guldens. De politie heeft later moeten verklaren, dat zij een fatale vergissing gemaakt heeft bij de beoordeling van deze roofmoord. De weduwe blijft met enkele jon ge kinderen achter. Zij zal ver moedelijk geen klacht indienen. De politie, de gemeente dc staat, mogen dan strafrechtelijk van geluk spreken, maar civiel rechtelijk ook?? En moreel?? Hoeveel mensen worden het slachtoffer van geweld, zonder dat de rechter ook maar enige uitspraak doet of kan doen over schadeloosstelling, smnrtegeld of wat ook aan deze slachtof fers. Over deze dramatische leemte in de Nederlandse wetgeving han delt pagina I van de Finale van deze dag. Honden stierven door liitte ?n vHe^tuiï BILBAO fReutcr) Zeventig hazewindhonden uit Ierland, die bestemd waren voor wedren kennels In Sevllla, zijn als gevolg van hoge temperatuur In het vliegtuig waarin ze vervoerd worden, gestorven. De honden werden stervende aan- j'firoffen kort voor vertrek uit Bilbao, waar een tussenlanding was gemaakt. De brandweer spoot de dieren nat. maar slechts tien van de tachtig zijn in leven gebleven. In het begin van de week stierven aan boord van een vrachtvliegtuig van 1 onden naar de Knnarische Eilanden 174 van 234 jonge (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1