FISCHER KRUGT ONGELIJK Martelgang Van Leeuwen onthutste Tourkaravaan Bemiddelingspogingen falen voorals nog Olympia Waldi Bedford 0,6 seconden van wereldrecord af Vraag naar het NS- zomermenu Avondje uit? Avondretour! nu elke avond enkele reis één kwartje NS-Vakantie- dagtochten Sportwereld TERDAG 15 JULI 1972 LEIDSF. COURANT Londen De Engelse atleet David Bedford heeft tij dens de open Engelse kampioenschappen op de tar- tanbaan van Crystal Palace in Londen zijn eigen Europese record op de 5000 met vijf sec. verbeterd en gebracht op 13 min. 17,2 sec. Het is de op een na snelste 5000 meter-tijd uit de atletiekge- schiederrs. Tot dusver was alleen Ron Clarke snel ler. De Australiër is houder van het wereldrecord met 13.16.6. Het jd van ropese kampioenschappen van 1971 in Helsinki, waar hij startte als de grote favo riet op de 10.000 meter. De 22-jarige student uit Londen kwam evenwel niet verder dan de zesde plaats. Op de Europees kampioen op de 400 hem eigen wijze sleurde hij meter David Jenkons (Gb) gisteren van kop af het lo- verbeterde zijn i atïonale re- persveld in een hels tempo cord van 45.3 tot 45.2 secon- door de eerste kilometers. den. Slechts de taaie Schot Ian LONDEN Haico Scharn en Maccafferty en Bedfords gro- Bram Wassenaar hebben onmiddellijk terug om zich voor te bereiden op de 10 ki lometer, waarin hij onder meer de Nederlandse record houder Jos Hermens ont moet. te rivaal Ian Stewart konden de besnorde Europese re cordhouder volgen, doch in de laatste kilometer bezweken ook zij, eerst Stewart (13.24.2), in de laatste ronde ook Macoafferty, die met zijn tijd van 13.19.8 nochtans een uitzonderlijke prestatie leverde. Bedfords eindsprint zich geplaatst voor de finale 1500 m van de open Britse at letiekkampioenschappen in Crystal Palace (Londen). Scharn werd in zijn serie tweede achter Peter Stewart (Gb. 3.41.3) in 3.42.0. Wasse naar, de Nederlandse record houder met 3.39.1 won zijn serie in 3.46.0. was juist niet scherp genoeg Rijn van den Heuvel bereikte cm Ron Clarkes wereldre cord van 13.16.6 te verbete ren. Hij bleef steken op 13.17.2, wel een verbetering van zijn eigen Europese re de finale van de 800 m door in zijn serie tweede te wor den achter de Brit Andy Carter (1.48.7) in de tijd van Het leed is geleden. Deze deelnemers aan de Apeldoornse vierdaagse kunnen hun geluk niet op. Zij hebben het er succesvol van afgebracht. Het aantal uitvallers in deze vierdaagse, die gisteren eindigde, viel trou wens best mee. Van de 1377 gestarte wandelaars haalden namelijk 1346 personen de eindstreep. Veel deel nemers hadden op de laatste dag last van verbranding door de felle zon. REYKJAVIK Alles is onzeker in IJsland De commissie van beroep (dezelfde die Fischers protest tegen het toekennen van het tweede punt aan Spasski verwierp en vertegenwoordigers van de wereldkam pioen en de uitdager in deomstreden are navan de tweekamp zullen een vergade- Wat de Rus betreft geen verras- die enige inspanning vereist, be- sing. Afgezien van enkele opge- halve wellicht het denken, wonden gesprekken met de Pater Lombardy kon na de verga ring beleggen om te spreken over enkele niet opstellen van tv-camera's en zo ja hoeveelen waar, de plaatsen vande toe schouwers, de sterkte van het licht, enz. Ook Fischer en -Spasski waren uitgeno digd doch zij verschenen niet. hoordarbiter Schmid heeft Spasski zich tot dusver publie kelijk niet druk gemaakt: de wereldkampioen bracht de dag door met vissen op zalm. Het gezelschap van deze ongecom pliceerde schepselen moet voor de wereldkampioen evenwel een verademing zijn geweest. Fischer volhardde in zijn nukkig stilzwijgen in zijn hotelsuite, waar hij achtereenvolgens werd bezocht door zijn secondant Pa ter Lombardy en de IJslandse grootmeester Olafsson, de enige die het nog vergund is de mae stro in de laatste uren voor de ondergang van de wereld (want zo wordt het eventueel niet doorgaan van de tweekamp in schaakkringen beschouwd) te benaderen. Van Fischer is de komende 24 uur in het geheel geen activiteit te verwachten, omdat hij op zaterdag de sabbath van zijn godsdienstige sekte elke bezigheid nalaat ORCIERES MERLETTE Hij staat pas op de 100 ste plaats in het algemeen klassement. De ronde vn Frank rijk ziet hem niet, Harrie van Leeuwen, tweede-jaars wielerprof uit Den Haag. Aan het eind van deze maand wordt hij 27 en hij heeft nog maar een verlangen: Hij lil Parijs halen. Dat alleen gaf hem kracht door te weet, is gaan op de Franse nationale rakter. feestdag. Ruim 120 kilometer Hoeveel Harrie i uiting van ka- i Leeuwen had vlak voor de bezemwagen. Steu nend, kreunend, zijn laatste re serves verbruikend. In Orcie- jes-Merlette, waar hij als aller laatste aankwam, moest hij van zijn fiets worden geholpen. Hij kon niet meer staan, hij kon niet praten. Harrie van Leeu wen kon helemaal niets meer. Een man heet niet te mogen hui len, maar hij deed het toen in inzakte aan de voet vanh et po dium waar de andere helden van deze twaalfde etappe waren gehuldigd. Lucien van Impe, de winnaar, Echiy Merckx de gro- Arm»n te, Cyrille Guimard de sterke sprinter en Luis Ocana, die als Hij kwam vijftien meter ver. plaatsvervanger van Eddy Toen kon hij niet meer. Aan de gegeven op weg naar Orcieres Merlette bleek toen hij uit het zadel was geholpen, toen de ma gische band tussen coureur en fiets, die hem in stand had ge houden was verbroken. Toen wilde Harrie van Leeuwen, die toch redelijk monter de eind streep had overschreden niets meer. Pas twintig minuten Ia- ter, zonder ploegleider, zonder verzorging, dacht hij de kracht te hebben hervonden om de weg naar zijn hotel te zoeken. Cijferschrift uit de Tour De uitslag van de twaalfde etappe Is: 1. Van Impe (Belg) de 192 kilometer In 5 uur, 38 minuten en 33 seconden, 2. Agostlnho (Port) 5.38.36, 3. Merckx (Belg) 5.39.50. 4. Ocana (Sp) 5.39röl. 5. Zoetemelk (Ned) 5.39.53, 6. Martinez (Fr) z.t., 7. Gui mard (Fr) z.t.. 8. Poulldor (Fr) z.t., 9. Hezard (Fr) z.t., 10. Glmondi 5.39.57, 11. Kunde (Wdld) 5.40.19, 12. Janssens (Belg) 5.40.28, 13. Theve- l 5.40.39. 14. Verbeek (Belg) 15. Mendes (port) 5.41.02, 16. iticci (Fr) 5.41J5. 17. Mortensen (Den) 5.41.20, 18. Swerts (Belg) z.t.. 19. Houbrechts (Belg) 5.41.35, 20. Grelln (Fr) 5.41.49.. 40. Prinsen (Ned) 5.47.15, 41. Pustjens (Ned) 5.48.06. 53. Karstens (Ned) 5.50.23, 79. Tabak (Ned) 5.51.01, 89. Dolman (Ned) 5.55.11, 90. Van der Vleuten (Ned) 5.56.46, 91. Wagtmans (Ned) 5.56.48, 92. Vlanen (Ned) 5.59.60, 96. Krekels (Ned) 6.01.38., 101 en laat ste Van Leeuwen (Ned) 6.10.16. .Op gegeven: Coulong (Fr) Reybroekc (Belg) Brlend (Fr) en Cadlou (Fr). Alger Merckx, die toch al de gele trui heeft, het witte erehmd van het combinatieklassement mocht aantrekken. Zij allen hebben de kwaliteit, die Harrie Van Leeuwen aan het be gin van zijn loopbaan niet heeft meegkregen. Harrie vanLeeu- wen heeft wel de wilskracht, "maar die zal hem nooit tussen de groten brengen. Het dwingt diepe bewondering af. In diezelfde ambulance, Wanneer je het kunt, is het niet moeilijk. Maar verder vechten als je 125 kilometer lang alleen de bezemwagen in je buurt kant van de weg bleef hij een hek geleund staan. Een paar minuten misschien, daarna was staan zelfs te veel voor hem. Zitten kon nog. Vrij kort daarna droegen acht sterke ar men hem in de ambulance, waar hij op 1800 meter hoogte in een toeristenoord in de Alpen zuurstof kreeg toegediend. die hij in zijn eerste rij had. Harrie van Leeuwen nam op deze pas van de tweede categoria af scheid van het peleton. Tussen de 85e en 149e kilometer reden Wright en Swerts voor de groep uit, die hen een maxmale winst toestond van bijna twee minuten. Bij de beklimming van de col de Manse, met nog een 35 kilometer te rijden, begon de strijd pas. Stuk voor stuk moes ten alle Nederlanders met uit zondering van Zoetemelk afha ken. Voorin bleef een groep van 32 man over. Uit dat peleton kwam Agosthino als eerste boen, onmiddellijk gevolgd door van Impe en met kleine ver schillen alle anderen die een re putatie in de bergen hebben. Van Impe en Agosthino zetten door, liepen steeds verder uit op de groep die bij de klim naar Merlette geleidelijk verbrokkel de onder de aanvallen van Oca na. Op vijf kilometer voor de fi nish hadden Agosthino en Van Impe 2 minuten en 15 seconden winst. In de laatste kilometers moesten zij aan Merckx, Ocana, Zoetemelk, Martinez, Guimard, Poulidor, Hezard en Gimondi, nog een aantal seconden van de winst prijs geven, Prinsen was weer de beste klimmer" uit de ploeg van Goudsmit-Hoff. Hij verloor ruim negen minuten en werd als veertigste in de uitslag opgenomen. 5.40.52 i klar Hezard 10.21. 9. Theven tlnez op 14.37., t op 10.53. 10. Mar- !5. Tabak op 39.02, 22. 47. Pustjens op lens op 1.09.57. 80. 83. WaRtmans op 1. Guimard 167 pnt., 2. Merckx 111 pnt.. 3. Van Linden 73 pnt., 4. Oca na 70 pnt.. 5. Godefroot 67 pnt. 6. Poulldor 65 pnt., 9. Zoetemelk 49 pnt.. Ploegenklassement van de twaalfde etappe: I. Drlessens (Agostlnho, Martinez en Janssens) 16.58.57. 2. Stalblnksl (Van Impe. Hezard en Rlccl) 16.59.41, 3, Caput (Gulard, Poulldor en Grelln) 17.01.35, 4. Albalnl (Merckx, Swerts en Van den Bos sche) 17.03.08, 5. De Muer (Ocana, Mortensen en Labourdette) 17.04.30. 6. Adoml (Glmondi, Houbrechts en Morl) 17.04.45, 12. Pellenaars (Prin sen. Tabak cn Van der Vleuten) 17.36.22. Uge» i ploegenklns Deze zomer kunt u in ruim 50 statione- restaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van 7508.- inclusief bedieningsgeld en BTW. voordelig uit met NS daarvoor niet zelf had willen binnenstappen. Omdat hij het kinderachtig vond, omdat hij niet wist hoe ver hij was ge gaan, omdat hij niet begreep, nog nooit aan den lijve had on dervonden, dat ook een wielren ner te veel van zich zelf kan vrggen. Wat bezielde deze Harrie van Leeuwen uit Den Haag orp niet hetzelfde te doen als Cadiou, Reybroeck, Briend en Coulon en rustig in de bezemwagen te stappen. De wagen waarbinnen de zon niet brand, die met mo torisch gemak de hellingen neemt. Ik wil vechten. Ik wil desnoods te laat binnenkomen en uit de strijd worden geno men, maar ik wil niet afstap- i Leeuwen, de laatste r 7 de etappe van gisteren, had nog materiaal pech ook. De enzaamheid vergroot dan de verbittering over zijn martelgang. Harrie van Leeuwen zou echter Harrie van Leeuwen niet zijn, wanneer hij ook deze tegenslag niet won. Leeuwen niet te vertellen, hij goed profijt trekken uit de twee- zegt: Laat de dokter dat maar strijd van de groten. doen. Want ook Kees Pellenaars Orcieres haalde vorig jaar Luis weet dat Harrie van Leeu- niet wil opgeven, zolang hij nog een trap kan fietsen. Daarom is Harrie van Leeuwen eigenlijk de held uit de twaalfde etappe. Ook al kwam hij als laatste bin nen, ruim een half uur na Luien van Impe. Ook al staat hij in het algemeen klassement maar honderdste op bijna twee uur en een kwartier van Eddy Merckx. Ocana binnen als een groot triomfator. Zes minuten winst op Van Impe, bijna negen op Merckx Zoetemelk, Gosta Pet- terson, Thevenet en Laboudette Ocana mocht toen de gele trui aantrekken met een voorsprong, die bijna onaantastbaar leek. Afscheiding banl 195.34.07. lenaars 197.16.19. irnl 195.48.22, 11. Pel- I. Merckx 100 pnt.. 2. Van Impe 99 pnt.. 3. Ocana 68 pnt.. 4. Agostlnho 54 pnt.. 5. Pustjens 42 pnt., 8. Zoete melk 31 pnt. na zes uur voor de prijs van een Let op: De meeste laatste treinen gaan nu nog later, later, later... voordelig uit met NS pen. Dat was ook het enige dat hem interesseerde, of hij de tijdcon- trole wel had gehaald. Als ik niet op tijd binnen ben, is alles verloren. Je wilt verder, je denkt altijd dat het de volgende I dag beter zal gaan. i Ziek Harrie van Leeuwen maakte de Indruk ziek te zijn, zo leeg, zo ontdaan van ieder kracht was hij. Nee ik ben niet ziek. Ik ben alieen maar verschrikkelijk moe. Het duurde ook zo afschu welijk lang. Die stekende zon vanmorgen, die bergen later". Van de eerste col heb ik alleen gereden. Soms was er even ie mand bij mij. Reybroeck bij voorbeeld, maar die stapte af. Krekels bij de beklimming van de tweede col. Hij ging gemak kelijker omhoog dan ik. Hij wil de bij mij blijven, maar ik heb hem doorgestuurd. Ik 1 te laat binnen te komenen hem daarvoor ook uit de ronde te ha len. Zo is Harrie van Leeuwen. Dokter Chaoutaud van de Touror ganisaties, die Harrie van Leeu wen later de zuurstof toediende, heeft Kees Pellenaars verteld dat Harrie van Leeuwer na de rustdag eingenlijk niet meer mag starten. Dat hij uitgeput is, dat het onverantwoord is hem nog langer in de ronde te laten. Kees Pellenaars durft het Van Revanche Een andere held was Lucien van Impe. Hij heeft zijn revarche. Eindelijk heeft hij zijn rit ge wonnen. De kleine bergkoning De premiesprint was weer De etappe was In feite te vergelij ken met de rit naar de Mont Ventoux. Er was geen werkelij ke strijd tot de bergen voor de natuurlijke afscheiding zorgden. heeft zijn macht getoond en hij was gelukkig. Dat verdiende hij. Voor hem telde niet dat Merckx en Ocana opnieuw uitsluitend op elkaar hebben gereden en dat zijn succes niet meer was dan Guimard, die werd gevolgd door Hoban en Mintkiewicz. De eer ste col, de Perty na 82 km., werd het snelst beklommen door Van Impe die honderd me ter voorsprong had op Mendes, Merckx, Ocana en Agosthinho en het peleton dat Wim Pinsen UEFA moet data van wereldcup vaststellen BUENOS AIRES De Argentijn se voetbalbond heeft aan de Eu ropese voetbalunie (UEFA) ge vraagd de data te bepalen waarop de wedstrijden tussen Ajax, winnaar van de Europa Cup, en Independiente, de Zuid- amerikaanse kampioen, moeten worden gespeeld. De Argentijnen geven er de voor keur aan 27 september in Bue nos Aires te spelen en 10 okto ber in Amsterdam. Ajax stelde oorspronkelijk 4 en 18 oktober als speeldata voor. Nu declub is vrijgesteld van de eerste ronde van de Europa Cup heeft Ajax evenwel belangstelling voor ver vroeging van de wedstrijden. „Op dit moment is nog niet te zeggen wanneer zal worden ge speeld", aldus Jaap van Praag, voorzitter van de landskampioe nen. „We zijn midden in de on derhandelingen en het zal nog wel twee dagen aanlopen voor de beslissing valt." dering (die niets opleverde) na een nieuw bezoek aan Fi scher niets ophelderen: „Er staat nog niets vast. Er kan van alles gebeuren". Wel schijnt Fischer in elk geval nog niet te hebben besloten terug te vliegen naar Amerika, want de pater antwoordde desgevraagd: „Nee, voor zover ik weet zal dat nog niet gebeuren. Ik hoop in elk geval van niet". De IJslandse organisatoren van de tweekamp, die nog net niet openlijk het moment vervloeken waarop zij het lumineuze idee kregen hun eiland door middel van het schaakfestijn voor het voetlicht te halen (Thorarins- son: „Wat hebben wi) toch ge daan om zo vreselijk op de proef te worden gesteld?") ver gaderen overigens door enigszins gekweld, dat wel. Hebben zij werkelijk niets on- rechtsmatigs gedaan, waardoor Fischers woede is opgewekt? „Als of geen camera's dan zullen proberen ze er allemaal uit te gooien. Als het doorgaan van de match daarvan afhankelijk Is, verbreken we desnoods het con tract met Chester Fox Inc." Maar Thorarinsson en co geloven gewoon niet meer in het door gaan van de match, hoe dan ook. Zij zijn al bezig met het op touw zetten van een grootmees- tertoernooi, om de ergste finan ciële klappen op te vnngen. Spasski heeft zijn deelneming al toegezegd. Volgens Jefim Gelier een van Spasski's secondanten lijdt Fi scher aan een vorm van achter- volginpswaanzin. Geiler: „Eerst roept hij uit dat het hier een bende communisten is. Dan gooit hij het op tv-camera's dan op het feit dat het publiek te dichtbij zit. We moeten aanne men dat hij uiteindelijk om ver wijdering van Spasski zal vra gen, omdat diens aanwezigheid hem stoort." In een boze brief van zeven kan tjes aan Lothar Schmid schreer Fischer dat men hem had ver zekerd dat de filmcamera's on zichtbaar en niet te horen zou den zijn. „Niets is meer bezijden de waar heid. De onbekenden, die zich zelf uitgaven voor beroepscame ramannen, waren stomme, ru moerige oplichters", aldus Fi scher. „Het enige, waar niets van te zien, van te horen en te voelen was, was de eerlijkheid van de organisatoren", ging Fischer verder. standigheden, waaronder ik het schaakspel moet spelen. Het schaakspel dat mijn kunst en beroep is", aldus de brief van Fischer. „Het scheen mij toe dat de organisatoren opzettelijk hebben geprobeerd mij te pro voceren door de manier wnnrop zij kropen voor de cameraploeg. Ik ben erop gebrand deze match te spelen en ik hoop dat de tweede matchpartij zondag middag 16 juli om 17.00 uur ge speeld zal worden". Als eventuele verliezer zou Fi scher altijd nog recht hebben op een bedrag van 46.875 dollar van de internationale schaak bond en 45.000 dollar van een bedrag van 120.000 dolnar; dat door de Engelse bankier im Slater beschikbaar is gesteld voor de winnaar van de match, omdat Fischer aanvankelijk weigerde naar Island te ko men, als hij geen 30 procent van de entreegelden zou krij gen. Fischer stelde toen zelf voor dit bedrag tussen de win naar en de verliezer van de match te verdelen, hoewel hij het ook had kunnen incasseren als startgeld. 27.500 dollar mis uit de op brengst van de verkoop van de filmrechten. (ADVERTENTIE) 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon ln Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Florlade. Vraag op 't station do brochure ,,NS- Vakantiedagtochten" AMSTERDAM AJAX kan zon der contractproblemen aan de nieuwe competitie beginnen. Als laatste tekende Wim Suurbier vrijdagavond een nieuw con tract, dat hem voor de komende vier jaar aan de Europese kam pioen bindt. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13