•VRIJEÏIJD •MOGELIJKHEDEN •ONTSPANNING RECREATIEPROJECT ALS GROENGORDEL ROND AGGLOMERATIE DEN HAAG MEER MEER MEER leiden voorschoten VtlfiTLASDEir I nootdorp". V00^S Aan het einde van de ze ventiger jaren zullen Den Haag en de agglomeratie zich omringd weten door een vrijwel gesloten re creatiecirkel. Van het strand bij Kijkduin over Leidschendam. Voorscho ten tot aan het strand bij Wassenaar liggen dan tal van ontspannende attrac ties klaar voor de stedelij ke betonbewoner. Een tiental terreinen vor men elk op zich een scha kel in de recreatieketen. Te beginnen vanaf Kijk duin zijn dat Ockenburgh, Madestein, De Uithof, De Delftse Hout, De Vlietlan- den, Duivenvoorde De Horsten, Clingendael, D uinrell en Meijendell. Deze gebieden zullen over enige jaren tezamen een uitwijkplaats moeten vor men bij een steeds verder toenemende mate van vrije tijd en behoefte aan ontspanning. De terreinen aan de oostkant van Den Haag zijn dit reeds en zul len nagenoeg geen veran deringen ondergaan. Het andere gedeelte van de cirkel moet nog gebruiks klaar gemaakt worden. In bijgaand artikel een over zicht van de plannen aan de westkant, de zogenaamde groene gordel, die ge vormd wordt door Ocfeen- burgh, Madestein en De Uithof (zie gearceerd deel van het kaartje). Aan de overige nieuwe re creatiegebieden De Delft- se Hout en De Vlietlanden zal eveneens aandacht be steed worden. so© temeer Op de grens van Den Haag en het Westland ligt tegen 1980 een unieke recreatieve groengordel gereed om massaal „bestormd" te worden door de veeleisende agglomeratiebewoner. Hij zal er ruim schoots aan zijn trekken kunnen komen, want alle denkbare recreatiemogelijkheden zijn ingepast om het de op ontspanning beluste stedeling zoveel mogelijk naar de zin te maken. De groengordel wordt gevormd door de terreinen Ockenburgh, Madestein en De Uithof, die elkaar in deze volgorde vanaf de duinen tot aan de zuidelijke grens van Den Haag opvolgen. Met de aanleg van deze gebieden door hun gezamenlijke oppervlakte van 200 ha voor een immens kuroord zorgend, is een bedrag gemoeid, dat vermoedelijk de veertig miljoen gulden dicht zal benaderen. Het recreatiegebied „De Uithof", het meest zuidelijke gedeelte van het totale project, biedt de bezoeker als eerste een aantal gebruiks-i klare attracties. Na de ingebruikname van een volkstuinencomplex en een bouwspeelplaats voor de jeugd, wordt op 1 december van dit jaar een enorm schaatscentrum geopend. Een manege was er reeds gevestigd. Het centrum, met tien miljoen gulden voor aanlegkosten ongetwijfeld het kostbaarste onderdeel van vierhonderd meter en 'n open oefen een open schaatscircuit van verhonderd meter en een open oefen- baan. In de overdekte hal, die zowel voor ijshockeywedstrijden als voor algemeen gebruik dienst zal gaan doen, kunnen 4000 toe schouwers ijsevenementen bijwonen. De baan bevindt zich in een gebouw van tachtig bij vijftig meter, waar tevens een recreatiehal met winkels voor schaatsbenodigdheden, een bar en een EHBO-post een plaats hebben gekregen. De open (wedstrijd)baan, aan één zijde voorzien van een overdekte tribune voor een duizend-koppig publiek, zal worden omgeven door heuvels van circa tien meter hoogte teneinde de ideale omstandig heid van windstilte zo dicht mogelijk te benaderen. Onder de tribune is naast de kleedruimten onder meer een restaurant ge pland, van waaruit de schaatsliefhebber een riant zicht heeft op zowel de overdekte-, als de onoverdekte ijsbaan. Vanaf de twee banen ligt een oefenbaan binnen loopbereik. Een speciale rubber- vloer, die bestand is tegen scherpe glij-ijzers zorgt voor de ver binding. In het technisch centrum van Nederlands nieuwe schaatsaanwinst - «n recreatiegebied Ockenburgh. bevindt zich onder meer een vriesinstallatie, die een dermate vermogen heeft, 2,1 miljoen kilocalorieën, dat de „ijsmakers' de Uithof hun werkzaamheden tot twaalf graden Celcius bovei kunnen voortzetten. Hierdoor kan het schaatsseizoen voor Den en omstreken van september tot en met april of mei duren. De exploitanten gaan er prat op, dat het schaatscentrum het in zijn soort is, waar een zomerprogramma uitgevoerd zal wor< Getracht wordt om ideeën over onder meer oogst- en wijnfeei openlucht beurzen, -tentoonstellingen en -markten alsmede festivals te realiseren. In de toekomstvisie voor het Uithof-project zijn ook een zwemb tennisbanen, een kanobaan en een jeugdbos opgenomen. Metl ijscentrum, de bouwspeelplaats, de manege en de volkstuin moeten deze de trekpleister worden van dit gedeelte van I recreatiezone aan de westkant van Den Haag. De Uithof grenst aan de noordzijde, waar de Nieuwe Weg m Poeldijk de grens vormt, aan het gebied Madestein, de twee schakel in de groenketen. De totale omvang van dit terrein l| draagt 300 ha, waarvan 125 ha bestemd is voor recreatieve do einden. Op een terrein van 18 ha zullen sportvelden aangek? worden, terwijl twee ha ter beschikking komen van kampeerdf Een ruim gedeelte is vrijgehouden voor tuinders, die moesten wij( voor het nieuwe Haagse woonoord Kraayenstein, dat tegen Mot stein aan komt te liggen. De psychiatrische inriching „Bloemendal was reeds gevestigd op het gebied. Behalve een kampeerterrein en sportvelden worden plassen vö modelzeilen, volkstuinen, een vogelgebied, een klein park en e kinderboerdeij aangelegd. Voorts gaan gedachten in de rich# I van een restaurant en een tuinbouwmuseum. Een gedeelte Madestein krijgt tevens de functie van wijkpark voor de bewom van Kraayenstein. Het nu reeds bestaande recreatiegebied Ockenburgh, geflanked door de gelijknamige camping, ondergaat de komende jaren ei ware metamorfose. Zijn er momenteel een twintigtal sportveld! een tennispark en een jeugdcentrum te vinden, voor 1975 moei; daarnaast de plannen voor een honkbalstadion, een speelvijv» eventueel een sporthal verwezen lijkt zijn. Momenteel is men druk doende de grond, op het zestig ha tellende terrein om te spuiten en puinbergen om te vormen tot wel gevormde en begroeide duinen. Meer dan een miljoen Randstad bewoners binnen een straal van twintig kilometer kunnen over enkele jaren op vrij korte afstand van hun huis profiteren van de groengordel, die stenen en glazen stad van elkaar scheidt. Ook van elders zal de toevloed groot zijn, zeker wanneer er in het ijsstadion internationale wed strijden gespeeld kunnen worden. Getuige de talloze geplande par keerterreinen is hiermede reeds rekening gehouden. En mochten barre weersomstan digheden de terreinen vrijwel on bruikbaar maken voor actieve recreatie, dan nog kan het groen rendement opleveren door de ver frissende werking op de atmos feer. WOUT HOEKSTRA sdinntsccmrmi IÜT3SOF Het schaatscentrum „De Uithof", dat op 1 december open moet gaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10