CRÉCKET Jaul van Vliet ziet iet bijna niet meer Argentijnse politie foltert seminarist Jonge liftsters vermoorden automobilist Rijwielvierdaagse door mooi Drenthe AJAX LOOT VRIJ Pauselijke bemiddeling mislukt ÊeidócSowuvnt Crisis Israël uitgesteld (OENSDAG 12 JULI 1972 I.EIDSE COURANT Wat is er gaande met Scheveningen? Van een onzer verslaggevers IeVENINGEN Cabaretier Paul van liet zit aan de vooravond van zijn jheveningse première een beetje met I voor hem onbegrijpelijk ruzie tussen EMS en de gemeente Den Haag en jet de naar zijn vermoeden verpaupe- Og van zijn geliefd Scheveningen, in |n maag. De gevolgen van de anti-pu- jciteit over de badplaats zijn volgens lui van Vliet duidelijk voelbaar, al- lewel deze mistroostige gevoelens op ervaring van slechts enkele dagen ibaseerd zijn. net terug van een welverdiende va- intie in Spanje, is geschrokken van lege straten en pleinen. „Misschien [eelt het miserabele weer van de afge- pen weken hier ook een rol in, ik weet It niet". Toch wil ik blijven knokken idanks de ontmoedigende berichten [er sluiting en zelfs afbraak van het jstelijk theater; de Grote Kurzaal. Het [eater is mij als Hagenaar'en als ar tiest zeer lief. Het moet volgens mij toch mogelijk zijn wat meer van onze badplaats te maken. Kijk naar Seinpost dat loopt als een trein. Een voorbeeld wat velen zouden moeten volgen. Drie jaar geleden zijn we tegen het advies van velen, zonder subsidie en zonder steun van derden met Avonden aan zee begonnen. De 700 plaatsen waren altijd bezet, maar door de hoge investering leden we toch verlies. Vorig jaar heb ben we quitte gespeeld. Nu aan de vooravond van mijn derde seizoen voel ik me bedreigd door al die anti-publici- teit. Mijn one-man-show Noord-West heeft dacht ik met 170 uitverkochte voorstellingen zijn bestaansrecht wel bewezen. Als ik het schip in ga moet dat door de anti-reclame komen, aldus Paul van Vliet. Hij heeft de laatste paar dagen met zijn staf keiahrd gewerkt om de Kurzaal een feestelijK zomers tintje te geven. Geheel op eigen kosten. De zaal is om getoverd, tot een gezellig café-chantant waar het zelfs voor de kritische Hage-1 naar goed vertoeven is. De one-man- show van Paul van Vliet gaat vanavond van start. Paul van Vliet: We moeten wat van Scheveningen kunnen maken. Haag—Ajax, de Europa- hiphouder bofte. Het lootte Ie eerste ronde vrij. de UEFA-competitie speelt feijenoord eerst uit tegen J.S. Rumelange uit Luxem- (urg. andere Nederlandse ver- egenwoordiger FC Twente DOtte Dynamo Tiflis. N HAAG FC Den Haag eeft voor de Europa Cup II een eer attractieve tegenstander, partak Moskou, geloot. Eerste actie van trainer Evert heunissen: „Als de conditie jdig optimaal is, heb ik oldoende vertrouwen in het Den Haag van nu, om een ans te maken tegen het Russische voetbal, dat sterk in pdrachten en conditie is", htere reactie van manager ddie Hartmann: „Spartak is zeer sterke tegenstander, r zeker niet onoverkome- k". Den Haag speelt de eerste wedstrijd op 13 september uit de return op 27 september !vert Theunissen: „Dat is een gunstige bijkomstigheid". Op stap met rupsvoertuig ÏENWIJK Een groot aantal arechaussecs heeft gisteren in lord-Nederlam' gezocht naar dienstplichtigen, die de 'ond tevoren met een rups- ertuig ervandoor gegaan wa- ïn en hier en daar behoorlijke prnielingen aangericht hadden. Ie jongemannen werden giste- tn tenslotte ontdekt in een penluchtzwcmbad. dienstplichtigen gingen er in e nacht van maandag op dins- Bg va idoor met een rupsvoer- jig, dat ze maar nauwelijks (isten te besturen. Tussen wijk en Groningen lieten t een spoor van vernielingen chter. Tenslotte stapten ze in roningcn uit het voertuig, lie- het rustig achter en verdwe- i in het niets. Totdat de ma- ïaussee de jongemannen in zwembad aantroffen. Na- lurlijk zitten ze thans achter grendel in afwachting an hun berechting. Patriarch Athenagoras I, ere-primaat van de orthodoxe kerken, is gisteren onder grote internationale belangstelling begraven op het Maagd Maria-kerkhof in de wijk Balikli van Istanboel. Bij de uit vaartplechtigheden waren behalve vertegenwoordigers van de ortho doxe kerken ook delegaties van talrijke andere kerken. Het Vaticaan zond een vier man sterke delegatie onder leiding van kardinaal Wille- brands. De oud-katholieke kerk was vertegenwoordigd door de aarts bisschop van Utrecht, mgr. M. Kok. Op de foto: het stoffelijk over schot wordt uit de residentie van de patriarch gedragen. Pakistaanse rij gsgevangen en nog niet vrij EUW DELHI (RTR) India |al de 93.000 Pakistaanse krijgs- evangenen uit de oorlog van lecember vorig jaar niet eerder (rijlaten dan wanneer het er ze- ter van is dat de vrede met het juurland Pakistan van duurza- pe aard is. De premier van In- lia, mevrouw Indira Gandhi, lei dit vanmorgen in een eerste lommentaar op het vorige week het Pakistan gesloten vredesak koord. |vrouw Gandhi zei verder dat Uidia bereid is voorstellen in kverweging te nemen om van 3e bestandslijn in het omstre ken Kasjmier een internationale irens te maken. (trie miljoenste gesproken boek voor blinden Nederlandsche Blindenbiblio- Hieek in Den Haag heeft giste-1 ten de drie miljoenste geluids band uitgeleend aan mevrouw i M. N. Verburg-Wolf, bewoon-1 hers van het beiaardencentrum •oor blinden „De Finspong" te Zeist. Zij ontving als aandenken •en cassetterecorder. (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS Een nauwelijks voor stelbare moord met voorbedach te rade is bij Villefranche aan de Saóne gepleegd door twee meisjes van 18 en 16 jaar. Met twee pas gekochte messen heb ben zij een automobilist van 25 jaar, op weg naar zijn vrouw met vakantie, en die hen als lif ters had meegenomen, doodge stoken. Micheline is 18 jaar en ziet er in haar minirokje aantrekkelijk uit. Zij heeft een ongelukkige jeugd achter de rug: vader vroeg gestorven en een moeder in de Hoge Alpen, die niet al te veel naar haar omkeek. De een zame bergen waren voor haar geen omgeving en zij ging het dal in, in noordelijke richting, hier en daar werkzoekend als dienstbode. Nergens hield zij het land uit, want ze had een te onrustige geest voor het zoeken van een vaste betrekking. Jocelyne is anderhalf jaar jonger. Ook niet onder een gelukkig ge sternte geboren: dochter van een vader die een paar maal met de justitie in aanraking is geweest. De twee meisjes leer den elkaar in een ziekenhuis kennen, waar beiden korte tijd in observatie waren. De kennis making werd voortgezet tijdens een bal en daar werd tijdens de nachtelijke uren in een sfeer van muziek en alcohol een dui vels plan uitgebroed. Zij zouden samen een automobilist ver moorden. Alvorens aan de kant van de weg te gaan staan als lifters kochten zij in een ijzerwinkel twee mes sen met scherpe punten. Met zo veel voorbedachte rade was het plan opgezet, dat aan de winke lier werd gevraagd de twee messen extra te sliipen. De eerste voorbijkomende auto mobilist reed door. Een tweede nam hen mee, maar heeft er zijn leven aan te danken dat hij in zijn auto nog een kinderwa gen vervoerde en tijdens het rij den de mond vol had over zijn eerste kind. De derde automobi list was Jean Paul Ray, 25 jaar, Cordoba (KNP) Een semina rist, die sociaal werk doet in de krottenbuurten van de stad Cor doba in Argentinië, is een week lang gefolterd door de politie. Hij werd vrijgelaten, omdat de beschuldiging van subversieve activiteiten niet bewezen kon worden. De rechter weigerde echter in te gaan op het relaas van de 33-jarige seminarist Ger- vasio Mecca over de folterin gen. In een open brief aan aartsbis schop Raul Primatesta heeft Mecca nu ruchtbaarheid gege ven aan het politieoptreden, niet omwille van zichzelf, maar van wege de zeer vele slachtoffers, „die van ons verwachten, dat wij spreken". In een interview zei Mecca: „Wat degenen, die achter de folterin gen staan, schrik aanjaagt is het nieuwe gezicht van de kerk, die niet langer vooorrechten of machtsmisbruik bevestigt door te preken over gelatenheid en hemel". Over de slums, waar hij leeft en werkt onder goed keuring 'van de seminarielei ding, zegt hij: „Dit is een le vend voorbeeld van uitbui ting van de ene mens door de andere: analfabetisme, werk loosheid, uiterste armoede. Hier kom je er gauw achter, dat je moet vechten voor menselijke waardigheid en voor een beter leven, wil het evangelie beteke nis krijgen voor deze mensen. Maar dan ben je subversief", voegt hij eraan toe. Gervasio Mecca staat niet alleen. Reeds heeft bisschop Alberto Devoto van Gova de arrestatie en de foltering van een sociaal werkster aan de kaak gesteld. EEG-akkoord met EVA BRUSSEL (ANP)— De besprekin gen in de EEG-ministerraad over te sluiten akkoorden met de EVA-landen zijn rond. Dit akkoord tussen de zes zal het mogelijk maken dat op 22 juli in Brussel tussen de zes landen van de gemeenschap (per 1 ja- nuarie tien landen) en Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Fin land, IJsland en Portugal, ak koorden getekend worden die per 1 januari van het volgend jaar een vrijhandelszone doen ontstaan tussen de EEG en deze niet tot de gemeenschap toetre dende landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). ROME (AFP)— De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, William Rogers, heeft gis teren in Rome verklaard dat een poging van het Vaticaan om een uitwisseling van krijgsge vangenen is Vietnam te bewerk stelligen is mislukt. „Het Vaticaan heeft direct en indi rect verscheidene pogingen ge daan ten behoeve van een uit wisseling, doch tot dusver zon der succes", aldus minister Ro gers, die gisteren een onder houd van een uur met paus Paulus had. Rogers heeft de paus ruim een jaar geleden gevraagd zijn in vloed aan te wenden ter verbe tering van de levensomstandig heden van de Amerikaanse krijgsgevangen in Vietnam en te onderzoeken of er enige kans op hun vrijlating bestond. Tijdens het onderhoud van dins dag heeft minister Rogers de paus op de hoogte gesteld van de resultaten van de bezoeken die president Nixon onlangs aan Peking en Moskou bracht. Werkeloosheid in het Westen '"Pwee redenen zijn er voor de overheid om bij haar economische A beleid sterk op spreiding var welvaartsbronnen aan te dringen: de ruimtelijke problemen in de Randstad en de structurele werk loosheid in grote delen van hst noorden en in minder grote delen van het oosten en zuiden. Bij het bedrijfsleven leeft de vrees, dat de overheid bij haar spreidingsbeleid gaat doorschieten en de natio nale welvaart dan van de regen in de drup terecht komt. En deze vrees is er niet zonder reden. De jongste cijfers over de werk gelegenheid wijzen uit, dat in het eerste halfjaar van 1972 de werk- looshe'd in het westen sterker gestegen zijn dan in de overige pro vincies van Nederland. Daarbij geldt natuurlijk, dat de seizoensin vloed in het westen minder geldt dan elders; het zijn agrarische be drijven die in het voorjaar en de vroege zomer veel losse arbeiders aantrekken en de meest agrarische bedrijven zitten nu eenmaal in de provincie. Volgens deskundigen zijn de cijfers voor het westen ook ongunstiger, omdat daar Je stijging van de werkloosheid later begonnen is. Vfan groot belang met het oog op de toekomstige werkgelegenheids- politiek zullen de cijfers van het 2de halfjaar worden. Ten eerste moet dan blijken in hoeverre en waar de stimulerende maatregelen van het kabinet-Biesheuvel succes hebben. Maar te vens kunnen er dan wellicht conclusies getrokken worden, omtrent de risiko's van een te snel tempo in het spreidingsbeleid. We zijn bijvoorbeeld benieuwd naar de plaatsingscijfers van de jonge re generatie die nu de schoolbanken verlaten heeft en in de catego rie van „het witte boord" een plaats zoekt op de arbeidsmarkt. Gaat de overheid door met haat plannen voor een straffe investe ringsbeperking voor het westen dan zullen naast de handarbeiders in de Randstad ook kantoorkrachten en jonge experts daarvan de dup? worden. De overheid gokt erop dat zij dan naar elders trek ken, er een plaats vinden in het arbeidsproces en daar dan de eco nomie zullen stimuleren. Maar dat is voorlopig niet meer dan een gok. Bijna 10.000 deelnemers: ASSEN (ANP) Een legertje van 9.153 fietsers trekt dezer dagen door het mooie Drenthe tijdens een rijwielvierdaagse, die de deelnemers door de fraaiste streken van deze pro vincie voert. De deelnemers leg gen iedere dag 40, 60, 80 of 100 km. af, langs diverse nauwkeu rig uitgezette routes. Ongeveer 6.100 mensen fietsen 40 km. en zij worden iedere dag in drie ploegen drie verschillende richtingen uitgestuurd. De vier de route is voor de meer erva ren fietsers, die wat gemakkelij ker 60, 80 en 100 km. kunnen af leggen. Vorig jaar waren er ongeveer 5000 deelnemers. De stichting Drenthse rijwielvierdaagse ving deze sterke groei uitstekend op. „Het loopt allemaal fijn en de organisatie sluit als een bus", zei aa nhet einde van deze eer ste dag voorzitter D. Huizinga. De leeftijd van de deelnemers va rieert van 5 tot 88 jaar, kleuters worden achter op de fiets mee genomen. Voor het eerst rijden er twee zo goed als blinden mee. Nog maar twee om eens te bezien of er in de toekomst meer mee kunnen, zegt een van hen, de 33-jarige J. Pasveer uit Gronin gen. Hij heeft een begeleider bij zich die hem eventueel kan hel pen. Men wil op deze manier proberen tot meer sportbeoefe ning door blinden te komen. onderweg naar zijn vrouw met vakantie. Na verloop van tijd liet Jocelyne een ring vallen in de verwachting, dat Jean Paul i zich zou bukken om het voor- werp op te rapen, wat hij inder- j daad deed. Jocelyne gaf hem de eerste messteken in de buik. Micheline stak op haar beurt in de rug en in de linkerzij. Het slachtoffer verloor zoveel bloed, dat hij na zeer korte tijd moet zijn overleden. Op dat ogenblik maakte zich van de twee meis jes een paniek meester. Schreeuwend en huilend liepen zij de v/eg op, waar een doua neambtenaar hen zag en hen meenam naar een ziekenhuis, waar de politie werd gewaar schuwd. JERUZALEM AFPHet bureau van de Knesseth (het Israëlische parlement) heeft met zes stem men tegen twee besloten, de stemming over het wetsontwerp op grond waarvan het burgerlijk huwelijk in Israel wordt toege staan, tot de herfst uit te stel len. Door dit besluit lijkt een re geringscrisis, althans voorlopig, bezworen te zijn. In 2 bedrijven 8 gewonden ROTTERDAM (ANP) - Bij de bedrijven Hunter Douglas Hol land in Rotterdam zijn vier ar beiders gisteren gewond geraakt tijdens het smelten van brood jes tin en aluminium. De vier mannen kwamen in aanraking met de gloeiendhete gesmolten tin en aluminium, dat plotse ling als gevolg van het defect uit de ketel stroomde. Twee mannen moesten met zware brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen, twee an- anderen werden lichtgewond. Bij een snel-reinigingsbedrijf in Rotterdam raakten gisteren ook eveneens vier mensen gewond. De eigenaar van het bedrijf en drie jeugdige vakantiehulpen. Zij kwamen in aanraking met de reinigingsvloeistof. Zij zijn allen opgenomen in het oogzie kenhuis. Misleidende Pliilipsreelame verboden FRANKFORT Braun Ag, de Duitse fabrikant van onder meer scheerapparnten is het niet eens met de Duitse Philips over de wijze waarop Philips reclame heeft gemaakt bij de introductie van haar nieuwe scheerapparaat met scheerblad- systeem, de Philips XTR 7. Een door Braun gevraagde voor lopige beschikking van de Frankfortse rechtbank verbiedt Philips reclame-uitingen te doen, die suggereren dat het nieuwe apparaat kenmerken zou hebben die alleen het Philips-ap- paraat bezit. Philips mag onder andere niet met de slogan adverteren: De droogscheerder, die men als een natscheerder gebruikt. De rechtbank acht de vergelijking met natscheren misleidend, om dat het apparaat geen nieuw scheersysteem betekent. De reeds op de markt zijnde droog- scheerapparaten en daarmee ook de produkten van Braun be zitten de eigenschappen die Phi lips beweert als enige te hebben overigens ook. Mijnwerkers opgesloten BARCELONA EFE— Negen mijn werkers zitten opgesloten in de gang van een steenkoolmijn te Figols, in de provincie Barcelo na. waar zich gisterochtend een instorting heeft voorgedaan. Op dat moment bevonden zich on geveer tweehonderd kompels onder de grond. De overigen wisten zich tijdig uit de voeten te maken. Collega's van de in gesloten mijnwerkers zijn nu bezig met pogingen hen uit te graven. Er zijn stemmen verno men achter het puin. In Apeldoorn is gisteren daagse wandeltocht van start gegaan. Enkele deelnemers pro beerden het op hun rug. Dat je er ook warme voeten van kunt krijgen, blijkt uit het optreden van de „wielrenner" op de on derste foto. Radar tegen kettingbotsingen BIRMINGHAM (ANP) De En gelse fabrikant van electronica en auto-onderdelen, Joseph Lu cas te Birmingham, heeft een vernuftig elektronisch radarsy steem ontwikkeld dat er voor moet zorgen, dat achter elkaar rijdende auto's steeds op veilige afstand van elkaar blijven. Het radarsysteem zou in de toe komst bij kunnen dragen tot een belangrijke verhoging van de verkeersveiligheid op de weg. Het radarsysteem werkt zelfstan dig, en draden langs de weg of elektronische apparatuur op de andere voertuigen is niet nood zakelijk. Op de wagen, waar mee Lucas demonstraties gaf van de nieuwe vinding, waren twee radar-claxons van 10 cm2 gemonteerd op de grille van de radiator, een om signalen te zenden en de ander om signalen te ontvangen. Deze signalen werken op een computer, die voortdurend de veilige afstand tussen de twee wagens bere kent. Cuba bij Comecon MOSKOU (UPI)— Cuba is volle dig lid geworden van de Come con, de communistische tegen hanger van de EEG, aldus is in Moskou vernomen. Altijd aanwezig. Altijd attent. I En vriendelijker: een puik mechaniek, Ie respect voor je duim. En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken is... om dan als vrienden uit elkaar te gaan. de eerste weqvverpoansteker

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9