Geen psychiater voor Okamoto: ik ben normaal PARTIJLOZE OP POST VAN PROF. DR. BEEL Politie speelt open kaart roofmoord 1 heoloog in opspraak door stellingen over sexualiteit PATRIA Alcohol misbruik op water 84.000 mensen leven van minimumloon MARKTEN Korte metten Bisschop van Puno biedt ontslag aan WOENSDAG 12 JULI 1972 (Van onze correspondent) LOD (Israël) Een generaal van het Israëlische leger, Zeevi, heeft gisteren toegegeven dat hij de Japanse terrorist Okamo to een pistool met een kogel had beloofd om zelfmoord te kunnen plegen, in ruil voor inlichtingen over zijn aandeel in het bloed bad op het vliegveld Lod op 30 mei. Generaal Zeevi, hoofd van het centrale Jegercommando, deelde de militaire rechtbank op de tweede dag van het proces te gen Okamoto mee: ,,na zes of zeven uur van vermoeiende on dervragingen was ik van me ning, dat wij onze toevlucht tot een andere techniek moesten nemen om hem aan het praten te krijgen. Volgens de overeen komst zou de Japanner in ant woord op vragen de hele waar heid vertellen. De overeenkomst werd echter nooit uitgevoerd omdat Okamoto loog. Generaal Zeevi zei nog, dat hij geloofde een dergelijke „afspraak" met de verdachte te mogen maken, omdat hij meende dat er nog ergens een terrorist op vrije voeten was. „Het was de bedoe ling levens te sparen en daar moet je dan aan doen wat je kan", aldus de generaal. De rechtbank zal moeten beslis- over het ai of niet aanvaar- van een getuigenis die Oka- Bomaanslagen in Portugal LISABON (UPI) Portugese vertzetslieden hebben gisteren dertien zware legervrachtauto's opgeblazen, die geparkeerd stonden in- een voorstad van Lissabon. Acht niet-militaire vrachtwagens werden door hem beschadigd. Volgens de Portugese veiligheids politie zijn de explosies het werk var. internationale briga des die hun hoofdkwartier in Al giers hebben. Zij zijn ook ver antwoordelijk voor de vernieti ging op 7 november van het vi tale Navo-vei bindingscentrum te Fonte da Telha, 48 km. ten zuiden van Lissabon. moto had ondertekend na de be lofte van generaal Zeevi hem een vuurwapen te zullen ver strekken. Het militair tribunaal heeft een verzoek van de verdediger van Okamoto afgewezen een onder zoek in te stellen naar de gees telijke gezondheid van de ver dachte. Okamoto zei zelf over zijn gezondheid: „geestelijk ben ik een normaal mens. Er is niets met me aan de hand en ik wil niet aan een psychiatrisch onderzoek worden onderwor pen." De psychiater Mier zei, dat liet zeer moeilijk zal zijn een onderzoek in te stellen zon der de medewerking van Oka moto. Op de tweede dag van het proces is Tel Aviv opgeschrikt door een ontploffing van een granaat in de toiletruimte van een bus station, waarbij negen mensen werden gewond. Het is de twee de aanslag in enkele dagen tijd. De politie vermoedt dat deze terreurdaden verband houden met het proces. Er zijn enige Israëlische rechercheurs stellen arrestaties verricht. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet zal moeten gaan zoeken naar een partijloze buitenstaander voor de opvolging van dr. Bëel als vice-president van de Raad van State. Die indruk begint in Den Haag meer veld te winnen nu het ka binet geen kans ziet om uit de voorhanden zijnde kandidaten een nieuwe vice-president aan te wijzen. Na de weigering van Amsterdams burgemeester Samkalden komt de PvdA niet meer in aanmer king. De tweede PvdA-kandi- daat, de Amsterdamse oud-rec tor magnificus prof. Van der Hoeven, ontbreekt het aan de nodige politieke ervaring. De weigering van dr. Samkalden komt voort uit het feit dat de Amsterdamse PvdA niet ak koord zou gaan met een burge meesterschap van drs. Den Uyl, thans fractieleider in de Tweede Kamer. De KVP heeft nog steeds oud-pre mier De Jong als kandidaat. In het kabinet heeft hij een groot pleitbezorger in de figuur van KVP-minister Nelissen (Finan ciën), maar de VVD-minister Geertsema (Binnenlandse Za ken) voelt niets voor de benoe ming van de niet Juridisch ge schoolde oud-premier op deze unieke post. De belangrijkste kandidaten be vinden zich in het kamp van de A.R. Bijna alle leden van de Raad van State zouden graag zien dat dr Ruppert (61), lid van de Raad sinds 1959 en daar voor o.m. voorzitter van het CNV, tot vice-president be noemd zou worden. Ook minis ter Geertsema is voor dieqs be ter Geertsema is voor diens be noeming geporteerd, maar hij heeft het hele kabinet nog niet voor dr. Ruppert kunnen win nen. Velen menen dat bij een benoeming van dr. Ruppert te veel topfuncties in A.R.-han- den komen te liggen. Het pre mierschap en het directeur schap van de Nederlandsche Bank (Zijlstra) zijn ook al in A.R.-handen, zo wordt gesteld. Dezelfde bezwaren worden inge bracht tegen de kandidatuur van de A.R. prof. de Gaay Fort man (fractieleider in de Eerste Kamer) en prof. Donner. De VVD en CHU hebben geen se rieuze pogingen willen onderne men om een geestverwant be noemd te krijgen. Nu de kaarten zo liggen wordt de kans op benoeming van een niet partijgebonden outsider gro ter. DEN HAAG (ANP) Zowel In preventieve als in repressieve zin dient het overmatig alcoho- gebruik door schippers en wa tersportbeoefenaren te worden tegengegaan. Dat is de mening van het Kamer lid H. Pors (DS'70), die in schriftelijke vragen aan de re gering maatregelen hiertoe be pleitte. Voorts verlangt hij meer controle te water door de rijkspolitie en uitbreiding van haar bevoegdhe den om handelend op te treden door bijv. het opleggen van schepen, vaarverbod e.d. Le Due Tho Parijs naar HANOI (AFP) Le Due Tho, de speciale raadsman van de Noord Vietnamese delegatie bij de vredesbesprekingen in Pa rijs, is vanuit Hanoi vertrokken naar de Franse hoofdstad. Hij zal cr „zijn werkzaamheden voor de conferentie voortzet ten", zo heet het. Maandag al was Xuan Thuy, de voornaam ste Noordvictnamese onderhan delaar in Parijs aangekomen. ROTTERDAM (ANP- De Rot terdamse en Schiedamse politie zullen donderdag gezamenlijk een verklaring geven door het DEN HAAG (ANP) In Nederland werken ruim 84000 mannen en vrou wen voor het mini mumloon. Dit komt overeen met 2,8 procent van alle loontrekkers van 23 jaar en ouder. Bij het onderzoek dat het CBS heeft inge steld in het particu liere bedrijfsleven en bij de overheid is gebleken dat de vrouwen de groot ste groep vormen onder de minimum- loontrekkers, ruim 60.000 (ca. 70 pet.). mumloontrekken- de vrouwen hadden er ten tijde van het onderzoek ongeveer 27.000 een „full-ti- me" betrekking. de Het aantal vrouwelij ke werknemers met het minimumloon bedraagt ongeveer tien procent van alle werkneemsters 23 jaar i ongeveer 24.000 mannelijke minimumloon trekkers werkten er 19.000 „full-time". De groep mannelij ke minimumloon trekkers maakt on geveer 1 procent uit van alle manne lijke werknemers. der. Van de mini- Ruim 20 procent alle minimumloon trekkers werkten ten tijde van het onderzoek in indu strie en ambacht, het overgrote deel (ruim 75 pet.) in dienstverlenende bedrijven. Geringe aantallen mini mumloontrekkers werken in de land bouw, delfstoffen winning, bouwnij verheid, bank- en verzekeringsbe drijf, vervoer en bij de overheid. politieoptreden bij de roofmoord op de Schiedamse kruidenier Jan van den Bosch. Het staat inmiddels ook vast, wie van de twee verdachten het fatale schot op de winkelier, die gisteren Is begraven, heeft gelost. De Haagse procureur-generaal, mr. .W A. van der Feltz, deelde gisteren mee, dat de politie be reid is open kaart te spelen en alle vraagtekens rond het van verschillende zijden heftig ge kritiseerde optreden van Schie damse en Rotterdamse recher cheurs weg te nemen. De procu reur ziet geen aanleiding voor een onderzoek door de rijksre cherche. „Voor mij is de zaak klaar", zei hij. De verdachten Arie V (30) en Bertus F (31) zijn gisteren aan de Rotterdamse officier van jus titie, mr. J. D. de Jong, voorge leid. Volgens mr. De Jong staat het nu vast, wie van de twee het pistoolschot loste, dat de heer Van den Bosch dodelijk verwondde. Hij wilde niet zeg gen of een van hen heeft be kend te hebben geschoten. Tot dusverre gaven de verdachten bij politieverhoren elkaar de schuld. De officier verklaarde, dat het tweetal diefstal met ge weldpleging de dood tengevolge hebbend ten laste zal worden gelegd. Bij de adelaarswacht van Berle- beck in West-Duitsland is voor het eerst een ei van een adelaar in een broedmachine met succes uitgebroed. Het resultaat van de unieke broedmethode: een hand jevol adelaar, drie dagen oud. KAASMARKT BODEGRAVEN, 11 Ji Aanvoer: 62 partijen. Prijzen i VEEMARKT ROTTERDAM, 11 Juli Aanvoer: totaal 2250: weekaanvoer 3437: slachlrundcren 120: gebruikt- vee 356vette kalveren 32: gruckiil- varkens 3: paarden 6: kwal. 6.36 4,70—6,10, 3o kwal. - kg. Ie kwal. kwal. 4.304.70. 2e kwal. 4,10-4,50, 3e kwnl. 3.80-4.20: nuchtere kalve ren per kg. 1.30—1.70: kalf- en melkkoeien 1500-197:.: vore kooien 976—1626: vaarzen 976—1226: pinken 976-1050: mcstkulvcrei —166: lamm (resp. aanvoer, nunnei en prijzen slacht runderen als vorige werk- knlm-nls maandag: kalf- en melk koeien rulmer-rusllg-prljsh.vare koelen groter-redelljk-stnblel: vaar ten en pinken kleln-flnuw-nauw prijsh.graskalveren mlndei-stroef- mlnder-vlot-hog (ADVERTENTIE) Nu de Duitse hoogleraar, prof. S. Pfuertner het aanbod van zijn superieuren, om zich een jaar van de universiteit van Frei- *ourg terug te trekken ter overdenking van zijn stellingen inza ke sexualiteit, die men in strijd acht met de officiële leer van de kerk, niet heeft aanvaard, heeft zijn overste in Rome hem bevoien zijn stellingen in te trekken. Doet hij dat niet, dan zal hij ontheven worden van zijn leerstoel. Prof. Pfuertner, die lid is van de orde der Dominicanen heeft bo vendien de opdracht gekregen al zijn geschriften en voordrach ten aan de censuur van de orde te onderwerpen. De bisschop van Freibourg, mgr. Pierre Mamie, heeft de hoogleraar verbo den openbare lezingen te houden. Hij mag in zijn diocees ook geen geschriften meer uitgeven. Prof. Pfuertner heeft zich tot nu toe van alle commentaar ont houden. Waarnemers zeggen dat hij waarschijnlijk niet zal bui gen onder de druk, die van hogerhand op hem wordt uitgeoe fend. Deze druif is aanzienlijk toegenomen sinds de hoogleraar vorig jaar in Bern zijn twaalf stellingen met betrekking tot de sexuele ethiek bekend maakte. In die stellingen zegt de theoloog Pfuertner onder meer dat sex- ueel geluk één der fundamentele rechten van de mens is, waaraan niet getornd mag worden. „De maatschappij heeft niet het recht zich te bemoeien met de sexuele vrijheid van een volwassen mens, zolang zijn daden geen maatschappelijke schadelijke gevolgen hebbèn" aldus Pfuertner. mensen die uitgaat van de gedachte dat de jonge mens geë- mancipeert dient te worden. De opvoeding moet volgens hem Pfuertner pleit verder voor een sexuele opvoeding van jonge ruimte laten voor spel en experiment. Collega's van de hoogleraar hebbeneen verklaring uitgegeven waarin zij het verlangen kenbaar maken om in alle stappen die het Vaticaan of de orde der Dominicanen tegen Pfuertner zou willen ondernemen, gehoord te worden. In de Zwitserse pers wordt de houding van het Vaticaan in hot geval Pfuertner vergeleken met die welke het heeft ingenomen t.a.v. de Italiaanse echtscheidingswet. Zij waarschuwen tegev een nieuwe „Kulturkampf" zoals die in de negentiende eer% tussen kerk en staat heeft gewoed. Meliton mogelijk opvolger van Athenagoras De speculaties over wie de op volger zal worden van de gisteren begraven patriarch Athenagoras, ere-primaat van de orthodoxe kerken, zijn in volle gang. Metropoliet Meliton, lid van de H. Synode en naaste mede werker van Athenagoras, schijnt de meeste kansen te hebben. Bij zijn kandidaat stelling zal ook de politiek een rol spelen, want het sta tuut van het patriarchaat van Constantinopel wordt er kend door de regering van Turkije. De Turkse autoritei ten eisen echter wel, dat de nieuwe patriarch van Turkse nationaliteit moet zijn. De Turksef regering heeft ook het recht van veto van de H. Synode. Metropoliet Meliton is 59 jaar oud, van Turkse nationaliteit en heeft al menig maal pa triarch Athenagoras vervan gen, wanneer deze ziek was of op reis in het buitenland. Metropoliet Meliton: in januari van dit jaar op audiëntie bij paus Paulus Namen die ook genoemd wor den zijn die van metropoliet Maximos van Halki en vice- patriarch Kallinikos. Bij het Boekencentrum in Den Haag verschijnt binnen kort het interim-rapport van de hervormd-gereformeerde werkgroep „Samen op weg". Daarin worden onder meer de motieven behandeld, ter wijl ook de belijdenis uitge breid ter sprake komt. „Sa men op weg" is ontstaan uit een initiatief van gerefor meerde en hervormde jonge ren die er reeds enkele jaren geleden op hebben aangedron gen de beide kerken te her enigen. In 1973 zullen beide kerken een gezamenlijke synode be leggen om nader te bespre ken hoe ze concreet de geza menlijke weg kunnen berei ken. Op zondag 16 juli wordt er 's morgens om half elf in de werkplaats van Sjaloom te Odijk een bijeenkomst be- legd, waarop het gevangenis wezen in Nederland bespro ken zal worden. Marga Duursma van de voormalige bond van gedetineerden zal er een inleiding houden, t Bij gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Fortkerk van de Verenigde Protestantse Gemeente van Curasao heeft de historicus dr. J. Hartog een herden kingsboek geschreven onder de titel „Mogen de eilanden zich verheugen". Het boek geeft een overzicht van het protestantisme op de Neder landse Antillen. Het boek is voor geïnteresseerden te be stellen door vijftien gulden over te maken op giro 669216208 van de Ned. Mid- denstandsbank te Rijswijk, t.n. v. C. v. Dalen (voorzitter kerkvoogdij VPG.) De eerste vergadering van de Landelijke Pastorale Raad, die van 6 tot en met 8 oktober in Noordwijkerhout gehouden zal worden, zal voornamelijk constituerend van aard zijn. Wel zal er nog een 'bespreking worden ge wijd aan het document van de laatste bisschoppensynode over de rechtvaardigheid in de wereld. Deze bespreking zou moeten uitlopen op con creter voorstellen voor* de geloofsgemeenschap in Ne derland. Binnen de geschoeide Kar- melgemeenschap in Neder land zal een nieuwe, meer democratische gezagsverhou ding worden ingevoerd. Via een commissiesysteem zullen de Karmeliefcn een grotere verantwoordelijkheid te dra gen krijgen voor oude en nieuwe taken. Tijdens de vergadering van het kapittel van de geschoeide Karmelie ten werd ook verbondenheid en instemming betuigd met de gezagsopvatting en dien overeenkomstige leiding bin nen het Nederlandse episco paat van kardinaal Alfrink. Grieks- orthodoxe kerk in conflict met regering De leiders van de orthodoxe kerk in Griekenland hebben zich gekeerd tegen de nieu we eis van de regering, dat te wijden priesters eerst een certificaat van betrouwbaar heid van de regering moeten krijgen. De veiligheidsdienst moet eerst hebben vastge steld dat de priester-kandida ten loyaal staan tegenover de regering, voordat zij ge wijd mogen worden. Ook op een ander punt is de orthodoxe kerk in conflict gekomen met de Griekse re gering. De aartsbisschop van Athene, mgr. Hieronymos heeft verklaard te zullen af treden, wanneer de regering een nieuwe bepaling in de echtscheidingswet van kracht laat worden. Deze nieuwe bepaling houdt in dat huwe lijken automatisch ontbonden worden wanner de partners langer dan zeven of tien jaar (over de termijn moet men het nog eens worden) ge scheiden hebben geleefd. Automatische echtscheidingen zal voor de kerk alleen maar het concubinaat in de hand werken, zodat de orthodoxe leiders zich met kracht ver zetten tegen de nieuwe rege ling. Aartsbisschop Hieronymus dreigt met aftreden Bisschoppen nief achter protest katholieken Litauen De katholieke bisschoppen van Litauen hebben in een ge meenschappelijk herderlijk schrijven hun bezorgdheid uitgedrukt over de massale protesten van duizenden ka tholieken tegen de beperking van de godsdienstvrijheid in de Sovjetrepubliek. De bisschoppen schrijven on der meer: „Enkele priesters en gelovigen hebben zich te genover bepaalde gebeurte nissen lichtzinnig gedragen. De gelovigen hebben hieraan meegewerkt zonder aan de gevolgen te denken en de Ini tiatiefnemers hebben gehan deld zonder verantwoorde lijkheidszin", aldus de bis schoppen. De bisschoppen doelen hierbij op de petities, die, onderte kend door 17.000 Litause ka tholieken, verstuurd zijn naar de Sovjet-leiders en de secretaris generaal van de Verenigde Naties, waarin ze wezen op de benauwde toe stand van de kerk. De bis schoppen nu menen dat een petitie de verhouding tussen kerk en staat slecht kan beïnvloeden. „Dergelijke handelingen kunnen voor de kerk geen goed meebren gen", aldus de bisschoppen. De generale synode van de kerk van Engeland heef! me! grote meerderheid van stemmen besloten dat aartsbisschoppen, bis schoppen en andere leden van de clerus op 70-jarige leeftijd hun ambt zullen neerleggen. Het besluit geldt ook voor het hoofd van de Engelse kerk. De huidige primaat, aartsbisschop dr. M. Ramsey (foto) wordt in november 68 jaar. Twee dagen na zijn speciale audiëntie bij de paus heeft bisschop Gonzales Ruiz van Puno in Peru zijn ontslag als bisschop aangeboden. HIJ heeft er geen motivering bij gegeven. Bisschop Gonzales Ruiz, voor wie de katholieke verkenners van Nederland een actie op touw hebben gezet om hem te helpen bij zijn maatschap pelijk opbouwwerk, werd medio mei per pauselijk de creet op non-actief gezet, na dat hij In Rome was beschul digd van ketterij, kritiek op de paus, Inmenging in de za ken van de curie en sexuele obsessie. Bisschop Gonzales Ruiz, die de volledige steun van zijn priesters en vele leken ge noot, deelde daarop in een verkk-aing mee, dat hij con servatieve bisschoppen in Peru verantwoordelijk stelt voor de beschuldigingen, welke tegen hem zijn inge bracht. Hij verklaarde ook dut hij nooit in de gelegen heid is geweest zich tegen de beschuldigingen te verdedi gen. Vorige maand vertrok hij naar Rome om zijn ont slag ongedaan te krijgen, hetgeen niet is gelukt. Inmiddels is een tweede bis schop in Peru in moeilijkhe den gekomen. Het betreft de uit de Verenigde Staten af komstige bisschop van Chim- bote, mgr. James Burk. Vol gens berichten heeft een con servatieve lekenorganisatie aan kardinaal Wright, pre fect van dc curiecongregotie voor de priesters zich In een brief beklaagd over de uit leg, die mgr. Burke geeft aan de leer van het Tweede Vaticaanse concilie, vooral wat betreft de hulp aan de armen. De bisschop wil de armen namelijk helpen door hen tc leren zichzelf te hel pen. Om dat tc realiseren staat hij een hervorming van de maatschappij voor. Vol gens de Peruaanse pers kan de bisschop er op rekenen, dat hij binnenkort van zijn func tie zal worden ontheven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7