BAKKER KORFFSTRAAT: NA DE REGEN IN DE KOU? Werkgroep Milieubeheer stelt minister Drees vervoersexperiment voor Leiden in projectgebied Piet Molenaar en z'n jongens fiksten het ruLi L ^OENSDAG 12 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Miamif vloerbedekking reddeloos verknoeidwie betaalt de (tv-sij stello (film) !St n» uziek) tacten van de bevolking van. Hazerswoude en die uit de Westduitse jumelagegemeen te Waldkappel worden steeds intensiever. Afgelopen week brachten 24 leerlingen van de protes tants-christelijke mavo uit Hazerswoude-dorp, begeleid door de leerkrachten me vrouw v.d. Male en de heer De Vries en door de secreta ris van de Hazerswoudse commissie voor internationa le betrekkingen, hun vakan tie door in het stadje aan de grens tussen Bondsrepubliek en DDR. Twee jeugdteams van de voetbalvereniging Ha zerswoudse Boys gaan er van 17 t/m 20 augustus naar toe en de leden van het zangkoor van de St. Bernar- Walclkappel heeft Hazerswoude heel wat te bieden dus-kerk uit de Groenendijk van 18 t/m 20 augustus. Voorts bestaan er van de kant van de vrijwillige brandweer en van de zang groep Kameleon plannen om nog dit jaar een lang week end in Waldkappel door te brengen. Er is onalngs een nieuw openluchtzwembad geopend en in de onmiddellijke nabij heid ligt de Hoge Meisner, met onder meer de kalkgroe- ven. Vast punt van sight seeing is tevens de zone- grens bij Bad Sooden Allers- dorf, evenals de stad Kassei met o.m. het Wasserspiel Herkules. De mavoscholieren „deden" deze trekpleisters in elk geval tijdens hun vakan tie in Waldkappel, dat overi gens bekend staat bij de Ha- zerswouders om de gastvrij heid van haar bevolking en om het natuurschoon van de „Mittelpunktschule" van omgeving. LEIDEN De zon scheen. Toch stonden gisteren in de Bakker Korffstraat (Groenoord) de ge zichten nog op zeven dagen slecht weer. Begrijpelijk: tij dens de wolkbreuk van vorige week vrijdag incasseerde de buurt Groenoord in korte tijd met 38 mm de grootste hoeveel heid neerslag, die in Leiden ge meten werd. De riolering kon de zondvloed niet verwerken; het water kwam met kracht te rug en zette de benedenverdie ping van de huizen aan de even zijde van de Bakker Korffstraat blank, die naar men zegt nog vóór de .roaring twentes" over een stukje sloot gebouwd in het diepste punt van de buurt staan. Tot tweemaal toe kwam een pomp- auto van de gemeente de be woners te hulp, maar toen maal het water was weggezakt bleek de omvang van d e na ni p De vloerbedekking volledig bedor ven, houten lambrizeringen ver nield, matrassen doorweekt, beddegoed en meubels klam, af bladderend behang, water onder de vloer, vocht in de muren, kromtrekkende deuren: in som mige woningen beliep de directe scha le naar ruwe schatting al gsuw drieduizend gulden. Al eerder hadden de bewoners bij zware regen wateroverlast on dervonden. Daarom hebben acht van hen een brief geschreven, waarin ze b. en w. op de situa tie attent maken en hen verzoe ken maatregelen te treffen, die overlast in de toekomst zullen voorkomen. Het schrijven werd gistermorgen wi de vergadering van burgemeester en wethou ders behandeld. De wateroverlast zou zich pas in verhevigde mate in het noorde lijke deel van Groenoord voor gedaan hebben, nadat de Wil lem de Zwijgerlaan werd aange legd, het wegdek van de Floris Vesterstraat op gelijk niveau Vloer en lambrizering door het water aangetast. Bijzondere vorm van woongenot. werd gebracht en het immense terrein rond de Groenoordhal werd verhard. Daaidoor zou het water zich niet meer in zuidelijke richting kun nen verspreiden en zich integen deel allemaal verzamelen in de ,,zak" tussen Versterstraat, Wil Bakker Korffstraat met open deuren en lange gezichten. lem de Zwijgerlaan en de dijk van de Haarlemmertrekvaart. Men vraagt zich nu af of de ge meente Leiden, die deze werken liet uitvoeren misschien geheel of gedeeltelijk aansprakelijk is voor de ontstane overlast. Maar omdat de kwestie nu door b. en w. wordt behandeld, is men bij de gemeente uiterst voorzichtig met commentaar. J. Lelieveld van het Bureau Voorlichting oppert: ,,De huis jes in de Bakker Korffstraat zakken. In hoeverre het een het gevolg is van het ander, wordt nu bezien. De vraag is, of deze overstroming voorkomen had kunnen worden en hoeDe gemeente heeft aan haar ver plicht. ngen voldaan door er een riolering te leggen, maar je kunt natuurlijk nooit een instal latie maken, die op zulke uitzon- derli|kc regenval is berekend. Door de vraag te stellen naar de aansprakelijkheid zou je de verzekering wel eens voor de wieltn kunnen rijden Ik weet niet precies hoeveel bewo ners ook eigenaar van de ge troffen huizen zijn. De enige op lossing lijkt me dat de eigena ren een ringleiding rond hun huizen leggen met een pompje om het overtollige water op de Haarlcmmertrekvaart uit te slaan." Afgezien nog van de kosten, maakt zo'n ringleiding geen schijn van kans. omdat het Hoogheemraadschap van Rijn land het lozen van ongezuiverd rioolwater en dat is deze vorm van vocht onmiskenbaar niet toestaat, zolang er een riolering is. Een woordvoerder van het Hoogheemraadschap zegt: ,,De bemalingscapaciteit van de rioolwaterzuiveringsin stallatie in Leiden-noord is afge stemd op ongeveer driemaal de normale droogweer-afvoer; dat is ruim voldoende. Het waterbe- zwaar van vrijdag was wel een kwestie van intensiteit. Er viel in Leiden gemiddeld 20 milime- ter regen. En dat in zeer korte tijd. Dat is een uitzonderlijke si tuatie. Maar als het water uit de riolering omhoog kwam, dan zit dat niet in de bemaling van de zuiveringsinstallatie maar in de afvoercapaciteit van de riole- r-ng." >ar is het keiharde feit waar de Bukker Korffstraat het mee kan doen. De bewoners kunnen niet anders. Ze hebben de deuren van hun woningen open staan om huis en inboedel door de tocht wat te laten drogen. Som migen hebben de hele vloer moeten openbreken en stukken muurbetimmering moeten ver wijderen. Ze zitten buiten hun schuld in de stank van vocht en drek en schimmel; in een ont reddering waarvan het op ruimen een bedrag kost waar van je bij voorbeeld zeer comfortabel op vakantie zou kunnen gaan. Een post „onvoor zien", die ze kennelijk moeten overhebben voor het zoet genot van eigen woningbezit. J.EIDEN De Werkgroep Milieu- beheer aan de Rijksuniversiteit te Leiden heeft minister Drees j (Verkeer en Waterstaat) voor gesteld, een experimenteerpro- ■i ject te doen uitvoeren rond het I-vervoer in het gebied om Den 'j Haag en Leiden. Het voorstel l van de Werkgroep sluit aan bij ]-de motie van 27 januari j.I., [3.waarbij Provinciale Staten van j Zuid Holland besloten, de aan- J leg van de „Leidse Baan" (PW 16 bis) uit te stellen. Dat besluit j hing samen met een motie, i waarin de staten er met klem op aandrongen, dat de regering het initiatief zou nemen tot ge coördineerd overleg met de be trokken instanties en tot het op stellen en uitvoeren van een plan voor het verkeer en ver voer in het gebied rond Den Haag en Leiden. Vijf maanden zijn verstreken sinds het nemen van het besluit en nog is geen duidelijk begin gemaakt met de uitvoering van de motie. Daar om doet de werkgroep de minis ter het voorstel, met verkeer en vervoer in het gebied te experi menteren op een wijze die in de VS al geruime tijd deel uit maakt van de federale ver- voerspolitiek. Het experimenteerproject dat de Werkgroep Milieubeheer beoogt, zou naar haar mening een ondersteuning kunnen zijn van de ombuiging van het verkeers- en vervoersbeleid waarmee de regering een eerste begin heeft gemaakt en het zou er toe kunnen bijdragen dat de motie van Provinciale Staten ten uitvoer wordt gebracht. Het plan omvat een proefneming met net vervoer in het gebied Den Haag Leiden in de con text van de problematiek van het gehele Haagse stadsgewest. De hoofd-aspecten ervan zijn Het opstellen van een zo nauw keurig uitgewerkte doelstellin genstructuur voor het betrokken gebied; Het opstellen en uitvoeren van programma's van maatregelen, die met behulp van kosten-effec- tiviteits-analyses aan de be schreven doelstellingen worden getoetst; De mogelijkheid tot een grotere financiële ondersteuning van lo pende kosten en investeringen dan volgens de huidige normen voor het openbaar vervoer het geval is. De maatregelen waarop onder punt twee gesteld wordt zijn te onderscheiden in: bevordering van het openbaar Ruimer faciliteiten voor het openbaar vervoer: dat is een van de eerste en gemakkelijkst te realise ren maatregelen in het kader van het „experimenteer-project", dat de Werkgroep Milieubeheer mi nister Drees heeft voorgelegd. het selectief autogebruik; van de kwaliteit van de omgeving en van een rendabeler gebruik van de bestaande weginfrastruc tuur. Ten slotte moeten ook maatregelen getroffen worden op stedebouwkundig gebied. De wekgro'p noemt in een uit werking van deze maatregelen een aantal wenselijkheden die deels gebruik makend van de bestaande situaties op korte irwezenlijkt zouden erop gericht is, bij het kiezen van de programma's ter realise ring van de gestelde doelen met de gebruikte middelen zo groot mogelijk effecten te bereiken, legt de werkgroep primair de nadruk op deze maatregelen; in de loop van bet project zal te vens onderzoek verricht moeten word?n ten behoeve van maat- rege'en van groter schaal, die op langere termijn getroffen moeten worden. kunnen worden; omdat het plan De maatregelen, die althans aan- LEIDEN Van de saaie stukjes groen tussen de flatgebouwen valt heel wat te maken. Dat heeft jeugdleider Plet Molenaar met zijn pupillen van clubhuis Het Anker weer eens bewezen. Op hel lapje grond tussen de flats aan de Charlotte de Bour bonhof en de Albertina Agnes- straat nebben zij met medewer king van de gemeente in twee dagen tijds een fraai specl- plaatsje gebouwd. Van de plantsoenendienst kreeg men onder ireer bielzen en bal ken, waarvar. een robuuste blokhut werd gebouwd. „Hier kon de jeugd vroeger ook wel spelen, maar omdat er geen speelworktuigen waren kwam dat meestal r.eer op voetbal len." Hij wordt aangevuld door een van de jongens „en dat heb ber. de vrouwen hier liever niet. Ze zijn bang voor hun ramen." Het initiatief om er een speel- plaatsje te maken werd geboren nadat er meerdere malen klach ten waren geweest over de smeerboel di3 na een beetje re genval ontstond. Woningbouw vereniging De Eendracht, eige naar van het terreintje, wilde wel meewerken, maar de nodige fianciën ontbraken. Bij de ge meente klopte men aanvankelijk ook tevergecis aan. Op de be groting atuat wel een post van 3 ton om v/at te doen aan de so ciale infrastructuur van de Leidse wijken, maar aangezien die begroting niet is goedge keurd door de provincie en het rijk, mag er ook geen cent van worden uitgegeven. De gemeente wiide echter niet rot doen en via de plantsoenen dienst kon er wat geregeld wor den. Het zaakje in elkaar zetten moest echter met eigen krach ten gebeuren. De jongens van Het Anker staken de handen uit de mouwen on nu is het zaakje gefikst. vankelijk de kern van het pro ject zullen uitmaken, zullen naar schatting van de werk groep een periode van ongeveer me. Er zal tusensd tjedesins drie jaar in beslag kunnen ne men. Er zal tussentijds steeds een openbare evacuatie moeten plaatsvinden. Daarbij zouden geslaagde onderdelen van het zich in fasen ontwikkelende pro ject landelijk navolging kunnen vinden, waardoor ook in andere gebieden dan dat van het Haag se stadsgewest tot de oplossing van bepaalde problemen kan worden bijgedragen. Het gebied rond Den Haag en Leiden leent zich om verschil lende redenen in het bijzonder voor bet opzetten van een der gelijk experiment: het is een dichtbevolkt gebied met een hoog autobezit en duidelijk ge richte vervoersstromen; de pro blematiek van het gebied omvat een uitgebreid scala van aspec ten en bestuurlijk is er de ruim te voor geschapen door de mo tie van Provinciale Staten d.d. 27 januari 1972. Die ruimte is overigens nog niet „gevuld" want hei voorstel van de werkgroep raakt de verant woordelijkheden van rijk, pro vincie en zeker twaalf gemeen ten. Bovendien zijn in het pro jectgebied twee intergemeente lijke overlegorganen werkzaam, die beide hun bestuurlijke zwaarte willen vergroten. De werkg oep concludeert daarom: „Het aantal bestuurlijke part ners is derhalve bezwaarlijk groot, indien niet (voor de uit voering van het experiment) een kader kan worden gevormd, waarbinnen het project kan worden uitgevoerd". De eerste verantwoordelijkheid vooc het functioneren van de bestuurlijke structuur meent de werkgroep dient te liggen bij het ministerie van verkeer en waterstaat, dat het overleg met andere ministeries en met de lagere overheden tot stand moet brengen. Voor wat betreft de vorming van het bestuurlijke kader opper: de werkgroep zonder uiteraard een voorkeur uit te speken twee mogelijk heden. De eerste is die van de vorming van een overlegstruc tuur met eigen werkapparaat dat overleg, besluitvorming en uitvoering coördineert maar waarbij de uiteindelijke verant woordelijkheden bij de gebrui kelijke organen liggen; de twee de is die van instelling van een „schap" met eigen bestuuriijke bevoegdheden. De kosten van voorbereiding, in vestering en begeleiding in het eerste jaar van het experiment ramen de samenstellers van het voorstel globaal op „enkele mil joenen guldens" en vooral in de loop ven het tweede en derde jaar als veel investeringen gedaan moeten worden zullen ze aanzienlijk stijgen. Niettegenstaande dit onsympathie ke trekje, heeft het project in kringen van de Tweede Kamer al veel belangstelling gewekt. Enkele weken voor de begro tingsbehandeling zullen de sa menstellers van het voorstel uit de werkgroep Milieubeheer de heer W. J. ter Keurs en dr. H. A. Udo dc Haes en voorts drs, P. Ph. Dordrcgter, ir. P. B. A. van Gurp. drs. W. P. Jalink en ir. N. H. C. E. van Zecvcn- hooven naar Den Haag gaan. De griffier van de Kamer heeft hen laten weten dat dc vaste commissies voor Verkeer en Waterstaat, Milieubeheer ®n Volkshuisvesting hen tijdens een hoorzitting in de gelegenheid willen stellen verschillende as pecten van het stuk nader uit een te zetten. En dat Is al een heel ongebruikelijke gang van zaken. Gehr. Spijker in nationaal jeugd team LEIDEN Albert en Jacob Spij ker van dc ZIJL/LGB zijn geko zen voor het Nederlands jeugd- waicrpoloteam, dat van 20 t/m 23 juli deelneemt aan een acht- landontournooi in Gouda. De Nederlandse ploeg zal bestaan uit; Jacques Frahner DZV en Ron Gal, Het IJ (beden keeper), G^js Stroboer, Gerard Ketelaar, Nico Landeweert (allen HZC/ de Robben), Ron Koster en Ton Buunk (de Meeuwen), Albert en Jacob Spijker (de ZIJL/LGB). Rik Toonen (Neptunus Arnhem) en W.m Keman (VZC-Ritmees- t«r). De deelnemende landen zijn: Hongarije, Spanje, Rus land (respectievelijk le. 2e en 3e bij de Europese jeugdkam pioenschappen van 1971), Bulga rije, Zweden, West Duitsland, Groot Brittannië en Nederland. VOORHOUT In Voorbout worden nog al eens zakken met huisvuil aan de relnJ- gingsdiens- meegegeven, waarop nie' het wapen staat van de gemeente. Gemeente werken heeft laten weten deze zakken voortaan te la ten staan. Alleen bij het op halen van grof vuil (iedere tweede woensdag van de maand) is het gebruik van andere zakken toegestaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3