Producers verbaasd over succes van Hier komen de schutters Tom Jones in schelmenroman van Tony Richardson Akteurs blijven nog steeds lachen TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog LEIDSE COURANT LONDEN Eerst voelden de akteurs van „Dad's army" ten ze zich eensklaps geen zorgen meer omtrent hun ima- er niet veel voor, dat wij een repetitie bijwoonden. Ze wa- ge. ren bang, dat wij het een teleurstellende belevenis zouden vinden. „Wacht liever tot we het stuk onder de knie heb- „Kom woensdagmorgen maar eens kijken", zeiden ze. ben en het opgenomen wordt", zeiden ze. Maar toen wij „We studeren de 6e aflevering van de 6e serie in in een aandrongen en vertelden hoe populair „dad's army" is van de „Acton Rehearsal Rooms" van de BBC. Vraag Nederland verdween hun gereserveerdheid. Toen maak- naar de producer David Croft". In North Acton ontdekten wij die morgen een indrukwekkend BBC-gebouw dat bij nader on derzoek niets anders dan zgn. „repetitiekamers" bleek te be vatten. Kamers is een klein woord voor die vertrekken. Ze hebben allemaal de afmetingen van een behoorlijke balzaal. Ruimte in overvloed om een stuk grondig te kunnen instude ren. Maar de Rehearsal Buil ding zelf is niet groot genoeg. „Wij hebben dubbel zoveel repe titiekamers nodig. Sommigen van onze mensen moeten genoe gen nemen met gehuurde paro chiezaaltjes", zegt de „fore man", die ons eerst achterdoch tige bekijkt omdat wij ons aan melden zonder BBC-pas. Deze- tekortkoming wordt echter tele fonisch goedgemaakt door Da vid Croft. De lift brengt ons vier hoog naar de repetitiezaal van „Dad's army". Op een bordje aan de ingang staat met krijt geschre ven dat hier de jongens van „Vaders leger" aan het werk zijn. We gluren door het glazen bovendeel van de dubbele in gangsdeur en zien in de hoek van de zaal een groepje man nen en een jonge vrouw rond een tafel. De repetitie is volop aan de gang. Home Guard Ze dragen allemaal hun gewoon burgerpak en geen make up, maar toch herken je ze direct. De gezellige kleine dikkerd, Ar thur Lowe, die als kapitein Mainwaring zijn ondergeschik ten uit de hoogte tracht te be kijken. En zijn assistent, ser geant Wilson, alias John le Me- surier een beetje afwezig en verlegen. Gelukkig hebben we Clive Dunn wel eens gezien op de tv, zonder dat hij verkleed was als de grijze 75 jarige korporaal Jones. Clive De typisch Engelse serie Dad's army die de VARA uitzendt on der de veelzeggende titel „Daar komen de schutters" sloeg vrijwel direct aan bij het Nederlandse kijkerspubliek. Dit suc ces is volgens insiders te danken aan de zeer menselijke ty pes die de akteurs op de buis brengen. Een onzer redacteuren ging een kijkje nemen in de grote BBC-studlo waar men be zig was met de 45ste aflevering van de vooral in Engeland zeer populaire serie. In een verhaal dat wij in twee afleverin gen publiceren vertelt hij hoe het er tijdens zo'n repetitie toe gaat en wie de akteurs in werkelijkheid zijn. vijftiger zonder wit haar die u voortreffelijk de rol kan spelen ac£ler D"du'army Dav"' Cro/t van heel oude hlina seniele <Foto M,,«" Konvalinka) Jimmy Perry (links) van heel oude, bijna seniele mannetjes. Buiten het toneel ziet hij er stralend jong uit. Soldaat Frazer wordt gespeeld pische" afdeling voorstelt van de Britse „Home Guard", anno 1940. door de 65 jarige Schot John Die burgerwacht van de Engelsen Laurie een gewezen Shakes- was tegelijk een gekke en een peare-akteur, die je ook overal zou herkennen. Ian Lavender speelt de niet bijzonder snugge re soldaat Pike, de jongste van deze lollige bende, die een ,,ty- pijnlijke geschiedenis. In het be gin van de jaren veertig waren zij ervan overtuigd dat de Duitsers zouden landen. In ie- een „Home Guard" opgericht, bestaande uit „manschappen" die (nog) niet in aanmerking kwamen voor normale militaire dienst, 's Avonds na hun werk in het burgerleven kwamen ze bijeen om hun woonplaats te be schermen tegen de gevreesde invallers. der Engels stadje of dorp werd De leden van de burgerwacht wa ren gewapend met antieke ge weren. Op het platteland namen zij zich voor om in geval van nood zelfs hooivorken te gebrui ken tegen parachutisten. Hun leeftijd en gebrek aan kennis van militaire strategie gaf her haaldelijk aanleiding tot tragi komische situaties en gekolder, vooral in perioden die geken merkt werden door een bijna panische angst voor de ver wachte invasie. De Engelsen waren toen van plan om zich tot de dood te verdedi gen tegen de invallers. Een za kenman uit het noorden des fonds vertelde ons ooit, dat hij in die tijd steeds een geladen revolver bij zich droeg. In geval van een Duitse landing zou hij eerst zijn vrouw doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd hebben. De Engelse gemoede ren waren zodanig in de war, dat valse geruchten konden lei den tot een bloedbad onder hun eigen volk. Vijf jaar „Dad's army" speelt in die tijd. Jimmy Perry en David Croft, de auteurs van deze serie we ten er alles van. Jimmy is zelf als onervaren knaap lid geweest van de burgerwacht. Het oor spronkelijke idee voor „Dad's army" kwam van hem. Zijn vriend en co-writer David Croft bracht heel de oorlog door in de strijdkrachten. Ze schrijven sa men iedere aflevering van „Va ders leger". David is tevens re gisseur en producer. Hij sluit om de twee jaar een contract af met de BBC, sektie lichte ont spanning. Jimmy daarentegen gaat met tante BBC telkens een verbintenis aan voor 13 afleve ringen van „Dad's army". Op die manier kan hij ook werken voor de commerciële televisie. Hun gezamenlijke pennevruchten doen het nu al vijf jaar, wat op zichzelf een krachttoer is. Toen de serie nog nieuw was bleef het succes aan de lage kant, maar geleidelijk werd ze meer en meer populair. Vandaag de dag zouden de Britten haar niet meer willen missen. Ze geniet ook sterke populariteit in het buitenland, waaronder - naast Nederland - Australië en Zwe den. Jimmy Perr/ verbaast er zich over' dat de Nederlanders „Dad's Een scène uit de 45ste aflevering. Nog in burger John Le Mesurier ofwel sergeant Wilson en Arthur Low alias kapitein Mainwarring (rechts). (Folo Milan Konvalinka) army" een prima programma vinden. Hij vraagt zich af hoe het komt dat wanneer de men sen aan de overzijde van Het Kanaal nagenoeg dezelfde zin voor humor hebben als de En gelsen, ze niet in staat zijn om, zoals het in Groot-Brittannië ge beurt, op vrij ruime schaal zelf humoristische televisieprogram ma's te maken, in plaats van die elders te moeten kopen. Het verwondert hem kennelijk dat dingen, die de Engelsen doen schateren, ook de lachspieren van buitenlanders in werking kunnen brengen. Maar als dit dan toch gebeurt, vinden Jimmy Perry en David Croft en de akteurs van ..Dad's army" het best. Iedere buiten landse verkoop van hun serie betekent, dat zij meer geld op strijken. Ze proberen „Dad's army" ook kwijt te raken in Amerika, maar zijn daarin nog niet geslaagd. De Amerikaanse zin voor humor is toch lichtelijk anders dan de onze. Wordt morgen vervolgd. Strop voor Bovema na kort geding (Van onze radio- en tv-re- dactie) HAARLEM De grammo- foonplatenmaatcshappij Bovema uit Heemstede moet onmiddellijk de ver koop van de plaat „Alle dertien goed klassiek" staken, op straffe van duizend gulden per ver kochte plaat. Dit heeft de president van de Haarlemse rechtbank bepaald in het kort ge ding dat tegen Bovema was aangespannen door Phonogram. Phonogram heeft namelijk het afgelopen jaar drie platen uitgebracht met in de titels „Alle dertien goed". Volgens deze maatschappij was het een onrechtmatige daad van Bovema deze slagzin over te nemen. De president oordeelde ver der dat Bovema binnen twee dagen aan de pla- tenhandelaren moet vra gen alle platen die nog in voorraad zijn terug te sturen. Bovema mag de titel „Alle dertien goed" nooit meer gebruiken. Op overtreding rust een dwangsom van een ton. Doodslag op vriendin Eindhoven (anp) Een 33- jarige Eindhovenaar heeft giste ren, nadat hij zich vrijwillige gemeld had bij de politie, be kend zijn 32-jarige vriendin te hebben doodgeslagen. Hij was, zo vertelde hij, tot zijn daad ge komen door de drankzucht van de vrouw, die voortdurend veel geld daarvoor uitgaf. Ifoordat de man zich op het poli tiebureau meldde had hij zijn buurman ingelicht over het ge beurde. Deze heeft hem overge haald zich zo spoedig mogelijk bij de politie aan te geven. Alle spelers van de serie komen na een dag hard werken in de kantine even tot rust. (Foto Milan Konvalinka Albert Finney als Tom Jones is onder het toeziend oog van Hugh Griffith hard op weg een nieuwe ver overing te maken. Scène uit Tony Richardson's verrukkelijke schelmenroman Tom Jones" vanavond op het scherm. Of de schaakmatch tussen Spasski en Fischer inderdaad de „match van de eeuw" wordt is, vinden wij, iets wat pas op 31 december 1999 kan worden vast gesteld. We zijn niet zo gek op dit soort kreten die de sport journalistiek teveel gebruikt te genwoordig om er nog veel waarde aan te hechten. Natuurlijk is de wedstrijd in Reykjavik minstens de ..match van 1972" en derhalve belang rijk voor alle schakers ter we reld. Teleac heeft dat belang onderkend door een speciale cursus. Dr. Max Euwe analy seert er, bijgestaan door W. J. MUhring (en nog anderen ach ter de schermen), elke wed strijddag de gespeelde partij. Euwe Is oud-wereldkampioen schaken, wiskundige van profes sie en computer-deskundige van zijn laatste „baan". Hij heeft tevens een computer-geheugen, kon gisteren bij een bepaalde stelling uit dat geheugen vertel len dat Spasski ooit eenzelfde stand op het bord had staan en aangeven welke variant toen volgde. Met zo'n man als snelle commen tator heeft Teleac, de Neder landse t.v. dus. wellicht de bes te beeldbegeleiding die zich den ken laat. Voor schakers, ook j voor niet-clubspelers, iets ver- rukkelijks. Want Euwe is bij zonder duidelijk en als er aan die duidelijkheid iets mankeert is Mühring er als beminnelijk- corrigerende factor. Donderdag, na afloop van het pro gramma op Nederland I, volgt de tweede aflevering die drie maal per week een vervolg krijgt. De omroep op het andere net kan op Teleac-dagen beter van Reykjavik afblijven. Giste ren telefoneerde Johan van Min ne in Achter het Nieuws het laatste nieuws door. Echte schaakliefhebbers keken toen natuurlijk naar Teleac, dat dit nieuws zoveel beter gaf. Voorts zomerse routine gisteren met Zomaar een zomeravond bij de VARA en Haal het doek maar op bij de NCRV. Van bei de omroepen kwamen de nieuwsrubrieken in actie. Hier en Nu het best met een levendi ge reportage over jonge Ame- rikanen die goedkoop en erg hoopvol naar ..Wonderful Am sterdam" vliegen en voorts met een goede aansluiting op het nieuws terzake de Schiedamse moord. Achter het Nieuws had een radio item over Suriname, een BBC- reportage uit Zuid-Afrika en verouderd nieuws uit Reykjavik, benevens tekortschietend echt- nleuws uit IJsland omdat daar over het andere net zoveel beter informeerde. Vraag: wist de VARA vooraf van de Teleac-cursus of ging Johan van Minne op reis in de ver wachting dat hij echt nieuws zou kunnen melden? Antwoord op zo'n vraag lijkt ons interes sant. T.v. (en kijkgeld) worden steeds duurder. Voor een deel wellicht omdat er zoveel onno dig aan „verdubbeling" wordt gedaaa Vg. In 1963 veraste regisseur Tony Richardson, na films als „Look back in anger" en „A taste of honey" gebrandmerkt als „the angry young man of the cinema", met een ondeugende luchtige costuumfilm „Ton Jones". Niet geheel gespeend van sociale kritiek, want dat is de brond van inspi ratie het boek van de Engelse rechter Henry Fiel ding ook niet bepaald, maar toch heel wat opge wekter dan de eigentijdse films, die Richardson samen met de auteur John Osborne maakte. „Tom Jones" is de geschiedenis van een jonge bastaard te vondeling gelegd in het bed van een oude landjonker, die hem als zijn zoon adopteert. Richardson heeft van dit fragment met tussenti tels en versnelde actie een verrukkelijk stukje film gemaakt, dat meteen tekenend is voor de ironische sfeer van deze achttiende eeuws schel menroman. Eenmaal opgegroeid blijkt Tom een echte vrijbuiter te zijn, die het tenslotte zo bont maakt, dat hij de wijk moet nemen naar Londen. Maar ook daar wachten hem, hoe kan het an ders, nieuwe galante avonturen. Zij brengen hem tenslotte op het schavot, wat hem altijd voorspeld is, maar als alle goede onsterfelijke schelmen brengt ook Tom Jones het er levend en wel af. Albert Finney, de anti-held uit „Saturday night, sunday morning" laat zien dat hij zich in het lichte genre even goed thuis voelt. Diane Cilento, Susannah York en Joan Greenwood spelen drie van de vele vrouwen in Tom's leven en de rest van de rolbezetting is eveneens van grote klasse. De wijze waarop Richardson de waarschijnlijk meest erotische maaltijd in de geschiedenis van de film in beeld brengt vormt met de prachtig gefilmde jachtpartij een van de hoogtepunten uit deze verrukkelijke, speelse film, die destijds met vier Oscars werd onderscheiden. Kleur-k.jkers hebben vanavond een extra voordeel. Zelden is merry old England" in zulke adembenemende mooie bewegende schilderijtjes gevangen. Ned. 1 - 20.35 uur. Mensenkinderen In de serie de jeugd in de wereld vanavond Enge land. De typisch Britse film handelt over de ver schillende manieren waarop kinderen in dat land opgroeien. Var belang zijn hierbij de omgeving waarin het kind zich bevindt en de wijze waarop het zichzelf iets aanleert. De film werd op het filmfestival van Venetië in 1970 onderscheiden met de zilveren medaille. Ned. 1 22.30 uur. Pippa Een boeiende natuurfilm. Pippa is een cheetah (jachtluipaard) dat door mensen in Noord-Kenya is grootgebracht. Joy Adamson zet het dier terug in de wildernis en begeleidt Pippa vier jaar. Vier jaar waarin Pippa zich met veel moeite aanpast aan haar natuurlijke omgeving en ze tenslotte de mens de rug toekeert. Ned. ii 19.05 uur. Brieven uit mijn molen Les Lettres de mon moulin van Alphonse Daudet werden door de Franse televisie bewerkt en in een muzikale en bovenal zeer komische vorm ge goten. De AVRO brengt deze vijf verhalen van avond op het scherm. Alphonse Daudet maakte vooral naam als schrijver van het kleinburgerlijke leven van de doodgoede Zuid-fransman. De verhalen spelen ziëh af in de Provence rondom Arles. De vijf brieven hebben de volgende titels. Het geheim van meester Cor- nille; Het Elixer van de eerwaarde vader Gau cher; De diligence van Beaucaire; De ondercom missaris; De drie missen. Ned. ii 20.21 uur. Vaarwater Een dokumentaire over de taak van de hydrografie en het loodswezen in de marine. Ned. ii 21.35 uur. WOENSDAG 12 JULI L TELEVISIE HEDEN AVRO: 17.Ü0 uur Trumpton 17.15 uur Dierentuinen NOS: 17.55 uur Democratische daarna Tour de France Brigadier Dog Journaal Van gewest tot geiT~ Toeristische tips Journaal Socutera Tom Jones film) Mensenkinderen (tv-serie) Journaal 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.50 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.25 uur 22.30 uur 23.00 uur NEDERLAND II AVRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Pippa (natuurfilm 20.00 uur Journaal 20.21 uur Brieven uit mijn molen (tv-spel) 21.35 uur Vaarwater (doe.) IKOR/RKK: 22.00 uur Kenmerk 22.25 uur Journaal rr MORGEN NEDERLAND NOS: 12.30 uur Democratische Conventie in Miam 18.25 uur Tour de France 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Democratische Conventie in Miami? v' VPRO: 19.30 uur Abott en Costello ontmoeten 20.21 uur Abbott en Costello (vervolg) 21.00 uur West (doc.-film) 21.35 uur De hulpverleners! (rep.) 22.30 uur Journaal NEDERLAND II TROS: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur Zorro 19.35 uur Het stokpaard (hobby's) 20.00 uur Journaal 20.21 uur De Spotvogels (film) 22.35 uur Van Boedapest na New York (muziek) 22.40 uur Journaal RADIO HEDEN HILVERSUM 1 18.00 (S) Aperitief: licht muziek[ gramma. 18.30 Nieuws. 18.41 Veel gevraagde gewijde m 19.00 De kerk vandaag - nieuws commentaar. NOS: 19.10 Proge nia voor blinden en slechtziend),- 19.20 (S) Woensdagavond - magazine. '.'1.00 CS) Ken Festival Reprise. Bond Naam: 22.25 Met elkas^ mans, lezing. NOS: 22.C0 Nieu 22.40 Lichte grammofoonmuz 22.50 Zintuig: kunstkroniek 1 het Nederlandse taalgebied. (S) Rostrum of Composers moderne muziek. 23.55-24.00 Nieu HILVERSUM II La Mancha. cal. 20.25 Jan mag het z sprekken. 21.00 (S) Popsr te stemmen. 22.30 (NOS) De 1 van Frankrijk. 22.35 (S) Ter piano: moderne muziek. 22.55 I zlne. 23.55-24 00 Nleu\ MORGEN ILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 He woord. 7.08 tS) Te Deum 1 geestelijke liederen _(g (S) Conecrtgebouv kest: klassieke- en seml muziek. 10.30 Nieuws. 10.3 ngen. 12.00 Los-Vast: gevar (12.26 Mededellr 13.00-13.04 Zuigen n 13.45 Keer dienst. 15.30 Nieuws. 15.33 Lichte gelklanken. 15.45. (S) Meisjes" met piano. 16.00 (S) Poptatd jeugdprogramma. 17.00 Hilversum li i 9.35 li Ochtendg met een ga 8.50 Mol ;n. 10.00 Vo'c ickplater leldsv 11.00 Nieuws. 11.30 Ronde Beursberhgh ten12.30 Sportrei 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojot 13.30 (Si Nedrlands Koorf 1972. 14.00 (S> Rombola (gr. derlandse artisten zingen en Voor u. 15.00 Palet: progi HILVERSUM III Take nlte. nieuws. 10.03 Robbie Dale on EO: 11.00 Nieuws. 11.03 De n le fruitmand: verzoekplatenpri KRO's pauzeprogramma met Raden maar. NOS: Nieuws. 13.03-1S.00 Radio Tot France; popmuziek afgewlsselt schaal. l-i.OO Nleu\ rs. aetuallteitt k. 2U.00 Balli ert. 22.00 NU •olp. 23.00 Bli Soul. 23.40-23.45 Nieuws.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2