s In het spookhuis buiten de stadspoort Schapenboet en tuinwal vragen om behoud DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD Ml Texels landschap in gevaar VAGINA I LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 JULI 1972 M B22-72 VLAK BUITEN DE poort van het stadje stond een leeg huis waar voor geen huurders kwamen. Waarom wilde niemand er gaan wonen? Dat is toch zeker duide lijk; het spookte er! Hoe lang dan al? De vorige bewoners hadden daar nooit iets over ge zegd! Maar dèt waren zulke oude mensen dat ze best met spoken konden leven. Ze waren doof en zagen slecht. Nu waren ze dood, hun ziel ruste in vrede. Maar sindsdien hadden de spo ken het hele huis in bezit geno men, voor geen goud ging je daar wonen! Wie vertelde dat rond? Iedereen vertelde het aan iedereen en daarom wist niemand meer dat die verhalen voor het eerst ver teld waren door Kwik. Kwik was de grapjas van het stadje. En de deugniet. Hij had geen vast werk en nooit geld. Hij was aartslui als de handen uit de mouwen gestoken moes ten worden, maar vlug als kwikzilver wanneer er streken konden worden uitgehaald. Daarom heette hij Kwik. En hij had de spookverhalen rondver teld. De eigenaar van het huis was een keurige meneer die in het stad je een keurig eigen huis be woonde en niet dringend verle gen was om de huur van dat spookhuis vlak buiten de poort. Maar Kwik was een nietsnut die nergens woonde en heel best 'dat huis gebruiken kon. Leep •als hij was, begreep hij best dat een huis niet lange tijd leeg moet staan, want daar zakt het van in elkaar. Als nu helemaal niemand meer in het spookhuis wilde wonen, zou hij naar de ei genaar gaan en hem als een guns: aanbieden, dat hij. Kwik, wel zo lief wilde zijn om er zijn intrek te nemen. Dan zou het huis onderhouden worden en van de ondergang gered. Maar alles ging anders dan hij had gehoopt. WANT OP EEN DAG stond een flink meisje voor de keurige huiseigenaar en zij vroeg: „Me neer, mogen wij alstublieft in uw spookhuis wonen? U weet wel dat wij geen vader meer hebben en dat moeder de kost verdient met kleren naaien. Maar wij jvonen met ons allen in één ka- pier en moeder heeft geen plaats voor de mooie kleren van deftige dames. Zij wil niemand om hulp vragen, maar ik dacht: kom, laat ik eens horen of de eigenaar van het spookhuis zo veel méér huur vraagt dan wij 'voor die kamer betalen". De keurige meneer vond het meisje heel flink en lief voor haar moeder. Daarom zei hij: „Lief kind, ik ben blij zulke brave bewoners in mijn spook huis te kunnen krijgen. Je mag er wonen voor niets. Maar wat doe je met de spoken?" Het meisje antwoordde: „Als je met zijn zessen in één kamer woont, lijk je alle zes op spoken. Erger kan het niet worden". De moeder van het flinke meisje stond versteld over haar dochter die zomaar gedurfd had naar dat spookhuis te vragen. Maar zij was er dolgelukkig mee. Ein delijk een aparte kamer om te werken aan de japonnen voor deftige dames. Eindelijk een slaapkamer voor de grotere meisjes en een voor de kleinere jongens. De naaister verhuisde ■meteen naar het huis vlak bui ten de stadspoort. Het had zo lang leeggestaan dat er van al les aan mankeerde. Het lekte in de keuken, ruiten waren kapot, een schuifraam viel telkens naar beneden. Maar wie kwam als hulp-in-de- nood' binnenvallen? Kwik! Hij repareerde het lek, zette ruiten in en maakte een pin voor het raam. Terwijl hij werkte, vroeg hij terloops: Al spoken ge zien?" De naaister antwoordde: ,,Ik geloof niet in spoken en ik slaap als een blok". En het flin ke meisje zei: „Ik ben niet bang". De kleintjes zeiden niets en keken benauwd. Die avond werden de meisjes wakker van gehuil om het huis, gebons op de deuren, geklepper van luiken. De twee jongeren kropen bij hun flinke zusje in bed. De volgende nacht geeure- de precies hetzelfde. Toen be sloot het dappere meisje de der de nacht op te blijven om het spook te betrappen. Zij ver bood de zusjes iets ttn moeder of de broertjes te zeggen, en vond dat ze maar troost bij elkaar moesten zoeken. DIE AVOND zette het meisje het gerepareerde schuifraam open. Maar zij stak niet de pin in het kozijn. Zij zette een stokje on der het raam en bond er een touw aan dat over de grond naar de gang liep. Toen ging zij op de bovenste trede van de trap zitten met een emmer wa ter. Spoken beginnen hun werk om middernacht. Toen de klok twaalf had geslagen, begon de spookstem om het huis te huilen en luiken klapperden. Maar daarna werd het stil... het meis je spitste de oren. Hoorde zij gestommel in moeders werkka mer? Jazeker, de list was ge lukt, het spook was door het open raam naar binnen geko men. Daar piepte de gangdeur Natuurlijk hebben jullie wel eens gehoord van Leonardo da Vinei. Hij werd in 1452 in Italië gebo ren en was een van de knapste mannen die ooit geleefd hebben. Hij is een wereldberoemd schil der, oeeldhouwer en architect. Bovendien was hij musicus, uit vinder en man van de weten schap. In het beroemde mu seum het Louvre in Parijs han gen zijn schilderijen „Mona Lisa" en „Het Avondmaal". Leonardo da Vinei maakte ont werpen van vliegtuigen, helikop ters, onderzeeboten, filmappara ten en vele andere dingen die we nu heel gewoon vinden. Het model van een helikopter dat Leonardo da Vinei maakte. was zo goed dat zijn ontwerp zeker de lucht in had gekund als men toen maar de benzinemotor had gekend. Hij ontwierp een olie lamp die tot in het midden van de negentiende eeuw werd nage maakt. Hij stierf toen hij 67 jaar was. Zijn tijdgenoten heb ben niet geweten welk een groot genie hij was. Dat bleek pas la- Oplossing De hoeden, die vorige week in de juniorhoek stonden, worden ge dragen in: 1. Amerka, 2. Noor wegen, 3. Frankrijk, 4. Enge land, 5. Rusland, 6. Egypte, 7. Afrika. JUNIOR-HOEK al open en een witte gedaante slipte jammerend erdoor. Het meisje versteende van angst.. maar ze had nu eenmaal die emmer met water. Daarom til de ze hem op en goot hem uit over het zwevende spook, dat opeens zeer menselijk vloekte, en struikelend in zijn lang gewaad, vluchtte naar het raam in de werkkamer. Terwijl hoofd en an buiten staken, maar benen voeten nog binnen waren, trok het meisje aan het touw. Boem!, daar viel het dicht en het spook zat gevan- ge. Van al dat lawaai schrok de naaister wakker en de moedi ge vrouw nam de matteklopper om ermee te slaan alsof zij het stof van eeuwen uit het spook moest timmeren. „Genade, genade!' smeekte het. En wie kwam er uit de natte wit te lappen te voorschijn? Kwik, die gehoopt had de nieuwe be woners uit het huis te verdrij ven. Misschien zou de naaister hem dat nog vergeven hebben. Maar zij zag dat natte gewaad niets anders was dan de prach tige bruidsjapon die zij juist aan het maken w dochter van de huiseigenaar! Die schitterende japon bedor ven! Kort en goed, alles kwam terecht. De huiseigenaar was blij dat de spookverhalen uit de wereld ren en er bleef nog tijd genoeg over om een nieuwe bruidsjapon te maken. Het dappere meisje kreeg een medaille voor betoon de moed. Alle dames uit het stadje wilden voortaan japonnen passen in het spookhuis vlak buiten de stadspoort: de maai- ster had werk in overvloed. Kwik, die zich vreselijk schaam de, verdween zo vlug als kwik zilver uit het stadje en als nie mand hem nog weerom gezien heeft, dan is hij nog altijd gens anders. BR 22-72 We willen niet nog meer herrie op straat hebben maar als je dit stuk je speelgoed maakt en je klapt er niet uren achter elkaar mee, kan het nog wel. Je vouwt een stuk papier van 20 bij 30 centimeter zoals op de tekening is aangegeven. Als je dan de twee uiteinden beetpakt en je slaat het papier stevig door de lucht geeft het een knal(letje) als het openspringt. Lange lijd geleden dat de goede helften van de tekeningen bij el kaar gezocht moesten worden. Hier is er weer een, een kik vorsman. Bij het bovenste plaatje moet je de goede tweede helft zoeken, h het 1, 2, 3 of 4? lEXEL Het aantal leden van de werkgroep schapenboeten zal worden uitgebreid, zodat alle belanghebbende partijen erin vertegenwoordigd zijn: aan de werkzaamheden van de groep zal o.a. het adviseren inzake het (jchoud van tuinwallen worden toegevoegd. Aldus besloot de ge- .meenteraad van Texel in zijn jongste openbare vergadering. Schapenboeten en tuinwallen vormen reeds vele tientallen ja ren een aantrekkelijk onderdeel var. de stoffering van het Texel se landschap. Economisch zijn ze crater een probleem, dat al leen kan worden opgelost met behulp van overheidsgelden. Vorige geslachten hebben de schapenboeten met kwistige hand rondgestrooid op het ei land. Eenvormig van model zijn ze, met scherp afgeknotte voor kant en naar drie zijden geren de overkapping. Maar er is een honderdvoudige variatie in grootte, gebruikt materiaal en soort dakbedekking. Bovendien zijn ze pittoresk en volgens ve len onmisbaar in het Texelse landschapsschoon. Omdat ze oud zijn en schilderachtig spreekt het haast vanzelf, d;^ Monumentenzorg graag een vin ger .n de pap houdt bij verbou wing en verplaatsing. Even onmisbaar voor het land schap zijn de tuinwallen, uit zo den opgezette wallen rond de weilanden op de hoge gronden. Wie op het idee gekomen is deze, destijds goedkope omhei ningen te maken, is niet be kend. Wellicht bestonden ze al in beperkte mate, toen in 1640 de gemeenschappelijke weide gronden werden afgeschaft. Ze ker is, dat na die tijd, het aan tal van deze wallen sterk is uit gebreid. Ondingen Door ruilverkaveling en de uitvoe ring van openbare werken zijn reeds vele schapenboeten en honderden meters tuinwal ver dwenen. Een reden te meer om zuinig te zijn op hetgeen men nog heeft! Maar de boeren kun nen daarvoor weinig enthousias me opbrengen. Zij vinden dat schapenboeten en tuinwallen in deze tijd economische Ondingen zijn geworden. Van hun stand punt gezien hebben zij gelijk. De tijd, dat schapenboeten ge bruikt werden voor het ophok- ken van schapen in de lammer- tijd, ligt ver in het verleden. Juist in die periode van het jaar hebben de dieren extra zorg en extra aandacht nodig. Daarom is het gemakkelijker ze in goed verlichte schuren bij huis, dan in veelal van elektriciteit ver- stoker. en veraf gelegen scha- penbocten onder te brengen. Bovendien was vroeger, in tegen stelling tot tegenwoordig, de wol belangrijker dan het vlees. Daarom zijn de schapenboeten gedegradeerd tot opbergplaat van allerlei rommel, waar- men elders geen plaatsje heeft kunnen vinden. Van de tuinwallen zeggen de boeren uit deze tijd. dat ze ondeugdelijk zijn; zelfs verhoogd met dubbe le puntdraadlijnen zijn ze afdoende om de lammeren van de wegen te houden. Hoogstens dienen zij tot bescherming tegen regen en wind van de beesten. Voorts is het onderhoud zeer ar beidsintensief, en dus veel duur der dan dat van het nu alge meen gebruikte schapengaas. De werkgroep schapenboeten zal een compromis moeten vinden tussen de landschappelijke- en de economische belangen. Nog dit jaar wordt een rapport van de groep verwacht. Dat de ca. 70 km. tuinwal die Texel nog rijk is geheel gehandhaafd zal kunnen blijven, is daarbij niet te verwachten. Overigens werden reeds met medewerking van Monumenten zorg in de laatste tijd twee schapenboeten van de onder gang gered. Enige jaren gele den moest een dergelijke boet wijken voor de weg. Het ge bouwtje werd toen uiterst om zichtig afgebroken en later el ders op het eiland opgebouwd. De tweede schapenboet die be hoed werd voor een roemloos einde was omstreeks 1800 in De Hemmer gebouwd. Jarenlang was de schuur een sta-in-de-weg op een stuk bouwland, en de ei genaar was blij. dat hij het ge- De schapenboet is een van de kermerken van het Texels landschap bouw kwijt kon aan de Stichting Bij afbraak bleken echter v Agransch Bedrijf ten behoeve van het Natuurbehoud Texel (Sabena), die het in het begin van dit jaar Het slopen met de bedoeling het op te laten bou wen tussen Den Burg en Oude- /sChild. schillende onderdelen door we tc moeten worden vervan gen, terwijl oude stenen moeten worden gezocht voor de her bouw van een der muren. Door dat bij de bouw van die muur ^"stijds specie is gebruikt die harder is geworden dan de ste nen, kQn net materiaal bij af braak niet onbeschadigd blijven. De onderdelen van de boet zijn nu opgeslagen en zodra het beno digde bedrag van f 17.000,bij een is, zal met de herbouw kun- na» worden begonnen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6