£aidóc0oiiAatii Ministers hele week in beraad 195 passagiers stranden op verbod RLD Overste Volten toch uit dienst Verbazing en wantrouwen McGovern raakt stemmen kwijt DATSUN 7 Fransman Alain Colas wint zeilrace 20.000 jongeren op tienertoer 191 63e jaargang, no. 18.741 ZATERDAG 8 JULI 1972 ^Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chcf-redacteur: H. P. M. Herucr. retenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 per mm. Telefoontjes 2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,03; kwartaal ƒ26,20; jaar ƒ101,95. Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Zaterdag: Ned. 1: 20.21 uur Wereldcircus: 21.10 uur Knokke- festival. Ned. II: 20.21 uur Liefde, haat. liefde, film; 22.10 uur Imperial Palace. Zondag: Ned. I: 20.25 uur Gilbert Bécaud-show; 21.20 uur Actie Van onderen; 22.15 uur Daar komen de schutters. Ned. II: 20.55 uur Pandora, tv-spel; 21.55 uur Holland Festival met Magritte. Eerst zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen of motre gen, maar later enkele ver spreid voorkomende opklarin gen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen rond 19 gr. In Den Haag: 1 Twee man gepakt na overval )e Haagse politie heeft twee van de drie mannen, die gisteren in Zeist een roofoverval pleegden, vannacht op de Rijswijkseweg in Den Haag aangehouden. De derde man was al in Zeist gear resteerd. )e twee ontsnapten reden met hun auto vol kogelgaten - opge lopen bij hun ontvluchting in Zeist - naar Den Haag, waar de politie, die het kenteken van de vluchtwagen had doorgekregen, op hen wachtte. De daders lie pen omstreeks een uur van nacht in de val. In de wagen Door kogelgaten ontsierd is vannacht aan de Rijswijkseweg de auto werd een geladen wapen aange- gevonden van de overvallers, die Zeist ontvluchtten. Dit waren een troffen. 32-jarige bankwerker en een 22-jarige kleermaker. Nederlandse kogels fluiten door Oldenburg OLDENBURG (DPA) Drie Nederlanders reden gisteren met hun auto door de West- duitse stad Oldenburg en schoten met een klein kali ber geweer op verkeerste kens en andere doelen. On- der meer ging een winkelruit aan diggelen. Niemand raak te gewond. De politie van Oldenburg heeft de schutters in voorlopige hechtenis genomen. De auto is in beslag genomen. Bijzon derheden over de identiteit van de daders en over de re den van hun vreemde optre den zijn nog niet bekend. s. r etappezege van gisteren op passende Etappezege Duyndam brengt meer zelfvertrouwen BAYONNE Leo Duyndam heeft gisteren de zesde etappe van de Tour de France gewonnen en hier mee de eerste Nederlandse zege behaald in 't grootste Franse wielerspektakel van dit jaar. Leo Duyndam zorgde er voor dat het elftal van Kees Pel- lenaars met groot zelfver trouwen aan de strijd in de bergen begint en tevens 2700 franccs rijker gewor den. Beg roting 1973 onder het mes )e gestrande passagiers maakten het zieft gisteravond op Schiphol ;cmakkelijk, in afwachting op een regeling voor de terugreis naar York. CHIPHOL (ANP) Een groep van 195 internationale passagiers on der wie Amerikanen, Britten, Belgen, Australiërs en andere reizi gers uit het Verre Oosten, is gistermiddag op Schiphol gestrand. Zij lijn de dupe geworden van de zich noemende North American Stu dent Association, die tegen beter weten in en na uitdrukkelijke waarschuwingen toch een onreglementaire chartervlucht van Schip hol naar New York organiseerde. Schiphol hield een vertegen- Een aantal gedupeerden kocht woordiger van de Rijkslucht- een enkel reisbiljet New York. vaartdienst, d.e in de vertrekhal anderen overnachtten op Schip bij de balies de papieren van de hol in afwachting van een rege- groep ccntroleerde, de gechar- ling. terde machine, een verlengde £>e North American Student Asso- DC-8 van de KLM, tegen. De ui- ciation (NASA) die haar hoofd- terst heterogeen samengestelde kantoor in New York heeft, met groep, onder wie zich greep te doen een Australi sche jockey bevond en een Brit huismoeder, bestond hele maal niet uit een besloten Ame rikaans studentengezelschap. Er MS geen enkele affiniteit te be- speuren en die is voor een char- K, tervlucht voorwaarde. et resultaat was, dat de KLM zijn DC-8 volkomen leeg naar New York liet vertrekken, om dat daar volgens het vliegsche- ma gisteravond een machine nodig was. Intussen bleven de gedupeerde reizigers, die zich van geen kwaad bewust waren, furieus en uiterst verongelijkt in de vertrekhal steken. bijkantoren o.a in Londen Amsterdam (onder de naam NATA) heeft volgens de Neder landse reisorganisatie voor stu denten, de NBBS, geen betrouw bare naam. de praktij- de NASA toepast, uit drukkelijk te distantiëren, aldus het commentaar van de studen ten. In Amsterdam houden zich iedere zomer ettelijke organisa ties bezig met het aanbieden van goedkope chartervluchten, meestal naar de V.S. Deze vluchten zijn over het algemeen een vergaarbak van mensen die onderling aan geen enkele affi nity bepaling voldoen. de-Kamerfractie van de PvdA niet gelukkig is met de door staatssecreta ris Scholten van fi nanciën voorgestel de regeling voor de fiscale oudedagsre- serve voor zelfstan digen is zij geko men met een alter natief plan: een na tionaal pensioen fonds, dat zijn fond sen in belangrijke nationaal pensioen fonds mate belegt in het midden en kleinbe drijf. Dit blijkt uit de in breng, die de PvdA-fractie giste ren geleverd heeft voor het schriftelij ke voorlopige ver slag over het voor stel. Dit voorstel komt er in grote trekken op neer. dat zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf en in de landbouw belas tingvrij in hun be drijf of onderne ming gelden kun nen reserveren ten behoeve van oude dagsvoorzienin gen. Amsterdam ANP) Luitenant kolonel H. Volten, over wiens overplaatsing van het departe ment van Defensie In Den Haag naar een financiële controle functie in Amersfoort een con flict is gerezen met de hoogste legerleiding, heeft per 1 oktobet zijn ontslag Ingediend. Hij heeft per die datum een be noeming aanvaard als adjunct directeur van het bureau van het Nederlands instituut var Registeraccountants (NIVRA) in Amsterdam. De directie van het NIVRA telt nog vier andere leden. Als luitenant-kononel bij het mi nisterie van Defensie kwam hij vorige maand in het nieuws in verband met het uitlekken var de nota-Meijnderts, waarin kri tiek werd geuit op de top van de landmacht. Zijn overplaat sing naar Amersfoort werd door minister de Koster echter niet als een strafmaatregel bestem peld na een interpellatie-debat in de Tweede Kamer. Overste Volten had kort daarna al laten doorschemeren ..hem geëigende" stappen te willen ondernemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad zal vanaf dinsdag perma nent vergaderen over de rijksbegroting 1973 totdat het staatsstuk gereed is. Premier Biesheuvel heeft goede hoop, dat men zaterdag de zitting zal kunnen opheffen. De behoefte aan vakantie is een goede aanleiding om een flink tempo aan te houden", aidus de premier, die zei, dat het kabinet zich tot nu toe tot de algemene lijn heeft be paald en de volgende week de afzonderlijke departemen tale begrotingen zal bespreken, de periode 1963-1967 heb ik Ookippii heel wat problemen ontmoet bij hst opstellen van begrotingen, maar die zinken volmaakt in het niet bij de budgettaire vraagstukken, die nu uit de weg moeten worden geruimd. Het wordt een gigantische operatie, maar ik geloof stellig dat we er uit komen, zo merkte mr. Bies heuvel gisteravond op. Als men straks de miljoenennota ziet zal men ongetwijfeld meer begrip opbrengen voor het harde stand punt van het kabinet in de Eer ste Kamer tijdens de bespre king van de verhoging van de collegegelden. Het hogere colle gegeld behoorde in het regeer- akkord tot de zaken, die snel geregeld moesten worden om de budgettaire situatie te verbete- Op de vraag of de regering ook bij de behandeling van de ver hoging van het schoolgeld met haar portefeuilles zal ramme len, wilde de premier nu nog geen antwoord geven. Het is ee:i instrument, waarmee we zu;r.:g moeten omspringen, maar als het nodig is moeten we ook weer niet aarzelen het te hanteren. De ministerraad heeft zich nog niet beraden over de vraag. welke gegevens uit de komende •begroting hij reeds voor prins jesdag vertrouwelijk ter kennis zal brengen van economische deskundigen uit de sociaal eco nomische raad en enkele topfi guren uit het bedrijfsleven. Om die gegevens is door het be drijfsleven gevraagd om zich beter te kunnen beraden over zijn bijdrage tot het afsluiten van een sociaal contract met de regering ter beteugeling van de inflatie. In beginsel had de mi nister president geen bezwaar legen het verstrekken van enige informatie, ook al wordt het parlement pas op een later tijd stip ingelicht Voorzitter UEFA G. Wiederkehr overleden ZURICH Gustav Wieder- kehr, de voorzitter van de Europese Voetbal Unie (UEFA) en vice-president van de FIFA, is gister avond in Ziirich op 67-ja- rige leeftijd overleden. Gustav Wiederkehr werd in april 1962 gekozen tot voorzitter van de UEFA. Daarvoor had hij tien jaar lang de Zwitserse voetbalbond gepresideerd. De heer Wiederkehr over leed op het bureau van de UEFA aan de gevolgen van een hartvaanval. Zes maanden geëist voor zetlendelieten Gedurende ruim een jaar had een 53-jange Haagse fabrieksarbei der gebruik gemaakt van de royaalheid. waarmee enkele buurmeisjes, meest vriendinnen van zijn dochtertje, zich aanbo den voor het plegen van zeden delicten. De man gaf de meisjes daarvoor geld. Het betrof een meisje van 16 jaar en enkele andere meisjes van jeugdiger leeftijd. In verband met de gepleegde zedendeheten. had cie fabrieksarbeider zich vrijdag voor de Haagse recht bank te verantwoorden, waar hij de feiten bekende. De eis luidde zes maanden gevan genisstraf waarvan een ma-and voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en aftrek van voorarrest. Op verzoek van de raadsman besloot de rechtbank verdachte, die reeds vier maan den in voorarrest heeft doorge bracht, op vrije voeten te stel len. Vonnis over 14 dagen. Lübeck Het Canadese dames- atletiekteam, dat 14 juli in Sit- tard tegen Nederland uitkomt, heeft gisteren in Lübeck met 93-42 punten verloren van West- Duitsland. ktdoc Sou/tont VANDAAG UIT STAD EN STREEK Laurafietsers werden vrij rustig ingehaald pag. 3 Leids zakenman staat op het punt t\?n zeer fraai en oud Alphens huis te s'open pag. 3 Service over alles en nog wat en een fraaie foto van de Lodewiqkskerk pag. 4 Ton Pieters was een dagje 'n het Heempark. De ro mantiek breekt er volgens hem baan pag- 5 Den Uyl over loonbeleid: LEIDEN. Beeld uit de vijfde en voorlaatste etappe van de Avondzesdaagse, die gisteren mede onder auspiciën van de Leidse Courant gereden werd op het parcours Bachstraat. Voor nieuws en uitslagen zie pagina 13. NEWPORT, Rhode Island (ANP) De Franse trimaran „Pen Duick IV met de Fransman Alain Colas is gisteravond als eerste over de finish in New port, Rhode Island, gegaan na de solo-zeilwedstrijd over de At lantische oceaan die op 17 juni In het Britse Plymouth was be gonnen. Pen Duick IV won de race in de record-tijd van twintig dagen. Het vorige record stond op naam van Geoffrey Williams die in 1968 met het jacht Sir Thomas Lipton bijna 26 dagen over de tocht deed. DEN HAAG (ANP) Alhoewel drs. J. M. den Uyl voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA, het alleen maar toejuicht, dat de regering de gedachte heeft volgend jaar de groei van het nationaal inkomen geheel te besteden aan voor zieningen die voor dc gehele bevolking van be lang zijn, is er bij hem toch verbazing en wan trouwen over een uitspraak in die zin van het ka binet. Aldus blijkt uit een schriftelijke verklaring van Drs. den Uyl. die vrijdagmiddag is uitgege- Men vraagt zich af waarom vorig jaar de verkie zingsstrijd is gevoerd. Die strijd, aldus drs. den Uyl stond goeddeels in het teken van de vraag of en in hoeverre de collectieve voorzieningen die nen te worden uitgebreid en in hoever als nood zakelijk gevolg daarvan de belastingdruk zou moeten stijgen. Het regeerakkoord van de pro gressieve combinatie koos met overtuiging voor een belangrijke verdergaande uitbreiding van de collectieve voorzieningen. Het verkiezingsprogram van de confessionele drie bleef daarbij iets ten achter, de VVD halveerde het en DS"70 had nu juist uitgevonden dat van GOUDA een verdergaande uitbreiding van de collectieve voorzieningen en verzwaring van de belasting druk in het geheel geen sprake mocht zijn. zo wordt in de verklaring van drs. Den Uyl gezegd. Twee keer t.v.-buit Tijdens de afgelopen nacht is In twee radio- en televisiezaken in Den Haag ingebroken. Uit de eerste winkel aan de Leyweg zijn drie kleurentelevisies gesto len ter waarde van 500 gulden. De braakschade bedraagt 200 gulden veroorzaakt door een asemmer die door de etalage ruit is gegooid. Anderhalf uur later is ingebroken in een zaak aan de Raaphorst- laan. Door het verbreken van de achterzijde WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse opperste Ge rechtshof heeft gisteren een beslissing van een rechtbank ongedaan gemaakt waardoor 151 gedelegeerden uit Cali- fornië aan senator George McGovern werden toebedeeld. Door deze beslissing van het Opperste Gerechtshof dient de zaak door de democratische conventie die maandag begint zelf worden beslist. Giftig sproeimiddel over dorp EZINGE (ANP) Het dorp Feerwerd (gem. Ezinge) in Groningen is gistermiddag in een wolk van een giftig sproei middel gehuld, afkomstig van een sproeivliegtuig. Het was ter ratin ter bestrijding van schim mel op landbouwgewassen, ge vaarlijk bij inwendig gebruik. Het sproeimiddel kwam boven het dorpje terecht daar de piloot geen rekening met de wind had gehouden. Dc rijkspolitie maakte met luid sprekers de bevolking op het gevaar van het sproeimiddel at tent. UTRECHT De Tiernertoer van de N.S.. de populaire vorm van jongeren om per week zoveel mogelijk kilometers per trein nf te leggen met een kaart van 30 gulden heeft tot nu toe 20.000 af nemers gevonden. Dit is hetzelf de aantal als vorig jaar. De kans is echter groot, dat er In de komende weken nog heel wat jongeren gebruik zullen maken van de Tienertoerkaarten. Een groot aantal jongeren is eerst met vakantiewerk begonnen, om daarna wat weken vrij te ne- Het Opperste Gerechtshof heeft besloten dat de beslissing van het hof van appel dat McGovern het recht had op alle gedele geerden uit Californië omdat hij de overwinning in de voorver kiezing heeft behaald niet van kracht is. De gouverneur van Alabama George Wallace is gisteren in Miami Beach aangekomen en heeft zichzelf nog steeds een ac tieve en reële kandidaat ge noemd. De aankomst van Wal lace betekende zijn terugkeer tot het actieve politieke leven na 54 dagen in een ziekenhuis in Silver Spring, Maryland, te heb ben doorgebracht. De gouver neur van de staat Alabama werd gedeeltelijk verlamd tij dens een aanslag op hem in Laurel. Maryland op 15 mei. Ongeveer 2.000 parachutisten, 500 mariniers en 100 man militaire politie zullen dit weekeinde de luchtmachtbasis Homestead, 35 kilometer van Miami worden overgevlogen om m geval van nood de politie van Miami Beach te kunnen bijstaan bij het handhaven van de orde tij-1 dens de democratische De grote winnaar in stijl en techniek Officla.l OATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK schaften inbrekers zich toegang l Kom ook tot de zaak, waar zij voor 3000 I gulden nan aan kleurentelevisie en bandrecorder: de braakscha de bedraagd 50 gulden. LUISTEREN' Oud-Wereldkampioen ANT. CLUBHUIS - LEIDEN Harm Ottenbros heeft gister-: avond de prof ronde van Gouda. H HENNY'BOES

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1