(umfle LIEFDE OP HET TWEEDE GEZICHT: MENORCA FOTOSAFARI OP DE HOGE VELUWE LIMBURG BLIJFT ONS LIMBURG (Van een onzer verslaggevers) MAHON We waren met zijn vij ven in het huis. Gelukkig omvatte het gezelschap ook een toegewijde keukenpiet en een onverschrokken chauffeur, getraind in de Afrikaanse bush-bush. Het bleek maar weer dat je juist dit soort mensen nodig hebt om de geneugten van Menorca ten volle te genieten. Onder leiding van onze lekkerbek-kok ondernamen we plundertochten naar de vismarkt in Mahon om het zeebanket voor de paella van 's-avonds te bemachtigen of een vorstelijke grijze poon die zou worden gegrilled boven een geurig houtskoolvuurtje op een idyllisch, verlaten strandje. Om daar te ko men moest je geloven aan een hots- partij lang smalle paadjes naar be neden - kinderspel, zei onze chauf feur die zich uit Kenia nog heel wat ruigers herinnerde. Eenvoudige genoegens, zoals die geweldige markt, heerlijk zeebanket, een ruig wegen net en verlaten stranden maken de tover kracht van Menorca uit. En je moet wel voorzichtig zijn om dit meest subtiele van de Balearen te beschrijven. De liefde komt niet op het eerste gezicht als je aan land gaat op het vrij rotsige en bestruikte land schap bij de hoofdstad Mahon. De betove ring komt pas als je het groene hart van het eiland gaat onderzoeken, als je paadjes inslaat naar verborgen kreekjes, als je de bootjes ziet dobberen langs de kust, terwijl de netten te drogen hangen in de zon. Het grote wonder van Menorca is dat het nog zo betrekkelijk 'onbedorven' is. Dat is de meest overtuigende reden om erheen te gaan. Dat is ook de reden om er niet te lang mee te wachten. Want de ontginners liggen al op de loer en er zijn al sympto men van suikerbaksel hier en daar. Voorlo pig echter blijft er nog een eiland in de va kantiegordel van de Middellandse Zee, waar het nog mogelijk is een lyrisch land schap of een strook strand je eigendom te De prijs die je graag betaalt voor deze heerlijkheden is een schaarste aan redelijk berijdbare wegen, een gebrekkig openbaar vervoer, heel weinig opgesierde pleister plaatsen, een beperkt vertier na zonsonder gang en een vrijwel geheel ontbreken van 'inheemse' eethuisjes. Wanneer een derge lijk gemis je niet ontrieft, is het eiland voor jou. Het eiland heeft een bruikbaar formaat: het is nog geen vijftig kilometer de bootjes die dobberen langs de kust lang en nergens meer dan 15 kilometer breed klein genoeg om je er overal aan te herinneren dat je op een eiland bent, maar groot genoeg om je aan het eind van de vakantie het onvoldane gevoel te geven dat er nog wegen zijn die je niet hebt kun nen begaan, dat er nog niet-ontdekte baaien zijn en grotten en prehistorische schatten die je niet hebt gezien. Vanaf de top van Monte Toro, Menorca's centrale miniberg, ligt het hele eiland voor je, als een keurige legpuzzel van honing- kleurige opeengestapelde muren en groene velden met langharige schapen en zwart wit Friese koeien die er grazen als de die ren van Noach in een speelgoedlandschap. De scheef hangende bomen vertellen hun eigen verhaal: dat het een winderig eiland is, een gezegend oord in de hitte van de Mediterrane zomer. In april, als de bries wat scherpe kanten heeft, is het zelfs pret tig over een goede verwarming in huis te beschikken. Afgesloten Er zijn geen kustwegen die Menorca omzo men een omstandigheid die het afgeslo ten karakter van de ruige kust extra be hoedt. Een draaglijke autoweg, de voor naamste verkeersader, loopt dwars over het eiland van Mahon in het oosten naar de oude hoofdstad Ciudadela in het westen. Een paar zijwegen lopen noordelijk en zui delijk naar mini-nederzettingen aan de kust. Om de honderdzoveel onontgonnen stranden die de glorie van het eiland zijn te bereiken, moet je weggetjes en paden kiezen die niet zodanig zijn aangeduid en die slechts als spinrag voorkomen op de Mapa Arquelogica de Menorca die in de plaatselijke boekwinkels te koop is. Die paden kunnen kronkelen, ze zitten vol gaten en sporen, zijn onderbroken door stroompjes, verdwijnen af en toe in plassen van onbekende diepte en dreigen soms he lemaal dood te lopen. Als je het geluk hebt geen bordje tegen te komen met de strenge aanwijzing 'prohibido el paso', moet je on bekommerd doorploegen. Je komt er aller lei bekoringen en verrassingen tegen zoals de plotselinge vlucht kraanvogels die we zagen bij Binimel-lè of de rijkdom aan wil de orchideeën in de bossen van Cala Tur- queta. Overmijdelijk verdwaal je. En het doet er nauwelijks toe of het prachtige strand aan het eind van het spoor precies datgene is dat je dacht te zoeken. Dit is een tijdeloos landschap. De archeolo gische kaart is bespikkeld met plaatsen van megalitische monumenten ofschoon we ooor eigen schuld er niet een gezien hebben. Van latere bewoners en elke denkbeeldige invaller is er geweest, van de Foeniciërs af is nauwelijks een spoor overgebleven. Er is geen verplichte lijst van belangrijke monumenten die je af moet lopen. En dit helpt mee aan het onbe zorgde karakter van een vakantie op Me norca, tenzij je natuurlijk een gedreven sightseeër bent. In de steden is iets meer van de geschiede nis blijven hangen. Mahon, ofschoon ty pisch Spaans, heeft wonderlijke Engelse elementen, daterend van een periode van bijna honderd jaar Britse overheersing. Er zijn facades uit de tijd van de Georges (18e eeuw) en schuiframen die elders in Spanje onbekend zijn, en die in mijn reisgids met dodelijke precisie worden omschreven als 'guillotine vensters'. Maar behalve verder een zeer drinkbare gin waarvan de berei ding van de Engelsen is overgenomen, zijn de voornaamste kenmerken van Mahon heel eigen: zijn geweldige diepwater haven, een van 's-werelds fijnste aanlegplaatsen. Ciudadela, aan het andere eind van het ei land, is een schattige plaats met een vleug je Moors karakter, een doolhof van nauwe overwelfde straatjes, met grote, imposante pleinen, terughoudende 18de-eeuwse huizen en een fijne kleine haven waar onze kok een hengel leende van een vriendelijke vis ser maar vergeefs het aas uitgooide. Vriendelijkheid Er is hartverwarmende vriendelijkheid op Menorca. Het meisje dat de tank van je auto vult loopt even mee om te zien of je de juiste weg inslaat. Een bouwvakker klimt van het dak waar hij bezig is naar beneden om even te studeren op je kaart en jouw problemen tot de zijne maken. En de winkelier van het dorp staat je samen zweerderig toe de achterdeur te gebruiken als je voorraud na sluitingstijden uitgeput blijken te zijn. Waar moet je blijven op dit onbedorven ei land? Als je de verlokkingen van een com fortabel hotel niet kan weerstaan, moet je onvermijdelijk naar de ontluikende bouw sels aan het strand waar het bederf begon nen is. Mijn eigen keus zou hier neerkomen op de kleine inham van Alcaufar, dichtbij Mahon. met een klein hotel, of het specta culaire Cala Caldana waar het strand een achtergrond heeft van torenhoge, met pijn bomen begroeide klippen, of Santo Tomas rustiger, minder spectaculair en met een lang strand en open achterland. Het alternatief en wij vonden het veel voldoening geven is een huis huren, zelf voor je eten zorgen en een klein beetje deelnemen aan het leven op het eiland. (Van een onzer verslaggevers) HOGE VELUWE Terwijl de herten hun geweien langs bomen en struiken schurèn tot de vellen er letterlijk blij- hangen, is op de Hoge Veluwe het wach ten op de bloei van de dopheide. Voor de .thuisblijvers" in deze vakantie maanden is er reden te over voor een be zoek: het park is een natuurreservaat van vermaardheid, rijk aan natuur schoon uit de planten- en dierenwereld, en het herbergt' een zeldzaam samenle ven tussen natuur en cultuur in het cen traal gelegen beeldenpark en het mu seum Kröller-Müller. Voor de foto-en thousiasten is nu een speciale fotoroute uitgezet door de Stichting Amateurfoto grafie in samenwerking met het park en de ANWB. als voetganger zonder eigen vervoer niet te laten afschrikken, want ook een gedeelte van het parcours kan worden afgelegd geeft een uitstekende gele genheid om met het Nederlandse wild kennis te maken. Wilde zwijnen, reeën, moeflons en edelherten kunnen, als men geluk en geduld heeft want dat zijn wel enkele voorwaarden vrijelijk voor uw parate cameraoog verschijnen, waarbij we natuurlijk de eigen ogen niet in de zak houden. Vooral de zwijnen hebben rond het jachtslot St. Hubertus in het noorden van het park hun schuw heid vrijwel veiloren. Het park met zijn 5500 hectare biedt een voortdurend wisselend, landschap van bossen, opgestoven zandheuvels, be groeide laagvlakten, kortom een stuk onbedorven natuur dat de eeuwen heeft getrotseerd. Een folder die aan het bezoekerscen trum cn via de ANWB-kantoren gratis verkrijgbaar is, levert een aantal foto- tips voor de meest markante plekjes te midden van een routebeschrijving. De fotografen hebben daarbij het geluk dat ze zich vooral vrij kunnen begeven, ook buiten de aangegeven paden, met uit zondering dan van de zg. rustgebieden die gereserveerd zijn voor het grotere wild. Alle mogelijkheden zijn dus voor handen voor onverwachte ontmoetingen in de natuur. De folder levert bovendien een aantal technische aanwijzingen en een kalender met fotomogelijkheden voor alle maan den van het jaar. Want niet alleen de zomer is aantrekkelijk voor een bezoek. Zoals trouwens niet alleen fotografen van de fotoroute gebruik hoeven te ma ken. (Van een onzer verslaggevers.) De ene vakantieganger is verzot op het feestgewoel van het Zuidlimburgse Val kenburg, de andere zoekt de stilte op van de even fraaie heuvels en bossen in zuidelijk Nederland. Het is maar hoe men zijn eigen land wil bekijken. Voor al deze vakantiegangers met hun grote verscheidenheid aan wensen en verlan gens heeft Limburg voortreffelijk ge zorgd. Er zijn in de hele maand juli tal van evenementen, die liggen tussen ijs- shows in Valkenburg, museumbezoek in Maastricht, zomerfeesten in Afferden, tot allerlei aktiviteiten ook in het grens gebied van Limburg. In Belgisch Limburg bijvoorbeeld en in het gebied rond Aken kan men van alles meemaken wat in de vakantiesfeer ligt. Men kan in Belgisch Limburg bijvoor beeld een bezoek brengen aan de steen kolenmijn van Waterschei en Winter- slag. Steenkolenmijnen worden langza merhand historie, zelfs zeldzame histo- cie, vandaar deze excursies.ln Luik is er iedere zondag een boeiend klank- en lichtspel, dat t.m. 27 augustus op de zondagen wordt gegeven. Het Duits grensgebied heeft eveneens tal van eve nementen, waarover de Limburgse V. V. V. graag de bijzonderheden bekend maakt. En wat ons eigen dierbaar Limburg be treft: de forellenkwekerij in Gulpen trekt ieder jaar meer belangstellenden. Dat is nogal begrijpelijk, niet alleen vanwege de forellen, maar ook door het attraktieve recreatiepark dat daar in het hartje van Zuid-L.mbr y. gel:' 'en is. Het kijken naar de miljoen forellen in de kwekerij kan nu afgewisseld wor den met kinderzwempartijen in speciale kinderbaden, met kanoën, met spelen in een goed uitgeruste speeltuin. En voor de wat romantische vakantie ganger: de kastelen van Limburg blij ven zeer aantrekkelijk. Bijvoorbeeld het kasteelpark Bom. waar een prachtige tuin tal van fraaie vogelsoorten huis vest. En wil men op safari in het grensge bied? In Tuddcrn, vlak over de grens bij Sitlard ligt liet Europark, waar leeu wen, tijgers, olifanten, zebra's, giraffen, lama's, en zelfs struisvogels en kangoe roes in de. natuur verblijven. Maar wel in een auto blijven zitten, met de raampjes dicht. Men kan immers nooit weten. Vrouwelijk edelwild in een fegenlichtopname

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11