Reorganisatie bij Defensie Kerken actief bij Olympische spelen Beweging voor paus en kerk wil alleen het Vanzelfsprekende' Kind meest bedreigde lid van de samenleving KWJ klaagt over uitblijven beslissingen Volgende Labourbewind zal EEG-verdrag herzien Vaarschawing kardinaal Alfrink: RAND- KRANT A 6IRIJDAG 7 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 j Vrachtauto met duizenden jverhemden terug JtNHEM (ANP) De vracht wagen met aanhanger die afge lopen weekeinde in Arnhem werd gestolen met meer dan 14.000 overhemden erin, is te ruggevonden. De overhemden waarde bijna een ton zaten er allemaal nog in. Ie aanhanger is teruggevonden in Maarn, de vrachtauto in Bus- isum. De politie vermoedt dat het de daders alleen te doen is geweest om een rit met de vrachtauto. De splinternieuwe overhemden zijn teruggegeven aan de eigenaar van een Arn hemse overhemdenfabriek. UTRECHT (KNP) Onze tijd heeft de sexualiteit losge maakt van de voortplanting. Maar moet men niet vrezen, dat bij velen - met name, jonge - mensen de sexualiteit is losgemaakt van de liefde Men kan alleen maar hopen, dat zij toch nog de weg naar de liefde vinden, voordat zij zich binden. Men behoeft geen pessimist te zijn om te vrezen, dat het kind uiteindelijk de dupe wordt van de heden daagse sexuele beleving. Dit zei kardinaal Alfrink gister avond op de slotbijeenkomst van het Internationaal Ka tholiek Bureau voor het Kind, dat afgelopen dagen in Utrecht heeft gesproken over de bevrijding van het kind. Kardinaal Alfrink vroeg zich af of het overdreven is te zeggen, dat het kind het meest bedreigde lid is van de menselijke samenle ving. Het is afhankelijk van de zorg en de liefde van de volwas senen en als die ontbreken is het het slachtoffer van onzekerheid, verwaarlozing - materieel en psychisch - met alle gevolgen, die daaraan verbonden kunnen zitten. Maatschappelijke struc- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAG Op het ministerie van Defensie In Den Haag, zijn dras tische struktuurwijzigingen op komst waarbij vele honderden perso neelsleden betrokken zijn. Voor ontslagen zou niet behoeven te wor den gevreesd. Dit valt af te leiden uit mededelingen van minister De Koster (Defensie) in een interview in het weekblad Accent". j zijn defensies-nota van eind au gustus a.s. hoopt de minister concretere mededelingen te doen over deze struktuurwijzigingen, die deels voortkomen uit de noodzaak tot bezuiniging, deels het gevolg zijn van de nieuwe vorm aan de politieke top van het parlement. Het aantal staatssecretarissen werd van drie tot een teruggebracht. Mi nister De Koster beraadt zich thans met de ministeries van Binnenlandse Zaken en Finan ciën over do nieuwe struktuur. Hij gaat er daarbij vanuit, dat men niet terugkeert tot het sy steem van drie staatssecretaris sen, die ieder verantwoordelijk zijn voor een bepaald krijgs machtsonderdeel. Voor ontslagen zou niet behoeven te worden gevreesd, omdat men via de normale doorstroming en het natuurlijke verloop de over tollige mensen denkt te kunnen opvangen. Op het ministerie in Den Haag werken circa 9.600 man. De herstrukturering be treft vooral de verschillende staven en raden, die bij de drie krijgsmachtonderdelen bestaan. turen kunnen nu eenmaal niet aan het kind geven, wat het no dig heeft: de liefde van de an dere mens. Inhakend op het congresthema, de bevrijding van het kind, zei kar dinaal Alfrink, dat de moderne mens bij het horen van het woord bevrijding al gauw denkt aan het bevrijden van structu ren. Het is in de mode te trap pen tegen de structuren van de maatschappij van vandaag en het behoort tot de wat naïeve verwachting, dat - wanneer de structuren verdwenen zijn - de vrijheid en het geluk van de mens verzekerd zullen zijn. Ik wil niet ontkennen, dat maat schappelijke (en ook kerkelijke) structuren kunnen werken als knellende banden, die de men sen gevoel geven van beklem ming, van onvrijheid, van ge bondenheid. Maa^ de kardinaal betwüfelde of het loslaten van structuren op zich a'leen voldoende is om de mens werkelijke vrijheid en ge luk te verzekeren, wanneer niet teeeli:kertijd die structuren wcrd?n omgezet in betere inter- mense'.iike verhoudingen, waar van d? basis altiid gezocht moet worden m de intermenselijke leefde. Weer terugkerend te* het eigenlij ke thema, de bevrijding van het kind, wees kardinaal Alfrink op het gevaar, dat huwelijken te genwoordig zo gemakkelijk en frequent worden ontbonden. Dit és een ramp voor het kind. Het is een slechte zaak voor de ge zondmaking van de maatschap pij en voor de toekomst van de menselijke samenleving, omdat de kinderen de harmonische liefde vam de ouders gaan ontbe- nen, die een onmiskenbare voor waarde is voor harmonisch op groeiende kinderen. Morgen wordt bij de NDSM het kraanschip Champion gedoopt. Het is de grootste kraanponton ter wereld, gebouwd van het casco van een 30.000 tons tanker. Het schip beschikt over een 800 tons draaihraan, die 1200 ton kan heffen. In brief aan regering: UTRECHT (ANP Het alleen maar vragen van adviezen heeft weinig zin. Uiteindelijk zult u moeten besluiten. U bent verantwoordelijk voor de hopeloos onduidelijke si tuatie waarin ongeveer 100.000 werkende jongeren verke ren. Dit schrijft de Katholieke Werkende Jeugd in een op felle toon gestelde brief aan de Nederlandse regering over de problematiek van onderwijs en vorming aan werkende jongeren. De KWJ eist van de regering dat zij zich nret aan haar verant woordelijkheid onttrekt en op 1 augustus de nodige maatregelen voor de werkende jongeren laat ingaan. De maatregelen omvat ten als belangrijkste punt een regeling voor de betaling van de ene dag vorming of opleiding in de week, die wettelijk is voorgeschreven maar die veelal wordt ontdoken door menings verschillen over de betaling. Wij zijn en blijven van mening dat wanneer de regering geen compenserende maatregelen tot stand brengt, deze ene dag vor ming of opleiding door de werk- LONDEN (AP) De leiders van de Engelse Labourpartij hebben gisteren In een nieuw politiek document laten weten dat een eventuele volgende Labourrege- rlng zal trachten nieuwe onder handelingen te voeren over de voorwaarden voor de toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschap. Als deze nieuwe onderhandelingen niet zouden slagen, aldus La bour, dan zullen wij de ver plichtingen van het verdrag voor ons als niet-bindend be schouwen. Het voorlopige programma van de partij werd uitgegeven als een voorloper op een verkie zingsprogramma. Hoewel de conservatieve regering van pre mier Edward Heath er pas twee jaar van zijn vijfjarige ambts termijn op heeft zitten, kunnen de conservatieven als zij dk wil len nieuwe verkiezingen uit schrijven. De voorzitter van de Labourpar tij, Anthony Wedgewood Benn, die het document op een pers conferentie bekend maakte, noemde het meest radicale en veelomvattende socialistische programma, dat labour ooit heeft uitgegeven. Voor het binnenlands beleid geeft het docunvtmt de volgende oog merken aan: volledige uitban ning van de armoede in de ze ventiger jaren; ononderbroken economische expansie; een eer lijker verdeling van inkomsten; strijd tegen de inflatie, niet al leen door een controle van lo nen en prijzen, maar ook van land en kapitaalbewegingen; beëindiging van de werkloosheid, heid. gever uitbetaald moet worden, aldus de KWJ. De KWJ constateer* dat de rege ring blijkbaar nogal wat moeite heeft een definitieve beslissing te nemen over het interim-ad vies van de sociaal-economische raad over de financiële positie van de werkende jongeren. Door net uitblijven van die be slissing brengt de regering, zo zegt de KWJ, de ongeveer 100.000 jongeren die het aan gaat, in een geweldig hopeloze situatie. Er is volgens de KWJ grote on duidelijkheid. met name in die beroepsgroepen waar weinig per cao :s geregeld. Jongeren wor den onder druk gezet die ene dag maar niet naar school of vormi-.igsinstituut te gaan en door te werken, zo wordt ge zegd. Deense misdadiger in Rotterdam gearresteerd ROTTERDAM (ANP) - De Rol- terdamse politie heeft gis teren een internationaal gezoch te Deense misdadiger aangehou den. Het Is de 39-jarlge nacht- clubelgenaar G. V. H. die op 17 mei ontsnapte uit de gevangenis van Hillerod, waar hij wegens brandstichting en oplichting vastzat. Politiemannen troffen de man sla pend in een caravan aan de Kleiweg. De Deen was woensdag na omzwervingen door Duits land, Frankrijk en België van Antwerpen naar Rotterdam ge reisd. Toen men hem gistermor gen van zijn bed lichtte gaf hij een valse naam op. Later ging hij door de knieeèn. Ruim twintig pastores zullen tijdens de komende Olympi sche Spelen in München in het kader van de kerkelijke dienst voor de Olympische Spelen als contactpersonen voor de deelnemers fungeren en de godsdienstoefeningen verzorgen. Op verzoek zullen de pastores de adressen van families be schikbaar stellen, die bereid zijn deelnemers aan de spe len uit te nodigen op het eten, voor culturele avonden of uitstapjes. In het Olympisch dorp zullen de katholieke en protestantse kerken onder een dak, met de verschillende ruimten daaromheen in de tijd van 1 augustus tot 18 september fungeren als een ontmoe tingscentrum voor alle be zoekers van het Olympisch dorp. De kerken willen daar mee een centrum van rust bieden. in het ontmoetingscentrum zul len ook toneel-, cabaret- en muziekavonden, prominen ten-interviews en andere ma nifestaties worden gehouden. In het centrum zijn ook ver schillende voorzieningen ge troffen, waar de sporters zich op en of andere manier kunnen ontspannen. Er is een knutselruimte, een lees zaal, een bar, cafetaria en een ruimte om televisie te kijken. Niet-christelijke gods dienstige groeperingen kun nen in het centrum ook te recht. In het kinderdagver blijf zullen zij de mogelijk heid krijger, om godsdiensti ge bijeenkomsten te houden. De statuten van de Landelijke Pastorale Raad zijn twee maal naar Rome gestuurd en tweemaal afgewezen, zo meldt Confrontatie In haar laatste uitgave. In het desbetreffende artikel worden verschillende passa ges uit de statuten belicht, die niet in overeenstemming zouden zijn met het kerkelijk recht, de besluiten van Vati- canum II en de maatregelen door de paus getroffen ter uitvoering daarvan. In strijd met het kerkelijk recht moet het volgens Confrontatie wor den geacht dat de Landelijke Pastorale Raad samen met de bisschoppenconferentie Statuten L. P. R. niet aan Rome voorgelegd verantwoordelijk is voor het pastoraal beleid. Desgevraagd liet het secreta riaat van de Landelijke Pas torale Raad ons weten dat de statuen nooit naar Rome zijn gestuurd, „om de doodeen voudige reden, dat zoiets niet nodig is. De Landelijke Pastorale Raad is geen syno de, die als zelfstandig li chaam besluiten kan nemen, maar een pastorale raad, die bijdraagt aan de beleidsvor ming van de bisschoppen. In de statuten staat dan ook dat de bisschoppen bij de be leidsvorming de met hun ei gen positie verbonden ver antwoordelijkheid blijven dragen". ,,Met het opstellen van statuten of reglementen van pastorale raden, bemoeit het Vaticaan zich niet. Er bestaan alleen een paar richtlijnen, voor wat betreft de vorming van dergelijke raden", aldus het secretariaat. De in Duitsland onstane „Be weging voor paus en kerk" is geen partij, noch een vleu gel binnen de kerk en moet ook niet gezien worden als een conservatief tegenwicht voor de tomeloze vooruit gang, maar zij wil het wezen van het katholicisme tot uit drukking brengen met het doel de dwaalleer die de kerk is binnengedrongen, te overwinnen. Een en ander is dezer dagen gezegd door de voorzitter van de beweging, pastoor Hans Milch. Hij beoogde daarmee de verkeerde inter pretaties en de misverstan den die er na de oprichting van de beweging in mei van dit jaar zijn ontstaan, uit de weg te ruimen. De beweging is volgens pas toor Milch ontstaan, niet om dat hier en daar in het kader van de vrijheid van onder zoek en meningsuiting gren zen zijn overschreden, maar omdat een van de wortels van de huidige dwaalleer is, dat de fundamenten van het katholieke geloof bij gelovi gen aan het wankelen wordt gebracht en vernietigd. Volgens de voorzitter van de beweging hebben mensen die de betekenis van de bewe ging voor paus en kerk wil len ervaren het gemakkelijk. Men hoeft zich alleen maar te bezinnen op wat men in het katechismus-onderricht heeft geleerd en men hoeft alleen maar na te lezen wat het onfeilbaar leergezag heeft neergeschreven. „De beweging wil dus eigenlijk helemaal niets nieuws, al dus Milch, niets buitenge woons. Buitengewoon is het eigenlijk dat er een bewe ging moest komen, die niets anders wil dan het vanzelf sprekende". Merkwaardig, nieuw en uitzonderlijk noem de Milch het, dat binnen de kerk een dwaalleer zo zeer opgang doet dat deze in staat is via een bedenkelijk gestructureerde synode de hiërarchie door democratie te vervangen en de door de H. Geest via het leergezag verkondigde onveranderlijke waarheid door meerderheids beslissingen. De Nederduitse gerefor meerde dominee dr. D. F. Malan heeft ontslag genomen uit zijn gemeente in Johan nesburg, nadat opschudding was ontstaan over zijn kri tiek op het rassenbeleid van de Zuid-Afrikaanse regering, (ïeesteiijken moeten zich niet met een politieke partij in- dentificeren. Als de kerk op grond van de bijbel kritisch moet zijn moet ze de moed hebben om te spreken, aldus ds. Malen, die toegeeft dat het gevaarlijk kan zijn om je mond open te doen. Als het nodig is zal hij echter door gaan met de kritiek, Malan Is een zoon van ex-premier Daniel Malan, die van 1948 tot 1954 de regering in Zuid- Afrika leidde. Met de benoeming van de heien drs. P. J. Merkehjn en H. J. Veldkamp is het team van secretarissen van de Zending van de gereformeer de kerken weer compleet. Drs. P. Merkehjn (54) hoofd van de afdeling ontwikkeling en voorlichting van de tech nische hogeschool Twente, gaat zich vooral bezig hou der: met Zuid-Amerika. De heer Veltkamp (25) die bin nenkort zijn doctoraal-exa- KORTE METTEN men theologie hoopt te doen, waarna hij de zendingsoplei- ding aan het Hendrik Krae- mer Instituut gaat volgen, zal vooral worden belas: met een deeltaak in de Java-Su- in een van de zalen van het stadhuis van Aken wordt tot 1 oktober van dit jaar de ex positie „Aachener Dom- schatz" gehouden. Deze ten toonstelling geeft een beeld van de culturele, geschied kundige cn godsdienstige waarde van de Dom van Aken, die rond 800 door Ka- rel de Grote is gebouwd. De expositie hangt nauw samen met de tentoonstelling ..Rijn en Maas"-kunst en cultuur lussen 800 en 1400, die deze zomer en herfst in Keulen en Brussel te zien is. Aan de Leidse universiteit is deze week de heer J. van Slageren uit Oegstgo st, zen- dingsprefiikant in Kameroen, gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift over het eigene van de evangelische kerk van Kameroen. In het proef schrift wordt het werk van verschillende zendingsgenoot schappen aan een kritisch onderzoek onderworpen. Aan de hand van autochtone bronnen wordt getracht de groei-impulsen van de wor dende kerk van binnenuit te begrijpen. Conclusie: er is ee:i echte Afrikaanse kent ontstaan die zich openstek vu* samenwerking met Eu ropese kerken, maar die geenszins door het westen is gedomineerd. Bisschoppen Columbia naar school Alle zestig bisschoppen van Co lumbia gaan in juli en au- gustus vijf weken terug naar de schoolbanken voor herha lingsoefeningen. In studie bijeenkomsten en in werk groepen zullen de bisschop pen de richtlijnen voor de kerkelijke vernieuwing van het Tweede Vaticaans conci lie bek'jken voorzover deze van toepassing zijn op de no den van de kerk in Colum bia. Onder de inleiders zijn de Franse kardinaal Jean Da me ou. de sccretans-generaai van de Latijns-Amerikaanse b choppenconferer.. e r-.$r. - >che socioloog pro'. Roger Vekemans en prof. Po n- ger, theoloog aan d; univer siteit van Regensburg. Duitse jongeren suggereren congregatie voor hulp aan ongeboren kind In de laatet uitgave van het tijdschrift van de katholieke jongeren in Beieren, „Junge Zeit" wordt de suggestie ge daan om een algemeen plan van de Duitse kerken op te stellen om abortus provoca te te voorkomen en om een nieuwe zustercongregatie „Pro Vita" te stichten die zich bezig gaat houden met het ongeboren kind. In het artikel vraagt men de Duitse bisschoppen, de Cari- ras-organisati het binnen landse apostolaat en de alge meen oversten van zusterge- nitenschappen in Duitsland of men deze voorstellen wil verwezenlijken. Volgens het blad moet het mo gelijk zijn dat het „Gcncrai- plan 218" (herinnerend aan de bewuste paragraaf 218 Kerk en Wereld over abortus in de Duitse wel) van de grond komt als de kerken in Duitsland op dit terrein gaan samenwerken. Men is van mening dat, nu de staat in gebreke blijft, de christenen alles moeten doen om het ongeboren leven te beschermen, Wat dc nieuwe zustercongrega tie betreft herinnert men er in het bewuste artikel aan. dat de meeste orden cn con gregaties destijds zijn ont staan als een antwoord op brandende vragen van hun t:Jd. „Op hei ogenblik lopen de zusterhuizen en kloosters leeg. Veel klinieken en tehui zen worden verkocht en de opbrengst ervan wordt toege voegd aan'het bezit van de orde. Kan men daarmee geen tehuizen voor alleen staande moeders stichten. Waar blijft de orde die nu eens een ongwone revolutio naire daad stelt" zo vraagt men zich in het blad af. Men rit bw Dwalen in de berm Studenten oern de religieuze Bar llan Universiteit in Is raël hebben de oorlog ver klaard aan de bermprosti tuees. Zij nemen loto's van haar op het moment dat ze opgepikt worden en sturen een kopis naar de automobi list. aan wie ze vragen „op de dwalingen uws weegs" te rug te komen. De autobezit ters worden aan de hand van hun nummerbord opge- Schommelstoel De 18-jarige Susan Eliff heeft in Jackson in de Amerikaan se staat Tennessee het uit houdingsvermogen schom mel stoelzitten gebracht op 125 uur er. 40 minuten. In een zwarte auto, geleend van een begiatenisonderneming, werd Susan na afloop van de recordpoging naar een plaat selijk ziekenhuis gebracht om te kijken of ze er niets van over gehouden had. Daarna ging ze naar bed. Het oude record stond op naam van de Brit Bret Ed monds. Hij had het 125 uur volgehouden. Susan Eliff mocht om de twee uur gedu rende zeven minuten de be nen strekken. Volkslied Uit de nieuwe versie van het Russische volkslied, geschre ven bij gelegenheid van de vifft'gste verjaardag van de Sovjet Unie, is de naam Sta lin verwijderd. De achter haalde tekst van het volks lied dateerde van 1943. In de nieuwe wordt de frase Sta lin heeft ons gevormd" ver vangen door „Lenin heelt ons gevormd". Het nieuwe volkslied is op de plaat vast gelegd door het koor van de muziekacademie van Moskou onder leiding van A. Svetsf- nikow. Ruimtevrouw Over niet al te lange tf/d zul len de Amerikaanse ruimte schepen niet meer het exclu sief domein van de man zijn. Vermoedelijk reeds in het begin van de jaren tachtig, als de „ruimteveerboot" in dienst wordt genomen, zullen vrouwen mannen vergezellen op ruimtereizen, aldus Dou glas Lord van het Ameri kaanse ruimtevaartbureau. Juist in de ruimteveerboten kunnen de vrouwen volgens Lord hun debuut maken, om dat voor de bediening van dia vaartuigen geen langdu rige opleiding is vereist. Privé Zeven verhuiswagens heeft de politie nodig gehad om de in enkele jaren vergaarde huit te vervoeren die de 44-farige prlvé-detective Lavielle uit Bordeaux in zijn vrije tijd door inbraken had verkre gen. De politie vond in zijn woning op het platte dak en in dc kelder rekenmachines, schrijfmachines, sieraden, gouden munten, horloges, transistorradio's. verrekij kers en jachtwapens ter waarde van meer dan f 100.000. De inbreker, naar wie de politie maandenlang vergeefs had gezocht, ging zowel bif zifn strooptochten als bij de verkoop van de huit met grote voorzichtig heid te werk. Pas na een routine-onderzoek van de po litie. die de naam van de vrouw van de detective op de klantenlijst van een heler ontdekt had, kwam aan de bijverdienste van Lavielle een einde. Toen de vrouw in haar woning werd onder vraagd. kreeg zij het op de zenuwen en nam zlf de he nen. In de woning vond de politie overal volle kisten en kartonnen dozen. Lavielle kon vier dagen later worden ingerekend. Prof Als professoren Iets niet he grijpen. komt dat omdat ze het niet willen begrijpen. Blikvanger De Chinese miljardair Lin I- Wen, eigenaar van 11 biosco pen en een groot aantal eet huizen en saunabaden, wil een nieuwe blikvanger laten zetten op het dak van een nieuw, acht verdiepingen tel lend gebouw in Tokio, om er reclame mee te maken voor zijn onderneming. Het is een vliegtuig, een twee-molorige Convair, waarvoor hij ruim 400.000 heeft neergeteld. Heropvoeding Het elektronisch brein van het Griekse ministerie van On derwijs zal heropgevoed moeten worden. Dc compu ter. die zich bezig moest houden met mutaties van on- derwijspet toneel, heeft na melijk een leraar Grieks, die een jaar dood was. overge plaatst van een stad in Noord-Kreta naar Noord- Griekenland en een leraar in de theolog e, die reeds een paar jaar geleden was over leden, in Macedonië overge plaatst. L

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7