WIE HEEFT ER WAT AAN DEZE ZWANPOLDER? Personeelsstop bij gemeente Subsidie voor gods dienstonderwijs op samenwerkingsscholen ISoodlokalen voor Stedelijk Gymnasium Met been water W aterpaalzitten Over de tong... Selfservice Vlees Absurd Met beide benen grond 197iRlJDAG 7 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 f AR MOND De Zwanpolder? Waar dit ligt? Daar meneer, achter die afschuwelijke dijk. Daar ligt het deb&cle van War mond". De oude man aan wie bij de Gemeentehaven de weg hadden gevraagd wees met zijn stok naar het kraterige ge bied aan de overkant van de Leede. Ongevraagd ging hij ver der. ,,Het Is een nationaal schandaal wat re hier hebben uitgehaald. De gemeente heeft In dat gebied miljoenen guldens geïnvesteerd in de hoop er te mogen bouwen. Dat mag nu op eens niet. De maatschappij die het zand uit de polder gaat zui gen heeft de bovengrond wel weggehaald, maar kan blijk baar het zand nergens slijten. Ze laten het tenminste zo lig gen. De watersporters hebben er ook niets aan, want er kan vrij wel nergens gevaren worden". De man zweeg even. Droevig stel de hij de retorische vraag: „Wie heeft er nu zo wat aan?" Dan verontwaardigd: „Maar on dertussen is er wel een mooi landschap naar de knoppen". Het ontbrak er nog maar aan of er kwam een traan uit zijn farmond zit met het projekt Zwanburg zwaar in de maag. Dat is duidelijk. Na de uit spraak van de Kroon dat er in de polder niet gebouwd mag gaan worden, weet men niet wat men er verder mee aan moet. Er is wel mooi bepaald dat de polder een recreatieve bestemming moet,krijgen, maar de vraag is: wie gaat dat beta len? Warmond voelt er niet voor alleen voor de kosten te gaan opdraaien. Afgelopen ja ren heeft het Kaagdorp miljoe nen uitgegeven aan grondaanko pen en waterbouwkundige wer ken. De verwachting was, dat de zandwinningsmaatschappij Rijnland op korte termijn voor de nodige pegels zou zorgen, maar zo lang deze Zoeterwoud- De vraag is of miljoenen- investeringen er wel ooit uitkomen se maatschappij nog geen ku bieke meter zand heeft wegge haald hoeft ze ook niet te beta len. Een paar jaar geleden dacht men in Warmond - althans het gemeentebestuur - dat men aan het plan dik geld zou over houden voor diverse algemene voorzieningen in het dorp. Daar is men nu wel van teruggeko men. Warmond bedong bij Rijn land een vaste, vrij behoorlijke zandprijs. Men dacht daar goed mee weg te zijn. Hoe lan ger Rijnland nu echter wacht met het zand weghalen, des te minder wordt door de geld ontwaarding de opbrengst. Nog even en Warmond kan van de baten de lasten niet meer be talen. De gezichten van de War- mondse gemeentebestuurderen gaan dan ook steeds somberder zien. Burgemeester Langemeij- er heeft het debacle het blijk baar enige tijd geleden al aan zien komen. Hij is inmiddels be noemd tot burgemeester van Wateringen. Wat nu? De behoefte aan recrea tie in de Randstad neemt sterk toe. Mede de Zwanpolder moet de stadsmens in zijn vrije tijd gaan opvangen. Maar voor dat kan moet dit recreatieoord aan gekleed worden. De commissie Kagerzoom is momenteel wel erg druk doende om plannen uit te werken, maar de centen voor het realiseren van die plannen ontbreken. De gemeen ten die in de commissie Kager zoom zitten Warmond, Alke- Het made en Leiden kunnen de kosten onmogelijk opbrengen. Deze regering zal ze niet op wil len brengen en particulieren voelen er ook weinig voor een zo groot projekt aan te pakken, want redeneert men „hoeveel dagen is het nou mooi weer aan de Kaag, dat kunnen we nooit terugverdienen". wel duidelijk dat het ge meentebestuur van Warmond de raad incluis te ondoor dacht te werk is gegaan jaren geleden. Men heeft te veel inge zet op een paard. Nu zit men met de brokken. Natuurlijk, men heeft het excuus dat men toch moest zorgen voor woning bouw, dat men de woningzoe kenden niet aan hun lot mocht overlaten. Men zocht een oplos sing in de richting van de Zwan polder. Tegen advies van aktie- groepen in. Het was ook tegen het al goedgekeurde streekplan voor de Bollenstreek. De Raad van State heeft daar in zijn uit spraak nog eens duidelijk op ge wezen. Het kwaad is nu echter geschied. Warmond zit met een verwoeste Zwanpolder. Het ziet er niet naar uit, dat daar de eerste jaren verandering in De Zwanenburgerpolder: verwoest landschap dat voorlopig niet voor de recreatie zal kunnen worden gebruikt LEIDEN De gemeente Leiden neemt geen ambtenaar meer aan. Er is een absolute perso neelsstop ingevoerd. Er zal geen enkele aanstelling meer plaatshebben tot dat het rapport is verschenen aan de hand waarvan het takenpakket en personeelsbestand kan wor den beoordeeld. Zoals bekend heeft het gemeente bestuur onlangs besloten een dergelijk «rapport samein te stellen. Dit naar aanleiding van de precaire financiële situatie van de gemeente Leiden en de opmerkingen van staatssecreta ris Stuivenberg dat Leiden te veel en te dure ambtenaren heeft. De gemeente Leiden zal ook geen gebruik meer maken van uit zendkrachten. Alleen wanneer een dienst ernstig wordt ont wricht zal een vacature in een sleutelpositie mogen worden vervuld. De maatregel, die 1 juli is ingegaan betekent, dat lo pende sollicitaties niet tot aan stelling kunnen leiden. WARMOND In het kader van de festiviteiten rond de Kaagweek zijn er ook diverse manifestaties voor de jeugd. Zo was er gistermiddag in park Groot Leerust een voorstelling die verzorgd werd door leden van de Amsterdamse Toneel Academie. De kleuters van Warmond beleefden er veel plezier aan. Docos en de jeugdkampen LEUSDEN De jeugd van Do- cos heeft zich op het kamp in Leusden gistermorgen bezig ge houden met het afwerken van de tienkamp. Opmerkelijke nrestaties werden geleverd door Hans Bosma (slalom in 29.5 sec.) en Paul van Rijn (1.10 m. met hoogspringen). Bij het bal- werpen haalden Peter Zonder- op en ziin vier teamgenoten de maximale score. Ton Seger was het die Docos I aan zijn tweede handbalover winning hielp. Nu werd Graaf Willem verslagen. Ook het twee de team was met de tienkamp bezig. De beste prestaties wer den geleverd door George te Marvelde en Erwin Effert die sprinttijden van 9 6 en 9.3 sec. neerlegden. Ook bij de team sporten bleef het goed gaan. Docos 2 staat op de eerste plaats 's middags werd een veldloop gehouden, die voor Do cos de eerste vijf plaatsen ople verde. Cor van der Krogt, Hans van Leeuwen en Toon van der Poel werden winnaar in hun groep. Intussen zijn de A-junioren van Docos op kamp in het Duitse Ferschweile. Ook daar gaat het goed daarvan hebben zich de families Van Dinten, Van Zijpen en de heer Peijnenburg kunnen overtuigen die het kamp bezoch ten. In het kampelftal dat tegen het plaatselijke team speelde deden twee Docos-jongens mee John van Zijp en Piet van Dam, terwijl Hans Burghout als reser vekeeper fungeerde. LEIDEN Het college van b. en w. wil met terugwerkende kracht tot 1 januari 1970 de sub- Feestganger maakte val van 3 meter LEIDERDORP Een Leider- dorpse bromfietser heeft vannacht een val gemaakt van drie meter. Dat gebeur de bij de afrit van het via duct over rijksweg 4a ter hoogte van Alberts Corner. Toen de GGD bij de man arri veerde bleek hij alleen maar enkele schrammen en bulten opgelopen te hebben. Omdat de bromfietser bovendien dronken was (hij kwam van een feestje in Hoogmade) liet men maar geen ambu lance aanrukken, maar werd de man te voet naar huis ge zonden. sidle aan het godsdienstonderwijs op de openbare scholen voor ge woon en buitengewoon lager onderwijs ook toekennen aan de bijzondere samenwerkingsscho len voor het buitengewoon lager onderwijs. Hierover zal de com missie van onderwijs een advies aan de raad vaststellen tijdens een vergadering op 11 juli in kamer 214 van ht stadhuis. Het verzoek tot uitbreiding van de subsidieregeling is uitgegaan van de commissie Bijbelonder richt op de openbare scholen. Onder de bijzondere samenwer kingsscholen vallen de bijzonde re neutrale scholen voor onder wijs aan imbeciele en moeilijk opvoedbare kinderen. Op deze scholen zit een aantal leerlingen van wie de ouders het wenselijk achten dat zij openbaar onder wijs krijgen. Tot 1 januari 1970 was cr een aparte openbare school voor buitengewoon lager onderwijs. Na de opheffing duarvan werden de leerlingen ingeschreven cp de bijzondere neutrale samenwerkingsscholen. LEIDEN In verband met de snelle groei van het aantal leerlingen van het Stedelijk Gymnasium heeft Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen rijksvergoeding in het vooruitzicht gesteld voor de uitbreiding van de school met twee noodlokalen. Voor de houw van deze noodvoorzieningen zou de gemeente een crediet van 61.000 gulden op tafel moeten leggen, dat in 10 Jaren kan worden afgelost. Over de toekenning van dit crediet zal de commissie van onderwijs advies uitbrengen aan de raad tijdens een vergadering op 11 juli. Louis van der Meer is zijn pri meur kwijt. Louis die de mens heid in een bevlogen ogenblik het waterpaalzitten schonk zag zijn uitvinding vorige week overgenomen door het Noordhol landse Sint Maartensbrug. Een triest moment want tot dan toe was het fenomeen Waterpaalzit ten voorbehouden aan de Braas- semermeer casu quo Roelofa- rendsveen. Op het moment dat men in Noord-Holland aan de slag ging was Louis al over de eerste schrik heen. Hij had zelfs de lieden aldaar van adviezen voorzien. Tot zijn leedwezen werden die niet opgevolgd. Men stond de zitters in Sint Maar tensbrug toe af te dalen om hun sanitaire behoeften te doen. Louis vond dit een niet te ac cepteren degeneratie. Hij staat nog immer op het standpunt dat zelfs deze gevoelens moeten wij ken voor het zitten op de paal. Wij vinden dat ook. Met zaken als deze valt niet te marchande ren. Het betrokken initiatief heeft Louis van der Meer overi gens op het spoor gezet van een nog grootser ontwikkeling van deze krachtproef. Nu het alleen recht voor Roelofarendsveen verloren is. heeft hij het Ver schijnsel gelijk een inktvlek la ten uitbreiden. In de zomer van het volgend jaar worden in alle provincies kampioenschappen Waterpaalzitten gehouden. Het wereldkampioenschap de cli max wordt ter afsluiting in Roelofarendsveen gehouden. Het Waterpaalzitten gaat de wereld veroveren. Een gelukkige ge dachte. de ligging lijkt het aanbeveling te verdienen de mogelijkheid te overwegen de bunkers langs onze kust in oude staat te her stellen en aan te wenden voor recreatieve doeleinden". Aldus de belangrijkste passage uit het werkstuk „Waar Monumenten zorg Zomaar Aan Voorbij Gaat", dat dezer dagen in ons bezit kwam. De studie is van de hand van de heer Lucas van Vonderen, die onlangs in het nieuws kwam door zijn zeer j realistische visie op de proble- j matie van de Leidse binnenstad. 1 en die zich lijkt te ontwikkelen als een zeer oorspronkelijk den- i ker. De heer Van Vonderen wijst op de kwetsbaarheid van het toerisme in deze streken in verband met het klimaat. Hij zegt er van overtuigd te zijn dat een kundige restauratie van de bunkers de trek op de kust zou bevorderen. Vooral het aspect jeugdsentiment van onze Duitse deviezenleveraars dient in dit verband niet onderschat te wor den. De opmerking dat het wat onkies lijkt deze restanten uit een voor een groot deel van ons volk zo onprettige tijd te her stellen wijst hij van de hand. „Wij mogen ons het in stand houden en bevorderen van een belangrijke bestaansbron als het toerisme niet laten leiden door op het gevoel gestoelde argu menten". zei hij. „Dat wordt te genwoordig al teveel gedaan, voegde hij er nog aan toe. De Leidse raad Tinus en Kret ook is op vakantie. Het samen stellen van deze rubriek heeft dan ook meer moeite gekost dan un der*. Onze trendsetter Lucas van Vonderen wil dolgraag de man ont moeten die de rubriek Praetpost maakt in de Leidse Post. HIJ slaat hem weliswaar minder hoog aan dan zichzelf maar, aldus L. van V., „ook onze simpele geestverwanten kunnen de moeite waard zijn". Wij hebben hem beloofd binnen een week contacten te leggen. Het belangrijkste nieuws van de week was het bekend worden van de plannen om het Leidse ambtenarendom te gaan doorlichten. Sommigen denken dat er teveel ambtenaren zijn. Zou de ambtenarij dan toch als volksziekte erkend zijn? Nog goed dat ze de volksvertegenwoordigingn iet doorlichten. Niet voor iedereen: Jan en Kees van Doorlichting. )e Leidschendamse wethouder voor jeugd- en sportzaken, de heer H. J. Bunnik. die zich van de week in deze courant heeft beklaagd over het snelle ver dwijnen van de Hansaplast uit de verbandtrommels in de ge meentelijke gymnastieklokalen, overweegt serieus offerte „per kilometer" te vragen voor Han saplast. De wethouder zegt dat niet alleen de sportmensen dit verband op (te) grote schaal „gebruiken" I maar dat het ook is voorgeko- j I men dat iemand uit de omge- I ving zich in het gymlokaal op-1 I nieuw heeft laten verbinden, e man dacht zeker „nog steeds I geen Gemeentelijke Geneeskun- I digc Dienst, dan maar self-ser- I vice". Vorig jaar kreeg de vleeskeuringsdienst plots minder werk, omdat de grote slachterij Van den Bos uit Leiden vertrok. Niet veel later werd besloten dat de tarieven die de slagers moesten betalen voor een keuring omhoog zouden gaan.E en aantal snode slagers bracht dat omhooggaan in verband met het omlaaggaan van de hoeveel heid werk bij de dienst en vonden dat zij daarvoor niet hoefden op draaien. Daarvan wilden we wel het fijne weten. Om half elf begonnen we met zoeken naar een telefoonnummer van de vleeskeuringsdienst. Niets te vinden. Idee: slachthuis bellen. Geen gehoor. VCervolgens bellen, naar het stadhuis vooor betere informatie. Na lang gerommel in de lijn. vertelde de telefoniste ons dat we Haarlem moesten bellen en ze gaf ons een nummer. De juffrouw van dat nummer wees ons terug naar het uitgangspunt: het slacht huis in Leiden. Inmiddels was het tien over elf. Het slachthuis gaf geen gehoor. Vervolgen bellen naar het stadhuis voor betere vertellen dat de tarieven landelijk geregeld werden en dus overal stegen. Dat wilden we graag even na-checken. Daarom weer Haar lem gebeld. De lijn kwam uit bij de warenkeuring en voor het vlees moesten we een ander nummer bellen. Daar vernamen we dat de tarieven geen landelijke zaak waren en er in Haarlem geen verho gingen op stapel stonden. Terug naar het slachtuuis. Directeur Vis (niet de burgemeester) zei dat de tariefsverhoging inderdaad een gemeentelijke zaak was, veroorzaakt door het verminderen van werk bij de dienst Op onze vraag waarom dat verhaald werd op de slagers kregen we duidelijk te verstaan dut de heer Vis daarover geen discussie wenste, ook niet na afspraak. We moesten de Rooms-Katholieke slagerskrant no. 7 maar lezen, daar stond het duidelijk in en daarmee basta. „Ik ben niet onwillig, maar B. e W zijn nog niet ingelicht, dus kan ik de zaak nog niet naar buiten brengen". Inmiddels was het bijna twaalf uur. Nu de slagerskrant ng te pakken zien te krijgen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5