RALPH INBAR: Als tv-maker werk je voor de massa STUDIOZOMER IN HET HOGE NOORDEN 1 Blue Band Vicky Léandros misdroeg zich tegen Dolf van der Linden en Metropole-Orkest TERUGBLIK Liever Pipo dan Poppys... PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 JULI 19lj Vicky: Het Metropole-orkest een stel nietsnutten. (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM Vicky Léandros, met Après-toi winnares van het Eurovisie-songfestival in Edinburgh, beschikt behalve over een groot vocaal vermogen ook over een uitzonderlijke dosis eigenzinnigheid. Tegenover haar begeleidende musici kan zij zich uitermate onhebbelijk gedragen. Willem Duys ka rakteriseerde haar om die reden al eens als een serpent. Voorzover Dolf v.d. Linden en de musici van het Metropole-Or kest daarvan nog niet overtuigd waren, dat een artieste zich iets moet kunnen permitteren op het punt van eigenwijsheid, dan zijn zij daar sinds kort wel op terug gekomen. Bij de op namen voor het VARA-programma Met de muziek mee, dat volgende week zaterdag wordt uitgezonden en waarin Vicky als gaste optreedt, ging haar weerspannig gedrag inderdaad alle perken te buiten. Dolf v.d. Linden is toch wel een man die iets van muziek af weet en zijn muzikanten zijn allen stuk voor stuk gedegen vakmensen, maar Vicky gaf er tijdens de opnamen openlijk blijk van, dat zij zelden met zulke nietsnutten had gewerkt en dat de heren niets maar dan ook helemaal niets van haar zangwerk begrepen. Op sommige momenten weigecde zij verder te werken en eiste zij correcties die niet te realiseren waren. De opnamen kwamen toch nog zij het zeer moeizaam tot stand, mede dankzij enkele gedienstige heren in het ge volg van Vicky, die al hun overredingskracht aanspraken om Vicky tot verder werken te bewegen. Voor hetzelfde programma zong Vicky ook enige liedjes met gi tarist Julien Coco. Vriend en vijand waren het erover eens, dat Vicky hierin een grandioze prestatie leverde. Dolf v. d. Linden: Die eigenzinnige over het paard getilde Vicky. „Tv maken in vooral creatief bezig zijn. Ik zou bijv. best kans zien en er zin in hebben om een show van veertig minuten op te bouwen rond een asbak. Dat kan omdat het electronisch medium, dat tv heet, in hoge mate het visueel vernuft prikkelt. Dan moet je je zelf de vrije hand ge ven, volgens de lijn van je eigen stijl werken en je eigen ideeën als persoonlijke eigendommen koesteren. Het resultaat is dat je een product op- Aldus luidt het adagium van TROS regisseur Ralph Inbar (33), regisseur en eindredacteur van een luchtig product als Stu diozomer, dat niet zulke beste kritieken, maar wel goede kijk cijfers haalde. En om dat laat ste is het hem te doen. Hij werkt voor mensen, niet voor critici. Ralph Inbar: „In Studiozomer zit ten wel 20 punten die verande ring behoeven. Er moet nog heel wat aan geschaafd worden. Een van de moej-lijkste punten vind ik de moppentappers. Als je hier en daar in huis, op het werk en in het café hoort hoe demoppen je om de oren vlie gen, zou je denken, dat daar voor de tv iets mee te doen is. Merkwaardig genoeg komt het er niet uit. In Engeland hadden de tv-makers hrer heel wat meer succes mee. Daar werd het 't klapstuk van de avond. Je zou toch denken, dat hier ook getapte moppentappers te vin den moesten zijn. Misschien hebben we ze tot nu toe op de verkeerde plaats gezocht." Een dergelijk programmapunt dn je tv-uitzending op te nemen duidt op een zekere durf, omdat je de uitslag niet kent Het heeft iets te maken met pionie ren en dat heeft Ralph Inbar van nature altijd goed gelegen. Hij kreeg de trek in het bloed mee toen hij destijds in Den Haag werd geboren. Uit overtui ging zionist trok hij na zijn mid delbare school naar Israël, waar hij op de kunstacademie in Jerusalem zijn opleiding tot graficus en schilder voltooide. Hij diende er ook in het leger tijdens de Sinal-campagne en levert dat thuis hoort in een arthouse, waar de liefhebbers in peinzende hurkhouding zich laten begeesteren. Typerend voor tv is dat je voor mil joenen mensen werkt, dat Je voor al deze miljoe nen begrijpelijk moet zijn. Dit vergt van je dat je concessies doet, niet op je principes als regis seur, maar wel ten aanzien van je vervoerende gevoelens een oorspronkelijke schepper te zijn". Naar de ORTF Israël biedt qua levenssfeer vrij wel alles wat Ralph Inbar nodig heeft om een gelukkig mens te kunnen rijn, alleen ontbrak daar destijds de tv. Om die te leren kennen trok hij naar Pa rijs, waar hij met een lege maag en vragende handen de deuien plat liep bij de ORTF, die hem na veel ontberingen een dagtaak als stagiaire bood voor het tekenen van animatie films. Zo kreeg bij zijn eerste werk op het scherm. Dagelijks voor het nieuws een minuut in getekende vorm het radiopro gramma van die dag. 's Nachts wierp hij zich voor een andere baas op grafische ont werpen om in zajn onderhoud te kunnen voorzien. Toen er een plaats openviel nam de ORTF hem m dienst, de eerste buiten lander met een vaste baan bij de ORTF. Daar kreeg hij de kans om in variétéwerk assis tent-regie te doen en in de res terende tijd een cursus te vol gen aan de cinematografische hogeschool. Al deze bezigheden braken abrupt af, toen hij Rudi Carrell in Parijs ontmoette, die hem vroeg zijn shows te willen regisseren, die hij voor de VARA moest maken. Als free lancer bij de VARA maakte hij nadien ook het tienerprogram ma Fenklup. Toen riep Israël hem om mee te helpen een Is raëlische tv op poten te zetten. Ralph Inbar: „Dat kostte mij ge lijk al 500 gulden, want ik ben genaturalisserde Israëliet en elke Israëliet, die zijn eigen land binnen reist, betaalt dat bedrag om de schatkist gevuld te houden. Ik was toen overi gens al op eigen gelegenheid naar Israël gekomen, nl. tijdens de zesdaagse oorlog, die te snel werd beslist dan dat ik er nog eer. werkzaam aandeel in kon hebben. Ik stortte me derhalve op de televisie en werkte met andere buitenlandse experts aan de opbouw van een eigen apparaat. Het was vooral in het begin roeien met voorhanden riemen. Dat had zijn charme, maar ook zijn nare kanten, want alles wat je nodig hebt kwam mondjesmaat beschik baar. Daar heb ik geleerd om van niets althans nog iets te maken. Neem nu alleen het punt van het engageren van ar tiesten. Israël bezit een vrij klein reservoir en de nabuurlan den hebben aan artiesten niets te bieden. In Europa ligt dat heel wat gunstiger. Wil men in Israël een buitenlandse artiest, dan moet die van heel ver ko men en dat vraagt handenvol geld. We slaagden er wel in om de voorhanden zendtijd gevuld te krijgen met producties, maar het is een duidelijke zaak, dat dit resultaat vaak gehaald moest worden ten koste van ni veau. Ik was vroeger zionist uit overtuiging. Nu ben ik het uit levensgevoel. Ik ga zeker terug naar Israël, maar ik kan het feit niet ont kennen, dat je er als tv-man wel eens met je handen in het haar zit. Als je nagaat dat ik daar in drie jaar tijd vier direc teuren versleet, die allen op nieuw ingewerkt moesten wor- Ralph Imbar: Als het moet veertig minuten tv over een asbak. den, dan begrijp je dat je daar wel een beetje moe van wordt". Tv-maker In Israël beheerde Ralph Inbar de afdeling amusement, ofschoon hij ook bij alle ander producties werd betrokken, zowat alles tus sen drama en voetbal. Hij noemt zich tv-maker en geen politicus. Hij zou best graag eens een drama op de tv willen zetten, maar hij voelt zich voor al de man van het amusement, die met Udo Jürgens al eens tussen de lampen dook en later de ambiance van de studio uit buitte om Daliah Lavi, Rita Pa- vona en Martine Bijl visueel op hun voordeligst uit te laten ko men. Voor en public en de Woodhouse- show kwam hij te laat binnen om het begin ervan mee te ma ken, maar Studiozomer is ge start onder zijn leiding. En voor de komende winter denkt hij aan een dergelijk programma nu hij per 1 augustus opnieuw voor een jaar is gecontracteerd door de TROS. Daarom ook blijft hij denken in de sfeer van het amusement. Ciest Lavi gaat zijn show heten rond Daliah Lavi en in Concertina zal hij zijn kijkers door het land voe ren, waarin klassieke en lichte muziek en pop ineenvloeien. Het Promenade-orkest, Louis van Dijk en de popgroep Think Tank zullen zijn ideeën muzi kaal verwezenlijken. Als een niet geringe persoonlijke taak ziet hij ook om de mensen rond hem heen tot echte en oprechte tv-makers te maken, de vor ming van Nachwuchs derhalve, want Ralph Inbar is geen Ne derlander meer. Zijn hart zit niet hier, maar daar. Ralph Inbar: „Ik ga gegaran deerd terug naar Israël. In dat land is het net of je een injectie krijgt. Iets wat je nooit meer loslaat. Momenteel leef ik een beetje als een schizofreen. Daarom zie ik mezelf uiteinde lijk definitief In Israël terecht komen". TON OLIEMULLER Figuranten dromen..., de film van Mat van Hensbergen en Pieter Verhoef, die gisteren door de VPRO werd uitgezonden, was net niet goed genoeg om hele maal het „menselijk document" te worden dat het onderwerp ze ker wel bood. Hoe dat kwam? Na de inzet (Ha- dimassa-opnamen) verdween de t.v.sfeer, verdween daardoor ook het eigene van het figu rant-zijn. Daarenboven had al leen de eerste man een goed verhaal. Dat van de vijftiger die elke dag droomt van het ge luk dat hem eens een echte kans zal geven en die voor zich zelf weet dat hij al aan de twee de stap bezig is. Dit tweede stap was die van „edelfigurant", bijna acteur al. Het portret van deze Bas Sablni had eigenlijk een tragische on dertoon en dat was door de film goed getekend. Maar toen volg den nog zes anderen, zonder goed verhaal allemaal met hun droom, maar ook allemaal met een povere artistieke prestatie. Door die opeenvolging kreeg het programma ook iets povers, iets van een smartlap met telkens hetzelfde refrein. We konden niet blijven meedromen... Bij de TROS zagen we een nieuwe aflevering van En public.. Dit maal rond het Britse echtpaar Tony Hatch - Jackie Trent. Ma kers van goede liedjes, zij bo vendien een uitstekend zangeres en samen een zeer verdienste lijk zandduo. Begeleid door het Metropole Orkest, dus ook dat goed verzorgd. Toch misten we twee dingen. Op ■de eerste plaats hadden we wat meer willen weten van het duo, dat in eigen land erg bekend schijnt te zijn, maar dat wij niet zo gemakkelijk konden plaatsen. Waarom geen ge sprekje of een gefilmde inlei ding? Voorts, met alle lof voor de ge luidskwaliteit, het bleef ee diouitzending met camera' bij. Zonder verrassende instel lingen, zonder dat moeite ge daan scheen te zijn voor een plaatje te zorgen dat je doet bedenken dat het ook voor dit soort uitzendingen leuk is dat er televisie bestaat. De VPRO is nog steeds gek op de „oude draaidoos". Fijn dat daar Betty Boop en Popeye in zitten. Nauwelijks fijn dat VPRO-jazz er stokoude films om moet draaien en, alleen historische, van belang voor zo'n oude Bu- nuel-film. Die was zo'n kleine kwarteeuw geleden schokkend van. jewelste. We geloven dat dit schok-effect thans nauwe lijks meer geldt. Wat „Los Olvidados" nog te zeg gen had? Wellicht waar sadisme en het teveel aan geweld in sommige hedendaagse films vandaan komen. We zeiden het: historisch van belang. In de tweede aflevering van Studiozomer, die dit maal uit het noorden van ons land komt, krijgen we de artiesten Su Kramer, Rients Gratama, Tony Christie en Rogier van Otterloo met zijn combo, alsmede de formatie mlnisink Townhou se. Verder de quiz en een publieke bijdrage in de vorm van een sketch. Ned. 1 21.10 uur Hou het scherm in 'toog Kinderfeest Golden Earring, Pipo, John Lantink en Herman van Veen maken hun opwachting in het Unicef- kindergeest, waarover meer elders op deze pagi na. Ned. I 19.05 uur Dief van Washington In deze herhaling van de oude serie verblijft de dief in Venetië, waar hij te maken krijgt met een vergiftigd drankje. Ned. 1 20.21 uur Roeien In de vaste sportrubriek i balweek. Ned. 1 22.10 uur Pipo De slotaflevering i verhaal tijdens leeft Ned. 11 19.05 uur De schutters Maigret Moord en geld spelen een dusdanig belangrijke rol in deze aflevering, dat Maigret aanvankelijk het spoor bijster raakt. Ned. 11 20.50 uur Kom maar binnen James Thurber wordt voor vrouwenhater uitge maakt en raakt zo van zijn stuk, dat hij niet meer kan tekenen. Ned. 11 22.15 uur Uit de kunst n, zeilen en de honk- Het is weer allemaal Holland Festival wat de klok slaat. Ned. 11 22.40 uur (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Met een speciaal vliegtuig zijn gisteren de Pop pys uit Parijs gehaald om luis ter bij te zetten aan het TROS- programma op tv van bet Uni- cef-kinderfeest. Samen met Her man van Veen zullen zij van avond prijzen uitreiken aan de kinderen, die deelgenomen heb ben aan de tekenwedstrijd. Zij zullen hun optreden besluiten met een magistraal gezongen Let the sun shine in, een aan stekelijke meezinger uit de mu- sical Hair. Hierbij zuilen aiie Tekenwedstrijd deelnemers aan deze uitzending J zich in de Hair-dans uitleven. Zoals men gisteren al m de krant heeft kunnen lezen deed zich op het Parijse vliegveld Le Bour- get een incident voor toen Pipo, die meeging om de Poppys op te halen, door de Franse douane Pipo in Parijs in gesprek met een van de prijswinnaars. v ^«orling.bil Van 17 tot 3 juni hebben 3000 kin deren een tekening over het voorjaar naar de Tros gezon den, die dc wedstrijd voor de Unicef in Nederland organiseer de. Twintig landen over de hele wereld hebben aan de wedstrijd meegedaan. Tijdens de finale in Parijs in de herfst zal de hoofd prijswinnaar gekozen worden, die met zijn ouders twee weken naar Amerika mag. De negen Nederlandse prijswin naars, die mee vlogen naar Pa rijs, de tiende Maroeska Metz (13) uit Amsterdam was met vakantie, hadden meer belang stelling voor Pipo dan voor de 22 Poppys. Joke van der Ven (4) cn Eddy de Jong (5) uit Leeuwarden, Linde ten Broek (6) uit Amsterdam. Caroline Spronck (6) uit Maastricht, Ric ky Frischy (7) uit Amsterdam, Cyriel Penrrartz (8) uit Ooster beek, Conne van der Eist (10) TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I TROS: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur UNICEF-kinderfeest (show) 20.00 uur Journaal 20.21 uur De dief van Washington (2) 21.10 uur Studiozomer NEDERLAND II NOS: 17.50 uur Wimbledon- tennistoernool 18.25 uur Tour de France 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal VARA: 19.05 uur Pipo op Bizarra (slo^ 20.00 uur Journaal 20.21 uur Daar komen de schutters, tv-spel 20.50 uur Commissaris Maigrel 22.15 uur Kom maar binnen, tv-film NOS: 22.40 uur Uit de kunst 23.10 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I de KRO: 16.00 uur i 16.02 uur 16.30 uur 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.10 uur 22.40 uur 22.45 uur Journaal Tussen twee oceanen!' (natuurfilm) Joyce en Waldo, tv-spel Brigadier Dog Journaal Bonanza Journaal Wereldcircus, variétj Knokkefestival Epiloog Journaal NEDERLAND II 18.45 uur 18.55 uur EO: i 19.05 uur 19.50 uur 20.00 uur AVRO: 20.21 uur Wimbledon- tennistoernooi Brigadier Dog Journaal In de muzikale kringoen Nader bekeken der. (reportage) Tenslotte C: Journaal Weekendfilm: liefde' haat, liefde Sportpanorama Imperial Palace (3) RADIO HEDEN ,g: licht progra 8.00 Vak ma. 18.30 Nws. 18.41 Echo. Verkenning: Informatief progra ma. 18.58 Marktberichten. 19.00 gen fabrikaat: lichte muziek. 19JP Kanjer Koning Kompetitie. 20.0C antwoord op uw schrijven: verz platenprogramma. 22.00 (S) V- licht op.. kabaret. show cn music het 22 25 Overweging. 32.30 Nws. 2: Den Haag vandaag. 22.50 (S) mergoalsportprogramma met muziek, met o.a. nabeschoi Ronde van Frankrijk c tionale Haarlemse Honkbalwe» 23.55-24.00 Nwi HILVERSUM II wl vóó 1S.OO Nws: 20.00-20.05 Nws. NOS: 20 (S) Muziek uit de Barok. VAR) 21.00 (S) Kamerorkest van T Royal College of Music: klass. moderne muziek. 22.20 Klassieke k - mermuziek. 22.30 (S) NAR: Nedi t iandse Artiesten Revue. 22.66 Mei X delingen. 23.00 Nws. 23.10 Act. 23. Moderne pianomuziek. 23.55-24 a MORGEN HILVERSUM I berichten. 00 Actualiteiten. 8.30-8.40 kunnen 10.00 <S> Als dat z__ zoekplatenprogramma (10,30-10] Nws.) 11.55 Mededelingen. 12.00 Al 12.16 Overheidsvoorlichting: Vast zeker. Een programma van Bellonl en Ton Marseille Voorlichtingscentrum sociale kering. TROS: 12.26 Land- bouvvberlchten. 12.30 Nws. i: Op sleeptros: lichte muziek voor automobilisten. 14.00 (S) JaB Sir: jazz-cocktalh 14.45 (S) Trof Country. 15.30 Nws. 15.33 Revl 3.33: een lichte doe het-zei: in revue-spelen. 16.45 (S) lichte muziekprogramma. 17.30 T 17.32 Actualiteiten. 17.52 (S) binnenkort. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgyr Waterstanden. In het Nederlandse leven. 15.30 Sur la Route - 1972: lichte grammofoo Ifi.OO Nws. 16.03 (S) NOS-Jnf 'urlstlsche ZEVENDKDAGSA] VENTISTEN: 17.15 Wet cn gOir.fc__ Lezing. NOS: 17.30 Hebt u gelul0011 terd radioprogramma's In <Chr. belangstelling. VARA: 17.55 Medeiu NCRV: 7.00 Nws. 7.03 Popstatil Zee (S.00 Nws.) 9.00 Nws. 9 03 P«( 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek I) 12.08 EIoeBBSm 13.03-18.00 Radio Tour do Frnnd popmuziek, afgewisseld _met dlrek BRUSSEL (Nederlands) uit Amsterdam, Trudy Schoo'.en- berg (13) uit Rotterdam en Joe- ry van Buuren (14) uit Sant poort kenen amper i.aar de Poppys. Een Frans meisje had ook die rars Nederlandse clown. Warm drukte ze een snoepje in Pipo's grote handen. Maastricht. ij dc- douane op Schiphol onder vond Pipo bij terugkeer he;l wa: minder moe i'jkheden. a! ieek hij geheel r c. op de fo.o in Zijn paspoort. Met „He. ccor hebben we een oude bekende", liet de marechaussee Pipo onge stoord de controle passeren.... ulteniands persoverzicht 13fMl ws. weerbericht en b.ncelagen^l™ '.'0 PI ".c-ipTgramm.t (14 On t hori •.99 Nws.. 1 C99 Hoorspel. 16.55 Oi srture van .Tohan Strauss. 17J

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2