EVELIEN LONTE, EEN MEISJE VAN VEERTIEN DAT GEK IS OP ZWEMMEN Concurrentie zeiler Imhoff naderde dicht Cuba niet toevallig de wereldkam pioen Suprematie bewezen tijdens kringkampioenschappen j VRIJDAG 7 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Wereldrecord speerwerpen Rus Loesis Stockholm (anp) - Tijdens Internationale atletiekwedstrij den in Stockholm heeft de Rus Janis Loesis het wereld- en Eu ropese record speerwerpen ver beterd en gebracht op 93,80 me- I ter. r )e 33-jarige Rus bewees in Stock holm opnieuw dat hij de grote favoriet is voor het goud in München. Loesis, die op 23 juni 1968 met 91,98 meter de Noor Terje Pederson onttroonde als wereldrecordhouder, raakte een jaar later zijn record kwijt aan de Fin Jorma Kinnunen (92.70). De Rus wierp het nieu we wereldrecord bij zijn eerste poging. laico Scharn (Ned.) eindigde op de 1500 meter (heren) in 3.43.3 als derde. De wedstrijd werd in 3.42.9 gewonnen door Australiër Graham Crouch. De Bulgaar Atanas Atanasov bezette in de zelfde tijd de tweede plaats. jANDSHUT Het Nederlandse waterpoloteam heeft gisteren tijdens het internationale toer nooi in Landshht met 65 ge wonnen van de B-ploeg van de Verenigde Staten. De tussen standen waren: 1—2, 2—1, 2—2, 1—0. ZANDVOORT Terwijl optimistische bad- verveling echter binnen enkele uren gasten zich strandwaarts spoeden, hangt een van de leden van het Cubaanse honk balteam rond voor de deur van Bouwes Palace. De lusteloosheid die hij uitstraalt is typerend voor de wijze waarop de Cu banen hun vrije tijd doorbrengen. Dat die plaats kan maken voor opperste concen tratie bewees het Cubaanse team 's avonds. In een volledig uitverkocht honk bal stadion rekenden de Cubanen af met de enige concurrent voor de zege in de hoofdpoule, de Sullivans. 's Middags had sênor Almenares, de leider van de Cubaanse dele gatie in Haarlem, nog verklaard in de Sullivans een zeer gevaar lijke tegenstander te zien. In zijn kamer op de negende etage van het duurste hotel van Zand- voort, waar gesloten gordijnen wezen op een slechts met grote tegenzin onderbroken siesta, trachtte Almenares in uiterst gebrekkig Engels te vertellen dat dit team slechts een van de vier selectie ploegen is die Cuba op de been kan brengen. ,,Pas een week voor het vertrek naar Haarlem", vertelt Almenares, Achtervolgingstitel Alcmaria Victrix AMSTERDAM Het viertal van Alcmaria Victrix was in de fina le om het nationaal kampioen schap ploegenachtervolging op de baan voor clubs ongenaak baar. In de halve finale werd Drachten verslagen in 4.48.1. In de eind strijd moest het kwartet uit Alk maar, Kamper, Bakker, Alles en Groen het vervolgens opne men tegen de Bataaf (Half weg). Deze ploeg, met Klaas Balk, had in de halve finale ge wonnen van de club van Fedor den Hertog, de wielervereniging de IJsselstreek uit 't Harde. Van het begin af had Alcmaria Victrix een kleine voorsprong, die regelmatig groter werd. Soe pel en zeer sterk rijdend finishte het viertal in 4.47.05 (de beste tijd van het hele kampioen schap) bijna vijf seconden snel ler dan de Bataaf, en behaalde daarmee de nationale titel. ,,is deze groep bij elkaar ge bracht. Er bestaan vier van deze teams die afzonderlijk van elkaar toernooien spelen. Uit die ploegen wordt dan eind dit jaar de nationale ploeg samen gesteld die in het toernooi om het wereldkampioenschap moet uitkomen". Met deze wetenschap is het be grijpelijk dat Cuba de wereld kampioen van dit moment is. Op het eiland van Fidel Castro is honkbal dé nationale sport. Reeds op de scholen wordt ge werkt aan de vorming van jon ge spelers. Door het zogenaam de nationale instituut voor sport en recreatie worden op scholen specialisten in elke tak van sport geplaatst, waardoor de jeugd een optimale aanpak krijgt. Juist door het leveren van opval lende sportprestaties wil Cuba het land meer aanzien geven. Het is daarom niet venvonder- lijk dat de nationale eer belang rijk is voor en Cubaans sport man. Dat wordt door Almenares benadrukt. ,,We zouden niets anders willen dan dat honkbal een Olympische sport zou wor den. Dan hebben we een uitste kende kans daarin goud te be halen. En een dergelijk resul taat geeft Cuba een goede naam". Leraar Almenares, die zelf van 1951 tot 1960 in de op een na hoogste profafdeling in de Verenigde Staten speelde, is aan een school verbonden als honkballe raar. Deze in ons land onbe staanbare functie wordt af en toe onderbroken door een trip als deze. ,,We beschouwen dit toernooi als een uitstekende voorbereiding op het wereld kampioenschap in november", vertelt Almenares. Daar zal bij voorbeeld Nicaragua, dat hier verzwakt verscheen, omdat een sterke werper en eerste honk- man ontbreken, een groot con current voor ons zijn". De leider van de Cubaanse ploeg ontwijkt een rechtstreeks ant woord op de vraag of men in zijn land van staatsamateurs kan spreken. ,,Het team dat hier speelt", zegt Almenares, „bestaat uit studenten en spe lers die werkzaam zijn op het gebied van honkbal. Zij geven les of treden als trainer op. Daardoor kunnen ze veel spe len". En dat acht de oud-prof een van de belangrijkste oorza ken van het huidige niveau van het Cubaanse honkbal. „Je moet er voor zorgen dat spelers op tijd vervangen kunnen wor den door gelijkwaardige krach ten. Je moet niet te veel teren op routiniers. Het peil moet ge handhaafd blijven en daarvoor moet je voortdurend nieuwe aanvulling hebben. Ik heb de in druk dat dat met het Neder landse team te weinig gebeurt. Hoewel ik heb gehoord dat die jonge speler van jullie (Charles Urbanus; red.) een groot talent moet zijn. Maar zo moet je er meer hebben. Je moet niet ver starren". Dat principe hebben de Cubanen tot in de kleinste details in de praktijk gebracht. Dat heeft ze naar de wereldtop gestuwd. Ge zien de „toewijding" waarmee ook de overheid zich bemoeit met de sport al is het dan uit Charles Urbanus (op de foto midden in de wedstrijd tegen Italië) wordt door senor Almenares een groot talent genoemd. een ander oogpunt ziet het er wel naar uit dat ze daar enige tijd zullen blijven. FRANK WERKMAN 4 1/3 inn) 7 La- cayo 2-0-0 GoldpannersJay Smith (4 inn) 4-3-5 Cliff Holland (4 inn) 2-1-1 een veld- fout Homeruns: Nicaragua: Zelva (2) en Herrlngton Sullivans Cuba 1-4 Sullivans: O-O-O-l-O-O-O-O-O 1 Cuba: 4-0-0-0-0-0-0-0-0 4 Werpersresultaten: SullivansLarry Ike Cuba: Romero (negen eon veldfout Sulllva Oliver scoorde In de Stand poule 1. Cuba 10 pu Sullivans 4 - ?gen Innings) Innings) 6-3-3 Frans v. d. Heyden omgekomen DEN HAAG Op de terugweg van de internationale atletiek wedstrijden in Parijs is de veelvuldige kampioen van Ne derland, Frans van der Heyden (39 jaar) verongelukt. Op de autosnelweg Parijs-Rijssel ter hoogte van Roye kwam de auto van Van der Heyden fron taal in botsing met een tegenlig ger, waarvan de bestuurder waarschijnlijk in slaap was ge vallen. Van der Heyden, die ook trainer was van de Nederlandse zaalhandbalkampioen (dames) Niloc werd gedood, evenals de moeder van Mieke Sterk. Twee andere inzittenden werden ge wond. (Van onze sportredactie) MEDEMBLIK De spanning is na de vijfde race van het Europees kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse weer volledig teruggekeerd. Fred Imhoff, de Nederlander die met zwaar weer het hele deelnemersveld zijn wil kan opleggen, is veel minder snel als de wind wat gaat liggen. Dat bleek gisteren tijdens de vijfde race. Alhoewel de Nederlandse koploper in het klassement nadat hij als twaalfde van start ging nog op klom naar de achtste plaats, verloor hij op zijn voornaamste concurrenten. De langzaam naar voren gekomen Rodney Pattison voer namelijk als eer ste binnen, terwijl de Deen Hans Fogh, die als vierde arri veerde, zijn ijver beloond zag met een tweede plaats. De Oostduitser HUttner en de Westduitser Libor die eerder dan Fogh binnenkwamen, waren namelijk te vroeg van start ge gaan en werden om die reden dan ook gediskwalificeerd en hoewel Fred Imhoff nog ver dienstelijk als zesde binnen kwam, moest hij wel toestaan dat Hans Fogh en Rodney Patti son hem in het klassement heel dicht naderden. Do uitslag van de vijfde race 1. Rod- (Den.) 3. Yves Pajot (Fra) 4 Peter ney Pattison (GB) 2. Hans Fogh Rüctz (ODld) 5. Hnrold Cudmore ilerl.) 6. Fred Imhoff (Ned.) 10. Guus Bierman (Ned.). Het door de vijf Friese Regen- boogzJilers gevreesde lichte weer heeft de Noorderlingen op de derde dag van de Kaagweek tegen de Hollanders een forse nederlaag gebracht. In het Frie se team hield de zeer actieve Jack de Wilde de schade nog binnen de grenzen, waardoor zijn team vandaag in de slotra- ce beslist nog niet kansloos is voor de eindzege. De stand is pnt.. 2. Hans Fogh( Den) 12 pnt., 3. Rodney Pattison (GB) 18.7 pnt., 4. Herbert HUttner (ODld) 30.7 pnt. 5. Yves Pajot (Fra.) 34.7 pnt. De uitslag van de vijfde race voor do Flying Dutchmanweek Is: 1 Bllger (Nw. Zeeland) 2. Byrne (Canada) 3. Hughes (Canada) 4. Wolf (WDId) 5. Noel (WDId) 6. Hellemans (Ned). In het algemeen klassement heeft do Schipper Tjitte Brouwer uit Hee renveen heeft gisteren op de Langweerderwielen de vijfde race om het kampioenschap skutsjesilen gewonnen. Hij leidt ook in het algemeen klasse ment. De uitslagen van de gisteren gehouden wedstrijden voor de Kaagweek zijn: Holland—Friesland teamwedstrijden In de Regcnboogklnsse1. De Goede ren (Holl) 2. Hofland (Holl) 3. Van Wijk (Holl) 4. Hof (Frlesl). Friesland 83 pnt., Holland 82,25 pnt Spankcrklassc1. Borsboom 2. Ter Veide. VMjbtldaklMn i Vkn Gul Paull. Soloklaxsc Kann 2. Toetcnel. Vaurlenklasse1. Van Bladel 2. Kramer. 12 Voetsjol- len1. Reycra 2. Van de Elshnut./ 470 klasse: 1. Vollebregt 2. Pels. Valkenklnsse: 1. Rolf Kuropnklasse: 1. GlastrH vun Loon 2. Krulslnga. Sternklasse: 1. De Ko ning 2. Zwart. De uitslag van de vijfde race Is: 1. Heerenveen (TIJItte Brouwor) 2. Grouw (Ulbe Zwaga) 3. Hulzen (Lo- dewljk Meetor). DEN HAAG In de schaduw van enkele fors uitgevallen bokalen staat op een plank in het slaapkamertje van Eve- i lien Lonte het „geboorte-bewijs" van haar zwemcarriere. Een heel klein bekertje, ruim vier jaar geleden eigenlijk bij toeval veroverd tijdens onderlinge wedstrijden van de zwemvereniging DES. Dit kleinood is in de loop der jaren i nog gevolgd door zeer veel medailles, bekers en andere onderscheidingen. Als zij haar slaapkamer beginnengaat klinkt tegelijkertijd een getingel als van een carillonspel. De oorzaak is snel gevonden. De achterkant van de deur j is als het ware gehangen met medailles. Op het eerste oog ontelbaar. Evelien Lonte weet het aantal echter exact. „Nu zijn het er zesentachtig", zegt zij met een flauwe glimlach om de lippen. i Van dit aantal veroverde zij een flink gedeelte tijdens de afgelopen twee weken gehouden kringzwemkampioenschappen. Liefst dertien I maal tikte zij als eerste aan. De pas behaalde successen zijn echter voor Evelien Lonte alweer verleden tijd. Over enkele weken worden in Utrecht de nationale kampioenschappen gehouden, reden voor een nog intensievere training. „We zijn nu bezig met grote afstan den te zwemmen om maar vooral een zo goed mpgelijk conditie te krijgen", legt zij uit. „Vlak voor de kampioenschappen moeten we het dan wat kalmer aan doen en er dan maar het beste van ho pen". Aan een nationale titel denkt Evelien absoluut niet. Als dit geopperd wordt, wijst zij deze stelling met een resoluut gebaar naar het rijk der fabelen. „Geen denken aan. Hansje Bunschoten komt op precies dezelfde nummers uit. -En er ligt nog een heel verschil tussen di strictskampioene en Europees topniveau. Het enige waar ik aan wil denken is een verbetering van mijn persoonlijk record. Maar later zegt zij toch nog: „Heel misschien zit er een bronzen medaille in". Spijkerbroek Evelien Lonte. Nat, kortgeknipt blond haar (komt net van de training terug), LA:ijkerbroek en gemakkelijke schoenen onder een rood-wlt truitje en een vrolijk gezicht waarin telkens twee blauwe pretogen oplichten. Een veertienjarig meisje dat gek is op zwemmen. Zij kwam er pas „laat" achter dat zij ook snel kon zwemmen. „Ik was bij DES om mijn diploma's te halen. Eerder had mijn vader mij al zwemmen geleerd. Toen ik een keer bij een wedstrijdje mee deed, eindigde ik tot ieders verbazing op de tweede plaats en dat was het begin". Veertien dagen na dit gedenkwaardige moment verzocht een lid van de wedstrijdcommissie van DES de ouders van Evelien hun dochter op te mogen nemen in de wedstrijdgroep. De toestemming werd spoedig gegeven. Op dat ogenblik koos Evelien ook bewust voor de zwemsport. „Ik stond voor de keus, muziek of zwemmen op te ge ven. Zwemmen trok me meer aan en ik heb er nog steeds geen mo ment spijt van". Toch speelt vier jaar later de muziek nog steeds een rol in het zwem- leven van Evelien. „Als ik naar een wedstrijd ga draai ik thuis al tijd dezelfde platen. Of de „Woldau" of muziek van „Creedence". Een andere favoriet van me is „The Band" evenals Rob Hoeke". Bijgeloof Evelien Lonte bewondert enkele van de medailles die zij tijdens de kringkampioenschappen v Sportmensen zijn bijgelovig. Ook enkele jaren wedstrijdsport hebben lien Lonte bepaalde gewoonten bijgebracht. Haar moeder: „Evelien neemt naar wedstrijden altijd een sanddoek mee, die zij tussen de verschillende nummers zich zich heen slaat. Dat is het enige". En Evelien Lonte bepaalde gewoonten bijgebracht. Haar moeder: „Eve lien neemt naar wedstrijden altijd een bepaalde handdoek mee, die zij tussen de verschillende nummers om zich heen slaat. Dat is het nige". En Evelien zelf: „Nee, ik heb geen mascotte. Enkele jaren ge leden was het zo dat er langs het water altijd een hele rij opblaas- beesten stond als geluksbrengers, maar dat is nu over. Tegenwoordig School merk je wel dat iemand na eenmaal op een bepaalde afstand erg snel te hebben gezwommen, zij op dat nummer in de toekomst altijd het Zwemmen en school vullen de dag van dit zwemtalent. „School Is ook badpak zal dragen als zij op dat moment aanhad. Zoiets heb ik er8 belangrijk. Je prestaties in de klas mogen met onder je sport niet". Maar toch is er bij elke belangrijke wedstrijd altijd dezelfde hand doek. Het leven van Evelien, die overigens vorige maand werd bevorderd lijden. Alleen tijdens de vakanties kan ik per dag twee maal twee uur trainen. De rest van het jaar is dit wel minder". Het leven tot de derde klas van het atheneum, wordt voor een belangrijk deel, zo niet het grootste, bepaald door haar liefde voor deze sport. „Je moet er wat voor overhebben", zegt zij simpel als zij praat over het vroege naar bed gaan, het vroege opstaan. Feestjes van klasge noten werden dikwijls om deze redenen gemist. Klasgenoten overi gens, die haar zeker geen sterallures aanmeten. „Als ik naar de kapper ben geweest zeggen ze ook „kale" tegen mij. Ze vinden het wel leuk als ze mijn naam in de krant zien staan". „Trouwens", zegt ze eerlijk, „ik vind het zelf altijd ook erg aardig". Reisjes Dankzij de zwemsport maakte Evelien met ZIAN al diverse reisjes naar het buitenland. ZIAN, want DES waar zij haar eerste wed strijdbaantjes zwom, werd na een jaar vaarwel gezegd. De leukste herinneringen bewaart zij aan een trip naar Spanje, twee jaar geleden. Een vakantiereisje waar Evelien pas op het laatste moment aan deel mocht nemen. „Twee weken eerder waren er in Leeuwarden de nationale kampioenschappen. We sliepen in een ho tel en ik lag boven in een stapelbed. Toen Ik wilde kijken hoe laat het was, bukte ik te ver en viel ik". Een spierblessure in de heup maakte toen voor enige tijd een einde aan alle zwemdromen. Een rit per ambulance naar Den Haag wos het gevolg. Ondanks een beetje pijn kon de bustocht naar het zuiden toch worden onderno men. Beladen met prijzen keerde zij terug. Een beker voor de vijf de plaats in een lange-afstandwedstrijd, een vaas met schild, omdat zij de jongste deelneemster was die in de prijzen viel en een Spaanse minuatuurkri» wegens hetzelfde feit. Verlegt en De ouders van Evelien, die zich af en toe een tikkeltje verlegen af wendt, hebben bij de successen van hun dochter een belangrijke be geleidende rol. Mevrouw Lonte: „Tegen topsport door kinderen heb ik geen bezwaar, wel wil ik enkele kanttekeningen maken. Een kind zal geen zwem- machlne mogen worden. Naast het zwemmen acht ik het zeer be langrijk dat je ook andere interesses opwekt. Een kind zal, juist door school, een sociale achtergrond moeten krijgen. Want heeft zij dat niet en de beslissing wordt genomen om met zwemmen te stop pen, dan sta je volkomen met lege handen in de maatschappij. Zo moeten er ook vrienden bulten de vereniging zijn, het mag niet zo zijn dat als je de club kwijtraakt ook alles verliest". Verwijten Aan stoppen denkt Evelien voorlopig echter nog niet. „Ik wil door gaan zolang als het kan, voor mezelf wil ik nog steeds sneller. Het fijne bij zwemmen vind ik onder andere dat Je alles zelf in de hand hebt. Als het erg slecht gaat kan je niemand verwijten maken, er Is er maar één die heeft gezwommen. Zwemmen betekent voor mij nog steeds erg veel. Je zou het ontspanning door Inspanning kunnen noemen. Elke dag zo'n elf kilometer te zwemmen eist echt wel eni ge conditie". De heer Lonte: „Toen Evelien pas begon maakte ik mezelf verwijten dat ik toeliet dat zij zo „afgebeuld" werd. Maar van die mening ben ik volledig teruggekomen. Ik ben er nu van overtuigd, dat ,het een veel kwalijker zaak is als een kind niet aan «port doet, dat zij zich niet zou kunnen bewegen. Kinderen kunnen enorm veel hebben, enkele minuten nadat er een wedstrijd gezwommen is, lopen zij al weer te spelen. Op dat moment is de vermoeidheid vergeten". Swido Ondertussen houdt Evelien zich bezig met papegaai Swido die om de nodige aandacht vraagt. Zwemmen is voor haar een tweede natuur geworden, prijzen winnen hoort daar nu eenmaal bij. „Toch ben ik elke keer weer enorm blij als Ik Iets heb gewonnen. Voor mij is het geen gewone zaak om de snelste te zijn, Je moet er altijd voor vechten". In een wedstrijd neemt Evelien altijd het zekere voor het onzekere. „Ik ga altijd zo snel mogelijk van start. Als ik dan eenmaal aan kop lig, gaat de rest gewoon vanzelf. Ik zwem het liefst de lange afstanden. Op bijvoorbeeld de 100 meter kan ik nooit mijn ritme vinden, het duurt te kort". Sticker Evelien Lonte kan het niet vlug genoeg gaan, de prijzen zijn het ge volg. Haar vader zal deze week zijn gereedschap wel moeten pak ken om dertien kleine spijkertjes voor evenzovele medailles in de „eredeur" te timmeren. Zesentachtig stukjes metaal die een klein stukje plastic in het midden omringen. Een sticker waarop het ge voel voor humor en misschien een tikkeltje zelfspot duidelijk blijkt. De gele letters op de felrode achtergrond vormen de simpele tekst. „Te gek". PAUL HOVIUS.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13