FISCHER VOLDEED OOK AAN LAATSTE EIS VAN RUSSEN Zeldzaam succes van Betty Stöve Guimard hield gevecht om seconden nog vol Spasski begint tweekamp dinsdag met wit Cijferschrift uit Tour De „Pel" las uit telegram van sponsor zijn ontslag VRIJDAG 7 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 i".T>v.I LONDEN Net als in het damesenkelspel (Evonne Goolagong en Bilüe Jean King en het herendubbel spel (Hewitt/McMillan en Smith/Van Dillen) hebben gisteren ook in het here nenkelspel de als eerste en tweede geplaatsten volgens plan de finale bereikt: Stan Smith en Ilie Nastase. De 1,92 meter lange, blonde Californiër versloeg de als vijfde gerangschikte Tsjech Jan Kodes met 3—6 6i 6—1 7—5 en de 25-jari- ge Nastase gaf de twee jaar jongere, linkshandige Spanjaard Manuel Orantes met 63 64 64 geen kans, Nastase is de eerste Roemeen, die ooit de finale van Wimbledon bereikt en na de Tsjech Jaroslav Drobny (1954) de tweede Oosteuropeaan die een der gelijke prestatie levert. Zo verrukt als de toeschouwers j een dag tevoren waren tijdens de partijen voor de halve fina- De impa„„ing les damesenkelspel, zo teleurge steld was men gisteren over de kwaliteit die de laatste vier he ren meenden te moeten laten zien. De naar de rijen van het publiek verbannen Australische kampioen van het vorige jaar, John Newcombe, sprak dan ook na de ontmoeting tussen Smith en de Tsjech Jan Kodes: „Dit was een duel dat REYKJAVIK Door het aanbieden van zijn verontschuldi gingen heeft uitdager Bobby Fischer het laatste beletsel weggenomen, dat het doorgaan van de tweekamp tussen hem en Spasski in de weg stond. Fischer voldeed aan de eis van de Russen om schriftelijk zijn excuses aan de wereldkampioen aan te bieden. In zijn brief zegt Fischer: „Mijn gedrag heeft aanstoot gegeven aan u en uw land, de Sowjet-Unie, waar de schaaksport een belangrijke plaats inneemt. Ik wil mij eveneens verontschuldigen te genover Dr. Max Euwe, de president van de wereld schaakbond, tegenover de IJslandse organisatoren en te genover de duizenden schaakliefhebbers over de gehele wereld en speciaal tegenover de miljoenen fans en de vele vrienden, die ik heb in de Verenigde Staten". Fischer dringt er bij Spasski op aan geen gehoor te geven aan de dwang, die de Russen op nem uitoefenen, om te eisen dat de eerste niet gespeelde partij voor hem gewonnen wordt verklaard. „Dat zou een verschrikkelijke handicap bete kenen", aldus Fischer. Wereldkampioen Spasski zal de eerste partij van de tweekamp tegen de Amerikaanse uitdager met wit spelen. Dit was het re sultaat van de loting, die giste ren '.n Reykjavik door beide grootmeesters werd bijgewoond. Men kwam voorts overeen dins dag met de tweekamp te star ten. Het besluit om dinsdag 11 juli met de eerste partij te begin- I nen, r.egen dagen later dan aan vankelijk was vastgesteld, kwam als een volslagen verras sing. Eerder had hoofdscheids- rechter Lothar Schmidt (WDld) j ean verklar.ng afgelegd, waarin hij benadrukte dat een medisch getuigschrift zou worden ver langd indien een van beide spe lers de eerste partij wilde ver plaatsen van zondag naar dins dag. Er werd niet bekend ge maakt waarom toch voor dins dag is gekozen. Men gelooft echter dat Fischer een verzoek van Spasski, die de afgelopen periode nogal aan concentratie heeft ingeboet, om nog twee da gen uitstel heeft gerespecteerd. Wanhoop Aanvankelijk was men de wan hoop nabij in het sportpaleis, waar de Joling plaats zou vin den, toen Fischer op het afge sproken tijdstip nog altijd niet aanwezig was. Uiteindelijk ver scheen de Amerikaan twintig minuten te laat. Boris Spasski was tien minuten te vroeg ter plaatse. Maar de Rus liet niet blijken verstoord te zijn door de nieuwste provocatie van Fi scher. Integendeel. De spelers spraken gedurende ongeveer tien minuten ongedwongen met* elkaar, voor het eerst sinds Fi schers aankomst in de IJsland se hoofdstad. Daarna inspec teerden wereldkampioen en uit dager het fraaie ingelegde schaakbord, waarop de strijd vanaf dinsdag zal worden uitge- vochien. Bij de loting bleek Spasski de gelukkigste hand te hebben. Hij mag in de psycholo gisch belangrijke eerste partij met wit «pelen. Nadat bekend was geworden, dat de openingspartij dinsdag zou plaats vinden las Efraim Geiler, Russisch grootmeester en secon dant van Spasski, nog een ver klaring voor, waarin werd ge- AMSTERDAM Op de Bosbaan in Amsterdam is gisteravond onder ideale omstandigheden een begin gemaakt met de na tionale kampioenschappen roeien voor dames en lichte Dc finale uitslag" DAMES (1000 nv 1. en kampioen 3.29.2-1. 2. Gyai -eus/Amstel 3.33.63. 2. Orca/Opopol en kampioen van Nederland RIC .07.51. 2. Hades/Niiulllus 7.U3.C3, 3. )e Laak/Nereus 7.04.92. gevolg af vaar uit, maar toch liet Orantes geen moment na alles in werk te stellen een beter resul taat te bereiken. Het werd dan ook geen serveer- en volley-duel zoals Srriith en Kodes. Het einde voor Orantes kwam in de tiende game van de derde set na ace van Nastase en een foutieve return (6—3 6—4 6—4). naakbaar meer wilde dubbele fouten. Smith greep deze kans koel aan en pakte de tweede set met 64 en stoomde direct daarna in de derde set naar 61 door. De vierde set ging weer gelijk op tot de elfde game. vlug mogelijk weer moeten ver- K°des verloor weer zijn opslag en ac geten. Smith serveerde prompt zelf re Toch vond ik Kodes beter dan naar 400 met drie wedstrijd- Smith. Maar hij heeft zich te punten als „dodelijk" wapen. Qn nerveus laten maken." Het tweede punt leverde hem de Zowel Smith, die ook vorig jaar in overwinning op toen de bal van Betjy jorgdejoor de eindstrijd stond, als Kodes h°ut van Kodes' racket in maakten legio dubbelfouten. De de tribunes sprong. (7—5). 25-jarige Amerikaanse korpo- De partij tussen de explosieve de eerste set enige Nastase, die zondag tijdens de jaarlijkse Wimbledonexhibitie op de METS-banen in Scheve- ningen te zien zal zijn, en de Spanjaard Orantes stond welis waar op een hoger niveau, maar van spanning was niet ste bespeuren. Daarvoor was de Roemeen te sterk. Bovendien haalde hij voor de verandering steld dat de wereldkampioen nu gereed was de strijd met Fi scher aan te binden. „Fischer heeft zijn excuses aangeboden en de president van de FIDE heeft toegezegd, dat de regle menten in de toekomst strikt zullen worden nageleefd", zo zei Geiler. „In aanmerking geno men dat de organisatoren hier in IJsland een massa werk heb ben moeten verzetten en in overeenstemming met de wens van vele miljoenen schaaklief hebbers over de gehele wereld heeft de wereldkampioen beslo- Aan alle onzekerheid omtrent de tweekamp om de wereldtitel schaken kwam gisteren een einde. Nadat de Russen de schriftelijke verontschuldigingen van Fischer hadden geaccepteerd togen beide schakers naar het gebouw, waar de loting plaats vond. Van een speciale verslagge ver BORDEAUX Cyrille Gui mard houdt het gevecht om de seconden met Eddy Merckx nog steeds vol. De kleine, sterke, 25 jaar gele den in Nantes geboren sprinter, mocht gisteren zelfs, na de tweede tijdrit uit de ronde van Frank rijk, opnieuw de gele trui aantrekken. De ruim 24 se conden, die Merckx sneller was dan de meest populai re Fransman van dit mo ment, waren niet voldoen de om de achterstand na woensdag en het verlies in de ochtenduren goed te maken. Guimard heeft zich ook gisteren kunnen uitleven in zijn speciali teit, de vlammende sprint. Merckx, de meer complete, toonde zijn macht in de tijdrit. Alleen zijn adjudant bij derge lijke evenementen, Roger Sweris, kon de prestatie van de grote meester benaderen. Swerts verloor maar iets min der dan een seconde. Ocana, nummer drie, bleef bijna een kwart minuut achter op Merckx. die het verschil met Guimnrd in het klassement te rugbracht tot negen seconden Net als vorig jaar, toen Ocana hem afstrafte op weg naar Or- cières Merlette en Merckx de volgende dag, voortijlend naar Marseille zijn ongebroken kracht en wil demonstreerde, vocht Merckx uit tweede positie, ook on deze warme donderdag geweldig. In dc ochtendrit wilde hij voor de eindsprint zou begin nen. zijn slag nog slaan, maar zelfs Merckx kon niet uit de greep van dc jagende groep blijven. In dc tijdrit haalde Merckx zijn gram. Maar zelfs het bijna ongeloofwaardige ge middelde van 47,345 kilometer per uur in de tijdrit over 12.700 meter, bleek niet voldoende om Guimard van de top te verdrin gen. De Fransman toonde op nieuw meer te kunnen dan sprinten alleen en kwam als zesde binnen met iets minder dan een halve minuut verschil. De prijs voor zijn inspanningen was niet alleen de beloning de trui te mogen blijven dragen, maar ook de voldoening Merckx no geen dag te hebben weer staan. Hoofdrol De strijd met de kleine verschil len was al ir. de ochtenduren losgebarsten. Negentien secon den lagen er slechts tussen Gui mard en Merckx, een verschil dat in de tijdrit zou kunnen worden weggewerkt, mits Gui mard aan dc bonificaties maar niet te veel zou overhouden. Guimard werd echter veertien seconden beter van de vergoe dingen en daarin speelde een In wezen onbetekenende buiten staanders een hoofdrol. Ercole Gualazzini uit de ploeg van Gi- mondi en de snelle sprinter Bas- Merckx gunde Guimard niet meer en poneerde daarom in de laat ste 1800 meter die nog moesten worden gereden weg te sprin gen. Ter verdediging van de be langen van Busso intervenieerde Gualazzini. Hij klitte zich aan het wiel van Merckx en maakte daarmee de sprong voor de con currenten gemakkelijker. Die concurrenten kwamen in het laatste rechte eind naar de streep. In een grillige en grim «mige sprint drukten Godefroot en Basso hun wiel voor Gui mard, Van Rijckeghem en Kar stens over de lijn. BORDEAUX Kees Pelle- naars noemde het ontslag. Feitelijk kon het telegram, dat hem gistermiddag in Bordeaux werd overhandigd ook niet anders worden gele- De directie van Goudsmit-Hoff is kennelijk zeer boos op Pellenaars en liet hem dit als volgt weten: „Referte aan negatieve publikaties in Nederlandse kranten als ge volg van interviews als ver meld door u gegeven, verwij zen wij naar de tussen ons gesloten arbeidsovereen: komst, stop op basis hiervan delen wij u mede ons alle rechten voor te behouden over de naleving en toepas sing van deze overeenkomst en adviseren u zich te ont houden van elke negatieve publiciteit Goudsmit-Hoff of haar directie betreffende, ad vies mede in het belang van „de renners onder uw lei ding. bestuur Sportfonds Goudsmit-Hoff". De sluimerende wrijving tus sen de directie en Pellenaan is door het telegram volledig in de openbaarheid getreden, want in Bordeaux kon de „impulsieve „Pel" het niet voor zich houden. „Ik ben ontslagen", riep hij en hij meldde het zonder teleurstel ling. Eerder dit jaar al had Pelle naars zelf aangeboden het contract dat aan het einde Gezi van dit seizoen afloopt niet te verlengen. De 59-jarige ploegleider vond het werkkli maat niet langer geschikt. de stroeve verhouding, die geleidelijk moeilijker werd, had Pellenaars voor zich zelf al besloten de situa tie niet te verlengen. „Het zijn allemaal beste brave en aardige mensen, maar zij begrijpen er helemaal niets van", vertelde hij. „Ik neem natuurlijk wel de beslissin gen over het wielrennen, maar er is niemand met wie ik eens kan praten. Zoals het nu is, kan ik niet wer ken. Dan stop ik er liever mee, zoals ik ok heb verteld, zelfs als ik niets achter de hand zou hebben. raai leek i moeite te hebben de service a zijn besnorde tegenstander der controle te krijgen. Hij scoorde slechts een keer in de eerste drie opslagbeurten van Kodes. De Amerikaan antwoord de met een gelijksoortige ver richting, maar in de achtste game was het weer de beurt aan Kodes voor een „Break", waarna hij gemakkelijk de eer ste set greep: 6—3. Achter de hand In de tweede set kwam Kodes met 4-3 voor te staan, „maar Smith die telkens wat achter de hand scheen te hebben vergrootte de druk. Van dat mo ment begon Kodes zich zicht baar zenuwachtig te maken met de zeldzame Nederlandse suc cessen in Wimbledontoernooien door in het damesdubbelspel met haar ongenaakbare partner Billie Jean King de finale te be reiken ten koste van het Britse paar Winnie Shaw/Joyce Wil liams: 57 3—6 6—3. Daarin komt het Nederlands-Ameri kaanse duo, dat ook als eerste was geplaatst, uit tegen Judy Dalton en Frangoise Durr, die Rosemary Casals en Virginia Wade gemakkelijk bedwongen. geen vreemde capriolen uit jn het gemengd dubbelspel werd concentreerde zich op zijn Stöve met de Rhodesiër Irvine uitgeschakeld. Bij de laatste acht kregen zij tegen Nastase en Rosemary Casals geen kans: 0—6 4—6. De legerluitenant had een uur en een kwartier nodig om Orantes de illussie te ontnemen dat hij nu al Manoio (Santana), die in overige uitslagen: 1966 wimbledonkampioen werd, dubbelspel kwartfin: kon evenaren. Van de backhand ie G<>oiagong iAi van de linkshandige Spanjaard, DIMe^/K^aren KranUcke (Aiu meestal zijn krachtigste wapen. Cr,m„/P„ Pretoriu, (Zin-M, ging dit keer vrijwel geen ge- ian/judy Dalion (ZAF/Austr.) Walter Godefroot (Belg-Plaud) 2.59.33 (met bon. 2.59.13). 2. -Marino Basso (It-Adornl) met bon. 2.59.18. 3. Cyrille Guimard (Kra-Caput) met (Belg-Jossni t) z.t. 8. Rl mans (Ned-Pellenaars) z.t rard Vlanen (Ned-Pellena 10. Plcter Nassen (Belg-Joi jent (Ned Stabllnskh, 40 Zoetemelk (Ned-Schotte2 59.33 49. Dolman khopers (Ned- Mlbergh). 84. Van l.eee lïylk'-.Mlu. ni16.07.28. 3. C (Spa-De Moer) 16 2". 16. 4. P..u Kra-l'ai'iit i 1'. 25 "2. 5. II. (Frn-Stublinsk!) 16.23.38. 6. Gull (Fra-Cnputi 16.29.83. 7. Agog (Port-Drlessens) 16.29. net (Fra-Plaud) 16.37.67. 9. Morten- son (Den-De Muer) 16.45.61. 10. Gl- mondl (Ita-Adornl) 16.46.41. 12. Zoe temelk (Ned-Scholte) 16.54.74. 18. Tabak 17.07.01. 19. Vlanen 17 03 22. 25. Wagtmans 17.14.10. 31 Schepers 17 19 39. 51. Krekels 17.34.83. 52. V.d. Vleuten 17.35.21. 67. Duyndam 17.37.89. 68. V. Leeuwen 17 44 90. 77. Karstens 17.55 54. 83. Prinsen 18.04.81. 87. V. Katwijk 18.06 97. 103. Harlngs 18.35.65. 123. Pustjens 19.02.49. 126. Dolman 19.18.85. ;enet (Fra-Caput) startte niet In het tweede gedeelte. HIJ brak zijn aleu- Algemren klassement: 1 Guimard (Fra-Caput) 23.53.33. 2. Merckx (Belg-Albanl) op 9 sec.. 3. Swerts (Belg-Albanl) op 26. 4. Oca na (Spa-De Muer> op 58. 5. Hezard (Fra-Stabllnskl) op 1.17. 6. Th. v. net (Fra-Plaud) op 1 21. 7. Godefroot (Belg-Plaud) op 1.32. 8. Glmondl (Ita-Adornl) op 1.38. 9 Verbreek (Belg-.Iossart) op 148. 10. De Witte (Belg-Plaud) op 3.t". 12 Vlanen (Ned-Pellenaars) op 2 23. 18. Koeken op 4 23. 20. Zoetemelk op 4.:i5. 29. ex aequo Tabak op 5.16, 34. c\ aequo Duyndam op 5.28. 44. Wagtmana op 5.36. 45. Kar t. op 6.33. 56. Schepers op 5.51. 62. Kre kels op 5.58. 69. V.d. Vleuten op 6 09. 81. Prinsen op 6.33. 97. Pust- 7.13. 112. Dolmai 123. Van Katwijk r 7.12. The\ op 20.54. 126. Harlni Belg Telrllnck Na de vijfde etappe kan Cyrille Guimard zijn geluk niet c het gevecht om de seconden ook in de tijdrit vol.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11