REIS- DEVIEZEN WEL KOUD EN NAT MAAR GEEN RECORD Missie dreigt met vertrek uit Boeroendi RUSSISCH- NEDERLANDS AKKOORD Avondje uit? Avondretour! Nu alle avonden van de week. Zomer 1972 tot nu toe? Bankoverval in Breda enkele reis één kwartje Transplantatie- patiënt bezweek aan virusinfectie Lappen bedreigd door brand DONDERDAG 6 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van één onzer redacteuren DE BILT De koude en natte zomer van 1972 alle sombere geluiden ten spijt is nog lang niet op weg een record te vestigen. Het KNMI in de Bilt heeft deze eeuw al vijf zomers genoteerd waarbij vergeleken juni 1972 er gunstig afkomt: 1909, 1916, 192223, 1972 er gunstig afkomt: 1909, 1916, 1923, punt: nog nooit sinds het bestaan van het KNMI meer dan een eeuw werd zo laat een echte zomerdag genoteerd: op 23 mei. Een zomerdag is in het jargon van het instituut een dag waarop de thermometer de 25 graden Celcius haalt. Ter illustratie: in 1968 werd de eerste zomerse dag zoiets als eenmeteorologisch kievitsei al in maart genoteerd. Neerslag in in maart: (normaal mm), in april: 71 1972: aldus dr. Ten Kate. De J liet in de i (49) in juni: 70 Met andere woorden: een natte bedoe ning. De natste maand juni ooit ge meten was die van 1927 toen er 134 mm viel en ook boos: 124 i bar afgelopen maanden flink verstek gaan. Het voorjaar start te sterk in maart met 178 uren zonne schijn (normaal: 127 uren) ofwel: de zon scheen 1,5 uur per dag meer dan gemiddeld. Daar kreeg hij kennelijk spijt van want te gen het einde van maart trok de zon zich terug en begon de regen te plen- sen. De zonrijkste juni ooit in De Bilt ge meten was in 1959 toen liefst 301 uren zon werden geregis treerd. In 1970 hadden de juni-va- kantiegangers ook geen klagen want toen scheen de zon 275 uur (normaal 223 uur). Dit jaar was het echter mis. Maart had. zoals vermeld, 178 (127) zonuren, april 127 (127 (164), mei 174 (211) en juni' 169 (223). Gezien bo venstaande cijfers is het geen wonder dat het voorjaar en de zomer van 1972 koeler waren dan gebruikelijk. De temperatuur van maart was gemid deld 6,2 graden Cel cius (5,0 graad), bij april begon de mi sère met 7,7 graden (8,5), mei had 11,8 graden (12,4) en Dr. Ten Kate: ..Slecht maar geen diepterecord". Het KNMI heeft deson danks al een lawine van telefoontjes te verwerken gekregen van mensen die wilden weten wan neer het nu einde lijk de moeite waard was om de tent en de zonnebrandolie voor de dag te ha len. Niet in heel Europa is het beroerd weer. De weertoestand op de Britse eilanden is slecht, Frankrijk is onstabiel, maar niet zo slecht als Nederland, Duits land kwam vorige week bijzonder on gelukkig voor den dag met een ontzet tende regenzone over een zeer groot gebied, en vreemd genoeg is de pool cirkel momenteel het gebied met het prettigste vakantie- weer. In het noorden van noordelijk Scandinavië en Fin land is het erg warm, in de mid dag zelfs 30 graden Celcius, wat mede veroorzaakt wordt door het feit dat de zon daar in die tijd niet ondergaat en ook 's nachts blijft schijnen. Dr. Ten Kate gelooft niet erg in het al tijd opduikende ver haaltje dat vroeger de zomers warmer en de winters stren ger waren. „Dan wil ik wel eens weten over welk ..vroeger" ze het hebben. In mijn jeugd hadden ze het altijd over de winter van 1890 en de zomer van 1911". Mooie zo mers hebben we gehad in de jaren tussen 1930 en 1940 en slechte zomers vn 1951 tot 1968. Alleen in 1959 was de zomer bijzonder fraai. De schijnbaar einde loze regen en som bereid die vreugde van d kantiegangers galt wordt veroor zaakt door de naamde westcircu latie. De luchtdruk verdeling in Europa is nu zo dat die in het zuiden hoog en in het noorden laag is. Dan krijg je westcirculatie, al dus dr. Ten Kate dat wil zeggen: dat de wind oveiheer- send uit westelijke richting komt. Daarom kunnen de depressies van de oceaan weer ge makkelijk hier naar toe komen. De haard van slecht weer bevindt zich tussen Groenland en IJsland en twee graden ten noorden van de Azoren. (ADVERTENTIE) BOEJOEMBARA (KNP) De Witte Paters, die op verlof zijn of benoemd voor Boeroendi, mo gen van hun algemeen overste in Rome, de Nederlander pater Th. van Asten voorlopig niet naar dit Afrikaanse land, waar de uitmoording van de leden van de Hoetoestam nog steeds voortduurt. Algemeen wordt aangenomen dat deze maatregel mede bedoeld is om de bis schoppen van Boeroendi te be wegen „evangelisch te hande len". In een nota hebben de algemene oversten van de in Boeroendi werkzame religieuzen aan het episcopaat geschreven, dat de kerk officieel elke vorm van ra cisme moet veroordelen, niet al leen in woorden maar ook in daden. Anders zullen de missio narissen het land verlaten. Zij veroordelen ten sterkste, dat duizenden zijn terechtgesteld zonder enige vorm van proces. Ze veroordelen de uitmoording van hen, die hun toevlucht had den gezocht op de missiepos ten, de terechtstelling van ge wonden in klinieken en zieken huizen en de massale aanhou dingen van leerlingen van het middelbaar onderwijs, welke aanhoudingen „een doodvonnis betekenen." De bisschoppen hebben geant woord, dat zij wel degelijk her haaldelijk stelling hebben geno men. Zij bezweren de missiona rissen te blijven: „Elke opzien barende daad is niet noodzake lijk profetisch", aldus de bis schoppen. Voor reisdeviezen en alle verzekeringen i LEIDSE SPAARBANK Genees middelen verdwijnen uit ziekenhuizen VENLO (ANP)Volgens genees heer-directeur A Crousen van het St. Josephziekenhuis in Ven- lo is er een landelijke tendens waarneembaar, dat steeds meer geneesmiddelen, mat ame in het genre van tranquilizers uit de ziekenhuisvoorraden spoor loos verdwijnen. Hij gelooft dat vooral het zieken huispersoneel nogal eens voor eigen gebruik dergelijke kalme rende middelen meeneemt. Begin deze week heeft de directie van dit Venlose ziekenhuis aan het personeel een circulaire ge stuurd, waarin wordt gezegd dat uit een onderzoek is gebleken dat de laatste maanden regel matig valium en librium (sterk kalmerende middelen) van de afdelingen verdwijnen. Volgens dokter Crousen verdwij nen er geen zwaardere midde len, zoals opium, uit de voorra den omdat deze achter slot en grendei zitten en streng worden gecontroleerd. BREDA (ANP)Een ongeveer 20 jaar oude man heeft gister middag een overval gepleegd op een bijkantoor van de Algemene Bank Nederland te Breda. Hij dwong de filiaalhouder onder bedrieging van een pistool hem ƒ2500.- te overhandigen. De man vluchtte te voet en wist via brandgangen in de buurt te ont komen. De Russische minister Gromiko heeft weinig aandacht voor enke le spandoeken van het solidari- teitscomité voor Russische joden, als hij het Binnenhof oversteekt in de richting van het Tweede Kamergebouw. Voor het bezoek van de minister die vandaag 63 jaar wordt, zie elders in de krant. Indonesische persattaché in Nederland DEN HAAG (ANP) De nieuwe persattaché van de Indonesische ambassade, Mohammed Hatta, is geen familielid van- de vroe gere vice-president. De Mohammed Hatta die destijds de onderhandelingen over de soevereiniteitsoverdracht heeft gevoerd schrijft thans zijn me moires. Zijn naamgenoot die enkele dagen geleden in Den Haag in functie is getreden volgt Juzahar Sirie op, die thans aan het ministerie van voor'ichtir.g in Djakarta is vertwnden. Barsel eist weer aftreden van Brandt BONN (AFP) De Westduitse op positieleider Raaner Barzel heeft opnieuw het aftreden van bonds kanselier Willy Brandt geëist. Hij meent dat er duidelijke te- genste'lingen binnen het kabinet GS akkoord met centrale Maasvlakte DEN HAAG (ANP)— Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland heb ben gisteren besloten aan de ge meente Rotterdam een verkla ring van geen bezwaar af te ge ven voor de bouw van een elec- triciteitscentrale op de Maas vlakte. Rotterdam wordt hier door in staat gesteld een bouw vergunning voor de centrale van 1080 megawatt af te geven. Westlandse gemeenten en actie groepen voor milieubehoud had den er bezwaar tegen gemaakt dat met de bouw van de centrale al begonnen was, hoewel er nog geen vergunning voor was ver- ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG Nederland en de Sovjet-Unie hebben vandaag in Den Haag een akkoord voor economische, industriële en technische samenwerking gete kend. Voor Nederland tekende minister van buitenlandse za ken, drs. W. K. N. Schmelzer en voor de Sovjet-Unie minister A. Gromiko. De Overeenkomst be gromiko. De overeenkomst be hoeft nog de parlementaire goedkeuring alvorens in wer king te kunnen treden. Minister Gromiko heeft de eerste dag van zijn bezoek, gisteren, besteeds aan het afleggen van beleefdheidsbezoeken en wel aan minister-president Biesheu- zijn, waarvan het ontslag van minister Schiller van economi sche zaken en financiën een nieuw bewijs is. Het ontslag markeert volgens Barzel het einde ran een economisch en fi nancieel beleid dat op een so ciale markt-ecomomie is geba seerd. vel in het Catshuis, aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamers, mr. De Niet en mr. Van Thiel en aan minis ter Schmelzer op diens departe ment aan het Plein. Op het Bin nenhof demonstreerde het Ne derlandse solidarieteitscomité voor Russische joden met span doeken. Minister Schmelzer heeft gister avond bij aan minister Gromiko aangeboden diner gezegd, dat de verschillen in het sociale en politieke systeem, politieke, cul turele en economische brlangen niet in de weg behoeven te staan. Nederland wil daarom gaarne deelnemen aan de voor bereid nde besprekingen voor een Europese ve ligheidsconfe- rentie en hoopt dat d ze minder spanningen en waarachtige sa- menwerK'ng t weeg brengt. Minister Gromiko is, zoals ge meld, gisteren op Schiphol aan gekomen. De begroetingscere monie werd ietwat verstoord door het donderend lawaai van een opstijgend Amerikaans chartervliegluig. Hongerstaking verdachten Baader-groep WEST-BERLIJN (DPA) Tien gevangenen die worden verdacht tot de anarchistische Baader- Meinhof groep te hebben ge- hoord, zijn in verscheidene Westherlijnsc gevangenissen In hongerstaking. De gevangenen willen hiermee protesteren te gen de voorgenomen uitsluiting van verscheidene linksradicale advocaten voor hun verdedi ging- Nu kunt u dus ook op vrijdagavond goedkoop een uitstapje maken naar goeie vrienden of familie. Of zondagsavonds nog even 'n filmpje pikken voordat de werk- maandag weer begint. U weet wel: elke avond reist u na zes uur voor de prijs van een En wat nog leuker nieuws is: de meeste laatste treinen gaan nu nog later ook. voordelig uit met NS Een Belgisch echtpaar werd gisteren op de Floriade in Amsterdam uitbundig in de bloemetjes gezet omdat het de tweemiljoenstc be zoeker was. Naast de bloemen kreeg het uit handen vnn de heet Kleiboer, organisator van de Floriade en G. IV. baron Van Dedem, voorzitter van de organisatiecommissie, nog fruit, een grammofoon plaat en een reis naar Monaco. LEIDEN Tengevolge van een virale infectie is deze week de 18-jarige jongeman overleden op wie als eerste in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden beenmerg van een vreemde do nor was getransplanteerd. Na de transplantatie, begin mei, liet de toestand zich geruime tijd hoopvol aanzien. Het transplan- taat was echter nog niet vol doende aangeslagen om weer stand te bieden tegen het virus, dat de patiënt latent bij zich heeft gedragen. Het overlijden, zo wel van de zij de van het ziekenhuis meege deeld, is derhalve geen gevolg de transplantatie, wiens eigen been eer zorgde voor de an witte bloedli- had zonder been- geen OSLO (Reuter) Vier enorme branden in het noorden van Noorwegen bedreigen het vee van de Lappen en een van de grootste nationale parken van Europa. Als de branden niet snel worden geblust wordt het bestaan van de Lappen regel recht bedreigd. Grasland voor duizenden rendie ren >s al door het vuur ver teerd. Per vliegtuig worden mi litairen overgebracht uit Bardu- foss naar hei gebied wuar de branden woaden, 300 kilometer oostelijker bij de grens met Fin land. Slechts zware regenval kan het nationale park rog red den, maar de weersverwachting luidt: aanhouaend warm en zon nig in de komende dagen. Galerie Mokum, O. Z. Voorburg wal 33. Amsterdam, exposeert van 7 tot 28 juli werk van Hans Wolven, Geert van den Hqut en Martien Heestermans. 149 Duitse literatoren, journalis ten. wetenschapsbeoefenaars en uitgevers hebben uit solidariteit met de schrijver Heinrich Böll de „sfeer van verdachtmaking" in de Bondsrepubliek veroor deeld. Böll kwam na een vraag gesprek met Der Spiegel in het nieuws als „sympatisant" vnn de anarchistische Badder-Mein- hof groep. geweest De patiënt merg niet i produktie chaampjes, mergtransplantatio kans op herstel. In het Academisch Ziekenhuis Je Leiden zijn al meerdere been mergtransplantaties uitgevoerd. De eerste was ongeveer twee jaar geleden, toen een kleuter met succes beenmerg kreeg ge transplanteerd van een zusje. De beenmergtransplantaties in het Academisch Ziekenhuis wor den in nauwe samenwerking uit gevoerd met de Gezondheidsor ganisatie van TNO, die een me thode ontwikkelde om het vun de donor afgenomen beenmerg voor transplantatie gereed te Jacqueline wint proces tegen fotograaf NEW VORK (DPA) Jacqueline Onassis heeft een langdurig pro ces tegen de New Yorkse foto graaf Ronald Galclla gewonnen. Hij heeft huur maandenlang gevolgd en leefde vrijwel vnn de foto's die hij van haur en haar kinderen maakte. Een New Yorkse districtsrechter verbood Galclla Jacqueline Onas sis dichter te naderen dun vijftig meter en haar kinderen dichter dan 75 meter. De ejs van de fo tograaf tot ten schadevergoe ding van 1,3 miljoen dollar om dat de lijfwachten van de vrouw hem hinderden bij het verdie nen van zijn brood, werd afgewe zen. De fotograaf moet honderd meter van de woning van mevrouw Onassis blijve.i. Een lid van een motorfietsenbende in Chicago houdt hier een pistool in de richting van een groep toe hoorders op een roch-festival in valgangers van zijn voertuig weg die stad. Hij probeerde de festi- te ouden. De gang had een over val gedaan in een poging geld af te persen, maar werd tenslotte verdreven. Moordpartij op christenen MANILLA (UPI) Een bende van een honderdtal gewapende moslems heeft dinsdag 53 christenen vermoord in het dorpie Cahbasa in de Filippijnse provincie Zamboanga. He' don> werd geplunderd en hut ten in brand gestoken. Ook uit een ander dorp in dezelfde pro vincie word" een aanval van moslems op christenen gemeld, maar daar is het aantal slacht offers nog niet bekend.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9