Welf are-werk: leven van chronisch zieke wat aangenamer maken De meeste mensen in Leiden-Noord willen ook in renovatie meebetalen is weer mooi geweest TENNISSTER KREEG HART KLOPPINGEN VAN SPANNING Rode Kruis heeft een winkeltje aan de Vol molengracht iHH!6 ÓNDERDAG 6 JULI 1972 LEIDSE COURANT Met het welfare-werk wordt het leven van chronisch zieken wat aangenamer gemaakt LEIDEN Het Roode Kruis: symbool voor hulp en veiligheid bij rampen en in oorlogen. Daarmee is voor veel mensen de kous af. Op het ogenblik laat het Roode Kruis in een aantal geënsceneerde televisiefilmpjes zien wat het nog meer betekent. Minder bekend, maar minstens even hulpvaardig en belangrijk is de afdeling „Welfare work," wat volgens het woordenboek vertaald moet worden met: sociale verzorging. Daarmee is nog weinig gezegd over de in houd van het werk. We zijn gaan praten met mevrouw Schouten, contactpersoon Welfa re work voor Leiden en omge ving. ij Ongeveer twintig jaar geleden is het welfare-werk door het i Roode Kruis opgericht en sinds 1956 heeft ook Leiden (een van de 200 afdelingen) welfare-werk- sters. Op het ogenblik zijn er zo'n 45. Ze bezoeken regelmatig totaal zo'n 120 langdurige zie- ken. „Meestal gaan wij naar de patiënten thuis. In een enkel ge val werken we in kleine tehui zen. Ons werk moet niet worden verward met dat van een bezig heidstherapeute. Daarvoor zijn wij niet opgeleid. Zij werken in de ziekenhuizen en grote cen tra." Oppervlakkig beschouwd lijkt het werk van een bezig heidstherapeute en dat van een welfarewerkster bijzonder veel op elkaar. Beiden proberen mensen die door ziekte of inva liditeit in hun bewegingsvrijheid beperkt zijn „iets om handen te geven." Dat kan van alles zijn: naaldwerk, handenarbeid.mo- zaleken maken, hout bewerken. Het verschil tussen beide werk zaamheden ligt op medisch vlak. Bovendien werkt een wel farewerkster gehèèl vrijwilig. Bij de bezigheidstherapie beoogt men in de eerste plaats de ge nezende werking van het bezig- zijn. Een welfare-werkster wil het leven van een chronisch zie ke gewoon weer wat aangena mer maken, weer een doel ge ven aan de patiënt. Het werk is ook veel vrijblijvender. De patiënten kiezen zelf wat ze willen doen uit een grote kof fer vol mogelijkheden die de welfare-werkster bij het eerste bezoek meebrengt. Als de ar beid niet zo wil lukken, helpt de welfarewerkster een handje, maar de bedoeling is dat de pa tiënt op den duur ook alleen be zig kan zijn. Als een werkstuk af is, mogen de makers het zelf houden. Om wat uit de kosten te komen be talen ze een kleine materiaal vergoeding. Ze kunnen het ook aan het Roode Kruis geven, die het dan probeert te verkopen. De helft van de opbrengst komt ten goede aan de organisatie. Daarvan kan dan weer nieuw materiaal gekocht worden. De andere helft wordt op een spaarkaart van de patiënt gezet. Na verloop van tijd kan men er dan iets voor kopen. Soms worden de werkstukken ten toongesteld (traditiegetrouw bij voorbeeld bij de Leidato), met de bedoeling dat ze verkocht worden. Welfare-werk Leiden heeft sinds kort ook een win keltje. Het is aan de Volmolen gracht, een beetje ex-centraal en daarom waarschijnlijk ook zo moeilijk te vinden. Eerst heeft men geprobeerd op de koopavond mensen te trekken. Dat was niet zo'n succes. Nu is het winkeltje elke dinsdagmid dag open. Een Welfare-werkster is meer dan een soort creativiteitsont- wikkelaarster. Het is echt de bedoeling dat je helemaal begrip krijgt voor de situatie waarin de patiënt ver keert. Je moet naar ze kunnen luisteren. Ze in alle opzichten laten merken dat ze bij de maatschappij horen. Het is net een sneeuwbal. Je begint klein en op den duur komen er aller lei dingen bij. Tenslotte groeit er een stevige band tussen de patiënt en de welfare-werkster. Sommigen vergeten haast dat je van het Roode Kruis bent. Dan ben je een vriendin. Ze kijken uit naar je wekelijkse of twee wekelijkse bezoek. Er is ook zo veel eenzaamheid, maar de mensen weten het vaak niet." Over het algemeen wordt de wel fare-werkster in contact ge bracht met een zieke via maat schappelijk werksters of artsen. Een enkele keer gebeurt het wel dat een patiënt zelf vraagt of er iemand wil komen. Elke welfarewerkster heeft haar eigen aanpak. Sommigen gaan wel eens met de patiënt wat wandelen of boodschappen doen. Een bezoekje met Sinterklaas, Kerstmis en de verjaardag hoort er zeker bij. Soms wordt er gezamenlijk iets op touw ge zet. Alle zieken worden dan met een auto opgehaald en verrast met bijvoorbeeld een poppen spelvoorstelling. Hoe word je nu welfarewerkster? „Bij de aanmelding bekijken we nogal kieskeurig of men er wel geschikt voor is. In de eerste plaats wordt begrip, hartelijk heid en een goede omgang met alle soorten mensen ver eist. Bovendien een voortduren de inzet en trouw. Je kan een patiënt niet zomaar in de steek laten." Het Roode Kruis verzorgt een gratis opleiding tot welfare werkster. Gedurende 11 midda gen krijgt men theoretisch en praktisch les. De theorie wordt meestal gegeven in de vorm van lezingen door artsen o.a. De praktijk bestaat uit het beoefenen van verschillende technieken op verschillende ma nieren. Geblinddoekt bijvoor beeld (je moet ook met blinden kunnen werken) of met een arm vastgebonden. Na de opleiding ontvangt men een legitimatiebe wijs. „Er zijn steeds meer mensen die met de opleiding een betaalde baan proberen te krijgen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Het Cursus wordt niet gegeven om betaalde baan te kunnen krijgen legitimatiebewijs iS trouwens helemaal geen diploma. In ver gelijking met een opleiding be niet. Die duurt maar liefst an derhalf jaar." Na de officiële opleiding kunnen de welfarewerksters aan de slag. Voortdurend zijn er bij scholingsmiddagen (8 per jaar) waarin men onderlinge ervarin gen en vragen kan uitwisselen en nieuwe ideeën opdoen. In januari gaan we hier misschien weer een cursus starten. We zijn er drie jaar geleden mee gestopt, omdat het gewoon te veel werd. We hadden toen maar liefst 100 aanvragen, eigenlijk een beetje misbruik van dc gratis opleiding maken door daarna een betaalde baan te gaan zoeken, is het beter even te stoppen. Als de mensen echter eenmaal beginnen met dit werk, laten ze het ook nooit meer los. En dat is ontzettend fijn." LUCIA GEURTS LEIDEN Meer dan driekwart van de mensen, die meewerkten aan de enquête, welke door de Nationale Woningraad in de. L8.M Van Hogendorpstraat en omge- v'rS ving in Leiden werd gehouden, ijdt - vindt het wenselijk, dat hun wo- eliu n'n£en worden gerenoveerd. CI«lB Wensen, die sterk naar voren eek- kwamen betreffen de indeling ■geil (douche en wc) en de uitrusting ver. van de huizen, waarbij opval- Der lend vaak wastafels en plafonds (jj worden genoemd, ge Het onderzoek in het complex wo- ningen rond de Van Hogendorp straat ^16 stuks) werd begin dit jaar van februari tot mei gehou- den in opdracht van de Stich ting tot Beheer en Exploitatie JUf! P van woningen te Leiden. Men )R. sprak met de bewoners en de jj™ w woningen werden opgenomen. pa De resultaten van het onderzoek ui .z'in nu neergelegd in een rap- 1.00 port. De Woningraad heeft daarbij ook aan de Gemeente lijke Woningstichting een groot aantal ontwerp-renovatieplannen aangeboden. Planneh, die laten zien wat er van de huizen te maken valt. Het verbeteren van de woningen ?ke is de meeste mensen ook wel s'ra wat waard. De gemiddelde huur 1.34 in het woningcomplex is onge- oe- veer»/ 70-. Tachtig procent van e£ „de medewerkenden aan de en- tS) quète vindt een huurverhoging i°3j' van f 25,- voor een gerenoveer- P0J „-„de woning redelijk, want er blij ken nogal wat wensen te leven, die voortkomen uit het ongenoe gen met de huidige situatie in de huizen. Een douche is door velen zeer gewild, dat de keu ken bereikbaar is via de keuken wordt negatief beoordeeld, een extra kamer alsook rustiger slaapkamers prijken op het wenslijstje van de beworiers. Gedetailleerde wensen over de inrichting zijn: Wastafel, hand wasbakje op de wc, betere keu keninrichting veel klachten over de slechte aanrechtkast jes), meer bergruimte en een beter elektriciteitsnet. Klachten over vocht vond de Wo ningraad ook bevestigd bij het technisch onderzoek van de hui zen. Dat onderzoek wees uit, dat aan funderingen reparaties moeten worden verricht, dat het metselwerk opnieuw moet wor den geveegd en dat er een wa- terkerende laag moet worden aangebracht in veel woningen. Ook zal de binnen- en buitenrio lering aangepast moeten wor den, alsdus een van de conclu sies van de technische opname door de Woningraad. De onderzoekers van de Woning raad zagen verder, dat een aantal douche, die de bewoners de woningen gemaakt hebben Huizen in Plan-Noord: ze zijn hoog nodig aan renovatie toe voorzien van een douche, niet voldoen aan de te stellen Naast de voorstanders van reno- eisen, zodat er van kan worden vatie heeft 23 procent zich uit- uitgegaan, dat z75 procent van gesproken tegen renovatie. De alle huizen nog moet worden meesten van hen zijn AOW-ers en WAO-ers. Deze categorieën zijn overigens opvallend groot in de wijkbevolking. Meer dan de helft van de hoofdbewoners (54 procent) blijkt geen beroep meer te hebben en heeft als volgt een inkomen: 27 pr. AOW, 9 pr. WAO, 5 pr. AWW, 6 pr. AOW en pensioen, 3 pr. WAO en kostgeld en 4 pr. anders. De hoofdbewoners, die wel een be roep uitoefenen zijn voor het grootste deel handemployé (31 procent), 9 pr. is leidingge vend employé, 3 pr. is hoofd- demployee, 1 pr. is leidingge vend hoofdemployee en 1 pr. is zelfstandig. Met de inkomens is de situatie als volgt: 5 pr. heeft 333,- tot 500,-, 19 pr. 500.- tot 666.- 22 pr. 666,- tot 833,-; (7 pr. 833,- tot 1000,-; 1 pr. 1000,- tot 1250,- en 5 pr. 1250,- tot 1666,-. Dat alles netto per maand. Een opvallende uitkomst van de bewonersenquéte was verder de gemiddelde gezinsgrootte. 15 pr. der gezinnen is weliswaar zon der kinderen, maar omdat bijna 27 pr. der gezinnen vijf of meer kinderen heeft kwam het gemid deld aantal kinderen per gezin in de hele wijk op 3,6. Bij alle wensen en klachten is het tenslotte ook een in het oog springende uitkomst, dat meer dan de helft (56 pr.) niet wil verhuizen. Ideeën om naar een andere woning te gaan is 27 pr. Het motief was in de meeste ge vallen: Vind de buurt niet meer voldoen. Andere verhuisredenen zijn: de woningen zijn verou derd, de woningen zijn slecht onderhouden, wil kleiner wonen, wil groter wonen en wil naar een bejaardenwoning. HILLEGOM Op het toernooi van de Hillegomse Tennisclub zijn de eerste B-partijen ge speeld. Bij de dames won Greet Lommerse volgens verwachting van Annette van der Mey. Bij de heren traden Arnold van de Capellen en Ted van der Brug ge tegen elkaar. In een span nende partij, waarin bij vlagen goed spel gedemonstreerd werd wist Arnold de winst voor zich op te eisen met 6I, 4. Bij de herenpartijen in C viel op dat „geplaatste" Bert Bos aan vankelijk veel moeite had met volhouder Kales. Pas in de tweede set wist hij zijn betere techniek uit te buiten, 75, 6 1. Broxterman bewees na een moeilijke eerste ronde tegen Roel Bosma, 64, 1311, zijn tenniskwaliteiten door zeer ge decideerd „geplaatste" Chris Fokke te verslaan, 6—0, 6—2. Nog een andere geplaatste spe ler moest het veld ruimen, na melijk Han van Engelen. Hij verloor met 6—3, 64 van Har ry van Veen. In D verloor deze echter zelf ook. Frans Schuit kon hem daar de baas blijven met 63, 36, 7—5. Bijna hetzelfde is de heer van Kaan overkomen. In C heeft hij de derde ronde bereikt, maar in D werd hij verslagen door Frank de Graaf, 64, 5-7, 6—3. Bij de dames toonde de in D als eerste geplaatste Klaartje Hijl- kema haar vorm door met 6—1, 60 van mevr. Petersen te win nen. Verder won mevr. Heems kerk van mej. Seijsener. Hierbij mag op zijn minnst de uitslag 6—1, 6—2 verrassend worden genoemd. Voor een zeer aantrekkelijke par tij zorgden mej. Tombrock en Leon Haase tegen mevr. Apol en Cees van Waveren in hel ge mengde dubbelspel C. Veel lan ge ralleys en vooral verrassend sterk spc van Apol van Wave- ren. Uiteindelijk wist deze com- binutie de winst te pakken met 6—4, 5—7, 6—2. Voor een uitzonderlijke prestatie zorgden de dames Groeneveld en van Balen in het damesenkel D. Om 9 uur begon de partij en om 12 uur was de eerste set pas uitgespeeld. 17-15. Hariklnppin- gen van één van de dames wa ren er de oorzaak van dat de partij op deze stand onderbro ken moest worden en de volgen de dag zal worden uitgespoeld. Hopelijk voor de wedstrijdlei ding wordt dit geen 3-sets partij. Réf is weer moi geweest. Eén dag het hemelwater met bakken morgen ir. Vandaag ziet het e beneden. De donder rolde. straten het water uit ondergelo- triest uit. Adglopen nacht kwam Het begin van het einde. Vna- pen kelders en sousterrai te ho- tffffdat was puffen gisteren. Velen doken het zwembad ii zen. In Alphen aan den Rijn was onder meer de kelder onder het raadhuis ondergelopen. Men is er vanmorgen een paar uur mee zoet geweest. En het zag er gisteren toch allemaal zo fantastisch uit. De benauwde gezichten van de horeca-mensen in de hadplaatsen Noordwifk en Katwijk fleurden op. Ze hadden het het hele jaar nog niet zo druk gehad. De zwembaden stroomden vol. Te vol vaak om nog een verfrissende duik te kunnen nemen. Zie bijgaande foto's. De lucht is weer betrok ken. We beleven een trieste zo- 6 SASSENHEIM De politie heeft gisteren in dc Hoofd straat 1 bij de Oude Post een snelheidscontrole gehouden. Er werden 28 processen ver baal gemaald. Er werden snelheden gemeten van 60 tot 78 km. Voor het eerst sinds het be staan van de sv Aarlander- veen gaan 25 jongens in de week van 10-15 juli aanstaar de deelnemen aan een KNVB Jeugd-sportkamp dat te Maarsbergen wordt gehou den. Duizenden Leidenaren brachten gisteren t i bezoek aan het zwembad De Vliet

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3