Bewakers met dum-dum kogels in vliegtuigen van KLM Doodstraf VS op losse schroeven Mogelijkheid wordt overwogen Kansen keren zich tegen McCovern Kant en klare kunsthars vulpasta Kamer aanvaardt numerus fixus van twee jaar Sovj et-Unie is tegen kapingen RAND- KRANT VRIJDAG 30 JUNI 1972 LEIDSE COURANT Senator Humphrey bezocht gisteren in Silver Spring de gouverneur van Alabama, George Wallace, die herstellende is van een moordaanslag op 15 mei, tijdens een verkiezingstournee. WASHINGTON (AP) De com missie voor het onderzoek van de geloofsbrieven van de gede legeerden naar de democrati sche conventie heeft een zware slag toegebracht aan de kansen voor een verkiezing bij de eer ste stemming van senator Geor ge Mc Govern. De commissie heeft 151 van de 271 gedelegeerden voor de staat Californlë toegewezen aan Hu- bert Humphrey en zeven andere (kandidaten, in verhouding tot het aantal stemmen dat zij be- Miljoen zilveren tientjes in circulatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het mi nisterie van Finan ciën pompt op het ogenblik een miljoen zilveren tientjes in de geldmarkt. Dit is het restant van de royale aanmaak van deze munt ter gelegenheid van het zilveren her denkingsfeest (1970) van de bevrijding. Het zilveren tientje - dat als bijzonder ken merk heeft, dat het de beeltenis van twee staatshoofden bevat: koningin Wilhelmina en koningin Juliana, is zowel een herden kingspenning als een wettig betaalmiddel. Twee jaar geleden werden zes miljoen van deze jnunten geslagen in de veronderstelling dat er een geweldige vraag naar zou zijn. Er werd een zorgvuldig bestelsysteem bedacht en formules ont worpen om bij een boven de aanmaak uitgaande vraag elke aanvrager een rechtvaardig deel te ge ven. Uiteindelijk bleek de vraag toch wat overschat te zijn, zodat aan elke be stelling volledig kon wor den voldaan. Nadat de besteltermijn al eens was verlengd werd nog de mo gelijkheid geopend, om zilveren tientjes via de Nederlandse Bank te ver krijgen. Hoewel een voortdurende belangstel ling aanwezig bleek, was deze toch niet zo groot, dat alle zilveren munten de deur uit gingen. Nu worden de zilveren tien tjes als gewoon betaal middel uitgegeven. Overi gens heeft de ervaring tot dusver geleerd, dat circa 95 pet van de eerste vijf miljoen zilveren tientjes niet in de geldcirculatie zijn gekomen maar als herdenkingspenningen zijr. bewaard. De verwachting is, dat ook van de laatste miljoen munten slechts een klein deel in circula tie zal blijven. baalden bij de voorverkiezingen in de staat op 6 juni. Als de conventie deze beslissing van de commissie bekrachtigt, zai het aantal stemmen waar McGovern op kan rekenen ver beneden de 1.509 komen die hij nodig heeft om te worden geko zen. Het besluit van de commissie volgde op een klacht van Humphrey en d© senatoren Ed mund Muskie eti Henry Jackson <en afgevaardigde Chisholm. Dezen verklaarden dat het „onde mocratisch was dat McGovern alle gedelegeerden van de staat op zijn naam kreeg, alhoewel 'hij de overwinning behaalde met minder van de meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen." McGovern noemde de beslissing van de commissie „een cyni sche, gemene politiek diefstal" en „een steek in de rug." Hij kondigde aan dat hij de uit spraak voor de pariijcoiwentie zou aanvechten. Senator .Humphrey die van de omstreden 151 stemmen er 106 in de wacht sleepte, sprak van „goed nieuws" waardoor zijn kansen duidelijk werden verbe terd. ADVERTENTIE DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 Oppositie in Chili tegen nationalisatie SANTIAGO de CHILE (AP) - De christen-democraten, de Chi leense oppositiepartij, wil niet verder met de linkse regering van president Allende spreken over een eventueel akkoord over een socialisatie van de economie. De besprekingen gingen over wet ten, aie waren voorgelegd, aan het door de oppositie overheers te congres. Door die wetten zouden de bevoegdheden tot naasting van de industrie door de linkse coalitie van president Allende drastisch zijn beperkt. De president had dit wetsontwerp reeds eenmaal met zijn veto ge troffen. Hij zond het naar het Congres terug met enkele nieu we bepalingen tot herstel van een deel van de door hem verló ren bevoegdheden. Franse H-bom in 1976 PARIJS (UPI) Frankrijk heeft verklaard, dat het in 1976 een waterstofbomlading ter beschik king zal hebben, die bestand zal zijn tegen stralingen van een ato maire raket-afweer-raket. Deze bekendmaking is vervat in een witboek van zeventig blad zijden over Frankrijks defensie vraagstukken, dat door de Franse minister van defensie, Michel Debré, is gepubliceerd. In het document heet het verder, dat na de vervolmaking van de waterstofbom Frankrijk wellicht de vervaardiging zou kunnen overwegen van kernraketten met meer dan een Jading. Biesheuvel krijgt Belgische onderscheiding DEN HAAG (ANP) Koning Boudewijn heeft op zijn paleis te Brussel tijdens het bezoek van minister president Biesheu vel en de minister van buiten landse zaken drs. Schmelzer de minister-president het Groot kruis in de Orde van Leopold van België verleend. Doodvonnis corruptie SEOEL (AP) Een krijgsraad heeft de Zuidkoreaanse briga de-generaal Ha Tsjoeng-won ter dood veroordeeld wegens het aannemen van steekpenningen. SCHIPHOL (ANP) Als er veiligheidsofficieren aan boord van KLM-vliegtuigen zullen worden geplaatst dan zuilen die hoogstwaarschijnlijk pistolen of revolvers dragen met dum-dum-kogels. Dit heeft dr. R. J. H. Kruisinga, staats secretaris van verkeer en waterstaat, gisteren op een des betreffende vraag bij zijn terugkeer uit Oslo op Schiphol geantwoord. Dum-dum-kogels zijn voor de oorlogvoering door de conventie van Genève weliswaar niet geaccep teerd, doch het schieten met gewone kogels in een vlieg tuig Is nu eenmaal uiterst riskant, omdat deze kogels de vliegtuigwand kunnen doordringen en daarbij vitale hy draulische leidingen kunnen raken. Dum-dum-kogels spatten bij de minste weerstand, dus ook in een menselijk lichaam, uiteen. Daarbij veroorzaken ez echter zulke ernstige verwondingen, dat ze in het vecdrag van Ge nève niet zijn geaccepteerd. Reeds een paar maanden geleden is een begin gemaakt met gere gelde besprekingen op het de partement van verkeer en wa terstaat over alle mogelijke maatregelen ter beveiliging van de burgerluchtvaart. „Dat be trof beveiliging van het veld, nazien of alle hekken en sloten rondom Schiphol hoog en breed genoeg zijn; dat betrof de wijze van controle van passagiers en bagage, kortom we lopen alles systematisch na. Niet omdat we ooit de illusie hebben, dat we Schiphol waterdicht kunnen ma ken voor kapers of terroristen, maar om althans te pogen het zo goed mogelijk te doen", al dus dr. Kruis.nga. Aan die be sprekingen neemt ook mr. A. J. Fonteijn deel, de secretaris-ge neraal van het ministerie van justitie, alsmede vertegenwoor digers van binnenlandse zaken. Bij die besprekingen is ook de be waking aan boord aan de orde gekomen. Daarover heeft dr. Kruisinga het bestuur van de vereniging van Nederlandse verkeersvliegers bij zich laten komen, want aan boord zal de gezagvoerder altijd de leiding blijven houden, ook over even tueel meevliegende veiligheids officieren. Nadien hebben de vliegers met de directie van de KLM overleg gepleegd. „De Zwitsers zijn ons allemaal voor", vertelde de staatssecre taris verder. Swiss Air heeft be wakers aan boord met dum- dum-kogels. We onderzoeken deze mogelijkheid heel serieus. We weten niat precies wanneer we cr :oe zullen overgaan, maar ik kan niet tegenspreken dat er vergaande plannen wor den beraamd". Nog niet zo heel lang geleden wa. ren de vliegers duidelijk tegen het aan boord nemen van bewa pende agenten. „We waren aan vankelijk bang voor wild-west tonelen", zei een woordvoerder van de vereniging van Neder landse verkeersvliegers, „maar we hebben ons standpunt wel moeten wijzigen. Schiphol zelf is redelijk beveiligd, maar op vele andere vliegvelden, waar wij i landingen uitvoeren, bestaat I nauwelijks enige controle. Zon der bewaking door blijven vlie gen, is niet langer verant woord". De vliegers zullen dus veilighoidsofficieren accepteren. Deze zullen echter allen een op leiding achter de rug moeten hebben om ook ongewapend te vechten. Er zullen aan boord zeer strenge regels van kracht zijn, ook voor de bewakers. Zo lang het vliegtuig aan de grond staat zijn de risico's te dragen, maar zodra het in de lucht is „kan er geen klein oorlogje worden geriskeerd", aldus de vliegers. Gisteren is in Detroit Martin Joseph McNally gearresteerd in verband met de kaping, vorige week donderdag, van een passagiersvliegtuig van de American Airlines tussen St. Louis en Tulsa. De kaper ver liet per parachute de machine in de omgeving van Peru (Indiana) met ruim 1,5 miljoen. Hulp voor Cliichester LONDEN (AP) - Een Brits oor logsschip en een Frans weer- schip varen op het ogenblik nanr de Gypsy Moth met een zwakke en verkleumde sir I-rank Francis Chichester aan boord. De 70 jaar oude Britse zeezeiler heeft opgegeven in de transatlantisch solozellwedstrijd en vaart thuiswaarts. Het fregat Salisbury van de Royal Navy is met een ar's en enkele zeeze'lers aan boord onderweg nuar de Gypsy Moth De zeezei lers zullen het jacht zo nodig naar Plymouth varen. Het Franse weerschip France II was ech'.er dichter bij en zou vermoedelijk in de loop van de ochtend een ontmoeting hebben met sir Francis, die tweemaal een si lozeiltocht om do wereld heeft gemaakt. De Gypsy Moth maakte gisteren nog slechts drie knopen, hoewel het ideaal zeiiweor was. Van morgen was zijn snelheid geste gen lur. vijf knopen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond het wetsont werp van m'nlster De Brauw (Wetenschapsbeleid) tol een eventuele beperking van de in schrijving van studenten aan hogescholen en universiteiten aangenomen. Tegen aanvaar ding van dit wetsontwerp spra ken zich uit de fracties van de PvdA, D'66, PPR, PSP. en CPN. Zonder hoofdelijke stem ming aanvaardde de Kamer een wijzigingsvoorstel om de wer kingsduur van de nu aanvaarde ting van eerstejaars studenten van jaar tot jaar te beperken, van vijf tot twee jaar terug te brengen. De vijf regeringspar tijen hadden daarover eerder een amendement Ter Woorst (KVP) ingediend. De bedoeling was de toelating van eerstejaars te beperken bij de studierichtingen geneeskunde, tandheelkunde, diergeneeskunde enn sociale geografie. Daar ia de studierichting biologie bijge komen. In die studierichtingen dreigt namelijk de beschikbare onderwijscapaciteit te worden overschreden. wet te beperken tot twee jaar Minister De Brauw zei, dat uit de en wel tot 31 augustus 1974. Mnnister De Brauw had zich be reid verklaard de werkingsduur van de wet. die beoogt de tocla- Schrijffout was fataal AMSTERDAM (ANP) Do 27-ja- r.'ge kantoorbediende R.R.H. uit Amsterdam is door de Amster damse recherche aangehouden in verband met de Inning van een vals opgemaakte cheque van zijn werkgever. De cheque was verzilverd door 15.204 gulden en gedateerd op 21 „junic". De schrijfwijze van de maand juni werd H. fataal: Bij een schrijfproef onder de tien werknemers van Mak Aandrij- vingen NV in het westelijk ha- vengebied bleek hij de enige te zijn die de bewuste fout maak te. Hij heeft bekend. verkorting van de werkingsduur tot twee jaar niet de conclusie mag worden getrokken, dat over twee jaar het gat tussen de oude en nieuwe structuur bij het wetenscappelijk onderwijs gedicht zal zijn. „Ook dnn zul len er nog problemen zijn en zal ons instnimentraium gebrek kig zijn", al Jus mr. De Brauw. Een beperking van de werkings duur tot een jaar, zoals de oppo sitie wil, wees de minister af. Ook de andere voorstellen van de oppositie konden in zijn ogen geen genade vinden, omdat ze de structuur van de wet te zeer zouden aantasten. Hij wil de voorstellen wel later in het licht van de dan opgedane ervarin gen opnieuw bezien. MOSKOU (Reuter) De Russi- i sche minister voor luchtvaart, Boris Boegajev, heeft verklaard dat de Sovjet-Unie de VN-op- roep van deze maand tot be- I strijding van vliegtuigkapingen steunt. Volgens Boegajev moeten alle I landen de noodzaak van afdoen de maatregelen tier voorkoming van illegale vliegtuigkapingen erkennen, evenals van andere soorten onwettige Inmenging in het werk van de burgerlucht- Europees oetrooibureau in Den Haag? DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft voorge steld een toekomstig Europees Oc'raoibureau in Den Haag te vestigen, zo blijkt uit hot ant woord van de Europese com missie op een vraag van Pier- ie-Bernard Couste. een gaul- üsch lid van het Europees par lement. Ook MUnchen, Luxemburg en Londen zijn genoemd als vesti gingsplaats voor een oetrooibu reau. dat wordt opgericht krachtens een overeenkomst, die deskundigen uit twintig Eu ropese landen thans opstellen. Baader-Mei n hof- groep BERLIJN (DPA) Vier vrouwen die verdacht worden van lid maatschap van de anarchisti sche Baader-Meinhof-beweging, zijn in een gevangenis in West- Berlijn in hongerstaking ge gaan. In Schagen is gisteren een kaasmuseum geopend. In een hoekje van het mu seum is een echt ouder wets zuivelwinkeltje ge- WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse hoogge rechtshof heeft de dood straf voor de meeste zware misdrijven met een gerin ge meerderheid van een stem (vijf tegen vier) ver boden, maar zelfs de opper rechters hebben zich niet duidelijk uitgesproken over de vraag hoe verrei kend hun besluit is. kaanse gevangenissen zitten momenteel ongeveer 580 ter- doodveroordeelden. In 501 geval- I len werd de doodstraf gegeven wegens moord. On de landen in het Westen die de doodstruf niet meer kennen, was Portugal het eerste die hunr afschaite, en wel in 1867. Drie jaar later volgde Neder- I land. Engeland was de laatste in 1965. De negen leden van het hoogge rechtshof kwamen tot in totaal achttien schriftelijke opinies, om de verschillende filosofische gronden uiteen te zetten aan de hand waarvan ze concludeerden dat terechtstelling overtreding van een grondwettelijke verbod op wrede en ongewone beslruf- fing is. De opperrechter-voorzit- ter, Warren Burger, drukte onzekerheid ui', ten aanzien van de vraag hoever het hoogge rechtshof donderdag precies met zijn besluit is gegaan. „De feitelijke draagwijdte van de ge rechtelijke uitspraak, waarvan ik aanneem dat ze in deze sa menvallende opinies is heli- chaamd, is n.et geheel duide- j lijk", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe dat de dood raf in bepaalde vorm ge handhaafd zou kunnen blijven als wetgevende organen maat staven verschaffen die voor rechters en gerechtelijke jury's zijn bestemd; hetzij in gevallen waarin de doodstraf facultatief is, hetzij door het nauwkeuriger omschrijven van de vergrijpen waarvoor de straf opgelegd zou kunnen worden. In de dodencellen in de Amerl- Ford roept 4 miljoen auto's terug DETROIT Ford gaat 4,4 mil joen personenauto's en vracht wagens van het type „Rancho- rn" van <le modellen 1970 en 1971 terugroepen om een plastic onderdeel in de sluiting van twee veiligliHdsgordels op de voorstoelcn to vervangen. In tochtig gevallen weigerde het j onderdeel dienst, waardoor dc I Inzit er.den dc gordels niet ko:i- 1 den vastmaken. Een maand ge- i leden hebben medewerkers van de „consumentenadvocaat" i Ralph Nader de onderneming vraagd het mankement te ver helpen. Het aantal auto's, dat wordt te- ruggeroepen is het grootste in dc geschiedenis van Ford en het op e(n na grootste dat ooit is i voorgekomen Het gaat om 4,04 miljoen personenauto's in de j Verenigde Staten en om 330.000 vrachtwagens in Canada en an dere landen. Kerscnfabel Een man, die men gewaar- dat op de kersen spuitstof zat. wclUe de vruchten twintig ke- voor hij het ooft ging consume- Hij sprak op zelfbewuste toon: „Zie, nu pas zijn de kersen schoon. Ik heb mijn maatregel geno men nu kan mij niets meer overko- wanneer ik deze vruchten eet". Maar bij de allereerste beet trof hij dc pit in 't pappig fruit en spuwde hij twee tanden uit. Het is met menige partij niet anders dan met deze vruchten: als men geen kwaad meer schijnt te duchten, of leugen, of vuilspuiterij moet men do les weer pijnlijk leren: wanneer men toehapt vol bege ren treft men de pit, zeer hard en boos. Zo maakt men kiezers tande loos Koffie De meest fervente theedrin kers wonen in het Westen dc regio consumeert liever koffie. Vandaar dus, dat de regio ook vuker op de koffie komt, daarbij niet eens we tend. of het wel zuivere kof fie ia. Textiel (Bij het ingaan van de textiel- vakantie, op 1 juli) Zaterdag gaat Steven Stamp een weck naar een nudisten- kamp waarvoor hij deze reden geeft' „Wijl mijn textiel vakantlt heeft". Thermo Als dc thermometer 25 graden aanwijst, hoeft U niet meteen te denken dat het ding fctult is. Er zijn dagen, waarop de temperatuur werkelijk zo hoog oploopt. Dit doet ons denken aan de man, dia da afgelopen weken elke avond zijn lichaamstemperatuur ops nam, opgelucht naar de 37 graden keek cn verzuchtte: ,,Ik ben bil/, dat het bulten een beetje frisser is". Zwevend pond Een Bntse burggraaf zag zo even twee ponden bi/ zijn castle zweven en sprak beducht: „Een som ber teken, als ik het Europees bereken slaat straks - is 't zweven een maal uit - een kilo door mijn Britse ruit, Zeeppoeder Volgens het Londense daghlaf The Sun bieden Britpe huis vrouwen hun charmes aaq door middel van zeeppoeder. Eenzame of verveelde, op opwinding beluste vrouwen, aldus The Sun, leggen een- pak zeeppoeder van een Ito- paa'.d merk goed ztchthaaB op hun boodschappen of op hun raamkozijn, als tekerf voor mannen dal ze voor een avontuurtje te vangen zijn. Da naam van het merk wordt gebruikt als aandui ding dat ,,de baas weg is". Een psychiater noemde de doos zeeppoeder de ..Matct Hari-rozet" van da verveeldó huisvrouwen. Pilsje Dc aandeelhouders van Helnc- ken zijn hun gratil piltft kwijt. Er wordt voortaan tij dens de oandealhoudersver- gadorlngen niet meer ge schonken. Pas na a/loop kun nen zij hun dorptigc kelen la ven aan het eigen produkt. Heineken nam dit besluit om dat sommigs aandeelhouders door het gerstenat te veel sprankwatcr kregen. De ver gaderingen duurden nodeloos lang en dc vragen werden met het voortschrijden van dc steeds vrolifker worden de steeds vrolijker worden de uurtjes minder zinnig. Recreatie Ter afronding van ons stukje van enkele weken geleden, warin melding werd gemaakt in melding werd gemaakt van de rechtzaak tegen twee leden van de Nederlandse Federatie van Naturisten, die waren geverbaliseerd omdat zij op een afgelegen deel van het strand van Cal- lantsoog ongeklede recreatie hadden bedreven, kunnen wo thans melden, dat het twee tal door het Amsterdam/te gerechtshof ut vrtjgesprokan. Direct gevolg van deze uit spraak: zowel In Callantsoog als In het nabijgelegen SchoorI zullen de colleges van burgemeester en wet- nouders op de cerstvolgenac raadsvergadering voorstellen een stuk strand aan te wij zen waar men vrijelijk naakt kan recreëren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7