Yoornaamste wij zigingen van de PTT-tarieven Paus maakt balans op van situatie in kerk Plan voor sociale academie 'zonder barricaden' Morgen overleg India-Pakistan Drinkwater uit riool mogelijk Verstekeling uitgewezen INGAANDE 1-9-72, 1-11-72, 1-1-73 Langman antwoordt gerijmd jlNSDAG 27 JUNI 1972 LEIDSE COURANT JEW DELHI (REU- TER-ANP) Pre mier Indira Gandhi van India en presi dent Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakis tan gaan morgen in de Indiase stad Simla proberen een duurzame vrede tussen India en Pa kistan tot stand te brengen die de twee landen de af gelopen 25 jaar niet hebben kunnen be reiken. gen kwart eeuw lang hebben India en Pakistan vrijwel voortdurend vijan dig tegenover el kaar gestaan waar door zij politiek, so ciaal en psycholo gisch steeds meer van elkaar ver vreemd zijn on danks hun gemeen schappelijke af komst. Waarschijn lijk kan elk pro bleem tussen de twee landen worden teruggebracht tot de bloedige deling van het voormalige Brits-Indië in een hoofdzakelijk Hin does India en een Islamitisch Pakis tan. toen de Britten zich in 1947 terug trokken. Er bestaat In New Delhi een voorzich tig optimisme over het topoverleg dat in beginsel vier da gen zal duren. De overwinning van dat land in de oor log met Pakistan resulteerde vorig jaar december in de vorming van een onafhankelijke staat Bangladesj, het voormalige Oost-Pakistan, het verlies van belang rijke stukken van gevangenschap van West-Pakistan aan India en de krijgs- circa 73.000 Pakis taanse militairen. lorden, Mes- bEN HAAG (ANP) Zoals el ders in dit blad vermeld, zullen in september en november van dit jaar verscheidene PTT-tarie ven worden verhoogd. Deze wij zigingen betreffen vooral het briefverkeer, telefoon, telegrafie en tejex. Dit zijn de voornaam ste wijzigingen. BRIEVEN: van 0-20 gram 0,35 (0,30>, van 20-50 gram 0,60 (0,50), van 50 tot 100 gram 0,85 (0,70) en van 100—250 gram 1,10 (0,90). BRIEFKAARTEN: 0,30 (0,25) DRUKWERKEN/MONSTERS: van 0-20 gram ƒ0,25 (0,20), van 20 tot 50 gram 0,40 (0,30), van 50 tot 100 gram 0,60 (0,50), van 100 gram tot 250 gram 0,90 (0,75). PAKJES: van 250 tot 500 gram 1,75 (1,50), van 500 tot 1000 gram 2,25 2,-), van 1000 tot 2000 gram 3,50 (3,25). POSTPAKKETTEN: van 0 tot *1 kilo ƒ2,75 (2,50), van 1 tot 2 kilo 3,50 (3,25), vatn 2 'tot 3 kg. 4,- (3,75), van 3 tot 5 kg 5,- (4,75), van 5-7 kg. 6,- (5,75), van tot 10 kg. 7,50 (7,25). Tarieven dn het internationale verkeer, die aan de binnenland se zijn gelijkgesteld, worden in dezelfde mate verhoogd. Voorts vindt aanpassing plaats van brief- en briefkaarttarieven in het algemene internationale ver keer (brieftarief thans 0,45 wordt 0.50; briefkaarttarief thans 0.30 wordt ƒ0,35; druk werktarief als Wnnerrtand). Deze verhogingen gaan per 1 september in. TELEGRAFIE BINNENLAND (ingaande 1 jan. 1973)' voor de eerste zeven woorde 4,20 (4,-) en 0,40 per aansluitend woord woord 0,30). TF.I EXOGRAMMEN BINNEN LAND (ing. 1 jan. 1973): 2,10 voor de eerste zeven woorden (2,-) plus 0.20 per aansluitend woord 0,15). TELEFONIE (ing. 1 nov.) ge sprekken basistarief 0,15 per gesprek (0,10). Abonnement wandcontactdozen: kosteloos (thans 0,30 per maand). Abon nement openbaac landelijk net, ingaande 1 jan. 1973 105,- per maand (97,50 p. m Gesprek ken; per 1 jan 1973 1.- per mi nuut (0.80). POSTCHEQUE- EN GIRO DIENST (ing. per 1 nov.): recht gewone cheque 1,- (0.75); recht zichtchaque 0.75 (0,60); recht stortingen 0,75 (0,50); recht postwissels ƒ1,75 (1.25). Historische kledij, even his torische achtergronden maken van de mens van 1972 toch geen historische figuur. Dit bleek gisteren bij deze opname gemaakt voor het gerestaureerde Augustijnerklooster in Dor drecht, waar morgen de feestelijke bijeenkomst van de Staten van Zuid- en Noord-Holland gehouden wordt. De moderne jonk- vrouwe kon het niet nala ten ook zelf het fototoestel ter hand te nemen om haar edelman te vereeuwi gen. Op het Congres van de Socialistische Internationale dat in Wenen wordt de acht vice-premiers. Ook de voorzitter van de EEG-commissie, gehouden is de Israëlische premier Golda Meir gekozen als een Sicco Mansholt werd vice- voorzitter van Socialistische Internationale. CAO-besprekingen groot-metaal pas in oktober DEN HAAG, (ANP) De onder handelingen over vernieuwing van de CAO in de metaalindu strie (groot metaal) zullen, zoals het er nu uitziet niet voor de tweede helft van oktober be ginnen. Dit is gisteren in de vergadering van de raad van overleg in de metaalindustrie bepaald. In tegenstelling tot voorgaande ja ren - toen de onderhandelingen eerder begonnen - willen partij en nu eerst de gang van zaken op centraal niveau afwachten. Een schema voor data van on- derllandelingsvergaderingen is nu niet opgesteld. Vorstengraven ontdekt in Egypte CAIRO (AFP) Een Egyptische oudheidkundi ge expeditie heeft in de streek van Fajoem op 150 km. van Cairo 84 farao- graven van 3.000 jaar oud gevonden. In een van de tomben ont- deken de oudheidkundigen stoffelijke overschotten waarvan de wervelkolom was vervangen door een stam van een palmboom, om een bepaalde stijfheid te verkrijgen. De beweeg bare delen van de kzak waren vervangen door linnen verbanden om slui ting van de mond moge lijk te maken. Uit een en ander leiden de oudheid kundigen af dat de Egyp- tenarcn op lijken experi menteerden, hetzij uit medisch oogpunt hetzij om hun conservering stechniek te vervolmaken. T1BURON, Californië (UPI) Twee wetenschapsmensen zeg gen een middel te hebben ge vonden om rioolwater zo te zui veren, dat het geschikt is als drinkwater cn dat het afval kan worden gebruikt voor de groei van voedsel met een hoog pro teïnegehalte. Met het project dat de twee een „waardevol hulpmiddel" noe men. is enkele jaren geleden be gonnen. Het heeft geleid tot de bouw van een installatie voor de 10.000 inwoners tellende plaats Tiburon in de baai van San Francisco. De Brit John R. Hulss en zijn schoonvader, Lelth A. Cooke, ontwikkelden een methode door het gebruik van genetisch gewijzigde algen. Zij willen niet al te veel bijzon- derheeden vertellen omdat er veertig patent-aanvragen han gende zijn en zij goede akken willen doen. Men iaat dn een gecontroleerde omgeving algen in zeer grote hoeveelheden groeien. De algen eten de voedingsstoffen in het rioolwater op en staan tegelij kertijd zuurstof af. Dit geschiedt door rioolwater te drijven door reeksen kleine tanks die bezaaid zijn met een-cellige algen. De algen groeien en vermenigvuldi gen zich en het water en de al gen werden vervolgens in een centrifuge gescheiden. Na de behandeling wordt chloor toegevoegd om het water ge schikt te maken om te drinken. Voor een plaats van 10.000 inwo ners kan de installatie geplaatst worden in een gebouw van ca 1.000 vierkante meter. Zij kan gemiddeld 3.6 miljoen liter per dag verwerken. De gezinnen zullen ca 45 gulden per jaar meer moeten betalen om aan de kosten tegemoet te komen. Ir. Zijlstra van het rijksinstluut voor zuivering van afvalwater in Voorburg gaf als commentaar, dat ideeën over een dergelijke zuivering van rioolwater niet ge heel nieuw zijn: „Ze komen vrij geregeld naar voren, maar de uitwerking in een technisch pro ject is een andere zaak". Het is maar de vraag, aldus de heer Zijlstra, of dit proces, ook wat Nederland betreft, onder alle omstandigheden een pasklare op lossing betekent. Hij voelt meer voor een wat afwachtende hou ding, in plaats van te gaan staan ...uichen. „Als het inderdaad zo effectief is als men zegt, komt die methode vanzelf wel hierheen". Zoon Olof in Spanje gevangen MADRID (ANP) De 22-Jarlga Allard Maarten Olof, zoon van de Nederlandse violist Theo Olof, zit sedert zondag In een Spaanse gevangenis In afwach ting van een proces wegens Ille gaal demonstreren waarvoor hij tot een boete van 100.000 pese ta's (ongeveer 5.000 gulden) of een maand gevangenisstraf ver oordeeld kan worden. Allard Olof werd zondag tezamen met de Fransen Yves Mario Bonhoure (23) uit Parijs en Jean Marie Vigiue (20) uit Cler mont Ferrand in Madrid gear resteerd toen zij voor vrede be toogden met boorden ten gunste van gewetensbezwaarden tegen militaire dienstplicht. Syriër wilde naar VS SCHIPHOL (ANP) Een 20-jarl- ge Syrische verstekeling B. A. A., die zondag als verstekeling per KLM uit Beiroet naar Schiphol vloog en zich daar on gezien aan boord wist te werken van een KLM-Jumbo met be stemming Majorca, Is gister avond op last van het ministerie van justitie als ongewenste vreemdeling, zonder middelen van bestaan, ons land uitgezet. Onder bewaking van een mare chaussee werd hij per KLM-lIjn- toestel teruggestuurd naar Bei- DEN HAAG Minister Langman (economische zakon) heeft de „limme- rick" voor een antwoord op vragen van het D '66- kamerlid dr. Jan Ter louw. De heer Terlouw ontdekte enige tijd geleden op de stations van de Neder landse Spoorwegen recla meplaten van de Gasunie, waarop een aantrekkelij ke jonge dame staat afge beeld. met als onder schrift: „Een altzangeres die te Eelde in bad altijd aria's kweelde, nam een boller op gas en dat kwam haar van pas want nu baadt zij zich kwe lend In weelde". De heer Terlouw vroeg zich af of dit de manier was van de Gasunie om haar reclamecampagne gelei delijk aan af te bouden. Minister Langman gaf ten antwoord dat het toch niet de bedoeling kon zijn om de publiciteitscampag ne nog verder oin te bou wen door die limmerick te veranderen in: „Een allzangeres die te Eelde in bad altijd aria's kweel de, phoudt nu haar snater verkleumd door koud wa ter. Intussen is deze jeugdige avontu rier, die in de KLM-machlne op Schiphol temidden van de an dere passagiers werd uangetrof- fen zonder vliegbiljet, zonder in- stapkaart. zonder bagage en zonder geld. op Schiphol danig aan de tand gevoald. Welke drijfveren hem tot zijn opmer kelijke reis hebben gebracht, heeft men niet kunnen vaststel len. Aanvankelijk werd gedacht dat hij een mogelijke kaper was. Deze indruk kon echter net worden bewezen. Voor zo ver kon worden nagegaan was hij zondag uit Bei met op Schip hol gearriveerd. Hij zei bij aijn verhoor, dat WJ verder had wil len vliegen naar New York. Wuaiom hij zich dan aan boord begaf van een KLM-chartor met bestemming Majorca, ia niet duidelijk geworden. Eenmaal ongemerkt in de grote Jumbo, had W| pech. Het toe stel was tot de laatste plaats toe volgeboekt met Nederlandse vakantiegangers en al spoedig kreeg een lid van de bemanning achterdocht. Toen de Syriër geen vliegbiljet bleek te bezit ten, werd de marechaussee er bij geroepen. Hij werd gefouilleerd, maar bleek geen wapen bij zich te dragen. Toen wilde man zijn bagage controleren. HIJ zei dut hij deze niet bij zich had, hetgeen de argwaan slechts vergrootte. Het hele vracht ruim van dc grote Boeing-747 werd weer leegge haald, het vertrek ondervond enkeie uren vertraging, maar er werd van de Syriër geen baga ge gevonden. Tenslotte liet men het vliegtuig vertrekken en werd de verstekeling op Schip hol vastgehouden. Empel. n Leeu- B. M. de RulJ- Pet. ge- del. <68 Hoop en vertrouwen heeft de kerk op het ogenblik nodig, nu on der een bepaald aantal christenen, ook de priesters en religieu- 'zen, het gebrek aan vertrouwen in de kerk zeer groot is. Aldus paus Paulus tot het college van kardinalen, dat hem zijn gelukwensen kwam aanbieden bij zijn naamdag: Johannes de Doper. Als gebruikelijk benutte de paus deze gelegenheid om een overzicht te geven van de situatie in de kerk. Het wantrouwen tegenover de kerk. aldus de paus, vindt bij de ene groep christenen zijn oorzaak hierin, dat zij de eenheid van de kerk, die tot dusver een zeer hechte en welgeorgani- seerde totaliteit was, nu bedreigd zien. Hoezeer zij ook geschokt zijn over de heftige kritiek, over de verloochening van de traditie, over het verlaten van vroom- heidsvormen, die hun lief en vertrouwd waren, mogen zij toch niet zichzelf afsluiten en weigeren de hun toekomende plaats in het leven en in de taken der kerk in te nemen. Bij andere gelov^en, aldus de paus, berust het wantrouwen op KORTE METTEN In de landelijke functie van algemeen secretaris van de hervormde jeugdraad is be noemd ds. A. Dronkers jr. te Amsterdam. Hij volgt de heer J. J. Brörens op, die per 1 maart zijn werkzaam heden voor de hervormde jeugdraad heeft beëindigd. Sinds oktober 1964 is hij her vormd predikant voor jeugd- en jongerenwerk te Amster dam. 9 De bisschop van Queretaro (Mexico), Alfonso Toriz Co- bian, heeft een beroep ge daan op de gelovigen van zijn bisdom om niet hun werk op te geven of hun ge zin te verwaarlozen om aan de jaarlijkse bedevaart naar Guadelupe deel te nemen. Aan deze traditionele bede vaart - ter herdenking van het feit. dat in de zestiende eeuw Maria aan een indiaan verschenen zou zijn - nemen jaarlijks duizenden katholie ken deel - velen van hen te voet of kruipend. Paus Paulus VI zal waar schijnlijk deelnemen aan de sluiting van het nationale eu charistische congres in do noorditaliaanse stad Udine op 17 september. Een beves tiging daarvan is nog niet gegeven. Van de zijde van het Vaticaan wordt erop ge wezen, dat dc paus tot nu toe al zijn reizen persoonlijk en op betrekkelijk korte ter mijn heeft aangekondigd. Wel heeft hij een uitnodiging ontvangen. Als de paus gaat. gaat hij per vliegtuig cn niet langer dan een dag. De interamerikaanse com missie voor de rechten van de mens van d« Organi satie van Amerikaanse Sta ten (OAS) heeft de Brazi liaanse regering gevraagd onafhankelijke rechters te be lasten met 't onderzoek naar berichten over folteringen en het resultaat aan de commis sie voor te leggen. Het ver zoek van de OAS is geba seerd op bewijsmateriaal, verzameld door de Latijns- amerikaanse Raad van Ker ken in de V.S. en andore in stellingen. Een deel van het bezwarende materiaal is op genomen in een dossier, geti teld „Terreur in Brazilië." hun overtuiging, dat de kerk vasthoudt aan achterhaalde vor men, dat de kerk het grootste deel van haar structuren in de huidige geseculijariseerde wereld moet opgeven en allen moet luisteren naar de naden van de wereld. Geweld Een der meest wezenlijke negatieve verschijnselen acht de paus „een onjuist en willekeurige interpretatie van het concilie, een interpretatie die een breuk wil met de traditionele leer en de kerk van vóór het concilie afwijst. „Sommigen bezweken voor de fascinerende mythe van het geweld, voor de leer der vol dongen feiten, voor een bevrijding, die echter niet hetzelfde is als de evangelische bevrijding. Vooral de a-chistelijke sociologie, aldus de paus, heeft in deze mythe nogal vertrouwen. Het socialisme is voor deze groep verleidelijk. Het socialisme wordt wel gezien als een maat schappelijke vernieuwing en als een vernieuwend maatschappe lijk gebeuren, maar het socialisme „brengt toch ook niet chris telijke en soms zelfs anti-christelijke denkbeelden binnen, zoals de systematische klassenstrijd, haat, subversiviteit en een ma terialistische psychologie. Deze negatieve tendenties, die ook schijnen te streven naar de opheffing van het kerkelijk leergezag, hebben, aldus de paus, een bitter en gevaarlijk effect op de kerk; gewetensverwarring, godsdienstige verarming, ambtsverlating, ontkenning van de onverbrekelijke huwelijksband, verzwakking van de oecumene en onvoldoende moreel verzet tegen de opdringende genotzucht. Hulpverlening De paus verklaarde voorts zich er goed van bewust te zijn, dat de Heilige Stoel het morele geweten van de mensheid moet zijn, niet alleen voor wat de beginselen, maar ook wat de con crete feiten betreft. Hij verzekerde nadrukkelijk dat de Heilige Stoel zich niet doof houdt voor welk hulpgeroep ook. Integen deel, hij zoekt juist naar die nood ook waar men probeert die verborgen te houden. De Heilige Stoel richt zich daarbij op een werkelijke hulpverlening en ziet daarbij graag af van uiterlijke manifestaties. Positief noemde de paus onder meer de voorbeelden van gebed en contemplatie bij priesters, religieuzen en leken, evenals het zoeken naar rechtvaardigheid en de ontwikkelingshulp. In het bijzonder noemde hij de jongeren, die zich inzetten voor deze twee zaken. In veel mensen leeft weer zin voor armoede. Bij zonder vermeldde hij ook de samenwerking der bisschoppen met de betreffende instanties om tot een oplossing van de we- reldnoden bij te dragen. Aan het werk Prijzende woorden had de paus ook voor de Romeinse curie. De hervorming daarvan had haar uitwerking niet gemist. De toe wijding en offergeest van de curie, zijn voor dc hele kerk een voorbeeld, aldus de paus, die onderstreepte, dat het er na het tweede Vaticaans concilie niet om kan gaan om te vernietigen en te protesteren, maar aan het werk te gaan." Ondanks alles zijn we op de goede weg, want wij volgen Christus en in hem vinden wij de kracht verder te gaan met de enorme taak het evangelie te verkondigen." De kans is groot, dat op 1 au gustus volgend jaar in Ne derland een nieuwe sociale academie op reformatorische grondslag van start gaat, als reactie op de ontwikkelingen in de sociale academie De Horst in Driebergen. Een speciale commissie werkt de plannen al uit. Dit blijkt uit een artikel in „Hervormd Nederland", waarin een van de initiatief nemers, ir. J. van der Graaf van dc Gereformeerde Bond in de Hervormde kerk, de be weegredenen uiteenzet. De berichten, aldus ir. Van der Graaf, dat het onderwijs aan De Horst (die niets te maken heeft met het instituut Kerk en Wereld, eveneens te Drie bergen) op marxistisch-leni- nistische grondslag wordt ge schoeid werden weliswaar te gengesproken, maar er is geen aanleiding tot een ge nuanceerder oordeel. Volgens ir. Van der Graaf wil men aan De Horst de demo cratisering niet alleen met legale maar ook met subwer- KERK EN WERELD sieve middelen bereiken. „Zo krijgt deze academie een functie op de barricaden, een spits naar de revolutie". Ir. v.d. Graaf geeft toe, dat deze alternatieve stroming niet representatief is voor de hele Horst, maar dit denken aan sociale academies zit in de lucht. „Dienstbetoon en barmhartigheid worden meer en meer vervangen door maatschappijkritiek". Uit het artikel van ir. v. d. Graaf blijkt dat jongeren van de gereformeerde ge zindte zich niet aan dergelij ke academies thuisvoelen en dan maar besluiten om geen opleiding in die richting te gaan volgen. De nieuwe aca demie. waarvoor overheids subsidie wordt aangevraagd, wil in die leemte voorzien. Uit dc eerste reacties is vol gens hém gebleken, dat er grote belangstelling voor de nieuwe sociale academie be staat. „Instellingen van maatschappelijk werk lieten ook weten dat aan een der gelijke academie sterke be hoefte is Men kan bijna geen sociaal-werkers krijgen die hun werk vanuit een dui delijk bijbelse reformatori sche achtergrond willen doen en daarvoor ook de adequate opleiding hebben ontvan gen". rsf=

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7