DUBBEL VVD-AFSCHEID IN DE LEIDSE RAAD SPORTZAKEN IN RAAD H'WOUDE Stagnatie bij Franse Fl-proef Veel Nederlandse topspelers in Munnik-toernooi Meisjes denken nauwelijks na over hun werksituatie Voor twaalf miljoen aan rentezegels nog niet afgekoeht fcv PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JUNI 1972 (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De VVD-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft een flinke veer gelaten. Gister avond werd afscheid genomen- van de twee „parlementariërs" in het gemeentebestuur, raads- nestor mr. F. Portheine en mej. mr. A. Kappeijne van de Cop- pello, die beiden zoals burge meester Vis het in zijn speech formuleerde „andere en voorname bestuurstaken zwaar der hebben laten wegen dan hun raadslidmaatschap". Hun heengaan werd betreurd, hun Inbreng zal worden gemist. Mej. Kappeijne was raadslid sinds 1966. Vooral juridisch formele zaken hadden haar grote aan dacht. Haar collega Portheine was al enige tijd het langst zit tende raadslid sinds maart 1954. De heer Vis noemde hem een fractieleider „zonder onduide lijkheid omtrent zijn taken". De burgemeester, die pas een jaar in Leiden is, kon uiteraard slechts bij de heer Portheine over het topje van de grote Ijs berg spreken. Hij zei te hopen, dat de heer Portheine later wel licht vanuit zijn distantie een mening zal laten horen over zijn lange ervaring, opgedaan In het Leidse gemeentebestuur en over de toekomst van de stad. Nadat de scheidenden hun pres- se-papier In ontvangst hadden genomen sprak PAK-voorzitter In 't Veld ten afscheid een ver zoekend woord. Aan het begin van de avond had hij de heer Portheine nog In de spaarzame haren gezeten en de liberaal be kende later ruiterlijk dat hij ge dacht had: „dat gaat mis, op mijn laatste avond". Maar nee, Roel in 't Veld wilde eerder een potje breken bij de VVD, „die op een aantal punten een rijke oogst had gezaaid". Hij sprak van „het evenwicht herstellen in het on-politieke woord" van de burgemeester. De PAK-lei- der dacht dat het gemis van beide liberalen meer gelegen was in het besef, dat met dit vertrek een stuk kwaliteit op het zakelijke vlak verloren gaat. Een gemis, dat de opvol gers van het tweetal (kolonel b.d. Th. Wessels en de journa list P. Taffijn) niet zomaar zul len kunnen opvullen. De heer In 't Veld vertrouwde dat de aftre dende WD-ers vanuit een an dere positie hun aandacht zullen blijven schenken aan de pro bleemstad en dat zij zullen on derkennen, dat dit gemeentebe stuur een authentieke worsteling De Stille Rijn voert op zoek naar nieuwe vor men. „In de loop der jaren is in Leiden veel veranderd" getuigde de heer Portheine: „veel ten goe de, zoals openheid, maar ook niet ten goede". Hij was de heer In 't Veld dankbaar, dat deze de zaak niet op de spits Zo min mogelijk versmald had willen drijven. Zijn PvdA- buurman in de raad, Leendert Jonker, had eens gezegd (tegen middernacht) dat het raadslid maatschap een gezonde vrij etijdsbesteding moet blijven. de heer Portheine. Men moest goed beseffen dat hij heenging met een bloedend hart. Hij zou Lelden in elk geval in de gaten blijven houden. Ook mej. Kap peijne sprak een dankwoord. Dat was een waar woord, aldus Het afscheid rondde de maandag avondzitting af. De raad kon flink opschieten, maar morgen avond woensdag moet er toch nog heel wat onder de ha mer door. Het bleef vrij rustig gisteravond. Geen woord over het „Haags debacle", de strate gie sluimerde. Men moet maar bedenken dat het laatste woord nog niet gesproken is. Binnen kort zal de Leidse raad laten merken, dat de oorlogsbijl niet begraven is. Ditmaal volstond men met het benoemen van een aantal leden in tal van commis sies. Daar was vooral de ver rassende en welhaast verwar rende mengeling rond het (KVP)duo Cornelissens-Cornelis- se, die te bestemder plaatse in vele vacatures gaan voorzien. Verder werd veel gezegd over de walletjes. Met name de walle- kant langs de Stille Rijn die in opspraak was gekomen. De raadsleden Oosterman en Walle (PAK) hadden daar een inter pellatie over gebrouwen. Wet houder Kret gaf antwoord op de vragen: bij de herstelwerk zaamheden aan de kademuur is inderdaad over een afstand van ongeveer 90 meter vanaf de Kippebrug het water met ca. 1.35 tot 1.75 meter versmald. „Het college streeft er echter niet naar, de Leidse wateren te versmallen. Kademuren zullen zoveel mogelijk herbouwd wor- den op dezelfde plaatsen als waar ze stonden", zei de wet houder: „alleen als de doorstro ming van het verkeer dit ver eist zal van dit standpunt wor den afgeweken". Overigens be tekent het versmallen van de Stille Rijn niet dat hier extra parkeerruimte ontstaat. Het col lege heeft op dit moment niet meer van dergelijke plannen in portefeuille. De heer Waal waarschuwde voor precedenten/ Straks verlangt het verkeer waterversmallingen aan de lopende band. De heer Dries- sen (KVP) was verheugd over het voetpad dat langs de Stille Rijn gaat komen en over de be tere mogelijkheden voor laden en lossen ten behoeve van de middenstand aldaar. Dat hier beschermde stadsgezichten zou den worden aangetast bestreed wethouder Kret: „Ach kom, in de 19e eeuw is zoveel veranderd aan waterwegen ter wille van de schepen die de Leidse indu strie op gang moesten helpen houden, dat het hele aanzien van het historisch karakteristiek drastisch is gewijzigd. Dat is nog geen 90 jaar geleden." Wat de heer Oosterman zei was ook niet mis: „Het geknoei van de vorige eeuw ziet er vaak nog leuk uit, maar wat we vandaag verknoeien, verpesten we voor goed". Hij meende, dat bijvoor beeld nu al de Oude Vest ver breed wordt voor de 700 studen ten die eerlang de nieuwe huis vesting op het terrein van het oude Agneslyceum gaan bevol ken. De heer Waal diende twee voorstellen in: eerst een vast stelling van beschermde stads gezichten alvorens er voorstel len komen tot demping, over kluizing of versmalling van Leidse wateren; ten tweede: groenvoorzieningen op de plaat sen waar wallekanten verbreed worden. Het college had geen behoefte aan de voorstellen. De raad wees ze af met resp. 20 te gen 15 en 18 tegen 17 stemmen. De verordening op de Raad voor Milieuhygiëne werd vastgesteld. Een amendement hierop van mevrouw Kerling c.s., waarover enige tijd geleden de stemmen staakten, werd verworpen. De Adviesraad voor de Binnenstad had een alternatief plan opge steld voor de verkeerskruising Pelikaanstraat-Haarlemmer straat. B. en W. zullen dit als een ingekomen stuk beschouwen en er een preadvies over uit brengen. PSP-er Amptmeijer wilde weten, inzake verhuur van grond aan de Oegstgeester- weg voor een benzinestation, wanneer de vergunning van kracht wordt en hoe lang voor deze grond al betaald is. De heer Kret zal dit nog eens na trekken. Verder had Amptmeij er bezwaar tegen de naam Shell in de overeenkomst. Ook wordt morgenavond verder gegaan met o.a. het voorstel over grondver- koop aan de Turkooislaan voor een opleidingsschool voor Ge zinsverzorgsters. De erfpacht kwam hier weer om de hoek kijken. HAZERSWOUDE Tijdens de donderdagavond te houden openbare vergadering van de raad van de gemeente Hazers- woude komt het contract aan de orde, dot de gemeente en de heer G. S. Heemskerk zullen aangaan betreffende de huur Naast de huursom vloeit uit het van de ondergrond van de twee contract een aantal andere ver- B. sportvelden c.a. t.b.v. de sport vereniging St. Bernardus. De huur, die de periode tussen 1 Ja nuari 1972 en 31 december 1977 beslaat, bedraagt 3500 per ka lenderjaar. plichtlngen voor de gemeente Hazerswoude voort: plaatsing van een houten hekwerk ter we ring van het vee van de sport velden; het aanbrengen van een veerooster in het pad, dat de boerderij van Heemskerk met de Rijndijk verbindt. adviseren de raad overi- LEIDERDORP De wedstrijd leiding van het Munniktoernooi kan zich dit jaar verheugen in een zeer sterk deelnemersveld. Vooral voor het heren A-toer nooi hebben zich vele Neder landse topspelers aangemeld. Deze wedstrijden zullen donder dag of vrijdag beginnen. B In het herenenkel B staat Theo Boilerman als eerste geplaatst, terwijl Jan Lind op de tweede plaats staat. De Hagenaar G. Scholtens staat derde en de kampioen van het vorige jaar. Robert Jan v.d. Feen vierde op de plaatsingslijst. In het niet zo heel sterk bezette damesenkel B staat Anja Monod de FroideviJle eerste en Mirjam Mulder twee op de kijst. Frans Engelenburg en Theo Bol lerman worden geacht het he- rendubbel B te winnen. In de fi nale van dit onderdeel moeten zij dan volgens de verwachting Robert Jan v.d, Feen en Donald Haks verslaan. Robert Jan v.d. Feen staat bovendien met zijn partner mevr. Huurman eerste in het gemengd dubbel B. In het herenenkel C staat Bub v.d. Zee evenals vorige week op de Leid se Hout weer nummer een ge plaatst en is de Katwijker P. Parlevliet tweede op de plaat singslijst. Drie, vier, vijf, zes, zeven en acht zijn hier resp. Rob Broxterman, Harry Verde- gaal, Paul Theunissen, Erik de Groot, Beckwith en Leon Haase. Het damesenkel C is wat betreft de plaatsing een meisjesenkel, want alle geplaatste speelsters zijn nog juniores. Nummer één is Esther Mulder, twee staat Yolanda Wassink, drie is Lise- lotte v.d. Bijl en Caty Broos- LEIDEN Op de Lage Rijndijk Ier hoogte van de Hambroek- iaan passeerde gistermiddag een 33-jarige dame op een brommer een in een file gepar keerd staande vrachtwagen, waardoor zij een van rechtsko- mendc personenauto niet zag. Bij dc botsing liep zij een l.n- I kerpolsfrectuur en een ge- i schaafde rechterenke! op. De wijkvereniging Aktisf (Zuid- West) had ;n het kader van „Aktief Bloemenw.jk" gekieur- de bloembakken gep'aaU., gefi nancierd door de leden van de vereniging. hoofd is vierde geplaatst. Giste ren werden er twee B-partijen gespeeld. Bob v. Overbeeke won in de voorronde van Paul Theu- r.issen met 6-4; 6-3 ^en Maya Mulder klopte mevr. Voskuyl in een lange partij met de cijfers 7-5; 10-8. gens ook. om aan de S.V. Bernardus een bedrag van 1250 beschikbaar te stellen al3 bijdrage in de bouw van de kleedaccommodaties. Sportwet houder P. A. Th. v.d. Werf heeft dit bedrag overigens al tij dens de op 3 juni gehouden re ceptie van genoemde vereniging t.g.v. het 25-jarig bestaan, na overleg met de raadsleden, overhandigd aan voorzitter Jac ques Straver. Deze week reeds wordt een begin gemaakt met de bouw van de kleedkamers. Hazerswoudse Boys krijgt, indien de raad daarmee akkoord gaat, 1250 voor de verbouwings- en uitbreidingskosten van de kanti ne c.a. Voor het aanbrengen LEIDEN De bejaardensoos Zuid-West heeft gisteren een heerlijk boottochtje gemaakt. De reis van de ongeveer 100 bejaarden ging over de van een haag, die zal worden Magerplassen naar Avifouna. In „De Woelige Baren" stond er voor de reizigers een hele koffietafel klaar. De thee werd gebruikt in Avifauna, geplant tussen Sportlaan en de waar gelijk van de gelegenheid gebruik werd gemaakt de tuin te bezichtigen. Maar ook in de boot was het gezellig. De heer Rijnsburger twee sportvelden, wordt een be- I zorgde voor „non stop music". Gelukkig heeft de heer Dirksen, van de EHBO weinig eerste hulp hoeven te bieden of het moest in de vorm drag van 1695 uitgetrokken. van versnaperingen zijn. PARIJS (RTR) In de Franse hoofdstad neemt de speculatie toe dat de kern proef bij het atol Moeroera in de Stille Oceaan wordt uitgesteld in verband met een technische fout en de toenemende internationale druk. Het ministerie van defensie weigert elk com mentaar hoewel het een volle week geleden is dat Frankrijk waarschuwde voor de explosie die elke dag kan geschieden. Een valscherm team van drie Australiërs staat gereed om van daag naar het proefgebied te vliegen en van daaruit in een vlot te springen. De premier I van Nieuw Zeeland, John Mars- hall, zal deze week proberen de vakbonden ertoe te brengen Franse schepen en vliegtuigen te boycotten. Het Nieuwzeeland- se post- en telegraafpersoneel dat alle telex- en kabelverbin dingen met Frankrijk boycot, gaat steun zoeken bij andere landen. NIEUWKOOP De boten aan de Nieuwkoopse plassen liggen te wachten op de stroom va ntoeristen. Waarschijnlijk, zullen die, niet lang meer op zich laten wachten, als het mooie weer aan blijft houden. (Van een onzer verslaggevers). Hengelo „Meisjes denken nau welijks na over hun positie in de maatschappij en over hun werksituatie. Het enige waar ze in geïnteresseerd zijn is: hoe kan ik zoveel mogelijk verdie nen voor mijn uitzet. Meisjes zijn er in hoofdzaak op uit de tijd tussen school en trouwen zo aangenaam mogelijk te over bruggen. Met die mentaliteit ben ik doodongelukkig. Bij jon gens ligt dat anders. Die moe ten tot hur. 65e werken in een fabriek of bedrijf. Dat brengt met zich mee dat ze meer ge ïnteresseerd zijn in hun werk situatie". Dit zegt Gerdie Scheffer (27 jaar) uit Losser, sinds enige tijd lan delijk voorzitster van de Katho liek3 Werkende Jongeren. Ze volgt Wim Bos op en is voorts de eerste vrouw die leiding gaat geven aan deze beweging. Haar verkiezing kwam dan ook als een verrassing voor haar. ,.Het heeft me overrompeld dat het bestuur van de KWJ. dat voor driekwart uit mannen be staat, toch vertrouwen stelde in een vrouwelijke voorzitter. Mis schien is dat voor meisjes bin nen en buiten de beweging een extra-stimulans om na te den ken. Om te entdekkpn dat ook aan hun arbeidssituatie nog veel t erb ^ren val:", aldus Ger die Scheffer. Zij verwacht dat de meisjes overi- KWJ-voorzitter Gerdie Scheffer gens in de nabije toekomst wel gedwongen zullen worden over hun werk na te denken. Het huishouden zal steeds minder tijd van de vrouw vergen, zodat Het onderwijs is het voornaamste middel om de bestaande toe stand te verbeteren, vindt Ger die Scheffer. In het onderwijs kaï. de jeugd geleerd worden bewust te denken. Het onderwijs moet daarom aan iedereen ge lijke kansen geven, Iets wat vol gens Gerdie nog beslist niet het geval is. Omstreeks 1969, voor de verkie zingen, ging de politiek zich met de werkende jongeren moeien. De werkende jongeren werden „ontdekt". Beloften erden gedaan, maar volgens Gerdie Scheffer zijn werkelijk fundamentele verbete ringen van de positie van de werkende Jeugd uitgebleven. Ook de bezuinigingsdrift van het huidig kabinet treft de werken de jongeren: experimentele streekcentra voor vorming en opleiding komen nauwelijks van de grond. Subsidies aan vor mingscentra worden beknot. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Twaalf miljoen gulden ligt er in bij de Raad 1 van Arbeid in Den Haag te wachten op gerechtigden. Dit geld behoort toe aan personen die tot nu toe vergeten zijn hun j rentekaart af te kopen. De Raad van Arbeid had bere kend dat ze in de periode van juli 1967 tot juli 1972 ruim 43 miljoen moest uitkeren. In plaats daarvan blijkt er nu pas 31 miljoen gulden uitgekeerd te zijn. Dat wil zeggen dat van het totaal aantal mensen, dat nog geld van een rentekaart tegoed heeft, vijfentwintig procent geen aanvraag heeft ingediend. D be dragen waar deze personen recht op hebben variëren van één gulden tot zevenhonderd gulden. Itijd n Misbruik naar Euwe kost 10.000 UTRECHT (ANP) De president van de rechtbank in Utrecht, Mr. M. B. van der Werk, heeft dr. A. L. J. Wytzes en de Stich ting Una Sancta Lyceum in Am sterdam waarvan de heer Wyt zes voorzitter en directeur is. verboden de naam Max Euwe te gebruiken. Hij stelde op elke overtreding een dwangsom van 10.000. De president wees vonnis in een kort geding dat oud-wereldkam pioen schaken Max Euwe had aangespannen omdat het onder- wijsinstitut van de heer Wytzes zich dinsdag op een persconfe rentie in Utrecht wilde presente ren ais het „Max Euwe-insti- tuut" (opleoding voor mavo en havo en computercursussen) zonder dat de heer Euwe was gevraagd of zijn naam mocht worden gebruikt. ruimte blijft voor werk bui- „Ik heb niet het gevoel dat deze tenshuis. En dat brengt mee dat vrouwen meer kans krijgen zich bewust te worden van haar si tuatie, aldus Gerdie Scheffer. „Ze zal ontdekken dat ze als on geschoolde getrouwde vrouw al leen maar hulpverkoopster of tyoiste kan worden. Daarom is het van belang dat ook meisjes een beroepsopleiding volgen. De actie Marie Wordt Wijzer is dan ook van het grootste belang," zegt ze. regering zich veel gelegen laat liggen aan het belang van de werkende k'asse. We weten wat de werkende jongeren aan be loften gedaan is. en we zien ook wat er voor ons gedaan wordt, of liever, wat er niet voor ons gedaan wordt". advies zal de KWJ des ondanks niet geven aan de leden die, wanneer 18 jaar en ouder, mee mogen doen aan de ver kiezingen. Een Zilveren plaquette voor brandweer van Wassenaar WASSENAAR Een van de ploe gen van de Wassenaarse brand weer is zaterdag opnieuw kam pioen van Zuid-Holland gewor den tijdens in Sommelsdijk ge houden wedstrijden. De ploeg behaalde een nieuw record met 9.14 punten per beoordeling (maximum aantal punten is 10). fn de klasse tankautospuiten ho- gedrukt onder leiding van onder- brandmeester R. Post werden alle andere deelnemers versla gen en kon de klassering voor de strijd om het Nederlands kamp.oenschap veilig worden geste.d. Ook werd definitief be slag gelegd op de door de Zuid- Hollandse provinciale brand- weerbond als wisselprijs be schikbaar gestelde zilveren pla quette.. AZER belast jiansp ter ei ttoudi fijn le n I komt, jiële jlagei jfazer ,mogc! fan h ieslu'i jloeie: jorbec We: E lodat loor d JMO van Jordt facht I. V, IMO ich b «Hen f caf( fern uur -

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4