Duo Stok-Kosterman echt geen echtpaar ii E Glory Halleluja 2000 moderne klankbijbel GESPREK MET JAN COTTAAR MGR. SIMONIS OP DE RADIO V Hou het scherm in 't oog Pt: mm TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JUNI 19A 1DINSD Het wemelt in Hilversum van de koppels, mannetjes en vrouwtjes die samen aan één programma wer ken. Niet de geringsten on der de tweespannen zijn Herman Stok en Letty Kos terman, vanavond opnieuw in de leidsels om een groot getal kijkers Zomaar een zomeravond binnen te lood sen. Gezamenlijk, als ka meraden hand in hand, dartelen zij langs de din gen van de dag, zoals zij dat al jarenlang in het VA- RA-zaterdagochtend-ra- dioprogramma doen. Pro grammatisch gezien leiden zij een hecht aaneenge smeed leven, maar daar buiten gaat elk zijns (haars) eigen weegs. Zij stellen dat daarom met enige nadruk, omdat zij in een groot blad bij wijze van misplaatste grap als echtpaar werden ge doodverfd. Het Gooise milieu is toch al zo verontreinigd door vervuilde verhalen en vervuld met etherische verzinsels over verhoudingen. Letty en Herman respecteren elke menseljike re latie, maar je hoeft je er niet een aan te laten smeren door een geblameerde goegemeente. Zo ontstaan wan-verhoudingen. Herman Stok: ,,We hebben eens een reclamespotje op de VA- RA-tv gehad, waarin we open lijk konden ingaan op de vraag die hier en daar wordt gesteld of we getrouwd zijn. Het is niet ondenkbaar dat de mensen dat denken als ze je zo vaak als duo op de radio horen of op het scherm zien. In dat spotje heb ben we duidelijk gezegd, dat we niet niet elkaar getrouwd zijn, ofschoon we door het werk ui teraard wel erg vertrouwd zijn met elkaar. We dragen allebei verschillende ringen. We hebben geen kinderen, hoogstens gees teskinderen, want tussen ons be staat een zeer vruchtbare sa menwerking". Letty Kosterman: „In het werk heb ik het erg goed getroffen met Herman. Ik vind hem een ideale man om samen een stuk werk mee te doen. Maar ons Herman Stok: Als het met zijn tweeën moet dan het liefst Letty. persoonlijk geluk hebben we buiten elkaar om opgebouwd in een sfeer die onszelf het beste ligt. In het algemeen vind ik het leuk om met zijn tweeën ergens aan te gaan staan, maar het programma moet zich daarvoor uiteraard wel lenen. En als het dan toch met zijn tweeën moet, dan het liefst met een man, niet omdat ik iets tegen vrouwen heb, allerminst, maar mannen hebben andere ideeën over de dingen dan vrouwen en dat kan de veelzijdigheid van een pro gramma alleen maar ten goede komen. Dit betekent echter niet dat i'k zomaar met elke man kan samenwerken. Het moet na tuurlijk een beetje geschikte vent zijn en da» is Herman toe vallig". Tandem Herman: „Zomeravond is niet een nieuw programma. Het heeft een voorgeschiedenis en is toegegroeid naar een presenta tie door twee personen, een dub- belpresentatie. Ik ben ook disc- jockeij en dat doe ik het liefst op miin dooi© eentje. Maar zo goed als ik graag eens een stuk je op de vouwfiets fiets, zo pret tig is het om eens tandem te rijden. En als het dan toch met zijn tweeën moet, dan het liefst met een vrouw vanwege de an dere inbreng en de andere kijk op de dingen, en als het dan toch een vrouw moet zijn, dan het liefst Letty, omdat Ik met haar nu onderhand al zeven jaar door de studio's trek. Op den duur ga je elkaar aanvoe len. Als we een werkende vrouw interviewen, dan zal ik bijv. vragen hoe zij dat regelt met de belastingen" Letty: „En ik hoe ze het doet met de kinderen". Herman: „Ik zou graag willen weten wie er voor het ontbijt zorgt". Letty: ..Ik zou zeker vragen wie de boodschappen haalt". VARA-man Joop Söhne begon tien jaar geleden met de radioru briek Rotonde. Dat werd 'later Z.O. en Joop Söhne haalde er toen Herman bij, omdat de techniek nogal eens beslag op hem legde. Zo raakten Herman en Letty in eikaars werkings sfeer. Dat waren spannende tij den, want van lieverlee begon er meer publiek samen te stro men in de studio's, honderden soms waar nog geen plaats was voor honderd. De mensen zaten tot in de vensterbanken. Vrou wen sloegen elkaar met tassen om de oren om binnen te ko men. Herman en Letty stonden samen in de branding om de uitzending als een kostbare red ding buiten de woelige baren te horen. Er groeide een radiofoni sche saamhorigheid, die nu een visueil kantje krijgt op het scherm. Herman: „En toch is het een heel verschil, radio of tv. Als er op de ralio een plaatje draait, kun je de eigen micro uitzetten en konden Letty en ik even van ge dachten wisselen over 't volgen de onderwerp. De tv laat dat niet toe, omdat je in het beeld blijft, ook al kiest de regisseur op dat moment niet uitgespro ken dat beeld. Verder kim je bij radio als je programma uitloopt een plaatje minder draaien. Op de tv kun je niet op dezelfde wijze afzien van een artiest. De man is ervoor betaald en wenst niet als voetveeg behandeld te worden. Daarom hebben we op het eind van het eerste deel de fotowedstrijd geplaatst, die des gewenst iets korter of langer kan uitvallen, en aan het slot van de uitzending de componist van de week, van wie ook enige Letty Kosterman: Als het met zijn tweeën moet dan het liefst Herman. werkjes ten gehore worden ge bracht, waarop evt. iets beknib beld kan worden" Contrast Letty: ,.Ik hecht aan een tweede man bij de presentatie van tv- programma's, omdat je bij tv met veel meer technische men sen om Je heen zit, die dreigen je concentratie to verstoren. Zit er een tweede presentator dan kun je daarop je aandacht rich ten. Je blijft dan vanzelf veel gemakkelijker bij je onderwerp. Bovendien krijg je met een man en een vrouw in de presentatie veel meer contrast. Over recensenten zou ik willen zeggen, dat ze altijd weten te vertellen hoe het niet moet, maar niet hoe het wel moet. Elke programmamaker, elke presentator is zich ervan be wust, dat hij of zij fouten maakt. Al bereidt hij of zij er zich nog zo op voor om fouten bij voorbaat uit te bannen, je kunt het wel vergeten, na elke uitzending zit je weer tegen een stel dingen aan te kijken, die niet goed gegaan zijn, die an ders hadden gemoeten. Dat is de eeuwige strijd tegen de ma terie. Ze zeggen wel eens tegen ons: Jullie moeten wat minder praten, maar in dezelfde recen sie wordt Dick Cavett met zijn show hoog geprezen, terwijl hij juist met anders doet dan pra ten. Veel praten is niet erg in een programma, maar je moet echt sterke menselijke onder werpen hebben. Daarom blijft elke uitzending ergen6 een gok, omdat er zoveel onderwerpen in zitten, waarvan gemakkelijk iets de mist in kan gaan". Herman: „Tv vergt ook veel meer voorbereiding. Je bent er tevoren hele dagen druk mee. Alles moet op schema worden vastgelegd tot in halve minuten nauwkeurig. Je mag niet uitlo pen met je programma, want er zijn mensen die het zonder Zo meravond kunnen stellen en om negen uur inschakelen, omdat dan volgens de gids McCloud komt. Die gids is er niet voor niks. Als die gids negen uur zegt, dan moet McCloud om ne gen uur komen en geen minuut later. Bij de radio moet en mag je improviseren. Bij de tv. is dat in mindere mate mogelijk, maar vooral in onvoorziene om standigheden moet dat toch ge beuren. Daarin hebben Letty en ik elkaar in de loop der jaren leren opvangen Wat dat betreft zijn we wel Op elkaaT inge speeld". Herman cn Letty samen: „Wij zijn een paar, maar echt geen echtpaar. TON OLIEMULLER. i het wereldje van de lichte Vanavond zendt de NCRV frag menten uit van de moderne klankbijbel Glory Halleluja 2000, een schouwspel van muziek, zang, tekst en lichteffecten. De Belgische zanggroep Miloscope heeft onlangs een Europese tournee onderbroken om in Utrecht een viertal program ma's op de beeldband te laten vastleggen. Evangelist Sipke van der Land stelde met mede werking van de artistieke leider Milo de Coster de programma- opzet samen. De bruiloft van Kana is het begin- lied, waarin het wonder wordt bezongen var het water dat in wijn verandert. Minder uitbun dig is het lied Maria Magdale- na, de vrouw, die nagewezen en veracht werd. Solistisch komen hierin de zange ressen Marine, Mana er Lillian naar voran. Voordat besloten wordt met. Wie zonder zonde is zal Sipke van der Land ingaan op dit thema. Glory Halleluja is een boodschap aan allen, een verdichtend actualiseren van het evangelie naar het leven toe. I Ned. I 22.25 uur Folly foot Een krant gaat zich met de zaken van Mary en Gip bemoeien, maar of dat helpt? Ned. I i9.05 uur. Mijn idee (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM Vrijdagmiddag heeft Fons Disch in het vaste onder deel van het KRO-radioprogramma Interlokaal op vrijdag een ge sprek met Jan Cottaar. die jarenlang de Tour de France voor de radio verslagen heeft, regelmatig op het tv-scherm te zien was in zijn sportpraatje voor de KRO-televisie en als presentator van Stu dio Sport en nu sinds enige tijd directeur is van het Nederlands Olympisch Comité. De luisteraars kunnen tevoren schriftelijk vragen indienen of tijdens de uitzending telefonisch stellen. De vragen worden door Fons Disch aan Jan Cottaar ter beantwoording voorgelegd. Het gesprek wordt afgewisseld met door Jan Cottaar uitgezochte muziek. Vrijdag Hilversum 114.30 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het KRO-radioprogramma Echo wordt vanavond de herhaling uitgezonden van het interview, dat Jan-Derk Gerritsen had met mgr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam, een jaar na zijn benoeming tot bisschop. In dit interview komen de moeilijkhe den ter sprake rond de benoeming van deze bisschop, die op zijn minst genomen niet met gejuich werd binnengehaald. In dit interview wordt mgr. Simonis eveneens gevraagd zijn mening te geven over de verrichtingen van zijn vriend en confrater, de nieuw benoemde bisschop van Roermond, mgr. Gijsen. Vanavond Hilversum I 22.50 uur. In de tweede aflevering van de nieuwe reeks Mijn Idee, gaat presentator Hans Zoet de vol gende uitvinders voorstellen: de heer W. Jansen uit Amersfoort, die speciaal voor deze uitzen ding de vlag uithangt, de heer G. W. van Gcrven uit Valkens- waard met een vinding die ge handicapten ten goede komt en de heren B. van Meel en M. van der Ven uit Etten-Leur. Als deskundigen treden in deze uit zending op de heren J. Thurmes uit Vlaardingen, W. Zweers uit Muiderberg en K. Schutz uit Amsterdam. Ned. I 19.30 uur. Het doek op De NCRV biedt de vierde afleve ring van het programma Haal het doek maar op. Onder deze titel neeft de NCRV het afgelo pen seizoen een talentenjacht gehouden. Van de opvallendste artiesten stelt Louis Neefs er vanavond weer een aantal aan de kijkers voor. Men kan kijken en luisteren naar: Jeannet van Duuren (zangeres uit Rotter dam), A. Few Man (popgroep uit Valkenswaard), Spring (pop groep uit Goes), Hans van Ge- nugten (operazanger uit Eindho ven), Theo en Hans (zangduo uit Someren.) Ned. I 21.00 uur. Parijs Voor vakantiegangers naar Parijs een filmimpressie uit deze stad, waar de een opstaat als de an der gaat slapen. Ned. I 22.00 uur. Zomeravond Hoogtepunt in dit programma vanavond vormt de componist van de week Hans van Hemert, die al enige topliedjes op zijn naam heeft staan en bekendheid heeft als de vormer van koppels als Sandra en Andres en Mouth and McNeal. Letty Kosterman en Herman Stok ontvangen voorts de ombudsman voor het trekken van de prijzen in natu- ra in de Loterom. Ned. II 10.05 en 20.21 uur. McCloud Sandra en Andres. De rugbyspeler Bubba is ook niet uit het veld te slaan als hij re keningen moet invasseren bij de onderwereld. Ned. II 21.00 uur. Felix de Kat Na Felix de Kat nemen Wop en Flop de kinderen mee naar Wonderland, waar de meest gekke Jingen gebeuren. Woensdag Ned. 147.00 uur. i Willem Bever vanavond te gast in Zomeravond Ed en Willem Bever gasten zomeravond (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ed en Willem Bever, die intussen hoog en breed op vakantie zijn gegaan, zullen vanavond nochtans hun opwachting maken op het scherm. Zij kregen een uitnodi ging van de VARA om te ver schijnen in Zomaar een zomer avond en meenden die uitnodi ging niet naast zich te mogen neerleggen. Zij zullen als arties ten een speciaal gastoptreden verzorgen. Afgaande op de eerste aflevering hebben we zo het idee dat de KRO een voortreffelijke koop heeft gedaan met de Britse se rie A family at war, die hier „De familie Ashton" heet. Die eerste aflevering had n.I. de deugd die Britse series vaker hebben: die van doodgewone echtheid. e erin optredende personen zijn er precies levensgroot, niet ex tra knap, extra heroïsch, of ex tra schurkerig. Ze zijn als u en wij, gewone mensen die gewoon denken en doen. Ze zijn in dat denken en doen daardoor direct herkenbaar. Een enorm verschil met dergelij ke Amerikaanse series. Neem Peyton Place. Daar zijn de ka rakters niet levensgroot maar King-size. Voor een deel valt de populariteit van Peyton Place daaruit te verklaren. Veel kij kers zien liever „helden" dan gewone mensen. Wij prefereren persoonlijk de Britse smaak. Erg geboeid hebben we gekeken naar Hans Koekoeks film Niks aan te zien, eigen KRO-produc- tie. Koekoek filmt zo als de Britten zo'n familieserie maken. In dit geval het leven van een gezin met blinde ouders. Zo'n leven geeft problemen die niet voor de poes zijn en Koe koek gaat aan die nroblemen niet voorbij. Maar hij vergroot ze niet, hij laat zien dat het le ven belangrijker is dan het manco, dat geluk niet staar of valt met het manco. Zodoende levert hij een werkstuk af dat sympathie oproept voor het gezin dat zijn medewerking verleende. Maar hij maakt ook veel duidelijk van problemen van elke blinde, eigenlijk elke gehandicapte. Daardoor krijgt de film ineens belangrijker waarde. Die waarde werd te recht ingezien door de Ned. Blin- denbond, die het werkstuk een bekroning waardig achtte. AVRO's Televlzier schonk aan dacht aan de kwesties rond het Scheveningse Kurhaus, complex met een grandioos verleden en met wellicht nog een goede toe komst als belanghebbende par tijen elkaar weten te vinden. Overigens kwam slechts één partij (Zwolsmans EMS) aan het woord. De gemeente Den Haag was niet bereid tot commentaar. We vin den dat t.v. niet het recht heeft om commentaar af te dwingen. Maar is de afwijzing van de Haagse wethouder wel verstan dig? Een zo belangrijke zaak werd nu eenzijdig voorgesteld via een medium dat niets liever wilde dan een objectieve aan pak. De kijkers kregen niet wat gewenst kan heten, maar het Haagse gemeentebestuur kreeg dat evenmin. Vg. Holland Festival op de radio Vanavond Holland Festival op de radio van 20.00 tot 22.30 uur, Hil versum I: Congresgebouw Den Haag. Het Nederlands Kameror kest o.l.v. David Zinman, m.mjv. Kiri Te Kanawa, so praan en Han de Vries hobo. Schilderen in oog van naald BRUSSEL (ANP) Een Franse kunstschilder, Roger Curtis, uit Nice, exposeert momenteel in Brussel eigen werk. Curtis, die zich micro schilder noemt, 'heeft in zijn collectie twee schilderijen waarvan er één zestiende en een tweede viertiende millimeter meet. Het zijn waterverf schil derijen die vervaardigd zijn op doek dat in het oog van een naald gespannen werd. Wellicht niet geheel ten onrechte maakt de schilder aanspraak op de titel wereldrecordhouder miniatuur schilderen. Aan het schilderijtje van zestien de millimeter werkte de maker een jaar. Het is uitgevoerd in drie kleuren en stelt een chris- tuskop voor. Het schilderijtje van viertiende millimeter is in zeven kleuren uitgevoerd en het stelt een Provinciaals huis voor, Daar ging zes maanden werk in zitten. De kunstenaar vervaardigt deze schilderijtjes met behulp Van haren d'ie hij als kwast ge bruikt. Hij maakte ook schilde rijen van bekende persoonlijkhe den in de afmetingen van halve tot een hele vierkante centimeter. De schilder heeft echter ook het grote werk in zijn mars. Zo vervaardigde hij doeken van negen bij twaalf centimeter. Curtis heeft aange kondigd van plan te zijn m tuurportretten te maken van het Belgische vorstenpaar en van landschappen rond Brugge. Kunst en Kunstenaars Galerie Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 Den Haag, houdt van 1 t/m 27 juli een zomerten- toonstelling van werk van Juust en Theo Bitter, Frank Letterié, Willem Minderman, Theo van der Nahmer, Hans Vogelpoel en Gerard Wensma. In de expositiezaal van Mak Waay te Amsterdam wordt 1 t m 30 juli een herdenkings tentoonstelling gehouden, gewijd aan de Amsterdamse stads beeldhouwer Hildo Krop (1884 1970). Galerie De Stulp, De Constant Re- becquestraat 12 Den Haag, expo seert van 1 tot 27 juli schilderij en van Lynn Runnells en cera miek van Margot Spiegel-Krae- mer. De tentoonstelling wordt zaterdagmiddag a.s. geopend door de Amerikaanse ambassa deur in ons land. Z. Exc. J'. Wil liam Middendorf. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NCRV 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Follyfoot 19.30 Mijn idee 20.00 Journaal 20.21 Hier en nu 21.00 Haal het doek maar op (show) 22.00 Parijs (film) 22.25 Glory Halleluja 2000 22.35 Journaal NEDERLAND II VARA 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Zomaar een zomeravond. 21.00 McCloud 22.15 Achter het nieuws 1 22.55 Journaal 23.00 Den Haag vandaag MORGEN NEDERLAND I KRO 17.00 Felix de kat 17.10 Wop en Flop in Wonderlai TROS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 The Flying Burrito Brothers (show) 19.30 Nancy 20.00 Journaal 20.21 Politieke Partij PPR 20.30 Gregory Peck-cyclus (film) 22.00 Het Boedapester Staats- zigeunerorkest „Rajko" 22.25 Socutera 22.40 Journaal 22.45 Den Haag Vandaag ALPHEN sfeervo schapst onder i W. Inj door d neming bouwd, tember gesteld, is bept gustus. In de r gulden dat in met h trum plateau spannir Geref. Rijn-Nt Oudsho III en Geest" Elk de NEDERLAND II KRO 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Lippy de leeuw 19.10 The Black and Whita Minstrel-show 20.00 Journaal 20.21 Een echtpaar (doc. film) IKOR/RKK 22.00 Kenmerk 22.25 Journaal 22.30 Filosofie RADIO HEDEN HILVERSUM .8.00 Vakantietoeslag: licht progra| ma. Politieke Partijen: 18.19 Ultz ding van de Nederlandse Mldd stands Partij. KRO: 18.30 Nleu 18.41 Echo. 18.(50 Voorbesehouw KRO-programma's. 19.00 (S) Mi cerende dilettantenHarmonie- kest. 19.30 De Jongende kerk: nl were liturgische gezangen. N( 20.00 (S) Holland Festival 1972: r gazlne met reportages, lntervli 20.15 ;derlands Kamerorkest klassieke HILVERSUM 1 le. 19.30 Var gramma (20.00-20.05 Nieuws.) Trefpuntbeschouwingen over tuele zaken. 22.20 (S) Vam laat: licht programma met ac tel ten. <22.55 Mededelingen. Nieuws 2310 Radiojournaal.) 23.1 MORGEN TROS: 7.00 Nieu' zo's (Soos)lichte 7.02 (S) Ontl ■PM berichten 7.41-8.00 Aktualltelten 8.41-8.50 Aktualltelte 11.55 Mededelingen. KR 12.30 Nieuw 13.00-13.05 R 14.10 Van Ta-Ta t rubriek over het 14.20 (S) Aspect lever ziek: klassieke 14.50 Jazz uit het historisch chief. 15.10 Meer over minder, stem van de sprekende mlnderhe (15.30-15.32 Nieuws). NCRV: li Kom met Je boek: literaire Jeui rndini 17.00 (S) NCRV-Vocaal ving. Een uitzending CRM NCRV: 15 HILVERSUM II muziek en Informatie. (7.25 Van voMvpaglna VPRO: 7 54 Deze - VARA: 8.00 Nieuws. 8.11-8,23 Ac 2.00 <S) VARA-DOI Mededelingen. 9.00 Nieuws. 9.03 De Negt uur-Show 10.00 Nieuws. 10.03 1 beldsvitamlnen; populair ventoeki tenprogramma (11.00 Nieuws. Nieuws. 12.03 Radiojournaal. i: Zet 'm op (13.00 Nieuws.) 1< Nieuws. 14 03 Superclean Dream chine. 15.00 Nieuws. 15 03 Licht Innnroeramma. <16.00 Nieuws.) 1 17 03 Radiojournaal. BRUSSEL (NEDERLANDS) |J| 12.00 Nieuws, mededelingen en SCt berlchten. 12.08 Lichte muziek. 12.1 1 Buitenlands persoverzicht. 131 Nieuws) 15.15 Voor de Kindrre 16.00 Nieuws en beursberichte- 16.10 Operafragmenten. 17.00 NlciM en mededelingen. 17.10 Lichte mj ziek. 17.55 Weegschaal. 18.*' Nieuws. 18.03 Voor de soldat» 18.15 Lekenmoraal en -filosofie. 18.1 Spurimagozlne. 18.56 Taalwenke 18 57 Grammofoonmuzlek. 19* dloschoolkoor 1972. 21.00 Promenad» concert. 22 00 Nieuws en De Ztfl kunsten, 22.20 Klufcsleke muzlel 23.00 Zangrccltal. 23.40-23.45 NleuWi

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2