Tino Tabak overleefde marteling van Couberg .Rood, Wit en Blauw stond me net goed" GESLAAGD OPTREDEN ZAKENDUO MAANDAG 26 JUNI 19T2 A 1 Kees Pellenaars kan zijn vreugde niet op. Eindelijk boekte, Tino Tabak, een van zijn „behangers" een overwinning van tie in een belangrijke koers. Joop Zoetemelk dreef een wig tussen de twee Pellenaarsmannen bif de eerste drie door 1 naar de derde plaats te verwijzen. VALKENBURG Het weg- kampioenschap voor profs is er een geworden waar over de wielersportliefheb bers nog lang zullen, napra ten. Tino Taba'k, titelverde diger Joop Zoetemelk en Rini Wagtmans waren de helden uit het „wieier- sprookje van Valkenburg". De 26-jarige Tino Tabak uit Egmond aan Zee kon na een spectaculair kam pioenschap de nationale kampioenstrui om zijn schouders trekken. Zijn vrouw huilde van geluk en het vierjaiige zoontje Paul stond op het erepo dium te zingen: „Mijn papa heeft gewonnen, hiep hiep hoera". Het publiek, dat genoten had van een grandioze finale, werd er stil van. Het „familiefeestje" werd nog aandoenlijker toen Tino Tabak bij de eerste klan ken van het nationale volkslied huilend met zijn zoontje op de arm de huldiging onderging. „Vorig jaar toen ik prof werd had ik het doel drie overwinningen te behalen. Het is mij toen niet gelukt. Dit jaar heb ik meer geluk. In het begin van dit sei- ik de ronde van de Ardennen, en de laatste etappe in de ronde van Catalonië. Dit kampioenschap is mijn derde triomf en ook de mooiste". Brutaal ,,Ik reed dit weekend niet zoals ik had gewild, het kostte mij te veel kracht. Ik miste de sou plesse om brutaal te rijden", al dus de nieuwe nationale weg- kampioen bij de profs, die na een ongeluk dat hij op 24 april tijdens een training keeg steeds in de lappenmand had gezeten, „Ik heb drie weken in het zie kenhuis gelegen met een gebro ken jukbeen en een hersen schudding. Ik moest weer in vorm komen. De Ronde van Zwitserland die ik vorige weeek heb gereden was een ware mar teling, evenals deze Cauberg". Riant Rini Wagtmans, Harry van Leeu wen, Jan van Katwijk, Harm Ottenbros en Matthijs de Ko ning gingen na 20 km. al op avontuur. Het groepje bouwde een riante voorsprong op van 2.11 minuten, waarna Jan Jans sen, die nog nimmer een natio nale wegtitel had veroverd, de vijf vluchters wilde terughalen. Met nog 80 km te rijden kwa men Tino Tabak, Harrie Jansen, Jan Janssen en Wim Prinsen bij de vijf koplopers. De kopgroep van 9 renners ging door, terwijl in de achterhoede de klappen al waren uitgedeeld, Gerben Kar stens en Wim Schepers hadden al opgegeven. Met steun van Ri ni Wagtmans, die na veel ziekte en tegenslagen weer terug was in de voorste gelederen, gingen Tino Tabak en Matthijs de Ko ning verder. Ook Jan Janssen die een geweldig kampioen schap had gereden en de wieler- show volmaakt had gemaakt, vond het genoeg. De oud-tour- winnaar stapte af en liet het jonge talent verder gaan. De winst van De Koning, Wagt mans en Tabak groeide weer uit tot 2.40 min. Met nog 30 km te rijden demarreerde Tino Tabak en hij had geluk dat Matthijs de Koning door een lekke band was teruggevallen. Rini Wagt mans, die zich niet wilde force ren liet zijn ploeggenoot gaan. Tabak was aan zijn beslissende slag toen titelverdediger Joop Zoetemelk in de aanval ging. Een aanval, die te laat was in gezet om de Egmonder te ver ontrusten. De profrenner uit Noord-Holland had geen zorgen over de aanval van Zoetemelk: „Ik hoorde dat hij 7 km. voor het einde nog op 1.20 lag en dat was een te grote achterstand. Zelfs Eddee Merckx zou die achterstand op mij niet meer hebben kunnen goedmaken", zei Tino Tabak na afloop zelfverze kerd. Titelverdediger Joop Zoetemelk die in gezelschap van Krekels en Schepers had gereden had zich teveel moeten afzetten op de tegenstand van de Gouds- mit-Hoff-renners, die Tabak en Wagtmans moesten bescher men. Ook de Rokado-renners, die Karstens hadden willen lan ceren, waren een doorn in het oog van Joop Zoetemelk. Hij had daar wel een verklaring voor: „Ik zag dat Schepers djk- ke benen kreeg. De vermoeid heid ging een rol spelen. Toen ik mijn aanval op Tabak begon wist ik dat de kans klein was om nog kampioen te worden maar ik rijd mij liever kapot, dan als truidrager roemloos op afstand te worden gereden. Ik heb willen laten zien dat ik ook kan aanvallen, al denken veel wielerinsiders, dat ik altijd af wachtend op mijn fiets zit". De vlucht van Zoetemelk werd aan leiding tot een geweldig ge vecht, zoals men de laatste ja ren zelden in een profkampioen schap had meegemaakt. Rini Wagtmans, die een voortreffelij ke koers had gereden, moest Zoetemelk nog laten gaan. Tino Tabak was echter zeker van zijn titel, zijn voorsprong (1.20) was ruim voldoende. In de laat ste beklimming pakte Joop Zoe temelk nog wel 14 seconden te rug maar met 1.06 min.achter- stand eindigde de kampioen van vorig jaar als tweede achter Tino Tabak. WIL VAN DER PLAS VALKENBURG Het eerste optreden van het koppel Ton Vissers en G?rard Sterk, de initiatiefneme-s van de sportstichting Holland, die de organisatie van het kam pioenschap van Nederland had gekocht. is een grandioos succes gewórden. Zakenman Gerard Sterk (42), die voor sportorganisator Ton Vissers het benodigde geld (50.000 gulden) had gestort, zei: „Het was voor mij een groot risico om het kampioenschap van Nederland te financie ren. In de pers word ik vaak afgeschilderd als de rijke pa lingkoning die in het geld zou zwemmen. Zo is het ook wer niet. Ik ben een vriend van Ton Vissers en ik zou hem willen helpen. Ton Vis sers houd' van het stuntwerk en garandeerde mij dat de organisatie wel zou lukken als ik borg sto*"" -nor de af koopsom. II geen spijt van. Fi .^.oel ben ik er uit gesprongen en sportief gezien is het kampioenschap van Nedeiland ook een gran dioos succes geworden. Bij .e dames, de amateurs en profs is er een felle strijd giï.everd. De KNWU was bij- z -.der tevreden over de or gan.salie en ik geloof wel dat het exjperiment voor her haling vatvaar is". VALKENBURG Het amateurkam pioenschap van Nederland dat een feestelijk slot had moeten krijgen werd ontsierd door een incident tussen titelverdediger Jan Spetgens en coming man Ben Kooken. In de sprint, waarin Jan Spetgens zonder al te veel moeite zijn wegtitel had kunnen prolongeren, drukte de blonde renner uit Someren zijn tegenstander tussen de begeleiden de motorordnnans en de afzetting langs het parcours waardoor Ben Kooken in de laatste meters in de handremmen moest knijpen om nog heelhuids onver de finish te komen. Het protest dat de Limburger indiende werd toegewezen. Jan Spetgens, die zich niet bewust was van het incident, huilde bittere tranen toen hem door de jury werd medege deeld dat de rood-wit-blauwe trui de schouders van Ben Kooken zou gaan sieren. Het was een onbevredigend slot van ee.i prachtig amateurkampioen schap. Druk gesticulerend rijdt Ben Kooken na het incident dat later de inzet werd van een protest naar de finish waar Jan Spetgens al was gepasseerd. Het protest werd aangenomen en Kooken was de nieuwe kampioen. De huldiging die dit mooie amateurkampioen schap feestelijk had moeten afsluiten kreeg nu een „grauwsluier". Star voor zich uit kij kend onderging de reglementaire winnaar Ben Kooken, die gezien kan worden als dé renner van dit seizoen, de huldiging, terwijl de ont troonde titelhouder Jan Spetgens een brok in de keel kreeg toen het Wilhelmus over de top van de Couberg klonk. Jan Spetgens die door zijn ploegleider Sjefke Jansen was geadviseerd niet naar de huldi ging te gaan, huilde toen de bloemen van Ben Kooken omhoog gingen en het nationale tricot voor iedereen zichtbaar werd. „Hij heeft er geen recht op", snikte de sympathieke renner uit Someren, die tegen het advies van zijn ploegleider toch naar het ereschavot was ge gaan. Hij wilde een sportieve verliezer zijn. ..Ik had Kooken al verslagen toen hij knel kwam tussen de motorordonnans en de afzetting. Bij de laatste beklimming was ik zeker van de overwinning. Ik reed zo gemakkelijk tegen de Couberg op dat ik in de sprint nooit zou zijn verslagen. Eigen schuld „Ik zal mijn nederlaag sportief opnemen omdat ik voor mijn gevoel toch de kampioen van Ne derland ben. Dat Kooken in moeilijkheden kwam was zijn eigen schuld. Steeds sprong hij achter de motorordonnans om uit de wind te rijden en toen ik dat wilde doen stak hij opeens zijn hand op omdat hij door mij zou zijn gehinderd. Als je op een dergelijke ma nier kampioen van Nederland wil worden, hoeft het voor mij niet meer. Het is jammer dat het is gebeurd, èn dat ik de trui niet meer heb. Rood, wit en blauw stond mij het afgelopen jaar toch aardig?" lachte de ont troonde wegkampioen tussen zijn tranen door. Scherprechter Ben Kooken was dus de verrassende winnaar van het amateurkampioenschap waarin de Couberg de scherprechter voor de grote man nen was geweest. 22 maal moesten de ama teurs tegen de Zuidlimburgse „Bult" opkrui pen. Klimspecialisten Jo Vrancken, Gerrie Knetemann, Fedor den Hertog en Henny Kui per moesten na een sterk begin hun meerdere erkennen. Spetgens en Kooken, die bijna 140 km zij aan zij tegen de flanken van de Couberg omhoog waren gegaan, beslisten het kampioenschup in de laatste 20 kilometer. Het zware werk had het tweetal door Knetemann, die voortdurend aan de kop van het peleton op de top van de Couberg aankwam, laten doen, ook Henny Kuiper, Fedor den Hertog, Jan Raas, Jo Vrancken en Frits Slipper werden door deze taktiek misleid. Genadeloos Toen de vermoeidheid een rol ging spelen sloe gen Kooken en Spetgens genadeloos toe. Het tweetal kromde de rug en trok met kracht aan het stuur om rustig doordraaiend het tempo te verhogen. De medefavorieten konden het tempo niet meer volgen en moesten hun tol- betalen voor het vele werk dat zij in de eerste kilometers hadden moeten doen. Jan Spetgens die de kwaliteiten van Ben Koken kende, reed tactisch niet erg sterk. De blonde renner uit Someren liet de Limburgse klim- geit, Ben Kooken won in de ronde van Enge land het bergklassement, aan zijn wiel tegen de Couberg omhoog komen. Marsploegleider Sjefke Jansen zei na afloop tegen de ontgoo chelde Jan Spetgens: „Je had Kooken bij de laatste beklimming er af moeten rammelen. Je was sterk genoeg voor een paar flitsende demarrages. Je hebt je kampioenschap zelf afgegeven." Slijtageslag Jan Spetgens, die nooit aanvallend rijdt, was door zijn eigen feut verslagen want samen waren ze overgebleven uit de slijtageslag die na 100 km al slachtofers had geëist. Arie Hassink, Piet van Katwijk, Fedor den Hertog en Gerrie Knetemann waren immers ook af gevallen. Ook Cees Priem en Jo Vrancken, die in eigen huis de nationale titel had willen behalen hadden in de slotfase moet afha ken. Slipper, Kuiper, en Jan Raas die bij de laatste doorkomst al 20 seconden achterstand hadden opgelopen, konden het tempo van het soepel draaiende tweetal niet meer volgen. Ver achter Kooken en Spetgens streed het dappere drietal om het brons. De Limburger Frits Slipper won de sprint van het groepje en kon tevreden zijn met de troostprijs. WIL VAN DER PLAS Vlucht De trek van Nederlandse voetballers naar het bui tenland nam de laatste seizoenen een grote vlucht. Maar deze trans ferperiode spant de kroon. Niet alleen vele cracks, die een vooraan staande plaats in de ere- diiüsie innamen, bezwij ken voor de belasting technisch aantrekkelijke lokroep van de frank, maar ook het Neder landse trainerskorps moet een gevoelige aderlating ondergaan. Voorbeelden van spe lers: Ruud Geels, Theo Laseroms, Hans Posthu mus, Matthias Maiwald, Gijsselaars. Voorbeel den van trainers: Grij- zenhout, Muhr, Croon en De Wit. Het wordt hoog tijd, dat de KNVB zich gaat beraden over de maatregelen, die het eventueel tegen een vol ledige uittocht kan ne men. De tijd dringt zo langzaam aan. Verantwoord Kees Bregman is een aan koop van FC Den Haag, van wie hoge verwach tingen gekoesterd mag worden. Deze jonge knaap, die het bij Haar lem presteerde in een jaar een killer met faam te worden, heeft voof de ambitieuze Haag se club het voordeel van de toekomst en etaleert, zo op het oog, meer ver nuft in zijn spel dan Wietze Couperus, als wiens opvolger hij moet worden gezien. Het lijkt een verantwoorde wisse ling, die het motto van FC Den Haag: Beter worden dekt. Gokgeld Het is sommige Neder landse parlementariërs steeds een doorn in het oog geweest dat veel Ne derlandse deviezen in de vorm var. gokgeld naar Duitsland verdween. Des ondanks bleef Neder land verstoken van een lotto. De Duitse even knie bleef, vooral de laat ste jaren, aan interesse winnen omdat de Neder landse gokliefhebber door de voetbaltoto met zijn beperkte invulmo- gelijkheden niet aan een verzadigingspunt kwam. De kamerleden Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) hebben veel Nederlandse gok kers aan zich verplicht door het indienen van een wetsvoorstel dat de wet op de kansspelen moet wijzigen. Een voorstel dat de meerder heid van de kamer moet halen, wil nog niet meer geld straks over de grens verdwijnen. Ne derland is er rijp voor en waarom moet dan een land dat de naam wil hebben vooruitstre vend te zijn, juist op het gebied van de goklust, een ontwikkelingsgebied blijven? Pluim De diskwalificatie van Jan Spetgens, op de Couberg, heeft een ver velende bijsmaak. Wat, zo vroeg iedereen zich af, had de stijlvolle Limburger anders moe ten doen? Omkijken soms of hij zijn rivaal Ben Kooken wel alle kans bood om langs hem te flitsen? En of hij de motorordonnans niet zou raken? Het kwam dan ook erg koud over, toen de wedstrijdjury hem ter verantwoording riep na een protest van Ben Kooken. Toen de titel hem bovendien nog werd ontnomen, bracht de ontgoochelde Limbur ger, ondanks de opwin ding van zijn omgeving toch de morele moed op het ere-podium te betre den. Daarvoor verdient Jan Spetgens een pluim.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9