Vliegtuigkaper sprong zijn dood tegemoet CROCKET Weer gevechten bij Libanon CeidacSowo/nt KARDINAAL IN ROME it Nederlander dronk 1200 kopjes koffie Utrecht wil 1300 woningen slopen Bisdom-IJmond willen in con tact blijven Brandt streeft naar verkiezingen in de herfst Brit gedood bij onderzoek Baader-Meinhof Met losgeld te pletter tegen staart toestel? 105 jaar en in looppas Peron weer kandidaat Kennedy: McGovern kandidaat Volgens geheim rapport: MAANDAG 26 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 STUTTGART (KTKÜUPI)De Westduitse politie heeft in Stuttgart bii een speuractie naar leden van de anarchistische Baader-Meinhof- groep een 34-jarige Britse zaKenman doodgeschoten. De politie wil zich tot dusver niet over het gebeurde uitla ten. let slachtoffer is Ian MacLeod, die tot 1970 op het En gelse consulaat in Stuttgart werkte en sindsdien vertegen woordiger was in schoonmaakarti kelen. Hij werd ge dood door twee ko gels van een ma chinepistool van de politie, toen er een onderzoek werd in gesteld in zijn flat op de vijfde verdie ping van een ge bouw in de wijk Asemwald. Volgens betrouwbare kringen zou MacLeod zijn opge treden als verbin dingsman voor de leden van de Baader -Meinhofgroep. Een passagier (links) vertelt hoe hij door de kaper werd opgedragen het vliegtuig te verlaten om hetlosgeld in ontvangst te nemen van de FBl-agent. AMSTERDAM (ANP)— Vorig jaar dronk iedere Nederlander 1200 koppen koffie, dat wil zeggen 3,3 kop per dag. Als daar de oploskof- fie bijgerekend wordt Is het zelfs 4 koppen per dag. Daarmee drin ken wij jaarlijks de meeste koffie per hoofd van de bevolking. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Unie van Koffiebranders en Thee verpakkers. Volgens de Unie is de stijging van de koffieconsumptie in een jaar gestegen van 6,05 kg per hoofd van de bevolking naar 6,1 kg. Dit is vooral te danken aan betere zetmethoden en de nieuwe koffiezetap paraten. Ook het verbruik van thee is gestegen, en wel met 1,7%. Volgens de Unie is de belangstelling voor thee in ons land de laatste tijd aan het stijgen en bovendien kan ftien een stijgend verbruik van thee builtjes melden. BEIROET (AFP/UPI) Het af gelopen weekeinde hebben op nieuw gevechten plaats gehad voor de kust van Libanon tus sen Israëlische kanonneerboten en artillerie van de zijde van Libanon en de Palestijnen. Van daag komt de spanning tussen Israël en Libanon opnieuw in de Veiligheidsraad aan de orde. Uit de schietpartijen op Libanees grondgebied leidt men in Israël af, dat schermutselingen hebben SAN FRANCISCO (AFP) Het feit dat Larry Lewis 105 jaar is geworden weerhoudt hem er niet van zijn beroep als kelner in hotel SC. Francisco nog uit te oefenen. Het geheim van een lang leven noemt hij een kwestie van le venshouding. Er hoort een menu bij dat voeding geeft maar niet dik maakt. Men moet geen alcohol drinken en niet ro ken, vindt hij, en om in vorm te blijven is het vooral van belang, in beweging te zijn en fris wa ter te drinken. Lewis die gedurende 33 jaar assis tent van de bekende illusionist Houdini is geweest en ook ge werkt heeft bij het circus Bar- num, brengt zijn theorieën in praktijk. Elke dag maakt hij een wandeling van bijna 10 km in het Golden Gate park en dat in de looppas. BUENOS AIRES (UPI) De eens in Argentinië Verboden jus- tiróalistapartij heeft dit weekein de besloten de voormalige dicta tor Juan Domingo Peron kandi daat te stellen voor de presi dentsverkiezingen die voor maart 1973 op het programma staan. Eerder hadden af vijf par tijen laten weten dat zij kandi daten zullen stellen. Peron had Argentinië tien jaar geregeerd toen hij in 1955 door een militaire staatsgreep werd afgezet. Hij woont nu in Spanje. plaatsgevonden tussen Libanese militairen en Palestijnen, die Libanon gebruiken als uitvals basis voor hun acties tegen Is raël. Het Egyptische blad Al Ahram heeft de positie van de Palestijnen kritiek genoemd, omdat de Libanese regering hen zou hebben opgedragen op korte termijn het land te verlaten. De Libanese premier Sa'.am heeft evenwel via de radio verklaard dat zijn regering niet zal optre den tegen de guerillastrijders. Israël heeft laten weten dat het de uitwisseling wenst van de 13 Israëliërs die zich in Arabische krijgsgevangenschap bevinden tegen de 109 Arabische militai ren,' die in Israël gevangen wor den gehouden. Het verzoek komt enkele dagen nadat bij een inval in Libanon vijf hoge Syrische militairen gevangen zijn genomen. Agent pleegde 4 overvallen BRUSSEL (ANP) De Brusselse politie heeft een goede vangst gedaan door de dader van vier gewapende roofovervallen te pakken. Het bleek een van hun collega's te zijn, een agent van de politie van Brussel die daar al vier jaar werkte. De man heeft in de loop van de tijd gewapende overvallen ge pleegd op een bankkantoor in Brussel, bij het centraal station, op een juwelierszaak en op twee bankkantoren inJette. Van die laatste twee mislukte er een. Kokomo/Indiana (Rtr/AFP) - De man die vrijdagavond een Boeing 727 van „Ame rican Airlines" kaapte en later met ruim een half miljoen dollar losgeld per parachute uit het vliegtuig sprong is vermoedelijk dood. Toen de Boeing veilig in Chicago was geland bleek een gedeelte van het igeld en kleding van de man aan de staart van het vliegtuig te zitten. Men neemt aan dat de kaper, die kennelijk geen ervaren valschermspringer was, omdat men hem eerst nog de werking van zijn parachute had moeten uitleggen, tegen de staart van de Boeing te pletter is geslagen. Onder leiding van de fed. politie wordt het gebied waar de man uit het vliegtuig sprong uitge kamd. De kaper was in de Boeing in ac tie gekomen toen deze met 94 passagiers en 7 bemanningsle den op weg was van St. Louis naar Tulsa in Oklahoma. Hij gaf opdracht terug te keren naar St. Louis waar hij alle vrouwen, kinderen en mannen met een zwak hart het toestel liet verlaten. Toen het toestel zaterdag voor de derde maal in St. Louis landde, werd het aan gereden door een auto die het landingsgestel beschadigde. Met een tweede Boeing vertrok de kaper tenslotte in de richting t St.-Louis door een personenwagen aangereden. De auto WASHINGTON (RTR) Senator Edward Kennedy is ervan over tuigd dat de bij de voorverkie zingen zo succesrijke George McGovenr de volgende maand in Miami plaatsvindende presiden tiële nominatie van de democra tische partij wint. McGovenr is ivolgens hem van het begin af onderschat. Hij zou de steun van de werkende klasse kunnen veroveren, verklaarde Kennedy. McGovenr heeft nog 176 stem men nodig om zeker te zijn van de nominatie in Miami. UTRECHT (ANP)— In Utrecht is het ont- werp-bestemmingsplan voor het „Ledig Erf" een oudere wijk grenzend aan de zuidzijde van de bin nenstad, uitgelekt. Vol gens dit plan moeten 1300 woningen worden gesloopt om plaats te maken voor een rail- verbind Ing, een zeer brede verbindingsweg, nieuwe woningen en kantoren. De eerste en belangrijk ste fase van het plan moet tussen *75 en '«0 worden gerealiseerd. Het plan moet in de twintig jaren daarna worden opgevuld en voltooid. De Raad voor Jeugd en Jongeren voor een ad viesorgaan van het Utrechtse gemeentebe stuur. heeft het van april van dit jaar da terende plan openbaar gemaakt. De Raad is er bijzender veront waardigd over dat be volking noch welzijns- instanties bij de uit gangspunten voor dit ontwerp-bestem- mingsplan zijn betrok ken. Dit, aldus de raad ondanks toezeg gingen van het ge meentebestuur. Het gaat bij deze recon structie, aldus de R. J. J. U., om 1300 wonin gen en om ongeveer 7.000 mensen. De wo ningen zijn laag in huur en de bewoners zijn minder draag krachtig. „Betaalbare woningen voor deze bevolkingsgroep ko men er niet voor in de plaats", zo schrijft de raad in een protest brief aan de gemeente raad. Een woordvoerder van de gemeente ontkende dat het hier om een afgerond plan gaat. Het is in ambtelijk be raad en B. en W. heb ben er nog geen enke le beslissing over ge nomen, aldus de ge meentelijke woord voerder. Wetsontwerp inzake abortus een politiek compromis W7IE beweert dat het eindelijk ingediende wetsontwerp voor de af- breking van zwangerschap meer een politiek dan principieel compromis is. heeft gelijk. Dit politiek compromis is dan bovendien voorlopig nog beperkt tot het punt dat de ministers van confessione le huize minimaal en hun niet-confessionele collèga's maximaal aanvaardbaar vonden voor het reglementeren van de abortus. De verdere parlementaire behandeling moet immers nog uitwijzen of Kamerfracties niet zullen proberen het compromis van de hun be vriende ministers te veranderen, casu quo te verduldelijken. Links en rechts wordt verkondigd, dat een wetsontwerp als het onder havige feitelijk geen politieke kwestie zou mogen zijn; want de Ie-, vens- en wereldbeschouwing domineert er dermate sterk, dat het feitelijk ondeugdelijk is er op de zelfde manier over te laten beslis sen als over een belastingverhoging of huurwet. Maar een andere mogelijkheid dan de normale parlementaire proce dure bestaat er voor de wetgever niet. Y^ERWORPEN is het standpunt dat de vrouw die zwangerschapsonder- breking wenst en zij alleen over de abortus moet beslissen. On danks de sterke druk van groepen die het „baas In eigen buik" on derschrijven, geloven we dat in do publieke opinie een meerderheid de verwerping van dit standpunt aanvaardt. Minder zeker zijn we ervan, dat procedure welke het wetsontwerp ontworpen heeft voor behandeling en afhandeling van abortus aan vragen. op dezelfde meerderheid kunnen rekenen. De een zal het voorstel van de ministers Stuyt en Van Agt te ver gaan, een ander daarentegen onvoldoende ver. De vraag is bovendien of wat de behandelende arts wordt voorge schreven, juridisch vlekkeloos Is. Aan het medische front Is do eer ste reactie immers allesbehalve gunstig voor het regeringsvoorstel. A LLES wijst erop, dat het Kamerdebat een even delicate kwestie knn worden als dat over de „drie van Breda"; maar met nog wat meer kans dat hier en daar geprobeerd zal worden om het wetsont werp te gaan misbruiken als middel om de regering ten val te brengen. Hoe betreurenswaardig dit zou zijn, willen we nog eens aantonen met twee direct met de kwestie te maken hebbende kanttekeningen. Ten eerste dat over deze zaak van leven en dood geoordeeld moet wor den door mensen, die staan in een maatschappelijke ontwikkeling welke op haar beurt sterk onder de invloed staat van een eigen le vensvisie en dan onder druk van een polarlsatiestreven dat zuiver oordelen soms onmogelijk maakt. Ten tweede dat achter het streven naar onbeperkte of weinigbeperkte abortusvrljhold naast eerzame sociale en psychische overwegingen ook gedachten schuil gaan, die op do duur moeten leiden tot het volledig afhankelijk maken van menselijk leven van het antwoord op de vraag naar het nut van leven. Op de duur zal dan de levens beschouwing tot het leven alleen beperkt worden en begrippen als Evangelie, Christus en God geschrapt worden als beïnvloedende fac toren in en zeker als doelstellingen van dat leven. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Gezocht moet worden naar wegen, waarlangs we In de toekomst met elkaar ln contact kunnen blijven. DU Is de gezamenlijke conclusie van het overleg dat algelopen week is gevoerd tussen het bisdom Haarlem en het bestuur van do kritische gemeente IJ mond. Van de kant van de kritische ge meente IJmond is tijdens het beraad de suggestie gedaan om een commissie van deskundigen te vormen, die onder meer als opdracht krijgt te zoeken naar concrete vormen, waarin dit contact mogelijk zal zijn. De bisschop van Haarlem heeft toe gezegd dit voorstel bij de bis schoppenvergadering In te bren gen. Volgens „IJmond" zou deze com missie ook moeten onderzoeken wat er binnen vernieuwingsge zinde groeperingen leeft non le gitieme en wellicht inhoudrijke visies en ncticmodellen, dio voor de toekomst van kerk en samenleving van belang kunnen zijn. De Westduitse hondskanselier Willy Brandt is zaterdag per trein in Berlijn aangekomen. Brandt was de eerste bonds kanselier die de reis van West- Duitsland naar Berlijn per trein maakte, hetgeen door de verbeterde betrekkingen tus sen de beide Duitslanden een voudiger is geworden. ROME (K.N.P.) Kardinaal AI- frink is gistermiddag In Rome gearriveerd voor gesprekken met paus Paulus en afdelingen van de Romeinse curie. De kardinaal zal in Rome over verschillende kwesties overleg plegen ter verbetering van de communicatie tussen Rome en de kerk van Nederland. Aange nomen wordt, dat hierbij ook wordt gesproken over de moei- lijkheden in het bisdom Roer* mond. Voor dit laatste is momenteel ook een drie man tellende delegatie van het kathedraal kapittel van Roermond ln Rome, namelijk de voorzitter van dit kupittel mgr. P. van Odijk en de kanun niken Pelzer en Teeuwen. Mgr. Van Odljk heeft aan de betrok ken curieinstanties een gedocu menteerd verslag over Roer mond overhandigd. (ADVERTENTIE) BONN Het besluit van de Westduitse kan selier Brandt om in de komende herfst fe derale verkiezingen te laten houden, bete kent een einde van een periode van onze kerheid die enige weken in Bonn geheerst heeft. Tot ongeveer 14 dagen geleden verwachtte iedereen dat deze verkiezingen zouden ko men, maar toen is hierover twijfel ont staan door berichten dat veel sociaal-de mocraten graag zagen dat Brandt zou blij ven doorworstelen tot het einde van de vierjarige regeringstermijn, dus tot sep tember volgend jaar. Een vergadering van partijvoorzitters gaf dit weekeinde in West-Berüjn unanieme steun aan de beslissing van de kanselier om ver kiezingen uit te schrijven. De mededeling kwam na besprekingen tussen Brandt en de minister van buitenlandse zaken, Scheel, die voorzitter is van de Vrije De mocratische Partij, de kleine coalitiepart ner. Officieel is er niets bekend gemaakt over de manier waarop de kanselier de verkiezin gen zal veroorzaken. Het is echter zeker dat hij, in plaats van ontslag te nemen, in de Bondsdag zal vragen om een vertrou- wensstemming. En omdat de partijen gelij kelijk verdeeld zijn, zou hij dat vertrouwen niet krijgen. De meest genoemde datum voor de verkiezingen is 26 november. Altijil aanwezig. Altijd attent. ,j En vriendelijker: een puik mechaniek, 1 met alle respect voor je duim. En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken is... om dan als vrienden uit elkaar te gaan. de eerste weqv/erpoonsteker dat dat kan voor 205

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7