Vissen in troebel water Asopos-vier houdt alle mededingers achter zich KINDERDODER AL JARENLANG GESTOORD Vervuiling bedreigt volkssport tpnieuw schorsing voor draverspikeur Nederlandse jeugd klopt AJax-Leiden Drama Bourne mouth herleeft PAGINA 6 HET BINNENHOF MAANDAG 26 JUNI 1972 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „Het zou toch vreselijk zijn als ik over twin tig jaar zou horen tot de laatste duizend sportvissers in ons land. Zover komt het nog eens, want de bedreiging van de natuur is enorm, terwijl er te weinig aandacht wordt besteed aan de v-sstand". Dit alarmerende geluid laat dr. D. Boddeke horen - hij is verbonden aan het IJmuidense Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek -om er nog eens mei nadruk op te wijzen dat er iets moet gebeuren om een nationale sport in leven te houden. nis die zijn theorieëen minder waterdicht maken dan ze lijken. Toch houdt hij vol dat je om wat te vangen 's morgens wel om half vier het bed uit moet. De lucht hoort betrokken te zijn en het dient een beetje te waaien. Dat is het ideale visweer. Ook 's-avonds is het goed vissen. Hij was het ook die vorig jaar de jongens met luilak verraste door. zodra de eerste alarme rende tonen werden gehoord, in een complete visuitrusting de deur uit te stappen. Daar keken ze wel even beteuterd van op. Ze hadden bijna verwijtend te gen hem gezegd dat het pas half vier was. »,Met praatjes", zegt hij, „hou je de watervervuiling niet tegen, maar ik wil best eens zeggen dat ik bang ben dat de sportvis- serij ons geruisloos uit de han den glipt. Door de verontreini ging wordt het steeds moeilijker om goed viswater te vinden. Er gebeurt zo verschrikkelijk veel op het gebied van woning- en wegenbouw. Er wordt nog steeds zand gezogen en er zijn altijd nog gemeenten, indu strieën en bijvoorbeeld varkens- mesterijen die zomaar op de sloten lozen. Neem Akersloot dat ongezuiverd loost op het Alkmaarder Meer en tegelijk jachthavens aanlegt. Dat is toch te dol. Of kijk naar de zuigers op de Vinkeveense Plassen, die metersdiepe zuurstofloze putten maken. Dat gebeurt in opdracht van de gemeente Amsterdam, die processen voert om te mo gen blijven zuigen. Maar wie zitten daar bij duizenden te vis sen? Allemaal Amsterdammers. Dat lijkt wel vergeten te wor den. De blankvoorns- en bra semstand is al veel minder dan vroeger". )at Is een van de redenen waar om hij het niet gelooft als er gezegd wordt dat steeds meer mensen gaan vissen. „Dat is nog een twistpunt", weet hij, „er wordt nu een sociologisch onderzoek naar gedaan. Dat wil ik eerst wel eens zien. Volgens mij worden de kansen voor de gelegenheidsvisser steeds klei ner. Voor de insiders valt het nog mee, omdat zij de plekken weten te vinden. De sportvis sers beginnen steeds meer uit een te vallen in twee catego rieën. Er is een groepje van hoogstens 50.000 man dat veel tijd en veel moeite voor de sport over heeft en een enorm legioen dat wel eens een dagje vist. Daar hoeven we niet ge ringschattend over te doen, want die mensen hebben ook recht om te vissen, maar het is zo jammer dat ze moeililijker aan hun trekken komen, oe lang kan het hengelen nog een volkssport blijven? m de gelegenheidssporters een eind op weg te helpen naar vol le netten, heeft hij vorig jaar een boek geschreven dat onder de titel Vissen en vissen" bij Elsevier is verschenen. „In onze verstedelijkte maatschap pij dreigen de mensen van de natuur te vervreemden. Nu hoe ven we niet puriteins te gaan doen, want er is al bijna geen enkele boom meer, die niet door de mensen is geplant. De na tuurgebieden zijn meestal door (Van onze sportredactie) EN HAAG De pikeur Cees de Leeuw is door de stichting Nederlandse Draf- en Rensport voor drie maanden geschorst wegens onbehoorlijk gedrag tij dens de draversinterland Bel gië—Nederland. De schorsing is voor twee maanden voorwaar delijk. de mens aangelegd. Maar dat houdt niet in dat we nu maar als botterikken moeten gaan vervuilen. Dan hoeven er ook geen visvijvers gemaakt te wor den. Voor bejaarden is het na tuurlijk ideaal, maar de sfeer ontbreekt. Als het nu helemaal niet anders kan, moet het wel, zoals in Schiedam bijvoorbeeld. Maar als het niet hoeft kunnen we beter proberen het natuurlij ke water te behouden." Het sop is de kool wel waard, want het gaat om een slordige driekwart miljoen hengelaars. Dr. Boddeke vindt daarom dat de gemeenten bij het maken van hun jaarlijkse verlanglijs tjes een rioolwaterzuiveringsin stallatie een hoge plaats moeten geven. Hij kan erin komen dat elk dorp graag een zwembad wil hebben en een sportzaal, maar een zuiveringsinstallatie maakt de plaats ook leefbaar der. Dat kost geld. geeft hij toe, maar er gebeuren ook dingen die zon der pijn in de beurs voorkomen kunnen worden. Als voorbeeld noemt hij de lozingen van che misch afval door fabrieken en de - behalve in Oost-Groningen - trage start van de recycling-me- thode. Hierdoor kunnen nuttige produkten gewonnen worden uit afval. Het kost meer dan in het donker een kraan openzetten, maar het moet kunnen als er meer begrip opgebracht kan worden voor de redelijke ver langens van vele honderdduizen den hengelaars, vindt hij. Voor hem hoeft de kreet: De ver vuiler betaalt, niet zo nodig aangeheven te worden: „We moeten niet vergeten dat de in dustrie voor werk zorgt. De werkgelegenheid is een kritiek punt dus, je kunt de fabrieken niet te zwaar belasten. Het bes te zou zijn als elk bedrijf eens een begroting zou maken van de kosten die het met zich mee brengt om de vervuiling te stop pen. Dan moet bekeken worden wat het ons waard is om zo'n fabriek schoon te maken. Als de cijfers op tafel liggen kun je er pas zinnig over praten. Het Rijk moet dan bijspringen als het no dig is. Ik geloof overigens niet dat er ooit een bedrijf gesloten zal worden omdat het te vuil is. Wie dat denkt is geen realist". Verhalen Misschien is de heer Boddeke wel de hengelliefhebber in optima forma, want ook al houdt hij zich de hele dag bezig met de garnalenvisserij, toch gaat hij in zijn vrije tijd dolgraag vis sen. De dingen die je zo aan de slootkant meemaakt vindt hij onbetaalbaar. Mooie verhalen kan hij dan ook genoeg vertel len. Zo herinnert hij zich de dag dat hij wat overspannen vrijaf had en pas 's morgens om half elf - helemaal tegen zijn ge woonte in - een stek ging opzoe ken. Hij dacht er een lekkere luie dag van te maken door even de hengel uit te gooien en dan lekker in de zon te gaan slapen. Op die tijd was het im mers toch veel te laat om te vissen. Wie schetst zijn verbazing toen hij op klaarlichte dag bij een fel zonnetje maar liefst 40 pond vis ving. Het begon al gelijk met zes brasems achter elkaar. Er volgde nog menige blankvoorn en zeelt op. Een collega-henge laar - die een paar sloten ver der niets onder de dobber kon krijgen - kon zijn ogen niet ge loven. Dat was dan een beleve- AMSTERDAM/LEIDEN Afge lopen weekend is er weer enige duidelijkheid gekomen in het kunnen van het Nederlands top- roeien in het algemeen en van het Leidse in het bijzonder. De wedstrijden bestonden uit drie gedeelten: De Argosprint op vrijdagavond, De Drietanden- wedstrijd op zaterdagmiddag, en de Koninklijke op zondag. Tijdens de Drielandenwedstrijd behaalde Nederland een ruime zege op Duitsland en Frankrijk resp. 1 en 2. door in vijf van de zeven nummers te ze- genvieren. De vier met-stuur man werd verrassend door Ae- gir gewonnen, voor het stroef draaiende Laga. De twee-zonder bracht de opvallend fris roeien de oude rotten Luynenburg en Stokvis de overwinning voor de beide Westduitse equipes. Op vallend goed roeien werd ook getoond door Skifheadwinnaar Venemans die met De Bruyn het nummer dubbel twee won in de prachtige tijd van 6.35.7. Het Leidse Asopos vierde hoogtij door ui de vier zonder zeer ver rassend alle buitenlandse con currentie achter zich te houden. De ploeg, bestaande uit Maan. Van den Enden, Schouten en Wittkampf, wist bij voorbaat dat er geduchte tegenstand te wachten stond van Aegir, Ne derlands tweede vertegenwoor diger, de Fransen en de tweede Duitse vier zonder. Tussen- sprints op de 750 en 1000 m brachten Asopos naast het snel gestarte Frankrijk, vierde in Ratzenburg, Dortmund en Aegir volgden op ruim een lengte. Op 1250 m viel echter de beslissing. Asopos verhoogde het tempo tot 39 slagen per minuut en liep schijnbaar gemakkelijk van de Franse ploeg weg. De tijd van 6.22 mag gezien de weersom standigheden zeer hoopgevend genoemd worden. De dag tevo ren had de ploeg reeds de Ar- go-sprint op haar naam ge bracht. De wedstrijden van de Koninklijke Roeibond werden eveneens een groot succes voor de Leidse roeiers. In de A-acht het hoofdnummer van deze wed strijden, behaalde de acht van Asopos een zeer verrassende zege. Tweede werd de vechtlus tige Skadi-Nautilus combinatie. Teleurstellend waren de ver richtingen hier van de goede a-acht van Nereus en Njord. In de Elite-acht maakte de ploeg van Aegir zijn kandidatuur voor München opnieuw duidelijk, door de Tsjechten met ruim drie seconden te verslaan. In de wedstrijden voor de Holllandbe- ker voor skiffs stelde de Ne- reus-skiffeur zichzelf teleur door op een derde plaats te eindigen achter de Duitser Glock en de Zwitser Rungin. LEIDEN Het Nederlands jeugd- elftal begon als eerste te bat ten. Het batten was uiteraard bijzonder sterk, hetgeen resul teerde in een eindstand van 165 voor 4 deel. Alle batsmen van de Nederlandse jeugd kwamen In de dubbele cijfers o.a. de ex- Ajaxied Maarten Fontein (33 not out). Bij Ajax stond het fielden op hoog peil, bowlingcijfers J. A. de Jongh: 2 voor 25. F. A. de Jongn: 1 voor .29 en R. Veldhui zen: 1 voor 58. Ajax stond nu voor de moeilijke taak dit totaal te overschrijden. Het batten van Ajax was in het geheel niet slecht, ondanks het felle bowlen van J. Sillevis. Topscoorder voor Ajax werd Ton Kantebeen met een score van 27 runs. Ver der droegen nog bij E. Ouds hoorn 15, A. El dering 12 en F. A. de Jongh met 11. Ajax all out voor 88. Zondag moest Ajax in alle vroeg te naar Bilthoven, voor de be langrijke uitwedstrijd tegen de SSCC. Na verloren toss, werd Ajax naar ds wickets gestuurd. Via 70 voor 3 J. A. de Jongh 29 en A. Eldering 29 werd de goe de Ajax-innings voortgezet door A. Kantebeen met een score van 30 runs. Ajax kwam nog even in moeilijkheden toen na de lunch snel enige wickets vie len. Rob Rusche redde de situa tie door een snelle 19 op de mat te leggen. Ajax all out voor 134. De SSCC had een krachtige ope ning alhoewel de runs lang op zich lieten wachten. Via 55 voor 3 werd het 68 voor 6. Het Leidse Ajax wilde persé de winst naar Leiden meenemen, zodat er uit stekend gefield werd (er werden 4 vangen vastgehouden). Dat het slot van de wedstrijd ze nuwslopend zou zijn en alles van dc spelers zou vergen had het talrijke publiek niet ver wacht. R. Veldhuizen en F. A. de Jongh bowlden unchanged 28 en 30 1/2 over. In de 4e over voor het einde viel bij een stand van 119 voor 9 het laatste spec taculaire wicket door een zun- out. F. A. de Jongh 6-54 en R. Veldhuizen 2-50, 2 run-outs. Door deze overwinning staat Ajax nu onbedreigd aan kop in 2A1. Lucky Luke Tender foot )NDEN De 30-jarige Jor daanse arts, die naar Groot- Brittannië kwam om er te stu deren en te werken, was een man van aanzien. Hij beschikte over de nodige diploma's en legde zeer gunstige getuigschrif ten voor van andere ziekenhui zen. Zij vader was sjeik Saad Ed-Din el Alami, moefti of geestelijk leider van de muzel- manse gemeenschap van Jeru zalem. Dr. Ahmad Alami had gestudeerd aan de universiteiten van Cairo en Bagdad, waar hij zijn artsdiploma behaalde toen hij 26 jaar was. Hij deed dienst als arts in het Jordaanse leger en kwam in 1970 naar Enge land. dereen vond hem een bekwame en tevens een charmante man, die leefde voor zijn werk en veel hield van kinderen. Hij volgde een cursus voor oogart sen in een Lor.dens ziekenhuis -aa werd na een jaar inwonend hoofd in de afdeling oogziekten van het Victoriaziekenhuis van Bournemouth. Achttien maanden later, op 17 fe bruari, sloop dr. Alami op een avond de kinderzaal rond met een vlijmscherp jachtmes. Hij stak drie kinderen dood van resp. 19 maanden, twee en vier jaar en bracht nog een ander jongetje van nauwelijks 2 jaar zware verwondingen toe. Twee verpleegsters werden eveneens ernstig gewond. Acht uur na deze vreselijke slachtpartij stond de Jordaanse dokter kalmpjes in de operatiezaal, waar hij een chirurg assisteer de, die een oogoperatie deed. De moordenaar is dezer dagen voor het gerecht verschenen. Hij werd ontoerekenbaar ver klaard op grond van een psy chiatrisch onderzoek. Volgens de specialisten i« dr. Alami een „waanzinnige schizofreen". Nie mand weet hoe hij ooit een be trekking gevonden heeft. De ou- MARTIN LANGHORNE twee jaar ders van zijn slachtoffertjes ei sen een openbaar onderzoek naar de omstandigheden van zijn benoeming in het Victoria ziekenhuis van Bournemouth. Op een Brits medisch congres werd onlangs beweerd, dat En- gelands toetreding tot de EEG gevaarlijk was voor de genees kunde van dit land. Sommige sprekers zagen in hun verbeel ding hele horden van onbekwa me artsen, apothekers en ver- DEBORAH CARSON vier jaar pleegsters de Britse ziekenhui zen bestormen. De gevolgen van een dergelijke invasie zouden niet te overzien zijn, "want op het Europese vasteland is de geneesxunde lang niet zo goed en zo betrouwbaar als in het Verenigd Koninkrijk", verklaar den er.kele deskundigen, zonder evenwel voorbeelden of bewij zen aan te halen. NICHOLAS scon twee jaar ziekenhuizen zich doorlopend verplicht personeel aan te wer ven uit het Midden- en het Verre Oosten. Een diploma, getuig schriften en algemene achter grond worden meestal slechts vaag gecontroleerd. Dr. Alami werd in Engeland geregistreerd door de „algemene medische laad", maar niemand wist, dat hij in feite al krankzinnig was. Zijn eerste zenuwmstorting da teerde van 1966, toen hij stu deerde aan de medische faculteit van de universiteit van Cairo. Later werd hij door steeds weerkerende zenuwcrisissen ge dwongen zijn ontslag te nemen uit het medische korps van het Jordaanse leger. Alami raadpleegde nadien psy chiaters in Egypte. Duitsland en Londen. De politie van Bournemouth, die een uitgebreid onderzoek instel de naar de slachtpartij in het Victoriaziekenhuis, ontdekte in het bedje van een van de ver moorde kinderen een gouden mnchetknoop. In de ziekenzaal vond ze bovendien dc duidelijke afdruk van een in Spanje ge maakte schoen Terwijl dr. Ala mi zijn patiënten onderzocht, in specteerden detectives de slaap- en zitkamer van de inwonende arts. Zij vonden er de andere manchetknoop en schoenen, waarvan de zolen precies over eenstemden met de afdruk. Korte tijd later werd dokter Alami gearresteerd. Een achteraf goed gelijkende politietekening van dokter Alami.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6