Schilderes en Saartje Riek Schagen Gezin Ashton uit Liverpool staat model voo r tv-serie h TERUGBLIK NCRV ONDER PRESSIE Hou het scherm in 't oog HET BINNENHOF MAANDAG 26 JUNI 1972 kAN Riek Schagen, van nature een bezig mens (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Ook al vond Riek Schagen alias Saar tje uit de tv-serie Swiebertje voor zichzelf het grote to neel onbereikbaar, toch droomde zij er al op jeugdige leef tijd van. Do van Dalsum, die les gaaf aan het amateurge zelschap waarin Riek een ijverige speelster was, zag die onbereikbaarheid niet zo en vond haar alleszins geschikt voor het beroepstoneel. Mevrouw Van Dalsum vroeg aan haar man, de grote Albert van Dalsum, of hij een rolletje voor Riek had, en....dat kreeg ze. Albert van Dalsum vond haar zelfs zo goed spelen oat hij haar nog een rol aanbood. Zo startte haar toneelcarrière, waarna ze in de meest uiteenlopende rollen en bij verschillende gezel schappen (o.a. Comedia en het Amsterdamsch Toneelge zelschap) optrad. Als Saartje voelt Riek Schagen Swiebertje goed Een van de grote raadsels van Ons bestel is wel de verbinding tussen omroep en Holland Festi val. Enerzijds is er de radio. Die kan alles uitzenden wat .het horen waard is. En dat niet al leen voor eigen luisteraars, maar voor iedereen in de gehele wereld. Men hoeft maar te kik ken en men wordt „doorge prikt" of krijgt desgevraagd een bandje. En de tv-massa-medium bij uit stek? Die vindt haar relatie voornamelijk bestaan in het maken van enorm veel propa ganda voor de verschillende manifestaties, waarbij dan ook flitsen van de betreffende pro gramma's worden getoond die net lang genoeg zijn uitslui tend een propagandistisch effect te kunnen hebben. Daarenboven betaalt t.v. mee. Met een flink bedrag om Poetry International mogelijk te ma ken, manifestatie in Rotterdam waarbij dichters uit aller heren landen eigen gedichten komen voordragen. Best leuk zo'n dichters-onderonsje dat zo'n paar honderd belang stellenden trekt. Misschien zelfs erg belangrijk als dichters uit de gehele wereld elkaar eens horen en zien. Maar van heel het Holland Festi val lijkt er nauwelijks een eve nement te bedenken dat zo wei nig geschikt Is voor tv als juist Poetry International. Het is misschien een heleboel waard, maar daarvan geen cent uit het kijkgeld, zouden we zeggen. De uitzending van gisteren, tech nisch bovendien heel pover, le verde het bewijs. Enig kijfcwerk boden de flitsen van andere ma nifestaties. De dichters? De Ne derlanders LEZEN we liever, de buitenlanders waren naar onze mening zo onpoëtisch als onverstaanbaarheid maar kan zijn. Toch heeft deze uitzending de royale NOS waarschijnlijk meer gekost dan de Hamlet die de KRO ons zaterdag bood. Hamlet in een Britse sterbezetting; daar lieten we AVRO's Drieluik echt voor staan. We kregen er geen spijt van. Vonden het vreemd dat de regie Hamiets tijdloosheid wilde bewijzen door het uitgerekend rond 1800 te si tueren. Maar we hebben geno ten van de superieure wijze waarop hier de tekst behandeld werd, alsook om de knappe en scenering met o.m, de scherm- scéne mooier gedaan dan we ons uit vele opvoeringen herinneren. Aansluitend bracht de KRO in Brandpunt Extra minister Van Agt in gesprek met Ad Lange- bent over het wetsontwerp ter zake abortus. Een puntig ge sprek, dat door de goedgestelde vragen opheldering gaf van tal van punten. De interviewer plaatste zich duidelijk op het standpunt van de tegenstanders van de wetswijziging. De minis ter bood heldere antwoorden. Ideale mogelijkheid om eigen opinie te vormen. Vg Ongetwijfeld kreeg zij echter door het medium televisie de groot ste bekendheid, en wellicht nog het méést ais Saartje, want zegt zij „na een doorsnee-rol vergeten de mensen je weer gauw: maar vooral als je in een serie speelt en de kijkers je re gelmatig terugzien, onthoudt men wie je bent". Laat staan als een serie zoals Swiebertje met op één na de hoogste kijk dichtheid 14 jaar gaat. Riek Schagen hoopt in het komende seizoen voor het 10e jaar haar Saartjesrol te vervullen. „Onbegrijpelijk actief" vinden sommige kennissen haar, ook al zit Riek Schagen in haar Am sterdamse woning soms hele avonden in een boek weggedo ken. Vooral Russische schrij vers als Dostojewski hebben haar aandacht omdat „hun figu ren zoveel beleven". Dat doet ze immers zelf ook. Als dochter uit een gezin met 10 kinderen was er altijd wel werk voor haar en als dienstbode was stil zitten er al evenmin bij. Daarna zette zij dus in de vooroorlogse jaren haar eerste stappen op het grote toneel. De oorlogsja ren brachten een kink in de ka bel, maar ze hield met de Van Dalsum's en enkele andere to neelmensen levendig contact. In de naoorlogse jaren ging ze naast haar toneelactiviteiten te vens in de Amsterdamse Schouwburg bij Marie Steinheim op het atelier werken omdat ze het ontwerpen van costuums zo'n boeiende bezigheid vond, terwijl dat haar bovendien dn die slechte tijd nog wat extra inkomen opleverde. Weldra speelde Riek Schagen met vele bekende acteurs en van zelfsprekend vond ze het „fijn" om met grote spelers als Paul Steenbergen in een stuk te staan. Je kunt beter een sterk acteur dan een minder talent te genover je hebben. Naast een bekwaam speler kom je zelf meer naar boven; bij weinig te genspel kun je zelf ook niets ge ven en dan moet je geweldig hard zwoegen om te laten zien wat je waard bent. Ik heb ver scheidene hoofdrollen gespeeld, zoals Marianne in "Schakers", en ook een heleboel bijrollen. Tijdens een hoofdrol moet je de kracht vinden om die rol de hele avond op te houden; bijrol len zijn vaak moeilijk omdat je zonder meer zo maar in het spel moet vallen en in korte tijd moet laten zien wat je kunt. Ook kleine rollen kunnen een stuk maken of breken. Volgens regisseur Peter Sjarov bestaan er geen kleine rollen en zijn er alleen maar kleine toneelspelers en -speelster." Dramatisch Riek Schagen, die vooral na een goede recensie echt fijn de plan ken opgaat, vindt dramatische rollen heerlijk om te doen. Ze krijgt echter vaak meer het ko mische werk aangeboden. Toch heeft ze in serieuze stukken ge staan (o.a. Kaas, Op hoop van zegen) cn ook in films gespeeld (o.a. in Ciske de rat). Boven dien zagen we haar in menig stuk op de beeldbuis (Stadhuis op stellen, De kleine waarheid, enz.) Het mag dan moeilijk zijn om het publiek te ontroeren, om de toeschouwers aan het lachen te krijgen valt evenmin mee! Druk Tegenwoordig speelt ze alleen nog gastrollen; zo stond ze in het af gelopen seizoen o.a. bij de Haagsche Comedie in Albees 't Is voorbij. Ze ambieert het gas teren omdat het de verscheiden heid aan rollen vergroot; door gebondenheid aan een gezel schap krijgt een actrice/acteur soms steeds zo'n beetje hetzelf de genre werk. De regisseurs weten zo langzamerhand wel wat ze aan haar hebben, zodat ze nooit afwijzend op een ver zoek hoeft te reageren. Erg ex treme, experimentele stukken met naaktscènes hoeven voor haar niet. Zij houdt ook graag voldoende tijd over om toneel te gaan kijken. Dat vindt Riek Schagen zeer leerzaam; het is voor haar even boeiend om te zien hoe de collega's het er af brengen als om zelf te mogen meesoslen. Maar; ze doet graag mee! Onwillekeurig belandt een gesprek met oe onderhoudende Riek Schagen regelmatig bij de tele visie. Ze 'loopt warm voor de se rie van Swiebertje, die als het aan haar en de andere me dewerkers ligt tot in lengte van dagen m«g doorgaan. Er heerst telkens weer een prettige sfeer en elke keer heeft Saartje bewondering voor de schrijver John uit den Boogaard, die al 14 jaar achtereen Inmiddels voor enkele generaties van kin deren steeds weer nieuwe avonturen verzint. Riek is voor één uitzending (van bijna een uur) alles bij elkaar toch wel 7 dagen in de weer. En dat terwijl ze deze rol nog heel erg gemakkelijk leert. Het laat ste komt waarschijnlijk omdat zij al zo lang in de figuur van Saartje is ingeleefd dat ze ge woon aanvoelt wat er komen gaat. "De tekst moet je goed le ren; niet alleen omdat je mede spelers en de cameramensen een slotzin dienen te hebben waarop zij kunnen reageren, maar bovendien omdat kinderen erg kritisch zijn", vertelt Saar tje, die ook in het dagelijks le ven heel huishoudelijk is aange legd en haar huis graag gezellig ttan kant houdt. „Misschien kij ken zovele volwassenen naar de serie omdat zij er hun jeugd in terugvinden of omdat die leuke tijd van rond 1910 iedereen aan spreekt. Dat doet trouwens eveneens die onbezonnen Swie- ber-zwervers-soort!' ook behoorlijk produktief. Zij heeft vroeger veel gekeken naar haar schoonvader, de bekende paardenschildcr G.B.J. Wester- mann. Ook haar man schildert onder het pseudoniem Martljn Jegers). Hij heeft momenteel als econoom echter te veel werk om voor zijn artistieke presta ties de nodigs tijd over te hou den. Voor zichzelf is ze bepaald niet gemakkelijk. Meestal begint ze zomaar en wacht ze wel af wat eruit komt. Als haar fantasie een enkele keer verstek laat gaan jammert zij niet, maar laat ze rustig een werkstukje in de prullenmand verdwijnen. Riek Schagen die zichzelf maar een gewoon mens vindt, zit boordevol activiteit en heeft praktisch elke dag behoefte aan hard werken. Dat inspireert haar. En alleen op die manier vallen ook twéé carrières op te bouwen! TELEVISIE HEDEN nIderland i KRO 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Postzegels spreken I 19.15 uur Charlie als zeeman 1 19.30 uur Sessie (2) (pop) 20.00 uur Journaal 20.21 uur De familie Ashton (tv-serie) 21.10 uur Niks aan te zien (film over blind-geziJ 22.00 uur Dean Martinshow 22.45 uur Journaal nederland ii 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 1 19.05 uur Een avontuurlijke vakantie in Afrika i 19.30 uur Sébastien en de MaiR' Morgane (2) E 20.00 uur Journaal 20.21 uur José Feliciano (show]^ 21.10 uur Peyton Place I 22.00 uur Televizier-magazine 22.50 uur Journaal Exposities Naast haar toneelloopbaan heeft zij bovendien als abstract schil deres een carrière opgebouwd. Hele dagen is zij in haar grote atelier te vinden om voorname lijk gouaches, aquarellen of te keningen te maken. Inmiddels staan er zo'n 12 exposüties ©p haar naam, zowel In Nederland (o.a. iu Laren en bij de Hoog ovens) als daarbuiten (waaron der in Kopenhagen). Zij is dan Fred Kaps naar Hawaii (Van onze showredactie) ROTTERDAM Fred Kaps, die wordt beschouwd als de Neder landse grootmeester van de goo chelkunst, heeft een uitnodiging ontvangen van de Amerikaanse goochelkunstorganisatie om le zingen te houden tijdens een in ternationaal congres in Hawaii". Ook zal hij optreden in Los An geles, Las Vegas, Hollywood San Francisco. MORGEN nederland NCRV 18.45 Brigadiec Dog 18.55 Journaal 19.05 Follyfoot 19.30 Mijn idee 20.00 Journaal 20.21 Hier en nu 21.00 Haal het doek maar op (show) 22.00 Parijs (film) 22.25 Glory Halleluja 2000 22.35 Journaal nederland ii VARA 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Zomaar een zomeravond 21.00 McCloud 22.15 Achter het nieuws 22.55 Journaal 23.00 Den Haag vandaag RADIO HEDEN HILVERSUM 1 De KRO gaat vanavond van start met de eerste aflevering uit een Engelse serie in 52 delen, waarvan cr voorlopig 13 op het program ma zijn gezet. De titel is Family at War en behandelt de lotgeval len van het gezin van het echtpaar Ashton uit Liverpool tijdens de laatste wereldoorlog. Deze produktie is met veel zorg in elkaar ge zet en toont In gedramatiseerde vorm het wel en wee van een ge middeld gezin. Kijkers met herinneringen aan de tweede wereldoor log zullen de sfeer van het verleden in deze serie herkennen. Het gezin Ashton bestaat uit vader, moeder, twee dochters en een zoon, Ned. I, 20.21 uur. Sessie alsmede de geliefden van de kinderen. De eerste aflevering speelt in 1938, toen de oorlog zich aankondigde. De vader heeft een goede™" baan. De zoon moet zich met minder tevreden stellen. Beiden wer ken aan een goede carrière. Hun zorgen hierover worden o.m. be paald door de toen in Engeland heersende werkloosheid. Ondanks de spanningen en de zorgen zijn de kinderen in deze eerste afleve ring bezig voorbereidingen te treffen voor het huwelijksfeest van hun ouders. Het tweede popprogramma in de 6-delige serie van Theo Stok kink, waarbij Nederlandse beat- groepen tezamen musiceren op basis van een door een van de groepen gemaakte compositie. Poprecensent Peter SchrÖder geeft zijn commentaar en voorts verschijnen Canned Heat en Soft Machine. Ned. I. 19.30 uur. Niks aan te zien Wij schreven onlangs al over de film, die Hans Koekoek heeft gemaakt over het gezin Brand uit Alkmaar, waarvan de vader en de moeder blind zijn en de twee kinderen ziende. Hij kreeg hiervoor een onderscheiding van de Ned. Blindenbond. De film laat zien hoe blinden voor zich zelf de mogelijkheden scheppen om een normaal leven te leiden. De film heet Niks aan te zien. Ned. I, 21.10 uur. Dean Martin Dean Martin staat vanavond in een eigen show en ontvangt als gasten mensen als Orson Wel les, Petula Clark, Joey Bishop en Key Medfort. Ned. I, 22.00 uur. Vakantie in Afrika Twee jong® Amerikanen trokken door Kenya en Tanzania en kwamen terug met schitterende natuur- en dierenopnamen. Ned. II, 19.05 uur. krijgt te maken met het geheim van Morsan. Ned. II 19.30 uur. Sebastien José Feliciano iJtrecht (ANP) „De NCRV staat voortdurend bloot aan pressie. Herhaaldelijk krijgen we mededelingen van koren, dat ze ook wel eens op de TV wil len. Als we dat dan niet meteen doen. gaan ze naar de EO". be adjunct-directeur van de NCRV. de heer Geerink Bakker, zei dit dinsdagmiddag op de jaarvergadering van de omroep in Utrecht. Over de erkenning van de evangelische omroep als I c-zuil zei de voorzitter van NCRV, dr. Ozinga, dat „minis- ter Engels zich kennelijk heeft afgevraagd: Van welke beslis- sing krijg ik de minste politieke pijn?" be NCRV bezint zich nu op de wijze waarop verandering in het eenzijdige karakter kan worden gebracht. Sebastien, die bij zijn oom uit loge ren is op een Bretons buiten, De meesterlijke gitarist-zanger José Feliciano krijgt in zijn ei gen show visite van figuren als Andy Williams, Glen Campbell, Burt Bacharach, Dionne War wick en de Blossoms. Ned. II, 20.21 uur. Peyton Place Het huwelijk van Martin Peyton en Adrienne van Leyden staat te gebeuren, maar boosaardig babbelende betrokkenen maken het er allenaal niet gemakkelij ker op. Men neemt elkaar in vertrouwen, draait elkaar een rad voor de ogen en speelt met eikaars emoties alsof het alle maal niks is. Enfin, de spanning staat op de gezichten af te le zen. Peyton Place blijft een broeinest, ook vanavond. Ned. II, 21.10 uur. Twee Ashton-dochters en hun schoonzuster Sheila, respectievelijk Barbara Flynn, Coral Atkins en Lesley Nunnerley. 18.00 (S) Vokale verrassingen. Politie1 ke Partijen: 18.19 Uitzending van rtd Volkspartij voor Vrijheid cn Demo-I krntlc. NCRV: 18.30 Nieuws. 18.4ll Toelichting bij het nieuws. 18.47 (SIK Koninklijke Militaire Kapel, E.O.Ï 19.00 (S) WIJ hebben een woorf voor do wereld: muziek, informatli en berichten, met om: 19.04 Refor .fl 20 19.40 Utt het leve 20.15 Het Amadeuskwarte Klassieke en moderne muzl NCRV: 22.20 Avondoverdenkl 22.30 Nieuws. 22.40 Literama. rat kroniek over boeken, schrijvers toneel. 23.00 Pleisterplaats: lntorn (S) Verbosonika 1972: Keï Text- and-Sound Festival in Stock" HILVERSUM 11 zijn relaties tot Neder-1 Berghe. NOS: 20.00 Nieuws. I zu.uö Komt u maar....: actueel I programma met lichte muziek en 'telefonische reacties. 22.00 (S) N.O.S.-Jazz Jazz In aktle: E.B.U. Jazz Concert 1971. 22.55 Mededelin gen. 23.00 Nieuws. AVRO: 23.10 Ra diojournaal. NOS: 23.20 (S) Hobbys- coop. 23.55-24.00 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerle: klassieke- muziek (gr). (7.30 0.00 (S) Aubade: klas sieke muziek (gr). (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor dc zieken. 11.30 1 Bejaardenprogramma. 11.55 Medede- 1 lingon. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 j Wij van het land; 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws; 12.41-12.60 Echo: 13.00-13.05 Raden maar14.05.15 32 Nieuws: 16.00-17.00 Vraaggesprek f Overheidsvoorlichting: 17.00 Nieuws' uit de Nederlandse Antillen. Spre ker: mr. H. L. Braam. KRO: 17.10 (Si Het Metropolc Orkest. 17.25- Voor de kinderen. 17.30 Nieuws., "ERSUM 11 AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym-,, nastlek. 7.20 (S) Dag met een gaat je: lichte platen. (t>.00 Nieuws. S.11- Radlojournaal 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Nieuw# grammofoonplaten met toelichting. (9.35-9.40 Waterstan den) 10 00 Voor de kleuters 10.1© Arbeidsvitaminen: populair verzoek- plntenprogrnmma. (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 Rondom 12: pro gramma voor dc vrouw. (11.55 Beursberichten). Overheidsvoorlich ting: 12,30 Uitzending voor de land bouw. AVRO: 12.-10 Knipperlicht wekelijks rndloverkecrsmagazlne. 13.00 Nieuws, 13,11 Radiojournaal. alle delen van het land en veel muziek. (16.00-16.02 Nieuws). AVRO: 17.00 Mobiel: een beweeglijk programma IE :EL (NEDERLANDS) iws. nicdPdellngen en SOS i. 12.05 I-'l'm muziek. 12.15 stkronlek. 12.50 Buitenlands zicht. 13.00 Nieuws, weerbo- toneelngenda. 13.20 Lichte ir.c© Nieuw 16.10 Cnslnorr mededelingen 'k. 17.00 Nieuws en 7.10 Voor oudere Weegschaal. 18.00 ne 15.55 Taalwenkcn. 18.57 Gram mofoonplaten 19.00 Nieuws en ac tualiteiten. Aansluitend: Lichte mu ziek. 19.45 Vakbondskroniek. 19.55 Lichte orkestmuziek. 20,00 Platen- programma. 22.00 Nieuws en de ze ver- kunsten. 22.20 Jazzprogramma.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2