Ria Ahlers trok lat op 1.83 meter er net af Duitse stap vooruit Van Staveren trok aandacht met boot en prestatie Imhoff negende In Medemblik Ongerustheid rond Francis Chichester TOCH RECORD OP 1.80 Discusrecord voor Russin Faina Melnik Hockeyteam- experiment succesvol DRIE RECORDS THEO SANDERS Acht ploegen naar Rotsee-regatta Spitz sterk in Santa Clara VERWARRING DOOR VALSE STARTS OP WESTEINDER Dubbelzege van Harry Wouters SPORTBIJLAGE MAANDAG 26 JUNI 1972 A 5 Jos Hermans (nr.2) stevent op de eindstreep af. Op weg naar een nieuw Nederlands record op de 10.000 meter. Achter hem tracht de Belg Karei Lismont zich langs zijn rivaal te knokken, wat niet zal lukken. BOEKAREST Precies twee maanden en een dag voor de opening van de Olympi sche Spelen zijn de Nederlandse dames in Boekarest vergeefs op jacht geweest naar de limieten, die het Nederlands Olympisch Comité vraagt voor de reis naar MUnchen. De winst van de Nederlandse dames op Tsjechoslowakije (80-55) en het minimale verlies tegen Roemenië (69-66) konden de teleurstelling dan ook niet wegnemen. Alleen voor Ria Ahlers is de reis naar Roe menië een grandioos succes geworden. De 17-jarige Emmense atlete vierde haar de buut in de nationale ploeg niet alleen met een nieuwe Nederlands record hoogsprin gen van 1 meter 80 maar tevens met een overwinning op gerenommeerde tegen standsters. In de eerste plaats op de Roe meense Cornelia Popescu, die vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Hel sinki met de Engelse Barbara Inkpen be slag legde op de zilveren medaille achter 4 de Oostenrijkse wereldrecordhoudster Ilona Gusenbauer. Nadat zij foutloos over de 1.60 1.65 en 1.70 meter was gegaan had de Em mense op 1.74 en 1.77 meter twee pogingen nodig. Met nog vier dames in de wedstrijd Marjan Ackermans was op 1.74 afgeval len en de Roemeense Comsa op 1.65 ging de lat naar 1 meter 80. Ria Ahlers ging er echter na haar eerste aanloop feilloos overheen, terwijl Popescu pas bij haar derde ppging slaagde. Dat be sliste de wedstrijd, want beide meisjes faalden op ls83 meter. De Nederlandse slaagde overigens in haar derde- poging nog bijna. Ze was de lat royaal gepas seerd, maar trok het obstakel er nog juist met de benen af. Een onderdeel van het springen dat zij nog moet bijschaven. Voor de loopsters in Boekarest was het oen onmogelijke opgave om aan de eisen van het NOC te voldoen. Voor Wilma van Gooi, die met een tegenwind van bijna vier me ter zowel de 100 als de 200 meter won in 11.8 en 23.9 sec., was dat geen probleem. De Nederlandse recordhoudster op beide sprintnummers is toch al zeker van uitzen ding. Imponerend was de manier waarop Wilma de Tsjechische Glezkova van zich afhield. Trudy Ruth en Marianne Burggraaf behaal den een dubbele overwinning op de 400 me ter in respectievelijk 54.0 en 54.8, maar die tijden liggen nog erg af van de 53.2, die het NOC vraagt. Hetzelfde gold voor de 800- meter-loopsters Myrna van der Hoeven en Ilja Keizer. Brussel Voor Jos Hermens was de 10 kilometer tij dens Nederland—België—West-Duitsland in Brussel de eerste officiële in zijn zo suc cesvolle canrière. Niettegenstaande dat be heerste hij de hele wedstrijd en sloeg pas toe in de voorlaatste ronde, toen het rond jes draaien met de Europese marathon kampioen Karei Lismont en de Duitser Liess hem begon te vervelen. Voordien had hij als tussentijden op de klokken ge bracht: 8.35,2 voor de 3000 meter en 14.22,8 voor de 5000 meter, om ten slotte te finis hen in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 28,45.8. Hij bleef daarmee niet minder dan negentien seconden onder het op naam van Egbert Nijstadt staande Nederlandse record. Voor de overige overwinningen zorgden Sjef Hensgens op de 800 meter in zijn beste sei- zoentijd van 1.47.8 en Hans van Enkhuizen, die de 110 meter horden onbedreigd won in 14.1. Al deze prestaties hebben echter geen nieuw licht kunnen brengen voor de ko mende Olympische Spelen in München. Geen enkele deelnemer voldeed aan cle door het NOC gestelde eisen. De 28.45.8 van Hermens voldeed weliswaar aan de IOC-eis van 28.50.0, maar het NOC heeft die verzwaard tot 28.25.0. Voor Jos overi gens niet van belang, want hij heeft zijn zinnen gezet op de vijf kilometer. Een minder gunstige indruk lieten onze 1500 meter-kandidaten, Bram Wassenaar en Haico Scharn achter. Zij konden niet mee komen en fungeerden als hekkensluiters in een race, die op fraaie wijze gewonnen werd door de Europese juniorenkampioen Herman Mignon in de wereldtijd van 5.39.6. Ook de tweede Belg, Edgard Salve, voldeed met 3.40.4 aan de limiet- Een goede tijd van 40.9 noteerde de als twee de eindigende 4 x 100 meter-ploeg met goe de wissels tussen Monsels, Van Boekei en Van Wilgen en een zeer sterke finish van Bert de Jager. De Noordhollander Jan de Jonge heeft in Sliedrecht het Nederlands kampioenschap 50 km snelwandelen veroverd. Hij liet oen tijd afdrukken van 4 uur, 53 min en 17,6 sec. Tweede werd de Rotterdammer Vos en derde de 48-jarige Jan Cijs uit Amster dam. Titelverdediger Cees Vuurpijl staakte de strijd. De Russin Faina Mei nik in werphouding. Zij zal een nieuw wereldrecord vestigen. AUGSBURG Op weg naar de Olympische Spelen te München hebben de Duitse atleten In de landenwedstrijd tegen Rusland in Augsburg een beslissende stap voorwaarts gemaakt, hoewel niet alle verwachtingen werden vervuld. De allesoverheersende prestatie van deze tweedaagse ontmoeting, die door 35.000 toe schouwers werd bijgewoond, kwam op naam van de Russische discuswerpster Faina Melnik, die met een afstand van 65.48 meter een nieuw wereldrecord opstelde. Drie weken geleden kwam de Russische atlete tot 65,42 meter. Haar serie was: ongeldig - 58,78 - ongeldig - 64.30 - ongeldig - 65.48. Vier andere beste seizoentijden kwamen eveneens op naam van Russische atleten: 10.000 meter 28.06.0 Sharafoetdinow, hoog springen 2.24 meter Sjapka. ko gelslingeren 75.76 meter Bon- dartsjoek, speerwerpen 89.38 meter Loesis, benadrukten nog eens de duidelijke zege (236-196) die de Russische heren behaal den op West-Duitsland. D, Russische dames daarentegen Gunh,lde „„((meister «es echter ploonschappen in het Georgi Dl- mltroff stadion van Erfurt heeft de negontienjarigc Monica Zehrt met een tijd van 51,1 sec. het drie dagen eerder door haarzelf gevestigde Europese record op de 400meter geëvenaard. In de Hmüebtee' .Ij titelheudster Hel- VMr„, ^„stoker,lest Woltg.ng »- n. bi Nordwlg bleef ver beneden de door hordenloper Frank Siebeck (13,4 op de 110 meter horden), de Europese kampioen verspringen Max Klauss met 8.12 meter, door wereldrecordhoud ster Annelle Ehrhardt op de 100 m horden met 12,7 sec. Door vijf- kampster Christine Bodner, die bij afwezigheid van de wereldre cordhoudster Burglinde Pollak zegevierde met 4693 punten, en door de sterke mannen van dit briljante gezelschap, de kogel stoters: Gies 21,21 m, Rothen- burg 20,79 m. en Briesenick 20.73 m. ga Seidler ruim voor. Voor een nieuw wereldrecord zorgde Hans Georg Reimann bij de Oostduit- se kampioenschappen op de 20 kilometer snelwandelen in 1 uur, 25 minuten en 19,4 sec. Het oude record stond sinds 4 juli 1970 op naam van z'n landgenoot Peter Frenkel met 1 uur, 25 mi nuten en 50 seconden. Frenkel werd in dit kampioenshop twee moesten, ondanks het prachtige wereldrecord van Melnik, in de Duitse dames hun meerdere er kennen: 139-117. de meest opvallende atlete deze vierdaagse kampioenschap pen met twee gouden medailles. Nu haar prachtige triomf op de 800 meter in 2.02 won zij op de laatste dag ook de 1500 m in hooggespannen verwachtingen. Zijn aunvalspoging was 5.10 me ter, maar toen hij de lot op 5.30 meter liet leggen faalde hl] driemaal achtereen. De Fin Hannu Siitonen hedt tij dens de midzomerspelen in Oslo het speerwerpen gewonnen met een afstand van 84.26 meter waarmee hij zijn landgenoot en wereldrecordhouder Jorma Kun- nunen ruim versloeg: 82.64 me ter. Bij het kogelstoten bereikte de Pool Komar een afstand van 20.73 meter. Wereldrecordhou der polsstokhoogspringen Kjell Isaksson zegevierde met 5.40 meter. PAPENDAL Het Nederlands hockey-elftal heeft zaterdag, in een oefenwedstrijd op het sport centrum Papendal, met 2-1 ge wonnen vai> het Westdultse elf tal. De wedstrijd werd niet ge speeld over de gebnfkelljke 2 x 35 minuten, maar verdeeld In drie perloden van een half uur. In de vijftiende minuut nam Ne derland uit een korte hoekslag door Ties Kruize een voor sprong, in de 35e minuut maak te Ulli Vos gelijk en in de twaalfde minuut van de derde periode scoorde Ties Kruize op nieuw, weer uit een korte hoek slag. De tweede wedstrijd tussen Ne derland en West-Duitsland ein digde in een gelijk spel 2-2. Ne derland nam in de eerste perio de de leiding door Bolhuis 1-1, doch iog voor het verstrijken van het eerste half uur maakte Vos gelijk: 1-1. Uit een strafcor- ner gaf Ties Kruize in de twee de periode Nederland wederom de de leiding door Bolhuis 1-0, sprong twee minuten voor het einde van de derde periode door Krause uit een strafcorner te niet word gedaan: 2-2. LEIDEN Tijdens de wedstrijd om het kampioenschap van Ne derland voor club teams gewicht heffen tussen LKV Lelden en Helios (Slmpelveld) /(|n sater dag in Ldiden vier Nederlandse records scherper gesteld. Theo Sanders (Lelden) verbeterde In het middengewicht drie records, die hij reeds op zijn nuain had. Bjj het drukken kwam h|J tot 12B kilo (oud 125), bij het stoten tot 148,5 (oud 147,5) en in totaal kwam hij tot 382,5 (oud 382 kilo). Het vierdo record kwam op naam van zijn clubgenoot Dirk van 't Riet in het middenzwoarge- wicht, waarin deze bij het sto ten een totaal bereikte von 155,5 kilo. Het oude record stond met 155 kilo reeds op zijn naom. De LKV I eidtst won de wedstrijd tegen Helios met 40 kilo ver schil en behaalde hiermee voor de derde maal in successie de nationalo titel voor clubploogen. De Fransman Alme Termc vestig de in Reims een nieuw wereld record bij het trekken In het middengewlcht met een totaal van 145,5 kilo. Het oude record stond met 145 kilo op naam van de Japanner Ouchl. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandsche Roeibond heeft acht ploegen aangewezen voor de Rotseeregatta, die in het tweede weekeinde van juli bij Luzern wordt gehouden. Zes van de acht ploegen behoren tot de werkelijke Nederlandse afvaardiging, skiffeur Wegener Sleeswijk gaat als vertegen woordiger va n „Jong Oranje" en de Nereus acht van Bloe mendal als „schaduwsacht" van de ploeg van Aegir. De Nederlandse a-ploeg bestaat uit: vier met stuurman: Laga (Kroes, Grothuis, Ter Haar en Van Woudenberg, Stom de Kor- ver). Twee zonder stuurman: Nereus (Luynenburg-Stokvis). Twee met stuurman: Pro- teus/Eretes (Luttikhui- zen/Kieft-Zaanen). Vier zonder stuurman: Asopos (Maan, Van der Ende, Wittkamp en Schou ten). Dubbel twee: Skadi/Ne- reuS (Bruyn/Veenemans). Acht: Aegir (Rouwe, Munneke, Mul der, Huisinga,.Tuinzing, van der Vliet. Eggink, Offens en Stom Stuffken). SANTA CLARA Mark Spitz en de veertienjarige Jenny Wylie waren de sterren op de eerste dag van de Amerikaanse zwem- kampioenschappen. Spitz, die in de series van de 100 meter in het 50-meter openluchtbad van Santa Clara, de klokken na 52,9 seconden had laten stilstaan, verbeterde zijn prestatie in de eindstrijd met 52,4 seconden. Hij leverde de beste verrichting van dit seizoen en kwam tot op een halve seconde van zijn ei gen wereldrecord. Jenny Wylie, die de 1500 toeschou wers verraste met haar opval lend gemakkelijke slag, voltooide de 400 meter in 4 minuten 23,9 seconden, de op een na beste I tijd van dit seizoen. Zij bleef de I sprintkamDioene Shirley Badas-1 hoss met gemak voor op de 400 j meter. Bij de 400 meter voor heren toonde Gary Hall aan dat zijn vorm terugkeert, hij maak- te een tijd van 4.04.9. Van de 1 twee Europeanen die op dit nummer uitkwamen, werd Hans Fassnacht (4.07,7) derde. Gun nar Larsson (Zwe) sneuvelde in j de series, maar won de troost-1 ronde (4.10,2). ROELOFARENDSVEEN De bijna 500 deelnemers aan het eerste weekeinde van de ge combineerde nationale zeil wedstrijden op de Braassem en de Westeinder hebben de komst van de zomer niet voortdurend bejubeld tijdens hun wedstrijden. De stevige bries, die zij In de zeilen kregen, vroeg door de talrij ke plotselinge en onverwach te winddraailngen het uiter ste van de concentratie. De talrijke windschiftingen had den ook grote invloed op de uitslagen, die in veel klassen een grillig beeld vertoonden. In het veld van de regenbogen trok Jan van Staveren alle aandacht. Gedeeltelijk door zijn uitstekende prestaties, maar meer nog door zijn gloednieuwe boot „Marco Polo". Zijn boot blijkt snel te zijn, want Van Staveren bracht het direct tot ereplaatsen (1- 2-6). 'In de middagrace van gisteren moest de veehande laar uit Oude Wetering door het hele veld zwoegen om de kop te bereiken. Van Stave ren: „Op zo'n plas is het moeilijk, wanneer je een slechte start hebt gehad en 7/ - I fe—- - F - De start van het open Nederlands kampioenschap Flying Dutchman. dwars door het veld moet. zeker als bovendien de wind ieder ogenblik uit een andere hoek waait". Toch behaalde hij nog de zesde plaats en hij heeft daarmee veruit de beste papieren voor de hoofdprijs. Hein de Goederen (235), Jan Metzelaar (3-4-3) en Bouw van Wijk (5-5-1) volgen Van Staveren op afstand. Verwarring heerste er gisteren op de Westeinder door een groot aantal valse starts. Bij de snelle Franse 470-klasse werd de ochtendrace door een protest van Paul Knoop ongeldig verklaard. Het slartcomité had op twee bo ten verschillende seinen ge geven, waardoor talrijke zei lers werden misleid. Emll Pels en Berkhout wonnen de wedstrijden gisteren. Ook bij de Finnjollen. de enige Olympische Klasse op de Westeinder, verliepen de starts stroef. Kees Douze, in geschreven voor de Olympi sche Spelen zeilde bulten me dedinging met de nieuwe plastic Finn van het Ver bond. Een zelfde boot zou Douze ook voor de Olympi sche Spelen krijgen. Kruijer, de reserve, zeilde een keer in dit schip. Beiden waren tevreden met de eerste resul taten en eindigden voor in het veld. Boot won alle wed strijden en de tweede plaat sen waren voor Krom. Er zijn onverwacht veel sterke buitenlandse Flying Dutch- man-zeiler* naar Medemblik gereisd om aan het open Ne derlands kampioenschap in de FD-klasse mee te doen. De meesten zien dit evene ment als een goede gelegen heid zich grondig voor te bereiden op het Europese kampioenschap, dat zaterdag begint en ook voor Medem blik wordt gehouden. Giste ren eindigde de eerste wed strijd in een schitterende overwinning van het opper machtige Oostdultse koppel Hüttner-Gedde. Halverwege de strijd hadden de Oost- duistsers al een voorsprong van ruim twee minuten. La ter in het gevecht gleed de Fransman Payot naar voren, maar de overwinning van HUttner kwam niet meer in gevaar. Temidden van de ruim veertig zeilers uit zes tien landen legde de Neder landse combinatie Imhoff-De Korver beslag op de negende plants. Tijdens de gehele race zeilde Imhoff in deze positie. Vooral de wind- draaiingen maakten de wed strijd moeilijk. In' de kop- gnep echter waren de ver schillen /.o groot, dat de windschiftingen geen ernsti ge invloed hadden. De ande re Nederlanders, Brinkgreve en Hellemans eindigden op respectievelijk de veertiende en de achttiende plaats. Plymouth De organisatoren van de Transatlantische zeil race voor solo-zeilers kunnen nog steeds geen antwoord geven op de vraaR wie van de 48 overgebleven deelnemers momenteel de leiding heeft. Van de Fransman Yves Ter- lain, wiens 43 meter lange schoener Vendredl Trelze, als veruit het snelste schip van de vloot wordt beschouwd, is nog steeds niets vernomen. Evenmin als van Sir Francis Chi chester, de winnaor van de eer ste race. Over deze laatste be gint men zich zorgen te maken, want de 71-jarige Brit, die uit voer met de negentien meter lange kits „Gipsy Moth" staat onder contract bij de „Sunday Times" aan welk weekblad hij al driemaal zijn belevenissen had moeten overseinen. „Binnen zekere grenzen zij we dun ook enigszins ongerust", aldus een mededeling van de organisatie. Aangezien de deelnemers kunnen STADSKANAAL Ter voorberei ding op het concours hlpplque in Aken hebben zaterdag enkele Nederlandse toprulters deelge nomen aan een concours hippl- que In Stadskunaal. Er was een nationuaul sprlngronrours A, waarin 13 hlndernlsson waren genomen met 17 sprongen over een hoogte vun max. 1.30 moter. De barrage ging over 6 hinder nissen (9 sprongen) van max. 1,40 meter hoogte. De uitslag: 1. Harry Wouters van den Ouden-vcyer (Eist) met Dollard" III, O strafpunten, 41.2 sec.; 2. ex aequo: Harry Wouters van den Oudenweyer met „Al Caponc" 0-42,2, Hans Brugman (Ambt Delden) met „Arjo". 4. Hans Brugman met Sky High IV, 41.4. 5. Paula Gra ham (Hoogcveen) True Lass IV, 46,3. Voorts was or een progressief springconcours over vijf hinder nissen met een max. hoogte vun i 1.60 meier. De ultslng: 1. Herman Selger l (Wcersclo) met „Pakjas". 15 pnt-40.4 sec., 2. Paulo Graham I met „True Lass" 15-41.0; 3. I Gerrit Maathuis 'Geesteren) I met „Santana". 14-42.1; 4. Hans I Brugman met „Arjo" 13-38.3; j Francis Chichester, de oude zeil' 5. Hans Brugman met „Sky rot, van w(e niets meer werd ge- I High", 12-34.4. boord. kiezen uit vier alternatieve rou tes is het ondoenlijk van dege nen van wie de positie wel be kend is een ranglijst op te ma ken. De Britten houden het er voorlopig op dat twee van hun landgenoten voorop liggen: de „British Steel" vun Brian Cooke, die zaterdag op 780 mijl van Plymouth werd gesignaleerd en de „Strongbow" van Martin- Kemp, die 660 mijl zou hebben afgelegd. Bolde schepen volgen de grote cirkel-route, de kortste maar tevens de moeilijkste van vier mogelijke trajecten. Deze route wordt ook gevolgd door de enige Nederlandse deel nemer Gerard Dijkstra in de „Second Life". Hij werd zater dag gesignaleerd op zo'n 600 mijl ten westen van de Scilly-ei- landen. De weersomstandighe den blijken op de zuidelijke rou te aanzienlijk beter dan op de noordelijke. Koploper is hier de Fransman Gerard Postey. Zijn „Architouhis" werd gepeild op 720 mijl van Plymouth. In de loop van zaterdag is de Brit Max burton met zijn sloep „Fashion" In de haven vun Plymouth teruggekeerd. Zijn mast was overboord gegaan. Met drie andere schopen even eens tijdelijk terug in Plymouth en twee uitvallers, bedraagt het aantal deelnemers, dat zich op zee bevindt, momenteel 48.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13