Strafschop hield spanning in slot Duitse titelstrijd BEDENKINGEN BIJ ZEGE NEDERLANDSE ROEIERS TOTO IS KLAAR VOOR LOTTO Vijfde plaats Hezemans Italië eindwinnaar bridge-Olijmpiade Jan Dijksmrn kwam 't verst Belgische titel Voor Godefroot Plannen al helemaal uitgewerkt SPORTBIJLAGE MAANDAG 26 JUNI 1972 A 4 s Rodri, op bij een inzet van een van de aanvallers van Barcelona. MüNCHEN. De Westduitse competitie wordt pas woensdagavond, op de laatste speeldag, beslist. Maar het heeft maar een haartje gescheeld, of de „finale", die dan in München gespeeld gaat worden tussen Bayeren München en Schalke'04, was al bij voorbaat beslist geweest. Bayeren, koploper in de Bundesliga met een voorsprong van één punt op Schalke, leek zaterdagmiddag het kampioenschap al op zak te hebben. De Beiers wonnen zelf met 1—0 van Borussia Dortmund, ter wijl Schalke'04 zich stuk dreigde te lopen op het verdedigingswerk van VFB Stutt gart. Bij de stand 11 kwam het eindsig naal voor Schalke onrustbarend naderbij. Een gelijkspel zou de kansen van de ploeg uit Gelsenkirchen namelijk vrijwel ongedaan maken. Maar toen beging Stuttgart-verde- diger Eisele een voor de Scha'l- ke-spelers gelukkige overtre ding. Binnen de lijnen van het strafschopgebied Vloerde hij de linsbuiten van het nationale elf tal en troetelkind van het pu bliek, Erwin Kremers. Midden velder Klaus Fischer had zijn zenuwen echter goed in be dwang en schoot feilloos in. Daardoor blijft de spanning voortduren tot de absolute knal ler van woensdagavond, waar mee een ongemeen spannende competitie wordt afgesloten. Gerd MUller, de koningsschutter van Bayeren, kwam er dn de wedstrijd tegen Borussia Dort mund nauwelijks aan te pas. D 21-jarige verdediger Joachim MIAMI BEACH Italië is za terdag in Miami Beach winnaar geworden van de bridge-olym- piade door een overwinning met 203—165 op de V.S. De Italianen behaalden de zege na een 16- daags toarnooi, waaraan 39 lan den hebben deelgenomen. Het was de derde maal dat Italië (na overwinningen in '64 en '68) deze bridge-olympiade winnend afsloot. Andree legde de topscorer volle dig aan banden. Kickers Offenbach, vorig jaar ge degradeerd, as weer terugge keerd in de Bundesliga. De club, die in 44 wedstrijden onge slagen bleef, won zaterdag zijn laatste promotiewedstrijd Van FC St. Pauli en nestelde zich samen met Wuppertaler SV in de hoogste Duitse afdeling. Hierdoor promoveerde Kickers voor de derde maal in vijf jaar naar de hoogste klasse. Nadat de strafcommissie van de Duitse voetbalbond afgelopen donderdag al negen spelers van Hertha BSC voor twee jaar te hebben geschorst, in verband met het omkoopschandaal, viel zaterdag weer een schorsing te noteren voor een speler Van deze club. Jtlrgen Weber zal ook twee jaar niet mogen spe len. AS Roma heeft de Anglo-Italiaan- se voetbalcup gewonnen. Het veroverde de eerste plaats in dit toernooi, dat in aansluiting op het seizoen tussen acht Brit se en acht Italiaanse clubs wordt gehouden, door in de fi nale met 3—1 van Blackpool te winnen. Het bestuur van de Belgische voetbalbond heeft besloten d wedstrijd BelgiëNederland in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap van München in 1974, op 19 no vember van dit jaar, toch dn het Bosuilstadion van Antwerpen te daten spelen. Aanvankelijk zo de wedstrijd in Luik gespeeld worden. Het Antwerpse stadion biedt plaats aan 20.000 toeschou wers meer dan het stadion in Luik. De intertoto-wedstrijd tussen het Tsjechische Slovan Bratislava en Vienna uit Wenen is zaterdag niet doorgegaan, omdat de Oos tenrijkse spelers niet in Tsje- choslowakijke werden toegela ten. Hun uiterlijk en vooral het lange haar kwam niet meer overeen met de foto's in hun paspoorten. De Oostenrij kers eigerden iets aan hun ui terlijk te doen, waarna de Tsje chische douaniers weigerden hen toe te laten. De ploeg keer de toen maar weer naar huis te- rug./v AMSTERDAM Enige reserve bij de met overmacht door Neder land gewonnen drielandenwedstrijd roeien, zaterdag op de Bosbaan in Amsterdam tegen West-Duitsland en Frankrijk, dient men wel in acht te nemen. Het eindresultaat (Nederland 102 punten, West- Duitsland 81 en Frankrijk 59 punten) geeft in ieder geval de juiste krachtverhouding met de Oosterburen niet goed weer. Want de Duitse roeibond had gemeend alleen in de onderdelen twee zonder stuurman en dubbel twee de sterkste teams af te vaardigen. De an- dere topploegen mochten niet gestoord worden tijdens de hoogtetrai ning op het Silvrettastaumeer. Zo kon het gebeuren dat Nederland bij de heren vijfmaal zegevierde (met een dubbele overwinning) te gen de Duitsers slechts twee keer. Bij de dames won de nationale vertegenwoordiging op twee nummers (vier met stuurvrouw en skiff), Duitsland zegevierde bij de dubbel vieren en Frankrijk dat het dit keer onwillige Denemarken verving, behaalde een inciden teel succesje met de dubbel twee. Nederland nam al in het eerste onderdeel, de vier met stuur man, een optie op de eindzege met een dubbele overwinning, die twaalf punten opleverde. Het was alleen verrassend dat het favoriete kwartet van Laga in de slotfase geen antwoord had op de fel sprintende vier :van Aegir. Misschien is dat een aanwijzing voor de Delftenaren om de reeds schuchter ingezette splitsing in kleinere groepen door te zetten. Toen de bijzonder regelmatig roeiende twee zonder stuurman Luynenburg/Stokvis daarna de meer op elkaar dan op de te genstanders lettende Duitse teams ver achter zich hield, twijfelde feitelijk niemand meer aan een triomf in het landen- klassement. De belangstelling ging dan ook meer uit naar de onderlinge naijver tussen de oranjeteams. Bepaald verrassend was de fraaie zege van Asopos in de vier zon der stuurman. De met een in zinking kampende gedoodverfde favoriet Aegir reikte niet verder dan de derde plaats, achter de eerste Franse ploeg, die pas na 1250 m stukje bij beetje Asopos, met Maan, v.d. Ende, F. Witt- kampf en Schouten, moest laten gaan. Gedecideerd was de eerste positie van Bruyn en Veenemans in de dubbel twee. De Westduitser Meissner en Heyne, die ruim ze ven seconden te kort kwamen, werden nog bijna voorbijge streefd door de Fransen Ribot en Fatticci. De vijfde zege kwam op naam van Nederland in de acht. Vooral dank zij sterk roeien op de laatste 500 m kon den de Duitsers naar de tweede plaats worden grens van zes minuten werd overigens niet doorbroken (6.01,19), maar dat was gezien de tegenwind niet geheel ver wonderlijk. Het verloop in de race van de twee met stuurman was teleur stellend. Tot een vijftigtal me ters voor de finish leek het drie tal Luttikhuizen, Kaeft en Zaane op winst af te stevenen, maar plotseling vielen de Delftenaren vrijwel stil. De eerste Westduit se ploeg profiteerde daar on middellijk van, sprak de laatste reserves aan en wist zelfs nog meer dan een seconde uit te lo pen. Overigens was veler aandacht tij dens deze race meer gericht op een ernstig ongelval in de volg- kolonie, dat een noodlottige af loop had kunnen hebben. Een (te) snel rijdende vrachtwa gen met oplegger, die was inge richt als tribune, kon een op de weg kerende Franse personen wagen niet meer op tijd ontwij ken, waardoor de met svudenten volgepakte truck in volle vaart botste en ging scharen. Na de eerste schrik vielen de gevolgen gelukkig mee: de Franse auto was „total loss" maar het per soonlijk letsel bleef beperkt tot blauwe plekken en schaafwon den. De nederlaag in de skiff specia listen Veenemans en Van der Hoog kwamen uit op andere nummers was min of meer ingecalculeerd. Toch legde We- gener-Sleeswijk op geringe af stand van de Duitse Glock (7.33.15 tegen 7.35,56) beslag op de tweede plaats. Bij de dames, die ook al van start gingen met een „dubbel" dn de binatie Orca/Opopoi) viel moeiteloze overwinning op vj. Ingrid Dusseldorp. De Gn ningse, die nog niet zo lang geit den het plan had te stoppen m wedstrijdroeien, liep direct j de start weg en behoefde n> mer tot het uiterste te gaan. de dubbel vier kwam Nederlai (derde en vierde) er niet aan pas. Spannender was de finij in de dubbel twee. De Franks ses Barnier en Camu moestj alles geven om de fel vechterij' Nederlandse ploegen Bauer* Akkeren en Gravesteijn-De Vip van zich af te houden. Dat 'luw uiteindelijk met een minierp marge (3.39,36 - 3.40,70 3.40,90). De elite-acht met stuurman van Nederland II tijdens de drielandenwedstrijd, die de ploeg tenslotte na een verwoed gevecht won. BRUSSEL De Nederlandse sa belkampioen Jan Dijksman heeft het gisteren In de strijd om de wisselbeker van de stad Brussel tot de halve finales ge bracht. In die fase leed hij ech ter een nederlaag tegen de Oos tenrijker Brandstatter (7—10). In'de kwartfinales won de blonde Hagenaar van de Brit Craig met 10—8. Eddy Ham verloor bij de laatste acht op het nip pertje van Brandstatter met 9 —10 en Walter Janssen moest met dezelfde cijfers zijn meer dere erkennen in de Oostenrij ker Prauze. In de finale zege vierde de ervaren Belg Bras- ur met 10-9 over Brandstatter. DEN HAAG Walter Godefroot is Belgisch wielerkampioen ge worden. In de eindsprint van de 271 km lange rit in Bornem ver sloeg hij Eadie Merckx. Er wa ren maar liefst 147 deelnemers. De Spaanse titel ging in Segovia naar Louis Ocana d.e de snelste was in een rit over 227 km. Pe- rurena werd tweede cp tweeën- eenhalve minuut. De Franse prol titel ging naar Roland Ber- land, die in de sprint na 265 km Bernard Gyout te snel af was. Felice Gimcndi legde gisteren in Pontedecirao voor de tweede maal in vier jaar beslag op de Italiaanse weg: Rel. Hij zegevier de in de 248 km lange rit voor Franco Bitossi. De Luxemburger Gilson Roger hoefde slechts de ..race" om de landstitel uit te rijden om zich kampioen te mogen noemen. Hij was namelijk de enige deelne mer. De Zwitserse titel ging naar Josef Fuchs, terwijl Wil- fried Peffgen de Westduitse titel op zijn naam bracht. De Portu gese titel ging tenslotte naar Jocquim Agostinho. DEN HAAG. Met meer dan gewone belangstelling kijkt Paul Lut, directeur van de Stichting Nationale Sporttotalisator, uit naar de derde dinsdag van september. Niet dat hij dan met een oranje rozet langs de route van de Gouden Koets wil gaan zitten, zo fanatiek is hij nu ook weer niet. Maar hij kan met moeite het geduld opbren gen op deze dag te wachten, omdat tijdens een van de eerstvolgen de sessies na het zomerreces, de Staten Generaal het wetsvoorstel van de heren Van Schaik (KVP) en Geurtsen (VVD) tot wijziging van de wet op de kansspelen in behandeling zullen nemen. Een team van tien man, deskun dig op voetbalgebied. geeft voor elke wedstrijd die op het toto- formulier voorkomt een resul taat op. Dat totaal voor elke wedstrijd noemt men tendens- lijst. Bij voorbeeld: FC Den Haag—Ajax driemaal 1; vijf maal 2 en tweemaal 3. Een lei draad voor de deelnemers bij het geven van hun voorspellin gen. Deze lijst zal met ingang van het volgende seizoen al worden gebruikt. En mogelijk dn de toekomst, maar dat hangt ook weer van de wetswijziging af, kan deze lijst gebruikt wor den bij het vaststellen van ver vangende uitslagen." Prins Charles eindigde tijdens een race op de derde plaat. De wedstrijd werd gewonnen door prinses Anne. NÜRBURGRING De Westduit- se/Oostenrijkse equipe Helmut Kellcners/Gerold Pankl heeft gisteren de 24-uurs-race op de Nürburgrtng gewonnen. Met hun BMW legden Keileners en Pankl 3311,75 kilometer af. Tweede werden Hans Joachim Stuck en Klaus Feitzlnger met een Ford Capri. Zij hadden een achter stand van eon ronde. De Braziliaanse coureur Emerson Fiitipaldi won met zijn Lotus de 22e grote prijs van Rouaan voor formule II-renwagens. Deze wedstrijd bestond uit twee se ries en een finale. In de eind strijd maakte de Braziliaan een tijd van 54.20 minuten over de 166,290 kilometer, hetgeen een gemiddelde opleverde van 183,633 kilometer/uur. Tweede was de Argentijn Carlos Reute- mann in een Brabham en derde de Engelsman David Morgan, eveneens in een Brabham. Uitslag 1 Fittipaldi (Bra), Lo tus de 166.290 km in 54.20.0 183.633 km/u). 2. Hailwood (GB) Surtees 54.28.0 3. Reute- mann (Arg.) Brabham 54.58.6; 4. Morgan (GB) Brabham 55.37.3 De Nederlandse autocoureur Toi- ne Hezemans is gisteren met de Westduitser Rolf Stommelen in een BMW-Chevron verrassend goed geëindigd in de 1000 kilo meter van Oostenrijk. Het duo werd vijfde in Zeltweg. Deze race, de voorlaatste in de strijd om het wereldkampioenschap voor merken, werd volledig be heerst door Ferrari. De rode wagens bezetten de eerste vier plaatsen. Winnaar werd het duo Jacky Ickx/Brian Redman (Gelg/GB) voor Marko/Pace (Oost./Bra) Schenken/Peterson (Aus./Zwe) en Merzario/Munari (Ita). Krijgt dit voorstel de steun van de meerderheid van onze parle mentariërs, dan kent Nederland in het komende najaar een vrije voetbaltoto en een lotto. En dan kan op het bureau van de Sport- toto aan de Haagse Sportlaan, het organisatieapparaat voor toto èn lotto uit de ijskast wor den gehaald, want Paul Lut en de zijnen zijn er helemaal klaar voor. Bovendien bewijzen de heren Van Schaik en Geurtsen met hun voorstel, een -vrije toto zonder limieten en een lotto waarvoor het totobureau als organisator gaat optreden, het Nederlandse publiek dat graag een gokje waagt, een enorme dienst. „Wij hebben destijds de organisa- tie van de lotto aangevraagd 7r>a s n pt vnr,rct* vnn omdat dit inherent is aan de toto" aldus Paul Lut, die met een laat volgen waarom: „In alle Europese landen waar lotto en toto worden gespeeld, is de organisatie in één hand. Trou wens onze apparatuur is volle dig geschikt voor beiden, dus zowel toto als lotto". Men zou geneigd kunnen zijn te oordelen dat door het samen gaan van lotto en toto service en informatie aan deelnemers mogelijk op summiere wijze worden geventileerd, maar dat is volgens Paul Lut volstrekt niet waar „Integendeel. Service verlening en informatie is de te neur die ik voor de toekomst hoop vast te houden. Samen met de premies en extra prijzen vormen zij de vier pijlers waar het op neerkomt. Die service is een vrije toto. met zoveel ko lommen als men wil invullen en, dat is een enorme vooruit gang, die men kan inleveren waar men maar wil. Iemand die aan de toto wenst deel te nemen, hoeft voortaan niet meer geregistreerd te zijn. Tot nog toe was Nederland het eni ge land in Europa waar men om aan een toto mee te willen doen, een registratie nodig had. Dat is dus, vooropgesteld dat het amendement wordt aange nomen, niet meer van toepas sing. Informatie bij voorbeeld i verenigingen de nodige weer stand opgeroepen, maar dat is volgens toto-directeur Paul Lut wel wat voorbarig. De sport clubs blijven prevaleren, dat is primair, zij worden trouwens ook .ingeschakeld bij het incas seren van de lottoformulieren. Natuurlijk beseffen wij wel dat de inleg van de toto zal zakken, maar daarentegen zal de lotto toenemen. Inschakeling van midden en klein bedrijf als inle- veradressen naast de sport clubs, is een service aan de deelnemers, maar dat impli ceert niet dat een actieve sport vereniging daarvan schade zou ondervinden. Ik ben haast van het tegendeel overtuigd, want een vereniging die altijd actief is geweest zal dat ook in het vervolg blijven met de conse quentie dat het incassogeld toe neemt ten opzichte van vroeger omdat ze ook de verkoop van Een en ander houdt wel in dat' nationale leest geschoeid, waarvan in het huidige com geen sprake kon zijn. De wordt vrij, men mag zoveel I lommen invullen als men f en is ook niet meer gebonó aan een bepaald inleveradn Een inwoner van Amsterdj die zijn formulier in de h< stad moest inleveren kan nu, als hij bij voorbeeld op is, doen bij de sigarenhandell in Zundert of aan 'n kiosk of Centraal Station van Utrecht. ,Als het parlement ja zegt, k! nen we meteen beginnen, i zijn ervoor klaar", aldus Pi Lut die eraan toevoegt: ,J nieuwe situatie komt uitsluité ten goede aan sport, lichama ke vorming, het maatschappë ke werk, volksgezondheid' i cultuur. En onder sport va) vanzelfsprekend de belanf van de sportclubs." lottobriefjes krijgen. Het is nu eenmaal zo, dat als je de activi teit laat versloffen, de inkom sten logischerwijs ook slinken. In het nieuwe bestel is dus ze ker rekening gehouden met de belangen van de sportclubs." noemd, heeft bij diverse sport- Toto en lotto worden dus op inter- eerste toto van het volgend zoen, op 13 augustus, gi draaien volgens het bekende! cept van de laatste jaren. Mi 1 wie aan de Sportlaan daaropl is een kniesoor, als dat amen! ment maar wordt aangenom BART HOOGD1 de vorm van het wekelijks pu- Toto-directeur Paul Lut bij een monstermodel va-, d^tc-.dri'rt;st zoals deze enkele jaren geleden al bij i Holland won

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12