FIDEEL BOOD UNE DE MAI SPRINT HOOFD Terugkeer Henri Buitenzorg werd een trieste „rondgang' „DROEVIGE AVOND" VOOR SPARTA TEGEN NETTUNO winnen titels Tieners Queens T SBB? lp I DUITSE LOTTO BEKER VOOR WESTLANDIA MAANDAG 26 JUNI 1972 A 3 waarin het publiek handen tekort komt. mpioet ""1 <1' êePn n 'ASSENAAR. Terwijl zich rond de stal van Une de Mai een groepje verslagen kijkende Fransen had verzameld nipte George Desoete aan de bar in het restaurant aan een klein glaasje. Groot was echter het genoegen waar mee de Vlaamse pikeur links en rechts uitgestoken han den drukte. Zijn triomf was compleet. Met glimmende oogjes liet Desoete iedereen delen in het geluk dat hem een kwartier eerder ten deel was gevallen. Een overwin ning op de favoriet der favorieten Une de Mai kwam voor de kleine Vlaming als een geschenk uit de hemel. deel had gevolgd, herhaalde zich het hele toneel. Een eenza me politieagent trachtte ver geefs enige orde te scheppen in de chaos die rond de winnaar zijn berijder heerste. Van n, een tvan de meest boeiende Grote Prijzen der Lage Landen vap de laatste jaren had Desoe te „zijn" Fideel in de moorden de eindsprint van Une de Mai op kop kunnen houden. Slechts een halve lengte scheidde beide paarden van de hoofdprijs van S0.000, maar de ere-ronde het omhangen langs de uitpuilende tribunes was voor de vijfjarige hengst uit Vlaanderen. Une de Mai ver- |e6» 1dween als een naamloze naar stallen waar verzorgers, trai- de complete eigenaars- familie zich in een diep stilzwij gen hulde. schrille tegenstelling tot de neerslachtigheid bij de Franse stallen was de tomeloze vreugde in het kamp van Fideel. Nadat started George Desoete Fideel na zijn formidabele eindsprint had la- Achter zijn glaasje gaf de Vlaam- ten keren werd de combinatie se pikeur in geuren overspoeld door Belgische aan- onder$ hangers van wie enkelen niet schroomden de tranen de vrije loop te laten. 1 c®j,Fjdeleke." juichte een Vlaamse dame. terwijl zij het paard met in ee njet bepaalde tedere bewegin- 1 gen haar aanhankelijkheid be tuigde. „Wij zijn een grote fa- Toch had Fideel enkele weken ge- milie," riep zij, gevraagd naar leden voor Nederlandse experts haar relatie met pikeur Desoe- al een indrukwekkend visite- te, En juichend en dansend liep kaartje afgegeven tijdens de zij verder. draversinterland België—Neder- de volgepakte tribune, die in land. In die koers had Fideel ademloze spanning de. laatste geen enkele tegenstand geduld. „Dit seizoen is Fideel bezig aan een spectaculaire doorbraak," vertelde Desoete. „Het paard is al tweemaal eerste geworden in een zware koers. In Mönchen- gladbach en Recklinghausen bleef hij al iedereen voor. Toch was ik inderdaad -voor deze baan wel een beetje bang ge weest. Die lange rechte einden liggen hem niet zo goed. Maar Fideel heeft het nu formidabel gedaan." tientallen meters van het ge vecht tussen Une de Mai en Fi- Die mening zullen de dertiendui zend bezoekers op Duindigt, die voor een recordomzet hebben gezorgd, gaarne onderschrijven. Fideel had een voortreffelijke start, maar datzelfde kon van Une de Mai gezegd worden. hier blijven lopen". George Desoete, die al sinds zijn zestiende jaar tussen de paar den zit en er op negenendertig- jarige leeftijd ai twintig jaar als beroepspikeur op heeft zitten, vormt pas ztiven weken een combinatie met Fideel. Indien de successen zich echter aaneen blijven rijgen zal het duo niet spoedig ontbonden worden. En Fideel is pas vijf jaar. FRANK WERKMAN WASSENAAR Temidden van alle feestgedruis was het in de veewagen van Jan Wagenaar angstig stil. De telg uit de gerenom meerde paardensportfami lie had zich 'n glorieuze te rugkeer van zijn lievelings paard Henri Buitenzorg voorgesteld. De werkelijk heid was anders, in het ge zelschap van Europese eli- tepaarden ging de zesjari ge hengst met een trieste achterstand als laatste over de finish. Voor Jan Wagenaar reden om later een teleurstellende blik te werpen op de negentiende editie van de Grote Prijs der Lage Landen. Bij de duizenden koersbezoekers immers had hij weer de indruk achter gelaten, dat Henri Bui tenzorg nu al zijn toptijd achter zich heeft. Wagenaar boekte vo rig jaar zijn grootste triomf met het veroveren van de Europese titel. Het publiek vergeet snel, de zegepraal lijkt alweer lang vervlogen tijd. Toch heeft de trouwe Henri voor eigenaar Meinardi al zo'n slordige twee en 'n halve ton opgeleverd. Giste ren wilde Jan Wagenaar de ab solute klasse vap het Neder landse raspaardje weer eens be wijzen. „Hij was vanmorgen tij dens de training weer in z'n oude vorm", verzekerde de 35- Hoefijzers jarige pikeur in de vrachtwagen Juist gisteren op Duindigt leek waarmee hij zoveel koersbanen Henri Buitenzorg aan alle eisen afreist. te voldoen. „Deze week had ik Daarom was de laatste plaats zo de hoefijzers en de balans weer tragisch voor Jan Wagenaar. veranderd. Je probeert het uit. Na een inzinking - door een steeds anders, daar ben je dag Zonder enige aspiraties reed hij blessure aan z'n voorbeentje - en nacht mee bezig. En ik heb de race uit, meer niet. En ter- George Desoete (rechts) met Fideel is zeker van de zege. De eindsprint te laat ingezet. Op de derde plaats middeneindigde Azelino B. i Une de Mai (links), was iets die zich in april aankondigde, kon hij de reputatie van de atle tische hengst weer eens tonen. Alleen Wagenaar hield zijn ver trouwen in de „wonderhengst". „Net als mensen, heeft ook elk paard wel eens een inzinking in de sport. Je kan nooit aan de top blijven", redeneerde de pi keur oot Otterloo. de goede balans gevonden". Opti mistisch begon Jan Wagenaar dan ook aan de koers, die de winnaar het lieve sommetje van 80.000 gulden opleverde. Maar al na enkele meters waren alle illusies van het Nederlandse koppel vervlogen. Dit keer was niet de gebruikelijke slechte start de oorzaak. „Het begin ging een beetje raar, de start was een warboel. Al voor de eerste bocht werd ik drie keer gesneden. „Een galopsprong was het onvermijdelijke gevolg en de droom van Wagenaar was rijde Fedo/( heeft met uitzondering van de toeschouwers op de hoogge plaatste tribune niemand iets gezien. De Vlaamse vrienden wensten niet te wijken voor de arm der wet noch voor een der ordebewakers van Duindigt. Dit was hun feest. Dat lieten zij zich niet ontnemen. Met vereen de krachten werden paard en sulkey van waaraf George De soete inmiddels was verdwenen, naar de speekselbox gebracht. i kleuren commentaar op zijn toch wel yerrassende overwinning. Want op Duindigt, de baan die met zijn lange rechte stukken vaak fataal was woor menig favoriet, had vrijwel niemand de coup van de Vlaamse draver ver wacht. de krans De Franse draver, die in zijn car rière het niet te versmaden be drag van ruim vier miljoen bij elkaar heeft gelopen, maakte in een minimum van tijd zijn han dicap van veertig meter goed en gold onmiddellijk als een van de grote kanshebbers. Het veld, waaruit Henri Buitenzorg door een fout al direct wegviel, bleef vrijwel compact tot het laatste rechte eind. Toen begon Une de Mai aan een spectacu laire opmars die zo veronder stelden velen in de overwin ning moest uitmonden. De Franse draver zou zijn kam pioenschap van .vorig jaar ech ter niet prolongeren. Fideel sloeg de aanval af en onder donderend gejuich finishte hij als eerste. „Het is een moedig paard," ver telde Desoete later. „Hij is nooit nerveus en heeft een goed karakter. Er zijn al verscheide- ne mensen die hem naar Ameri ka willen halen, maar daar voelt de eigenaar niet veel voor. Dan moet hij daar een bepaalde Het weer en de aantrekkelijke koersen leverde gisteren tijd blijven. Neen, hij kan beter ton) nog nooit zo groot. i recordaantal bezokers op. Ook was de totalisaloromzet op Duindigt (bijna hogen wijl vreugdetaferelen zich af speelden rond winnaar Fideel, sloop Jan Wagenaar weg met Henri Buitenzorg naar hun tij delijke verblijfplaats. In record tempo wisselde de Nederlandse pikeur zijn roodwitte wedstrijd tenue voor het dagelijkse pak. De Nederlandse pikeur heeft in zijn twintigjarige carrière te veel routine opgedaan om lang na te denken aan de dramati sche rondgang op Duindigt. „Het is gauwer voorbij, dan dat je eigenlijk kan beseffen. Maar toch ben ik niet teleurgesteld. Dat ben ik nooit. Je kan het toch niet overdoen." Protest Met die nuchterheid is het tevens verklaarbaar, dat de pechvogel weigerde zich te beklagen bij de officials. Een protest bleef uit „Sommigen doen het wel, maar volgens mij heeft dat geen zin. Al protesteer je, je koers krijg je toch niet terug." Jon Wagenaar was maar even te leurgesteld; in de sport, die al les voor hem betekent, heeft hij geleerd snel te vergeten. Met die wetenschap ziet hij de toe komst ondanks de pessimisti sche uitspruken in de kringen der experts, zonnig tegemoet. Als bewijs daarvoor somt hij de kwaliteiten van zijn lievelings paard Henri Buitenzorg nog eens op. Zoals elke ware lief hebber uit Wagennor zich dan in lyrische bewoordingen. „Paarden kunnen alleen niet praten, maar verder hebben ze net als mensen verschillende karakters en gevoelens. Henrl bijvoorbeeld is lief, maar eigen aardig tegelijkertijd. Hij is ei genwijs, maar de wil om te winnen is er altijd". Jan Wagennnr heeft een rotsvast vertrouwen in Nederlands snel ste hengst, ook nn de deceptie op Duindigt. „Henrl is nog jong en heeft al veel gewonnen. Ik weet zeker; de goede tijd voor hem komt weer terug." KEES KOOMAN 13 sep teptem 9 gehot1 assinK Hertog k, Bel ONDEN Amerika's meest ge talenteerde teenagers Jimmy Connors en Chris Evert hebben zaterdag beslag gelegd op de ti tels bij de open Lonense tennis kampioenschappen op Queens. Conners, de 19-jarige Ameri kaanse nummer zeven, won in 50 minuten gemakkelijk met 6-2 6-3 van de linkshandige Britse nummer vier John Paish. Chris Evert won het dames enkelspel met 6-4 6-0 tegen de Australi sche Karen Krantzcke. etty Stöve, die met de Ameri kaanse Billy Jean King als eer ste is geplaatst voor het dames dubbelspel van Wimbledon, is zaterdag met de Australische Lesley Hunt winnares geworden van het toernooi in Eastbourne. >e Nederlands/Australische com binatie versloeg in de finale van het dames dubbelspel de Fran- Caise Francoise Dürr en de Au stralische Judy Dalton met 6-4 fi-S 6-3 Het damesenkelspel Chris Evert, de veelbelovende Amerikaanse, veroverde de titel op Queens. Haar optreden op Wimbledon wordt met grote verwachtingen tegemoet gezien. (met de daarbij behorende 300 zwevende ponden) werd gewon nen door Frangoise Dürr. Zij versloeg de Australische Judy Dalton met 8-6 6-3. Andres Gi- meno voorkwam een dubbele zege. De 34-jarige ex-werkne mer van de groep Hunt, won in de eindstrijd bij de heren met 7-5 6-3 van Pierre Barthes; ook al een afgevloeide oud-Hunt- prof. Stan Smith, de 25-jarige finalist van verleden jaar. is bij afwe zigheid van de Hunt-profs niet alleen de grote favoriet voor de komende Wimbledonstrijd bij de organisatie, maar ook bij de bookmakers. De verwachting dat Smith met zijn service-en- volley-spel de 3000 zwevende ponden van de eerste prijs in de wacht zal slepen, is zo alge meen dat men alleen wedden schappen accepteert tegen een bijzonder onaantrekkelijke koers: 11 tegen 10. Het lijstje van de bookmakers ziet er als volgt uit: Nastase 8 tegen 1. Graebner 14 tegen 1, Gorman en Orantes 16 tegen 1, Connors. Gimeno en Kodes 20 tegen 1, Hewitt en Barthes 25 tegen 1. Deze laatste twee zijn met een zesde en een zevende plaats de „verdachten" op de plaatsinge- lijst. Bij de dames wordt niet de titel- houdster. de 20-jarige Evonne Goolagong de meeste kansen toegekend, maar de 28-jarige, bijzonder geroutineerde Billv Jean King. De drievoudige Wim- bledonkampioene voert de lijst van de weddenschappen aan met een notering van 11 tegen 8, Evonne staat op 7-2, de 17-jari- ge newcomer Chris Evert 'op 5- 1 en de als derde geplaatste Nancy Gunter op 14-1. HAMBURG De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 16, 28, 29, 33, 37, 42. Reservegetal: 34. Olympianummer: 7083. DIEREN' Het junioren A-team van Westlandia is winnaar ge worden van het toernooi om de Bisschopsbeker door in de finale van het in Dieren gespeelde toernooi met 2-0 te winnen van Tongelre. De ruststand was O-O. ROME De Nederlandse honk balkampioen Sparta heeft za terdag in Rome in de eerste ron de van het toernooi om de Eu ropa Cup met 8-1 verloren van de Itrliaanse titelhouder Nettu- no. De Rotterdammers zijn hiermee voor de tweede maal door de Italianen in dit toernooi uitgeschakeld. De eerste maal gebeurde dat in 1965. De Italiaanse slagploeg, die ook in de competitie zeer gevreesd is, heeft deze faam waar ge maakt. In totaal werden zeven honkslagen gegeven op de twee Rotterdamse werpers John van Westrenen en Ade Fyth, waar- onde drie homeruns, maar de andere „klappen" waren ook bijzonder nuttig. Doch ook de fensief zat de zaak bij de kam- pioensploeg van de Azzuri goed in elkaaar. Coach Hendriks: „De werper waste slaan, maar onze ploeg bleef ver beneden de verwachtingen. Vijf honkslagen is voor Sparta veel te weinig. Het is een droevige avond", zei de zeer teleurgestelde Sparta- coaeh. John van Westrenen werd direct geconfronteerd met het Itnlinnnse stapgeweld. Lou- renci had in de eerste innings geen enkel ontzag voor de zwakke curve van de Spartaan en tilde met een man aan boord de bal over het hek. Het was voor het moreel van Van Westrenen een flinke tik. Dat werd nog opnieuw aangetast toen in de volgende slagbeurt Constantini de bal voor een solo over de balustrade sloeg, waar na Laurenci het drama voor Van Westrenen compleet maak te door in de derde slagbeurt zijn tweede homerun aan te teke nen en de stand op 4-0 bracht. Het was het einde van het optre den van Van Westrenen in Eu ropa Cup-verband (0-4-1). Ade Fyth kwam hem opvolgen en hield twee innings lang de score ongewijzigd. In de zes slagbeurt scoorde Augustinus de enige Spartarun na honkslagen van hemzelf en Kramer Freher. Maar toen was de score inmid dels al opgelopen tot 6-0. In de achtste innings maakte Nettuno definitief een einde aan eventue le overgebleven illusies van Sparta Van Westrenen was de beste slagman met 0;6Ö7. In to taal sloeg Sparta 17 vangballen, 11 in het buiten- en zes in het binnenveld, op de winnende werper Lauri, die 2-3-5 noteerde, Italië maakte geen veldfouten, Sparta maakte er twee. De semi-intcrlandwedstrijd tussen het Nedorlunds B-team en de of ficiële Belgische ploeg, die za terdag In Hilversum is gespeeld, is door de Nederlandsc B-ploeg met 10-0 gewonnen. De Belgen toonden zich maar wei nig slagvaardig en kwamen slechts tot twee simpele honk slagen. Het Nederlandse team dat na vijf innings nog maar een matige voorsprong van 20 had verworven, greep in de zes de slagbeurt zes runs via honk slagen, een vrije loop en fouten in het Belgische veld. Eygen- daal en Kees Ree zorgden voor 10-0. Berry Eygendaal was de beste slagman met een gemid delde van 0.800. België heelt gisteren in Oss re vanche genomen voor de zater dag in Hilversum geleden neder laag. Het werd in de tweede ontmoeting 5-3 voor België, een resultaat dot voor een groot deel is toe te schrijven ann het prachtige werk vun de jeugdige Belgische werper Wijnberg, die slechts vijf honkslagen toestond en uitstekend gesteund werd door zijn vclders, die geen en kele fout muaktcn. Een oostelijke sclcctieplocg heeft zaterdag in Enschede met 5-0 gewonnen vun een ploeg vun Jong Oranje. t de scheidsrechter een honk te bc-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11