Jan de Vries niet onder indruk Motor raakt plotseling zijn vermogen kwijt" KEETIE HAGE OP EENZAME HOOGTE Wegrenners in haanaEoeg G ZEEUWSE OVERWEEGT IE STOPPEN T MULLER OPNIEUW AAN DE TOP i MAANDAG 26 JUNI 1972 A ASSEN „Halverwege de laatste ronde dook ik met een De enerverende strijd tussen De dat moment dacht ik: Jan, het is gefikst, je hebt Nieto x voorsprong van zeker honderd meter de Veenslang in. Op weer te pakken. Maar op de allerlaatste kilometers was mijn motortje plotseling zijn vermogen kwijt. Dan moet je maar hopen dat de voorsprong groot genoeg is. Nu Nieèto toch gewonnen heeft, kan dk alleen maar zeggen: Nieto completeerde evenals in Het is jammer". Jan de Vries toonde zich helemaal niet onder de indruk van de nederlaag tegen zijn Spaanse concurrent. De niet zicht baar teleurgestelde wereldkampioen rondde zijn verhaal af met de woorden: „Ik ben toch tevreden over deze wed strijd. Hard en goed gereden, zonder een fout te maken. En de men hebben toch een prachtige race gezien!" (ook ploeggenoot Pagani) op een minutentellende achterstand te zetten. Vries en Nieto behoedde de gro te prijs van Nederland voor het predikaat „saaiste TT uit de ge schiedenis". Want in de overige Voor Rodney Gould scheen in As- - - sen letterlijk en figuurlijk de zon. De kleinte roodharige Brit greep in 1970 de wereldtitel, maar kreeg na dit eclatante succes met veel tegenslag te kampen. Vandaar dat hij de erekrans na de zege in de 250 ec klasse met zichtbaar genoe gen aan de deur van zijn bestel wagen hing om direct potlood en papier ter hand te nemen. Inderdaad beleefden de TT-gan- gers het mooiste duel sinds vele jaren. Wiel aan wiel joegen Jan de Vries en Angel Nieto over Na Assen kon de kleine De Vries het circuit. Het verschil tussen een exacte calculatie van de „bromvliegen" bedroeg mogelijkheden geven. „De Der- 1971 zijn succesvolle optreden in Assen met een triomf in de 125 cc-race en Giacomo Agostini duldde opnieuw niemand in zijn nabijheid. Zelfs Jarno Saarinen niet. De Fin had een miserabele start, vocht zich naar de tweede plaats, maar kon toen het ver schil van 15 seconden tussen Snel rekende hij de stand aan de het klassement voor het geen moment meer dan enkele meters. Tot de laatste ronde. Toen kreeg het titanengevecht helaas een ongerelmatig einde. Jan de Vries: „Al in de voorlaat ste ronde merkte ik, dat de ma chine niet optimaal functioneer de. Zodra de top bereikt was, viel het toerental eensklaps te rug van 16.000 naar 15.000. En dat scheelt zo'n tien kilometer". Voor Nieto viel het daarom niet moeiiijk als eerste de Bedeldijk op te stormen. Maar voor De Strubben, de scherpste kronkel in het toch al bochtenrijke cir cuit op de Drentse heide ging het met de Spanjaard mis. Eensklaps bleek hij niet mee vooruit te branden. Jan de Vries houdt het op een fout van de rijder. „Ik denk dat hij mis- schakelde. In ieder geval kon ik hem met een rotvaart passeren". Nieto's versie: „Het vermogen viel plotseling weg". Hoe dan ook, de beslissing leek gevallen. Maar in de allerlaat ste kilometers manifesteerden de problemen met de Van Veen-Kreidier zich in steeds ernstiger mate. De Vries moest werkeloos toezien hoe Nieto aan zijn wiel kroop. Ondanks alle spanningen raakte de Spanjaard zijn hoofd niet kwijt. Hij liet zich rustig meezuigen in het slipstream van de Kreidler om zijn Derby pas op de allerlaat ste meters naast en zelfs in hal- eenvolgende maal had Nieto een j Nederlandse favoriet in eigen land van de zege afgehouden. Maar de toeschouwers bleken het formidabele gevecht met I een wurgende spanning belang rijker te vinden dan de neder laag van hun landgenoot, getui ge de toejuichingen voor over winnaar Nieto en de verslagen De Vries. Nederlands topcoureur in de 50 cc klasse incasseerde de klap dus manmoedig. Een toegeschoten Duitse motorsportfan: „De Vries toont zich een echte we reldkampioen, ook als verliezer. by is qua topsnelheid sneller, maar mijn Kreidler accelereert beter in de bochten. Op een cir cuit als hier in Assen maakt dat weinig verschil. Dan heb je af wisselend voordeel". Met de 6trijd op het kaarsrechte circuit van Francorchamps, waar ko mende zondag de Grote Prijs van België wordt betwist, in het vooruitzicht wordt Jan de Vries toch somber. „Dat wordt erg moeilijk. Daar kan Nieto na tuurlijk de hogere top van zijn machine uitspelen". En De Vries mag eigenlijk niet meer verliezen. Een nieuwe overwin ning van Nieto zou diens toppo sitie m het klassement voorzien van nog hechtere stutten, die De Vries in de daarop volgende vijf races slechts uiterst moei lijk kan doorbreken. Agostini en hem niet overbrug gen. Had een sneller vertrek voor een spannender verloop van de 350 cc-wedstrijd kunnen zorgen? Saarinen: „Neen, ik kan met mijn Yamaha de MV- vier van Agostini niet bijhou den. Toen Giacomo eenmaal een comfortabele voorsprong bezat, had hij helemaal geen haast meer". Bij de halve liters hoefde Agostini zich helemaal Met uitzondering van de 50 cc niet m te spannen om iedereen klasse, waarin naast de prachti- wereldkampioenschap riep zijn monteurs verheugd toe: „We zijn Pasolini voorbij. Ik sta nu twee punten op hem voer". Claus Enders, in 1967, '69 en '70 kampoen bij de zij spannen, toonde met een triomf in Assen eveneens aan, dat hij graag zijn titel terugwil. ASSEN Kort nadat Jan de Vries op het circuit in Assen de strijd had aangebonden met Angel Nieto wachtten de men sen van het Van Veen-Kreidler-team een onaangename ver rassing. Politieagenten gingen de pits langs om te controle ren of iedereen wel in het bezit was van de benodigde kaart. Het eerste slachtoffer was technicus Jurg Möller di rect gevolgd door importeur Van Veen zelf. de ijverige politiemannen kenden geen pardon en duwden het duo in de richting van de uitgang. Slechts monteur Jaap Voskamp hij had wel een heiperskaart mocht blijven. De protesten van de Kreidlermensen trokken de aandacht van een Assen- se official die de problemen wist op te lossen. Jan de Vries kon voor eigen publiek de winst niet in de wacht slepen. Enekele honderdsten van seconden voor hem flitst zijn grootste concur rent Angel Nieto over de finishlijn. VALKENBURG Vermoeid, maar tevreden, stapte de 22-ja- rige lerares naaldvakken Keetie Hage zaterdag van haar flets om de aankomst van haar twee jaar oudere zusje Bella te zien. In de zware bergrit (52 km op de Cauberg, het strijdtoneel van het wegkampioenschap van Ne derland voor dames), had de jon ge Zeeuwse 'n voorsprong opge bouwd van 2.59 minuten cn daarmee alle tijd om de aan komst van de andere rljdsPers te zien. Keetie Hage prolongeer de voor de derde maal haar na tionale wegtitel. Opnieuw had zij haar klasse bewezen, alsmede de eenzame hoogte bevestigd, waarop zij in het Nederlandse dameswielrennen staat. Vierendertig dames hadden zich voor het kampioenschap van Ne derland ingeschreven. Voor 4 rijdsters was de Cauberg een te zware marteling geweest. Na de eerste beklimming hadden de favorieten zich al los gemaakt van het zwoegende peloton. Mini Brinkhof (Zar.ndam), Keetie n Bella Hage (St. Maartensdijk), Willy Kwantes (Zaandam) en Anneke Lute (Castricum) kwa men bij de eerste doorkomst op de top van de Cauberg door met een voorsprong van 15 secon den. Deze voorsprong werd steed verder opgebouwd. Het tempo van Keetie Hage was voor de andere vier dames in de slotfase te hoog. Na 45 km sloeg ze toe. Haar voorsprong groeide zelfs uit tot twee minu ten. In de laatste tien kilomter moest Anneke Lute ook de an dere vluchtsters laten gaan. Het zusje van oud-profrenner Kees Lute kreeg een geweldige inzin king te verwerken, die ze niet meer te boven kwam. Anneke Lute kon zelfs Truus van der Plaat en Henny de Jongh, die op 6 minuten achterstand waren gereden, niet meer bijhouden. terhoede, terwijl zij de hele wedstrijd met de grote favorie ten had mogen meestrijden. Keetie Hage, die donderdag al naar het Zuidlimburgse heuvel land was gekomen, om zich voor te bereiden op het nationale wegkampioenschap, voelde zich sterk genoeg om alleen door .te gaan. Bij de aankomst had ze een voorsprong van 2.59 minu ten op haar zusje Bella die tweede werd, Mini Brinkhof (derde) en Wil'y Kwantes (vier der). De familie Hage had op nieuw geregeerd bij het dames wielrennen. Bella Hage eindigde in 1966, 1967 en 1968 als eerste, terwijl de laatste drie jaar haar zusje Keetie de hoodrol heeft overgenomen. Aan het einde van de lange rit zei de nieuwe Sportief erkende Jan de Vries (midden) zijn nederlaag. Tijdens ge race van De Vries ook nog een derde plaats van Theo Tim mer met de Jamathi te bejube len viel, bleven de prestaties van ae Nederlanders ditmaal ender de (hoge) verwachtingen. Slechts de 125 cc race waarin Jos Schurgers met de schitte rende, grotendeels zelfgebouwde Briögestone als vierde voor rou tinier Cees van Dongen (vijfde) eindigde, bracht de toeschouwers nog tot enthousiasme. Maar toen was het ook gebeurd. Geen enkele Nederlander wist zich in dc zwaardere klassen onder de eerste tien te klasseren. BERT WILLEMSEN VALKENBURG Na afloop van 't nationale wegkampioenschap in Valkenburg heeft de sportcommissie van de KNWU de voorlopige selectie voor de Olym pische Spelen in Mün- chen bekend gemaakt. Wegcoach Joop Midde- link en bondscoach Frans Mahn hebben op advies van hét Neder lands Olympisch Comi té moeten besluiten dat een wegrenner niet mag deelnemen aan baanwedstrijden. Door deze regeling is de sportcommissie van de KNWU in moeilijkhe den gebracht. Fedor den Hertog, de natio nale kampioen achter volging, zal dit Jaar in de wegploeg moeten starten omdat de KNWU de talentvolle renner uit Ermelo niet kan missen in de ploeg voor de honderd kilo meter tijdrit. Wegcoach Joop Midde- link zei: „Het is vrij wel zeker dat Fedor den Hertog zijn natio nale titel achtervolging niet zal kunnen verde digen. Bovendien is dé voorbereiding voor de Olympische Spelen erg zwaar. De baanploeg komt tot 17 augustus 3 maal per week naar het Olympisch stadion. Op 13 juli zullen de nationale baankam- pioenschappen worden gehouden terwijl Klaas Balk en Peter van Doorn op 5 en 6 juli deelnemen aan de sprint en tandemwed strijden in Oost-Duits- land en op 15 juli zul len starten in een tweedaags sprinttoer- nooi in Hannover en Berlijn. Het trainings programma voor de voorlopige wegploeg is ook zwaar. De ploeg komt vier dagen per week naar het sport- De familie Hage toonde zich tijdens het nationale kampioenschap weer de sterkste. Keetie (l.) behaalde de landstitel, terwijl haar zus Bella op de tweede plaats eindigde. kampioene: „Ik reed erg ge makkelijk en wist dat ik zou gaan winnen Ik heb er niet ex tra voor getraind want de wie lersport trekt mij niet meer zo. Mijn verloofde houdt helemaal niet van sport en ik overweeg daarom om met de wielersport te stoppen", aldus de nieuwe kampioene, die naar alle waar schijnlijkheid haar nationale ti tel volgend jaar niet meer zal verdedigen. Sportorganflsator Ton Vissers kwam zaterdagmorgen trouwens in moeilijkheden toen de ge meentesecretaris van Valken burg hem meedeelde, dat hef startschot van de dames een uur eerder of een half uur later moest worden gelost. Bij de or ganisatie van het wegkampioen schap was geen rekening gehou den met een begrafenis. Het kerkhof van Valkenburg ligt na melijk langs het parcours van de Cauberg en de rouwstoet kon moeilijk tussen de karavaan door naar de laatste rustplaats van de overleden Valkenburger. Ton Vissers kon om organisatori sche redenen het wedstrijdsche ma niet wijzigen, terwijl de fa milie en de begrafenisonderne mer weigerden de begrafenis te vervnegen. Het gevolg was dat de rouwstoet om half twaalf achter de klimmende dames ook tegen de Cauberg omhoog ging i aar de begraafplaats. De muziek langs het parcours werd een half uur uitgeschakeld. De overledene uit Valkenburg zal nimmer hebben kunnen vermoe den Jat zijn begrafenis door tienduizend mensen zou worden bijgewoond. oentrum Papendal en zal 9 juli deelnemen aan een wegwedstrijd In West-Berliin MO" kilometer) waarna de ploeg naar Oost-Duits- land gaat en daarna van 8 t/m 13 augustus nog deelneemt aan de ronde van Duitsland". Joop Middelink kan het standpunt van het NOC begrijpen, maar betreurde het dat Fe dor Den Hertog geen kans krijgt zijn achter- volgingstitel te kunnen verdedigen. „Het NOC wil in MUnchen alleen specialisten inschrij ven. Nederland heeft de laatste jaren steeds goud gewonnen op de honderd kilomter ploe gentijdrit en daarom is Fedor den Herto* voor mij onmisbaar. Hij kan een sleutelfi guur zijn in de ploeg. Ook Henk Poppe (Nij- verdal) zal ik achter de hand moeten hou den. Fedor den Hertog en Henk Poppe hebben het afgelopen seizoen weliswaar weinig laten zien, maar ze zijn on misbaar". De voorlopige selectie: Baanploeg: Nanno Bak ker, Klaas Balk, John Cornelissen, Arie Dek kers, Piet van Doorn, Gerrie Kamper, Lang- kruis, Nieuwenhuis, Piet Nieuwenhuis, Ron Schuiten. Wegploeg: Jan Aling, Kees Bal, Arie Has- sink, Fedor den Her tog, Adrie van der Hoek, Piet van Kat wijk, Hennie Kuiper, Theo v. d. Leeuw, Jo van Pol, Henk Poppe, Cees Priem, Frits Schllr, Jan Spetgens, Toine van de Bunder, Ben Kooken. Schorsing De amateurrenner Piet van Katwijk, winnaar van het puntenklasse ment In de ronde van Oostenrijk en winnaar vn de ronde van Lim burg, is met ingang van vandaag geschorst wegens het gebruik van stimulerende mid delen in de Tour de Li mosine, die begin mei in Frankrijk werd ge houden. Piet van Kat wijk, die zaterdag in het kampioenschap van Nederland twaalf de werd, is .tot 26 juli uitgesloten van wed strijden. Ondanks de schorsing, die een maand zal duren, heeft de sportcommis sie van de KNWU Piet van Katwijk geselec teerd voor de Olympi sche wielerploeg Na afloop van het ama teurkampioenschap van Nederland zei Piet van Katwijk: „Volgens de Franse wielerbond zou ik efidrine hebben gebruikt. Iedere ren ner zegt, dat hij nooit iets gebruikt. Maar in mijn geval is dat ze ker waar. Ik heb in de Tour de Limosine al leen vitamineprepara ten gebruikt. Boven dien heb ik weinig ver trouwen in het onder zoek. De schorsing kwam voor mij overi gens niet onvrewacht. Enkele weken geleden had de KNWU al be richt ontvangen dat de beroepsrenner Van Katwijk doping zou hebben gebruikt in de Tour de Limosine. Mijn boer Jan is be roepsrenner, maar die was niet gestart, zodat ik wel kon aanvoelen dat mij een schorsing boven het hoofd hing. In mijn wielercarrière ben ik 25 maal gecon troleerd en nog nooit hebben ze mij beschul digd van het gebruik van stimulerende mid delen. Het is een ver velende zaak, alhoew voor mij vasststaa dat ik geen doping he gebruikt". Contract Goudsmit-Hoff-ploeglei- der Kees Pellena; heeft na afloop het amateurkampioe schap op de weg, d zaterdag in Valkenbu werd gehouden, gept beerd Fedor den Grote vap de te „zij de ein op ko{ een he Vlaanc dween contracten voor zijn ploeg. Hi was de bedoeling vsln schr Kees Pellenaars om I neersli renner uit Ermelo n| stallen volgende week in i in het tour te laten startej Georgi Fedor den Hertog dll formid drie jaar geleden H ten kt Willem II/Gazelle ka oversp komen voor honden bange duizend gulden pe; schroo jaar, weigerde ook b loop t« Pellenaars een tract te tekenen, heeft geen zin in beroepscarrière, amateur kan ik sen, wanneer ik wil als prof moet ik rijdej haar wanneer de baas Ik wil mijn eigen baai Zlj ve, blijven", aldus Fedc^ j- den Hertog. FjdeleV dame. niet t gen h tuigde ademl Selectie Na afloop van het ams teur kampioenschap van Nederland hee: bondscoach Middeiinj de voorlopige selectil bekend gemaakt vool de ronde van de 'to# komst, die van 13 seö tember tot 23 septem ber zal worden gehou den. De ploeg bestaal uit: Kees Bal, Kees val Dongen, Arie Hassinfi Fedor den Hertoj Adrie v.d. Hoek, Be Koken, Hennie Ku per, Jacob Langei Theo van de Leeuw Jo van Pol, Cee Priem, Frits Schtli Jan Spetgens, Vrancken, Wim Waal en Toine Bunder. DJSSELDORF De Westduit- se voetbalier 'Jerd MUller van Bayern MUnchen is voor de tweede maal topscorer van Europa geworden. Tot nu toe heeft hij veertig doelpunten gescoord. Woensdag kan hij dit totaal rog vergroten in de competitiewedstrijd tegen Schalke'04. Al zijn concur renten in Europa zijn reeds op vakantie. Johan Cruyff bezet met 25doelpunten de tiende plaats. rang'iist: 1. MUÜer, (Bayern MUnchen) 40 doel- pur:en, 2. Antoniadis (Pana- thlraikos) 39. 3. Harper (FC Aberdeen) 33. Lee (Manches ter City) 33; Centrac (OFK Belgrado) 33: 6. Skoblar (Olvmpique Marseille) 30: 7. Keita (St. Etienne) 29: 8. Jorge (Benfica) 27; 9. Verg- nes (Oiympique Nimes) 26; 10. Cruyff (Ajax) 25; Chivers (Tottenham Hotspur) 25; 12. Dickson (Coleraine) 24. ONDE talent Connc zaten tels b kamp Conne kaans 50 mi 6-3 v jetty kaans sle is dubbi Lesle van 1 )e Nei binat het d Qaise strali

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10