Fobieën VOOR DE FOBIE VOOR DE ANGST ,Als ik op straat liep, weigerden mijn benen dienst' ZIEKELIJKE VREES VOOR ONWEER, KATTEN, MUIZEN, WATER, BRUGGEN, TORENS, EN BERGEN ■ÉÊSm x ZATERDAG 24 JUNf 1972 Mevrouw M. de Wolf-Ferdinandusse, oprichtster Hulp aan Fobiepatiënten WOERDEN/AMSTER DAM Een vrouw met een ziekelijke vrees voor besmetting Haar man en kinderen moeten zich bij thuiskomst op de deurmat naakt uitkleden en na onder de douche te zijn geweest, schoon goed aantrekken. Drie keer per jaar wil ze een nieuwe wasmachine. Haar man moet koken, want zelf raakt ze niets aan. Iedereen heeft zijn ei gen tafel, stoel, servies, be stek en afwasteiltjes. De man mag haar onder geen voorwaarde aanraken. Zo maar een voorbeeld uit de trieste praktijk - een geval infectiefobie. In totaal kent de wetenschap ongeveer 250 vormen van fobieën, van ziekelijke, onberedeneerde angsten voor voorwerpen, dieren of omstandigheden. Ze komen tweemaal zoveel voor bij vrouwen als bij mannen. In Nederland lij den naar schatting 30.000 tot 50.000 patiënten aan deze afwijking. In België is het aantal minstens even groot. Met sommige fobieën kan men makkelijk leven, eenvoudig door de situatie te vermijden waardoor ze worden opgeroepen. Voorbeelden zijn hoogte vrees en watervrees. Erger wordt het bij een zie kelijke angst voor spinnen, katten of honden. Bij de vrees om te blozen. Hier kan de patiënt weinig invloed uitoefenen op de oorzaak die een aanval in werking zet, want er zijn overal wel spinnen, kat ten of honden. Nog minder leefbaar wordt het be staan voor lijders aan mensenschuwheid en straat vrees. De afzondering waarin de fobie hen drijft, maakt hen tot zware invaliden. Huwelijken gaan eraan kapot. Kinderen vervreemden van hun vader of moeder. Het ergst is echter de smetvrees, de ziekelijke angst voor infeotie waarvan hierboven een geval beschreven staat. Omgekeerd komt smetvrees het minst voor, evenals de bloosangst. De meest voor komende fobie is de straatvrees, de angst om de beslotenheid van het eigen huis te verlaten. Sterk in opmars lijkt de claustrofobie te zijn, de engte vrees. Hij neemt toe in de mate waarin flatgebou wen uit de grond vliegen. Steeds groter wordt het aantal mensen, dat twaalf trappen loopt om maar niet in een lift te hoeven. Tussen deze uitersten zit een onwaarschijnlijk ge varieerd scala van fobieën, in ernst afhankelijk van de vraag óf en in hoeverre de patiënt ermee heeft leren even. Het practisch verklarend zak woordenboek der geneeskunde geeft een hele lijst. Zoek maar uit welke schoen u past. Ziekelijke vrees om zich te vergissen, voor onweer, voor die ven, om alleen te zijn, om ziek te worden, voor scherpe voorwerpen, voor katten, om zich in een groot gezelschap te bevinden, voor glasscherven, voor verminkingen, voor de kleur rood, om een brug over te gaan, om met vrouwen in aanraking te komen, voor bloed, 'voor het verkeer, voor het drinken van water, om te spreken, om met homo fielen sociaal om te gaan, voor het zien van torens of bergen, voor vergiften, voor het ongewone, voor muizen, om handelingen na te laten, om een mis geboorte te krijgen, om te sterven en voor warmte. En dat zijn nog maar een paar van de psychische kwelgeesten die de hel van de fobie op de mens heid loslaat. STUDIE VAN DE ANGST Het Psychologisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam houdt zich momenteel onder leiding van prof. dr. J. Barendrecht bezig met een diep gaande studie van de ziekelijke angst. Het mate riaal ervoor is geleverd door de „Vereniging voor Hulp aan Fobie-patiënten". Zij is opgericht door mevrouw M. de Wolff-Ferdinandusse uit Woerden (v.d. Valk, Boumanlaan 84, 034802674). Ze is zelf acht jaar lang hét slachtoffer geweest van een fo bie - de zogenaamde straat-, ruimte- of pleinvrees. ,,Het kwam heel plotseling", vertelt ze. „Het had geen enkele aanwijsbare oorzaak. Ik was op be zoek toen ik me opeens niet lekker voelde. Ik dacht: je haalt je huis niet meer. Nu moet ik zeg gen dat ik juist een hevige aanval van waterpok ken achter de rug had. Ik was verschrikkelijk moe. Daarom houd ik mensen die met ziekelijke angst problemen bij me komen, altijd voor: zorg dat je niet te moe wordt want dan slaat het toe. Acht jaar lang heb ik de straat niet opgedurfd, ben ik niet naar de bioscoop geweest of op visite. Ik kon zelfs moeilijk naast iemand in de auto zitten. Ik had het gevoel dat ik niets in de hand kon hou den. Als ik op straat liep, weigerden mijn benen dienst. Ik zag de wereld om me heen tollen. Het was een zware vorm van invaliditeit. Ik was op alle terreinen gehandicapt. En het gaf moeilijkhe den in het gezin. Ik stuurde de kinderen zelf naar de stad om hun spullen te kopen. Normaal gaat een moeder mee en helpt ze' kiezen wat ze mooi vinden. Zonder mij lieten ze zich door het winkel personeel maar wat aansmeren en kwamen ze thuis met kleren die ze eigenlijk niet wilden dra gen. Het schiep een sfeer van agressie". PANIEK Niemand snapte iets van de ziekelijke vrees waar aan mevrouw De Wolf opeens ten prooi was. Aan haar gezondheid mankeerde niets. Toen deed haar huisarts een ontdekking. Wanneer ze een angstaan val kreeg, raakte ze in paniek en ging ze sneller ademen omdat ze het benauwd kreeg. Ze wekte daarmee bij zichzelf hyperventilatie op - een teveel aan zuurstof in het b'oed dat de hersenen voedt waardoor het evenwicht tussen zuurstof en koolstof werd verstoord. Ze bracht zichzelf als het ware een beetje onder narcose. Ze werd duizelig en klapte in elkaar. Een flinke stap op weg naar haar genezing werd gezet toen ze haar ademhaling onder controle leerde krijgen. „Hetzelfde doet zich bij heel veel mensen voor", zegt ze, na in haar vereniging vier jaar ervaring met fobiepatiënten te hebben opge daan. Vast staat wetenschappelijk dat de hoofdoorzaak van een acute angsttoestar.d bij de grote meerder heid van de patiënten is: angst voor de engst. De reden van de oorspronkelijke fobie kan onbelang rijk worden vergeleken bij hun groeiende bezorgd heid over de lichamelijke tekenen en symptomen van angst die zich voordoen - de paniekkrampen, hartkloppingen, ademhalingsmoeilijkheden, slik- moeilijkheden. transpirerende handen, tril ende be nen en duizeligheid, veroorzaakt door het hormoon andrealine dat bij plotselinge schrik wordt afge scheiden. Deze verschijnselen kunnen bijzonder alarmere-d zijn voor een verzwakt, vermoe'd of overwerkt mens zodat hij banger wordt voor ('e dan voor hun oorspronkelijke oorzaak. Deze extra angst, de tweede angst, pri!:':c't on r n br.: i w „v de afscheiding van andrealine die weer meer licha melijke verschijnselen oproept en zo gaat de cy clus door. ANGST HERKENNEN Het is duidelijk waar hier de genezing gezocht moet worden. De patiënt dient de tweede angst te herkennen voor wat bij is en er radikaal mee af te rekenen. Hij kan er door oefening zo aan gewend raken dat hij niet belangrijk meer is. Dan houdt de overmatige afscheiding van andrenüne vanzelf op en verdwijnen de verontrustende lichamelijke ver schijnselen. Rest de „eerste angst" - de fobie in al zijn naakt heid. Over de oorzaak daarvan tast de wetenschap in het duister. Men probeert het wel eens met sim pele verklaringen, bij voorbeeld deze. Een ge trouwde vrouw voelt zich aangetrokken tot haar buurman die kruidenier is. Uit angst voor de gevol gen doet ze alsof er niets aan de hand is. Van de kruidenierswinkel op weg naar huis raakt ze plot seling bevreesd voor het langsrazende verkeer. Ze schrijft deze vrees toe aan de angst om overreden te zullen worden. En dat is het moment waarop ze geen voet meer zet in de kruidenierswinkel. Haar „verkeersvrees" weerhoudt haar daarvan. Ze mijdt de winkelier door haar man of de kinderen te sturen wanneer ze boodschappen nodig heeft. Maar het moderne verkeer is overal. Het betekent voor deze vrouw dat ze zichzelf huisarrest heeft op gelegd - dat ze straatvrees heeft gekregen. Mevrouw De Wolf is niet gelukkig met dit soort 'simplificaties. Ze wordt boos wanneer iemand de vrees van veel vrouwen voor spinnen, muizen en slcngen wil verklaren tegen een seksuele achter grond. Alle therapeuten zijn het erover eens", zegt ze, „dat je niet in het verleden naar de oor zaak moet gaan graven. Een enquête heeft geleerd dat op 5.000 gevallen maar óén patiënt gebaat is geweest bij psycho-analyse. Je moet je niet afvra gen hoe je eraan bent gekomen. Je moet je afvra gen: hoe kom ik er weer af? Het enige wat ik kan zeggen is, dat er geen aan wijzingen zijn dat rangen of standen een rol spe len. In alle bevolkingslagen komt de ziekelijke engst evenveel voor. Wel krijg ik de indruk dat mensen die sterk godsdienstig zijn opgevoed, er meer last van hebben. Toen er in een christelijk blad eens een artikel over onze vereniging ver scheen, kreeg ik de volgende dag meteen 250 aan meldingen". ADVIEZEN Mevrouw De Wolf is op het Idee van haar vereni ging (nu 1200 leden onder wie nogal wat Belgen) gekomen door een stuk in een blad uit Engeland waar ze al iets soortgelijks hadden. Ze liet het zien aan de psychiater die haar behandelde voor haar straatvrees en hij zei: „Dat is precies iets voor u. U hebt medicijnen gestudeerd en twee jaar colle ges in de psychologie gevolgd. Maar vooral kan het een nuttig onderdeel vormen van uw therapie." Zelf zegt ze daar achteraf over: „Het is voor de genezing van een fobie inderdaad absoluut noodza kelijk dat je iets aanpakt wat buiten je normale straatje ligt - en liefst in groepsverband zodat je gaat meedraaien in het bestaan van anderen. Lij ders aan een ziekelijke angst zijn de meest eigen wijze mensen die ik ken. Ze zijn meesters in het verzinnen van smoezen om aan hun fobie tegemoet te kunnen komen - smoezen waarin ze zelf heilig geloven. Ze moeten door die muur heen en dat kan wanneer ze hun gedachten Ieren afleiden". De vereniging geeft een contactblad uit, „Fobie-Vi zier" genaamd. Daarin deze adviezen voor patiën ten met straatvrees. „Oefen door in het donker naar buiten te gaan, want veel leden hebben be merkt dat ze zich 's avonds buiten minder panieke rig voelen. Neem altijd een krant of tijdschrift mee, vooral als u bij een tram- of bushalte moet wachten. Probeer een zonnebril. Kobp een bood- schappenwagentje - het handvat geeft een gevoel van zekerheid. Neem een hond. Zorg dat u een rol letje extra sterke pepermunt of drop bij u hebt - de smaak leidt de paniekgevoelens af. Duw een fiets voort. Doe veel kleingeld in uw tas of porte- monnaie, zodat u zich kunt concentreren op het tel len van munten wanneer u zich in een winkel bib berig voelt". Maar dat zijn allemaal lapmiddelen. Totale gene zing door middel van een psychiatrische behande ling verdient verre de voorkeur. En daar wringt hem de schoen. Het aantal psychiaters in Neder land is veel te klein om alle gevallen die liggen op het vlak van het geestelijk spanningsveld te kun nen helpen. Tien jaar geleden stonden op de lijst van meest voorkomende ziekten griep en verkoudheid op de eerste plaats, gevolgd door hoofd- en rugpijn en pas op de derde plaats geestelijke spanningen. Mevrouw de Wolf: „Nu is het precies omgekeerd. Ga maar kijken in de apotheken. Librium en valium vliegen bij potten tegelijk de deur uit. De artsen hebben geen tijd om drie kwartier met een patiënt te praten. En dot zou nodig zijn. Waarbij dan nog de gesprekken komen met huwe lijkspartners en andere gezinsleden die voor 'n goe de therapie onontbeerlijk zijn. Neem een man die zijn vrouw niet mag aanraken. Als het eindelijk tot een behandeling komt, is de verhouding vaak zo ver kapot dat hij zegt: voor mij hoeft het niet meer. Zonder er zo'n man bij te betrekken, heeft therapie geen enkele zin. Maar door tijdgebrek komt het er niet van. En er is nog iets. De wet bepaalt dat alleen beoe fenaren van medische en paramedische beroepen door het ziekenfonds vergoed worden. Een psychia ter valt daaronder, maar een psycholoog die de therapie evengoed zou kunnen toepassen niet. Als er dus geen psychiater in de buurt woont, of als hij geen tijd heeft, moet de patiënt particulier naar een psycholoog toe, hetgeen hem 50 tot 65 gulden per bezoek kost. Terwijl veel fobie-lijders zo invali de zijn dut ze in de Wet Arbeids Ongeschiktheid lo pen en het bepaald niet breed hebben. Ideaal zou zijn wanneer er een samenspel tussen psychiaters en psychologen zou ontstaan waardoor de laatsten ook hun vergoeding van het ziekenfonds zouden krijgen. Er zijn in Nederland namelijk veel meer psychologen dan psychiaters, maar de wet zet ze buitenspel. Uiteraard is dit een van de punten waarvoor de Vereniging voor Hulp aan Fobiepatiënten ijvert. „Psychiaters zijn er voor de zieke geest", zegt me vrouw De Wolf, „en psychologen voor de geest die verkouden is. Een fobiepatiënt is niet geestesziek. Maar de belangrijkste doelstelling is om de patiën ten de weg naar genezing te leren vinden. Me vrouw De Wolf kent alle psychiaters en psycholo gen die willen helpen. Ze heeft de adressen van alle fysiotherapeuten die de lijders door middel van ademhalings- en ontspanningsoefeningen ver lichting kunnen geven. Ze weet dat yogagroepen bant kunnen brengen, groepstherapie en gedrags therapie. En ze weet hoe heilzaam het kan zijn om patiënten op de manier van de Anonieme Alcoholis ten bij elkaar te brengen - bij voorbeeld in plaat sen waar de mogelijkheid tot therapie ontbreekt. „Je kunt met een fobie leren leven", zegt ze. „Maar vaak is dan het gezin de dupe. Het moet zich aanpassen aan jou ziekelijke gedragspatroon. Je start met twee keer per weck, waarna de fre quentie langzaam kan verminderen.. Ik hob zwaar invalide leden gehad die na een maand of drie, vier weer normaal in de maatschappij konden meedraaien. PIET SNOEREN Voor de genezing van een fobie is hef nood zakelijk, dat je iets aanpakt dat buiten je nor male straatje ligt. Mevrouw De Wolf-Ferdinan dusse acht jaar lang hef slathtoffer van straatfobie richtte een vereniging van fobie patiënten op. Ze is er nog steeds druk mee, maar hef vormde een nuttig onderdeel van haar therapie.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9