Staten van Holland bijeen op gedenkwaardige zitting UNIEKE VERGADERING IN DORDRECHT £eldóc0ouAani Mgr. Jan Olav Smit overleden 'OOK SCH KAPING IS ERNSTIG MISDRIJF' Vrouw beslist niet alleen over abortus Weerbericht LEIDSE COURANT PAGINA Dit jaar is het 400 jaar geleden dat in Dordrecht de eer ste vrije statenvergadering werd gehouden. Een comité onder leiding van de liberale senator mr. van Riel heeft een aantal evenementen georganiseerd, om een van de eerste aanzetten tot de opstand tegen Spanje te herdenken. In de grote Kerk van Dordrecht wordt een buitengewone zitting gehouden van de Staten van Zuid en Noord-Holland, waarbij de Koningin aanwezig zal zijn. De plechtigheid wordt op 28 juni gehouden. mr. H. van Riel licht het verleden toe en de Amersfoort- se burgemeester dr. m. Troostwijk houdt een inleiding over de toekomst van de beide Hollanders. Aan de hand van schilderijen, prenten, pamfletten, boe ken en archiefstukken wordt in de Augustijnenkerk verder een beel dgegeven van de ontwikkeling van loyale oppositie tot gewapend verzet, zoals die zich sinds 1559 heeft voltrokken. De vergadering in Dordrecht was het keerpunt in deze ontwikkeling. De spoorwegen verkopen tijdens de duur van de tentoonstelling (tot half oktober) op ongeveer honderd stations gecombineerde reisbiljetten die recht geven op een gereduceerde toegangsprijs en een gratis bezichtiging van het Hofcomplex, waarvan de Staten zaal en de Augustijnenkerk deel uitmaken. Op vrijdag 30 juni wordt er in de Statenzaal een sympo sium gehouden met als onderwerp de problematiek rond de opstand in 1572. Deelnemers en leden van het Nederlands Historisch Genootschap, het Kerkhistorisch gezelschap en de Christelijke Vereniging van Historici in Nederland. De voordrachten die gehouden zullen worden krijgen een plaats in het tijdschrift „Holland" eind augustus. Dit is een uitgave van de historische vereniging Zuid-Holland. ywiww"" -. ï"iHTR Louteringsproces in onze kerk LJOOP doet leven; daarom leggen de Nederlandse bisschoppen ei sterk de nadruk op dat het snel-verminderende aantal priesten de hele kerkgemeenschap noopt de actieve rol van de leek in hel leven van de Kerk en het uitdragen van het Evangelie beter te 'iv derkenncn. De bisschoppen hebben helemaal gelijk, maar ook zij bieden helaas geen enkele zekerheid dat op die manier het proces van kerkelijk verval in ons land kan worden gestuit. Vervolgens kan men dtn weer de vurige hoop koesteren, dat de ont-kerkelijking het christ^i- dom minder treffen zal dan altijd is beweerd. Want bij een eerlijk geloven zou het Evangelie ook buiten de Kerk om in ons leven kun nen integreren. Dat kan; maar wie houdt staande, dat wat hier en daar mogelijk is ook bij schaalvergroting perspectief blijft bieden? 70 fout als zichzelf bewezen heeft de veronderstelling dat een hecht-georganiseerde katholieke gemeenschap met een domine rende priester-stand de werkelijk door Christus bedoelde afspiege ling van zijn aanschijn op aarde is, even labiel lijken losse aanbe velingen welke aan de lopende band gedaan worden als richtingwij zers naar een andere, betere christengemeenschap. Minder straffe banden met Rome zullen wellicht conflictsituaties ver mijden, opheffing van de celibaatsplicht zeker de leegloop uit da priesterlijke zielzorg stuiten. Maar of de ontkerkelijking in Neder land daardoor gestuit wordt? IJOE langer de crisis duurt, waarin onze kerkgemeenschap leeft, des te sterker wordt de overtuiging dat we te maken hebben met een louteringsproces, waaraan oorzaken ten grondslug liggen die veel talrijker -en veel gecompliceerder zijn dan die welke ge noemd worden als verklaring van de symptomen. In zekere zin zal er opnieuw begonnen moeten worden, omdat de es- sentie van Kerk en christendom door eigen interpretaties onzicht- Dordrecht, waar de b;iar en onverstaanbaar was gemaakt. Oranje regelmatig ver- Priester en leek moeten beiden opnieuw hun taak in de Kerk en de wereld ontdekken. Wat benauwend werkt, is het verschijnsel dat 7.0 velen doen alsof ze de waarheid die daarbij leidinggevend moét zijn, al ontdekt hebben. Vervallen ze dan weer niet in de oude fout? (Van een onzer redacteuren) DORDRECHT Als konin- - gin Juliana volgende week woensdag de voet sporen drukt van haar verre voorvader prins Willem van Oranje door de Dordtse Grote kerk binnen te stappen, doet ze dat niet met een bonzend hart. Marnix van Sint Al- degonde deed dat vier eeuwen geleden wel toen hij de naar Duitsland ge vluchte Vader des Vader lands moest vertegen woordigen op een in Spaanse ogen zeer ver dachte vergadering van twaalf Hollandse stadsbe sturen. Op deze bijeen komst werd namelijk een fundament gemetseld voor een onafhankelijke Neder landse staat. De Koningin woont woens dag een unieke vergade ring bij, want nooit eer der gingen de Provinciale Staten van Zuid- en Noord-Holland samen om de tafel zitten. Maar dit weegt niet op tegen de historische bijeenkomst in 1 het door monniken verla ten Augustijner klooster. Het liep destijds erg goed af voor Oranje, want de Staten erkenden hem on danks zijn vlucht als Stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht. Een duidelijk bewijs dat revo luties niet alleen door de barricades maar ook op pluchen stoelen bevochten kunnen worden was bo vendien dat de bestuur ders de hun door koning Philips de Tweede opge drongen landvoogd Alfa verloochenden en met de zelfde veeg de Spaans ge zinde stadhouder Bossu aan de kant schoven. •Daar kwam nog bij dat zij bij elkaar kwamen zonder het wettige Spaanse ge zag om toestemming ge vraagd te hebben. Er was een flinke dosis moed voor nodig om de geuzen- bevelhebber Lumey tot Oranjes bewindhebber te benoemen. Deze man was het immers die op 1 april Den Briel door zijn rauwe volkje liet innemen. Dit was militair gezien geen heldenfeit, maar de gevol gen van de verovering van het door de Spanjaar den verlaten stadje waren toch groot, omdat veel Hollandse steden de zijde van de opstand tegen Spanje kozen. Willem de Zwijger zag zijn kans schoon om de steden te vragen de zaak eens met elkaar te bepraten. Een heet hangijzer was hoe de opstand betaald moest worden, maar de afgevaardigden van Hoorn, Enkhuizen. Me- demblik, Alkmaar, Edam, Monnickendam, Gorkum, Oudewater, Dordrecht, Haarlem, Leiden en Gou da hielden krijgsraad met een vertegenwoordiger van de Hollandse ridder schap en Lumey en beslo ten een flinke berg geld aan de prins toe te zeg gen. Hij kreeg een schuldbrief van een half miljoen, op te brengen in extra belas tingen, en onmiddellijk een bedrag van anderhal ve ton dat op obligaties geleend kon worden. Al in augustus 1572 kwam Dor drecht *met het geld aan zetten, waarmee de voort zetting van de oorlog ver zekerd was. Voorzichtig als de heren op het plu che waren, wilden ze on danks deze revolutionaire besluiten voor de buiten wereld niet weten dat er tegen de Spaanse koning gevochten werd. Zij na men zogenaamd alleen de wapens op tegen zijn Landvoogd en Stadhou der. Het doel van dit alles was ook nog niet volledige on afhankelijkheid, maar de erkenning dat de Lage Landen recht hadden op een eigen grondwet. Veel kwaad bloed hadden Al va's pogingen gezet het vorstelijk gezag tot belas tinggebied te versterken. Invoering van de gods dienstige inquisitie was de druppel die de emmer deed overlopen. Vandaar dat de in hun beurs en in hun vrijheid van geweten bedreigde Hollanders al lereerst Alva en Bossu wil den bestrijden. Philips de Tweede bleef vooralsnog buiten schot. Een anoniem dichter legt Willem de Zwijger de ROME KNP) In de ouderdom van t'9 jaar Is in Rome overle den mgr. dr. Jan Olav Smit, ka nunnik van de Sint-Pieter. Met mgr. Jan Olav Smit is een Nederlander heengegaan met een grote staat van kerkelijke dienst en een bijna legendari sche bekendheid, mede door de wijze waarop hij duizenden Ne derlanders in Rome tegemoet trad als gids en gastheer. Na zijn priesterwijding in 1906 ging dc uit Deventer afkomstige Jan Smit voor studie naar Rome. In de zeven jaar dat hij daar was, behaalde hij drie doc toraten oum laude. i 1922 werd hij apostolisch vica ris van Noorwegen, waar hij zes jaar werkte. In die tijd wer- den twee zeer bekende Noren katholiek: Lars Eskeland en de schrijfster Sigrid Undset. In 1928 werd hij naar Rome geroe pen, waar hij behalve kanunnik van de St.-Pie<er, adviseur werd van verscheidene curie-congre- gaties. Paus Johannes benoemde hem bij zijn veertigjarig bisschopsjubi leum tot assistent bij de pause lijke troon. Mgr. Olav Smi zou op 29 juni zijn gouden bisschop- pesjubileum vieren. Hij zal wor den begraven op de begraaf plaats Campo Teutonico in Rome. winkelsluiting DEN HAAG (ANP) De SER heelt gisteren staatssecretaris Oostenbrink (Economische Za ken) het advies gegeven de re gels voor openstelling van win kels op werkdagen te versoepe len. Het advies houdt in: de onder- nemer moet zelf bepalen opi welke tijden tussen vijf uur j 's morgens cn zes uur 's avonds hij open wil zijn, mits hij de open uren beperkt tot 55 per week. De ondernemer mag op een avond per week maar nooit op zaterdag zijn winkel open houden tot tien uur. Hij mag daarbij niet het maximum van 55 uur per week te boven gaan. Straf Timothy Davey mogelijk verminderd (Van onze correspondent) ISTANBOEL Het hoger Ge rechtshof in Ankara komt van daag bijeen om zich te buigen over de zaak van de vijftienjari ge Britse schooljongen Timothy Davey, die 26 kilo hasjiesj heeft gekocht en die daarvoor door een rechtbank in Istanboel tot 6 jaar gevangenisstraf is veroor deeld. De verdediger van Davey zal het hof van nieuw bewijsmateriaal voorzien, waaruit blijkt dat de jongen de overtreding alleen be ging cn niet in een complot was gewikkeld. Als het hoger Gerechtshof dit ar gument aanneemt, en de beslis sing van de rechtbank in Istan boel verwerpt, kan Davey's straf van zes jaar en drio maanden met een derde ver minderd worden. Zou hij zich in de gevangenis goed gedragen, dan zou hij slechts twee jaar en negen maanden hoeven uit te zitten. De eerste vrije Statenvergadering te Dordrecht werd 400 ja ar geleden in het Augustijnerklooster gehouden woorden in de mond: ,,de koning van Hispanje heb ik altijd geëerd". Wan neer in 1575 in Leiden de universiteit wordt ge sticht nota bene om het moedig verzet van deze stad tegen de Spanjaar den te belonen, gebeurt dit bij een besluit op naam van Philips de Tweede. Ook in andere gewesten ziet men deze tweeslachtige houding te genover het Spaanse ge zag. Noch de passificatie van Gent 1576, noch die van Utrecht (1579) richtte zich tegen de koning zelf. In 1581 komt hier echter een radicaal einde aan als de Staten Generaal van de Verenigde Nederlanden verklaren dat Philips zijn macht heeft misbruikt en daarom geen ..prince", maar een „tyran" is. Pas dan wordt er een plak kaat van verlatinge" op gesteld, waarin de Spaan se koning wordt afgezwo ren. Dat wilde echter nog niet zeggen dat de Staten de soevereiniteit al op zich wilden nemen. Deze wordt aangeboden aan de Engelse koningin Elisa beth. Zij weigert maar stuurt graaf Leicester die de Hollanders zo tegen de haren instrijkt dat hij in 1588 de aftocht moet bla zen. Op dat moment is de Ne derlandse staat officieel geboren. Betreurd werd alleen nog dat Oranje, die aan de wieg van de op stand had gestaan, dat historische ogenblik niet meer kon meemaken. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Niet de vrouw be- dist over abortus, maar de arts die deze ingreep alleen mag uit voeren na verplicht meerhoofdig beraad met een of meer deskun digen (het „team"). lat is de kern van het wetsont werp: „Nieuwe regelen afbre- ke:. zwangerschap", dat gister avond door de ministers Stuyt (volksgezondheid) en Van Agt (justitie) bij de Tweede Kamer is ingediend. let wetsontwerp laat de uitvoe ring van abortus provocatus be- I halve in ziekenhuizen ook toe in speciaal erkende inrichtingen. De uitvoerende arts krijgt een registratieplicht van de belang rijkste gegevens terzake overleg en besluitvorming van de abor tusingreep. De anonimiteit van de vrouw is hierbij volgens het ontwerp „volkomen verzekerd". Leidraad van het ontwerp is de overtuiging dat ongeboren leven vanaf het begin van de zwager schap beschermvaardig is en dat deze beschermvaardigheid bij het voortschrijden van de zwangerschap toeneemt. De arts die geen overleg pleegt of na overleg een abortus zonder redelijke grond verricht, maakt zich schuldig aan een misdrijf strafbaar in het wetboek van strafrecht. Een vervolging zal Ter plaatse van een in 1970 afgebrande kantoorboekhandel aan het Damrak te Amsterdam heeft de archeologische dienst in de inmid dels gegraven bouwput bewoningssporen aangetroffen uit de dertien de eeuw en daar bovenop een ophogingspakket van twee en een halve meter. Dat duidt op het begin van de aanleg van een haven aan het Damrak. Links op de foto de resten van een afvalput uit de zes tiende eeuw en rechts de fundering van een koopmanspakhuis uit de veertiende eeuw. Pas eind september zekerheid over EEG-top DEN HAAG (ANP) - De minis ters van Buitenlandse Zaken der tien landen van de uitge breide EEG, die maandag In Luxemburg over de topconfe rentie van 19 tot 21 oktober in Parijs zullen spreken, zul len waarschijnlijk besluiten de voorbereiding van deze top voort te zetten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Ook al is deze kaping wellicht als onschuldige geste bedoeld, de K.L.M. bc- I schouwt het niettemin als een hoogrt ernstig misdrijf. Het is en blijf, een volstrekt onverant woordelijke daad, die de vlieg veiligheid kan verstoren en daarmee de levens van mensen in gevaar kan brengen". Aldus het commentaar van de K.L.M. op de actie van de Brit se zeeman, die donderdagavond met een (ongeladen) alarm pistool de cockpit van een K.L.M.-vliegtuig b.nnendrong. De zeeman zal worden beschul digd van het nog nieuwe artikel 385 bis van het wetboek van strafrecht, luidende: hij die door geweld, bedreiging met ge weld of vreesaan jaging een luchtvaartuig in zijn macht brengt of van zijn koers doet af wijken, kan worden gestraft met ten hoogste 12 jaar gevan genisstraf. KLM-gezagvoerder G. van 't Veld heeft tegenover de politie ver klaard, zich wel degelijk be dreigd te hebben gevoeld en in de macht van de man. die met het pistool achter hem stond. Dat de zeeman schuldig is aan bedreiging met geweld of al thans vrceMMijaging acht de politie zeker. Weliswaar be schikte hij slechts over een on gevaarlijk alarmpistool, het was een voor I 'dreiging geschikt voorwerp cn dut wordt gelijk gesteld met een echt vuurwa pen, aldus de politie. DE BILT Gisteren bevond ons land zich tussen twee fronten systemen in. Een front lag bo ven Oost-Polen cn veroorzaakte daar op diverse plaatsen on weer. Het andere front bevond zich boven Ierland en bracht daar op vele plaatsen regen. T i;sen deze twee systnmen stroomde onstabiele lucht naar ons land waarin zich buien ont wikkelden. Da hoeveelheid re gen was echter niet groot, en op de officiële waarnemingsposten meldde alleen Ramspol twee millimeter regen. De andere stations hadden allen minder dan 2 millimeter geregistreerd. Inmiddels tlrckt het front van Ier land naar het Oosten. Hierdoor neemt de bewolking vandaag weer toe maar het ziet er naar uit dat de intensiteit van het front sterk afneemt en de regen van weinig betekenis zal zijn. Vooruitzichten voor maandag. Voornamelijk droog en enige stij ging van temperatuur. Weersvooruitzichten In cijfers voor maandag. Aantal uren zon: 2 tot 10 Min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. famp: van oiqstrecks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Zon 4.21 maan 20.31—2.42 Schev. hoogw. 2.06—14.32 Laagw. 9.5/ 22.22. Het echter pas tegen hem kunnen van de volksgezondheid, worden ingesteld nadat hem Aan de ziekenfondsraad zal nog eerder een schriftelijke waar- advies worden gevraagd 1 schuwing is gegeven door de be- het opnemen van legale abortus trokken geneeskundig inspecteur in het ziekenfondspakket. zeer goed mogelijk, dat pas eind september een definitieve beslissing voor het al dan niet doorgaan van deze conferentie op het hoogste niveau wordt ge nomen. Maar niemand zal graag het odium op zich willen laden, uitstel te hebben voorge steld. Nog geen beslissing opvolger Beel DEN HAAG (ANP) Premier Biesheuvel heeft gisteravond na afloop van de wekelijkse verga dering van de ministerraad meegedeeld, dat het beraad over de nieuwe vice-voorzitter /)p orkaan ..Agnes" die de afgelopen dagen de oostkust van de Ver van de Raad van State nog niet j enigde Staten teisterde, begint langzaam af te nemen. Drie en ze- is afgerond. De beslissing zou ventig personen zijn tot nu toe om het leven gekomen. Het gevaar niet lang meer op zich laten voor overstromingen blijft bestaan. Op de foto brandweerlieden die wachten. een ogenblikje pauze nemen gedurende de reddingswerkzaamheden.'

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7