Vierde ronde Leidse Jeugd Olympiade was dansfeest voor moeders en peuters LAK LIGT GOED IN DE (CONSU)MARKT Volgende week verder ZAKLOPEN VOOR GROTE ARTIESTEN Uitslagen 1 MARKTEN ,r«a In één jaar meer dan twee dozijn manifestaties Klein maar fijn theater 1972 ZATERDAG 24 JUKI 1S72 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het is moeilijk, maar je hebt er dolle pret bij In Holland staat een huis (van gisteren en eergisteren), die vol stonden met foto's en verhaaltjes over de Groenoord- bezigheden tijdens de Leidse Jeugd Olympiade. van tijd waren ze LEIDEN De stemming komt er hoe langer, hoe beter in bij de Groenoorders. Jammer genoeg was het gisteren zo koud, dat het geplande programma iets korter duurde dan normaal. De In e; organisatoren en helpers (het aantal groeide) zorgden er ech ter wel voor, dat degenen die zich - ondanks de storm - buiten hadden gewaagd, zich opperbest vermaakten. Vooral „juffrouw Els" (Ouwehand) van het club huis spande zich in om groot en klein plezierig bezig te houden. Zelfs de moeders gingen mee doen. Op het terrein van de speeltuin Groenoord werd er door de al lerkleinsten koek gehapt (da's Isstig als het touwtje zo hoog hangt, en jezelf zo klein bent), de Zevensprong en In Holland staat een Huis gedanst. Ieder een deed geweldig zijn best en er waren dus geen winnaars of verliezers. Allemaal kregen ze een prachtige, gekleurde ballon. Om de feeststemming nog te verhogen werden er van zilver papier koninklijke mutsen ge knipt. Wie geen zin had in een spelletje of zich daarvoor te groot voelde kon achter het clubgebouwtje een wedstrijd zaklopen doen. Het 'is altijd even wennen voor je de kangoeroe-sprong te pak ken hebt, maar er zijn ware ar tiesten bij, die niet alleen goed springen en snel vooruit komen, W*M maar nog voor vermaak voor de k jkers zonpsn ook. Toch 1"„ JJjSsJ' ÏÏM blijft het vallen -:r opstaan. Een van de hoogtepunten van de - pret was het krantenuitdeel-fes- -GjA-b' tijn. Net tegen het eind van de feestelijkheden werd een dik pak Leidse Couranten gebracht Hup moeders, maak van Groenoord verdwenen. De groten begonnen De kinderen zaten in groepjes s onmiddellijk te lezen en hier daar ontsponnen zich hele di cussics over het wel en wee va de Groenoord-wijk, de speellui en de activiteiten. twee of drie gebogen over de fo to's waarop zij zichzelf met een zekere, gerechtvaardigde trots herkenden. „Joh hé. kijk eens, daar sta ik en kijk daar, die zuigt op zijn duim. O. mijn naam staat erin". En een moe der van een van de winnaar- tjes: „Leuk hoor, die bewaar ik voor later". In het clubhuis waren inmiddels de voorbereidingen voor van daag alweer in volle gang. Dat is de klap op de vuurpijl. Van morgen om negen uur is het re veille geblazen op hel terrein van cle speeltuin. Beladen met hengels schepnetjes, lekker aas en een grote emmer vertrok men gezamenlijk naar de Mare- singel bij de Hz ren brug. Daar was ren groots vlsfestijn. Enke le dames hadden al aangeboden voor iekkere hapjes te zullen zorgen, dus dat zat wél snor. 's Middags begonnen dan de fina les voor aiie eerste-drie-prijs- winnaars. Cp het speel tui n-ter- rcii .s een „echte" kermis ge houden. Voor tiroenoori is vandaag de Olympiade afgelopen. Maar dit einde is tegelijkertijd het 'begin voor verdere slappen op de weg naar gemeenschapsvorming. Want dat w lien veie bewoners grace. Mrar.c z.gavond komen de bestu ren van de spez'.tuinverenigi niet alleen bij gezellige evene menten blijven. Er moeten ook noodzakelijke welzijnsvoorzie ningen komen met mogelijkhe den voor olie leeftijdsgroepen. Na de voorbespreking op maan dag i: er donderdag een grote bijeenkomst met wethouder Krot. (stadsontwikkeling), en de hoe-- Stembach (directeur van de Leidse Jeugd actie). Samen met deze deskundigen en be stuurders gaan de Groenoorders praten over de mogelijkheden binnen de wijk, over wat er nog allemaal niet is of beter kan. „Maar alleen met praten komen we er niet zegt een van de le den van de speeltuin. „Er moet ook iets gebeuren. De mensen moeten zelf ook Je handen uit de mouwen steken. En datgene wat we el hebben zorgvuldig be waken, anders zegt de gemeen te: in Groenoord maken ze toch alles maar kapot. De speeltui gen in de tuin moeten nodig eens een verfje hebben en hier en daar gerepareerd worden. Als 1.U een een aantal mensen een paar vrije uurtjes en hun deskundigheid eraan willen be steden, dan zijn we er". Leiden In het weekeinde rusten we uit en verzamelen nieuwe krachten voor de laatste rondes van de Leidse Jeugd Olympiade. Volgende werk zal ook de LC-dubbe- dekker weer op het Olym pisch veld rondrijden en voor gezellige muziek zor gen. Maandag: Haagwegkwar- tier/Zuidwest (speelweide aan de Toussaintkade): hin- dernjsfietsen 9 t/m 11 en 12 t/m 14 joat, aanvang 7 uur. Maandag: Plan Noord/De Kooi (Herensingel-emplace ment): hindernisfietsen 9 t/m 11 en 12 t/m 14 jaar, aanvang 7 uur. Dinsdag: Plan Noord/De Kooi, (Herensingel-emplacement): zeepkisten- en kinderwagen race 9 t/11 en 12 t/m 14 jaar, aanvang 7 uur. Het programma van de laatste twee Olympische dagen stmt maandag weer helemaal In de Leidse Courant. Bij het koek happen voor de kleintjes was iedereen even goed, iedereen kreeg dus ook een mooie ballon. Zaklopen - jongens: 1. Peter Mink, 2. Jerry Leunink, 3. Rudi Smits. Zaklopen - meisjes: 1. Conny Hermsen. 2. Silvia Drost, 3. Jolanda Eradus. b.j i :aar om te brain stormen >r ve:der a'emcal neg! gebeu-en. Warvt het ka.i ss. spil 104. ra.. prei 9T. PW. A 60S—«28. fi.or. -6.35. B. 6.10—0.50, O 6.80-6.46, ÏS3 8--17, Bospecn 88-97. Kroten 45 50. vr peterselie C- -20. Radijs 24. selderij (li 14-21. uien 15-31. m telling Wei tl and Noord (23 Juni) Zul; kani 3.70: edam- IR, C 15. D 15. stuks, kromm LEIDEN Boven de Consumarkt aan het Levendaal op de derde verdieping zetelt nu precies een jaar het Leids Akadcmisch Kunstcentrum. Via een pakhuis- achtlge ingang, ijzeren fabrieks- trappen (of de lift, maar wij trimmen) kom je boven In een nieuwe sfeer. Niets doet meer denken aan de vroegere wolfa- briek van Van Wijk. Fraaie kantoren, waar je vriendelijk ontvangen wordt door Sytha van Heerden (de alles runnende se cretaresse), een klein maar heel fijn Drofessior.ee! theater, een donkere kamer en fotostudio en verder nog een aantal ruimten waar je de vrije expressie bot kan vieren. Als we boven komen zit Sytha net even uit te pufïen met een heer lijk bakje Consu-koffie (van me neer De Boer, die voortreffelijk voor de inwendige LAK-mens en bezoekers zorgt) en een flink stuk aardbeien-roomijs. Kiki Douwes en George Thoe Schwartzenberg, beide actieve toneelsectieleden, houden haar gezelschap. Aan de muur hangt een geïmpro viseerd planbord (er moet rog eens een echte met vlaggetjes komen verzucht Sytha). Geen dag gaat voorbij zonder activi teiten. „Steeds meer mensen worden hier naar tce getrokken, vooral door de faciliteiten van het theater. We zitten hier nu een jaar. Het heeft een hele hoge vlucht genomen. We heb ben lOtaal 25 manifestaties ge had plus a'le cursussen en groe pen d.e hier dagelijks bezig Die Manifestaties lagen op vrijwel alle vlakken van het cylturele veld: muziek, toneel, dichters- marathon, LAK-salon (een to taalpresentatie). Deels organiseerde Hans van Dam, schouwburgdirecteur, zijn voorstellingen in het LAK-thea- ter, deels haalden de LAK-men- sen zelf groepen naar Leiden. Nog niet zo lang geleden speel de een studententoneelgezel schap uit Delft „Vogelvrij". Een Spaans theater en het Duitse Agit-piop-thealer uit Mtlnchen stonden op het programma en een groep van de Amsterdamse toneelschool gaf in het begin van een seizoen een uitvoering. Bovendien maakte men zelf een aantal producties zoals „Oidi- pous mythe" en het stuk voor de dies van de universiteit. Meestal wordt daarbij gewerkt met open voorbesprekingen, soms vanuit de toneelwerkgroe pen. „Dan zijn er ook steeds meer mensen die een beroep op ons deen. Een historisch dispuut heeft bijvoorbeeld een lustrum. Dan willen ze ook toneel organi seren maar daar weten ze niets van af. Dan komen ze bij ons en wij zorgen dat het voor elkaar komt. natuurlijk wel in overleg met hen". De LAK-groep die voor dit soort zaken het meest in Jouw is, is de toneelsectie. Ze besteden er het grootste deel van hun vrije tijd aan. Bovendien vallen de cursussen yoga, beatballet, soul- dance, mime experimenteel en traditioneel toneel onder hun verantwoording. Deze cursussen worden regelma tig gehouden onder deskundige leiding. „Cabaret zouden we ook wel wil- len doen", vertelt Kiki, „maar dat komt hier helemaal niet van de grond. Vorig jaar hebben we het geprobeerd, maar er is geen animo. Jammer, want het hoort er toch ook hij en vroeger was Leiden juist zo actief in caba ret". e toneelsectie opereert onder de naam N.V. Drama, ontstaan uit het vroegere Leids Universiteit Toneelaccoord (LUTA).De naam moet inhouden dat alles wat er op toneelgebied gebeurt binnen de studentenwereld gebundeld is in de eNVe. In werkelijkheid is dit niet het geval. „Het komend jaar willen we wel gaan werken aan een bundeling van alle to neelgroepen. Het is al een hele oude wens, maar altijd verwa terd doordat we geen eigen ge bouw hadden. Individueel ko men er wel mensen van de ver schillende verenigingen hier naar toe" We hebben het terloops over de belangstelling voor theater in het algemeen en modern toneel in het hijzonder. „Het ls in Lei den vreselijk moeilijk iets op gang te krijgen. Er zijn moder ne Mickeryvoors tellingen ge weest waar een haivdjevol men sen voor kwamen. Het zal wel wennen, als ook die vorm van toneel established is geworden", zegt George. En dan Klkl veel feller: „Ach, ze zeggen altijd dat studenten enzo alleen maar politiek geïnteresseerd zijn. Toen dai theater uit MUnchen kwam (Politiek theater, red.) hebben we overal op de affiches aange kondigd „politiek cabaret". We zijn op de markt gaan staan, waar altijd politieke informatie gegeven wordt. En hoeveel mensen kwamen er? Vijftig. Nou ja...". Voor de film gaat het allemaal iets makkelij ker blijkbaar. Maar liefst dui zend mensen namen in het afge lopen jaar deel aan de filmse rie. Vijfentwintig voorstellingen, afwisselend 's nachts in het Li- do-theater en 'savonds in de i 13 juni Oidipous mythe gespeeld, een eigen produhtie van filmzaal van het Academiege bouw. Ook de fotosectie en de creacomer hebben aardig wat belangstelling. „Er moeten er ook v/eer niet teveel komen, want dan houden we het niet meer bij. We hebben het toch al verschrikkelijk druk", volgens Sytha. Last bu'. not least heeft het LAK mogelijkheden tot muziek ma ken. „We hebben een kameror kest ,,I esko", dat moderne mu ziek uuvoert. Ook eigen mensen componeren soms een werk daarvoor. Verder repeteert het Collegium Musicum hier elke week. koor en orkest". Uit een cenp.-erzende ruimte klin ken piano-oefeningen. „Als er geen nndore cursussen draaien kunnen de mensen die thuis geen mogelijkheden hebben hier repeteron. Er zijn er die elke dag komen en heel consciëntieus werken". Zoals wij vorige week donderdag vermeldden, gaat het LAK het volgend seizoen samenwerken met K en O „Je koopt een LAK-11 dmaatschop voor 17.50 en dan kun je aan alle activiteiten deelnemen. Voor de cursussen (tweemaal tien lessen) betaal Je dan nog een klein bedrag. Bovendien krijg je een flinke korting op voorstellin gen van K cn O en het LAK. En K en O steil zijn cursussen ook open voor LAK-ledcn. Deze hoeven dan geen aparte in schrijving van K en O te beta len. Dat zit allemaal in die 17,50. Het LAK is dit Jaar 25 Jaar oud. Nog nooit heeft hot zo'n grote belangstelling gehad als dit jaar. Steeds meer mensen we ten de weg naar het theater. Sommigen worden nog afge schrikt door het unlvesltalre tintje. „We ressorteren inderdaad onder d Interim Commissie Universi taire voorzieningen, een soort welzijnsorgnnlsai.'- vour studen ten. Van hen krijgen we ook subsidie. Daardoor zijn we in zck'Tc mate gebonden aan be paalde rogcis. Maar we willen niets liever dnn zo open moge lijk werken. We zijn niot zo streng hoor". LUCIA GEURTS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5